BEUliSXOTEERirVG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 28 Sept. Slotkoers). 6 pet. Nederl. 1923 103%; 6 pet. Ned. 1922 lOGi/a5 pet. Nederl. 1918 101; 4pet. Nederl. 1917 98y4; 2% pet. Ned. W. Schuld 62%3 pet. do. Oblig. 77 3 pet. do, Certil, 73ö/a Cert. Ned. Hand. Mij. 137%; Aaud. Ned. Ind. Handelsb. 112; Aaud, Kol. Bank 17G; Kon. Petrol. Aand. 370'/g 373; Gecons. Holl 160s/4; Cult. Mij. Vors tenland 152—153; Iiandelsv. Amsterdam 551—562, Javasche Cultuur 319—322; Aaud. Deli Maatseh. Ill118; Amsterd. Rubber 317—391. Ned. Amerik. vaart 62'/»; Ned. Scheep vaartunie 148—149, Kón. Holl. Lloyd 41; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 70'/^; A. Paketvaart 184. Gouda A. 8%; Philips A. 407; Jur- gens A. 112—110. Anaconda 88%—88#/4; Steels 121%, Erie 32; Union Pacific 146*/aCommon Marine 9 dertien zestiende; Prefered do. 33%Maxwell Land. Cert. v. A. 0%, Maxwell Inc. Bonds 17 een zestiende. Prol. 3 pet. Russen Obi. 1880 3 een zestiende; Hope 3 vijftien zestiende. Markt sluit nog al vasL Wisselkoersen. Londen 12.04s/4; Berlijn 59.20; Parijs 11.76; Brussel 10.86; Dollar Cable 2.48% TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Sept Hoogste barometerstand 772 2 te Rennes. Laagste barometerstand 733 0 te Akureyri Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 dezer: Zwakke tot matige Noordelijke tot W. wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen ,iets warmer. lermonietcrstand alhier 's morgens 9 uur 55 gr., 12 u. 60 gr., 3 u. 58 gr sSOOCi WATER. Vlassingen. (Zomertijd Dinsdag 29 Sept. v.m Woensdi» 30 n m. Donderdag 1 Oct. fnjiax 2 Saterdag 3. (Z o n n e t ij d.) iondag 4 Maandag 5 11.53 12 46 1 32 2 13 2.52 2 33 3.13 (Het tQdstip van hoog water te Dom burg valt 8 minuten na dat te Vlis- ringen.) in de geneeskunde, de heer A. de Haas te Amsterdam. Een Th ij sse 's Hof. Na een huldiging van dr. Jac P. Thijs- se in het Kennemer Lyceum, bij monde van den rector dr. A. de Vletter, en waarbij levens werd meegedeeld dat dr. Thijsse, benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau, werd bij liet Bloemendaalsche Bosch plechtig ge opend de „Thijsse's Hof", de nieuwe planten- en vogelluin waarin men een stuk Kennemerland hoopt te kweeken zooals het vroeger was. De Natuur historische vereeniging bood daarvoor een moerasje aan, dat altijd een trek pleister was voor vele vogels. RECHTZAKEN. De officier van justitie heeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen eèn von nis van de Arr. Rechtbank, waarbij K. 31 jaar, leurder, gedomicilieerd te Dor drecht, thans gedetineerd, terzake van diefstal met braak en inklimming werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De M u y 1 w ij k z a a k. Zaterdag zijn eenige getuigen a déchar ge gehoord, o. a. eenige geneeskundigen. Een hunner, dr. F. Meursing, prosector- bacterioloog in het "Binnengasthuis, gaf als zijn meening te kénnen ,dat Busch niet door worging en waarschijnlijk ook niet door imbibitic gestorven is Het is trouwens zeer moeilijk iemand valt1 gelijke kracht te worgen. Busch was niet gezond. De verdediger las daarop een meedeeling voor van een dokter die Busch vroeger behandeld heeft. Hij zou aan syphilis hebben geleden. De behandeling is geschorst tot Vrij dag a.s. