No. 223 Donderdag 24 September 1926 168° Jaargang, NIDDELBURGSCHE COURANT. 8 1 NNENIAN D. UIT OOST-INDIË. RUSSISCHE SCHEPEN WET AMMUNITIE. Uit Soerabaja wordt door Aneta ge meld: Het „Soer. Handelsblad" meldt, dat volgens een geheim Regeeringstelegram de sloomer „Delcabrist" 25 Augustus uit Konstantinopel naar Alexaudrié is ver trokken met een lading munitie bestemd voor de communisten te Canton. De aan komst in Ned.-Indiê moet aan den Pro cureur-Generaal gemeld worden. Het Russische stoomschip „Gcorgii" wordt binnenkort vanuit Radauas te Soe rabaja verwacht. De communicatie met den wal zal aan de opvarenden streng verboden worden met het oog op bolsje wistische propaganda. Het Aneta-kantoor teekent hierbij aan, dat beide Russische stoomschepen als eigenaar hebben de „Government Black and Azov Seas Company" te Odessa, wel ke een onderdeel is van de Sovjet han delsvloot. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Inplaats van den heer J. F. Schön- feld, hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat te Vlissingen, die met in gang van 1 October naar Rotterdam is overgeplaatst, is benoemd tot hoofdin genieur te Vlissingen de heer W. H. Brinkhorst, thans te Utrecht. o - Uit Zuid-Beveland. Dinsdagavond, ongeveer 7 uur, wer den te Hcinkcnszand de bewoners opgeschrikt door klokgelui. Het teeken van brand. Op de hofstede „Ooievaars nest", bewoond door don heer A. Ver- mue .stond een strooklamp in brand. Waar de klamp vlak bij anderen stond en in de onmiddellijke nabijheid der ge bouwen, is het aan het spoedig optreden der brandweer te danlcen, dat de brand geen verdere onheilen, heeft gesticht. On geveer half tien kon de brandweer in rukken. Het spelen met lucifers schijnt oorzaak te zijn. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. De metselaar AVt V. te W ater- landkerlcje had het ongeluk aan de in aanbouw zijnde landbouwschuur van de stelling te vgllen waardoor hij zich zoo danig bezeerde, dat hij naar huis moest worden gebracht, (Ooslburg), waar geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Ledematen zijn er gelukkig niet gebroken. KERKNIEUWS. Gedurende het a.s. winterseizoen zullen in de Bogardzaal alhier een zestal lezingen plaats hebben op initiatief van ds. J. N. Bicger, Luth. predikant te Vlissingen. Op Vrijdag 16 Oct. spreekt ds. J. B. Netelenbos over, Religie en Ge loof; Donderdag 12 Nov. ds. Wi. A. B. ten Kate, te Vlissingen over „Christus en de Sociale nooden van onzen tijd"; Vrijdag il'8 Dec., ds. J. N. Biegcr, over: „Het licht van Azië", Donderdag 14 Jan. ds. P. v. d. Eist, uit Valkenswaard over- „De onsterfelijkheid van den mensch." Donderdag 28 Jan. de heer J. J. A. Fernanlzen uit Amsterdam over; „Waar om ik met mijn zilveren priesterjubileum de R. K. Kerk verliet"; Vrijdag 26 Febr. ds. V. Schmidt, uit Groecle over: Het Spiritisme." In de te den Haag gehouden Na jaarsvergadering van hel Algemeen Col lege van toezicht iop het beheer der Ker kelijke goederen en. fondsen, van de Herv. Gemeenten in Nederland, werden de ge loofsbrieven van den afgevaardigde van Zeeland, dhr. mr. A. A. de Veer, goed gekeurd. In de commissie voor spoedvor- derende zaken werd o.a. benoemd mr de -Veer. Men bericht aan ,,de Zeeuw" dat de heer Vossers, Zondag 18 Oct. a.s. zijn Intree zal doen in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke (Wi.), na bevestigd te zijn door zijn vader ds. Vossers, em. pre dikant te Aalten. De zaak-Geelkerken. Zooals we gisteren reeds kort meldden, is in de vergadering van de classis Am sterdam van de Geref. Kerken behandeld het antwoord van dr. J. G. Geelkerken, predikant der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid, op de hem gestelde vra gen. De commissie, die door de classis voor deze zaak was benoemd, stelde voor, het volgende besluit te nemen- De vergadering van de gereformeerde kerken der classis Amsterdam, gezien den brief van dr. J. G. Geelkerken d.d. 5 September 1925, besluit le. te constateeren, dat dr. J. G. Geel kerken in zijn schrijven d.d. 5 September de hem gestelde vragen niet heeft beant woord zooals deze hem waren voorgelegd en hij mitsdien in