DIT LICHT KAHREL'S THEE stroom besparing philipsa AroentA lampen No. 231. Donderdag 1 Oetobep 192& 168° Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. BINNENLAND. DE OPHEFFING VAN DE BETAAL- MEESTERSKANTOREN. In afwachting van de aanstaande op heffing van de -betaalraeestcrskantoren, deelt het ministerie van financiën mee, dat het wenschelijk is ,dat particulieren en anderen aan het rijk verschuldigde de bedragen, welke thans nog bij de be taalmeesters worden gestort, na 30 Sep tember niet meer aan dezen aanbieden. In het algemeen zal het op prijs wor den gesteld, indien belangrijke bedragen zoo mogelijk worden voldaan door be middeling van de lioofdbank, de bijbank en de agentschappen der Nederlandsche Bank, en kleinere worden tloorgegirccrd of gestort op de schatkistpostrekening No. ;f, tenzij de administratie aan welke de betaling moet geschieden, een eigen postrekening heeft, in welk geval het gebruik daarvan uiteraard noodzakelijk blijft. Op het stortingsborderel, formulier of girobiljet moet duidelijk en nauw keurig het onderwerp van storting ver meld worden. STAATSCOMMISSIE RAI)I0-0.1SRÜEP. Naar de Msb. verneemt heeft de Mi nister van Waterstaat tot eenige per sonen die geacht kunnen worden de groote geestelijke stroomingen onder ons volk te vertegenwoordigen, de uilnoodi- ging gericht zitting te willen uemen in een Staatscommissie, die tjoit taak' zal heb ben den minister op korten termijn van advies te dienen met betrekking tot een volledige regeling van "den Radio-Omroep bier te lande en hem dienaangaande voorstellen te doen, voorzoover de Slaat daarbij betrokken zal zijn. Waar het niet onmogelijk wordt ge acht, dat toch eenigen tijd zal verstrijken alvorens de commissie met haar arbeid gereed is, heeft de minister tevens ver zocht hem voorstellen te willen doen, ten aanzien ook van eventueel te treffen tij delijke maatregelen, dit met het oog op het feit, dat een regeling van den Radio- Omroep zeer urgent wordt geacht. Een afzonderlijke commissie van eeni ge deskundigen niet ambtenaren zal de Staatscommissie bij haar arbeid terzijde staan. DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN NED-INRIË Het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser (commj heeft aan den Minister van Koloniën vragen gesteld betreffende speciale uitzonderings maatregelen ten opzichte van communistische propagan da. O.a. het gevangen nemen van eenige inlandsche journalisten, en van den pro pagandist Alimin. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Door de sociaal-democratische raadsfraclie te Vlissingen is een voorstel ingediend om de Kindiervoeding en kleeding uit te strekken tot de leer lingen van het voorbereidend of bewaar school onderwijs. Uit Walcheren. Op de begraafplaats te Oostka pel le had gisterenmiddag de ter aarde bestelling plaats van den heer A. A. Kolff wonende le Rotterdam, die op Ipenoordj zijn zomerverblijf had pn die d|aar Zon dagmorgen plotseling overleden is op 56 jarigen leeftijd. De overledene was di recteur van de N.V. Rotlcrdamsche Zout ziederij v.h. Kolff en Vis en commis saris van de Kon. Ned. Zoulindustrieen verschillende andere maatschappijen. Dat de overledene in handels- en in- duslrieele kringen een goede bekende was bleek uit de velen, die van eldjers gekomen waren om hem de laatste eer- te bewijzen en uit de woorden gespro ken door de heeren dr. Sinnige en d|e Haas namens beide genoemde onderne mingen en enkele vrienden van den over- lene. Maar dal ook m Zeeland dje heer Kolff voor velen geen onbekende was. bleek uil de aanwezigheid van vele be kende personen uit onze