ÜO. 222 Maandag 21 Septembei* 192$ 188' Jaargang OURANT. BINNENLAND. minister welter heden verwacht. De nieuwe Minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. >1, Welter is Zaterdag met de „Grotius" te Genua aangekomen vergezeld door den. heer E. A. Zeil inga. Met den trein van halfnegen vertrok ken de heeren naar Luzern. De reis naar Nederland wordt vermoedelijk gedaan over Duitscliland. De minister deukt he den Maandagmiddag 5 uur 48 in Den Haag aan te komen. DEMONSTATIEF CONGRES VxlN S. I). A. P. EN N. Vk Vl V. Het driedaagsche Congres door deze beide organisaties op touw gezet in Den Haag is Zaterdagmiddag ingeleid met een huldiging van mr. Tro-elstra. Toen deze de vergaderingzaal in den Dierentuin binneukwam daverde het ge bouw van het applaus ,het gejuich en liet gezang. Troelstra wandelde midden door de zaal zichtbaar geroerd en rechts en en links handen drukkend. Achtereenvolgens werd Troelstra toe gesproken door Schaper die hem zei dat hij nu door de massa zou gehuldigd worden ,door Vliegen, die hem ais poli tiek leider, als poliliek kunstenaar, roem de; door Friedrich Adler, die hem na mens de Internationale toesprak, en door Stenhuis, die het zich een trots en glorie noemde aan Troelstra het ontwerp-Troel- stra-oord te mogen overhandigen. De heer Troelslra zei in zijn antwoord oa. dat hij wel van terzijde van de voorbereiding der stichting van- liet Troelslra-oord iets had medegemaakt Het zal aan zijn doel beantwoorden. Spr. dankte het Vakverbond de gevers, voor de hulde, spr. gebracht, maar gebracht ook aan de verheffing der arbeidersklas se met spr.'s liulp en hoopte dat menig afgebeuld propagandist van S.D.A.P. en vakbeweging er tot rust zal komen,daar in het Troelslra-oord. Immers, hoevelen van die propagandisten plegen roofbouw ten koste van eigen lichaam. De rust kan dan hel middel zijn den strijd met sterker krachten en meer succes le voeren. Spr. dankte nogmaals voor het hoogopgevatle en kostbare geschenk Zich tot zijn opvolger als voorzitter van de Kamerfractie wendende, verklaart spr. ,de keuze van den heer Albarda met onverdeelde instemming te hebben ont vangen. (Applaus). Spr. stelt hem den eisch dat hij zichzelf gelijk zal blijven, overtuigd dat hetgjeen aan hem nog mocht ontbreken weldra aangevuld zal worden. Spr. wensclile vergaderden en den heer Albarda beiden geluk met de gedane keuze. Aclitervolgeus bracht de heer Troel stra aan verschillende vrienden en mede werkers dank. De beschouwingen over den polilieken toestand van het oogenblik liet hij rusten. Ze zullen opgenomen wor den in een binnenkort te verschijnen bro- ciiuren. Hij bepaalde zich nu lot een opwekking om ten strijd van de demo cratie te doen doordringen iu het be drijfsleven ,en het kapitalisme aan te tasten in zijn kern. Thans gaat het naar de socialisatie. 's Avonds is er een groote fakkelop- gehouden voor de woning van den heer Troelstra. Het was een ontzaglijke lange stoet met een aantal muziekkorpsen. Het voorbij trekken voor het huis, waar mr. Troelslra met zijn familie op het bal- con stond, duurde meer dan een half uur. Het congres werd gister ingeleid door een rede van den heer Albarda over de politieke situatie, waarbij het in het bij zonder het premierschap van den heer Colijn, en het gedrag der Katholieke de mocraten kritiseerde. Na inleidingen resp. van G. J. A. Smit Jr., A. H. Gerhard, en S. de la Bella, werden resoluties aangenomen iuzzake medezeggenschap en bedrijfsorganisaties, over onderwijs, en over de 18 urige werkweek. Heden \verd na een rede van K. ter Laan een motie aangenomen vóór natio nale onlwabening. het A. N .V., waarbij in principe wordt uilgesproken te komen lol: het stichten van een financieel admi nistratief onafhankelijk C. N. O. P. ;Co- milé van Neutraal Overheidspersoneel) en C. O. H. (Comité van organisaties van Handarbeiders) en besluit: lo. het bestuur van het Verbond van hoofdarbeiders uit te noodigen bespre kingen le voeren ,om te komen tot een drie-vleugelsysleem (arbeiders, hoofdar