No. 236. Woensdag 7 October 1925 NIDDELBUR 168° Jaargang. OURANT. 8if dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Voor de afdeeling Middelb urg van de Geref. Vereen iging voor Drankbe strijding trad Maandag in de Gasthuis- kerk ais spreker op de heer ds. G. J. Hakman uit Drachten met het onder werp „Weinig of niets". Voor een tamelijk groot aantal toe hoorders zette de heer Hakman uiteen waarop hij met overtuiging „niets" ant woordt. Na de drukte op de Markt bij de muzikale huldebelooging aan den heer Morks, werd een 'reeds bejaarde toe schouwer onwel. De man 'werd bij een Üer omwonenden binnengebracht, waar hij spoedig overleed. De politie bracht het lijk per brandcard naai- de woning van den overledene in de Vlissingsche straat. Uit Vlissingen. Z. K. H. Prins Hendrik, die voor de bijwoning van het officieele diner ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Kon. Mij. „De Schelde" morgen naar Vlissingen komt, zal zijn in trek nemen in het Grand Hotel Britannia Uit Zuid-Beveland. Maandag 12 October a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten 's H. Abtskerke, Hoedckenskerkej Kloetinge en 's H. Arendskerke. De vice-president van den Raad van State, roept in de Staatscrt. vau 6 dezer op de onbekende belanghebbenden inzake hel beroep, ingesteld door C. J. de Mey en C. E. Borghgraef, te Goes, tegen het besluit van B. en W. dier ge meente van 6 Juli 1.1., waarbij aan de firma Gebr. Siepman to Goes, en hare. rechtverkrijgenden voor een proeftijd van 6 maanden vergunning is verleend tot het uitbreiden van hare drukkerij in het perceel Beestenmarkt no. 2, aldaar. Maandagavond had in het Schutters hof te Goes een dansdemonstratie plaats van het Dansinstituut „Flora" te Middelburg. De heer Laban demonstreer de met mej. Kitty Lakatos de voornaam ste dansen voor dit seizoen, terwijl tot slot mej. Lakatos een tweetal solodansen uitvoerde. Tusschen de demonstraties door was er voor de aanwezigen gelegenheid tot dansen, waarvan door de vele aanwezi gen een dankbaar gebruik werd ge maakt. Tengevolge van schrikken sloegen le S ch o r e de paarden van den land- 'bouwer S. bespannen voor een sleeper, waarop' een eg gelegd was, op hol. In woesten vaart, kwamen de dieren met het voertuig in een sloot terecht. De voerman werd er afgeslingerd, en be kwam ietwat letsel. Met materieele scha de en een der dieren een geblesseerden poot liep dit ongeval wonder boven won der af. Een wielrijder W|. die te Scliore tusschen een kar en een auto geraakte, werd daarbij onder de auto geslingerd. Bewusteloos en gekwetst werd hij opge nomen. Na geneesk. verzorging werd hij naar zijn woning overgebracht. Te Rilland-Bath geraakte gisterennamiddag een span paarden, mei een wagen stroo op de hof slede van J. B. op hol. De boerenknecht M. N., die de paarden wilde staande houden werd een eind medegesleurd en liep cenige ver- wondigen aan zijn hoofd en beenen op en brak tengevolge van een val of stoot het sleutelbeen van zijn rechterarm. UitZeeuwsc h-V laanderen OD. Te Sas van Gent had een ver gadering van cijnspachters plaats, waarin de houding zou worden vastgesteld der genen, die getroffen worden door het raadsbesluit van 18 September, slrelc- kfende tot verhooging der vervallende ferfpachten tol het niveau, waartegen momfcntcel nieuwe erfpachten worden uitgegeven, u.l. 15, 20 en 25 cent per M.2 De oude cijns voor erfpacht is 7, 10 en 12 cent. De heer v. Goethem betoogde in een rede, dat deze maatregel niet billijk is. Ten slotte werd een adres aan den Raad voorgelezen, in ernstige overweging gevend liet Raadsbesluit van 18 Sept 1.U alsnog te willen herzien, de erf- pachtsprijzen te willen terugbrengen op de oude basis, en een nieuwe prijsrege ling te willen treffen voor liet onbebouw de gedeelte der erfpacht. Het werd door de belanghebbenden geteekend. