flo. 228 Ma®25.*tag 23 Ssptssnb©!? 1&JS3 188° Jaargang CO 1 HINT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. belasting-inning hoor de postkantoren. Naar de Crt. meedeelt inzake het openstellen van kantoren en hulpkanto ren der posterijen voor het betalen van belastingen, heeft de voorzitter van de Commissie van organisatie aan zijn ambi- •genooten in de overige directies mede gedeeld, dat hoogstwaarschijnlijk deze maatregel met ingang van 1 Jan. a.s. zal worden ingevoerd, terwijl hij hun ver zocht wel te willen berichten welke be lastingkantoren ten gevolge daarvan zou den kunnen worden opgeheven en of dan alle zittingen van den ontvanger in de buitengemeenten zouden kunnen verval len. De voorgestelde regeling zal ^gelden voor de betalingen, verschuldigd op ont vangkantoren, die in het rayon van het hoofdpostkantoor zijn gelegen of die een of meer jn dat rayon gelegen gemeenten omvatten. De betalingen verschuldigd op andere ontvangkantoren, zullen met ge bruikmaking van den postcheque- en girodienst worden verrekend Indien deze regeling lol stand komt zullen ,naar het oordeel der commissie, de zittingen in de buitengemeenten als regel overbodig worden, de belasting schuldigen hebben dan immers dagelijks gelegenheid om op het postkantoor van hun woonplaats belastiug tc betalen. fokker amerikaanscii burger. Volgens liet AmeriJtaansche iucht- vaarlblad „Aviation" zal de vliegtuig bouwer A, H. G. Fokker, zich biunenr korl voor goed in Amerika vesligert om daar als directeur op te treden van een nieuwe vliegtuigfabriek. Hij zou dan zoo spoedig mogelijk Amerikaansch bur ger worden. Met zijn medewerkers en compagnons de heeren Frank R Ford, George Dia vies en Lorillard Spencer is de heer Fokker eigenaar geworden van de Atlan tic Aircraft Corporation in New-Yersey, welke lot nu toe vliegtuigen e-d. voor den Amerikaanschen luchtdienst fabri ceerde. Er zal echter een geheel niéu- •we fabriek gebouwd worden té Kansas City; de maatschappij zal tevens als agente optreden van de producten d|cr Fokker-fabrieken in Nederland, en bo vendien het totstandkomen van luchtlij nen in Amerika bevorderen. Het artikel wijst er ten slotte op dat de heer Fokker in zijn werk in Holland zeer beperkt werd door de jjeographi- sche en politieke toestanden Van Ne derland en Europa in 't algemeen en tijdens zijn verblijf in Amerika tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwikke lingsmogelijkheden van het vliegtuig in de Verecnigde Staten onbegrenst zijn. Vandaar dat hij zich thans voor goed in 'Amerika wil vestigen en zich als Ame rikaansch burger wil laten naluralisee- ren. •uit de pers. De Medische faculteit der Vrije Universiteit. De benoeming van Prof. Bouman, hoogleeraar aan de Vrije JJniv'ersiteit, tot opvolger van den grooten Winkler, gaf de anti-revolutionaire Rotterdammer aanleiding tot klachten, en dat niet al leen, maar ook tot de bitse opmerking: „Eerst ging Prof. Buylendijk naar Gro ningen, thans schijnt Prof. Bouman vrij heid te vinden naar Utrecht te gaan." En dan wordt gesproken van de tragiek, dat hetgeen*aan de Vrije Universiteit met ontzaglijke offers is opgebouwd, goeddeels wordt afgebroken door hen', die haar het naast stonden; en van het feit dat de Minister van Onderwijs in ons Christelijk Kabinet meent aan de me dische' faculteit haar ooilam te moeten ontnemen. Het Vaderland stelt naar aanleiding daarvan in het licht, dat die z.g. me dische faculteit de Vrije Universiteit uit slechts twee hoogleeraren bestond, en geen enkele rector zelfs daarnaast. Als men nu weet dat de faculteit der ge neeskunde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam 16 boogleeraren in de geneeskunde telt, kan men zich be hoorlijk rekenschap geven van het feit, dat die geneeskundige faculteit aan de Vrije Universiteit er slechts eene naam was. Wanneer dus de H.H. Buytendijk Bouman, onverdachte Calvinisten, ver trekken uit den kring van hen waarin