Kiespijn Sanapirin ■s No, 213 Saterdag 12 September 1921 168' Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort t BINNENLAND. j MET NEBERMN9SCH BELGISCHE VERDRAG. Het Utrechtsche comité van aclie tot wijziging Van het voorgestelde Ncder- landsch-Belgisch tractaat bleek in een Donderdag gehouden vergadering een stemmig in haar bereidheid om aan Bel gische verlangens naar regelingen, die economische moeilijkheden, voortvloeien de uit de geografische ligging van Neder land en België, weg zullen nemen, m ruime mate tegemoet te komen. In het bijzonder stond men zeer welwillend te genover regelingen, die de bezorgdheid yan Antwerpen om zijn positie als we reldhaven te handhaven, zouden kunnen wegnemen; hoezeer ook deze bezorgd heid, zooals Antwerpen's groote bloei ge tuigt, in Nederlandsch houding geen grond vindt. De vergadering was echter van oor deel, dat in het voorgestelde tractaat eenerzijds elke redelijke wederkeerighid ontbreekt, en dat anderzijds het tractaat voor Nederland brengt vermindering van sonvereinilietsrechten, niet .binnen rede lijke grenzen gelimiteerde lasten, en vage ondubbelzinnige bepalingen, die ten na- deele van Nederland geïnterpreteerd zou den kunnen worden Aldus levert het tractaat voor Nederland ernstige poli tieke economische en financicele .geva ren op, welke geenszins noodzakelijk aan de aan België le verlecnen economische faciliteiten verbonden Irehoeven te wor den. De vergadering heeft derhalve als haar Wensch uitgesproken, dat het daarheen moge worden geleid, dat, met behoud van de tegemoetkoming aan redelijke Belgische verlangens, bovengenoemde be zwaren uit het tractaat zullen worden weggenomen. Het comité zal nader over wegen, op welke wijze, ,in samenwerking met zustcrcomité's in andere declen des lands, een actie tol het bereiken der ge stelde desiderata zal worden gevoerd. nomen waren en de verdachte tot be kentenis was gebracht, is hij heden morgen voor den officier van justitie le Middelburg geleid. Uit Zee uwsch-Yl a ander en W. D. Reeds Donderdagmiddag liepen te Breskens geruchten over een cy cloon, welke in de omstreken van Ype- ren zou gewoed hebben. Deze geruch ten werden bevestigd, toen vanuit Bel gië naar daar werd getelegrafeerd, dat daar een zware cycloon woedde en den visschers ontraden werd zich op zee te begeven. Deze waren echter reeds ter vangst, doch zij zijn door het zware weer spoedig teruggekeerd. Ongeveer ter hoogte van Westkapelle hebben zij wa- terhoozen, welke ontzettende geluiden voortbrachten, gezien. Zij konden den weg van de hoos volgen tot ongeveer Borssele, waar de hoos schijnt te zijn gevallen. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg: G. K. A. Nonhebel. Vlissingen: wed. A. J. v. Ockenburg, Badhuisstraat. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Het Kou. Ned. Landbouw Comité heeft aan den minister van binnenlandsche za ken en landbouw een adres gericht, waar- waarin de onmisbaarheid van een direc teur-generaal van den landbouw betoogd wordt. De directeur-generaal van den land bouw. aldus het adres, dient als hoofd van alle ambtenaren, die op eenigerlei wijze bij den voorlichtingsdienst werk zaam zijn, voor dien geheelen dienst en voor al de overige belangrijke regeerings- maatregelen, die verder onder de direc tie van den landbouw ressorteeren, de hoofdlijnen aan te geven. Bij gemis van dit hoofd bestaat allerwege gevaar, dat de verschillende diensten onsamenhangend naast en zelfs wellicht tegen elkaar zul len werken. Bovendien is een technisch hoofd, dal een weldoordachte eenheid weet te brengen in de adviezen der be treffende hoofdambtenaren, aan het de partement onmisbaar. .1 BIOSCOPEN. Flora. De twee luchtduivels. De titel ver plaatst ons direct naar hel circus, met al het spannend, sensationeele, wat daar aan verbonden lean zijn. En hierbij komen bovendien de geheimenissen van den Fa kir. Dal- en 'n geweldige reeks avonturen geven de noodige gezellige spanning, die tegelijkertijd ontspanning is. Mis"ter Radio is wel iets up-to-date. En mei Lucirano Alberlini weet men me nig onverschrokken ikracht-staallje