'228 Dinsdag 22 September 1223 168° Jaargang, MIDDELBURSSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. HET OUD-KAMERLID FRUYTIEIL De hoofdinspecteur van den arbeid ir. L. A. Fruylier is, te rekenen van 15 Sept toegevoegd aan den directeur-generaal van den arbeid, ter standplaats '-Graven- hage, dezelfde functie welke hij ver vulde van 1917 tot hij in 1922 lid der Tweede Kamer werd. DE LANGDURIGE PROCEDURE OVER ART. 40. Het gerechtshof te 's-Gravcnhage heeft de pleidooien in de prooecfure van den Cenlralen bond van Nederl. post-, tele graaf- en telefoonpersoneel (aangegaan op naam van A. J. M. v. d. Wielen, brie ven- en telegrambesteller te Amsterdam) tegen den Staat, naar aanleiding van de intrekking van artikel '40 van het Bezol digingsbesluit bepaald op 6 Jan. 1926, des ochtends om 10 uur. MINISTER WELTER. De heer Ch. J. M. Welter, lid van den Raad van Ned. Indiê, en bestemd, voor Minister van Koloniën, is gister in Den Haag aangekomen, aan het station ver welkomd door familieleden en door Mi nister Colijn en eenige departements ambtenaren. EEN AMERIKAANSCHE GIFT VOOR DE STORMRAMP. De heer Joseph Ferris Simmons uit New-York heeft een bedrag van 820 dol lars (f 2000) ter beschikking van de Ko ningin gesteld ,als bijdrage tot leniging van den nood veroorzaakt door de storm ramp, die ons land gedeeltelijk geteisterd heeft. Dit bedrag werd namens H. M. toege zonden aan den voorzitter van het Na tionaal Steuncomité voor de stormramp. Uit Stad an Provincie, Uit Middelburg. Onder de advertenties in dit num mer vindt men de aankondiging van de afsluiting der waterleiding in een deel der gemeente morgen, Woensdagmiddag. 7ooaIs bekend is, kon nog niet worden overgegaan tot het afwerken van de verloting, welke door de commissie voor de Derde Nijverheidstentoonstelling werd georganiseerd ten bate van de Vcr- eeniging lot bestrijding der t. b. c. al hier. De oorzaak was, dat de loten nog lang niet zijn verkocht, wat zeer te betreuren is, gezien voor welk goed doel de verloting werd opgezet. De commissie heeft nu echter gisteren besloten, hoe het ook zij, in ieder geval op 30 October a.s. de verloting te doen plaats hebben en kondigt dit ook in een advertentie in dit nummer aan. De commissie heeft nog een maand uitstel toegepast in de hoop, dat nog zeer velen een of meer loten, ataUen koopen, wat bij ieder Lot 50 oent meer beteekent voor de kas der t. b. c.-bestrijding. Is dit reeds een reden om met kracht tot koopen van loten op te wekken, te meer is dit het geval, nu zulke goede prijzen zijn aangekocht, want behalve het ook in de advertentie weer genoemde Queen Anne ameublement, noemen wij een trapnaaimachine, een electrischen stofzuiger, rijwielen, gasovens en gascomforen enz. Van iederen stand op de tentoonstelling werden éen of meer artikelen aangekocht. Gisterenmiddag hield de afd. Mid delburg van de Vereen, van Huisvrou wen een vergadering in de sociëteit St. Joris. Medegedeeld werd o. a., dat zich voor den in October te beginnen kookcursus nog niet voldoende deelneemsters aan meldden en werd tot aangifte voor 30 September bij de secretaresse, mevrouw Doets—Bos, opgewekt. Verder werden mededeelingen gedaan over de wintercampagne. O. a. zullen bij voldoende deelname cursussen gege ven worden in carlonnage en ook over de literatuur na 1880. Speciaal werd op gewekt tol bijwoning van een lezing van mevrouw Blok over het werken en streven van het bureau voor vrouwen arbeid. Gewezen werd op het feit, dat nog zooveel leden geen steun verleenen aan het Jacobafonds, dat in stilte zooveel goed doet. Zonder namen te noemen, deed de secretaresse een paar mede deelingen over gevallen van steun, die het nut van dit fonds volkomen bewezen. Na afloop der vergadering hield een vertegenwoordigster van Talen's inkt en verffabrieken uit