Ff UIUFTDR. BIJVOEGSEL VAN DE KAN Dinsdag 29 Sept. 1925 no. 229. KERKNIEUWS. Een pred ikan tenbr ie f uit 1819. Iti het kerkelijk archief te Baar- l.and berust nog een brief van een pre dikant uit Noordwijk aan Zee, als ant woord op een ontvangen beroep in hel Zeeuwsche dorpje. Ais curiositeit volge hier een getrouwe cop'ie van bedoelden brief: P. V. D: et F. De "beroeping in de gemeente van Baarland heb ik ontvangen met .een briev van den vvaardigen v. Ser bij, die ik niet lezen kan, en er dus nif&t wijs uit worden gevolg daarna van eene andere, die ik nog minder lezen en uitkomen kan. Ik had na gewoonte een briev van u qua consulent gewagt, en dit voortaan is mijn verzoek, want kan ik niet lezen ,dan kan ik niet oordeelen, en de zaak is van belang; ik wensjchlje' wel om al bet geringe dat ik in de waereld hebbe dat die (nog eenige be roeping en dat voor een man van 57 jaren ,die nooit uit Holland is geweest^ die tegen geene verandering van lucht of water kan eu het pompwater, vooral zoo als het hier is niet kan ontbeeren, die ijsselijk tegen de Zeeuwsche gronden, lucht en water etc. opziet, ook tegen het gezonde Zeeland reeds van ouds zo he kend) op mij nimmer gevallen en niet in myn huis ware gekomen; want mijn hart slaat er lot dus verre niet toe, om die aantenemen, en in dit saisoen te vcrliui- sen ,en dat zoo ver, ook is de reis over zulk een water te ver en te moeijelijk,. ja te gevaarlijk vooral in dit saisoen (want hoe men reizen moet weet ik niet, het moet die akelige Zeeuwsche slroo- men over) om de plaats, huis en kerk eens te komen zien, dat anders wei- nodig was en ik altijd deed,, ik ben geen zeeman en schrik daartegen, vooral te gen varen "en water ,ik ben dit niet ge- wdon ,ook niet te reizen, ik ben in huis zijn gemak gewoon en van een zwakke en aandoenlijk zenuw-gestel, althans dat le gen géén schokken gevaren en aandoe ningen van scheiden kan ,of ik heb de koorts, ook direct, zoodra ik van lucht en water verander. Experientia hoc me docuit, dat is, de ondervinding heeft het mij geleerd, ook reis ik in dit saisoen niet zoo ver; ik vinde het ook singulier en 011- voorziglig (dit moet gedugt tegenvallen bij de uitkomst) een Predikant, dien men niet kent, nooit gezien, nooit gehoord heeft, wiens leer men alleen bij rapport kent, en van zijn zedelijk gedrag of be kwaamheid niets weet (en weet men wel, dat ik, not niet langer dan Hemel vaartsdag 's morgens vroeg, eene bloed- braking uit de maag heb gehad, zoo ook in mijn jeugd, maar ik wilde even wel prediken, dat mijn lust is; ik pre dik hier voor de middag voor een volle kerk en namiddag te Sassenheim voor een -zwakken broeder, wandelende héén ©n weder, want rijden kan men hier niet) zo eenparig en zo sterk ,als mij v. S.die ilc verzoek t© groeten (wat is dog die man, heeft hij vrouw en kin* ders, gegoed, in wat kerkelijke functie is hij) schreev en begeerde ©n dit allerwegen in den omtrek, zelvs te Goes. J-Ioe wonderlijk klinkt dit, hoe onvoor zichtig is dit, dit teleend dimkt mij men- DE REISGENOOTE. Roman uil het Fransch ran GUY CHANTEPLEURE. Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 25). Helaas, Phyleke, ik zal een gerui- men tijd van huis afwezig zijn, zei hij en (had hierdoor op eenvoudige manier de klip weten te omzeilen. Overmorgen ga ik voor zaken een heelen tijd op reis naar België en Engeland't Vall me zwaar om je in de gegeven omstan digheden te verlaten.maar je moet me goed op de hoogte blijven houden Hoe vervelend! Och, Kerjean, als ik jou maar kan zien en met je pralen, dan ben ik dapperEn ook ben jij d© eenige, met wien ilc spreek over Ze verborg haar oogen achter de rozen en zei heel zacht: Kerjean heb je ook iets gehoord van Fabrice de Mauvedoor de Mo- riceau's? De rozen vormden een scherm van bloemen, dat alleen maar haar zenuw achtig glimlachenden mond liet zien Maar Willem antwoordde ernstig, om geen verdere vertrouwelijke mededcclin- gen uit te lokken Neen, kindlief. schen, die ligt zijn te bewegen, maar ook even zo tegen iemand voorin te ne men. En als men mjj eens had gehoord zou men van mij walgen, ik ben een oud Predikant van reeds 57 jaar, in Maart 58, die het gedugt op de zenuwen heeft en zeer met slijm is bezet ,en die, door dat hij altijd zijne verklaringen, althans dikwijls, ook voorafspraak en inleiding (want ik predik ouderwets Coccejaans) leest en zijn bril opheeft, op geen donkere Predikstoel kan preken, is de Predikstoel te Baarland licht of duister? nog minder op een hooge die meer dan 4 uiterlijk 5 trappen hoog is, en die een smalle rand en vlakke Bijbel heeft, ilc bemin een groote Bijbel en breede rand en iets op zijde voor boeken, die op de Predikstoe len doorgaands liggen, hoe is in dat op- zigt oolc de Predikstoel te Baarland eu staat bij aan een Pijlaar, is* de Kerk groot en ruim, hoe kleinder hoe beter, ook zyn de Zeeuwen zeer tegen lezen en tegen de gezangen, daar beu ik in zeker opzigt voor, ik vind vele "gezangen schoon en laat die veel zingen, als het pas geeft, andere keur ik af, en die laat ik nooit zingen, ieder zijn meug, ik wil hierin vrij zijn, en dan of daarom minder volk in de kerk of minder emolumenten zijn, af tc zien, dat men niet zingt, ja zelvs niet wil' inzien, zou mij treffen, en dit 'kan ik niet zien, beter dan hier gebleven, ik hoor daar geducht veel van, een Leeraar moet dit weten en een gemeente heeft daar geen kennis van, eu mag daar niet legen aandruizen. Ook ben ik ja eenvoud streng ortho dox gereformeerd Theologant, en walg van en beslrij op den leerstoel de heden- daagsche Sijslhemata en ben sterk voor onze bijbelsche formulieren, de confessio belgica, de canones dordraconae. en dc Calechesis nostra, die verdedig ik lol den bloede toe. Appelius leerbriev aan N. N. over het Avondmaal en Zedig onderzoek is mijn vade mecum, dat is een boek, dal ik altijd bij mij draag, ook van den Honert, van Til, Buurt, van Emdre etc., ik haat de hedendaagsche denk, leer, en prediktrant, die is oud Remonstrants en niet (inter nos) gereformeerd, en zom- mige gezangen deugen ook niet, ik neem alle de gezangen niet voor mijn rekening, ik onderscheide, ik ben ook tegen de nieuwe invoeringen cn veranderingen in het kerkelijke, is de dood voor idles, ik catechiseer nit Hellebroek, ilc ben ook een groot vriend van liet huis van Orange, van oud reeds, maar vooral van het oude Orange, ik bemin ook onderscheidene toe passingen, dole vooral ontleent uit den Text, op den man aan, zeer Practica,al, die ik zelden schrijv of lecs,| nooit althans mijne gebeden ,daar ik nooit op denk., Ilc ben een Practical© Coccejaan, maar in hel 4e gebod streng verstaande, ge heel moreel, en ijver zeer voor den dag van God uit kragt van dat gebod, ik Iain in eene Gemeente