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. Maandag kwanj de Raad der ge meente Hoofdplaat bijeen. Afwezig was de heer H. Temmerman. Op voorstel van den voorzitter werden de ingekomen stukken aangehouden tot een volgende vergadering. Daarna werd voorgelezen dc kennisgeving van den heer E. B. Damme, dat hij wegens verhuizing naar een andere gemeente ontslag vraagt als lid van den Raad, tevens wethouder. Als zijn opvolger werd als lid van den Raad toegelaten, na onderzoek der ge loofsbrieven en het afleggen van den gebruikelijken eed, de heer C. Ch. Sturm. Aan de orde was daarna het aanwijzen van een wethouder in de vacature van den heer E, B. van Damme. De voorzitter inerkl op, dat de Raad wegens onvollal- ligheid niet bevoegd is een wethouder te kiezen en stelde voor de benoem' aan te houden en over 14 dag^n opnieuw op de agenda te zetten. Wanneer dan weder de Raad onvoltallig zal zijn, dan zal bij een derde vergadering de verkie zing toch doorgaan. Bij do rondvraag ontspon zich een discussie over het al of niet aansluiten van Slijkplaat en Nummer 1 aan het eleclrisch net der gemeente Hoofdplaat. Volgens den voorzitter bestond er voor aansluiting bij de bevolking te Slijkplaat en Nummer 1 geen animo. Maandagmorgen omstreeks 9 uur bracht een 12-jarige jongen te Hoofd plaat een paard naar de weide. Door onbekende oorzaak sloeg het paard op hol. De jongen kon zich niet meer hou den en werd van het paard geslingerd. Bewusteloos werd hij opgenomen. Zijn toestand is bevredigend. Vrijdagmiddag j.l. kwam de raad der gemeente St. Ivruis^in openbare vergadering bijeen, waarin alle leden, be halve de heer C. de Sutler, aanwezig wa- Na mededeel ing van cónige ingeko men stukken, die voor kennisgeving aan genomen werden, kwam aan de orde een schrijven van het oollcge van B. en W. van Aardenburg, waarin gevraagd werd een maximum ashelasling voor den weg Aardenburg-St. Kruis té willen bepalen van 1100 K.G. per as. Bjj de hierover gevoerde beraadsla gingen wordt opgemerkt, 'dat het vaststel len van een maximumwielbelasting heb ben geregeld voor het algemeen verkeer, waaronder ook dat op den weg Aarden burg—St. Kruis behoort en het zeer dc rraag is of de Stalen genegen zonden zijn voor dezen weg een van den alge- mcenen regel afwijkende bepaling in het leven te roepen. De onderhoudsplich tigen kunnen hiertoe een verlangen te kennen geven ,doch niet zelf een maxi mumgewicht bepalen. De heer de Bruijne zegt, zich steeds een voorstander getoond te hebben van wegen, die in elke tijdsomstandigheid kunnen voldoen. Zijn ideeen heeten le luxuieus, maar stelt men zich met minder tevreden, dan blijkt al heel spoedig wal dat mindere waard is. De ongeveer 45 jaar geleden amgelegde keiweg Aarden burg—St. Kruis heelt herhaaldelijk be wezen niet bestand te zijn voor een ook maar eenigszins zwaar vervoer. In elk geval beantwoordt hij: niet aan de eisehen van het tegenwoordige verkeer. Het is een zeer drukke algemeene verkeersweg; elke beperking daarop is 'een 'belem mering voor liet algemeen verkeer. X i. zijn de kosten van al het lapwerk ge durende enkele jaren aan dezen weg be steed onpraktisch uitgegeven, zoo niet weggegooide gelden. Naar het oordeel van den heer dc Bruijne zou de meest geweuschte oplos sing zijn den weg te vervangen door een nieuwen van 5 Meter breedte, waar van elke zijkant (ter breedte van 1 Meter) gemaakt zou kunnen worden met dc beste der uitkomende keien van den tegenwoordigen weg, terwijl de midden- baan van 3 Meter breedte van flinke, nieuwe keien ware te maken. ITij geert in overweging te onderzoeken, of dé bij den aanleg van den beslatanden keiweg naar voren gelreden belanghebbenden voor zijn idee te vinden zouden zijn en verder te informeeren of voor den door hem beoogden nieuwen, algemeenen ver bindingsweg steun zou zijn le erlangen van de Provinciale Staten. Het door den heer de Bruijne ont vouwde vindt steun bij alle leden der vergadering, zoodal inel alggjneehe stem men besloten wordt het "bestuur van de mede-onderhoudsplichtige gemeente Var- denburg in dezen geest te berichten. Ten aanzien van den weg St.