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 25—28 Sept. Getrouwd J. v d. Weij, 28 j. en W. Keur, 21 j. J. 0. Vogelenzang, 28 j. en C. M. Jozlasse, 24 j. Bevallen E. Minderhout, geb. Boven kerk, z. H. de Jong, geb. Koppejan, z NAGEKOMEN BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM. 28 Sept 3 uur. In het voorkomen van de beurs was vandaag maar weinig verandering geko men De handel bleef beperkt en de koersen verschilden weinig met die van Zaterdag. Voor Tabakken openbaarde zich weer eenige vraag, waarvan in het bijzonder de Deli-aandeelcu profijl trok ken. Rubberfondsen waren dooreengenomen weinig veranderd, doch waren niettemin vast gestemd, terwijl enkele specialiteiten waaronder Certificaten Batangara, een flinke koerswinst boekten, waarbij do affaire bij wijle tamelijk opgewekt was. In Olieaaud ging maar weinig om. Jurgens' waarden klaarblijkelijk ge steund. Scheepvaarten bijna geheel verlaten. Prol. 3 pet. LAAT3T£ 8ERÜÜHTEN. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 28 Sept. Binnenland- sche granen. Tarwe met ruim aanbod,- belangrijk lager en niet gelieel geruimd. Extra uitgezochte langzaam verkocht f 13.25—f 14. overige f 12—12.50, voer kwaliteit 11—11.75; rogge 10—10.50, gerst, chevalier, 12—12.75, haver 10 11.25 erwten kleine groene, 12—16, schokkers onveranderd, bruine boonen met klein aanbod naar kwaliteit 17— 22.50. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN IIET NOODWEER. Ten derdcnmale ontving liet bestuur van „Het Oranje Kruis" telegrafisch f 50.000 van het bestuur van hel Smeroe- fonds te Batavia. Het bestuur heeft dank baar voor de in Oost-Indië betoonde hulpvaardigheid dit bedrag aan het Nati onaal Steuncomité overgemaakt. BLOEMBOLLENDIEFSTAL. NOORDWIJKERIIOUT, 28 Sept. V.D. Zaterdagmiddag heeft het parket uit Den Haag een onderzoek ingesteld in verband tmet den belangrijken diefstal van bloem bollen. Verschillende personen werden gehoord, en als gevolg daarvan werd de wethouder M in arrest gesteld. Hij bleek als heler bij deze zaak te zijn betrokken. BRAND IN EEN BRANDSCHUUR. STADSKANAAL 28 Sept. V. D. Gister morgen werd brand ontdekt in de brand- schuur der steenfabriek Sprenger enVe- nema. De gehecle schuur werd fii de asch gelegd, waarbij groote hoeveelheden turf eu veel ander materiaal verbrandde WISSELKOERSEN. AMSTERDAM ,28 Sept. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag: Londen 12.04,% ;12.05%). Berlijn 0.5920 0.5921%). Parijs 11.76% (11.77%). Brussel 10.86 (10.85i/2). Zwitserland 18.02% 18 02% Weenen 0.003510 (0 003505). Kopenhagen 59.95 (60 25). Oslo 19.75 50.35). Stockholm 66.80 (60.82%). New-Vork 2.4{jS/4 '2.183%'. DE VOLKENBONDSRAAD GENÈVE, 28 Sept. V. D. De volgende zitting van den Volkeubondsraad zal in December te Genève plaats vinden. De daarop volgende zitting van den raad zal in Maart 1926 te Madrid gehouden wor den. gi HET ANTWOORD AAN DE GEALLIEERDEN. "Bij de overhandiging van het Duitsche antwoord op de uitnoodiging der ge allieerden om deel te nemen aan de Pact-conferentie, hebben de Duitsche ver tegenwoordigers lange, vriendschappelij ke verklaringen afgelegd over den in houd der nota. Naar gemeld wordt zal Briand met den Duitschen gezant le Parijs von Hoesch belangrijke besprekingen voeren over de voorbereiding der Pact-conferentie DE CONFERENTIE OVER HET VEILIGHEIDSPACT. LONDEN, 28 Sept. V.D. Het kan thans als practiscli geregeld beschouwd worden, dat de a.s. conferentie over hel veilig heidspact 5 October le Locarno zal aan vangen. REGENPERIODE IN MAROKKO. PARIJS, 28 