te zien le krijgen, al is het van een heel1 ander type als Maciste. Hierbij komt dat hel verhaal, al komt er wal veel'levens gevaar, in voor, toch aannemelijk gehou den jst Si rengfhol t Deze bioscoop brengt deze week weer een mooie film op het doek, getjitelid „Slachtoffers der Zee", een verhaal vol emoties, in welke film zeer mooi spel wordt ie zien gegeven en men een kijkje krijgt in het zeemansleven, terwijl ver schillende tafereelen, die afspelen op zee, doen zien hoe hel daar toe gaal. Vooral het spel van den ouden zéerob diens dochter is uitstekend, wat zeker er toe meewerkt dat deze film vau het begin tot hel einde boeit en vol spanning het einde wordt afgewacht. Een der nummers van het bijprogram ma doet ons zien hoe ver liet met heil dressecvcn van apen gaat en wat m.en ,Snoekie" kan leeren tandpijn en aangezichtspijn verdrijft men het beste met (Mijnliardt) (Ingez. Med.) Buisje 75 ct. Uit Stad en Provincie, Uit Middelburg. Blijkens een advertentie in dit nummer zal het zanggezelschap van Neerbosch Woensdag 23 Sept. zich doen liooren in een samenkomst in de N. Kerk alhier, waarbij ds. J. G. Steen beek over de weezeninrichting zal spre ken. Uit Vlissingen Te Vlissingen zijn ih de afge- loopen week 186 baden in het gewone en 111 in het volkshad genomen. Uit Walcheren. Gisterennacht is in de onbewoonde villa „Hel Haventje" le D o m b u r g in gebroken. De voordeur was met een hakmes geforceerd en opengebroken. Al le kamers zijn doorzocht, waarbij eenige zilveren voorwerpen werden ontvreemd. In verband hiermede is aangehouden S., welke dezen zomer als kok werkzaam iwas in een der hotels aldaar. Nadat de ontvreemde voorwerepn in beslag ge- HET FEEST TER HERDENKING VAN HET 60-JARIG BESTAAN DER RIJKS IIOOGERE BURGERSCHOOL TE MIDDELBURG. IH. Het was zeker jammer, dat het .slechte weder oorzaak werd van het uitstellen van de lurnuitvooring, die gisterenmor gen met begeleiding vau het Middel- burgsch Muziekkorps op het gemeentelijk sportterrein zou plaats hebben. Jammer in de eerste plaats voor de leerlingen, die daaraan mede zouden doen, cn hun leeraar, den heer De Graaf, en in do tweede plaats voor de overige feestgenoo- ten, die nu den morgen zelf maar moes ten zoek brengen, wat door velen werd gedaan met het nemen van een kijkje vooral in de buurten der stad, die sedert zij de stad metterwoon verlieten, een verandering ondergingen, als „Nieuw Middelburg", den nieuwen aanleg bij de Nadorst enz anderen trokken naar Vlis singen, maar een gezamenlijk feest vieren was voor dezen morgen van de baan en zou op zich laten wachten lot des mid dags twee uur. tegen welken tijd zeer vele réunislen ondanks de hevige regen buien, naar de Loskade (rokken waar de „Luctor et Emergo" van den Prov. Stoombootdiensl op de Wester Schelde, gemeerd lag voor het houden van den aangfekondigden boottocht. Het was droog (oen de Jjoot koers zette in de richting! van Vlissingen en het zonnetje brak zelfs tijdens dien tocht door zoodat onder aangenamen kout in opgewekte stemming de sluizen van de Scheldestad werden bereikt. Hier was het een juist van uit de buitenhaven in de sluis komende tor pedoboot. die tot een- vrij lang wachten verplichtte cn het was dan ook reeds ruim kwart over drie toen de sluis ver laten werd en ook de buitenhaven om te koersen langs Vlissingen tot ongeveer ter hoogte van de Koudekorksche duinen. Er moest toen gekeerd worden, want de- bedoeling was tegen vier uur te Vlis singen terug te zijn Tijdens het oponthoud in de sluizen 'had Pluvius weer de overhand gekregen. en goot met groote kracht het water de hooi, maar allen konden een goed droog plekje vinden, waarvan af zij toch alles kouden zien eti mede kon den genieten van het fraaie, afwisselende gezicht op Vlissingen en de duinen. Van deining van het schip was haast geen sprake en allen betreurden het dan ook, dat de tocht betrekkelijk spoedig weder tot hel verledene behoorde Enkele deelnemers van den tocht koer en direct naar Middelburg terug, maar hel overgrootc deel ging per extra elec- trischc tram, waarvan de beugel mei vlaggetjes was