FIAT TYPE 501 - 10-15 P K. 4 syL No. 229 Dinsdag 29 September 492® 168» Jaargang. HIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoorl een Bijvoegsel. BINNENLAND. de legerorganisatie. Op vragen van den heer Dresselhuvs over de geheimhouding van den inhoud van het boekwerk, in zake de nieuwe oorlogsorganisatie van het leger heeft de minister van oorlog geantwoord dat en kele -van de 'daarvoor verzamelde gege vens, welke verband houden met de mo bilisatie van hel leger en met de disloca tie en de sterkte van de niet tot het ope» ralieve orgaan behoorendé troepen, ïYiet behooren te worden gepubliceerd, aange zien de landsverdediging daardoor-scha de zou kunnen lijden. In verband hier mede moet het boekwerk, als geheel, als van geheimen aard worden beschouwd. Dit neemt niet weg, dat, zooals in het boekwerk uitdrukkelijk is vermeld, de ganisatie van een divisiegroep en van de lichte brigade niet geheim behoeven te worden gehouden. Intusschen ontmoet het bij den Mi nister geen bezwaar, de vergunning, om gedeelten-"uit het boekwerk in het open baar te bespreken, alsnog uit te strekken tot de geheele organisatie van het veld leger, de rescrveregimcnlen infanterie, de troepen, bestemd voor luchtverdediging, de depots en de parken. Ter kennisneming door de leden der Kamer zullen vier exemplaren van het boekwerk Oorlogsorganisaliën ter griffie worden gedeponeerd, onder voorwaarde van geheimhouding van den inhoud ,voor ^oover niet het tegengestelde is bepaald. UITVOER VAi\ ZUIVEL ZONDER RIJKSMERK. De Vereen, voor Zuivelindustrie en Melkhvgiene heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht de wenschelijk- heid uit te spreken dat de regeering een eind maakt aan het nog uit de oorlogs dagen dateerend uitvoerverbod van bolcr en kaas zonder rijksmerk. van een met gekort salaris. Men schrijft aan Het Volk Blijkens het verslag der Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden in 1924, had het de aandacht van de Re kenkamer gelrokken, dat een aan een hoofdinspecteur van de volksgezondheid toegekende persoonlijke toelage van f 4000 niet overeenkomstig de bij Kon. Besluit van 23 April 1924 getroffen re geling tot verminderd bedrag werd uit betaald. De Kamer verzocht den des- betreffenden Minister maatregelen te treffen om bedoelde persoonlijke toela gen (ook die aan andere hoofdambtena ren) te rekenen van af 1 Mei 1924 als nog te verminderen. Met uitzondering van den bedoelden •hoofdinspecteur werd hieraan gevolg ge geven Diens persoonlijke toelage was 'volgens de mededeeling van den Minis ter niet verminderd, omdat hij indertijd Hn verband met de door hem te Amster dam genoten bezoldiging het aannemen van 'de benoeming tot hoofdinspecteur, afhankelijk had gesteld van de toeken ning van het maximum der jaarwedde van f 8000. plus een persoonlijke toelage vau f 4000, welke onveranderd zou blij ven, indien de wedden der hoofdinspec teurs mochten worden verhoogd. Daar om zou "het volgens den minister niet goed zijn de toelage te verminderen. De Kamer kon zich met deze opvat ting niet vereenigen, en was zeer terecht van meening, dat een dergelijke toezeg ging van den Minister niet meer bindende tracht kon hebben dan die welke aan alle ambtenaren was gedaan in art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. schoolbesturen die veel vr agen Ju de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering van Arnhem was aan de orde een voorstel van B. en be treffende de driejaarlij ksche afrekening met de hijzoüdere schoolbesturen. In hun prae-advies hadden B. en Wi. meege deeld, dat bij het nazien van de inge zonden nota's met de bescheiden over de jaren 1922, 1923 en 1921 fcbleken was, dat verschillende posten niet mee gerekend hadden mogen worden. Zij stel den dan ook voor de opgave slechts goed te keuren volgens de door hen vastgestel de bedragen. Dit voorstel werd bij de bespreking toegelicht. Zoo zei het lid v. Zoestbergen dat wat er onder art'. 