Sept. V. D. Uit Parijs wordt gemeld, dat le Marokko een groole regenperiode begonnen is. Talrijke ri vieren zijn buiten hun oevers getreden Primo de Rivera heeft den Spaanschen gezant doen weten, dat Akdir door de Spaansche troepen veroverd is DE GROOTE HERSTMANOEUVRES IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 28 Sept. V.D. De groote herfstmanoeuvres zijn gister begonnen in de provincie Ooster Goetland, in Centr. Zweden. Ongeveer 18000 man nemen aan de manoeuvres deel. De Kon. Familie woont de manoeuvres bij. LUCHTVAARTCONGRES. STOCKHOLM, 28 Sept. V.D. Het grootste ooit gehouden Luchtvaartcon gres zal heden te Stockholm een aan vang nemen, 25 Europeesche landen ne men er aan deel (zooals bekend is ook Nederland vertegenwoordigd). STOCKHOLM, 28 Sept. V.D. Twee Italiaansche militaire vliegtuigen zijn gis ter te Stockholm gearriveerd via Ziirich, Nederland, Esjber, Kopenhagen en Götenburg, hetgeen de 1ste officieele militaire vlucht is tusschen Zweden en Italië; De vlieguigen zullen naar Rome terugkeeren via Reval, Riga, Libau, Ko penhagen, Nederland en Ziirich. LEGER EN VLOOT. Kapitein-luitenant ter zee II. C. Louwerse, chef van de marine-kustwacht te Leiden, wordt den 6den October ter beschikking gesteld, onder eervolle ont heffing van zijn betrekking, en daarin vcryangen door kapitein-luitenantf ter zee E. R. Schultz. Een aardig voorval op den kruiser Java. Tijdens het bezoek van H.M. de Ko ningin aan boord van den kruiser Java, te Amsterdam, Woensdag j.l., heeft een aardig voorval plaats gehad. De commandant van het schip, de heer Quant, vertelde n.l. aan Hare Ma jesteit, die groote belangstelling aan den dag legde voor alles, wat den dienst op de Java betrof, dat de marinier eerste klasse, Jaski, in zijn 22-jarigen dienst tijd bij de marine (de Indische jaren mee geteld), nog nimmer ook maar één mi nuut arrest heeft gehad, hetgeen, de strenge discipline bij de marine in aan merking genomen, een bijzonder feit mag heeten! H.M. liet daarop Jaski voor zich verschijnen en sprak hem op waardee- rende wijze toe. Dat de man hiermede vereerd was, laat zich begrijpen! - Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer aangaande den directen uitvoer van levende hoenders naar Duitschlaud. De heer Van Asperen Vervenne bericht ons, dat uil West Z. Vlaanderen voor den wagon te Vlissin- gen pl.m. 1500 stuks komen, zoodat uit Walcheren pl.m. 500 stuks daarin ge laden kunnen worden De wagon le Middelburg is alleen voor "Walcheren gesteld en kan 2000 stuks bevatten. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. W erkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag als werkloos inge schreven: 3 grondwerkers, 9 opperlie den, 6 schilders, 2 steenhouwers, 2 tim merlieden, 2 meubelmakers, 2 stoffeer ders, 9 kleermakers, 4 bankwerkers, 2 rijwielherstellers, 2 smeden, 5 bakkers, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 13 kan toorbedienden, 1 machinist, 1 mach. tee kenaar, 22 van andere groepen, 33 met vakkennis zonder bep. beroep en 67 zonder vakkennis (ongeschoolden). Ver der 11 vrouwen w.o. 2 winkeljuffr., 3 kantoorbed., 5 werkvrouwen en 1 wasch- vrouw (voor wasch aan huis). Totaal 203, vorige week 193. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Lichten op ducdalven te Hansweert. Door het Hoofdbestuur van Schutte- vaer werd aan den Minister van Water staat het volgende adres verzonden: Den 25en Juli 1923 verzond het Hoofd bestuur der Schippersvereen. „Schutte- vaêr" aan Uwer Excellentie's ambts voorganger een verzoekschrift, waarin adressant uw aandacht vestigde op het navolgende: dat door de schippers wordt gewezen op het ontbreken van een aanwijzing, welke het bij nacht mogelijk zou maken in de buitenhaven te Hansweert de scheidende ducdalven tusschen den v telijken sluistoegang en dien naar de nieuwe sluis te onderscheiden; dat het, bij nacht binnenvallende, noodzakelijk kan zijn bedoelde ducdal ven zeer nabij te naderen; dat de kans om averij te loopen even wel de schippers weerhoudt tot die noodzakelijke nadering over te gaan; dat dientengevolge een navigatie ont staat, die door haar onzekerheid nieu wen kans op het beloopen van averij in zich sluit; dat het aanbrengen van een rood lichtje op de buitenste der ducdalven elke onzekerheid zou wegnemen. Aangezien op de laatste Algemeene Vergadering der Vereeniging voornoemd opnieuw een voorstel tot het aanvragen van bedoeld licht werd aangenomen en tot dusverre geen antwoord op het bo venbedoelde verzoekschrift werd ont vangen, nemen ondergeteekenden be leefd de vrijheid de aandacht van Uwe Exellentie nogmaals te vestigen op den bovenbedoelden, minder gewenschten toestand. Ind. S t o o m v a/jyr 11 ij n e n. Siantar 25 Sept. te Soerabaja, Bata via n. Rolterdam. Ternale st. 25 Sept. te Soerabaja, Ba tavia n. Rotterdam. Bali p. 25 Sept. Gibraltar, Amster dam n. Batavia. Djember p. 26 Sept. Pantellaria, Rot terdam n. Java Grotius, 26 Sept. v. Southampton. Ba tavia n. Amsterdam. Menado 26 Sept. te Marseille, Batavia n. Rotterdam. Slamat, p. 26 Sept. Gibraltar, Roller- dam n. Java Tabanan, 26 Sept. le Marseille,,. Ja- a n. Amsterdam Jan Pieterszoon Coen, 26 Sept. van Amsterdam naar Batavia. Stuyve nut 25 Sept. te Barbados van Amsterdam. Prinses Juliana 25 Sept. van Singa pore, Batavia n. Amsterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Rotterdam, 25 Sept. v.m. 2 u. 30 m. 900 mijl West v. Valentia, New-York n. Rotterdam. Volendam, 25 Sept. n.m. te New-York v. Rotterdam. Royal 3 ct. s,0^ 1 Imperial 2V, ct. (Ingez. Med.) SPORT. Voetbal. Voor de tweede klasse van den N. V. B. speelde gisteren Vlissingenl—Bergsche Boys met 2—1 tot uitslag. Voor de derde klasse hadden de vol gende wedstrijden plaats met de daar achter genoemde uitslagen: StavastTer- neuzen 3—4; Walcheren—Goes 2—1 Voor de reserve tweede klas speelde Middelburg II tegen Dosko II met 2—3 tot uitslag. Verder zij nog de volgende uitslagen uil de Zuidelijke afdee'iag gemeld,: le klasse. WilhelminaEindhoven 1 1; be Valk—M. V.V. 1—2; N.O.A.D.»— B.V.V. 3—0. 2e klasse: D.OS.K.O.Roosendaal 1— 2. Reserve le klasse. B.V.V. IIP.SiV. II 4—2. Dammen. Ter gelegenheid van hel één-jarig be staan, speelde Vrijdagavond j.l. te Goes de Middelburgsche Damclub, een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Goe- sche Damclub. De Middelburgsche Damclub won met 2810 punten. De voorzitter, de heer v, d. MeulenBosma, overhandigde na mens de G. D. C. een fraaie herinne ringsmedaille aan den voorzitter der M. D.C., den heer H, P. Staal, welke door hem namens de club, met dank werd aanvaard. Athletiekwedstrijden van het K. N. G. V. Bij de gisteren te Rijswijk voor de eerste maal maal gehouden athletiek wedstrijden van het Koninklijk Neder- landsch GymnastiekverBond, waaraan vele athleten uit alle deelen van het land