Apeldoorn, een voor dracht met demonstratie over batikken en schabloneeren met producten en "in strumenten door genoemde fabrieken ge leverd. Een fraaie collectie werkstukken was aanwezig om aan te toonen wat met de verven kan worden bereikt. Mej. Kwint, de vertegenwoordigster, besprak het ontstaan en den bloei van het Indische battikken en toonde aan hoe eenvoudig de nieuwe wijze is, waarop thans gebatikt wordt, waardoor in enkele uren een fraai stuk werk gereed is. Het schabloneeren bleek nog eenvou diger. In een half uur is men met een mooi ltussen gereed. Door de in groofen getale aanwezige leden der afdeel ing werd een en ander met groote belangstelling gevolgd Een 12-tal dames toonden groote animo om deel te nemen aan door mcj. Kwijnt in November te geven lessen. 't Was dan ook 'n zeer belangfwckkende causerie, die ditmaal aan de vergadering was toegevoegd; een goed begin van de rij winterbijeenkomsten. Betreffende het perceel Penni,ng- hoeksingel L 38 alhier, waarin de thans overleden H. in vervuilden toe stand werd aangetroffen, vernomen wij nader, dat het ongedierte hier met hon derden leefde en dc personen die het eerst in de woning moesten binnen gaan, er op zeer onaangename wijze mede ken nis maakten. Nadat eerst het huis met Jisol ontsmet was, is men hedenmorgen vanwege den onlsmettingsdienst er toe overgegaan door het verbranden van 10 tot 15 K G. zwavel, het ongedierte totaal te verdelgen, na eerst alle uitgangen te hebben dicht gestopt. Hierdoor zal het huisje weer bewoonbaar kunnen worden gemaakt. Uit Walcheren. Te Vee re had de muziekvereeui- ging „Yeere's Genoegen" met een 40-tal jongens en meisjes, leerlingen der drie hoogste klassen der openbare school, eenige -volksliederen benevens den wel bekenden kleppermarsch van den heer Morks, ingestudeerd onder leiding van diens leerling, den directeur, den 'heer de Graaf van Middelburg. Maandagavond werd een wandeling door Vcere gemaakt onder het spelen en zingen der liederen en in de- muziektent had o m. de uitvoering plaats van den marsch onder zulk een bijval van liet publiek, dat een da capo niet kon uit blijven Benoemd lot rijksontvanger der Dir. Belastingen te D o m b u r g, de heer J. 0. van Schagen, vroeger Ic Oostkapelle, Ihans adjunct-commies dierzelfde midde len te 's Hertogenbosch. Uit Zuid-Beveland. De heer E. A. van der Bent, op 1(5 Juli j.l. na een 40-jarige ambtsvervulling als Burgemeester van E11 e w o u t s d ij k afgetreden, werd vóór enkele dagen over handigd het album, dat de hem bij die gelegenheid aangeboden geschenken ver gezelde. De opdracht luidt- ,,Aan den E. A. Heer E. A. v. d. Bent wordt bij zijn aftreden als burgemeester der gemeente Ellewoutsdijk, dit album met begeleidende geschenken door de dankbare burgerij dier gemeente aange boden als bewijs van Hooge waardeering en erkentelijkheid Voor, zijne vele diensten sinds veertig jaren aan de gemeente be wezen". Het prachtige, door de bekende firma D'huy te Middelburg vervaardigde al bum, bevat alle namen van de ingeze tenen die tot de geschenken bijdroegen. Op de eerste bladzijden worden vermeld de namen van alle leden van de familie van den ambachtsheer J. C. van Hattum en diens echtgenoote T. Wi. D. 0. A. van Hattum van Ellewoutsdijk-Prümers tot welke familie de afgetreden burge meester steeds in zoo voortreffelijke ver standhouding stond. Aan de namen der ingezetenen ont breken weinige. Maandagmorgen is dc machinefa brikant O. A. R., woonachtig te lerseke, met zijp auto van den hulpdijk nabij de derde schutsluis te Wemeldinge af gereden, doordat hij voor een fietser wil de uitwijken. De auto werd zwaar be schadigd en de bestuurder licht gewond. Uit Zeeuwseü-Vlaanderen O. D. Zaterdagavond sloeg te ongeveer half negen tijdens een hevig onweer de bliksem in de landbouwschuur van A. in