beiders ,en ambtenaren); 2o. tot het instellen van een commis sie die op korten termijn in elk geval vóór 1 November a.s. voorstel len zal formuleeren betreffende de uit werking van de genomen besluiten en deze voorstellen te Lehandelen in de nog dit jaar le houden algemeene vergade ring." Uit Stad en Provincie. Uil Middelburg. - Het is zeker een goed besluit ge weest om de laatste uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps in de Abdij dit maaLjiiet des morgens doch van 12 tot I te üoen plaats hebben. Daardoor was het gisteren weer veel drukked in We. .Abdij dan de laatste keeren het geval was, ook het aantal genomen Zitplaatsen was veel grooter. Onder de aanwezigen waren ook wqpr vel»? personen uil Vlis singen en andere plaatsen in de om geving, zoodat blijkt, dal deze uit voeringen door honderden nog steeds op prijs worden gesteld. Ook bij dit laatste concert onder leiding van den heer Joh. H. Caro, heeft het korps zich uitstekend van zijn taak gekweten en zeker mag een woord van dank en lof aan den heer Caro, die dit jaar de leiding belangloos op zich nam nu de heer Morks verhin derd was dit te doen, nïel achterwege blijven. - ;Hel Middelburgsche muziekkorps geeft /"Vrijdag a.s weder een muziekuit voering op liet Molenwater. Op verzoek van een medicus is verleden week de 71-jarige H, wonende aan den Penninghoelcsingel alhier, die in ongelooflijk vuilen toestand verkeer de, door de politie naar het gasthuis vervoerd; daar is H. thans overleden. Hel huis is vanwege de gemeentereini ging op krachtige wijze ontsmet. - Door de politie a 1 li i e r is verleden week op heeterdaad betrapt de 21-jarige J. S., die van een wagen steenkolen, die hij moest vervoeren, een zak aan den Blauwendijk in een bosckje plaatste, wel ke zak dan later werd weggehaald. Het bleek, dat op die wijze reeds meer steenkolen niet op de juiste plaats wa ken terecht gekomen. Proces-verbaal is reorganisatie alg. nederl. Vakverbond. Op 18 en li dezer heeft het Alg. Ned. Vakverbond e« buitengewoon huishou delijk congres t Utrecht gehouden, ter bespreking van fel voorstel tol opheffing van het Verboid. Aanwezig war-u 22 aangesloten orga nisaties met een'edental van 2128*7, be nevens vertegenwoordigers van verschil lende besluurderJjonden en belangstel lende leden. Sleclfc 2 organisaties met 339 leden ontbrak^. Na langdurige bqprekingen werd met algemeene stemmerihet volgende voor stel aangenomen: ,,Het congres besijit, op voorstel van den C. B« P. T. T. lit reconstructie van De politie alhier heeft een uit het Huis van Bewaring ontslagen Duitsch meisje aangehouden, die hier geen be staan meer heeft. Zij is heden over de grens gebracht. Door de politie a 1 h i e r is een man aangehouden, die nog 15 dagen hechtenis moest ondergaan en deswege gesigna leerd stond. Uit Vlissingen. In de weck van Zaterdag 12 tol en met Vrijdag 18 September werden tc Vlissingen in het gewone bad ge nomen 238 zeebaden, waarvan 119 door dames en 117 door heeren en iu het volksbad 85, waarvan 24 door dames en 41 door heeren. Zaterdag is op de reede van Vlis singen een timmerman aan boord van het Belgische stoomschip „Woïhandel" in het ruim gevallen. De man, die naar het St. Joseph Ziekenhuis werd overge bracht, is in den nacht van Zaterdag op Zondag aldaar overleden zonder bij ken nis te zijn gekomen. Bij de opening der Schelde-lcntoon- stelling te Antwerpen is o.a. het woord gevoerd door den C. A. van Woelderen. burgemeester van V1 i s s i n g e n en ge wezen op de goede verstandhouding tus- schen België en Nederland daarbij uit sprekende de beste wenschcn voor het welslagen der tentoonstelling. Uit "Wialcheren Men schrijft ons uit R i 11 h e m Toen de heer A. Cevaal Wz. op bouwland bij zijn hof stéde „Nieuwe I' ve" bezig was met het planten van boonstokken, deed hij een griezelige vondst. Na eenige steken grond uitge- jgraven te hebben, 6 4 7 c.M. diep, ont dekte hij overblijfselen van een men- schelijk geraamte, waarvan vooral de dijbeenderen en een deel van