versierd, naar Hotel „Bri tannia", waar eenigen tijd werd ver toefd en genoten van het ruim zicht over het water, waar de laatste visscher- schuitjes terugkeerden van de vangst, hel taaiste deel van de vloot, die men even te voren had gezien op zee en die daar aan een mooi aspect gaf. De avond in den Schouwburg. Het waren dus gisteren avond de reu- nisten met huu dames, voor wie de ope rette „Columbus" werd opgevoerd- Ze hebben er een vroolijken avond door ge had Van een operette moet je gewoonlijk niet proheeren iets na te spertellen. Van deze ook niet. Het is een vermakelijke parodie op de ontdekking van Amerika, zeer handig op bekende melodiën tot een zangspel verwerkt. Maar vóór zoo'n operette iets vertoon baars is geworden in een opvoering door arlislen die nog op de schoolbanken zit ten, of deze pas kort verlaten hebben!, gaan er weken en weken van ijverige repetities en voorbereiding heen. De so listen moeten leeren zingend acleeren. De koristen moeien leeren zingen, en leeren zich te bewegen. En als er dan voordracht en beweging in is gekomen, moot er gezorgd worden voor een toó- neelinrichling. En hier kwam ook nog een ballet-studie bij. want er werd in gedanst; en had men het met de bege leiding grootsch opgezet, want er zat een heel orkest vóór het tooneei, louter •an jeugdige dcliltantcn. Maar toen het scherm voor hel eer ste bedrijf opging, voelden we al dat liet goed zou worden, want er vertoonde" zich aan onze oogen een smaakvol de- r. van eenvoudige doeken. En toen kort daarna de hofhouding van den koning van Spanje binnenkwam, zagen we dat ook uitmuntend voor de kostuums gezorgd was. In die entourage wrerd het zangspel vlot vertoond met zijn vele dwaasheden, die gerust nog wat hadden kunnen wor den aangedikt. Octi ja, het waren jonge- lui-dililtanten die hel speelden. En dal versterkte soms nog 'tamusement. Maar onder de hoofdpersonen waren er ver- verscheidene die hun rol zeer goed ver vulden. We zullen maar geen nameu noe men. Hel was immers hel onderdeel van één algemeene feestviering waaraan allen naar hun beste krachten deelnamen. Aan het slot van het eerste bedrijf volgde een ware verrassing een ballet. Dal zat uitmuntend ineen. Hel was zelfs vol stijl. De danseressen waren zich met ernst van hun taak bewust, en voerden hun statige bewegingen uit geheel ,ïn overeenstemming met de zeer gracieuse gebaren en bewegingen van een solo danseres, die er iets heel bijzonders van, maakte. Hel daverend applaus was wèl verdiend. En het orkest dat hier een niet geringe laak had, kon ook een deel van dit applaus voor zich rekenen. Het heeft uitmuntend gespeeld. Een volgend «ogenblik waren we weer midden in de nonsens. Vooral in het derde bedrijf bij de Indianen, die ernaar hunkerden door Columbus ontdekt te worden. Het decor van dat Indiaausche tafe reel was al even smaakvol als pi-actisch. Trouwens ook dat van liet schip van Columbus met den groolen aclitcrspie- gel was uitstekend. Ook bij de Indianen kregen we weer een dans, nu een krijgsdans, met een griezelige scalpdans van de solodansercs. En nadat de Indiaantjes ontdekt wa ren, en hun Koningin een liefdesduet had gezongen met haar ontdekkers eindigde hetz angspel met een vroolijk door allen gezongen slotkoor ,mel een toepasselijk couplet voor de aanleiding lot liet feest. Natuurlijk werd er veel gehuldigd. Reeds vóór den aanvang werden er in de zaal bloemen geschonken aan drie dames, die zich bij de voorbereiding ver dienstelijk hadden gemaakt. Later wer den er op hel tooncel nog bloemen ge schonken aan eenige dames-solisten. Na liet tweede bedrijf kwam de heer van Woeldercn als voorzitter van het Reunis- stencomilé op het looneel om met eenige hartelijke woorden bloemen te schenken aan den heer en mevrouw Troll, en een krans aan den leider van het orkest, den heer Alberts, waarna hij ook nog eenige woorden van dank richtte tot den heer dr. H. v. d. Kamp. En toen ook het derde bedrijf af was volgde nog een huldi- ging van de heeren Boogaert on Biaauw, en Alberts. Het applaus wilde niet eindigen en het slotkoor werd nog maar weer herhaald. De