gebreke is gebleven behoorlijk te voldoen aan datgene, waar toe het onderteekeningsformulier hem verplichtte; 2e. uit te spreken, dat dr. J. G. Geel kerken lot nu toe. bij de schriftelijke behandeling van zijn zaak doorgaans zijn gevoelens betreffende de punten, die in de hém gestelde vragen hem zijn voorge legd, heeft uitgedrukt in voor onderschei den uitlegging vatbare bewoordingen en daarbij meestal in omslachtige redenee ringen om de vragen heengegaan is, wes halve verdere voortzetting van de schrif telijke behandeling op dezen voet on profijtelijk is te achten cn mondelinge ondervraging noodzakelijk zal zijn, 3e. inet nadruk af te keuren, dat dr. J. G. Geelkerken niet is verschenen toen hij door de daartoe gemachtigde commis sie tot tweemaal toe voor hare vergade ring is geroepen 4o. nogmaals, en ditmaal door de clas- sicale vergadering, dr. J. G. Geelkerken te citecren, opdat door mondelinge on dervraging nadere verklaring van zijn ge voelen moge worden verkregen, terwijl de daarvoor te bepalen plaats en lijd hem nader zal worden bericht; 5e. van dit besluit mededeeling te doen aan dr. J. G. Geelkerken. In aansluiting aan dit voorstel stelde de commissie de vergadering voor, dat zij gemachtigd zou worden, in overleg met de theologische hoogleeraren der Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische school te Kampen, de vra gen op te stellen, die dr. Geelkerken) ter mondelinge beantwoording zullen worden voorgelegd en dat deze monde linge beantwoording zal moeten plaats hebben in een nader te bepalen verga dering der classis Over deze voorstellen is zeer breed voerig gediscussieerd en tenslotte zijn beide voorstellen aangenomen. NedHcrv, Kerk. Beroepen le Kortgene, ds. J. H. Schuurmans Stekhoven, te Spijkenisse Geref. Kerk. Beroepen te Nieuwerkerk, A. Koning, cand. te Nieuwerbrug. KUNST EN WETENSCHAPPEN. e Zeeuwsche monumenten en de Staatsbegrooting, Uit de geringe gegevens, die ons de vorige week ten dienste stonden, hebben wij reeds enkele bijzonderheden mede gedeeld over hetgeen op de Staatsbegroo ting 192G voorkwam ten aanzien van de monumenten van geschiedenis en kunst in Zeeland. Nu dit staatsstuk zelve Ier beschikking slaat, zijn wij in staat hieromtrent uit voeriger mededeelingen. te doen. Ten aanzien van de Groote Kerk te Goes wordt medegedeeld, dat de meest dringende werkzaamheden, waarvoor in 1921 een bedrag van 150.000 gulden noodig was geacht, ten einde loopen. Hetgeen thans nog te doen overblijft, wordt, na het aanbrengen van bezuinigingen, in to taal op ongeveer 330.000 gulden begroot; dë minister acht het wcnschelijk, dat hierin het Rijk bijdrage in dezelfde ver houding als tot dusverre, d w.z. ten hoogste twee derde. Voor 1926 wordt de gewone vervolgtermijn van tienduizend gulden uitgetrokken. Voor de Ned. Hervormde Kerk te IJ z e n d ij k e wordt een eerste termijn voorgesteld. Dit kerkje werd in 1612 ge sticht in den vorm van een achtkant, doch moest reeds in 1656 worden ver groot. Men wist toen, met behoud een groot deel van de kap en den. hoogen dakruiter, de kerk te vorgrooten, door aan den Oostkant drie veeUioelczijden af te breken en bij het overblijvende deel twee traveeën aan te bouwen, West waarts opnieuw met drie zijden van een achthoek gesloten De aanvankelijke een traalbouw was aldus op geheel bevredi gende wijze veranderd in een gebouw met uitgesproken lengterichting. Sedert is deze kerk in hoofdzaak onveranderd gebleven, maar de tijd heeft haar niet onaangetast gelaten. De toren, begint scheef te staan omdat een paar stijlen verrot zijn; het dakbeschot en verdere onderdeden zijn vergaan, terwijl de mu ren van inwateren hebben geleden. De herstellingskosten zijn op 14350 gulden geraamd, waarin de kerkelijke gemeente een bijdrage vraagt van vijfduizend gul den. Hieï-voor wordt voor 1926 een eerste termijn van drie duizend gulden uitge trokken. Voor kerk en toren van K a p e 11 e worden de gewone vervolgtermijnen aan gevraagd, voor den belangrijken toren, waarvan de restauratie reeds is beëin digd, de slottermijn. De kosten der restauratie van den to ren te Kruiningen zullen inplaats van 36 