55 L. O. Wet "ge bracht is door deze besturen, grenst aan brutaliteit. Er komt o.a. op voor een popt voor haarknippen, reparatie aan het woonhuis van een onderwijzer, koekjes voor een ouderavond, hoofdenbezoek van sollicitanten, advertenties voor een dank stond, advertenties voor drukwerk, een bronzen pendule, reepen kwatta, 5 K.C bruidsuikers, tractatie van schoolkinderen sigaren voor- ouderavonden enz. Door sommige leden van rechts werd gesproken om de houding der schoolbe sturen goed te praten, maar ten .slotte werd het voorstel van B. en W. zonder stemming goedgekeurd Uit Stad en Provincie. Naar men ons mededeelt, is er een wijziging gebracht in de data waarop^de heer Ir Ramaer in Zceuwsch-Vlaande- ren zal spreken over het verdrag met België. Inplaats van op 5, zal de heer Ramaer op 12 October te Hulst spre ken, welke vergadcriug zal worden ge leid door den heer baron Collot d'Escurv. De vergadering te O o s t b u r g zal plaats hebben op Dinsdag 13 October onder presidium waarschijnlijk van den heer mr. P. Dieleman, voorzilteP van den Zeeuwscheu Polder- en Waterschaps- bond en wordt gehouden in het lokaal van de Yuijst, terwijl tenslotte eon ver gadering te Terneuzen plaats vindt in hotel Pays Bas op Woensdag 14 Octo ber onder voorzitterschap van den lieer I. Dees. Uit Middelburg Naar „Het Volk" verneemt is de Middelburgsche begrafenisverceniging bij Gedep. Staten van Zeeland in beroep ge komen tegen het besluit van den gemeen teraad aï hier dat de vaststelling der tarieven voor begrafenisseu de goed keuring van B. en W. behoeven. Uit z ui d-B e vela n d In de Maandag te 's Heer Arendskerke gehouden gemeente raadsvergadering werd. op voorstel van B. en W. aangehouden tot de behande ling van de gemeentebegrooting de ver zoeken van: l. G. Kraamer, om vergoe ding ingevolge art. 13 lager onderwijs wet 1920; een dito van wed. J. de Voogd en het verzoek van het Bestuur der Ver- eeniging voor Handelsonderwijs te Goes om subsidie. In verband met verschul digde bijdragen aan inrichtingen van on derwijs in andere gemeenten was een wijziging der gemeentebegrooting over 1925 noodzakelijk. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te 's Heer Arendskerke over 1924, werd vastgesteld met een totaal ,aan ontvangsten van f 47276.80, aan uit gaven van {38341.54. Eveneens werd de rekening van het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen vastgesteld met ontvangsten f 4495.35°, uitgaven f 3349.72°. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1924 had plaats met ontvangsten f 103366,27°, uit gaven f 93415.08, en die van den kapi- taalsdienst ontvangsten f 27875, uitgaven f 25961,34. Bij de rondvraag drong de heer Schip per andermaal aan op voorziening van den gevaarlijken bocht te Wissekerke, terwijl dhr. van den Dries schoonhou den vroeg van den toegangsweg naar het station Noord-Kraayert. In de Maandagmiddag j.I. gehou den vergadering van den raad der ge meente Waarde, werd de gemeente begrooting 1926 vastgesteld tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven a f 34043,37°. Op het verzoek van de „Vereeniging Handelsavondschool te Goes" om een bijdrage, werd afwijzend beschikt. Eene wijziging in de gemeentebegrooting 1925, tot een bedrag van f 423,95, werd goed gekeurd. Maandag vergaderde de raad van Rilland-Bat h. Afwezig de Heer Bruijnzeel met kennisgeving. Een ver zoek van de vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel op Gerei grondslag wordt aan gehouden tot de behandeling der begroo ting, daar het eene subsidieaanvrage be treft voor den