—Kruis— St. Laureyns vereenigt de Raad zich met het voornemen van liet "dagelijksch be stuur om te geraken tot den afkoop van de tollen langs dien weg. De Raad spreekt zijn bijzondere te vredenheid uit over de inwendige secre- tarieverbouwing, met een woord van lof voor de uitnemende goedp en nette uit voering van dit werk. De Raad hecht zijn goedkeuring aan de verplaatsing der kast met de registers van den ambtenaar van deze tak van dienst en zulk lol wederopzegging. In verband met een insinueerend be richt aan het adres van den secretaris dezer gemeente, voorgekomen in het blad „Zclandia" van 5 September 1925 drukt dc Raad Zijn sympathie uit voor de steeds door dezen ambtenaar gevolgde wijze van optreden en voor zijn diensh- preslatie, waaromtrent de eerste klacht nog moei inkomen. HULDIGING VAN DEN HEER J. MORKS. Gisteren herdacht de heer Jan Morks, die met 1 October na een zoo eervollon loopbaan op muzikaal gebied, eervol ont slag heeft gekregen als directeur van het Middelburgsch Muziekkorps, zijn 60sten geboortedag. Dit kroonjaar was aangegre pen om den hooggeachtcn musicus te huldigen, mede nog in verband met het feit, dat hij 15 Juni j 1. den dag herdacht, waarop hij als 9-jarigcn jongen werd aangesteld als muzikant bij het Muziek korps der Schutterij te Dordrecht. Een comité werd gevormd door de heeren mr. J. Adviaanso, P. Luteijn, J. R. Do- menie, ♦r. J. C. Kindermann, L. Leij- desdorff, Wl Bosman, mr. H. van der Beke Callenfels, allen leden van liet be stuur van het Middelburgsch Muziek korps, P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg, Herman Snijders, oud-voor zitter M. M. C., W'. Hioolen, oud-besluurs- id M. M. C'.; jhr. mr. F. van flo PolA voorzitter der Nederl. Federatie van Har monie- en Fanfarcgezolschappcn, te Zeist, en Henri Völlmar, jury-lid van voornoemde Federatie, te 's-Gravenhage. Reeds gisteren overdag moebt de heer Morks lal van blijken van belangstelling ondervinden en. werden hem verschillen de bloemstukken toegezonden, w.o. een van de werkende leden van het M. M. C., een van het bestuur van het korps en een van dc vcreeniging „Uit het Volk- Voor het Volk". Do eigenlijke huldiging zou echter eerst des avonds plaats hebben. Voor de openbare huldiging vereenig- deu zich le half zeven op het Molen water met het M. M. C„ het Muziek|-< gezelschap van den Houthandel Walchc- het Arbeklersmuztekgczelschap „Ex celsior", beide van hier, en de gezel schappen van Nieuw land, Serooskerke en Domburg, en de tambours, hoornblazers en pijpers van de verschillende padvin derstroepen alhier Onder leiding van den heer A. Calplz werden het Zeeuwsch Volkslied door de verschillende korpsen to samen en de Russische taptoe dooi de padvinders en het M. M. C. gerepe teerd. Was deze repetitie reeds door honder den bijgewoond, het aantal belangstel lenden bij den fakkeloptocht door de stad was nog veel grooter cn de belangstelling bereikte haar toppunt op de Markt, waar een ommegang de deelnemers aan deze muzikale hulde in een groot dooi de politic vrij gehouden vierkant plaats namen met liet front naar het stadhuis, op de pui waarvan de heer Morks met zijn echlgenoote, en verdere familieleden, de leden van de huldigingscommissie, het dagelijksch bestuur der gemeente bijeen alleen mr. de Veer was wegjens een vergadering verhinderd. Als hulde aan den jarige werd nu ook hier gemeenschappelijk