MissBlanchê Het 1 door I BEURSNOTEERING VAN IIEOEN. AMSTERDAM, 21 Sept. (Slotkocrs). 6 pCI. Nederland 1923 103%;, 6 pUt. Ne derland 1922 106, 5 pCt. Nederland 1918 101'j4% pCt. Nederland 1917 98%, 2% pCt. Ned. W. Schuld 62%', 3 pOt. do. ObL 95; 3 pCt. do. Oertif. 74. Cert. Ned. Hand. Mij 136>,'3Aand. Ned. Ind. Handelsb. 142%; Aand. Koloniale Bank 170% 175%.: Kon Petrol. Aandl. 375 378%', Geo Hollandsche 161-163. Cult. Mij Vorstenlanden 151 152; Han delv Amsterdam 5491/2--560, Javasche Cultuur 312%. 317; Aand Deli Mij 415— 420, Axusterd. Rubber 329- 331 Ned. Anierik. Vaart 63; Ned. Scheep- vaartunie 148, Kon. HollLlovd 42; Kon. Ned. Sloomb. Mij 65%. Gouda A. 7%, Philips A. 413%, Jur gens A. 106—108. Anaconda 89—90. tSeels 123%; Erie 221/2; Union Pacific 141%; Common Mari ne 10%Prefered do. 34%; Maxwell Gr C. v. A. 6 negen zestiendeMaxwell L;md Oort. v. Incl. Bonds 17%. Prolongatie 21/3. Russen Ob! 1880 3%; Consols 4%; Hope 3 elf zestiende. Markt sluit flauw rubber Cultuur vast yan substantie. Wisselkoersen; Londen cheque 12.W/a; Berlijn 0.5925, Parijs 11.77; Brussel 10.89, Dollar Cable 2.483/j TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Sept. Hoogste barometerstand: 761.7 te München. Laagste barometerstand: 738 2 te Thorshavn. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 dezer Matige tot krachtige, later waarschijn lijk toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijke of Westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, regen of hagelbuien met kans op onweer aanvankelijk iets warmer. Termometerstand alhier 's morgens 9 55 gr., 12 u, 61 gr., 3 uur 63 gr. den genoemd, wat wel te verklaren is, daar zulke wedstrijden gewoonlijk al leen voor de deelnemers aantrekkelijk zijn. De turnsters, die deelnamen aan den vijfkamp, moesten speerwerpen, Duit- sche driesprong, bahverpen, hoogsprin gen en 60 M. hardloopen. De vereenigingsprijs viel ten deel aan Achilles van Middelburg met 114.20pun ten. De personeele prijzen werden be haald lste door mej J. Lauwereins van paria Vlissingen met 35.8 p., 2de mej. N. Roth met 30.8 p. en 3de mej. M. Dourlem met 30 p., beide laatsten van Achilles, Middelburg. De tuTEers hadden hun kracht te too- nen in kogelstooten, hink-stap-sprong, speerwerpen, hoogspringen en 100 M. hardloopen. De vereenigiugsprijzen werden be haald: lste Wilhelmina met 12130 p., 2de Ons Huis met 117.30 p. De perso neele prijzen konden worden toegekend aan lste B. de Jonge. Wilhelmina, met 35.6 p.; 2de C. van Nieuwenhuizen van Ons Huis met 32.6; 3de P. J. Sturm, Wilhelmina, met 32.3 p., en vierde A. Mondeel van Ons Huis met 29.7 p. Beide vereenigmgen zijn te Middelburg geves tigd. LEGER EN VLOOT. De sergeant-ziekenverpleger R. Vos wordt overgeplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar de „Tromp', en de sergeant-ziekenverpleger P. Smaardijk van het wachtschip te Willemsoord naar het wachtschip te Vlissingen. Koninklijk bezoek aan den Kruiser „Java". De „Telegr." verneemt dal Woensdag 23 September a.s. 's ochtends te li uur 06 II. M. de Koningin aan het 'C. S. te Amsterdam zal aankomen ter bezichtiging van den kruiser „Java". H. M. wordt hoogstwaarschijnlijk ver gezeld door Prinses Juliana en zal zich rechtstreeks begeven naar den voorma- ligen West-Indischen Steiger (Steiger P aan de De Ruyterkade van waar een eigen motorboot van de Koninklijke Ma rine haar zal brengen naar Hr. Ms. lctfui- ser. Deze ligt dan aan de boeien gemeerd vóór den steiger van de Holland-Ameri- ka-lijn. Om 1 jti. '03 vertrekken de Koningin.en Prinses Juliana daarna naar Het Loo. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Te G o e s werd Maandagmiddag door B. en W. aanbesteed de levering van steenkolen, anthraciet en turf, ten behoeve der gemeente. Ingeschreven werd door: fa. Pik en Zonen te Goes, Limburgsche anthraciet 30/50 f2,80; idem 20/30 f2.65; Engelsche anthraciet 30/50 f3,75, alles p. H.L.; steenkolen 30 pCt. grof f 1.70; stukkolen f 1.80, per 100 K.G.; lange turf f 1.75; kort turf f0.85 per 100 stuks, Fa. I. Fokke te Goes: Limburgsche anthraciet 30/50 f3.Belgische 20/30 f2.40 per H.L.; Duitsche stukkolen f2; kachelkolen f 1.90 per 100 K.G.; lange turf f 1.90; korte turf f 1.per 100 st. W. Faasse te Goes; stukkolen 12 c.M. f 2.idem 30 pCt. grof f 1.90 per 100 K.G.; Belgische anthraciet 30/50 f2.59; idem 20/30 f2.39 per H.L.; korte turf f 1.lange turf f 1,75 per 100 st. B. en C. Kole te Goes: Limburgsche anthraciet 30/50 f 2.84; Belgische anthra ciet f2.74 per H.L.; lange turf f 1.80 per 100 stuks. Gunning volgt later. LAATSTE BERICHTEN. INBREKERSBENDE GEVAT. De Haagsche politie recherche is er in geslaagd de hand tc leggen op een dievenbende, die verdacht wordt van de talrijke inbraken welke den laatsten tijd in den Haag en omgeving hebben plaats gehad. Niet minder dan 11 personen zijn aangehouden; 8 hunner worden verdacht van inbraak, 6 andere van heling! va-n ge stolen goederen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 22 Sept. 3 uur. De beurs was heden veel kalmer ge stemd. De lichte reactie in den rubber- prijs te Londen deed de aand. A'dam Rubber een 4-tal punten verliezen. Ook de overige rubberaand. iets luier. De olieafdeeling contrasteerde vrij scherp met gisteren. Weer was het bui tenland afgever van Koninklijken, terwijl de slolkoers van New-York van gisteren ook reeds lager was. Ook de lagere nolceringen van Cuba- suikers tc New-York hadden een gunstigen invloed, waaraan aand. H. V. A 's zich niet vermochten te onttrekken. In tegenstelling met genoemde afdee- lingen waren de thee-aandeelen al zeer geanimeerd. Tabakken goed gevraagd, evenals Ran- deeten kunstzijdefabrieken. Aand. Jurgens daarentegen weer in reactie. Prol. 2i/2 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 Sept. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: Londen 12.061/8 (12.06%.) Berlijn 0.5925 (0.5924. Parijs 11.777J/2 (11.81%). Brussel 10.89 (11.00.) Zwitserland 18 07% (448.05.) Weenen 0 003507% (0.0003507%.) Kopenhagen 60.85 (61.10.) Stockholm 66.85 (66.82%,) Oslo 42.671/2 (53.40). New York 2 48% (2.48%.) STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van heden vielen de prijzen op de navolgende nummers: (Onder voorbehoud). 7687 19417 1231 1374 5256 8875 17890 988 1808 7261 14124 14511 18962 4104 6580 8472 8919 9274 10274 10620 13187 14176 15540 17124 f 1000 400 200: 100 DE DUITSCHE NATIONALEN EN DE UITNOODIGING. BERLIJN, 22 Sept. V.D. De Na tionale* leiders uit alle provincies van Duitschland zijn gisteravond te Berlijn aangekomen om op het laatste oogen- blik te trachten te verhinderen, dat de regeering de uitnoodiging voor de con ferentie van ministers van buitenland- sche zaken aanneemt, zonder dat van te voren de eischen der Duitsch-Natio- nalen zijn ingewilligd. Gemeld wordt dat de Rijkskanselier, dr. Luther, heden den leider der Duitsch-Nationale partij in een speciale audiëntie zal ontvangen. Hedenavond zal onder voorzitterschap van Hindenburg de zitting van het Ka binet worden gehouden, in welke de de finitieve beslissing zal worden genomen. In politieke kringen is men ervan over tuigd dat het Kabinet de uitnoodiging tot de conferentie van ministers zal aan nemen. BERLIJN, 22 Sept. V.D. Ter voor bereiding van onderhandelingen over de ontruiming van de Keulsche zóne, heeft de Duitsche regeering aan de Intergealli- eerde militaire controle-commissie, een memorandum doen overhandigen, waar in erop wordt gewezen, dat Duitschland de eischen gesteld in de Intergeallieer- de Ontwapeningsnota van Juni j.l. is na gekomen. Dertig duizend leden van de Veiligheidspolitie, welke thans 