geen Sabbath schen den dulden ,door koopeu, vcrlcoopcn, lccr- mishouden, reijzen of plaizier nemen, dit is een der ruinen van ons land, maar ik houde veel van zware uitlegkundige stoffen en Prophctien te prediken, mijne verklaringen zijn niet zeer eenvoudig, ilc predik ook wel eens plan of zedeleer, dog op een hervormde trant. Dmijn vriend (die ook mijn be vestiger, hoop ilc, zou zijn ais ik kwam) kent mij ,daar ben ilc in alles mede eens, zoo moesten wij allen zijn, maar daar kan ik niet bij vergeleken worden, behaagd nu zulk eenen Leeraar te Baarland? ilc vrees, dat mijne Catechismuspreclicatiën, die ik zeer ouderwelsch, zoo thclisch als polemisch, daar te diep zullen zijn, ilc lees ze lot de toepassing toe, niet verder. Ik ben hier gewoon Zondagsavonds en ook op den eersten feestdag avond iets pretieus op het dien dag verhan delde voor te stellen, winter en zomer bijbeloefeningen te houden over een Cap. uit hel N. T., dat ik nu van Matth. tot 1 Timoth. 2 gebragt hebbe, en dal zou ik ook te Baarland doen, en dan ga ik D. V. na het oude, ik verlang na Joh. Openbaring, daar ben ik en Brakel saam in eens; 's morgens preek ik een vrije Text 's namiddags Catechismus. Calechi- seeren daarover doe ik nooit, dat doet Toen zuchtte ze en herhaalde vlug: Ik moet weganders zou ik te laat voor 't diner komen Heb je juffrouw Arguin gezegd, dat je mij ging bezoeken? Neenl natuurlijk nietIk geloof dat ze je verfoeitTelkens als ik je naam uitspreek, kijkt ze me achter dochtig aanEens zei ze me met een grafstem, dat je lot een gevaarlijk soort behoort Tot een gevaarlijk soort waarvan van wilde dieren? Tot 't soort menscheu, „dat ner gens om geeft". Phyllis lachte zachtjes. Ik zou wel eens willen weten wat dat stompzinnige schepsel daaronder ver staat, zei Kerjean een beetje geërgerd over dat duistere gezegde van juffrouw Arguin, en ook, zonder dat hij wist waarom, over 't lachje van Phyilis. Maar hoe laat eet je eigenlijk Phyleke? Om half acht. Dan, kindlief 't is niet dat ik je wegstuur moet je 'je haasten om op lijd in de rue Offémont te komen en je erg haasten oolc. 'O, ik neem een auto, zei ze met dezelfde kalmte als Voen ze, alvorens naar Iloulgate te vertrekken, op etui salaris van honderdvijftig l'ranc. trad ge zegd: heb maar vijftienmjjttevd franc voor mijn rouwkleeren bekled Een glimlach van melancholieke iro- men ook niet meer. Zie daar mijn han delwijs, mijne preken zullen vrees ik daar niet bevallen, zij zijn niet plat ge- noeg» ja vriend al weder een bezwaar en vergun mij dat ik gul alles melde, dat is het beste en v. Sraad mij dit, (de weduwe van mijn zoon de Propo nent d. Bwoont de Leyden met haar jongste zoontje (het oudste heb ik na mij genomen), daar moet ik dan voor eeuwig van scheiden, en ons kind van zijn broertje en Moedor, dit lean niet, en moet dan evenwel, want overkomen laat het verafgelegen© niet toe voor zulk eene lastige, gevaarlijke en hoogst booze reis, denk eens, ik ben een man, die het hard noodig hebbe, geruineerd door de tijden en familieschadens, ja 2 bankroe ten, één van 19.000 en één van 1700 gul dens, en hier nog buiten andere schuld, buiten ons toedoen, voor twee zwaarc, van onze moeder geervde beleningen jaarlijkfi moet opbrengen, bedank ik voor, ook ben ik er te oud, te zwak en te aandoenlijk toe, o'. dat komen cn gaan kan ik niet tegen. Ilc ben hier in Holland 