So. 244 Vrijdag 16 October 1926 168° Jaargang. B I NNENLAN D. <3LbIetfen, mX&J Uit Stad en Provincie, warmend @ntanden BUïTESILA^Ö. MIODELBUR OURANT. dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. De gemeentelijke nakeuring van bios coopsfilms voor volwassenen is herleefd. Nog wel niet formeel tnaar het zal er wel van komen, want Minister de Geer heeft gisteren een wijziging van art. 4 in dien geest aan de hand gedaan ter gemoctkoming van de bezwaren die uit alle drie der rechtsche partijen geop perd werden. Van Anti-Revolut. zijde werd door den heer Heemskerk prijs op die ge meentelijke nakeuring gesteld; evenals voor de Chr. Historischen door den lieer Til an us. En van de Katholieken liet de heer Dee kers zich in dien geest hooren terwijl de andersdenkenden in die fractie zwegen. Minister de Geer gaf toen de mogelijk heid aan, da|t in |ajrl'. 4 ibij de[ bepaling da't de gemeentelijke voorschriften nïet zul len mogen betreffen de voorstellingen uitsluitend voor volwassenen, worde, in- gevofegd: „behoudens een keuring van de te vertoonen films en de afbeeldingen der reclame." En daarop diende de heer de Vis ser een amendement van die strekking in, behalve door hem als Chr. Ilist., ook onderteekend door eenige Katholieken en Anti-Revolutionairen. Toen was men aan het sluitingsuur gekomen. Vandaag zal er wel gestemd worden, en dan zal blijken hoeveel ka tholieken zich afkeerig van een na keuring voor volwassenen betoonen. Tn '23 hielpen n.l. een aantal hunner die ge meentelijke nakeuring duikelen. Vooraf ging de hehandeliug van een wetje, waarbij het recht tot ontginning vTui steenkolen in het mijuveld te Vlo drop van een consortium wordt afge staan. Alleen de sociaal democraten en de communisten verzet ten zich tegen deze overdracht. Ook dr. Nolens bleek in dit geval be reid van staatsexploitatie af te zien. Het kolenveld is n.l. niet gunstig; de ko- lenlagen zijn dun en liggen diep, en de kwaliteit is niet eerste klas. Maar de man die er zich voor aanbiedt, de heer H. Biemans ,is geboren in Ylodropv en heeft zich in Canada ontwikkeld tot een millioenair-groolindustrieel. En liij wrl voor zijn geboorteplaats een bron van inkomen scheppen. IIET VERDRAG MET BELGIË. Bij het afdeelingsondCrzoek der Twee de Kamer van de begrooling van Buiteul. Zaken is gevraagd of.de minister kon mededeelen, hoe het in België slaat met de behandeling van het verdrag tusschen dat land en Nederland. De wensch werd uitgesproken, dat de memorie van antwoord niet zal ver schijnen, vóórdat de Belgische regeering haar ontwerp zal hebben ingediend. Het voeren van nadere onderhandelingen naar aanleiding van hier te lande en in België geopperde bezwaren werd, zoo dit nog niel is geschied, den minister dringend aanbevolen. Hiermede zob een bedrag van 10y2 mil- lioen gulden gemoeid zijn, wat men zou willen vinden door de handhaving der Verdedigingsbelasting II. 'Tabletten. tegen keelpijn. (Ingez. Med.; AFSCHAFFING VERDEDIGINGS BELASTING li- Verschenen is bij de Tweede Kamer het wetsontwerp tol afschaffing van de Verdedigingsbelasting II. Ter toelichting van het ontwerp ver wijst de Minister van Financiën naar de de Nota betreffende den toestand van 's lands financiën. DE KATHOLIEKEN EN HET RIJKS PERSONEEL. Gisteren is een bespreking 'gehouden tusschen een commissie uit de R. K. Kamerfractie en de R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel. Laatstge noemde betoogde dat de regeering zelf bij het personeel de verwachting heeft gewekt, dat in October van dit jaar een financieele maatregel ten gunste van liet rijkspersoneel zou worden getroffen tof een bedrag in verband met de opbrengst der rijksmiddelen en met het indexcijfer De fractie-commissie verklaarde zich be reid de kwestie te zullen bespreken in de fractie. Uit den aard der zaak kon zij geen bindende toezegging doen. Naar de parlementaire redacteur van de Morgen aan zijn blad seint, is het waarschijnlijk dat uit den boezem der R. K. fractie een krachtige poging zal ■•worden aangewend om het totaalder kortingen met ten minste. 