deelnamen, werd o.a. een tweede prijs polstokhoogspringen behaald door den heer K. Schmitt, leeraar van de Handels school alhier, die nog opgegeven stond als lid van „Leeuwarden", in welke plaats hij tot voor korten tijd woonde. De Olympische spelen. In een Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering van het Olympisch Comité werd verslag over de financiën uitgebracht, waaruit bleek, dat op 1 Ja nuari in kas was f 69.230. Inmiddels zijn in den loop van het jaar aan giften bin nengekomen f 640.0ÖÖ, waaronder een gift van f 100.000 uit Indië. Met de 5 ton der gemeente Amsterdam is dus in kas (of aan toezeggingen) een bedrag van f 1.140.000 aanwezig. Voor het garantiefonds is door 156 personen ingeteekend tot een bedrag van 981.000 gulden. Van de plaatselijke comité's wordt een som van ongeveer 40.000 gulden verwacht. De voorzitter wees er op dat deze be dragen uiterst gunstig zijn, maar toch bij lange na niet de raming der uitgaven voor de exploitatie der Olympische Spe len dekken. Temeer dringt dit tot voort zetting van de aeftie, omdat men moet trachten het garantiefonds slechts ook als een garantie te beschouwen. De begrooting 'der exploitatie van de Olympische Spelen 1928 wijst een be drag aan van 2.500.000 gulden, een be drag dat aanzienlijk boven de alle tot nu toe beschikbare gelden uitgaat. Op voorstel van het hoofdbestuur werd oud-minister De Visser wegens de sympathieke en talentvolle verdediging van het bekende wetsontwerp benoemd tot eerelid. Gemeld wordt, dat de voorloopige plannen van den heer Wils voor het nieuwe Olympische Stadion thans gereed zijn gekomen. Volgens deze plannen zal het tegenover het oude thans in gebruik zijnde Stadion aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam worden aangelegd. Een grootsch plein, Van Tuyll-plein ge- heeten, zal toegang verleenen tot het sportpark, waarvan het hoofdterrein waaromheen een wielerbaan en verder de tribunes zijn geprojecteerd, parallel met den weg zal komen te liggen. Ter linkerzijde zijn een flink restaurant,'een congreszaal en sportzalen, o. m. voor de schermwedstrijden e. d. ontworpen met daarachter de lawntennisbanen, terwijl aan de rechterzijde het zwemstadion zou verrijzen. Het Olympisch dorp is ten slotte ont worpen op de terreinen achter het tegen woordige Stadion. VERSCHILLENDE BERICHTEN De bloemist J. V. in fle Aeft- brechtsstraal te Rolterdam kreeg Vrij dagavond bezoek van een ongeveer 30- jarigen man .die beweerde ,de zoon le zijn van den ingenieur der Nerlerland- sche Spoorwegen Kloot, die zou wonen nabij de Aelbrechlskade. Zijn vader, zoo vertelde hij, zou binnenkort zijn 25-jarig jubileum in dienst der spoorwegen vie ren ten na Wilden zijn zoons bij die gelegenheid de woning versi 'ren, waar zij een paar honderd guldten voor over hadden. Den bloemist werd aangezocht, voor bloemen en planten zorg le dragen en 's avonds 9 uur aan de Aelbrechts- kade le komen tot het houden van ver dere besprekingen. Hem werd tevens ge vraagd, f 50 mee te brengen, want zijn bezoeker had enkel een bankbiljet van f200 en wou f150 vooruitbetalen voor de kosten. Op het aangegeven uur was de bloe mist op de Aelbrechtskade en trof er den man aan die bij hem was geweest, in gezelschap van een juffrouw. Beiden vertelden .dat zij nog wachten moesten op een broer, die uit Utrecht zou ko men. Nadat men tot 11 uur tevergeefs op dien broer gewacht