omgeving en uit de woorden, gesproken door de hee ren ds. A. T. C. Pont, Ned. Herv. predi kant te Nisse en jlir. Wi Z. van Teijlin- gen, burgemeester van Oostkapelle. Eerstgenoemde schelste liet droeve van het plotselinge overlijden van dezen hoogstaanden man, die speciaal voor de armen en kinderen van Nisse, waar hij zijn jachtterrein had zooveel heeft ge daan. O. a. heeft de heer Kolff aan zijn medejagers voorgesteld voor iederen ge schoten haas een bepaalden som aan de diaconie te schenken, waaraan steed's werd voldaan. Spr. zeide dat er slechts Eén Is, die troost kan brengen en raad de de nabestaanden aan zich met hun droefheid tot Hem le wenden. De heer jhr. van Teijlingen wees ook op de vele goede eigenschappen van den overledene, die o.a. zijn buiten be langloos afstond tijdens den oorlog aan een Belgische familie en ook voor de Oostkapelaars een goed mensch was. Zoo nam hij den avond voor zijn dood nog eeu tweetal Oostkapelsche boerin netjes op in zijn auto, toen deze in een regenbui huiswaarts liepen. Een schoonzoon dankte mede namens de weduwe voor de betoonde belangstel ling. Onder de bloemstukken was er een van de gemeente Nisse. Dinsdagmiddag kwam dc raad van Zoutelande in openbare zitting bij een. Bij de benoeming van een lantaarn opsteker deelt de voorzitter mede, dat twee sollicitaties zijn ingekomen; van Js. de Wolf en W. Verhage Az., die beiden op de voordracht zijn geplaatst. Aange zien de lantaarnopsteker vroeger vrij olie had voor zijn gezin om de lamp te bran den, stellen B. en Wi. voor, dit te laten vervallen, maar als tegemoetkoming daarvoor het tractement met f te vcr- hoogeu, welk voorstel na eenige discus sie zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De uitslag der stemming is, dal Js. de Wolf m, a. s. is benoemd, op een tractement van f50. De voorzitter deelt mede, dat het B. en W. wenschelijk voorkomt om ook bui len den bebouwden kom der gemeentie een rooilijn vast te stellen, in dier voege, dat daar niet anders mag worden ge bouwd dan 7 (M. uit den as van den weg, en op een afstand van 50 M. van dat punt aansluiting te krijgen met de gebouwen in de kom der gemeente. Nadat het voor en tegen hiervan was besproken, wordt dc wensch van B. en W. voorloopig aan genomen. Daarna gi,ug de Raad over in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen om een snelbiuschbrandapparaat „de Vuurdoo- der", waarvan de kosten f 15.50 bedra gen, aan le schaffen, om bij een begin van brand dit spoedig te kunnen blus- schen. De heer de Witte vreest dat het hier voor niets zal staan en de heer de Visser doet de vraag moeten wij er een hebben? De voorzitter geeft te kennen dat het volgens de wet verplichtend is, een ap paraat aanwezig le hebben. Daarna wordt z. h. st. het voorstel van B. en Wi. aan genomen. Volgens een bespreking in de voor gaande vergadering, betreffende de asch- bakken, zouden B. en W. een onderzoek doen. Bij dit onderzoek is gebleken dat de kosten van leeg voeren hebben bedra gen in '23 f66 en in' '24 f65. B. en iW. hebben hieromtrent geen definitief voor stel, maar willen het aan den raad over laten, om een ophalingsdienst in het le ven le roepen en dan de aschbakken op te ruimen of anders in de verordening op te nemen dat niet alles in de asch- balckcn mag worden .gegooid. M. a. st. verklaart de raad zich tegen een opha lingsdienst, zoodat een bepaling in de verordening zal worden opgenomen. Nog deelt de voorzitler mede dat de directeur van Rijksmonumentenzorg bij den toren is geweest, en zeer tevreden was over l^et werk dat er aan gebeurt. Hij sprak zelfs den wensch uit, dat alle