No. 214 Vrijdag 11 September 1926 168° Jaargang. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD- BINNENLAND. «EEN VERLAGING VAN D,E GEDISTIL LEERD-ACCIJNS. Cegedisco schrijft: In het verslag van de laatste te Leeuwarden gehouden algemeene ver gadering der Nederl. vereeniging lot af schaffing van alcoholhoudende dranken lazen wij, dat het punt- Accijnsverlaging van de agenda werd afgevoerd, omdat de minister van financiën zijn voornemen daartoe had opgegeven, Uit een ingesteld- onderzoek is ons gebleken, dat inderdaad het plan om' den accijns te verlagen is opgegeven. Naar men zegt, omdat de ambtelijke rapporten uitwijzen, dat de afneming van de ver- accijnsde hoeveelheid niet zoozeer is te wijten aan frauduleuzen invoer en frau duleus stoken ,maar goeddeels aan ver minderd gebruik. Een verlaging van den accijns zou dan inderdaad, aldus is de redeneering, lot vermeerdering van con sumptie leiden, en daaraan wil de mi nister niet medewerken. DE BEZUIMGINGSCOMMLSSIE-POP. Het Handelsblad verneemt, dat de sa menstelling van de nieuwe Bezuinigings- commissie, waarvan reeds tot voorzitter is benoemd de oud-Minister van Oorlog de heer Pop, thans vaststaat. Zooals wij reeds vroeger gemeld hebben, heeft de heer Pop, in overleg met de regéering de uiluoodiging tot de uitverkoren per sonen gericht. Buiten den voorzitter zal de commis sie nog vijf leden tellen, onder wie benige hoogleeraren en handelsraenschen, hene vens 'n algemeen secretaris die werk zaam is in liet bankbedrijf, en een' (bezoldigden) adjunct-secretarris, jurist. Aangezien de Bezuinigingsoommissie onder den heer Pop gen geheel niéuwé taak zal hebben ,zal zij worden gebas- seerd op een nieuw Kon. Besluit dat wel niet zoolang meer op zich zal laten wach ten. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de commissie niet gelijk bij de vorige.sa- menstelliug een eigen onderzoek instel len. Eigen inspecteurs zal'zij dan ook niet meer hebben. Zij zal eigenlijk wer ken als een hoogere instantie in bezui- nigingsaaugelegenheden, waaromtrent la gere instanties met Departementen van Algemeen BesLuur niet tol overeenstem ming mochten kunnen komen. De zaken zullen de commissie dus ter beoordeeling worden aangebracht. Zij zal echter, naar wij meenen te weten, ook op eigen aan stichting een onderzoek, of een her nieuwd onderzoek kunnen laten instellen maar dan door bestaande, voor het be- zuinigmgswerk aangewezen organen en personen. Jlir. DE IHURALT. Het Eerste Kamerlid jhr. de Muralt, burgemeester van Borculo, heeft toen hij dezer dagen naar Den Haag ging, een ernstige aangezichtsinfectie gekregen. Hij is ter verpleging opgenomen ia de Em- makliniek te Utrecht. De toestand van den patient was hedenmorgen vrij bevre digend. De infectie breidt zich thans niet meer uit. DE INPOLDERING VAN DEN RIES- BOSCIf. Naar met zekerheid kan worden ge meld is binnenkort het Koninklijk be sluit in zake de onteigening van de voor de uitvoering van de Biesboschwerken benoodigde gronden en de eoncessievei*- leening door de Kroon te verwachtten. (Telg.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisteren kwamen alhier met 3 booten, ondanks het slechte weer, niet minder dan 1200 vreemdelingen aan. Naar men aan het Vad. meldt, heeft de dienstbode van den agent der Neder land sclie Bank alhier gediend als mo del voor het porlret op het nieuwe bank biljet van f 10. Dit bericht is in zoover onjuist, dat wel het kostuum van deze dienstbode \als voorbeeld diende bij deze afbeelding. Zij zelf echter niet. Het gezicht is ge heel anders. Uit "W;al ch eren. In den avond vanj 7 Sejrt,, omstreeks 10 uur, werd op den N. Vljyss. weg, ter hoogte van de Ijsbaan te Eondeker k e 't Zand vóór die in volle vaart zijnde elicclrisclie tram een Stroopop geworpen ter grootte van een normaal mensch. De bestuurder kon door het verblindend licht oener aankomende auto niet on derscheiden