'op eene zeer gezonde en gelegen plaats, digt bij twee mijner oude gemeenten, te \veten Oegstgeest en Noordwijlcerhout, ja ook digler bij Andijk en Enkhuizen, daar ik ook gestaan hebbe, als in Zeeland (o! wat schrik ik tegen dat ongezonde land, daar men zich van melk en born- water, dat ik juist moet gebruiken, en hvondluchl, daar ik 's avonds altijd uitga, en dikwijls laat t'huis kom, ilc bemin de conversatie, moet onthouden) ik ben hier in den kring mijner oude vrienden, hebbe Zondags een zwaare opkomst en veele vroome, hoe is dat te Baarland? G00 en 11 gereformeerde zielen en 300 le dematen hoeveel zijn er daar? hoeveel Roomscheu zijn daar? en is daar een Roomsche kerk? ilc heb eene orthodoxe en goede smaakhebbende gemeente, die zeer op mijn preken is gesteld, en heb ook veel presenten van vis, baring, bok- kein etcik heb hier al 11 jaar gestaan, mijn moeder, zoon en dochter liggen bier begraven, mijn dienst is hier en in den omtrek zeer gezegend, overal vol doe ik hier, hoeveel Calechisatiën voor de jeugd zijn er te Baarland? zijn er avondbeurten? wat geeft men er voor? 100 Gulden, als men van Nov. tot Maart predikt, is niet te veel, hoe zwaar is het Tractement. als ik geen 1000 Gn. kan maken, <lus saam 1100 Gn., kan ik niet bestaan, al zijn de Emolumenten groot, ik hel) te veel noodig, wat zijn de Emo lumenten, is er vrij brand? aardappels, appelen etc., vrij tarwe, gelijk te Ouwer- kerke en Kogge, dat zou mijn lijkenen en nodig zijn, veele gemeenten geven een vet varken en een goede halve koe, hier mest ik een varken voor mij, kopen kan ik niet. vau bij de 500 pond; vleesch en spek, het kan mij niet te zwaar zijn, daar kan ik niet van buiten, men schrijvt alles in den blinden, men expliceert nog Tractement nog Emolumenten, wal geevt men? Mijn bibliotheek is zeer groot, ik heb hier eene groote drooge kamer, zeer ligt vol planken, die kan ik niet missen, er is een schoorsteen op. En (om nog iets van minder belang te melden) er is een goed lokaal voor hoenderen en duiven en goed groot hok, want mijn duiven houde ilc op om mijne katten, ook een lokaal voor oen geit, een stal ook voor een oijevaar, hoe is het huis en tuin, is dat grootP wie onderhoud de tuin? krijgt men ook mest, gelijk te Oogslgcest bij Leijden, daar kreeg ilc een sqhip mest, is alles watervrij? ben ik daar vrij (dat ik vooral beding; van dorps en Pastorie lasten en kosten, Personeel en dorps- oukoslen, etc, rijd men mij na de vaca ture en liefdebeurten? ik ben in de Leijd- sche weduwebeurs, nu 6 Gn., als ik. builen Lid worde! 7 Gu. te Noordwijlcer hout betaald dit de kerk voor dpn Pre dikant, och mijn Vriend, ik moet veel voorslaan, want mijne omstandigheden zijn drukkend, men nceme dat niet kwa lijk, en ik blijv liever daar ik ben, al heb ik dan minder, de gezondheid en verge noeging is alles ik leidc mijn kleinzoon op tot schoolmeester, Predikant behaagt mij thans niet, is er op die plaats een bekwaam Onderwijzer in den tegenwoor- uie kwam op Kerjeans gelaal; toen zei hij: Dat is een idee! Hf neem ook een auto. Ga je met me mee? Dan breng ik je tot den hoek van de rue Olféqjonl Ze klapte in haar handen, verrukt door zijn plan om haar thuis te brengen Eet je dan niet thuis, wereldsche Bizuth? "Waar ga je dan heen?" Naar Enghien. Een licht rood kleurde 't bruine ge zicht van Kerjean. Hij kon soms zoo kinderlijk