No. 224 Woensdag 23 September 192S 168° Jaargang BINNENLAND. „MOEDER en KI<üD" Dit nummer bestaat uit TWEE bladen, EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post £2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis singen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week, Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. DE DRIE JIILLIOEN VOOR DE SALARISSEN. In do telegrafisch bijeengeroepen ver gadering van Zaterdag 19 September van bet Georg. overleg zeemacht, deed de voorzitter namens den Minister van Ma rine a.i. mededeeling, dat dp Regee-riug bereid is voor het jaar 1925 een bedrag van 3 millioen beschikbaar te stellen! voor het ^gladstrijken van. de plooien" dan wel voor een uitkeering in eens, waarbij Zijne Excellentie verzocht de meening der organisaties welke oplos sing gewenscht wordt en c.q. hoe die uit keering zou moeten worden verdeeld. In verband met het ontbreken van de gelegenheid voor de leden om over leg te plegen met hunne organisaties en met de omstandigheid, dat uit de dis cussies bleek dat men niet zonder na der overleg tot een beslissing kan ko men werden, de "beraadslagingen ver daagd lot heden. dat die behoeften zeiven aan ;zijn oor deel zijn onttrokken en het slechts de taak heeft om te pogen te bereiken, wat door landbouw als noodzakelijk wordt ge oordeeld. De vroegere praktijk, dat bui- tenlandsche zaken zelf meer de economi sche positie beoordeelde en dit als uit gangspunt van zijn beleid nam, is hier mede verlaten. De onderhandelingen loopen in de eerste plaats om een algemeen lneeslbe- gunstigingsverdrag te verkrijgen; deze zijn reeds vrij ver gevorderd, kunnen bij goed verloop wellicht reeds in enkele weken hun beslag krijgen, doch moeten in ieder geval in een Verdrag worden neergelegd, dat te zijner tijd door de S'la- ten-Gencraal moet worden goedgekeurd. Daarnaast voert onze regeering boven dien onderhandelingen over verlaging der autonome tarieven voor bijzondere pos ten, die voor Nederland van groote be- teekenis zijn en die ook in de algemeene pieestbegunsliging geen voldoende behar tiging zouden vinden. En deze raken ook keer bijzonder onzen tuin- %n land bouw. Een stellig antwoord op de door mr. Dresselhuijs aan den Minister gestelde vraag, of een 'gunstig verloop kan wor den verwacht, was op dit oogenblik niet te geven; de Minister kan niet verder gaan dan te verklaren, dat hij in deze niet zonder goede hoop was. De moei lijkheid is uiteraard deze, dat wij onzer zijds geen bizondere tariefsvoordeelen hebben aan te bieden en de onderhande ling met zijn economische voordeelen een gevaarlijke weg is, die legen onze ^beproefde, internationale politiek ingaat De groote vrijheid welke Nederland aan het buitenland geeft, heeft recht te doen verwachten, dat men van die zijde ons met gdlijke welwillendheid zal behande len. Men behoeft voorshands de toekomst niet te donker in te zien. Van zeer groot belang is op dit mo ment het feit, dal reeds met 1 October het tarief in werking treedt en dat voor drie tuinbouwproducten, dit niet invoer verbod haast gelijk zou staan Bedoeld zijn de art. 33, ^38 en 41 van liet tarief, de afgesneden bloemen, de planten met kluit en de kool. Gehoopt werd, dat in afwachting van de onderhandelingen over het bedrag de Duitsche regeering bereid zou "worden gevonden de inwerkingtre ding van het tarief op te schorten. De (Minister deelde mede, dat die hoop moest worden opgegeven. Maar, voegde de mi nister erbij, ook dit behoeft nog niet somber te stemmen. Immers men is Utans aan bet onderhandelen over een zoogenaamd provisorium, een bijzondere regeling juist voor verlaging van deze drie posten, en de kans is allerminst uitgesloten dat dit tot stand komt nog vóór 1 October a.s. De eindindruk van het onderhoud was dan ook, dat onze regeering volkomen diligent is en dat op dit moment rede lijke verwachtingen op succces niet