150 dui zend man telt zijn ontslagen. De Duit sche regeering wil door deze stap de Duitsch-Nationalen bewegen de buiten- landsche politiek van Stresemann goed te keuren. DE STRIJD IN MAROKKO. FEZ, 22 Sept. V.D. De toestand aan het geheele front is onveranderd. De or ganisatiewerkzaamheden worden voort gezet. De onderwerpingen duren voort. Het schijnt dat de Riffs voornemens zijn een aanval te doen op cie Spaansche li nies in het gebied van Tetouan. MADRID, 22 Sept. V.D. Het directoire heeft de beslissing van Primo de Rivera goedgekeurd om cavalerie-cenheden naar het Fransche front te zenden. LONDEN, 22 Sept. V.D. De Times meldt uit Tanger De Spanjaarden konden er in slagen onlangs in de Alhucemasbaai te landen door het verraad van enkele tele- fonitsenaldus de bewering van Riffs.die te Tanger zijn gearriveerd. De telefo nisten zouden een andere landingsplaats doorgeseind hebben dan oorsproulijk het geval was. WASHINGTON, 22 Sept V.D. Het Staatsdeparlemcnt is niet voornemens stappen te ondernemen tegen de Ameri- kaansche vliegeniers, die dienst doen als vrijwilligers in Marokko. Het departe ment heeft den Amerikaauschen consul te Tanger alleen verzocht deze vliegeniers te wijzen op de wetsartikelen, die Ameri- kaansche onderdanen verbieden dienst te nemen in een vreemd leger. DE COMM. VOOR BUITENL. ZAKEN VAN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 22 Sept. V.D. De op morgenvoormiddag bijeengeroepen zit ting van de Commissie voor Buitenland- sche Zaken van den Rijksdag is tot later uitgesteld, aangezien het Rijkskabinet op dit tijdstip nog geen beslissing genomen kan hebben. Even als de Commissie van Buitenlandsche Zaken zullen ook de minister-presidenten der Duitsche lan den voor het afzenden van het antwoord met de beslissing in kennis gesteld wor den. EEN TSJECHISÖH-DUITSCH ARBITRAGE-VERDRAG. LONDEN, 22 Sept V:D. Het .Tsjecho Sloxvakijsche voorstel te Berlijn om een arbitrage verdrag tc sluiten is hier sym pathiek ontvangen. Volgens de „Times"- correspondent is de ontvangst te Berlijn eveneens gunstig. VERSCHILLENDE BERICHTEN. AUTOBUS IN DE SLOOT. Te Zaandam heeft Zaterdagavond een autobus-ongeluk plaats gehad wa,t naar omstandigheden nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Tc tien uur *s avonds verliet naar de „Maandagmorgen" een Fordbus plaats biedende voor 13 personen met 12 pas sagiers, de gemeente Oostzaan, met be stemming naar Zaandam. Halverwege het Weerpad is de chauffeur doordien'hij de ruitenwisscher gebruikte, zijn stuur kwijt geraakt, waardoor hij van den smallen. weg in de lappe bennen geraakte en in de wegsloot kantelde. De 13 inzittenden waaronder de chauf feur S. wisten zich slechts met moeite door het stuk slaan der ruiten te redden. Enkele passagiers wisten door het in het dak der bus aangebrachte luik Ie ontkomen. Zeven der inzittenden zijn onder be handeling van een dokier die allen meer of minder ernstige snijwonden hebben. Uit 't politieonderzoek is komen vast te staan dat den chauffeur geen schuld treft, daar uit het verhoor der inzitten den is gebleken dat hem liet uitzicht door den regen en wind isl belemmerd en hij waarschijnlijk is verblind geworden door het aanhoudende bliksemlicht. TRUC VAN EEN MEISJESROOVER. Van een zijner ifledewerkers ontving „De Tijd" het volgende schrijven: „Een haast ongelooflijk verhaal kwam mij' ter oore, dat om verschillende re denen nog niet gepubliceerd is, maar dat toch dienen kan als waarschuwing, dat men nooit voorzichtig genoeg kan zijn met het aanknoopen van vriendschaps betrekkingen. Als zoodanig meen ik liet dan ook niet achter te mogen houden. Een Amsterdamsche familie, bestaan de uit vader, moeder en 19-jarige eenige dochter, had eenige vacantievvekeu in een badplaatsje aan de Fransche zee kust doorgebracht. Men maakte daar