zijn compositie, het Zeeuwsch Volkslied, ten gehoorc ge bracht, en vervolgens de Russische tap toe, waarna ieder der deelnemende korp sen zich nog liet hooren. De Markt was een menschenzee tijdens deze welgemeende en welverdiende hulde. Dc politie had door een goede rege ling het goede verloop van een en ander ten zeerste bevorderd. Na afloop begaven zij, die daarvoor kaarten hadden, zich naar het Schutters hof, waar hel M. M. C. op 't tooneel in de groote zaal plaats nam en dc overige aanwezigen lang niet allen een zitplaats konden inden. Toen de heer en mevrouw Morks bin nen kwamen, werden zij door de aanwe zigen, die alle waren opgestaan, met' handgeklap ontvangen. Tn den hoek van de zaal waren planten neergezet en daarvoor zetels voor dep heer en mevrouw Morks geplaatst. Toen zij gezeten waren, werd deze bij eenkomst aangevangen met liet door het M. M. 0., onder leiding van den heelr Joh. II. Caro, ten gehoore brengen van de 4e Suite des Miniatures, van den heer Morks. Na deze muzikale opening, betrad dc heer mr. J. Adriaanse, voorzitter van de huldigingscommissie, het tooneel en sprak ongeveer als volgt „In het geboorte-register der gemeente Dordrecht is ingeschreven Johannes, ge boren 6 October 1865, zoon van Jacob Morks en Maria Cathariria Grocnenberg" Officieel is de naam dus Johannes, maar Jan zou het zijn en Jan zou het blijven. Dit is beschreven geschiedenis, maar de - - onbeschrevene meldt dat reeds dadelijk ran den Bnrgerl. Stand naar- de woning1 na do geboorle de jongen blijk gar van (Ingex. Med.)' geweldige talenten voor dc toonkunst. Het is echter niet meer te conlroleeren. do baker is dood, en zelf weet hij liet {biet maar wat hij wel weet, dat is dat hij al in zijn hansopje rondliep met fluit en trom. Spr. herinnerde er vervol gens doorgaande in humorïslischen geest aan hoe Jan reeds als jongen van 9 jaar den triangel te bespelen kreeg bij het Dordrechtsche korps, omdat men in hem ceu gevoel had ontdekt voor rythme begreep dat dit niet mis kon slaan. En Jan sloeg niet mis, hij zocht on bewust dc symboliek tusschen zijn drie hoekig slaginstrument en de Hits in zijn geloof, hoop en liefde in de wereld der muziek, waarin hij nu officieel zijn intrede had gedaan en die voor hem openlag. Vervolgens werd hij tamboer, en volgde daarna de cursussen van ca rillon, pauken, saxophoon eii clarinet. Op 14-jarigen leeftijd componeerde hij reeds een marsch, die hij zelf bij het Dordtsche muziekkorps mocht dirigee- ren en voor dien tijd was hij dan ook een muzikale virtuoos, waarvan voor de toekomst veel verwacht werd. De vol gende 10 jaar werkte hij voort aan zijn muzikale ontwikkeling en toen er een vacature ontstaan was als directeur van het M. M. C kwam hij bescheiden als weinigen, achteraan met zijn sollicita tie en dit kostte hem op een haar af de kans op benoeming, wat het ergst zou geweest zijn voor het M. M. C. en voor Middelburg, die nu een dirigent kregen, zooals cr weinigen zijn, een gerenom meerd carillonspeler, oen componistj een all roud musicus. Iemand,, die zijn kunst aan het volk bracht, een beschei den burger, maar met groote gaven van verstand en hart Spr. zegt, dat men in dezen verjaardag een uitnemende gele genheid heeft gevonden om den heer Morks te huldigen, door een feest van dankbaarheid voor het woekeren met gaven en talenten ten bate van het ali meen, ten bate ook van het M. M. G Spr. wijst dan op dc composities van den heer Morks en zegt, dat hoewel de in 1912 bekroonde „Concert-ouverture wereldberoemd is en onder de talrijk» werken van den jarige de bewerking der le symphonic van Peethoven voor har monie, en andere werken van eerste ponisten allerwege met eere ge noemd worden, dreven de bescheiden heid, de eenvoudigheid, de volksliefde den heer M meer naar