Kruisdorp ('n half uur van W>a 1 soo r- dcn). Spoedig stond clr> groote schuur in lichte laaie, zoodat alleen hot huis mede door de gunstige windrichting door de brandweer kon behouden worden. Allés Wal in de schuur was, werd een prooi der Vlammen. Zeven paarden en de geheele oogst verbrand den. (de Z.) De raad der gemeente Sas van Gent heelt Vrijdagavond het voorstel van B. en W. tot onderliandschen ver koop van een gedeelte van het oude schoolgebouw aangenomen voor een som van f 2500. Het verzoekschrift der vereeniging Moederschapszorg le Heerlfen om een bij drage van f 25 uit de gemeentekas en voorliet jaar 1926 werd na ampele be spreking afgewezen met 4 tegen 3 st. Voor de heeren Verscharrel, van Heeke en Warrens, tegen de jheeren Neetéson, Stubbé arquinie en Bierick. Waar la ter bleek,dat het verzoekschrift om ver schillende reden, niet in behandeling moest worden genomen, werd het van de agenda afgevoerd. De vaststelling der prijzen voor de te vernieuwen erfpachten, lokten breedvoe rige discussies uit. Het voorstel luidde, de te vernieuwen erfpachten gelijk te stellen met de tegenwoordig geldendte, zoodat degenen die hun erfpacht wen- schen le vernieuwen, een hooger be drag zullen hebben te betalen. De heer Neeleson vond in deze regeling iets on billijks, terwijl de overige leden, die allen aan de discussies deelnamen, het voorstel steunden. De heer Stubbé was van mee ning ,dat wanneer de oude regeling van kracht blijft, de belastingbetalers over 't algemeen de dupe ervan zouden worden. Met 6 tegen 1 slem, van den heer Neeté son werd het voorstel aangenomen. Ingekomen was een schrijven van het raadslid Warrens, die hierin zijn be wering slaafde, omtrent de bewuste f 100 voor het sintelpad der Zandstraat. De heer Stubbc, die staande de vergadering de waarde dezer cijfers niet kon vaststel len, vroeg den voorzitter, de cijfers van den heer Warrens en die van spreker in handen van een commissie te stellen ten einde aldus tot een oplossing te komen. Wethouder Stubbé laakte de handel wijze van den heer Warrens, wijl deze het schrijven slechts even voor de ver gadering den voorzitter had- ter hand ge steld, en hem aldus de gelegenheid heeft ontbroken, den heer Warrens van af doende antwoord te dienen. Spr. drong aan op een commissie van onderzoek, daar spr. het "met de4 dijfers, in dezen brief gemeld nog niet volkomen eens wai. De voorz. echter beschouwde de zaak van een ander standpunt en was van meening, dat de heer Warrens wat le lichtzinnig was geweest in zijn uit drukkingen en waarom hij den heer Stubbé verzocht deze zaak verder als afgedaan ie beschouwen. Verder niets meer aan de orde /.ijndie en niemand het woord verlangend sloot de voorz. de bijeenkomst. Uit Zeeuwse h-V la anderen W. D. De collecte voor het Groene Kruis, bracht tijdens de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw te Bresken s pl.m. f 300 op. KERKNIEUWS. We lezen in bet Yaderl. Terwijl op verschillende plaatsen in den lande de marteldood van den Woer- denschen priester Jan dc Bakker werd herdacht, heeft, naar wij vernemen, de burgemeester van Woerden, de heer v. K., bekend gemaakt, dat hij met zijn ge heele gezin tot het Katholicisme is over- KUMST EN WETENSCHAPPEN (Eet onderzoek in de Kara- kor um. De lieer Ph. 0. Visser seinde Zondag uit Gilgit aan de „N". R. Ot." Wij zijn veilig in Hunra teruggekeerd na een tocht van 950 K.M., hoofdzakelijk door nog ononderzocht en zeer moeilijk bergterrein Wij hebben de bronnen van de Khunjenab, Ghujerab, Sliimsha! en hun zijrivieren opgespoord en geweldige gletschers, waarvan er een 60 K M. lang is. Wij hebben 6000 vierk. K M. onbekend gebied in kaart gebracht Alles wel. Wij zeiten ons onderzoek naar het Oosten toe voort. RECHTZAKEN. Verwezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding D. .T. 