5 pet. der oor spronkelijke salarissen te verminderen. Uit Middelburg. Op initiatief van de hoeren mv. G. Sprenger (voorzitter), mr. M. W. G. van der Veur (secretaris), jhr. mr. F. H. van Kinschot (2o secretaris) en H, Dronkers (penningmeester) is ook i n deze gemeente een plaatselijk comi té gevormd tol inzameling van gelden voor een huldeblijk, aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningin en Z. *K. TI Prins Hendrik bij gelegenheid van Hun zilveren huwelijksfeest. Behalve bovengenoemde heeren heb ben in het comité zitting genomen de dames jkvr. S. H. van Doorn, mej. A. W. Ermerins, mej. O. M. de Meester en mej. mr. E. de Visser, alsmede de heeren P- C. Adriaan.se, D». Alewijnse, N. Bastiaanse, E. Berdcnis van Berlekom, Ch. Boassou ,,T. Boone, S. Brouwer, mr. J. F. van Deinse, J. R. Domenie, mr. R. M. van Dusseldorp, mr. W. F. 'E. baron van der Feltz, W. de Graaf, mr. J. H. C. Ileijse, W. A. den Hollander, Chr. Hondius, J. A. J. van der 'Kuip, mr. A. Meerkamp van Embden, G. M. Mes, mr. Th. Portheine, B. J. A. Stóop- man, ,T. A. Tavenier en J. A. Vertregt Het comité stelt zich voor de inza meling te houden door langs de huizen der ingezetenen met lijsten te doen rond gaan gedurende een tijdvak van 14 'da gen, vallende tusschen 20 October en 20 November a.s. De begindatum van den rondgang zal nader worden mede gedeeld, opdat een ieder die van plan is een bijdrage te geven, daarmede reke ning zal kunnen houden. Zij, die om bepaalde redenen niet op een der lijsten wenscben te teeltenen en toch gevoelen voor het huldeblijk, kunnen hun bijdra gen rechtstreeks aan den heer Dron kers vorenvermeld (Rouaansche Kade G 138) doen toekomen. Waar de Middelburgers ten vorigen jare, bij het Koninklijk bezoek aan Zee land, op zoo ondubbelzinnige wijze heb ben getoond mee te leven met ons Vorstenhuis en daarmede de banden, die Oranje en Zeeland verbinden, weder nauwer zijn toegehaald, vertrouwt het comité, dat de bevolking ook thang daadwerkelijk in grooten getale van haar belangstelling voor hel zilveren huwe lijksfeest der Koninklijke familie zal blijk geven. Door de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vcreeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedien den, is het volgende adres aan den ge meenteraad verzonden: kennis genomen hebbende van dc ac tie, die hier ter stede gevoerd wordt om wijziging of afschaffing van de be staande verordening op de winkelsluiting te verkrijgen; overwegende dal, zooals uil het 11 Oct. in de». Middelburgsche Courant ge publiceerde en door eenige winkeliers- leden van de Vereeniging „Handelsbe lang" gericht schrijven duidelijk is ge bleken, vele winkeliers voorstanders zijn van de beslaande verordening; dat hun bekend is, dal de verordening in haar huidigen vorm door vele winke liers wordt gewaardeerd; dat derhalve bedoelde verordening zoo wel in het belang der winkeliers als in dat der bedienden is; verzoekend Uwen raad beleefd doch dringen, om, zoolang de wettelijke re geling der werktijden voor winkelbedien den door algemeenen maatregel van be stuur niet is geschied, niet over te gaan tot intrekking van de bestaande veror dening op de winkelsluiting. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie, bevelen wij de collecte voor het Vredeswerk van het Roode Kruis met aandrang aan. Zij wordt alhier ge houden Maandag en Dinsdag a.s. Gisteren heeft op den Kanaslweg alhier een autobolsing plaats gehad, die wonder boven wonder goed is afge- Ioopen. Van de zijde van de Meelfabriek kwam een vrachtauto aan gevolgd door een autobus, de bestuurder van de bus bemerkte blijkbaar te laat dat de vracht auto Stopte en reed haar plotseling links voorbij, waarbij hij de vrachtauto raakte. Maar ook had hij niet gemerkt cist van de richting van het station een psrticu- liere auto in vrij snelle vavrt sankwam. Ook met deze auto kwam de bus in bot sing en wel zoo ernstig, dat deze wagen ernstig beschadigd werd en tegen een ter plaatse stonde benzinepomp aan reed. Dc in dc auto zittende dames bekwamen lichte verwondingen, terwijl een jongen die bij de pomp stond nog juist wist weg te komen. De pomp Werd weggeslagen en viel een eind verder neer. Eenigen tijd later had bij het station weer een ongeluk plaats toen een auto in plaats van vooruit jS.chteruit reed en daarbij een kinderwagen vernielde, hier liep het zonder persoonlijke ongelukken af. De politie alhier heeft aange houden W. de V. en L". V. beide al hier woonachtig. De eerste haalde «bij een graanhandelaar boonen zeggende die te willen verlezen, maar verkocht zc aan nummer twee. Wegens oplichting respH heling werd proces-verbaal tegen de bei de mannen opgemaakt. U i t Vlissingen. Met de Staats Crt. van 15 Oct. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de stoomwasscherij „Trio-" te Vlissingen. Gisterenavond had op den Nieu- wendijk te Vlissingen een vechtpartij tusschen eenige visschers plaats als ge volg van een oude veete. De politie kwam tussclienbeide en stelde een der vechtersbazen die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in arrest.' -o U i t Walcheren De opbrengst van den Bazar te Oost- en West Souburg ten bate van de vercenigingsgebouwen „Rchobolh' eb ,,Goncordia'\ is, na conlroleering en goedkeuring der rekening door de heeren J. Cvsouw en M. Joziassc, vastgesteld op f il 122.91. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de Bazar bezocht is door pl.m. 2500 personen. Toen.Donderclagmiddag vóór school tijd dc leerlingen der openbare school te Oostkapelle haasje-over speelden, lewam een hunner, het zoontje van den landbouwer S. L., zoodanig te vallen, dal hij een arm brak. De geroepen ge neesheer achtte overbrenging naar het gasthuis te Middelburg noodzakelijk. Uit Zuid-Bevel and. Aan den raad der gemeente K a- p e 1 le zal doof ingezetenen der gemeen te een request gepresenteerd worden mét verzamelde handteekeningenom spoe dig op een loyale wijze afdoende verbe tering aan te brengen in den gevaarlijken bocht bij den Goeschen Straatweg (einde West straal). UitZeeuwsc h-V laanderenOD. Voor ongeveer één jaar terug be stond te Sas van Gent een groote liefhebberij voor „inbraak".. Tijdens een zekere periode ging als 't ware geen na<ïht voorbij of dan hier, dan weer daar hadden de langvingers hun .slag ge slagen. Dit duurde zoo eenige weken. Nadien werd het rustig, zelfs volkomen rustig. Nu plotseling, Donderdagnacht is men weer aan 't werk getogen. Door middel van uilsnijding van eenige vensiers, heb ben de inbrekers zich langs den achter kant toegang verschaft tot het woonhuis van dr. Puylaert. Bij hunne onderzoe kingen schijnen de heeren uitermate kalm Le werk zijn gegaan. Wel lag in een der kamers alles doovheengehaaild-, maar het aanspreken van een flesch wijn en een "flesch likeur, die ledig op de ta fel zijn achtergelaten, getuigt toch da/ de heeren erg op hun gemakje zijn ge weest. Hunne pogingen zijn dan ook wel geslaagd. Een groote waarde aan tafelzilver is ontvreemd, alsmede eenige klecdingsluk- ken en eenige paren schoenen. Men spreekt van een waarde van meer dan duizend gulden. Behalve in de woonka mer hebben de heeren eveneens een be zoek gebracht in de apotheek van den dokter. Ilier was een laadje opengebro ken en daaruit gehaald wat men schijn baar kon gebruiken. Van de daders geen spoor. Direct was de rijkspolitie ter been, die gedurende den geheelen morgen ijverig hel onder zoek naar de daders voortzette. Met be hulp van speurhonden trachtte men de langvingers op het spoor te komen. Tol nog toe echter tevergeefs. Hanzebank Delft. Naar wij vernemen zal in den