dit proces wèl plaats greep, naar dien waarin het niet plaats heeft gevonden, is daar maar ééne verklaring voor te geven. En wel deze, dat zij begrepen hebben in eene faculteit met twee hoog leeraren niet het minste nut voor de Vrije Universiteit al te werpen. Minister Rutgers heeft, en door de plaats waarop hij zit, kon niemand het duidelijker doen dan hij, aan de Vrije Universiteit goed willen laten voelen, dat het voor haar veel te hoog gemikt is, om er ook eene faculteit van de zoo genaamde exacte wetenschappen op na te houden. Dat het blad, waaraan hij zoolang verbonden was, hem deswegens verwijt, dat hij als Excellentie de Vrije Universiteit haar ooilam ontnam, is al bijzonder onbillijk. En de nieuw opge treden minister van Onderwijs zal weinig vermoed hebben, dat nog geen twee maanden na de aanvaarding van zijn ambt, zijn lijfblad tegen hem zou op treden als Nathan tegen David deed, om hetgeen hij misdaan had aan Uriah den Hethiet. Het geval leert ook weer, hoe zeer Dr. Kuyper het in 1904 mis had, toen hij bij de verdediging van zijne Hooger-Onderwijswet, speciaal tegen den aanval, dat eene universiteit met drie faculteiten, op den naam daarvan toch eigenlijk geene aanspraak kan ma ken, zich verweerde met het argument, dat eene universiteit als elke andere in stelling op den groei gemaakt kan wor den, er in toestemmende, dat ook naar zijne overtuiging eene volwassen .uni versiteit vijf faculteiten moest hebben. En er bijvoegende, dit alsjeblieft niet te vergeten, dat, wanneer de Vrije Univer siteit bij drie faculteiten bleef, en niet binnen een afzienbaren tijd uitgi-oeide, zoodat ze ook de overige faculteiten for meerde, zij dan zou toonen niet door den echten drang van het geheel van wetenschap te worden bewogen. Hij hoopte, dat dit zou kunnen geschieden op min kostbare wijze door het instellen van bijzondere leestoelen, maar die hope is ijdel gebleken, de H.H. Buytendijk en Bouman hebben daarop thans afdoende antwoord gegeven. Uit Staö en Prov'mis. Uit Middelburg. Het zag er vroolijk uit in de Streug1- liolt bioscope alhier Zaterdagmiddag, met al dat jouge goed. De hier gevesy tigde Grand Bazar Francais, beter be kend als Fransclie Bazaar had er een Idnderbioscopevoorslelltng georganiseerd. Eu de jongelui schenen zich daar bést lnee te amuseerenwat hebben ze gé- lachen om den jongen held die den strijd met de kannibalen (in zijn verbeel ding) beeft aangebonden; wellicht is Zon dag in de boekenkast van do oudci-e broers Karl May weer eens opgezocht, liet Japansche sprookje Hanki Panki werd door kinderen gespeeld, alsof 't groote menschen waren Op verzoek van den commissaris van politie alhier is te 's-Gravenhage een man aangehouden, verdacht van dief stal in een volkslogement alhier. De aangehoudene werd naar hier overge bracht en na opgemaakt proces-verbaal aan de justitie voorgeleid. Uit Walcheren, Nu de electrificatie der gemeente St. -Laurens nog steeds op zich laat wachten en niet te voorzien is, dat in den a.s. winter stroom zal worden geleverd, beeft de kerkeraad getracht, de nieuwe Gereformeerde kerk toch electrisch verlicht te krijgen. Zij is in deze pogingen geslaagd; door cfen heer Wolders te Middelburg, zal worden zorg gedragen voor eene tijdelijke installatie voor electrisch licht. Het plaatselijk comité, dat zich te St. Laurens gevormd heeft voor het inzamelen van gelden voor de door de stormramp geteisterde streken, is omgezet in een Permanent Comité, waar door het mogelijk zal zijn in voorkomen de gevallen spoediger de noodige werk zaamheden ter hand te nemen. Dit co mité zal zich ook belasten met het bij eenbrengen van gelden voor het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echt paar. In de Vrijdagmiddag j.l. gehouden vergadering van den raad der gemeente Vrouwe polder waren alle leden te genwoordig. De voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten bericht was ingekomen,' dat de. beslissing