welke jongens het waren. Zij liepen na hun niet ongevaarlijke daad hard weg. Het vermoeden i,s niet uitge sloten dat omwonende jongens daar niet vreemd aan zijn. De politie stelt een on derzoek in naar die laffe daders. De gemeenteraad van M c 1 i s k e r- ke hield Woensdag vergadering. Afwezig )de heer Kr. Dekker. Adhaesie wordt betuigd aan liet adres n Zoetierwoude voor afschaffing jan- den 2omiertijd. Het jaarverslag van de Ge zondheidscommissie wordt voor kennisge vipg aangenomien- Eeu verzoek van de geitenfokvereeni- ging om een kleine subsidie, wordt, na dat de voorzitter zfch er vóór had ver klaard, afgewezen. Tegen" De Korte. Wisse, Koppejan en Jakobson Het meer in behandeling geweest zijn de verzoek van de gebrs. de Visser om subsidie voor hiet begrinden van den Bo- terhamswieg, komt weer ter tafel De voorzitter zegt een en ander over hel onderhoud van B. en W. met De Visiser. Er was ge»en omlijnd plan De heer Wisse zou vóór subsidie zijn als er een straatweg van werd gemaakt. Weihouder de Buck is vóór ivegsverbete- ring in 't algemeen, daar waar goede verbindingswegen zijn, is welvaart Hij zag ook liever bestrating aangebracht, doch belanghebbenden kunnen dit niet betalen. Doch omdat in deze zaak zooveel particulier initiatief is getoond, wil hij dit steunen. Elk zal den ijver van de Visser ter verbetering van den Botor- hamsweg moeien roemen; van een bree- den modderpoel is een weg gemaakt bo ven waterpeil gpr. is vóór subsidie, maar onder A'ast te leggen voorwaarden.' wat doen andere gemeenten niet tot ver betering. Wieth. Jakobsen is er tegen; hij zou er voor zijn, wanneer de weg verhard werd tot den Aagtekerksciien straatweg toe De heer de Korte is van meenmgf, dat de gemeente in deze iets moet doen De heer Matthijsse vindt het onbillijk dat de Visser steeds alleen dit werk moet doen, anderen hebben er ook veel profijt van. Kunnen die bezwaren in de uitvoering overwonnen worden, dan is hij voor subsidie.. De heer Wi,sse vreest voor een misluk king en wijst er op dat liet vennenig- vuldigingscijfer is verlaagd. Kiuinen wi> wel subsijdi,eeren Weth. de Buck wil een plan formulee ren en dat voorstellen. De weg moet absoluut eerst klaar verhard met steen- puin tot aan de Oiir. school en daarna begrind worden, van af den straatweg tot aan de hofsteden der verzoekers Hij wil 5 achtereenvolgende jaren een sub sidie verleenen van f100 's jaars, te be ginnen in 1926, als de grind is aange bracht. Hij noemt daartoe 'cijfers, wélke op verzoek van den heer de Korte ver- lioqgd worden als volgt 1926 200 Ms1 grind, 1927, '28.. '29 en 30 elk jaar 50 M,3 grjnd, door belanghebbenden aan (e wen den. Een en ander zal onder controle staan van den raad, Bit voorstel wordt aangenomen. Vóór (de heeren Matthijsse. de Korlev Koppe jan en de Buck; tegen de heeren Jakob sen en Wisse Verder werd de begrooling 1926 vast gesteld met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 11.174. Ook werd de begroo- liug 1925 nog gewijzigd. Bij rondvraag wijst de lieer Wisse nog op het zeer slechte voetpad van het perceel bouwland fvan den beer AT. Louws. B. en Wi. zeggen onderzoek toe. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W, D. Dete Groede gehouden collecte voor de stormramp heeft f 2018 opge bracht. Hierbij zij nog gemeld, dat het comité van Breskens nog een gedeelt van Groede heeft gecollecteerd. Deze week, zoo meldt men uit Sluis aan ..Zelandia", is men begonnen met uitbreiding van het buizennet tot St. A una Ier Muiden, zoodat men ook hier weldra van gaslicht zal profiteered (Voor verder Stad en Provincie zie men het Tweede Blad). KERKNIEUWS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is na gehouden examen toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, de heer P. van der Staaij, cand. te Leiden. In de gisteren gehouden kiesverga- dering zijn tot lid van het Provinciaal college van toezicht