loop van deze maand door dc directie van de N.V Hanzebank te Delft een begin worden gemaakt met een eerste uitkeering van 10 pet. aan dc crediteuren van de bank. De comissic van toezicht op de liquidatie heeft gemeend dat crediteuren het het meer op prijs stellen reeds nu 10 pet. te ontvangen, dan te wachten totdat de te ontvangen baten een hoogere uitkeering zullen toelaten. „Cessies" bij surséance van betaling. De Echo van het Zuiden deelt mee dat de firmauien van het kassierskantoor Van Gastel en Zoon, te Dongen, bet faillissement zelf hebben aangevraagd met het doel den grooten handel in, cessies die er bestond (bekende uit de ge schiedenis van het faillissement der Bos sche Hanzebank) den kop in te drukken, lom zoodoende voor de crediteuren te redden wat er te redden valt en het na deel voor de andere crediteuren zooveel mogelijk te beperken. Een paar lederf abri kanten hebben hun personeel ontslag aangezegd, daar de fabrieken of looierijen zullen worden, stopgezet althans zeker voorloopig. - Benoemd tot hoofd der Clir. school te Schoonhoven ,de heer CU- Berger, te Goes. (Ned.) HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Met ingang van 26 October a.s. is de Commies der posterijen en telegrafie P. -Visser le Vlissiugen post- en tele graafkantoor verplaatst naar het spoor wegpostkantoor no. 2 aldaar Aan den besteller I. A. Guiran le Aardenburg is mei ingang van 1 November a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Aan de werf ,,'s Lands Welvaren te Maassluis is voor r.ekening van den heer L. J. Pik te Goes gebouwd een' molorvrachtschip, genaamd „Maco", dat 31.50 M. lang, 5 40 M. breed en 205 M. diep is. Aan het schip is groote zorg besteedt en beantwoordt het dan ook aan de hoogste eischcn voor de binncn- en Rijnscheepvaart. Het schip is voor zien van een 60 P. K. „Alpha'-motor type T. O.I. P. en kan een snelheid van 13 K.M. per uur bereiken. Bij de proef vaart heeft liet schip in alle opzichten goed voldaan. De motor op het voor dek dient voor het in werking brengen van.de hijschlier, de vóórankcrlier en dc ruimpomp; In het woongedeelte bevinden zich het door schuifdeuren in twee doelen te scheiden slaapvertrek, een keukenkamer, met teak- en legelpaneelen, en met aan recht, schoorsteen en glazen keukenkast, en ten slotte een net betimmerde en keurig gemeubileerde salon. Een beter middel voor het ver zorgen van de tanden be staat er niet! (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. De in de „Steenrotsen alhier gehouden tentoonstelling van aquarellen van Georg Horton wordt verlengd tot 28 dezer. DE PACT-CONFERENTIE VAN LOCARNO. Het bericht van dc aanneming van den volledigen tekst van liet vrijheids pact en van de diverse arbjtrageverdra- gen, wordt door het officieel communiqué van gisteren bevestigd. In die zelfde ple naire zitting werd toen tevens besloten de definitieve aanneming van verschil lende verdragen, evenals de discussies over de kwestie van het tijdstip der pu blicatie voor een latere zitting te reser veeren. Zoodal de wereld nog eenigen tijd zal moeien wachten, voor zij precies de in houd der overeenkomsten van Locarno te weten zal komen. Dc onderteekening (dc definitieve in Locarno zal het slechts een parafecring zijn) zal zoo gauw mogelijk le Londen jeschieden, nadat de delegaties de docu menten eerst nog aan het heele kabinet zullen hebben voorgelegd. In elk geval dient erkend, dat er tc Locarno iets bereikt is, hoe ook het pact en de arbitrageverdragen er overi gens uit mogen zien Men is bij elkaar gekomen, en heeft iets op papier bij elkaar kunnen krijgen, dat voor aller onderteekening vatbaar is. Dat kan lang niet van elke conferentie worden ge zegd! Het „nieuws" van Locarno blijft zich echter houden aan den buitenkant. Persdé je uuer. De gelukkige afloop werd in letter lijken zin beklonken aan het déjeuner, dat dc internationale vereeniging