wintercursus. Van den heer A. A. Mol kwam bericht in, waarbij deze tegen 1 Jan. a.s. de huur zijner wo ning opzegt. Wordt voor kennisgeving aangenomen; B. en W. zullen in eene volgende vergadering een voorstel in dienen omtrent de bestemming der wo ning. Door Ged. Staten wordt bericht, dat zij in overeenstemming met de ziens wijze van B. en W. van oordeel zijn, dat de gemeente verplicht is het door het Bestuur der Chr. School gevraagde ach terstallige bedrag beschikbaar te stel len. De Raad wordt uitgenoodigd de gelden alsnog op de begrooting te bren gen, terwijl in geval van weigering toe passing van art. 212 der Gemeentewet zal volgen. B. en W. dienen nogmaals het voorstel in. De heer Van de Sande vindt de motiveering van Ged. Staten al heel povertjes, hij zou gaarne eens hooren, op welke gronden betaald moet worden. De Voorzitter meent, dat het feit, dat Ged. Staten de motieven be amen van B. en W., die duidelijk om schreven waren, voldoende is. De heer Van de Sande merkt op, dat een twee tal posten ver overschreden waren door het bestuur, buiten voorkennis van den Raad. Daarom zal hij ook nu er zijn stem niet aan geven. De heer Bulijn was een vorig maal afwezig, anders zou hij ook tegen gestemd hebben. Ged. Staten handelen naar zijne meening niet goed. Het schoolbestuur had geen arbitrage moeten zoeken, het had naar Ged. Sta ten kunnen gaan. De raming van den heer Nieuwdorp is indertijd in den Raad geweest, die van den heer Dekker niet. De heer van Boven oordeelt, dat archi tect, aannemer en schoolbestuur onder ling niet voldoende voeling met elkander hebben gehouden. Hij zou willen, dat de Raad van dergelijke dingen kennis kreeg. De Voorzitter meent, dat in deze het bestuur geen blaam 'treft, daar de archi tect het bestuur van de overschrijding van enkele posten geen mededeeling deed. Die raadsleden, die zich thans aan enkele bepalingen van het door den Raad goedgekeurd bestek willen ont trekken, hadden destijds na onderzoek der stukken bezwaar kunnen maken. De Minister van Onderwijs en Ged. Staten hebben terecht beslist, dat geen afwij king van het bestek plaats had. Daarom geven B. en W. nogmaals in overweging het bedrag op de begrooting uit te trek ken. Dit voorstel wordt echter met 4 te gen 2 stemmen verworpen (voor de Wet houders, legeu de heeren Bulijn. Kalle, Van Boven en Van de Sande). Door B. en W. wordt gerapporteerd over het onderhoud met den Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, dat in opdracht van den Raad plaats had, inzake de overdracht van enkele weg- vakken aan den Staat, die als afkoop som f 11.280 voorgesteld hadden, terwijl B. en W. f 9.400 voldoende achtten. Wij ziging van het voorstel kon niet worden bereikt. Voor B. en W. is dit geen reden om hun standpunt prijs te geven. Zij handhaven hun voorstel uit de vorige vergadering. De heer Butijn is met B. en W. van oordeel, dat de zaak moet volgehouden worden. Hij kent den weg en zijn onderhoud heel wat beter dan de Hoofd-Ingenieur en acht f 3000 als af koopsom ruim voldoende. De heeren v. Boven en v. d. Sande willen de zaak ook niet prijsgeven. De heer Van de Sande acht het voorstel van den heer Butijn te laag, doch van B. en W. wel wat te hoog. De heer Van Boven is van gelijke gedachte en zou een tus- schen-bedrag billijk achten. B. en W. verklaren geen kans te zien met een aan merkelijk lager bedrag te komen dan zij billijk achten en dat met de hun ter be schikking staande cijfers te verdedigen. Wetli. Blok meent, dat dan de voor stellers de zaak maar moeten bepleiten. De heer Van Boven zal geen voorstel tot een lager bedrag indienen. De heer Van de Sande stelt voor f6000. Het voorstel Butijn wordt verworpen, dat van den heer Van de Sande aangeno men. Deze zal zich met de verdediging belasten, mits een tweede lid zich daar toe bereid verklaart, wat de heer Van Boven doet. Het voorstel van B. en W., dat de voorgestelde bedragen te gering achtte, kwam niet meer in stemming. Door B. en W. wordt voorgesteld den Ambtenaar ter Secretarie, den heer C. M. van Boven, te benpemen tot plaats vervangend Secretaris. De heer Butijn kan daarmee niet meegaan. Zonder hoof delijke stemming aangenomen. In eene volgende vergadering zal de beëediging plaats hebben. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt met algemeene stemmen herko zen de heer J. van 't Leven. De heer Kalle vraagt, of er ook niet eens een Roomsch-Katholiek in het Armbestuur kan komen. De heer Van de Sande merkt op, dat de leden van het B. A. allen verschillen in godsdienstige richting, doch wegens het beperkt aantal leden kunnen alle kerkelijke richtingen niet vertegenwoordigd zijn. De Voorzitter geeft te kennen, dat het hier geldt eene periodieke aftreding, doch bij het open vallen van een plaats is herhaaldelijk door B. en W. een Katholiek aanbe volen. Wegens opheffing hunner betrekking wordt aan mej. C. M. Hoekstra en den heer M. H. van de Linde, eervol ontslag verleend als onderwijzeres en onder wijzer aan de openbare lagere school te Rilland met ingang van 1 Jan. a.s., zulks voorzoover den laatste betreft, onder dankbetuiging voor de langdurige diens ten, in de gemeente Rilland-Bath be wezen. De Voorzitter wijdt eenige woor den van waardeering aan den arbeid van den heer Van de Linde. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Zuster C. Grondijs, werkzaam in Oostburg en Schoondijke, zal van af 1 December, zoo mogelijk in Schoondijke alleen werkzaam worden gesteld. TORPEDO - 4 plaatsen f 3600.-. SPIDER - 2 3 plaatsen f 3800.-. CONDUITE INTÉRIEURE - 4 pl. f 4600.-. ALL WEATHER - 4 plaatsen f 4700.-. Levering uit voorraad. Importeur J. LEONARD LANG, Stadhouderskade 114 Telefoon 27100. (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. Tr e r e fKerk. Beroepen te Driesum, ds. I. K. Wes- seïs te Yeere. Aangenomen het beroep naar de Lier, door ds. W. Moene tc Ooslburg. Bedankt voor Brouwershaven en Nieuwerkerk, door A. Koning, cantl. te Nieuwerbrug Geref. Gem. Beroepen te Aagtekerke, ds. B. van Neerbos te Terneuzen. Bedankt voor Nieu\v Beierland door ds. G. H. Kersten te Ierseke Op het tweetal Ie 's Gravenliage komt voor ds. G. H. Kersten, te .Ierseke, ONDERWIJS. Geslaagd aan de Universiteit te Amsterdam, voor het doctoraal examen in de medicijnen, mej. K. F. "Middelburg, alhier. Geslaagd aan de Landbouw Hooge- school te Wageningen voor het prop. examen Nederl. Landbouw, de heer P. N. Ilackenberg, alhier. Geslaagd voor hel prQpaedculisch examen A candidaal-landmeter voor den fndischcn dienst, de heer J van Ifoute. te Wageningen, vroeger te 's Heer Are nd skerke. Bij de inschrijving voor candidaat- leden van het Wageningsche Studenten- j corps hebben zich tot nu toe 50 stu denten opgegeven, een aantal, dat in de laatste jaren niet bereikt werd. i De studie voor het candidaatsexa- men in de medicijnen wordt nu ook aan de universiteit te Groningen als regel weer op drie jaar gebracht RECHTZAKEN. Door A. M. H-, 34 j., werkman, wo nende te M i d d c 1 b u r g, gedetineerd is hooger beroep aangeteekend tegen een j vonnis van de rechtbank van 18 Septem ber j.I., waarbij hij wegens diefstal van kuikens werd veroordeeld tot 9 faiaanden gevangenisstraf. Voor het Gerechtshof te 's Herto genbosch heeft Maandag terecht gestaan M. C. D te Breda, beklaagd van dief stal van verschillende sieraden enz ten huize van mevr de wed. M te Breda na haar overlijden Do rechtbank te Breda Sept. j.I. is op verzoek der Verzekerings kamer ten aanzien van de Utrechtsche Crediet- en Assurantiebank, gevestigd