den sche del met tanden, benevens enkele an dere beenderen nog vrij gaaf waren. Het lichaam lag, zooals vroeger altijd, met 't hoofd naar het Westen en de voeten dus naar het Oosten Toen men eenige Meters verder weer een put wilde ma ken, stootte men op een fondament. Verleden jaar werd bij 't rooien van hout aan den slootkant van hetzelfde stuk 'land ook een geraamte van een mensch gevonden, in dezelfde houding, jZpodat blijkbaar liet land eertijds een *ItcrkIiof moet zijn geweest. Eenige on derzoekingen dienaangaande hebben 't volgende aan 't licht gebracht. Nieuwerve, nog een afzonderlijke am bachtsheerlijkheid zijnde onder Ritthem, had in de middeleeuwen, behalve een vrouwenklooster ook een daarbij behoo- rende kerk, niettegenstaande 3 4 mi nuien verder op 't dorp Ritthem ook een kerk stond. In 't jaar 1290 lezen wij reeds van een geslacht van Nieuw erve. De kerk van Nieuwerve was gewijd aan de heilige maagd Maria. 'Volgens 't register op de parochiën, altaren, vica- riëneu de bedienaars, zooals die voor komen in de iniddeleeuwsche rekenin gen van den officiaal des aartsdiakens van den Utrechtschen Dom, was in 1405 pastoor Petri de Steyn. Hij'heeft nog 11 opvolgers gehad- De laatste was Nicolao Gisleni, die in 1554 werd geinstitucerd. 't Gebeurde echter menigmaal, dat een vacature eenige jaren duurde, omdat de parochie arm was en de geestelijke voor namelijk moest leven van 'tgeen de in gezetenen voor de kerk opbrachten 't Genoemde vrouwenklooster was niet rijk (en is in de eerste helft der 16e eeuw afgebroken. De kerk bleef nog eenigen tijd bestaan. In het jaar 1560 werd ech ter de parochie Nieuwerve, evenals de nabij gelegen parochie Welzïnge, als zijnde le klein, opgeheven "en beide werden gevoegd bij de parochie Ritthem Toch bleven de oude namen beslaan, ook zelfs na de hervorming sprak en schreef men van de kerkelijke of bur gerlijke gemeente Ritthem met Wel singe' en Nieuwerve. De kerk te Nieuwerve is blijkbaar, evenals die van ^-Yelsingetijdens de Spaansche tröeÜelen afgebrokoif Het stuk bouwlaud, waar de men- schengeraamten gevonden zijn en dat tegen aan den straatweg ligt, is dus een oud kerkhof en de fondamenten zijn die van een kerk. Het een en ander da teert üit de 15e en 16e eeuw. zoodat de jeraamten bijna 400 jaar oud kunnen zijn. Het plan is om le onderzoeken, hoe ver de fondamenten zich onder den Uil Zuid-Beveland. Toen de motorrijder IC. uit Kruiningen in snelle vaart langs den Kanaalweg reed kwam hij bij Schore te vallen. Bewusteloos werd hij van onder zijn rijwiel gehaald Hij bekwam enkele vrij ernstige verwondingen, De heer Zoetewei te II answeert heeft dezeu zomer verschillende tochten tact zijn autobus naar Brussel onder nomen en kon door zijn goede kennis an de merkwaardigheden aldaar uitste kend voor gids dienen voor de '20 tot 30 personen, die hij medenamBij dep twintigten tocht lieeft de heer Zoetewei een bezoek gebracht aan burgemeester Max op het stadhuis en hein daar als herinnering een schilderij, voorstellende 28 meisjes in Zeeuwsch cosluum, aan geboden. ,Het Laatste Nieuws" waaraan het bo venstaande is ontleend, noemt het een middel tot toenadering tusschen Belgep en Nederlanders. In het Laatste Nieuws (Brussel) komt een geestdriftig verslag voor van een autotocht door een 60-tal leden van. den Vlaamschen Toeristen Bond met 3 gewone auto's, en 2 groote bussen ge maakt door Z." Beveland. Ze werden le Kruiningeu ontvangen door twee be stuursleden van de V.V.V. de heer Geijse' en Verner, en te 's Ileerenlioek door dr. Folmer, den voorzitter. In Ierseke be zochten ze onder leiding yap. den heer v. de Peel de oesterputten. Uit Schouwen-Duive 1 and. In de Zaterdag te Zie r i k z e e gehouden vergadering van den gemeen teraad werd het schrijven van de ge meente Zoeterwoude om adhaesie-belui- ging aan liaar adres aan de regeering tol afschaffing van den zomertijd, voor ken nisgeving aangenomen. De heer I. de Broekert verzocht ont slag als lid der gascommissie, op grond dat bedoelde commissie