'S. 28 jaar werkman te G r a a u w thans gedeti neerd te Middelburg, ter zake van mis handeling van P. Bogaert te Graauw, op 13 Sept. j.l. door dezen een oor af le hijten. Idem E. L., 40 jaar. commissionair te Stoppeldijk, thans gedetineerd te Middelburg ter zake van schriftverval- sching in een bietemcontract. Door P. v. d. V., 22 jaar, landbou-1 werskneebt te Biervliet is hooger beroep aangeteekend tegen hel vonnis der rechtbank tc Middelburg van 18 September j.l. waarbij hij ter zake van diefstal van twee gouden ringen van Ma. Duckeine te Biervliet is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Voor het gerechtshof in Den Bosch heeft terechtgestaan G. P., arbeider le Breda, door de rechtbank tc Breda ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf we gens diefstal van een zilveren horloge, zilveren lepels en flessclien wijn uit dc woning van den heer G. Fabius te Gin- neken. Eisch: 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De moedermoord te Peperga. De Hooge raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van ,T. C. le Wol- vega, die door het Hof te Leeuwarden is veroordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens doodslag gepleegd op zijn moeder te Peperga. De driedubbele moond in de Wormerveerstraat t t? Amsterdam. Zooals wij gister reeds met een enkel woord meldden, is voor een buitenge wone kamer der rechtbank te Amster dam behandeld de zaak tegen den 43- jarigen H. H. v. D. aldaar, beklaagd van moord op zijn derde vrouw op 29 Jan., op zijn dochtertje op 31 Januari en op zijn stiefdochtertje op 1 Febr. j.l. Bekl. legde een volledige bekentenis af. Na een ruzie met zijn vrouw dit kwam herhaaldelijk voor heeft hij haar den keel dicht geknepen. Na twee dagen deed hij hetzelfde met de beide kinde ren. Een poging om zich zelf door gas- verstikking te dooden mislukte. Onder de getuigen waren twee psychiaters, die bekl. toerekenbaar achtten. De substi tuut-officier van Justitie, mr. van Lier, achtte zoowel den moord op de vrouw als op de kinderen bewezen en achtte geen verzachtende omstandigheden aan wezig. Hij meende daarom de maximum straf te moeten vragen en eischte we gens moord, 3 maal gepleegd, levens lange gevangenisstraf. Bekl. hoorde den e De verdediger mr. Muller Massis drong aan op clementie. Spr. meent, dat de vrouw mede aan leiding was tot de ruzie. Na den dood van de vrouw is bekl., die t.b.c. lijder is, niet meer zich zelf geweest. eisch onbewogen Het merken van eie ren. 13 October zal op het ministerie van landbouw een bespreking plaats hebben*, waartoe organisaties en bij den eierhan- del belang hebbende personen zijn uilge- noodigd ,over een regeling inzake het merken van eieren. Keerploegen zware klei. Men bericht ons uit WagenLngen, dat de demonstratie niet keerploegen op de zware klei, op Woensdag 23 dezer, van Veel belang belooft te worden. Van alle zijden worden de meest uit- eeuloopende wentel- en kipploegen, met en zonder grondwoelcr, naar Wageningen gezonden. Bovendien zal zoowel in de Iqzing, des morgens elf uur in de aula1 alsook op de demonstratie des middags op de boerderij der Landbouwhoogje- school, speciale aandacht worden gewijd aan het gebruik van keerploegen in com binatie met autotrekkers. De stand van het fruit. In een in de St. Crt. opgenomen ov©r-« zicht van den stand van het fruit op 17 dezer wordt meegedeeld: De regen is aan de ontwikkeling van het fruit ,voorai van de appelen, ten goede gekomen; de vruchten groeien 'oor zoover zij gezond zijn goed uit/ Er komen echter veel vruchten voor. welke aan wormsLekigheid lijden; dien tengevolge valt zeer veel fruit af. Van de appelen beloven de goudreinet- ten over hét algemeen een goeden oogst, terwijl de bellefleurs en andere soorten zure appelen slecht geladen zijn. De zoete appelen zijn