te 's-Gravenliage, verklaard, dat zij ver keert in den toestand, bedoeld in art. 40 der Wet op het Levensverzekering- bedrijf 1922. Tevens heeft de rechtbank op voor dracht der Verzekeringskamer beschikt: le. dat met ingang van 1 September 1925 geen stortingen op spaarbrieven noch premiën voor verzekeringen of contra-verzekeringen, loopende bij be doelde instelling, meer verschuldigd zul len zijn; 2e. dat voortaan het overlijden van den persoon, op wiens leven de spaar- inschrijving is genomen (verzekerde), niet het verlies van rechten op de spaarkas, waarbij hij is ingeschreven, tengevolge zal hebben, doch evenmin recht zal ge ven op uitkeering uit hoofde van een bij de vennootschap loopende verzeke ring of contra-verzekering; 3e. dat overigens alle bij de vennoot schap loopende spaarkas en verzeke ringsovereenkomsten en vorderingen zullen worden afgewikkeld op een nader door de rechtbank op voorstel der Ver zekeringskamer vast te stellen wijze, tenzij de vennootschap intusschen in staat van faillissement mocht worden verklaard. Déze beschikkingen hebben ten doel op wettelijke wijze te geraken tot een tusschentijdsche verdeeling der jaarkas- sen. Met de afwikkeling zal echter nog wel geruimen tijd gemoeid zijn. o Olie uit Steenkool. Onlangs heeft de Duitsche regeering een bedrag v;ui 2 500,000 Mark gevo teerd voor den bousv van fabrieken bij de mijnen van WVuceslans in Neder Sile- zië, waarin het Bergius-proces s»oor hel „vloeibaar maken van steenkool" zal worden toegepast. Dit zou dan een bewijs zijn dal het Bergius-proces, dat In den grond van de zaak nog weinig boven la- boratoriumstadiuin was gekomen, einde lijk naar dc tecliniek wordt overgebracht, hoewel dit de toekomst van het proces verzekert. Ook Duitschfand heeft echter evenals Frankrijk haast om ziéli van de pelroleumlanden Engeland en Amerika, onafhankelijk te maken. Uit België ko men eveneens berichten ,dat daar hij eep der mijnen binnenkort het Bergius-proces zal worden toegepast. (N- R. Crt.'; VERKEERSWEZEN POST EN TELEGRAFIE. Benoemd met ingang vaii 16 Oc- tober a.s. tot directeur van het post- en. heeft hem tot 3 jaar gevangenisstraf ver-telegraafkantoor tc Vlissingen, de aordceld De ndv.-gen. raschle dezelfde hoOT j va„ de Bon, thans „lijke straf met aftrek van do voorla w keel.- betrekking te Apptagedam Het Fransche stoomschip ,.Phyne". dal tc" Vlissingen met machinescha- de was binneiigeloopen, is heden binuen- door naar Rotterdam gesleept. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Uit het boekdrukkers bed rijf. Het comité lot afschaffing van de bin dende bepalingen voor de prijslarieven in hel boekdrukkersbedrijf heeft een cir culaire verspreid, waarin wordt meege deeld ,dat reeds 160 leden van de fe deratie van boekdrukkerijen hun instem ming met zijn actie hebben betuigd en. waarin opgewekt wordt, in de districts, vergaderingen voor bedoelde afschaffing te ij'veren, opdat afgevaardigden gekozen worden, die op de algemeene vergadering hun stem daarvoor zullen uitbrengen. o Utrechtsche Crediet- en Assurantiebank. Bij beschikking van de arrondisse- ments-rechtbank te Den Haag dd, 25 LEGER EN VLOOT. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé als officier bij liet wapen der Kon. marechaussee, is Maandag luit.-kolonel g. J. P. A Thomson, commandant der le divisie in de marechaussée-kazerne in Den Bosch gehuldigd door den inspec teur van het wapen, kolonel P van Oort en den procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch, mr. Mathon. Na mens de officieren bood kapitein jhr. A. D. Laman Trip een zilveren vaas, en namens het personeel de brigade-com mandant te Oudenbosch opperwacht- wachlmeester G Hermans, een zilveren

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1