heelc uilvoering had trouwens het cachet van toegewijde verzorging Zelfs het kloek uitgevoerde tekstboekje ver- loonde op den omslag een speciale hout snede, onderteekend Lily. En eindelijk mag ook wel de heer F. J Murk genoemd worden als de man, die met zijn helpers het zeer aanzienlijke aantal deelnemers kapte en grimeerde. Het napretje Na afloop der voorstelling ging een groot deel der reünisten naar het Schut tershof, waar spoedig een geanimeerd bal begon, dat later werd onderbroken door een welverzorgd souper. Het was een prettig slot van ondanks de tegenwerking van het weer goed ge slaagde feestdagen. Het plan om heden nog gezamenlijk een tocht te maken naar Domburg, werd gisteren wegens het slechte weer van het programma afgevoerd. DE FEESTDAGEN TE BRESKENS. Heden, morgen en Maandag wordl te Breskens de Icntoonsleiliug gehouden van bloemen, ooft, groenten, tuinbouw- werktuigen enz., georganiseerd door de Maatschappij ter bevordering van ooft- en tuinbouw in Z. Vlaanderen W. D. Tegelijkertijd heeft men in Breskens nog andere aantrekkelijkheden georga niseerd en een daarvan was de gister, Vrijdagavond geopende Schilder ij ententoon- s telling. Deze wordt gehouden in de Wilhel- minabewaarschool, en daar werd zij, in tegenwoordigheid van vele genoodigden geopend door den heer D. II v. Z uij burgemeester van Breskens. Hij noemde het in ziju rede een goede gedachte deze tentoonstelling le houden. Velen m het oude 4e district zjjn zelden ol' nooit in de gelegenheid kennis te maken met de schilderkunst. Hij richtte lot mevr. Hen- drikx en de heeren G. Jacobs en G Bergsma een woord van dank voor liet beschikbaar stellen van hun schilderijen Al voldoet de bewaarschool niet aan de eischen die jneö aan een expositie stel len mag, toch vertrouwde spr. erop dal heel velen in dit gebouw een kijkje zul len nemen. Spr. zei tol die allen zet hier uw oogen eu uw hart wijd open, laat uw phantasie den vrijen wiekslag, en toont uw erkentelijkheid en waardee ring tegenover die kunstenaars. De eenvoudige lokalen in dit schoolge bouw zijn door den rijkdom aan kunst werken als omgetooverd in „Heilige Hal len". De ernstige bezoekers zullen in rustig gepeins trachten de kunstwerken le begrijpen. Ten slotte richtte hij een woord van dank tot het bestuur der bewaarschool, en tot de kunstzinnige familie van Luijk. die door wat intieme muziek de opening opluisterde. Daarna nam de heer Bergsma het woord allereerst om dank te brengen aan den burgemeester, bij wien het plan voor deze schilderijteuloonsteHing is op- gekomeu, en vervolgens om eenige woor den aan de schilderkunst te wijden. Zien kunnen wij allen, maar het zijn de schil ders die aan velen de oogen geopend' hebben voor de schoonheid en do ver scheidenheid dor natuur. Daarhij stelt elke periode nieuwe problemenzooals de spr. nader aantoonde met voorbeelden uit de geschiedenis cn aan de hand van enkele aanwezige schilderijen. Door ver gelijken moet men langzamerhand kun nen schiften, maar men moei zich den tijd gunnen. En hot is geen schande wanneer men erkent dat men niet meer kan genieten van heigeen men vroeger bewonderde. Ook de smaak maak! evolu tie door. Spr. hoopte dat deze tentoon stelling er toe moge bijdragen om de bezoekers nader tot de natuur te bren gen. Daarna werd door enkele Breskensche jongedames den aanwezigen thee aange boden, waarna bezichtiging van de vele en mooie doeken plaats had. Op het tentoonstel lingsterrein. Hoewel de tentoonstelling eerst heden middag 1e drie uur geopend wordt, dus tadat deze courant ter perre wordt gelegd, willen we nu reeds enkele meé- deelingen doen over hetgeen daar reeds bij een voor-bezoek was waar le nemen, liet terrein is gelegen in de kom dor gemeente, op het Spuiplein ,dus dicht bij de aanlegplaats der Prov boot en bij het eindstation van de tram. Het is rond om met draad afgezet ,cn door lal van vlaggen opgevroolijkl. Behalve enkele vervérschingstenten zijn er aanwezig: een tent van de wed. P. de Jongh te Goes, met een collectie zaden; een tent met een zending van den planteuziekten- kundigen dienst; een