op het besluit tot ophef fing van de openbare lagere school in de aid. Gapinge door hen was ver daagd; dat de Prov. Stalen afwijzend hebben beschikt op het verzoek van den raad om een verhoogde subsidie in de kosten van de restauratie van den toren in de afd. Gapinge, alsmede dat bij hun college geen bezwaren bestaan tegen de door den raad voorgestelde wij ziging der grenzen tusschen Vrouwepol der en St. Laurens, welke mcdedeelingen, alsmede de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. De door de gezondheidscommissie, ge zeteld tc Veere, voor het jaar 1926 in- gezonden begrooting, aanwijzend in ont vang en uilgaaf een bedrag van f 1600, alsmede de door het genicesdcbesluur van Oostkapelle ingezonden begrooting voor 1926 van den vee- en vlceschkeu- ringsdienst Oostkapelle, aanwijzende in ontvang en uitgaaf I 5633, werden mede a. st. voor kennisgeving aangenomen. Op advies van de commissie, belast met hel ngzien der rekening over 1924 en de begrooting voor 1926 van hel Burg Armbestuur, werd voornoemde rekening vastgesteld in ontv. op f 635.72. in uitg. f 634.14$ en de begrooting goedgekeurd op een eindcijfer van f 124.07$ Daarna werd op voorstel van B. en W. in. a. s besloten tot goedkeuring van de door de Gezondheids-Commissie gezeteld te Veere ingezonden rekening over het jaar 1921 aanwijzende in ontvang f 1400 in uitgaaf f3672.60. Op voorstel van B. en \Y werd m a. s. besloten adhaesie te betuigen aan liet bekende adres van Zoetcrwoude tot af schaffing van den Zomertijd M. a. s. werd besloten tol goedkeuring van het door B. en W.i opgemaakte ko hier van de iiondebelastiug voor 1925. Daarna werd op voorstel van B en W. m, a s. besloten aan mej. M, C Brandes, onderwijzeres aan de openbare lagere school in de afd. Vrouwepolder mei ingang van 1 Januari 1926 atszoo- danig eervol ontslag te verlecnen, op grond dat het aantal leerlingen dier school zoodanig is gedaald, dal geen aan spraak op behoud van eene onderwij zeres kan worden gemaakt. Vervolgens werd op voorstel van B. en W, m a s. besloten de over hef jaar 1921 ingevolge artikel 101 der L O. Wet 1920 aan hel Bestuur der Bijzondere La gere School in de afd. Gapinge uil tc keeren vergoeding vast te stellen op f 623.30. Tot leden der Commissie beiast met het nazien der rekeningen over de jaren 1922 tot en met 1924, ingezonden door het bestuur der vereeniging voor lager onderwijs op Geref. grondslag gevestigd le Gapinge werden benoemd de heeren L. Maas, C. Langebeeke en L. Dingeman- se Lzn. Jr. Op een verzoek van voornoemd school bestuur om gelden beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van buitenge wone leermiddelen, werd m. a. s. beslo ten de gevraagde gekten toe le staan. Daarna werd op voorstel van B en Wi. m. a. s, besloten tot aanschaffing vin eenig meubilair voor de gemeentekamer in de afd. Vrouwepolder. Bij de rondvraag vestigde de heer Dobbelaar de aandacht van B. en W op de afvoering van liet water van dé zij kanten van den Gapingsclien straatweg waarop dc voorzitter dc heer Dobbelaar van antwoord diende Zaterdagmiddag is op het strand te Zoutelande aangespoeld 't lijk van 'n manspersoon, lang plm. 1,60 AL, waar aan een linnen hemd, aan de linkervoet een lederen rijgschoen, waarover een blauwe cheviot pantalon hing, om de lendenen over het bloote lichaam be vond zich een gevlochten lederen gordel met ijzeren gesp. Op de rechteronder- arm was een gedeelte van tatoueering zichtbaar in rood, groen en zwarte kleu ren, waarin op. een gebogen bandje voor kwamen de letters D.o.r.e.s. Na den ge wonen lijkschouw is het wegens verre- gaanden staat van ontbinding op last van den burgemeester in de duinen be graven. Uit Noor d-B e v eland. Op Zaterdag 26September was het 50 jaar geleden, dat W. L, v. d. Heijde, Stroodorp tc Wissenkerke, in dienst kwam bij de familie Van Nieu wenhuijzen, landbouwers in de Spiering- polder. De tegenwoordige „baas", de heer M. C. van