MissBlanche BEUKSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 24 Sept. (Slotkoers). 6 pCl. Nederland 1923 103 vijf zestiende 6 pCt. Nederland 1922 106; 5 pCt. Neder land 1918 101 Vi; 4«'a pOt. Nederland 1917 985/s; 2Vs pCt. Nederl. W. Schuld 623, 3 pOt. do. Certif. 733/t. Cert. Ned. Hand. Mij 138—1391/2; Aand. Ned. lnd. Handelsb. 142; Aand. Koloniale iBank I76i/2— 177j/2; Koninkl. Petrol. Aand. 376V»—379Va; Gecons Hollandsche 1613/i Cult. Mij. Vorstenlanden 154—155; Hand, vereen, ,1msterdam 562—568; Javasche Cultuur 322—823; Aaitd. Deli Mij 412- 415; lmsterd Rubber 3291/2—333. Ned. Amerik. Vaart 63; Ned. Scheep- vaartunie 1471/»; Kon. Holl. Lloyd 41V2; Kon. Ned. Stoomb. Mij 69—70. Gouda A. 7; Philips A. 440; Jurgens A. 112 118. Anaconda 89. Erie 32'/s; Union Pacific 346Vi; Common Marine 10 drie zestiende; Prcfered do. 34V,Maxwell Gr. C. v. A. 63,1; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 17 vijf zestiende. Prolongatie 2%. pussen. Consols 4 vijf zestiende; Hope 37/8- Markt sluit thee, rubber vast, verder goed prijshoudend. Wisselkoersen: Londen cheque 12.053/,Berlijn 0.5923; Parijs H.771/2; Brussel 10.87i/2; Dollar Cable 2.483/,. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Sept. Hoogste barometerstand: 762.9 te Biarritz. Laagste barometerstand: 743.1 te Roest. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 dezer Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, half tol zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, mogelijk nachtvorst, iets warmer 'overdag. Terinometerstand alhier 's morgens 9 uur 56 gr. 12 uur 61 gr., 3 uur 59 grg Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 30 itonuerdag 1 Oei. HOOG WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) 25 Sept. v.m. 26 27 28 V 29 6 44 7.44 9.10 10 17 11.53 12 46 1 32 fclet tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis- engen.) Woensdag 30 Sept. wordt een wagon gesteld in Vlissingen, en Donderdag 1 October in Middelburg. In eiken wagon kunnen 2000 stuks, die in Vlissingen dient gedeeltelijk voor Zee uw s c h - VI aa nderen (zie verder advertentie a s. Zaterdag in dit blad). De heer v. A. vertrouwt er op, dat deze wagons vol zullen afreizen, want verkoopt men nu alles aan dc handelaars, en de wagons moeten half leeg weg, dan is er alle kans, dat dc Duitsche afnemer het volgend jaar weg blijft en dan zijn wij weer even ver als te voren. IJpder die zijn belang begrijpt en nog kippen of eenden heeft op te ruimen, levere aan de wagons, bij voorkeur goede zware dieren. NAGEKOMEN BERICHTEN. DE STRIJD IN MAROKKO. FEZ, 24 Sept. V. D. Naar verluijüit, zijn de Fransche en Spaanschc legerbe sturen overeengekomen tot de lente voortdurend gevechten op kleine schaal te leveren, in de hoop dat de Riffi in den winter gebrek aan levensmiddelen zullen krijgen In de lente zal dan over gegaan worden tot een snel en krachtig offensief. DE BELGISCHE BANKEN. BRUSSEL, 24 Sept. V D. Tussclien de Duitsche Bank en dg Belgische re- gcering worden onderhandelingen ge voerd over het terugkoopen der bank gebouwen die tijdens den oorlog door België geconfenleerd zijn. Het ligt in de bedoeling te Brussel een filiaal van de Duitsche bank te openen. Hoofdpijn tabletten MijnhaFdt Stillen de ergste hoofdpijn. Buisje 60 cent. (Ingez. Med.) LAATSTE BERICHTEN. geperst te hebben nadat hij M tot een bekentenis had bewogen Maar Dc Korte ontkent dit ten stelligste, wat tot hef tige tooneelen tussclien beiden aanlei ding gaf. De moordaanslag op den s cretaris van de Volharding. De officier van justitie heeft tegen J. van V fged. die met een revolver een schot heeft gelost op den secretaris van de Volharding te s-Gravenhage, 2 jaar gevangenisstraf geéischt. De rechtbank heeft gisteren een nadere instructie ge last nopens de deugdelijkheid van de re volver. De stukken werden weder in handen van den rechter-commissaris ge steld. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERLI. De werkt ij d in het Metaal bedrijf. De directeur-generaal van den Arbeid, de hoer Zaalberg, heeft in een schrijven aan de Metaalbewerkersbonden bepleit* het maximum van den weekarbeid op 51 uur *te brengen (inplaats van de 56 uur van een deel der werkgevers en de 48 uur door de arbeidersbonden voorge steld). Hij motiveert zijn voorstel met een verwijzing naar de slapte in het be drijf, en kondigt als zijn voornemen aan, om na 1 Oct. voorïoopig voort te gaan overwerkvergunningen te verleenen op dienzelfden grondslag als het laatste half jaar. LANDBOUW. Verzending slacht hoenders. De heer Van Asperen Vervemie meldt ons, dat de eerste wagon slachthoenders Dinsdagmiddag j.l. om/2 uur geladen was en vol uit Goes afrolde. De handelarenzoo schreef hij, betalen nu ook hoogere prijzen, natuurlijk met geen ander doel. dan om te probeeren dezen directen export er uit te werken en dan weer baas te worden. Hij merkt evenwel op. dat voor kippen, waarvoor 3 weken geleden door den handel 65 ct. per stuk werd geboden, aan den wagon fl.30 werd uitbetaald. UIT VLISSINGEN. Tot directeur van de Chr. zangvereeni- giug „Hosanna" te Vlissingen is benoemd de heer J. W. Bommeljé uit Middelburg. BRAND TE OOSTBURG. Naar V. D. ons meldt, is hedenmiddag te 12 uur, vermoedelijk tengevolge van het spelen van kinderen, die een vuurtje hadden gestookt, brand uitgebroken in de landbouwschuur van den heer De Brui- ckere te Oostburg, welke schuur grenst aan de oude olie fabriek, die thans ook voor bergplaats van landbouwproducten dient Beide gebouwen gingen met den inhoud in vlammen op De aangrenzende gebouwen konden behouden worden. UIT WATERLANDKERKJE. Door B. en W. van Watorlandkerkje is de bouw van het electrisch laagspan ningsnet in dé kom der gemeente opge dragen aan de firma Schippers en Nauta (Groede en Oostburg) en het toezicht aan den heer Brombacher te Middelburg. Naar alle waarschijnlijkheid zal het nieu we licht eind November branden. DE KONINGIN-MOEDER RIJ DEN EX-KEIZER. H. M. de Koningin-Moeder heeft heden- namiddag op Huize 'Doorn, een tegen bezoek gebracht ter beantwoording' van het bezoek dat de voormalige Duitsche Keizer en zijn gemalin eenigen tijd gele den ten paleize te Soestdijk haar hebben gebracht. DE AMBTENAARS-SALARISSEN. Bij de gisteren in de vergadering der centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in ambtenaarszaken voortgezette besprekingen, betreffende de voorziening voor 1925 voor het Rijkspersoneel, deel den de organisatie-vertegenwoordigers (na ter zake ruggespraak met hun be sturen te hebben gehouden) mede, dat hel door de regeering voor deze voor ziening beschikbaar gestelde bedrag al gemeen te laag werd geacht, en him oordeel in het algemeen was, dat bene den een uitkeering van 4 5 pet. van het salaris ,met een minimum van 75 100 gulden, niet inag worden gegaan. De regeeringsvertegenwoordigers ver klaarden zich bereid deze voorstellen aan de regeering over te brengen. Welke echter ook dc beslissing der regeering over deze voorstellen zou zijn, zoo gaven de organisaties in elk geval de voorkeur aan een zoo spoedig mogelijke uitkeering in eens boven elke andere voorziening voor 4925. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van heden vielen de prijzen op de navolgende nummers-. (Onder voorbehoud), f 1000: 8070 8950 13937 17949 19359 400 10847 19861 20119 20895 f 200: 8746 11120 14719 15885 f 100: 3229 10260 10353 15230 17451 18127 18597 18599 Tabakken vast met kalmon handel. De voornaamste aandeden allen hooger. Thee met levendigen handel weer bo ven de koersen van gisteren. Jurgenswaarden konden eenige punten hooger komen. Suikerwaarden beter. Aand. H. V. A. circa 8 pet. beter. Prolongatie 2% pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Sept. 3 uur. De cijfers tussclien haakjes zijn de koersen van gisteren: Londen 12.053/i (12.06.) Berlijn 0.5923 (0.5925.) Parijs 11.771/» (11.79.) Brussel 10 87y2 (10 89.) Zwitserland 18.05 (48.05.) Weenen 0.003510 (0.0035 10.) Kopenhagen 60.25 (60.20.). Stockholm 66.90 (66.90.) Oslo 51.10 (51.40.) New York 2.487/s (2.48y8.) DANTZIG EN HET POSTGESCHIL MET POLEN. BERLIJN, 24 Sept. V. D. - De gelieele bevolking van Dantzig demonstreerde gis teren tegen dc beslissing van den Vol kenbond inzake het postgeschil. DE SCHULDEN VAN SERVIË. BERLIJN, 24 Sept. V. D. Volgens een bericht aan de Londensche „Daily News" uit Belgrado, zal de Z. Slavische minister van financiën in het begin van October naar Amerika reizen, om be sprekingen te voeren over de schulden- kwestie. VERSCHILLENDE BERICHTEN. I11 aansluiting met het bericht over de malversaties bij de N. V. Steenkolen handel „Noord-Brabant" te Tilburg, kan gemeld worden, dat het verduisterde be drag op f 25 000 wordt geschat. Behalve de directeur P. J. v. H., is ook als ver dacht van medeplichtigheid aangehouden de kassier A. J. de B. Beide aangehoude nen zijn reeds ter beschikking van de justitie gesteld. De malversaties kunnen over een langen tijd loopen. DE FRAUDE BIJ DEN NED. GRAFISCIIEN BOND. Eenigen tijd geleden meldden wij dat de 2e penningmeester van den Neder- landschen Grafischen Bond, den heer C. A. C., voortvluchtig was en dat in de kassen van den Bond aanzienlijke tekor ten waren ontdekt. Het U. D'. verneemt thans dat het de Utrechlsche recherche gelukt is, de heer C. in zijn woning daar ter stede aan te houden. De arrestatie berustte feitelijk op een bloot toeval. De heer C. keerde Dinsdag naar zijn woning terug; een der huisgenooten begaf zich toen onmiddellijk naar het sccretariaa|t van den Bond om van deze „thuiskomst kennis te geven. Een rechercheur die zich ,op dat oogenblik ook in het gebouw bevond, kwam dit nieuws ter oore, en even later was de heer C. reeds in zijn woning gearresteerd, In September van dit jaar rees op een bestuursvergadering van den Bond twijfel aan het juiste be heer der financiën; de penningmeester achtte het toen raadzamer maar het ha zenpad te kiezen en den achtsten Sep tember verdween hij naai- Antwerpen. Bij zijn aanhouding bleek hij niets meer in zijn bezit te hebben van het ver duisterde bedrag, dat toch meer dan twintig duizend gulden beliep. C. beheer de in zijn functie van tweede penning meester verscheidene kassen: de werk- loozenkas, het bondsziekenfonds, het fonds voor uitkeering bij overlijden en het fonds voor steun aan uitgetrokken werkloozen. Bij het voorïoopig onderzoek is gebleken dat C. bij herhaling bedragen opnam, die gestort waren op een der Utrechtsche banken, door middel valsche aanteekeningen. Hij zal dan niet alleen vervolgd worden wegens ver duistering', maar ook wegens valschheid in geschrifte. BEDRSO VERZICHT. AMSTERDAM, 24 Sppiï. 