gemeentebesturen (zoo deden. Als een volgend jaar met het werk wordt door gegaan, stelt hij voor om het wit er af te kappen en hem dan bericht le zenden, dan wil hij nogmaals komen om te .zien hoe het staal. De voorzitter deelt den raad1 mede, dat hij nog een opgaaf heeft ontvangen voor een dergelijke schrijfmachine, die f 200 zou moeten kosten. Bij dc rondvraag vestigt de heer Kop- pejan de aandacht op het voetpad dooi de duinen, aangezien er nog al dikwijls met wagens overgereden wordt. Kan dit verboden worden? Anders zou het wel goed zijn dat staken werden geplant. De heer Stroo sluit, zich hierbij aan, doch stelt voor om greppels te laten gooien die het rijden dan beletten. De voorzitter zegt dat, als het rijwielpad er komt, er wel in voorzien zal worden. De heer Koppcjan zegt dat is alles goed en wel. maar de toestand is op 't oogenblik niet goed, hij biedt aan om gratis staken te geven en deze te planten. De voor zilter dankt den lieer Koppcjan voor zijn gedaan aanbod en hoopt dat hij «aan zijn "belofte zal voldoen. De heer de Visser wijst op den slech ten toestand van den duinmuur, en _de lieer Maljaars zegt dat hot niet meer noodig is om voortaan de pad in Schouts- weg te zanden. Uit Zuid-Beteland. Met ingang van heden is benoemd tot klerk ter inspeclic van de directe belastingen te Goes, de heer A. Over- duin, tlians werkzaam bij den Raad van Arbeid te Middelburg. Dinsdagavond liepen op de nieuwe spoorbaan onder 's Gravenpolder twee wagons -uit de rails en woelden in het zand. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Woensdag voormid;- d.ig was men nog druk bezig ze te lich* ten. Dinsdagtaorgeen had J. R. te We- me ld in ge het ongeluk, terwijl hij met paard en kar bezig was met liet vervoer van ruiters, dat een van die ruiters tegen het paard aankwam; wftaVdoor liet dier schrok en daardoor R'. een slag legen het been kreeg tengevolge waarvan hij een erge gecompliceerde beenbreuk opliep. De ongelukkige moest per as naar zijn woning worden vervoerd, waar medische hulp werd ingeroepen. Uit Zee uw sch-Vl a anderen W. D. Toen de landbouwersknecht J. te Zaamslag in den vroegen morgen van 29 dezer met een aan zijn patroon, den landbouwer De Pulter le Za«unslag toe- behoorend voertuig, waarvoor 2 paarden waren gespauuen, in de richting Terueu- zen reed, sloegen beide dieren op hol, vermoedelijk doordat bij het afstappen van den voerman de leidsels onder den staart van het haudpaard geraakten. Een oogenblik kon de voerman de paarden nog houden, maar weldra moest hij het opgeven en snelden de dieren: teugelloos voort. Terwijl het gespan Ier boogie van den afrit hij den Molendijk onder de ge meente Terneuzen de tramlijn van de Zeeuwsch Vlaamsche tram zou passee- naderde vanuit de richting de Mof- fesehans te Terneuzen de tram in volle aart. Deze greep den wagen en sleurde hem mede. Het voertuig werd geheel vernield, terwijl een van de paarden tegen den grond was geslingerd, niet kon opstaan en bij onderzoek den rech- teracliterpool cleek le hebben gebroken Hel dier moest worden afgemaakt. Het andere paard had een bloedige ontvel ling aan het achterlichaam bekomen. De tram bekwam geen noemenswaardige schade. Besmettel ij ke ziekten. Over de week van 20 tot en met 26 Sept. werd in de provincie Zeeland één geval van besmettelijke ziekte geconsta teerd, n.l. "Diphtheritis, te Biervliet. MOET DEN DOOR" SLAG GEVEN DU HET KOOPEN VAM EEN gloeilamp; PLANNEN VOOR WATERVOORZIENING In het (in Verslagen en Mededeelingen der Volksgezondheid opgenomen) kort jaarverslag vap liet Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, wordt