zijn. Jabij vrienden, zei hij gehaast Eenige dagen later kreeg Kerjean te Brussel een kleine brief van Phyllis. De notarisweduwe uit de kleine provin ciestad, mevrouw Chardon-Pluche, was begonnen met te zeggen, dat juffrouw Boisjoli „net even jong scheen te zijn als haar dochters", en tot haar spijt een volkomen ongeschikt uiterlijk had voor de rol van juffrouw, om met jonge meisjes uit te gaan. Maar juffrouw Ar guin. die, sinds ze een millioen bezat, zeer lcwalijlcncmend was, had er zich beleedigd over betoond dat iemand, die door haar was voorgesteld, iemand, „die opgevoed werd door haar diep betreurde tante Davraiicav." om zoo'n niets zeg gende redcivwffiu worden afgescheept. Toei^uMHÈnevrouw Cliardou-Pluche, die sindpÉfaftjÉÓn tijd niets meer durfde wei- fj^reu aan' haar voortreffelijke, bewon derenswaardige vriendin Laura, op haar digen smaak, die een jongeling daartoe vormen lean, is hij van den 2de rang, an ders mag hij niet hoor ik, dit is mij veel, dit is hier uitnemend, is er te Baarland of digte bij een goede docter en Chirur gijn, dat is te Noordwijk schoon, hoeveel Kerkmeesters zijn er? Hoeveel Kerkeraadsleden, want de te kening van de beroepsbrief 'tekenen geen qualiteiten, dat zag ik nimmer, hoe is -de regering geschikt, wie zijn het toch, is de plaats water en zee vrij, ilc hoor van dijken, hoe zijn de wegen bij den winter, hoever is UE van Kruiningen, daar Ds D slaat, van Goes, moei men over water, daar schrik ik voor, is die Weg altijd goed, ook zou ik er voor bedanken, om in de winter, en dat zo ver le verhuizen, want ik schrik tegen zulk een reis, ik kwam niet véór Meij, dit is zeker, och vriend men voedé geen hoop, dat ilc zal komen, ik schrijf in eene verdrietige luim (ik kan mijn beraad niet bepalen, althans niet vóór dal ik op alles antwoord liebbe) ilc ben nog eens zo ver, te weten van Oegstgeest na Andijk gegaan en ik beklaagde liet mij, van al het beloven kwam weinig}, daarom hou ik van zwart op wit, op hel papier en legaal, legen zin (en dat is bier het geval) gaat nooit goed, ik doe de keus nooit met mijn hart, en als ilc mij niet aanmerkelijk verbctere, waarc het zo, dal het evenwel vrees ik niet is, en mijne Gemeente, die niet vrij in de beroeping is. zegt, ik malcc haar door mijn vertrek ongelulckig, en al het werk Gods leid er toe, wat invloed heeft de Ambagtshccr bij u te "Baarland in de be roeping, wie approbeert en vS schrijvt van Schout en Schapenen, hoe konien die hier te pas? Hel 'spreekt ook van zelve, dat een beroepen Predikant niet alleen vrij trans port van goederen, maar ook voor de Perzonen van hem en de zijnen heeft, en een timmerman om meubelen afte- breken en optezettcn vrij, dan ik wensch- le dat ilc .hier zal kunnen blijven, ik weet het niet, ik heb nog geen beraad, en hou het in overdenking Zie daar al wat ilc op mijn hart hadde, excuseer mijne vrijpostigheid en vrijmoedigheid, ik moet zo schrijven, dim kunnen wij elkan der best verstaan, en er valt a posteriori dan iiftet tc babbelen, men weet nü alles, en ik blijv nog vrij wat ik doen wil en de gemeente wat zy geevt, hoe dagt Ds. C.... in bet Godsdienstige? als ik van hier vertrek loopen er nog classical© onkosten op losmaking weduw beurs etc. daar betaal ilc niets aan, dat is mijn zaak niet. God zegene u in uw werk, blijve met achting, UEd. toegenegen Vriend cn Medebroeder R. Hd. B