van Yolkenbondsjournalistcn aan de diverse delegalieleiders bad aangeboden. Meer geluk dan wijsheid, dat het juist na de aanneming viel. Tweehonderd gedelegeer den en journalisten waren derhalve gis terenmiddag in het Palace Hotel aanwe zig do eerste gemeenschappelijke feest maaltijd na den oorlog, van de leiders der builenlandsche politiek van. Frankrijk, Duitschland en Engeland! Er hecrschte een vreugdevolle stemming. Chamberlain was de eeuige gedele geerde. die het woord heeft gevoerd, en wel in het Fransch Wat hem niet makke lijk afging;, maar hij kon zich veront schuldigen alle. ministers hadden gedu rende 14 dagen op een voet van volkomen gelijkgerechtigdheid alle mogelijke talen op gruwelijke manier geradbraakt. Chamberlain's rede mocht dan niet welsprekend zijn, zij was in elk geval weldadig om aan te hooren. In bet ver drag, dat de heeren mee naar buis ne men, zal niemand een triomf van een of andere partij kunnen zien. aldus zei hij o'.a. Is dit niet do beste definitie van een internationaal accoord? Er werd daarna geklonken en geluk- gewenscht. Ook Briand en Luther, onder daverende toejuichingen van de aanwe zigen. Iedereen was zoo in de stemming, dat Briand, die lieden eèn lunch aan biedt, oorspronkelijk alleen voor Fran- sche journalisten bestemd er ook hun collega's, zelfs Duilsche, bij inviteerde 1 Inlusschen diende die vreugdeuiting al leen voor het succes van het Westpact, en de arbitrageverdragen van liet Westen. Maar er zijn ook nog Oostelijke arbi trageverdragen. Was het wondes» dat de heeren Bencs en Skrzynski gisterenmid dag nog niel in zoo'n hoera-slcmming waren Ook hier schijnt echter een uitweg gevonden. En wel door bet optreden van Sir Cecil Hurst, een blijkbaar handig Eugelsch jurist Polen wilde, zooals men weet, in het arbitrageverdrag een bepaling, die iedere oorlogsverklaring zou uitsluiten. Strese- mann daarentegen wilde aanvankelijk niet verder gaan dan het Yolkeubonds- verdraj* zelf. dat in enkele gevallen den partijen vrijheid van handelen Iaat. Nadat de Duitsche en Poolsehc juris ten tevergeefs gepoogd hadden elkaar te overtuigen, heeft Sir Cecil Hurst plot seling de Duitschers opmerkzaam ge maakt op het Duilsche memorandum van 9 Februari, dat zelf uitdrukkelijk zegt, dat Duitschland bereid is niet alleen met hel Westen, maar ook met alle ander© naburen verdragen te sluiten, die iedere toevlucht tot wapengeweld verbieden, en die een vreedzame beslechting zoowel van politieke als van juridische geschil len waarborgen! Hiermee zou dus hel gat zijn gestopt door een vroegere verklaring van Duil sche zijde zelve. Zeker hel boste- mid del! Die gematigde vreugde heerschl ook Berlijn. Daar heeft de Wilhelmstrasse zelfs een communiqué uitgegeven, waar in gewaarschuwd wordt tegen een opti misme als van Chamberlain aan het jour nal istendé je uner Men wijst op den langen weg, die de zelfs aangenomen pacten zullen moeten bewandelen de sanctie der kabinetten, de ofricieele onderteekening en einde lijk het voorleggen aan de diverse parlementen Niet zonder huiver wordt dan gedacht aan de eventuccle reactie ran de zoo heterogene Duitsche volks vertegenwoordiging Men is er volstrekt nog niet zoo zeker van, dat de aanvaar ding van liet pact geen grondwetsher ziening zal meebrengen. In dit geval moet s/s van de stemmen van den Rijksdag noo- dig zijn. En dan daarop wijst men in Duitsch land ook de aanneming van hel vei ligheidspact wil nog niet zeggen dat alles definitief is opgelost. Vandaar ook, dat door de heeren zel ve- Chamberlain, Briand, Lulher. Strese- mann, Scialoja en Vandervelde gisteren avond nog een lange bespreking is gehouden over vragen van algemeene, internationale politiek, die een bevredi gend verloop heette te hebben, en drie en een half uur duurde! Daarin zullen zeker verscheidene nadere wenschen van

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1