echte volksmu ziek, en daarin is en blijft hij dan ook tot in lengte van dagen, de onovertroffen meester met zijn meer dan 100 werken. Wat heeft hij met zijn k\epper- en trom- melmarsch, met zijn klompendans en reien, niet duizenden kinderen des volks aan zich verplicht. Daarom vooral was hij cn is hij kunstenaar bij Gods genade, nu hij zijn gaven zoo gracicuselijk op het publieke altaar kon neerleggen. Maar ook de goede reputatie van het M. M. C. is voornamelijk aan den heer Morks te danken En dat gevoelen allen, maar zeker de leden van het M M. G Dc heer M. was streng, maar rechtvaar- li u n directeur. Daartoe werkte ook mede, dat men kende zijn lïeFde voor de zaak, meer dan drang naar stoffelijk voordeel. In dezen tijd van vervloeking der tevredenheid zeker iets bijzonders. Het is dan mede om deze hooge op- valling van zijn laak in verschillende functies en ook als mensch, dat men een oHer wilde brengen Spr. wijst op de door den heer Hioolen intusschcn overgereikte enveloppe en zegt, dat de beleekenis van het Morksfonds, op een chècjue-papiertje, hetwelk duizenden ver tegenwoordigt, nog heler lot haar recht zal komen als de heer M de namen ran degenen, die aan de huldiging deel namen leest, waaronder personen van verschillende kapitaalkracht en ook ve len van huiten Zeeland, ja zelfs in het buitenland. Spr. wijst dan op de velen dc zaal en zegt dat een huldiging wellicht grootscher kan zijn, maar meer spontaau, meer uit 's harten grond, meer algemeen zal er wel geen zijn aan te wijzen. En dit alles moet wel de pijn der scheiding van een grooten cn druk ken werkkring verzachlen Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Als jongen is de jarige met vreugde zijn levenstaak begonnen, en met glorie, als weinigen is beschoren, verlaat hij zijn amblelijken werkkring. En daarbij de wetenschap, wat hij heeft kunnen, heeft mogen geven. Ilij is uit zijn ambt getre den, maar hij is nog een onzer, 'i Con tact tusschen hem en de wereld, waarin hij leefde, zalals onvergankelijke roem van zijn kracht en wil, door zijn voor beeld en zijn werken, als even zoovele monumenten blijven bestaan. Hij heeft verloren, zeker, maar hij heeft ook ge wonnen de zekerheid van dankbare ver eering van groote, trouwe vriendschap. En ook heeft hij behouden, wat hein het liefst op aarde is, zijn Irouwo levens gezellin, die zooveel lief en leed met hem heeft gedeeld, die zooals hij zelf verzekerde door haar zorgen, door vele opofferingen zijn stoere werk mogelijk maakte. En als spr. dan ook onder aan bieding van een grooten krans, don heer Morks geluk wenscht met dezen dag, meent hij verplicht, le zijn aan haar den dank te brengen voor de hulp en steun, wellcc zooveel, meer dan spreker onder woorden lean brengen, hebben bijgedra gen tot wat de heer Morks voor Middel burg heeft kunnen zijn. En waar gij, mevrouw Morks, aldus spr. ook van nu af de voornaamste bijdrage zult beteckencu in het Morks fonds, will gij, als blijk van waardeering deze krans wel aanvaarden. Hiermede boot spr. öok aan mevrouw onder luide instemming der aanwezigen een krans aan. Vervolgens nam de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, het woord en verzekerde dat ook het gemeentebestuur den heer Morks gaarne gelukwcnsclit omdat het dankbaar is voor wa,t hij nu bijna 35 jaar lang voor de gemeente heeft gedaan. Spr. heeft samen go we r kit met den jarige als officier der Schul dig, hij eischte tuchi en orde, maar! lorij en toen reeds veel met hem doorge- gaf ook zelf het voorbeeld van plichts- maakt mara* speciaal wil hij herinneren betrachting. En daarom is er bij het aan de tochten mét hel korps naar bui- korps een groote aanhankelijkheid voor ten ,o.a. naar Dordrecht en naar Gènf.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1