zijn uitgesloten. EEN „DE MI IULTI'LËI.V In de Maandag gehouden raadsverga-r dering van Borculo werd door den heer N. Elzas den burgemeester de dank der gemeente gebracht voor zijn optreden bij de stormramp en daarna. Uit erken telijkheid besloot de raad het markt plein om le doopen in „De Muralt- plein." HET DUITSCHE INVOERTARIEF EN ONZE LAND- EN TUINBOUW. In de op 14 dezer gehouden verga dering van hel centraal bestuur van den Nederl. Tuinbouwraad heeft de voor zitter, mr. Dresselhuys, verzocht om, in verband met de levensbelangen, die voor onzen tuinbouw betrokken zijn bij het Duitsche invoertarief, bij den minister van buitenlandsche zaken eenige nadez-e inlichtingen in te winnen over den stand van de tusschen Nederland en Duitsch- land ter zake gevoerde onderhandelingen. .Waar dit Duitsche tarief reeds op October ten deele nog midden in liet uitvoerseizocn van onzen tuinbouw in werking zal treden, scheen het geraden die inlichtingen niet langs parlementairen weg, doch zoo mogelijk ondershands le verkrijgen. Bij het gister toegestane onderhoud bleek, dal onze regeering dit vraagstuk, 'dat m den afgeloopen ministerieeleu cri sistijd eenigermate had moeten rusten, thans met de meeste kracht behandelt. Niet slechts houdt de ministerraad zich daarmede telkens bezig en wordt tus schen de betroken departementen voort durend de noodige voeling gehouden, doch ónze .onderhandelaars houden da gelijks liet contact inet Berlijn 'levendig. z kortomonze regeering beseft volkomen hoezeer vitale belangen, in het bijzonder voor onzpn tuinbouw, opi het spel slaan. De minister van buitenlandsche zaken stelde voorop, dat zijn 'departement zich omtrent de behoeften van land- en tuin bouw Iaat inlichten door het depaptemeut van landbouw en dat buitenlandsche za ken zich derhalve stelt op het standpunt 111111111111111111111 {Ingez. Med.) Ui t "Walcheren. Maandagmiddag le 2 uur kwapi jemeenferaad van Arnemuiden bijeen onder voorzitterschap van den heer L. Puijpe wegens ziekte van den burgemeester. De voorzitter deelt aan den heer Van Eenennaam mede, dat waarschuwings borden zullen worden aangebracht in zake het verkeer door de Langstraat en Wesldijkslraat. Vervolgens vraag! de heer Van Eenennaam naar de leverantie is al maanden oud. Zijn de heeren er op teruggekomen'1 Spreker zou het toe juichen. De voorzitter zegt, dal er eerst een 'bouwaanvrage moet komen; ook staat dit Werk in verband met mogelijke werkloosheid. Op een vraag van den heer Franse zegt de voorzitter, dal de afwatering thans geen hinder ondervindt, al is een gedeelte sloot gedempt zonder riolecring Bij de inkomsten vraagt de heer Fran se, hoe B. en W. oover de bijdrage der Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen Te Vlissingen heeft Dinsdag avond een waterhoos verschillende stra ten o. a. de Badhuisstraat en de Coosje Buskensslraat onder water gezet, vele kelders liepen vol. De reinigingsdienst moest er aan te pas komen om de straten weer begaanbaar te maken. Bij de politie te Vlissingen heb ben zich twee Nederlanders aangemeld, die in het Vreemdelingenlegioen in Ma rokko hebben gevochten. Een hunner was daarbij aan het oog verwoud. De man was in een hospitaal verpleegd, maar thans speelde liet oog weer op. De politie zal hem naar België voort helpen en z oo hoopt hij Parijs te herei ken om zich weer onder behandeling te stellen. verd i Onder meerdere ingekomen stukken komt ter tafel een verzoekschrift van den ambtenaar ter secretarie om verlen ging van zijn dienstverband met de ge meente Dit is hem voor twee jaar reeds opgezegd met ingang van 1 Januari 1926, De lieer Franse stelt voor dit in handen van B. eu W. ie stellen; het is een belangrijk geval. De voorzitter wil het dadelijk behandelen. De heer Janse merkt op, dat de ambtenaar al twee jaar overcompleet is; spr. is er voor dat de raad bij zijn besluit blijft. De heer Van Waarde zegt, dal