Nieuwenhuijzen Joh.z., wenschte dit feit niet ongemerkt te laten voorbij gaan en op zijn initiatief werd op dien datum aan den jubilaris een herinnerings medaille, geslagen op den stempel der Mij. Tot nut van 't Algemeen, en een keurig diploma (cal. A. Maas te Kori- gene) uitgereikt door den voorzitter van en namens 't dept. Noord-Beveland, me de vertegenwoordigd door dokter Fret. Aanwezig was ook Burgemeester Ver horst, die namens 't gemeentebestuur den jubilaris gelukwenschtc. De heer M. C. van Nieuwenhuijzen sprak den ruim 70-jarigen arbeider namens de familie toe. TTt Schouwe n-Du i v 1 a n d. Blijkens het in het jongste nummer van de Z. N. opgenomen verslag van d'e Maandag j.i. gehouden alg. vergadering van het Waterschapsbestuur van Schou wen werd z. h. s. besloten tot hel coit- verleeren der 51/2 en 6 pet, leeningen aangegaan voor het stoomgemaal in het district Koudekerke, samen groot 300 000 gulden in één leeuing van 4$" petbij een koers van 95 pet. Na een besloten vergadering werd bij de herziening der s'alarisverordeuing met 19—3 stemmen besloten de jaarwedde van den ingenieur met f 500 te vermin deren en werd met 22 3 st een voorstel Steur aangenomen 0111 liet salaris van den commies te laten zoo als liet is In 1930 zal de verordening weer herzien worden. Bij de herziening der pensioenveror- dening werd met 14 legen 9 sle. aan genomen een voorstel v. d. Bout om 3 pet. voor eigen pensioen te heffen en 2 pet. voor weduwenpensioen. Uitvoerig werd gesproken over eon voorstel van het D. B. inzake het heffen van een dijkgeschot vau gebouwde eigen dommen. De voorzitter motiveerde het nemen van zulks een besluit om van Ged. St, een beslissing van goed- of af keuring uit te lokken waarbij dan levens door dat college motieven moeten wor den opgegeven. Op voorstel van den heer Gast wordt besloten dat door het ge bouwd één tiende zal belaatd worden van dc som die het ongebouwde betaalt Het dijkgeschot voor '26 wordt vastge steld op bet zelfde bedrag als bel vorig jaar. De bemaling van het OssebevanJ waarover de ingenieur een rapport had uitgebracht, wordt na bespreking aan gehouden lot de begrooting x- Uit Zeeuwseh-Yhanderen W. D. Zaterdagavond is tijdens een kort onweder de bliksem geslagen in een wo ning te C ad zand. zonder echter brand, te veroorzaken. De lamp, beneveus een spiegel en andere voorwerpen werden vernield. ter herdenking van ir. iiogerh'aard. In hel jongste nummer van de In genieur" wordt door Ir. J. M. W. van Elzelingen een van groote waardeering getuigend herdenkingsartikel gewijd aan den 16 Mei j.l. overleden oud-hoofdin genieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland M. B. G Ilogorwaard. Herinnerd wordt door hem aan de instelling in 1882 van een afzouderlijken waterstaalsdienst voor Zeeland, waarvan de heer Hogerwaard de leider werd, en bleef lot 1907. Heeds dadelijk na zijn op treden toog hij van het eerste stuk van zijn „oeververdediging in Zeeland I11 den ioop van 20 jaar liet hij ach tereenvolgens elf verhandelingen het licht zien, waarin hij voor de geheele ZeeiiwscJie kust de geschiedenis van kust en stroom verhaalde, en tevens de wijze van verdediging van den onderzeeschen •ever vastlegde ln den strijd door IIo- ;erwaard gevoerd voor de handhaving van hel stelsel van de vaste punten voor de oeververdediging is hij overwinnaar gebleven. In de eerste jaren van zijn verblijf heelt hij daarvoor geen dank geoogst. Op niet openlijke wijze dwars boomde men zijn plannen voor verbete ring van de kust der calamiteuze polders. Maar tegen een man van het gezag dat Hogerwaard in Zeeuwschen kring en daarbuiten genoot, was op den duur de strijd niet vol te houden. Zijn doel heeft gezegevierd en zijn werk blijft voor Zeeland van onvergan kelijke waarde. ,jBetreuren zullen veien4 zoo eindigt de schrijver ,dat Hogerwaard dp latere levensjaren»in afzondering heeft jgeloefd. Maar zij die hem meer nabij zijn ge komen, weten