op het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland herbe noemd de als zoodanig op' 1 Januari 1926 aftredende heeren mr A A de Veer en rar. H. F. Lantslieer te Middelburg en M. A. Bleiker te Sclioondijke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Het Deensche stoomschip „Skaane", dat aihic| een lading hout heeft ge lost, is heden naar Embdcn vertrokken. II e ij e r m a n s' „Allerzielen". De heer W. van der Veer, leider van het gezelschap, dat het vorig seizoen hier Jp-^lande een reeks verlooningen van Al lerzielen van Herman Hcijermans heeft gegeven, meldt, dat hij op 26 dezer de duizendste vertooning van het stuk in dezelfde bezetting, te Parijs zal geven in het theater der internationale tentoon stelling van decoratieve kunst, Zondag 27 dezer volgt een herhaling. Er zal een comité gevormd worden, om aan deze gebeurtenis een bijzonder karakter te verleenen Hel ligt in de bedoeling van den heer Van der Veer, (daarna snet zijn, gezelschap een tournee door ons land te maken, ter herdenking van de duizendste voorstel ling. ONDERWIJS. - Tot leeraar aan de Chr. kweek school alhier is, naar de Stand.meldt, benoemd de heer P. van Oijen te Heer len. - Geslaagd voor liet examen als ma chinist, diploma A, de heer J. A. van Offenheek, te Vl'issingèn. RECHTZAKEN. Door den krijgsraad te 's Bosch is vrijgesproken de fourier J S. van den Vrijw. Landstorm te Middelburg, be klaagd van overtreding van art 6 van het Motor- en Rijwielreglement (links rijden binnen de bebouwde kom) Voor de Utrechtsclie rechtbank heeft terecht gestaan de 40-jarige mon teur J. de G, te Zeist, beklaagd een an der bewogen te hebben brand te slich ten in het huis van aden koopman W le Soest, die Dinsdag 1.1. ter zake van aan sporing tol brandstichting tot li/g jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Geêischt werd een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 ftnaanden, met aftrek van de voorloopigc hechtenis De verdediger pleitte vrijspraak en ontslag uit de voorloopige hechtenis. De rechtbank wees dit laatste af en bepaal de de uitspraak op 22 dezer. Voor het gerechtshof te Arnhem is met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den burgemeester van Lien- i den, C. de J., die voor de rechtbank te Tiel wegens aanranding van een vrouw had terecht gestaan, doch was vrijgespro ken. De advocaat-generaal eisclite legen bekl. een gevangenisstraf van een ma: nd. De verdediger pleitte bevestiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank. Het O. M. bij de rechtbank te Roer mond heeft gisteren tegen W. L. V., 36 jaar, arbeider te Eindhoven, gedetineerd, beklaagd van verduistering van een bij den rijwielhandelaar gehuurd rijwiel, 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Vermindering van straf. Aneta meldt d d. 9 September De heer van Bossen, gewezen hooTd- eommissaris van politie te Weltevreden, die verleden jaar Februari werd veroor deeld tot zes jaren gevangenisstraf, on der aftrek van de preventieve hechte nis wegens verduistering, heeft wegens voorbeeldig gedrag' tijdens zijn strafduur, drie maanden vermindering van Straf ge kregen, 'Poging tot doodslag ópe c n veldwachter. Voor de rechtbank te Breda heeft zekere V. terecht geslaan beschuldigd van poging tol doodslag op den veld wachter van Teleringen, M. genaamd, in den avond van 1 Augustus 1.1. De veldwachter verscheen tijdens een ru zie tusschen eenige personen in een café en wilde de vechtenden scheiden, waar bij V. hem in den linkerarm een ernstige snijwonde toebracht. Daarna slak «iiij nog tweemaal naar hem zonder hem echter te kwetsen. De officier van justitie, eischle tegen bekl., dien hij een gevaarlijk bandiet noemde, als bezwarende omstandigheid aannemende, dat de aanslag gepleegd is op een politiebeambte ,een veroordeeling wegens poging ^ot doodslag en zware mishandeling een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Bekl. lieeft een zeer ongunstig verleden. De vei-dediger vroeg clementie. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Verplaatst met ingang vay. 16 Sept a.s. de commies-titulair G. S. de Jong van Middelburg (post- en telegraaf kantoor) naar dat te De Bilt, en aldaar belast met de waarneming van het be heer. B UITENIAN D. DE VOLKENBOND. Redevoeringen. Chamberlain's rede, waarvan wij het feit gisteren al meldden, had weinig nieuws. Hij zeide vooreerst, dat BriUannki blijkbaar .belangstelling in den Vol kenbond houdt, omdat 't zijn minister van buitenl. zaken zoowel naar den Raad als naar de Vergadering heeft gezonden. Het bewijs van den invloed van den bond is te vinden in hel vertrouwen der groote regeeringen, die aan den Raad vitale kwesties 'hebben voorgelegd Dat Brittanniê niet in staat was het Protocol van Genève te aanvaarden in den vorm, waarin 't zich heeft voorge daan, omdat het zoo niet in alle gevallen, die zich voor kunnen doen. Voorzien kan. is oud nieuws. Evenzoo het com mentaar, dat Chamberlain er bij gaf. Volgens hem verdient de voorkeur een protocol, dat in plaats van Tiet algemeene naar het speciale, veeleer van het spe ciale naar het algemeene leidt Over de kwestiesder sancties zeide de minister, de waarde en de noodzaak daarvan niet te onderschatten, doch wel zei hij nadrukkelijk, dat sancties eerder zedelijk dan militair moeten zijn Chamberlain eindigde met op de ge wone speeehwijze zijn vertrouwen uit te spreken in aller doel: hel brengen, van rust en vrede voor de volken der wereld, wat, naar zijn meening, hel ze kerste bereikt kan worden door regio- uale overeenkomsten tusschen die lan den, die ze het meest noodig hebben Men ziet: iets van nieuwe beleekeuis had de rede niet. Slechts een openhartige en in sympathieke bewoordingen ver vatte herhaling van liet ingenomen En- geische standpunt, en vandaar ook, öai zij in Londen met groot enthousiasme is ontvangen. Voor liet overige kan 't mogelijk geen kwaad nog eens en lel- kens weer te herinneren aan dat aller doel, zooals 'l inderdaad ook practisch moet zijn Edoch de woorden zijn sedert lang in den Volkenbond al genoeg gewisseld. Naar daden ziet de wereld uit' Unden, de Zweedsehe minister van buitenl. zaken, die na Chamberlain sprak, was daar blijkbaar van doordrongen, en diende het practische voorstel in een juristencommissie le benoemen om de de arbitragebepalingen van verleden jaar, desnoods eenigszins gewijzigd, in een nieuwe algemeene conventie neer te leggen, die dan het volgend jaar door de Volkenbondsvergadcring zou kunnen worden aangenomen, en ter onderlee- keuing van alle staten opengesteld De Scaadinaven maken ditmaal nog het beste figuur in den Volkenbond, tot nog toe. Eergisteren was hel de Deen Zahle, die voor een directe voor bereiding der ontwapeningsconferentie pleitte; gisteren de Zweed Unden met dit voorstel. Wordt dit voorstel aange nomen, en gehandeld overeenkomstig het verlangen v'an Zahle, dan heelt deze Volkenbondsvergadering zeker gedaan, wal ze kon om eenige werkelijke voor uitgang in de zaak to krijgen. Dan zijn althans de groote beginselen van hel om hals gebrachte protocol weer «enigermate tot nieuw leven gewekt, gebeurt er iets. Toezicht Oostenrijk Thans heeft ook de Volkenbondsraad een besluit genomen tot een geleidelijke opheffing van het financieel toezicht op Oostenrijk. Door 'den voorzitter der fi- nancieele commissie werd nog als bijzon derheid verklaard, dat aan de opheffing der controle de beide volgende voor waarden verbonden zijn Nog drie jaar lang zal een financieel deskundige uit naam van den Volkenbond als raadsman aan de Ooslenrijksche nationale bank verbonden blijven; de Oostenrijksche re geering stemt toe in een herstel van liet toezicht als 't zijn financiecle verplich tingen niet mocht nakomen of liet even wicht in zijn begrooling ernstig in ge vaar mocht komen. (Dit