de ambtenaar (och voor vast aangesteld is. De heeren Van F-encnnaam en Janse stellen in 't licht dat de. ambtenaar nu reeds twee jaar wachtgeld heeft geno ten, en dat de ontvanger dan in zijn plaats een gedeelte van het werk ter secretarie overneemt, waardoor zijn jaar wedde met f275 wordt verbeterd; ook bij hen wegen die bezwaren. De ontvan ger heeft hier nu ongeveer twee jaar opgewacht Bovendien geeft deze rege ling een bezuiniging van f 625 's jaavs. De voorzitter vraagt aan den secreta ris, als deze zijn werk eens niet doen kan, of de ontvanger hem dan kain vervangen; hij meent, dat de ambtenaar dit toch wel beter kan. De secretaris jeeft dit voor heden toe. Uit de bespre kingen blijkt, dat er bij B en \V. een neiging is om den ambtenaar nog één jaar te houden. De heer Franse zegt, dat het een moei lijk geval is, waar z. i. spoedig eerj eind aan moet komen.. Verlengen we met een jaar, dan slaan we vermoedelijk het volgende jaar weer voor dezelfde moeilijkheid. Ilij stelt voor den ambte naar xnet 1 Januari 1926 ontslag te ge ven, en hem dan tijdens 1926, zoo uoodig tot voorjaar 1927 (de examentijd) fi nancieel bij zijn studie te steunen. Haalt hij dan diploma B dan is hij behoorlijk toegerust en is er voor hem groote kans, dat hij spoedig een betrekking krijgt. Spr. vraagt aan den secretaris, welke wel de beste weg is om hem vooruil te helpen, en wat vermoedelijk de kosten zullen zijn. De secretaris geeft hierover inlichtingen; geraamd wordt, na gehouden besprekingen, een bedrag van f 30 per maand. Breedvoerig wordt dit voorstel besproken. Ten slotte wordt hel voorstel-Franse aangenomen met 5 tegen 2 st- Tegen stemden de heeren Van Eenennaam en Crucq. Een voorstel tot plaatsing van een stoephek in de Noordstraat wordt z. h. st. toegestaan. Een voorstel van B. en W. lol adhaesiebetuiging aan een verzoek van Zoeterwoude voor afschaf fing van den zomertijd, wordt na ge houden bespreking (niemand verwacht er resultaat van) zonder stemming aan genomen. Bij de vaststelling der begrooting 1926 houdt de heer Franse algemeene be schouwingen, die tot de slotsom leiden, dat voor zoover het beleid van B. en W. zich in deze begrooting afspiegelt, dit beleid tot verschillende vragen aanlei ding geeft en dat uit deze begrooting weer blijkt, hoe de financieele toestand der gemeente nog steeds zorgwekkend is. Hij zal bij de behandeling der artikelen op een en ander nader terugkomen Naar aanleiding van de artikelf n merkt de heer Franse op, dat er bij de nieuw aan te leggen rioleering in de Westdijk- straat een zinkput te weinig geraamd is: wordt toegegeven. Op voorstel van den Keer Schuit wordt de straatverlichting in 'den Molenweg als gevolg van den nieuwbouw met ééu lantaarn uitgebreid. De brandbluschmiddeleu worden met f 25 ■verhoogd. .Vervolgens vraagt de heer Franse inlichtingen inzake herstel uitbreiding straatwerk. B. en "W. hebben -eerst voorgesteld de keien uit de V?esi- dijkstraal op de haven te verwerken; later stelden ze voor de kleine Singel met klinkers te bestraten. Bij spr. kun nen geen dier plannen genade vinden hij wilde liever eerst de entrée in do gemeente, hoek Westelijk en Nieuwstraat, eens grondig herstellen; de bestrating ligt daar z. i. lol een bespotting. De heer Crucq is van dezelfde meening, waarna de overige raadsleden zich hier eveneens vóór verklaarden. In stemming gebracht, wordt dit voorstel aangeno- imen met 5—2 st., die der weth. tegen. De heer Franse waagt nog inlichtin gen inzake het besluit tot rioleering van den Christiaanpolder. Waarom vermeldt de begrooting hier niets van? Het besluit van den steenkool voor de school. De ambtenaren inzake liun pensioen den voorzitter zegt, dal die nog niet gele- Deze bijdrage is thans 6 pet. Ach ten ze dit voldoende Of is een voorstel te wachten om tot 8'/» pet. te gaan? De voorzitter zegt, dat bet de bedoeling is, om tot 8'/& pCt. te