ken nis met een heer en dame, twee aller aardigste. menschen. Na wederzijdsche voorstelling zocht men doorgaans eikaars gezelschap en onze Amsterdammers wa ren in de wolken over het hupsche en onderhoudende stel, waarmede men gaandeweg op zeer vertrouwelijken voet kwam te staan. Vóór hel vertrek naar Amsterdam werd ons drietal uilgenoo- digd om als het nog eenige dagen vrij kon maken, een poosje te komen lo- geeren te Parijs, waar de heer en de dame zeiden te wonen, met opgave van een adres voor correspondentie. Er kwamen nog eenige vrije dagen en na een korte briefwisseling besloot de Amsterdam sche familie aan de vriende lijke invitatie gevolg te geven en een viertal dagen onder genoeglijk geleide te Parijs door te brengen. Den dag vóór 't vertrek werd echter mevrouw lichtelijk ongesteld en zag er tegen op, mede te gaan; zij wilde liet spel niet bederven en zou de paar dagen wat rust nemen. Alzoo vertrok papa met dochter alleen. Te Parijs met een avondtrein Aange komen, werden zij aan het station door vriendelijke Parisienne ontvangen. Jammer dat mevrouw niet was meege komen, maar gelukkig, dat de ongesteld heid niet van ernstigen aard was. De lieve gastvrouw' had nu evenwel een klein malheurtje. Ze had pldtselirtg on verwachte logée's overgekregen en nu had ze nog maar één kamer over voor de jonge dame. Of mijnheer het niet erg vond als hij één nacht in een hotel ging logee ren. Den volgenden moi'gen zou hij dadelijk van de partij zijn en 7.011 men samen Parijs gaan bekijken. Mijn heer vond dat heelemaal niet erg en het jonge meisje ook niet. Of ze dan maar wilde opstappen, de auto stond klaar buiten het slation. Aldus geschiedde; het meisje nam lachend afscheid van hanr vader en steeg met Madame in den auto, Papa zocht 'n hotel op, na beloofd te hebben, des morgens vroeg aan hel op gegeven adres present tc zullen zijn. Hij sliep rustig, zich niets verkeerds of kwaads bewust. Wie schetst evenwel zijn schrik, (oen hij den volgenden ochtend tot de bevin ding kwam, dat men hem een niet be staand adres had opgegeven en dat er ook in de buurt niemand bekend was, wiens naam op dien van den vriende lijken gastheer ook maar eenigszins ge leek. Een politieagent, wien hij zijn be vinding mededeelde, keek den verschrik ten vader meelijdend aan, nam hem mee naar een nabijzijnd bureau maar gat* hem al dadelijk geringe kans, dat hij zijn dochter ooit zou terugzien. Het was een bekende truc van meisjesroovers. Bij verder onderzoek bleek de Parijsche po litie den heer en de aamc niet te lcefnnen en zij kon ook niet de minste inlichtingen! geven. Wel beloofde zij, 'tic zaak ernstij te zullen onderzoeken, maar het is nu al een drietal weken geleden en de wan hopige ouders hebben nog niets van hun dochter gehoord." Alleen zij hebben het bij 't rechte eind, die zeggen Geef MIJ maar (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Ned. voorst, aange nomen. Twee Nederlandsche voorstellen heb ben gisteren bij den Volkenbond succes gehad. Mr. Limburg zag in de voltallige ver-» gadering zijn voorstel aangenomen inzake een hernieuwd onderzoek omtrent eenige door het Korfoe-incident opgeworpen vra- m van internationaal recht. En prof. Franjois behaalde een succes, «doordat de tweede commissie het Neder landsche voorstel aannam dat het hy giënische Volkenbondscomité zal worden uitgenoodigd zich bij de behandeling van vraagstukken van kinderhygiene te doen voorlichten door speciale deskundigen op dit gebied. Er kwam hiertegen tegen stand van Australische zijde uit formeele gronden, wat een lange discussie ver oorzaakte, en waaruit het Nederlandsche voorstel niet zonder moeite zegenvie- rend te voorschijn kwam. De Volkenbondsvergadering heeft voorts een motie aangenomen, waarin zij haar ingenomenheid uitspreekt met het practisch nut van