duizend ongeveer 42 duizend.gul den bedragen, aangezien enkele voorzie ningen, welke men aanvankelijk uiet noodzakelijk achtte, bickon niet te kun nen worden achterwege gelaten. In ver band daarmede wordt thans nog een ter mijn van drieduizend gulden aangevraagd, welke als een maximum is te beschou wen. -«-* Overeenkom slig de toezegging, gedaan in de Memorie van Toelichting tot het desbetreffend hoofdstuk der Staatsbe grooting voor 1925, dient de toekenning van hel rijkssubsidie voor het stadhuis te Vee re thans te worden geregeld, lezen wij in de Memorie van Toelichting van 1926. Het restauratieplan beperkt zich voorloopig lot don toren. Het eind cijfer der daarvan opgemaakte begrooling bedraagt 25000 gulden, waarvan de ge meente 4500 gulden beschikbaar heeft ge steld. De minister zou ten hoogste vijf tienduizend gulden van Rijksbijdrage wil len verlceneu; er is dan nog 5500 gulden ongedekt, waarvoor de gemeente en de provincie Zeeland zullen moeten zorgen. Daar van bovengenoemde vijftienduizend gulden reeds vijfduizend beschikbaar is gesteld op het loopendc dienstjaar, wordt de rest voor 1926 aangevraagd. - Aan de Universiteit te Leiden slaag de voor hel doctoraal examen rechten, de heer P. A. Verhulst. - Geslaagd voor hel machinistendiplo ma B, de heer W<. J. A de Bra uwer, leer- van de De Ruijterschool te Vlis singen. - Op de voordracht voor hoofd der openb. u. 1. o. school te Schoonhoven, komt als no. 1 voor, de heer Ch. Berger, hoofd der openb. u. 1. o. school te Goe s. Bij het Leidsch Studentencorps heb ben zich 100 nieuwe leden laten inschrij ven. Eenradio-peilinrichtingopde „De Ruijterschool". Tot dg tegenwoordige eischen voor de examens ter verkrijging van een der ra dio-certificatenbehoort voor een be langrijk gedeelte de kennis van de radio- goniomelrie of het „draadloos peilen". Daarom is ten behoeve van den radio cursus op de „De Ruijterschoolwaar thans voor alle radio-examens wordt op geleid, aldaar een compleet® moderne Radio peilinrichting, volgens het systeem Marconi-Bellini-Tosi, geïnstalleerd Aan de mast, die zich op het dak dei- school verheft, zijn de z.g. drichocksnet- len gemonteerd, waarvan de zijden iu de juiste richtingen Noord-Zuid, Oost-West liggen, welke methode van antenne- op stelling hel kenmerkende van 't systeem Bellini-Tosi is. Vanaf die nelten loopen de verbindingen in speciale loodkabels naar het ontvangtoestel, dat den eigen lijken radiogoniomeler bevat, in een der localen op de bovenverdieping van het sclioolgebouw. Op deze radiogoniometer neemt men de hoeken waar, die een aankomende ra diogolf maakt met de bovengenoemde nelten waaruit dan de „peilingshoek", gerekend vanaf het ware Noorden, is af te leiden Daar thans vele schepen met ecne radio-peilinrichting worden uitgerust, en voor het verkrijgen van goede radio peilingen de nauwe samenwerking tus- schen radiotelegrafist en scheepsofficier een 'eerste vcreischte is, omdat de gege vens van den eerste door den officier moeten worden Uitgewerkt, is de boven beschreven inrichting bedoeld tevens een praktisch leermiddel bij het zeevaartkun dig onderwijs te worden. RECHTZAKEN. 125 PER BUS VAN 1 KILO 99 0.75 II. li ii '/a ii 93 0.427* II it I, ii 93 0.18 II ii 1* V'° ii DEZELFDE ONGEËVENAARDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VÓÓR DEN Door de arr. rechtbank te Middel burg is in de zitting van Wpensdag ver oordeeld wegeiis het niet invullen van den dag van geboorte in 2 geboorte akten: A. d. H., 55,j., ambtenaar van den burgerlijken stand te O o s t b u r g, tot 2 maal f2.50-boete of 2 maal 1 d. li. De 27-jarige A. 0. Z., die op 2 Fe bruari j l. haar pasgeboren kindje in de dakgoot van een pand aan den Zwaan hals gelegd heeft, is door de rechtbank le Rotterdam veroordeeld wegens het als moeder onder de werking van vrees ver laten van haar kind, kort na de geboorte, met het oogmerk zich er van te ontdoen, tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaarde lijk, mei een proeftijd van een jaar. Hechtenis voor maximumsnel heid. Voor het Kantongerecht te Middelburg was gedagvaard Mr. Wl II. E. r. d. B. V, burgemeester der gemeente