bij een be spreking van dc plannen tot drinkwater voorziening o.a. het volgende opgemerkt Psychologische faclorcn werken zeer zeker mede; zoo werd in Zeeuwsch Vlaanderen in 1923 de ééne ge meente vóór, de andere ha, tot toetre ding tot de op le richten waterleiding maatschappij bereid gevondentotdal dc kentering kwam en de ééne na dc andere weigerde. Traden in 1923 14 ge meenten toe, in 1921 kon slechts de aan winst van ééne gemeente, n 1 Sas van Gent worden geboekt, een belangrijke aanwinst overigens wegens de aldaar ge vestigde industrie. Minder diepgaand is wellicht een ver klaring te vinden in dc gedurende 1924 zoozeer gevulde regenbakken 1). De waterleidingplannen voor Schoii- en-Duiveland kwamen in een nieuw stadium, doordat een nieuwe be rekening op grond van de veranderde omstandigheden leerde, dat bij den heer- schenden rentevoet een rendabel bedrijf mogelijk zou zijn, mits de zg. ..verplich te aansluiting" in de verschillende ge meenten werd ingevoerd. 10 van de 18 in het plan opgenomen gemeenten be sloten in beginsel tot dezen maatregel. 2) In de inleiding lol liet vorig jaar verslag werd de bcteekenis der „ver plichte aansluiting" uitééngezet. De er- aring leert steeds meer, hoe de vrees ervoor geheel ongegrond is de prac- tische toepassing ligt geheel in handen van Burgemeester en Wethouders, die volledig met plaatselijke toestanden re kening kunnen houden. Principieel kan bezwaarlijk tegen een dergelijke veror dening worden opgekomen, omdat zij niet anders dan een consequente toepas sing is van de bepalingen der bouw- en woonverordeningen, die ingevolge de Woningwet de beschikbaarheid van eeji voldoend middel van drinkwatervoor ziening voor elke woning voorschrijven. Wanneer aan deze bestaande bepaling streng de hand wordt gehouden, (verplicht men de bevolking reeds lot zeer speci ale maatregelen in het belang der volks gezondheid. welke in het algemeen groo- tere financiëele lasten opleggen dan een aansluiting aan de waterleiding, en dat terwijl het beoogde doel niet ten volle wordt bereikt. i Bij hel ter perse gaan waren inmid dels nog 3 gemeenten toegetreden, waar onder liet belangrijke Hontenisse. -) Bij het ter perse gaan was dit aan tal nog met 5 vermeerderd. ZUN ZEER ZUI» NIG IN STROOM" VERBRUIN, CN GEVEN VOLOP AANGENAAM RECHTZAKEN, - Door den officier van Justitie le Middelburg is hooger beroep aangeiee- kend tegen.het vonnis der Rechtbank van 18 Sept. 1925, waarbij A. F. II zonder beroep, te Middelburg, thans aldaar ge detineerd, ter zake van diefstal van kui kens te Serooskerke is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. - Maandag werd door den Politic- rechter te Breda J G. v. G., 43 j. le Poortvliet lot f 15 b. s. 15 d. h. veroor deeld wegens mishandeling van M, M. B. te Tholen. KERKNIEUWS. In verband met dc huldiging van den. heer J. Marks opl 6 Oct. a.s. is de opi dien dag per convocatie bijeengeroe pen algemecne ledenvergadering der Ver. Vrijz. Herv. alhier uitgesteld lot Donderdag 8 pet., 's avonds 8 uur. Ds. C Sundermeijer Ned. Hervl Predikant te R i 11 h e m 'hoopt Zondag 1'5 November des namiddags afscheid van zijn gemeente te nemen. Zondag 22 November zal hij in zijn nieuwe gemeente Tjerkgaast (Fr.) zijn intrede doen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De jury voor de door de firma L. Goudsmit uitgeschreven prijsvraag voor behangselpapieren heeft aan twee der 600 ingekomen ontwerpen een eersten prijs toegekend, n.l. aan die van Sicco van der Woude, Amsterdam, en van C- Mus Hzn., Den Haag; en een derde prijs aan dat van H. A. Kl v. d. Burg, Haarlem. Alle voorwerpen worden tentoonge steld in het gebouw in de Marnisstraat. Amsterdam, naast Bellcvue. (Ing. Med.) ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Kethel (Z. H.) mej. S. J. Risseeuw le Brouivershaven. Studenten in de biologi< Prof. dr. P. N. van Kampen maakt bekend, dat tengevolge van het groot aantal studenten in de biologie en van het tekort aan docenten, hij genoodzaakt Is voor den cursus 1925—'26 de volgen de maatregelen te treffen- le. het zo ologisch practicum voor medici vervalt 2e. liet college voor de eerste jaar-slu- deulen wordt naar de behoefte der bio logen ingericht, waardoor o a. de col leges over parasitologie vervallen. Van Ide medici zal verlangd worden, dat zij Ihun kennis uit leerboek^ ranvullen; 3e, DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en detail Wj de firma Gebr. STEENLAND, Station straat MIDDELBURG. (Ing. Med.} het zoölogisch practicum voor biologen wordt gewijzigd in een vasten cursus gedurende den geheelen studietijd, voor loopig met dit voorbehoud, dat aan oude re studenten in sommige gevallen toege stemd 'zal worden een vrij onderwerp te kiezen, echter z'onder recht op as sistentie. LANDBOUW. Met de Staatscrt. van 30 Sept. zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende, de Coöp'. Boerenleenbank te Zonnemiaji,qe| CV. A„ te Zonuemaire. Men meldt uit T h o 1 e n Wie komen weer zoetjes aan in het leeken van de biet. De eerste leveringen volgens de desbetreffende voorwaarden legen verhoogde prijzen, hebben thans plaats en naar wordt gezegd, valt die voor-oogst nog niet zoo erg tegen, èn gewicht èn gehalte beloven, al zal het dan geen reuzenoogsl worden, toch be vredigende uitkomsten. Waar hel groot ste deel van Augustus en haast,geheel de Septembermaand al zeer slecht werden geacht voor den groei en men reeds som bere voorspellingen van alle zijden daar omtrent vernam, valt een en ander mee. Als October nu nog eens een nazomer geeft, kan het gewicht nog zeer goed toe nemen. Men heeft bij vorige campagnes meermalen ervaren dat bieten, die van een deel van den kavel waren gerooid bij het begin der campagne, bij het rooien, op eind Oclober of begin November van het andere deel van denzclfden kavel, nog met enkele duizenden K G. waren toege nomen, natuurlijk onder zeer gunstige weersomstandigheden. LEGER EN VLOOT. - Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de kapitein op n. a. D. J. Gorter te Assen weder in actieven dienst hersteld bij het wapen der Infanterie met bestemming voor werkzaamstelling bij den vrij willigen landstorm te Middel burg. Bij Kon. besluit is, eerste luilenhrït der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe bevordebd tot kapitein der ma riniers. De Officier van administratie der marine M. J. C. Ivlaassen is te Amster dam geplaatst, tqn einde den .proef tocht van den kruiser Sumatra mede le maken. - Met 8 October zijn luitenants ter zee 3e kl. B. Hessing en D. Gestel' ge plaatst a. b. van Hr. Ms. „Hcemskerck," en luitenants ter zee 3e klasse W A. Looff en W. S. van Braam geplaatst a. b. van onderscheidenlijk Hr. Ms. Z -1 eu Hr. Ms. „Tromp.' Naar de Res.-bode" uit militaire kringen verneemt, ligt bet in het voor nemen van den Minister van Oorlog om met ingang van 1 Jan. a.s. de functie van commandant der vesting Holland te doen vervallen. Het reisplan van den kruiser „Jav a." Het plan voor de reis van Hr. Ms. kruiser „Java" naar Oosl-Indië, onder bevel van kapitein ter zee L. J. Quant, is vastgesteld als Volgt: 14 October vertrek van Amsterdam; 20 October aankomst te Algiers; 21 October

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1