de organisatie van den Volkenbond inzake hygiëne; tevens een motie waarin de regeeringen gewe zen worden op het nut van een confe rentie in 1926 nopens de paspoorten» Het rapport over het financieel herstel van Oostenrijk werd aangenomen, even als de Nederlandsche motie betreffen de het bijzondere 'juristen-comité. Ten slotte werd een rapport aangenomen over het Britsche amendement op artikel 10 van het Vólkenbondsverdrag onder voor behoud van ratificatie door de leden van den Volkenbond. M o s o e I. Geen oorlog om Mosoel! Dat is de reactie in Engeland, na de rede van den minister van Koloniën Amery in den Volkenbondsraad, toen bleek ,dat bet standpunt van Engeland en dat van Turkije zoo lijnrecht tegen over elkaar slaan. Men is te Londen zeer ontslemd over Amery's dreigende en inderdaad nogal krijgszuchtig klinkende woorden, die dan alleen reden van bestaan zouden hebben als die werkelijk de openbare meening van het Engelsche volk vertolkten. Zoo als wij weten .is dat allesbehalve liet ge val. Men wil persé voor Mosoel het of fer van veel menschenlevens en geld niet brengen want iedereen begrijpt dat dit het eind zou zijn van een star volhouden van het „officieel" Engelsch standpunt, dat tegenover een groot deel van liet publiek staat, al zitten er nog zoo veel petroleumrijkdommen in den bo dem. Engeland zo-u een mandaat over Irak dankbaar en graag verlangen, als dat goedschiks gaat, maar nooit kwaad schiks. En 't is waarlijk niet alleen de oppositie: de liberale en de labour - partij die er zoo ook over denkt. Ook onder de conservatieven zijn er zeer velen, die Amery's politiek afkeuren. Teekenend is b.v. wat de Sunday Ex^ press schrijft over den o-ntstanen toe stand. „Nadat wij Egypte hebben vrijgege ven, dat thans aan een toestand vant anarchie ten prooi is gevallen, die ons binnenkort de noodzakelijkheid zal opleg gen het land opnieuw te bezetten, is het krankzinnig om thans om der wille van een stuk der Mesopotanische woes tijn een oorlog met Turkije te forceeren. Laten wij toch in 'themels naam Mosoel aan Turkije afslaan en heel Irak er bij!" Aldus is uitstekend ook de Engelsche eer gered! Wat Amery, die toch werkelijk wel op de hoogte van de stemming in zijn land zal zijn geweest, heeft bewogen tot het houden van een dergelijke redevoering! Men néémt in Citykringen aan dal deze veroorzaakt is door liet nieuwe Amerikaansche iniliatief in Perzië. De Perzische regeering heeft n.l. van een groot Amerikaansch banksyndicaat een leening aangeboden gekregen, tdïT dien ste van den bo-uw eener spoorlijn tus schen Teheran en de Perzische golf. Als tegenpraestatie verlangt dit syndikaat het toestaan eener algemeene concés- sie voor de exploitatie aller bodemschat ten in het gebied, dat door de spoorlijn zal worden doorsneden. Dit Amerikaansch offensief moet steun vinden in de overweging, dat vroeg of laat een belangrijk gedeelte van hel pe troleum gebied van Mosoel door Turkije zal worden verkregen. Daar het Mosoel- conflict er toe zal leiden, dat Engeland en Turkije voorgoed van elkaar zullen vervreemden, verwacht men van Ameri kaansche zjjde, dat Turkije zich tot Ame rika zal wénden, om het petroleumgebied van Mosoel te doen exploiteercn. Deze zaal zal voor Amerika gemakkelijker zijn op le lossen,- als het over een eigen spoorlijn in dit gebied kan beschikken. Voorloopig staat Perziê nog voor ónaf- zienbaren tijd onder Amerikaansche fi- nancieele controle. Wat dan ook de „dessous" der kwes tie moge zijn. Op het oogenblik ziet heel Engeland verlangend uit naar de uit spraak van het permanente Hof van In ternationale Justitie in Den Haag. Yooraï daarom is een spoedige beslissing zoo gcwcnscht, met het oog op de voortdu rende schending van den status quo door Turkije door het deporteeren der chris telijke gemeenschappen