stand van den uit gever van drukwerken, E. Boom te Bres kens en een stand met keurige bloemen van den bloemist M. \V. van de Plassche uit Aardenburg .die tevens met een in zending W'cckarlikelen uitkomst. De volgende tent is ingenomen door den heèr J. Droog uil Breskens., die de- belde koppen der lent in beslag heeft genomen met een eveneens keurige in zending bloemen en jtllerhande ooft en fruit. De zijwanden dier teut worden in genomen door den heer I. de Iluilu le Schoondijke ,eveuceus met fruit, bene vens inzendingen uit den Proeftuin le Wilhelminadorp bij Goes, en van den zaadhandel Serraercus te Goes en Van der Hooft uit Groede. s een stand van de Zeeuwsclie Landbouw Maatschappij, een stand van de Gebr. Rookus te Breskens en van de fa. Massee le Goes met landbouwwerk- gen .verder een inzending van de afdec- ling Breskens van ooft- en tuinbouw en van de bekende bloemisten Witte uit Vlissingen. Een volgende tent beval de inzendin gen van de afdeclingen Schoondijke en Groede van de Maatschappij tot bevor dering van ooft- en tuinbouw en oen stand van de nog jonge landbouwschool te Schoondijke. Verder vindt men aan hel eind van het terrein een tent van Van Uxem uit Groedd met rozen en afgesneden bloe men. een tentje van de afd. Breskens van liet Groene Kruis cn een rronde teut van den heer C M. van den Broecke uil Aar denburg ,die ons laat zien} wat er zoo al noodig is, om fruit doelmatig en zorgvol in te pakken. In de zelfde lent zijn tevens inzendingen vau de Utrechtsche asphalt- fabriek te Utrecht en van de Jongh te Goes .waarvan de lieer Van den Broecke hoofdvertegenwoordiger is. De aanleg van hel terrein is eveneens keurig ingericht door de heeren Van de Plassche en Van den Broecke voor noemd. Indien het weer, dat tot nog toe niet veel beert medegewerkt, wal ver andert, belooft deze leu toonstelling wel wat te worden. Dat getuige in de eerste plaats het dorp zelf. Geen kosten zijn gespaard eu geen moeite is tc groot geweest om liet dorp een feestelijk aanzien te geven. De geheelc gemeente is voor dezé gelegenheid versierd, in alle straten tref fen we eerebogen en poorten aan, aller eerst een mooie poort aan de Kijkuit, die de Cadzandtenaren eeu welkom toe roepen, daarna volgt de eerepoort bij den heer Van Mclle in de Dorpsstraat met opschrift „Welkom Binnen terwijl bij het verder binnenkomen der gemeente zich een menigte poorten aan ons oog voordoen. Op den Boulevard is een z g. slotpoort opgericiit, terwijl aan den ingang van liet Spuiplein (hoek Haven) een groote, hoo- ge poort de menschen van den overkant een v Welkom" toeroept. Heden te 4 uur zal de uilslag van de daarvoor uitgeschreven wedstrijden be kend worden Te 2 uur dezen middag had in het Gemeentehuis, dat eveneens voor deze gelegenheid is versierd, en 's avonds elec- trisch wondt verlicht, aanbieding van den eerewijn plaats aan het bestuur van de Maatschappij en genoodigden. Ouder de velen troffen we o.a. don Commissaris der Koningin in Zeeland met diens echt- genoole aan. wie door het dochtertje van den gemeentesecretaris, Wiesje Niermans, een bouquet werd aangeboden. «-Daarna begaf het gehee'e gezelschap, voorafgegaan door de muzickvereeniging „Uit het Volk -Voor het Volk" te Bres kens zich naar hel tentoonstellingster rein. waar de vporzitter van de Maat schappij, de heer D. H. van Zuijen, de tentoonstelling zal openen met een rede, waarop we in ons volgend nummer terug komen. ONDERWIJS. Geslaagd voor tweeden stuurman, de heer L Korteweg, leerling van de De Ruijlerschool te V1 issiiigen. Geslaagd te Amsterdam voor het examen pohtie-diploma Alg. Nederl. Po litiebond de heeren N. K. Hermon, Vlissingen; D. de Gooijer, Goes; W. Heijboer, te Z i e r i k z e e en J. A. Duine, te Meliskerkc. Het po litie-diploma met aanteekening behaalde de heer M. G. J. Contant, te G o e s. Benoemd lot onderwijzer aan de Wilhelminaschool le Vlaardingen, de heer C Dronkers, 1e Kruiniugen. Met de Staatscrt. van 12 Sept. zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende de Vereeniging tot stich-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1