3 uur. De beurs had heden een opgewekt ;crloo{T, dat zich £00 goed als in alle af- deelingen deed gelden. Het publiek nam weer Rubberaandeelen op groote schaal uit de markt. Behalve aand. Amslerd. Rubbers wa ren. dc overige soorten eveneens goed (gevraagd In claims Deli Batavia Rubber hadden flinke omzetten plaats. BRUTALE DIEFSTAL. Een 18-jarige bediende van den dienst der schatkist te Nevers (Fr.) die het volle vertrouwen genoot van zijn chefs, is er in geslaagd ongemerkt 100 bons van de nationale verdediging A 10.000 fr. elk, te nemen. De bons waren onge merkt, doch met een vriend bracht hij er de noodige stempels op aan en een da tum, welke het mogelijk maakte de bons, die voor de helft een omlooptijd van een jaar en voor de andere helft van zes maanden hadden, dadelijk in te wisselen. De vriend, die winkelbediende te Parijs was, zou voor de inwisseling zorgen. De dief bezorgde zijn vriend een aanbeveling voor een oom in Parijs, opdat die hem bij de inwisseling zou vergezellen, daar de •heertjes de vrees koesterden, dat het verdenking wekken zou als een jong- mensch alleen de bons kwam inwisselen. De inwisseling slaagde aanvankelijk naar wensch. Reeds 32 bons waren ingewis seld, toen er eindelijk een geweigerd werd. Dat wekte het wantrouwen van den oom van den dief op, die dadelijk de politie waarschuwde. Deze stelde on middellijk vast, dat de bons valsch wa ren, en slaagde er in den dief, die. zelf juist dien dag te Parijs kwam en zijn vriend in te rekenen. De betaalmeester te Nevers had toen van den diefstal nog niets ontdekt Hij kreeg het bericht er van tegelijk met de mcdedeeling van de aanhouding der jeugdige boosdoeners Yan het geïnde geld was nog slechts 2000 fr. uitgegeven. (N. R. 0.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Aan de telefoniste 2e klasse P. M. Hoogesteger te Zie rik zee, is met in gang van 1 October a.s. op haar verzoek eervol ontslag verleend. Nieuwe postzegels. Naar de „Tel." verneemt, is de kleur van de nieuwe postzegels van 3 en 6 vent, welke 1 October in omloop worden gebracht, resp. groen en terra-cotta. De 3 cent is voorzien van het cijfer 3, even als de overige waarden beneden 5 cent (1, 2, 2i/2 en 4 cent). Het exemplaar van 6 cent, naar het ontwerp prof. Veth maakt, is voorzien van de beeltenis van de Koningin, De postzegels van 1, 21/2' en 5 gulden naar het ontwerp prof. Veth, zullen voor ïoopig nog niet verkrijgbaar zijn, aange zien deze waarden nog moeten worden gemaakt. De postkantoren hebben nog steeds deze waarden van liet oude type in voorraad. Deze voorraden zullen voorïoopig niet uitverkocht zijn. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd bij den gcneralcn staf, tot generaal-majoor de kolonel Wi. E. van Dam van Isselt, sous-chef van, dien staf. Officier van den marinestoomvaart dienst le ld. D. M. Bot, die toegevoegd is aan den directeur van het marine-eta blissement te Amsterdam, is aangewezen voor de verdere gereedmakipg van "Hr. Ms. kruiser „Sumatra" aldaar. Officier van administratie 3e kl. B. G. A, Malieu, onlangs benoemd, is naar O.