Gorssel. Beklaagde was ten laste gelegd, dal hij op 2 Juli 1925 te N. en St. Joos- 1 a n d met een auto had gereden met een snelheid van 46 K.M. per uur, terwijl de in acht te nemen maximum snelheid daar ter plaatse 20 K.M. bedraagt. Be klaagde was niet verschenen, lil deze zaak waren door het O. M. een 5 tal getuigen gedagvaard. Tijdens het onderzoek in deze zaak had beklaagde hel doen voorkomen als of hij met de plaatselijke toestanden le N. en St. Joosland niet de hoogte was, zelfs niet wist waar dat dorp lag, cn dat hel heel goed mogelijk was dat de chauf feur op bedoelden dag in N. en St. Joos land had gechauffeerd. Dit bleek echter geheel onwaar te zijn ,wanl alt de getui genverklaringen van den chauffeur zelf en van een gouvernante die den bedoel den aulotocht meemaakte, bleek dat geen chauffeur op dien tocht was medegegaan. Door den verbalisant werd verder nog verklaard dat door hem het nummer der auto benevens de overtreding zeer scherp was geconstateerd De ambtenaar van het O. M. requisi toir nemende zegt dat de maximum- boele op deze overtreding gesteld slechts f 25 bedraagt. Zou deze in een 'normaal geval, waar met 46 K.M. snelheid in een bebouwde kom zou zijn gereden wellicht gevorderd zijn, in dit geval meende hij dat deze straf, gezien de wijze waarop beklaagde het onderzoek heeft belem merd ,wat Van hem als Burgemeester niet kon worden verwacht in zijne posi tie* niet in juiste verhouding staat' Lot het gepleegde feit. De Staat heeft zich in deze meer dan gewone kosten moeten ge troosten om deze zaak lot Waarheid le brengen door de door beklaagde aaugc- nomen houding. Waar een principieelc hechtenisstraf om genoemde redeneu spreker voor beklaagde te zwaar voor kwam, meende hij dat een gevoelige waarschuwing in den vorm van eene voorwaardelijke veroordeeling, temeer waar niet bekend is dat bekl. zich meer aan dergelijke feiten heeft schuldig ge maakt, hier op haar plaats was, weshal ve hij requireerde lot veroordeeling van een hechtenis van 1 dag voorwaardelijk met proeftijd van een jaar. De Kantonrechter onmiddellijk uit spraak doende veroordeelde den beklaag de volgens den eisch van het O. M. tot 1 d. li. voorw. anjeft 1 jaar proef. Het drama iu de Schi est raat. Dinsdag 6 October zal voor de recht bank le Rotterdam de zaak dienen tegen den agent van politie S., beklaagd van opzettelijken doodslag ,subs. zware mis handeling ,den dood, tengevolge hebbend, en den inspecteur van polihe M., die zich zal hebben te verantwoorden wegens po ging |,ot doodslag subs, poging lol zware mishandeling. Het O.M. zal worden waar genomen door mr. J. A. de Visser. Naar men zich herinneren zal, heb ben de inspecteur van politie en de agent in den nacht van 13 op 14 April de souteneurs achtervolgd, welke met het geld wareu gevlucht ,dat de onlangs veroordeelde vrouwen G. de J. en J. v. G. ontstalen aan den schipper II op den Scliiedamschen singel. Bij die achtervol ging is door een noodlottigen samen loop van omstandigheden de molenaar Ambrosius in de Schiestraat doodgescho ten. Doodslag. v Op een nacht in het laatst van De cember van het vorige jaar, kreeg bij een treffen te Drogeham tusschen den rijks veldwachter De V. en een 30 40 per sonen, Dirk M. Visser aldaar van den politieman met een stok een slag, tenge volge waarvan hij overleed. Thans ver neemt de „N. R. O," dat 7 October deze veldwachter voor de rechtbank te Leeu- wardeu moet terechtstaan, beklaagd van doodslag, subsidiair zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. Er zijn dertig getuigen gedagvaard. De z a ak-M uij 1 wij k. Gisteren is het getuigenverhoor voort gezel en toen geschorst tot heden. Hoewel de feilen van de daad zelf vast staan, vordert het getuigenverhoor veel tijd, daar het in de richting gaat van een onderzoek'of M. medeplichtigen heeft gehad. Tot nu toe kwamen wel dingen aan hel licht die daarop zouden kunnen wijzen, maar nog geen overtui gende feiten. De metselaar De Korte, die de kuil groef en daardoor tot de overtuiging kwam dat Busch daarin werd geborgen, wordt door M. beschuldigd hem geld af-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1