Noordelijk van dö té Brussel vastgestelde lijn. Het Haagsche Hof krijgt dan de uit spraak te doen inzake het art. 3 van het Vredesverdrag van Lausanne. Dit artikel bepaalt o.m. dat, als Tur kije en Groot-Brittannië binnen een jaar niet tot overeenstemming.komen, omtrent de Mosoelkwestie, deze aan den Volken bondsraad zal worden voorgelegd. De Turken meenen dat dat „voorge legd" hun volstrekt niet bindt zich te houden aan een uitspraak van den raad. Juist wel, zeggen de Engelschen. Zij meenen dat uit het zinsverband logisch volgt, dat de Raad een beide partijen bindende beslissing geven zal. Eu als het Haagsche Hof nu besliste dat Engeland in die opvatting gelijk heeft, dat dus beide partijen zich houden moe ten in wat de Raad over Mosoel be slist, en Turkije stoort zich daar niet aan? Baldwin is uit Aix, via Parijs, te Lon den teruggekeerd, en Amery gaat daar spoedig heen. Men zegt omdat Baldwin persoonlijk met hem de Mosoelkwestie wil bespreken. De nieuwe wreedheden der Turken tegenover de Christenbevol king hebben het Britsche kabinet over tuigd van de noodzakelijkheid de kwes tie van de verlenging van het mandaat nogmaals te overwegen, en in élk gpval een nieuwe strategische grens na 1928 te verkrijgen. De tijd dringt. Want steeds schijnen die wreedheden en moeilijkheden al in een halven oorlogstoestand voort te gaan. Zoo zelfs, dat de regeering van Irak al aan de Britsche .regeering het verzoek gericht heeft zoo spoedig mogelijk een divisie Britsche troenen te zenden., daar een Turltsche inval gevreesd wordt. Overigens houden de Turken vol met liun tegenspraak niet alleen, maar met een verwijzing, dat juist de Engelschen: zich schuldig hebben gemaakt aan de portaties en stelselmatige moorden ten Z van de linie van Brussel, tegenover die bewoners, die zich als tegenstanders van Turkije uitspraken. Men ziet hoe moeilijk en verward de toestand met den dag wordt! En webke- üjk, het eenige schijnt dat Engeland zijn petrolcum-politiek er aan geeft, en zich uit Irak terugbrengt. Een terugtocht uit eigen verkiezing is altijd toch nog beter als gedwongen Want daar zou het op neer moeten komen. Turkije profiteert van de oorlogsmoeheid in Europa, en de Zondagsbladen van Londen stellen het daarin in het gelijk! De Volkenbondsraad zal in zijn vol gende zitting vermoedelijk te Madrid bij eenkomen. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit F r a 11 k r ij k. Het P. T. T. personeel te Parijs heeft gisteren eenige uren gestaakt, om dat een reeds door de Kamer toegestane loonsverhooging Zaterdag, bij de uitbe taling der weekloonen, nog niet door het ministerie bekrachtigd bleek. Uit Engeland Vanochtend voor zonsopgang begon- •nen de eerste legermanoeuvres, die er sedert 1913 gehouden zijn, in het Z. van het land. Er wordt een schijngevecht van vier dagen gehouden tusschen blau we troepen, onder bevel van generaal sir Philip Chetwode en roode, onder, bevel van generaal sir Alexander Godley. Het blauwe leger zal grooter en het roode mobieler zijn. Te zamen zullen er bijna 40.000 militairen aan deelne men. De manoeuvres worden geleid door lord Cavan, den chef van den generalen staf, en de voornaamste scheidsrechters zijn sir Charles Harington en sir Walter Braithwaite. Gedurende de laatste 12 maanden izijn in Engeland bij auto- en andere ver keersongevallen bijna 4000 personen ge dood en 100.000 gewond. Deze kwestie wordt op het oogenblik door de be trokken ministers besproken en alge meen wordt verwacht, dat het kabinet, dat de volgende week bijeenkomt, zal besluiten een onderzoek te doen in stellen. Uit Duitschland - Dr. Gaus, die Duitschland op de juristenconferentie te Londen vertegen woordigde, heeft gisteren in den kabi netsraad de ministers op de hoogte ge- t*

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2