- Indië afgereisd; hij is bestemd voor den dienst aldaar. Luit. ter zee 2e k!. der Kon. marine reserve J. P. de Vries wordt 30 dezer ont heven van zijn plaatsing aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en in het genot van onbepaald verlof gesteld 'De sergeant-torpedomaker J. II. Schot is overgeplaatst van het torpedo atelier te Hellevoelsluis naar Hr. Ms. van Meerlaudt. AFLOOP VERKOOPJN6EN. - Door notaris II. C. Ittmann is Woensdag in het café van J. Mabilot le Oost- en West-Souburg in het open baar verkocht: een Woonhuis met Schil derswerkplaats, Erf en Tuin, in de ge meente O-, en W. So ub urg, aan de Paspoortstraat B 368, groot '2 aren 85 centiaren. Verkocht voor f 3015 aan den heer C. I. Serlé q.q. te O-, en W>. Souburg. Alles wel beschouwd: Geef MIJ maar (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Engeland en Mosoel De Engelsche minister van koloniën, Amery, heeft wel geen rede meer ge houden in den Volkenbondsraad, doch dc vertegenwoordigers der Engelsche bladen ontvangen. Het belang zijner me- dedeelingen blijft hierdoor hetzelfde, Amery, die zijn vertrek naar Engeland heeft uitgesteld, zeidc, dat hij heden in de Volkenbondsvergadering een voor stel wil doen om een vertegenwoor diger van den Volkenbond te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stel len naar den inval der Turken, zooals R. C. 't uitdrukt. Vermoedelijk wordt bedoeld naar de Christendeportaties, Amery sprak voorts over de verkla ring in het rapport der Volkenbonds commissie, waarin gezegd wordt, dat Turkije geen afstand doet van de soe vereiniteit over Mosoel, en dat Groot Brittannië Mosoel dient te ontruimen Dit voorstel en dat is voor dc) Engelschen op het huidige oogenblik •wel zeer belangrijk kan, volgens Ame ry, onmogelijk worden aanvaard, zoowel met het oog op Engeland's verplichtin gen tegenover zijn bondgenooten in deze streek als wegens het bestaande verdrag met Irak en de noodzakelijkheid een veilige grens te scheppen, waardoor Irak tot vreedzame ontwikkeling kan ko men. Als' Turkije zijn zin kreeg, zou Irak een vierde van zijn inkomsten verliezen ten de lasten zouden voor Engeland zoo veel zwaarder worden. Maar m'n hemel! zal de Engelsche publieke opinie uitroepen, laat Irak dan ook voor wat het is. Wat hebben wij er mee te maken; wij krijgen er niets dan last door! In dit verband wijst de Manchester Guardian er wel terechj op, dat het een tragisch-komischen indruk maakt te be denken, dat Engeland zelf aan al deze moeilijkheden schuld is, omdat Engeland bet protocol van Genève heeft verwor pen, dat bij deze gelegenheid voor het eerst in werking zou zijn getreden en 'dal dan tengevolge zou hebben gehad, dat alle Volkenbondsleden aan dc zijde van Engeland zouden gestaan hebben, terwijl Engeland thans feitelijk alleen de verantwoordelijkheid draagt en de andere Volkenbondsleden slechts zeer vage verplichtingen hebben. Wel eeu wonder; dat hel blad er niet heeft bijgevoegd: Gelukkig voor de an- üere t Mies. dal wij ons "tegen hot proto col hebben verzet. Hoe dan ook: Amery verkondigt in ellc igeval hel officieele standpunt der Mosoelpolitiek, en die is blijkbaar voor ïoopig niet van plan van Irak af te stap pen. Amery die trouwens destijds ter plaatse is geweest, heeft toen zelf ver klaard, dal 't wel degelijk in het belang van Engeland zou zijn daar stevig voet aan wal te houden. Wij zijn nu toch wel benieuwd, hoe de Engelsche pers hierop zal reagee- ren Er zij nog eens op gewezen, dat niet alleen de oppositie tegen Amery's standpunt opkomt. Ook vele conservatie ven kunnen er zich in 't geheel niet mee vereenigen. Als hel Lagerhuis weer bij elkaar is, zullen harde noten worden gekraakt Hulde Prof. v. Eysinga De heer Frans van Cauwelaert, die gisteren aan. het einde der werkzaam heden van de tweede commissie der Vol kenbondsvergadering verklaarde, dat zijn eerste kennismaking met het werk een voorlrerfelijken indruk op hem gemaakt had, daar de debatten die van het beste parlement waardig zijn geweest, heeft in zijn