vrij goed geladen. Be halve in Noord- en Zuid-Holland, waar deze matig is, kan de stand der appelen vrij goed genoemd worden. De stand der peren is algemeen zeer slecht. De druiven staan in het Westland zeer goed en naderen ook elders dezen stand VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De briefkaarten van 12i/j cent. Indien het publiek verzoekt om voor nog voorhanden briefkaarten van 121/3. cent, welke niel vóór 1 October kunnen worden opgebruikt, een bedrag van 2% cent per kaart terug te ontvangen, zulten die briefkaarten uiterlijk 30 September a.s. tegen ontvangbewijs worden overge- foetMmiïê poor mond en tanden Een beter middel voor het ver zorgen van de landen be staat er niet! (Ingez. Med.) nomen en opl 1 October d.a.v tegeu in trekking van het ontvangbewijs worden teruggegeven, waarbij alsdan een bedrag van 21/3 cent pér kaart zal worden terug betaald. Aan verzoeken, welke na 30 September worden ingediend, mag niet worden voldaan. Bij onvoldoende fran ke e r i n g. Van 1 October af zullen in het in ternationaal verkeer alle andere post- zendingen als brieven en briefkaarten volledig gefrankeerd moeten zijn. In ge-r val van onvoldoende irankeering zullen deze zendingen ter bijfrankeering aan dc afzenders worden teruggegeven. (Het 10.000ste schip in de N. Weterweg. Het Engelsche tankstoomschip „Van- duara', dat Zaterdagmiddag 2 uur in den Nieuwen "Waterweg binnen stoomde was het 10.000ste schip, dat dit jaar binnen kwam. Dit gebeurt vroeger dan het vorig jaar, toen de l0.000ste eerst op 13 Nov. kon geboekt worden. De vooruit gang van het scheep vaart verkt er in 1925 bij 1924 vergeleken is echter bij lange na niet zoo groot, als de cijfers doen schijnen, daar er een toeneming is te conslateeren van hel aantal schepen, dat alleen den Nieuwen Waterweg aandoet om daar bunkerkolen in te nemen en dat dus aan het gewone scheepvaartverkeer geen deel heeft. o Vliegdiensten in Indiê. Dé Kon. Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën heeft een aan vraag ingediend om eenc concessie voor geregelde vliegdiensten in Indiê. Do K. L. M zal nu biunenkort met een nieuwe concessie-aanvraag komen. To Semarang en te Socrabaja werden reeds comité's ter bevordering van de civiele luchtvaart opgericht. In Batavia en Bandoeng is men hiervoor doende. (Soer. Hand.) x Ind. Stoomvaartlijnen. Rindjani, p 21 Sept n.m. 3 u. 30 mn. Dungeness, Batavia n. Rotterdam. Rotti, 23 Sept. v.m. 7 11. v. Batavia te IJmuiden en 11 u. te Amsterdam ver wacht. Patria', 21 Sept. te Belawan, Rotter dam naar Batavia. Koningin der Nederlanden, 20 Sept. v. Algiers, Amsterdam n. Batavia. Rotti, p. 18 Sept. Gibraltar, Batavia naar Amsterdam, Slamat, 20 Sept. te Southampton, Rot terdam naar Batavia. Tjerimai, p. 21 Sept. Suez, Rotterdam naar Batavia. Menado, 19 Sept. van Port Said, Ba tavia naar Rotterdam, Djembcr, p. 20 Sept. Ouessant, Rotter dam naar Batavia. Bali, 19 Sept. van Amsterdam n. Java. Vondel, 21 Sept. te Batavia v. Am sterdam. Insulinde, 21 Sept te en van Sabang, Batavia naar Rotterdam. Bintang, p. 20 Sept. Vlissingen, Am sterdam 1. v. Antwerpen naar Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Spaarndani, 21 Sept. te Rotterdam v New-Orleans. Rotterdam, 19 Sept. v.m. v. New-York naar Rotterdam. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Eene door de Provincie Zeeland uitgegeven geldleening van f 2.500 000 is gegund aan de Rijkspostspaarbank te gen eene rente van 4'A pet. en een koers van 97% SPORT. Zaterdagmiddag had op het Gemeen telijk Sportterrein alhier een athleliek- wedslrijd plaats, uitgaande van den Turn kring "Walcheren van het Kon. Nederl. Gymnastiekverbond. De deelname was niet zeer groot, terwijl de belangstelling van het publiek ook niet groot kon wor-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1