Noordwijk aan Zee, den 22 Oct. 1819. P.S. is de beroeping eenparig en met algemeen genoegen van Kerkenraad. Ge meente, Regenten, Ambaglsheer, ik schrijv alles gul. en God weet, mijne omstandig heden dwingen er mij toe. ONDERWIJS. Tot leerares aan de R.H.B.S. Ie VIis- singen is benoemd mej. II. G. Fermiu, tol tijdelijk leeraar de heer A. J. M. Brack© thans beiden lijdel. en tot lijde lijk leerares aan de R.II.B S. te Middel burg mej. H. G. Fermin te Vlissïngen. Hoofden van Scholen. Op verzoek van een aantal school hoofden te Amsterdam hebben dc zes heeren, die te zamen van 5922 lot 1921 het algemeen bestuur vormden van den Boud v. Ned. Schoolhoofden, 'n bijeen komst gehouden waarin zij na uitvoerige besprekingen hebben besloten lot het bij eenroepen van een vergadering van schoolhoofden op 18 October te Utrecht. Op die vergadering zal dc oud-voorzil- ter van den Bond van Ncderl. School hoofden ,de heer R. van Gaasbeek een inleiding houden over de vraag Hoe is aanvankelijk besluit teruggekomen De overeenkomst was gesloten. Als juffrouw van gezelschap van Mar cello en Edmée Chardon-Pluche zou de beschermeling eindelijk was ze als zoodanig erkend van juffrouw Arguin honderd vijf en twintig franc 's maands ontvangen. „Dat is weinig, besloot Phyllis onbe zorgd haar brief, maar ten slotte ver- Schilt 't maar vijf en twintig franc met hetgeen ik bij dc Valois verdiende Als ik in een omgeving had kunnen ko men, die me meer aantrok, zou ik nog wel met minder tevreden zijn geweest... Maar hoe ook, voor een mijnheer Valois behoef ik niet meer bang te zijn! Dat is in elk geval iets gewonnen." „Zou van langen duur zijn, die be trekking?" dacht Kerjean. Hij zag "haar zooals ze eenige dagen geleden naast hem in de rue Boursault had geloopeu, tenger, lenig, harmonisch in haar bewegingen, met rozen in liaar hand, met die pracht van blonde haren, die verblindende zuiverheid vau haar rose gelaatskleur, die zoo weinig in over eenstemming was met den grooten hoed van zwart krip. Yo 1 maakt parnogc 1 ij 't zijn om in haar^v^nujljÉMg iets W dachts tc zien, (E^jSPSW^relegante p3r' soontje. was zoo''volkomen een ,kSg meisje in al haar onschuld en. de gratie van haar verrukkelijke jeugd. Maar wie zou zoo'n huisonderwijzeres1 verband te brengen en te behouden tus- schen de hoofden van scholen, die een democratische schoolorganisatie voor staan; in het belang van den strijd voor dc openbare school en van lien zelf? Deze actie is een gevolg van het feit, dat in den Bond van Nederlandsche On derwijzers het gehouden referendum met een kleine meerderheid van stemmen heeft uitgesproken dat schoolhoofden geen lid van den Bond kunnen zijn. Draadlooze lezingen van het „Nu t". Het Nut van 't Algemeen organiseert, met behulp van den Hilversumschen Draadioozen omroep, de volgende lezin gen: Vrijdag 2, 9 en 16 October 8.35 tot 9.15 De plaats van den mensch in de natuur. De praehistorische mensch, door prof. dr. J. Boeke te Utrecht. Vrijdag 23 en 30 October en 6 No vember van 8.35 tot 9.15. De oudste cultuurcentra: Egypte, Babyion en As- syrië, door prof. dr. D. Cohen, te 's- Gravenhage. Vrijdag 13 en 20 November van 8.35 tot 9.15. Voorstellingen in den loop der tijden omtrent Schepping, Leven en Dood, door prof. dr. H. Th, Obbink, te Utrecht. Vrijdag 27 November en 4 December van 8,35 tot 9.15. Voorstellingen in den loop der tijden