had. zcide de bloemist, dat hij wou vertrekken, om dat liet hem te laat werd. Toen hij daartoe aanstalten maakte, wierp de juf frouw hem opeens haar mantel over 't hoofd en grepen zij en de zich noe-' mende K. den bloemist aan, die op den grond viel ,met den mantel over het hoofd. Op zijn hulpgeroep kwamen eeni ge bewoners van woonschuiten aanloo- pen. Het tweetal zette het op een loopen en ontkwam zonder hun klaarblijkelijk doel, berooving van den bloemist, bereikt te hebben. De bloemist is door den val licht aan het lioofd verwond en raakte zijn hoed' kwijt. Zaterdagavond was de 50-jarige C. M. in Den Haag op bezoek bij zijn meis je. Daar is tusschen beiden ruzie ont staan, met het gevolg, dat het meisje de woning uitliep. M. dacht echter, dat zij zich ophield in de woning van de hoofdbewoonster van het perceel en drong de kamer van deze binnen. Hij moet toen een mes genomen heb ben en zij heeft een bijl genomen. Bij het gevecht, dat tusschen de twee ont stond, is M. met den bijl op het hoofd geslagen en ernstig gewond. De genees kundige dienst heeft hem naar het zie kenhuis gebracht. De daderes heeft zich bij de politie aangemeld en is in arrest gesteld. Het dochtertje van zekeren A. te Uden liep bij een ongelukje een betrek kelijk ernstige wonde op, tengevolge waarvan het meisje veel bloed verloor. Het bloeden kon echter worden gestelpt. Den volgenden dag ging de wonde even wel weer open en het kind is aan de ge volgen overleden. Hgt drie-jarige kind van den land bouwer J. O. te Ruurlo is van een lad der gevallen. Het kind was op slag dood. Hedenmorgen om 5 uur is te Ben- nekom hel lijk gevonden van den ser geant D. Gentelaar ,te Wageningen. De sergeant is klaarblijkelijk hedennacht door een auto overreden. Door een der Ilollandsche verhuur kantoren wordt een filmwerkje aange kondigd van Franschen oorsprong, het welk geheel en al wordl „gespeeld" door de handen en voeten, met uilscha keling van gezicht en bovenlichaam. De film, die binnenkort wel draaien zal, is getiteld: „Hoe ik door haar voetjes haar hand kreeg." Naai» wij vernemen heefl de.' directie van "Het Leven" aan het binnengast huis te Amsterdam een radio-installatie voor de zieken aangeboden. Enkele zalen, waar voornamelijk de chronische zie ken verpleegd worden zullen van boor toestellen voorzien worden zoodat eiken patiënt nuttige en aangename afleiding gegeven kan worden, zonder dat de an deren in hun rust verstoord "worden. Ondanks alle genomen maatregelen om de typhusepidemie die momenteel in het naburige Duitsche industriecen trum heerscht builen onze grenzen te houden, zijn ook in Twenthe reeds eeni ge gevallen geconstateerd. In de barak ken van het ziekenhuis te Hengelo zijn eenige patiënten die lijdende zijn aan; tyiphus opgenomen. De expediteur W. H. uit Krom menie, tegen wien de kommiezen reeds eenigen tijd ernstige verdenking koes terden, is Vrijdagmorgen te Amsterdam aangehouden wegens het vervoeren van alcohol op zijn vrachtauto, zonder dat hij daarbij een accijnsbewijs kon over leggen. Alcohol en auto werden in be slag genomen. Terstond begaven zich eenige accijns rechercheurs zich naar Krommenie om in de woning van H. een huiszoeking te doen. Hierbij werd in een geheel afge sloten kamertje op den zolder een in volle werking zijnde distilleerderij ont dekt. Al het gevonden materiaal, waar- 1

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2