gaan. Hij meenl, dat de opzet geweest is, dat over 4 jaar te verdeelen; wil inen thans tot 8V» pet. gaah, hij zal er zich niet tegen verzetten. De heer Van Waarde zou liever over twee jaar verdeelen. Na gehouden be sprekingen wordt op voorstel van den voorzitter besloten het wigend jaar 8*/è jpCt. van de jaarwedde der ambtenaren te verhalen als pensioenbijdrage. Na behandeling der begrooting blijkt, dat de uitgaven zijn verhoogd met f 460, fcn dat de inkomsten zijn vermeerderd met f 250, alzoo nog een nadeelig ver-1 schil van f 210, waarmede onvoorzien wordt verminderd. Hierna wordt de be grooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 67.058.45, met een post voor on voorzien van f 2579.06. Bij de rondvraag geeft de beer Schuit overweging om de leermiddelen ten hehoeve der openbare lagere school zoo veel mogelijk hier Ier plaatse te Usoopen. De voorzitter zat dit met de hoofden der scholen bespreken. De heer Janse vestigt de aandacht van B. en W. op de graskanten aan den Bur- jemeester Lantslieerweg; een groot ge deelte is nog heel 't jaar niet gemaaid De voorzitter heeft de politie hier al eens over gesproken; spr. zal hem er nog eens aan herinneren, dat hij de be trokkenen waarschuwt. Dc heer Van Eenennaam vraagt, wat het toch beteelcent, dat eiken Zaterdag avond het politiekorps in de gemeente is versterkt; hij vindt het belcedigend voor de bevolking. Waarvoor is al dat vertoon noodig? De voorzitter begrijpt ook niets van die versterking. 4 kost wel geen geld, maar hij vindt ze ook totaal overbodig. Verder vraagt de heer Van Eenennaam of B. en W. den lijd niet gekomen ach ten om het vloekverbod in te trekken; het werkt nu meer dan twee jaar. en er is nog nimmer iemand op veroordeeld. Ook dit verbod vindt spr. onnoodig en beleedigend voor de bevolking De hee ren Van Waarde en Schuit komen er tegen op om het vloekverbod in te trek ken. Daar niemand het voorstel van den heer Van Eenennaam steunt, kon hier over niet worden gestemd. Dinsdag had cene algemeene ver- mg plaats der vereeniging „Het _roene Kruis" te Soub.urg, onder lei ding van Dr. Plugge. Tot bestuursleden werden gekozen dhr. P. J. Arendse, W. Blaas en A. Pieterse. Tot bode-maga zijnmeester werd herbenoemd dhr. J. Bosselaar, zijn salaris werd bepaald op f 100. Tot kasopnemers werden gekozen de heeren J. Gabriëlse en J. Meliefste. Hierna bracht dhr. A. Louwerse verslag uit van de algemeene vergadering der Prov. Zeeuwsche Vereen. „Het Groene Kruis" te Zierikzee. Vervolgens werd de begrooting 1926 aan inkomsten en uitgaven vastgesteld op f980 en f 1141,50, en de begrooting tuberculose 1926 op f 725 en f 885. Medegedeeld werd, dat het magazijn gedurende de wintermaanden geopend is van 6.30 tot 7,30 uur des avonds en des middags van 12 tot 1 uur. Dhr. Braekman vraagt inlichtingen om trent den brancard. De voorzitter zegt dat ieder lid van Het Groene Kruis ge bruik kan maken van den brancard uit het Centraal Magazijn te Vlissingen. Men moet zich aanmelden bij liet Be stuur van Het Groene Kruis. Uit Zuid-Beveland. Den kommies 2e klasse E. van "<ler Burgli ie Hans weert is Zundert als standplaats aangewezen in plaats van Steenbergen. In de op Maandag te Wemel- d i n g e gehouden raadsvergadering, was dhr. P. Lindenbergh Azn. met kennis geving afwezig. Bespreking wordt ge voerd omtrent den waterafvoer langs het Brouwerijpad, De begrooting voor den Vleeschkeuringsdienst 1926 wordt goed gekeurd. Aan het adres van den Raad der gemeente Zoeterwoude tot afschaf fing van den Zomertijd wordt adhaesie betuigd met 5 tegen 1 stem, die van den Voorzitter. Een verzoek van G. Dagevos om ver gunning tot het verleggen van een voet pad wordt ingewilligd. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van de Ver- met „Henny Porten" in de hoofdrol, is de laatste nieuwe Tuschinski-iilm welke is uitgebracht en waarin deze beminde actrice zichzelf overtreft. „DE TIJGER VH CIRCUS FARINI" 'i is de allernieuwste „Hapiilm" die in Nederland nog niet is vertoond ge worden en welke dus in Middelburg voor 't eerst zal loopen. Een drama uit het artistenleven, vol sensatie, en gespeeld door de beste artisten. Waar worden deze prachtfilms ver toond? Hiervoor zie men Donderdag de advertentie. (Ingez. M©d.) eeniging van Handelsonderwijs te Goes om een jaarlijksche bijdrage van f25, met een toelage van f 10, per jaar en per leerling. De gemeenterekening 1924 wordt voorloopig vastgesteld. Besloten wordt bepaalde perceelen grond te bestemmen voor den aanleg van straten, zulks in verband met de bebouwing tengevolge van den aanleg van den spoorweg. Dhr. P. A. Linden bergh geeft in overweging hierbij te trachten den scherpen bocht nabij de Gasfabriek weg te nemen. Het onder wijzend personeel der Openbare Lagere School wordt aangewezen voor leer krachten aan den avondcursus 1925 1926. De noodkoning wordt weder ver huurd tot 31 JDecember 1926. Tevèns wordt besloten tot onderhandsche ver huring van een perceeltje ongebruikte» weg aan J. Verbrugge, Met 5 tegen 1 stem, die van dhr. A. Dominicus wordt na breedvoerige be spreking besloten op de begrooting 1925 te brengen een bedrag van f 700,voor het aanschaffen van automatische toe stellen voor het aansteken en blusschen der straatlantaarns. Dhr, A. Dominicus keurt het bezigen van personeel van het Gasbedrijf in dienst der Gemeente- straatverlichting hierbij ernstig af, te meer omdat de Gemeente-werkman te vens belast is met het aansteken en blusschen der lantaarns. Bij de behandeling van de gemeente- begcooting 1926, wordt bestoten de jaar wedde van den wegwerker te vermin deren met f 100.en deze vast te stel len op f 1000, dit in verband met de voorgenomen aanschaffing van bovenbe doelde apparaten en den wegwerker voor 't verrichten van eventueele diens ten aan dc straatverlichting een toelage van f 100 te verleenen. Een voorstel van B. en W. om de Dorpsstraat nabij het perceel van dhr. de Broekert te herstellen en daarvoor op den dienst 1926 ongeveer f 1200 uit te trekken wordt met 4 tegen 2 stem men, die der heeren Hoogesteger en den voorzitter, verworpen. Een voorstel van dhr. Karelse om in de Wilhelminastraat een afdoende verbetering van den water afvoer aan te brengen, wordt met 4 te gen 2 stemmen, die van dhr. Hoogeste ger en den voorsteller verworpen. Aan het Hoofd der Bewaar- en nuttige handwerkschool, mej- Mooij, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van hoofd der hand werkschool met ingang van 1 October a.s. en als zoodanig benoemd mej. M. de Hamer. Besloten wordt in verband hier mede de jaarwedde van eerstgenoemde vast te stellen op f 1000 en overeenkom stig een door dhr. J. A. Dominicus ge amendeerd voorstel van B, en W., die van de helpster op f 575, en die van tij delijk helpster op f 175. Tegen stemde dhr. A. Dominicus, De begrooting 1926 wordt daarna vastgesteld. Bij de rond vraag vestigt dhr. Karelse de aandacht op de overhangende boomtakken over den hoogen weg. De Voorzitter zegt na mens B. en W. voorziening toe. Uit Th o Ie n. TeOudVossemeer is de blik sem geslagen in de schuur van den land bouwer W. M. v. d. Vate, zonder even wel ernstige schade aan le richten. In een arbeiderswoning werd een raampje van de W. C. ingeslagen. CJit Zeeuwscü-VIaanderen O. D. - Naar Zelandia meldt is Zondag middag, tijdens de kindervoorstelling in de Bioscoopzaal van de Graanbeurs te Hulst, een der films in brand geraakt, waarbij het vuur zich ook mededeelde aan de overige films. Door de felle brandbaarheid van het materiaal liet de brand zich ernstig aanzien, daar de vlam men door de kijkgaten van het operatie lokaaltje sloegen, waarop in allerijl door de schreeuwende en roepende kinderen de zaal verlaten werd, waarbij zich ge lukkig geen ernstige incidenten voor-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1