wel de oorzaak die hem heeft gedreven in een eenzaam afge zonderd leven, dat met liet klimmen'der jaren allengs tot volstrekte afzondering leidde Hogerwaard is heengegaan, aan ons de herinnering aan een bijzondere persoonlijkheid latend.'" What is in a name ^CONOMIE ^eH f;ia"vaa Zeidon zal men echter rubber-artike len vinden, waarbij de naam zoo ten voile beantwoordt aan het doel en do strekking als bij de rubbe1 hakken, -zolen en -tips, voorzien van liet merk ECONOMIE. ECONOMIE in naam, ECONOMIE in daad!!! (Ing. Med.) M A. Sanders. Braamstraat B 39, van Middelburg. Vertrokken A' van der Wel en gezin, Nieuwslraat B 59 naar Rotterdam - Weef L. de Wiilc-Theune. N. Vliss weg C 182 naar Middelburg. - Wed. P Melis-Bosschaart (Berniweg B 4) haar Roosendaal E. Verhoert. Middelb straat A 231 naar Ber gen op "Zoom. Q L. W. Th. Voehel, De Deckerstraat E 29 naar Amsterdam. Mej. L de Nooijer, Kanaalstraat B 10 naar Goes. ,T Joziasse, Papegaaicnbui^j C 33 naar Middelburg. M Klaassen. N. Vliss. weg C 164 naar Rotterdam. Mej A M. Job. ICauaalslraal B 15 naar Am sterdam. Th. A Werkman en gezin, Braartistraat B 41 naar Terneuzen Mej A. Leijnse. Vliss. straat B 350 naar Rotterdam P. Langedijk en gezin. N. Vliss. weg C 181 naar VlisSliigen. KERKNIEUWS. Woensdag 14 October zal do lieer J C. D Itosciun Abbing uit Arnhem in de Bogardzaal voor de Chr. Jongeman nen Vereeniging spreken over „Een en ander over hedendaagsche dichters en schrijvers" Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons nummer van Zaterdag I (Jeref. Eerk. Aangenomen het beroep naar St. Laurens door A. Koning candidaat te Nieuwerbrug. Geref. Gem Tweetal te Aaglekerke (alphab.) ds. J. Fraanje te Barneveld en ds. B van Neerbos te Terneuzen. Bedankt voor het beroep naar Kals ma - zo, N Am.) door ds. M. Hofman, le Krabbendijke, voor de Slachtoffers van hei- noodweer. Sedert de vorige opgave is ingekomen bij den Penningmeester van het Provin ciaal Watersnood Comité in Zeeland, van: collecte Noordwelle f 155.95; col lect e Tholen (nagekomen gift) f 2.40; collecte Eiiemeet f 106.40; Werklieden- vereenigingen te's Heer Arendskerke f52.10; M. M. f5.collecte Yerseke f999,135; collecte Grijpskerke (nageko men gift) f 2.50; collecte Koudekerke (nagekomen giften) f 21.50; collecte Sas van Gent f876.75; Th. D. te Biervliet f5.collecte Boschkapelle f 112.50. bevolking. In de eerste helft der maand Septem ber zijn in de gemeente o. en w souburg I ngeko men: J. vau der Maas en gezin. Tuindorp D 67 van Kruiningen. Mej. L dc Rijke, Kanaalstraat A 58v, van Middelburg. Mej W. Megatik, Nieuwslraat B 59, van Amsterdam. 0. Bosschaart en gezin Bermweg B 4, van Vlissingcn Mej KUNST EN WETENSCHAPPEN. Men verzoekt ons le melden, dat de lezing, die ds. J. B Netelenbos zal houden voor de Geschied- en Letterkun dige vereeniging, niet zal plaats hebben op Vrijdag 16 .doch op Vrijdag 30 Octo ber. onderwijs Ter aanvulling op ons bericht van Zaterdag betreffende het slagen voor het examen t.b.c.-huisbezoekster, dient nog vermeld, dat de zusters Koole en van Exel slaagden voor het practisch examen en dé andere dames voor the oretisch en practisch. Alle dames zijn leerlingen van den cursus van de Prov. Ver. tot bestrijding der tb-c. Vrijdagavond werd in School I te Yerseke een vergadering gehouden van de Vereeniging V. O. L. O., ingeleid door den voorzitter, den heer Klaassesz. Tot bestuurslid der bewaarschool werd benoemd dhr. D. van Boven, van de Ver. V. O. L. O. mej. Westdorp. De heer Welleman van Krab bendijke sprak een progagandistisch woord voor goed volksonderwijs. De heer Maas van Schore gaf, door èén groot aantal lichtbeelden verduidelijkt, een uitvoerige beschrijving van de in richting en werking van een moderne ingerichte suikerfabriek. De vergadering was bezocht door ruim 100 leden. Geslaagd aan de Universiteit le Amsterdam voor het candidaatsexamea

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1