het met zijn l'i- nantieële plannen niet eens is. Hel ont slag werd eervol verleend, en benoemd werd de heer J. v. d. Kwast, die evenwel deze benoeming in beraad wenscht te houden. /Aan de hand van een schrijven van Gedep. Staten werd besloten het te vcr- koopen kapitaal van het Grootboek der 2y2 pet. N. W: S. te verminderen met f 2500. Goedgevonden werd een voorstel B. en W. tot subsidie-verleening van f 70 voor een jaar aan dc commissie tot ver betering van het verkeer Schouwen en Duiveland met Roosendaal. Een verzoek van de vereeniging tot bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders „Schou wen en Duiveland tol een bijdrage ad P/a cis per inwoner per jaar, over een tijdvak van 30 jaar werd van de hand gewezen en goed gevonden een voorstel B en W. om, bij aldien de gemeenten, Zonnemaire en Nieuwerkerk bereid zijn de helft van de benoodigde som te be talen ,den raad in overweging te geven het dan nog resteerende bedrag ponds ponds gewijze met de overige gemeenten te betalen. Het verzoek tot vrijstelling vak j wel L. O. 1920 werd aangenomcn) onder voor waarde ,dat de gemeente in eeuf volgende? vergadering met plannen en een kosten- bereking komt voor het inrichten van een gymnastiekschool aan school A. Goedgekeurd werd de verkoop van een stukje grond aan het Herv. Diac. Verplegingshuis. Aan den pachter van een stukje ge meentegrond, D. de Vos, werd op zijn verzoek een schade vergoeding toegekend van f 20, voor liet uit de pacht nemen van dien grond en aan Jac. Schawls voor waterschade f 25, terwijl de pachtsom van L. Uijl werd verminderd tot' f 125. Onder waardeerende woorden voor de bewezen diensten, werd aan den heer s de Graal' eervol outslag verleend als hoofd der school voor L. en M. U. L. O Tot lid der commissie v'an toezicht op het Lager onderwijs werd benoemd de heer T. J. Sikkens. Om praeadvies werd gesteld in han den van B. en W. een schrijven van den heer P. D. de Vos, waarin het ver zoek om aan de nieuwe stadswijken die benaming te geven ,die ze vroeger heb ben gehad of die namen van personen, die zich vroeger ten opzichte van de gemeente verdienstelijk hebben gemaakt. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat het college \au B en W. op audiëntie is geweest bij den Minister van Onderwijs naar aanleiding van een in de maand Augustus ontvangen sclirij- van van dat Ministerie om den bouw van de Kweekschool stop te zetten, Naar aanleiding van deze audiëntie meende spr. te Jtunnen zeggen, dat helj ergste niet zal gebeuren en dc minister zicli bereid verklaarde deze zaak nog eens ampel te zullen overwegen. Hierna sluiting. IIET ZESTIG JARIG BESTAAN' DER R, H. B. S. TE MIDDELBURG. Zaterdagmorgen elf uur verzamelden zich op het Molenwater alhier enkele leden der réuni-commissie, leeraren met hunne dames, leeraresseu en leerlingen der R. H. B. S. voor den öp het feest programma aangekondigden tocht naar Domimrg, die wegens hel ongunstig we der van verleden week lot Zaterdag was uitgesteld. De meesten per fiets, andoren per autobus, ondernamen, begunstigd door. goed weder onder leiding van de heeren W. de Graaf en N. L. Willink den tocht die het eerst ging naar den Oranjezon. Te half een kwamen allen aldaar aan, en werd gezamenlijk onder het lommer rijke geboomte koffie gedronken. Daarna vervolgden velen hun tocht per fiets naar Domburg, Terwijl een deel van het gezelschap over Berkenbosch en Westhove naar Domburg wandelde, waarbij het Septcmberzonuelje een wel kome kameraad was. Aangekomen in het Badpaviljoen wei den door de goede zorgen van leeraren en leeraresseu ververschingen aangebo den waarna een dansje werd gedaan in de keurig versierde zaal. Ongeveer 5 omr vcrzamelenden dé fiet sers zich op het terras, waar de heer Wf v d. Putte leerling der R. H. B. S hel woord voerde om namens alle leer lingen de heeren Herman Snijders en L A. van der Harst dank te zeggen, voor een hun op Oranjezon aangeboden aan gename verrassing. Beide heeren dankten wederkeerig voor het genot, dal de leerlingen den ouderen van het gezelschap hadden verschaft tijdens den gezelligcn tocht, waarna onder een „leve den Directeur, leve de R. II. B- S. de terugtocht naar Middelburg werd aanvaard. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN TE MIDDELBURG. (Vervolg) Het bureau had voorgesteld, ook het adres inzake de handelsstatistiek van de Kamer van Koophandel le Rotterdam voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jeronimus zegt, dat het statistiekreeht 4 millioen opbrengt en als de statistiek noodig is, dan moest men ook zorgen 'Hat zij goed is. Nu is het EENVOUD ÉÉN FOUT Eenvo'ud is het kenmerk van het ware. Eéo fout zouden onze C.RE.S. ECO- N0MIE SCHOENEN (waarbij onder de lederen binnenzool een geheel onder werk van prima rubber is aangebracht) volgens ïommige schoen win keliere en -reparateurs hebben, n.l. dat zij te solide zouden zijn. Zij willen ze daarom niet verkoopen. Wij zijn in onzen eenvoud trotsch op deze eene fout. Inlichtingen C. R..E. S.-ECONOMIE SCHOENFABRIEKEN Heveadorp (Geld.) (Ing. Med.) betalen van het recht voor vele zakeiï funest Spr. zou willeu, dal het bu reau de zaken nog eens onderzocht De voorzitter zegt. dat het moei lijk zal zijn Rotterdam in haar uitvoe rig onderzoek te volgen. Er wordt trou- 'wens geen adhacsie gevraagd en men kan yolstaan met Rotterdam dankbaar lo zijn voor haar arbeid. De heer Jeronimus zou willen overwegen of verlaging van het statis tiekreeht niet gewenscht is Dc voorzitter zegt, dat men dan een commissie ad hoe zou kunnen be noemen. Aan een adres van de Kamer te Nij megen inzake het ontworpen Duitsche tarief van invoerrechten voor fruit en groenten heeft het bureau reeds spoeds halve adhaesie betuigd, maar intusschen is het larief reeds tot stand gekomen. Het adres van den Bond van Bcdrijfs- autohouders, inzake het niet afgeven van triptieken voor vrachtauto's wilde het bureau ook voor kennisgeving aannemen. De heer Jeronimus meent, dat de kwestie wel degelijk van belang is voor sommige deelen van Oostelijk Zuid Bc- veland, waarvan uit meermalen vracht auto's naar België gaan Spr. zou vól len, dat het bureau nog een nader on derzoek instelde. De voorzitter zegt, dal na het gesprokene van den heer Jeronimus het bureau voorstelt wel adhaesie te be tuigen. De heer Massee gelooft niet. dat het veel zal helpen; België en Frankrijk geven geen triptieken voor vracht auto's af. De heer Jeronimus zegt, dat dit juist het onbillijke is, want Nederland doet het wel. L h. st. wordt besloten adhaesie te betuigen. De overige ingekomen stukken werden overeenkomstig de voorstellen van het bureau voor kennisgeving aangenomen. Kamer van Ivooph. ïe tonden. Aangenomen werd het voorstel tot aansluiting als lid bij de Kamer le Lou den, nadat aan den heer Jeronimus op diens vraag gezegd was, dat de inge schrevenen bij het Handelsregister geen recht verkrijgen door die aansluiting, maar dat via het bureau en buitenland- schc kamers reeds meermalen inlichtin gen voor ingeschrevenen zijn ingewon nen. De heer Jeronimus wenschte ge acht te worden tegen hel voorstel te hebben gestemd. Afschaffing pasvisa Aangenomen werd het voorstel om adhaesie te betuigen aan de adressen van de Kamers te Hengelo en te Heer len, inzake het afschaffen van de pas visa voor Duitschland. Begrooting 1926. Bij de behandeling van de be groot ing voor 1926, nam de heer Jeronimus het woord en wilde zich op het stand- ■punt plaatseu, dat de Kamers nuttig zijn voor handel en nijverheid, doch nog zoo juist op weg naar de vergadering, werd door een ingeschrevene gevraagd wat hebben wij toch eigenlijk aan die Ka mer, Men wijst er op, dat sommige Ka mers over veel geld beschikken en dat ♦dit tot verkwisting leidt, waarvan echter hier geen sprake is. Er is in de Kamer reeds meer gesproken over de wensche- lijkheid, dat de jaarlijksche bijdragen verlaagd worden en spr. komt dan ook :tot het voorstel op de begrooting een uitgaafpost uit te trekken, luidende „tes-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1