rede uit naam van alle leden on zen landgenoot professor van Eysinga gehuldigd om de buitengewone gaven, waarvan hij als voorzitter had blijk ge geven. Van Cauwelaert roemde de meester lijke bekwaamheid bij de leiding der discussies, het beleid en geduld, de toe wijding en de groole rechtskennis en onpartijdigheid, die van Eysinga bij de uitvoering zijner taak hadden geleid. De luid toegejuichte rede van Van Cau welaert eindigde met de volgende woor den: Wij hebben tot in den hoogster! graad mogen voordeel trekken van den geest van klaarheid en de liefdo voor gerechtigheid, die de karaktereigenschap pen zijn van het Nederlandsche volk, dat naar "Tïenève afgevaardigd heeft dezen uitnemenden rechtsgeleerde, wiens roem en gezag door de geheele wereld worden erkend. Het is geen kwaad ding, dat een en ander door een Belg, Van Cauwelaert, fwerd gezegd. Nieuw gebouw. De financieele commissie van den Vol kenbond heeft een crediet tot een be drag van 11.700.000 goudfrank toege staan voor het bouwen van een nieuw vergaderingsgebouw en voor gebouwen voor het secretariaat. Deze gebouwen zullen in 1928 klaar zijn. DUITSCIILAND, DE DUITSCJI. NATION ALEN EN DE MINISTER CONFERENTIE. Bij de „Dawes-conferentie" te Londen wist Wirth het heele kabinet achter zich. Thans, bij de kwestie van de uitnoodi- ging om deel te nemen aan dc minister conferentie, heeft de Duitsche regeering rekening te houden met het vrij groote Duitsch-nationaal element in baar. De partij, die steeds als devies voerde re vanche en herstel van de status van vóór Augustus '1914; die het verdrag van Ver sailles niet erkende, en de geallieerden eigenlijk nog beschouwde als tegenstan ders, hoe zou die mede de verantwoorde lijkheid kunnen dragen! Op het congres der partij te München werden nogal fel klinkende moties aan genomen, die de vrees wettigden, dat in deze weer kritieke dagen in de Duitsche buitenlandsche politiek een kabinets crisis zou worden veroorzaakt. W:ant daartoe hadden de Duitsch-nalioualen nu de macht. Dit is niet geschied. Vandaag zal de beslissing vallen over het accepteeren der uilnoodiging en nie mand die er aan twijfelt of ze zal wor den aangenomen. Intusschen moest het voor de Duitsch- nalionalcn aannemelijk worden gemaakt. In een gisteren gehouden conferentie der voorzitters van de landelijke organisatie uit do partij heeft de ook Duitsch-na- tionale rijksmister Schiele gezegd, dat de samenkomst slechts van voorbereidenden; en van niet bindenden aard is, en dat de heeren dus nog gelegenheid zouden heb ben, voor een definitief besluit genomen J.OU worden, van hun gevoelen te doen blijken. Was dit een elegante manier 0111 de opgewonden voorzitters te kalmecrenP Een conferentie van ministers van buit. zaken is nooit bindend in zooverre, dat toch altijd nog een parlementaire recti ficatie volgen moet. Men denke aan Ne derland en België. Doch zoo bedoelde minister Schiele het niet. Hij wees op een algemecne confe rentie, die op de ministersconferentie volgen zou. Deze laatste zou dus onge veer hetzelfde karakter krijgen als die der juristen te Londen. Wij gelooven niet, dat van een "tweede conferentie in de nota-wisseling tussclien Briand en Slresemann, of van een voor- loopigc in de uilnoodiging sprake is ge weest. Duitschland schijnt dat cqüle que coüte door te willen zetten. Het heeft, als initiatiefnemer tot het waarborgpact, toch ook wel iets te zeggen over de wijze waarop 't moet worden o_pgebouwd en aangepakt. Door die „uihioodiging"

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2