omtrent de plaats van de aarde in het heelal, door dr. C. Easton te 's-Gravenhage. Vrijdag 11 en 18 December. Voorstel lingen in den loop der tijden omtrent de krachten in de natuur. Spreker nader op te geven. Vrijdag 8, 15 en 22 Januari. De mensch tegenover zijn medemensch in den loop der tijden. Eerste avond, in de oudheid. Tweede avond, in de middeleeuwen. Derde avond, in den nieuweren tijd. Spreker nader op te geven. RECHTZAKEN. Voor <ic rechtbank te Amsterdam lieert terecht gestaan een 26-jarige on derwijzer wegens bet plegen van ontuch tige handelingen met leerlingen der school waar ftij werkzaam was. Bckl. was werkzaam op een openbare school, is eerst geschorst, daarna oneer vol ontslagen en ten slotte is hem de be voegdheid lot lesgeven ontnomen. Eisch zes maanden gevangenisstraf. Valse he geboorte-aangifte. Voor de rechtbank tc Rotterdam is behandeld een valsche geboorte-aangifte. De 45-jarige J C. A. Z huisvrouw van den gezagvoerder P. M. A. G., zou op 8 Januari j 1. door beloften aan P. huisvrouw van C. Zgedaan en door tiaar o.en bedrag van f 10 te geven, op zettelijk hebben uitgelokt dat deze P. Z. valschelijk en in strijd met de waarheid door een ambtenaar van den burger lijken stand le Rotterdam, op 9 Januari heeft doen opmaken een acte van aan gifte van de geboorte van een kind van het vrouwelijk geslacht, dat in haar te genwoordigheid op 8 Januari, des voor- middags om 7 uur geboren zou zijn. Beklaagde verklaarde, dat ze op dien bewusten 8 Januari geen kind gekregen bad. Ze had het kind meegenomen met toestemming van de moeder, die in dc kraamzaal lag. Ifet kind was een maand oud. Haar echtgenoot was op zee en wist van al haar manipulaties niets af. Ze had altijd graag een kind willen hebben en op1 deze wijze had ze haar echt genoot. die van haar scheiden wilde, iets voor willen spiegelen. Ze had liet kind op haar naam If ten zetten omdat ze bang was, dat men het "anders lafer wee* zou opeischen. liet O. M. noemde deze zaak een ro man, die kijk geeft op een menschenle- ven, echter niet in normalen en: gunstigen zin Het ten laste gelegde bewezen ach tend, cischte spreker negen maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk, inct 3 japj proeftijd. of nog onzinniger zoo'n „juffrouw om te wandelen" willen hebben? Kerjean bleef zich bezorgd maken. Voor de honderdste maal vroeg hij zich af: „Wat kan ik doen? Als 't een vriend was, die in moeilijkheden verkeerde, zou ik hem zeggen„Kom bij me Zoolang je niet uit de zorgen bent, zal ik je helpen met mijn gastvrijheid en mijn beurs, maar een vrouw, een jong meisjewat kan ik doen?" Het resultaat van zijn zorgelijke over denkingen was een lange brief, dien hij dienzelfden avond aan Jacqueline Albin schreef en dien hij adresseerde aan een notaris te Fougères, dien hij goed kende en die het fortuin van de zwervende Jacqueline was blijven beheeren. Hij verzocht hem den brief adres te ver- Ieenen. Maar de jonge vrouw, die bij alle banken ter wereld deugdelijk was geac crediteerd, gaf soms in een jaar geen taal of teeken, noch aan haar gevolmach tigden, noch aan haar vrienden En Kerjean wist absoluut niet wan neer die velletjes, die hun weg in 't onbekende moesten zoeken, de geadres seerde zouden bereikenen zelfs niet of dit wel ooit t' geval zou zijn. (Wordt vervoled).

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5