was reeds be kend). De opheffing geschiedt in drieën Sinds half Augustus is er a] een verzach ting ingetreden, en aan het eind van dit VASELINE iJSCMEBRO- CHESEBROUGHl ls de eenige Vaseline ter wereld welke «edert 1669 zonder gebruik van znren wordt vervaardigd. Weiger namaak en neem Blechts origineele Tuben aan, verpakt door (Ingez Med.) jaar wordt hel toezicht voorloopig op geheven. en het volgend 'jaar Juni defi nitief, als de rekening over hel loopend begroolingsjaar bevredigend mocht zijn uitgevallen, Uilnoodiging aan Duitse h land Gisterenavond werd in de geallieerde delegaties te Genève nog bevestigd, dat zeer binnenkort een gezamenlijke mede- deeling aan de Duitsche regeering ge zonden zal worden over het bijeenroe pen der waarborgverdragseonferentie. In die mededceling zou nog van geen datum of plaats worden gesproken Al leen, dat Italië van plan js, deel te nemen aan de a.s. conferentie. Polen en Tsjecho-Slowakije zullen waarschijn lijk worden uilgenoodigd in de buurt der conferentie le blijven, die hun ver tegenwoordigers nel kunnen hooren over alle zakenwaarbij zij belang kunnen hebben. Duilschland, dat per slot met het initialicf van het waarborgverdrag is uitgegaan, heeft natuurlijk ook wel iels le zeggen over de wijze, waarop de a.s. conferentie zal verloopen. In Berlijnsche politieke "kringen acht men liet dan ook niet onmogelijk, dat de as. conferentie niet alleen een con ferentie van de ministers van buitenland- sche zaken maar ook een grobte alge meene conferentie zal worden. Hierover worden nog officieele onderhandelingen -tusschen de rijksregeering en de regee"' ringen van de westelijke mogendheden gevoerd. Het heeft in de bedoeling der mogendheden gelegen, eerst een confe rentie van de ministers van buitenland- schc zaken te houden, om het waarborg verdrag voor te bereiden Frankrijk wil de tevens Duitschland in staat stellen, met Polen en Tsjecho Slowakije te onder handelen over de verdragen aangaande de Oostelijke grenzen. De groote alge meene conferentie z<»u dan worflen ge houden nadat de verschillende kabinet- den hel resultaat van de besprekingen der ministers van buiteulandsche zaken had den goedgekeurd. Op voorstel van Duitsche zijde nu zou de aanstaande conferentie niet alleen een voorbereidend karakter hebben. Men zou integendeel trachten, reeds daar een voorloopig verdrag te sluiten, dat dan ter ratificatie bij de verschillende par lementen zou worden ingediend Indien nien in hel Duitsche voorstel treedt zul len de regeeringen op de conferentie ■vermoedelijk niet alleen door hun mi nister van buiteulandsche zaken worden vertegenwoordigd, maar ook door een aantal andere leden van de regeeringen met hun medewerkers E con.co n f. Wij hebben ook reeds gezien, dat er sprake is van een economische confe rentie Louchour heeft, in de tweede commis sie der Volkenbondsvergadering, uit naam der Fransche regcering aangekondigd, dat er nog in deze zitting van Frankrijk een voorstel le wachten is om den Volkenbond aan het werk te zetten voor de bestudeering van den economischen, momenlairen cu financieelen toestand van de geheele wereld, wat dan een conferentie zou worden als in Brussel, in 1920. o DE SPOORWEGONGELUKKEN IN IN FRANKRIJK. Op uitnoodiging van Laval, den minis- lei- van openbare werken, is dezer dagen de direclieconimissie van de groote Fran sche spoorwegnetten bijeengekomen om ,de balans op to maken van den zomer dienst. De commissie heeft na afloop der vergadering een niededecling ver spreid, waarin zij verklaarde te betrcu- ,ren, dal de Fransche spoorwegen den laat.sten lijd zeker „geen geluk" hebben gehad, doch opmerkt, dat het aantal ongelukken, opgeteld over een langere periode, van jaar tot jaar een dalend gemiddelde geeft, wat de Fransche spoorwegen, vergeleken met die van an dere landen, een gunstige positie ver schaft Deze is te danken aan de uitrus ting der locomotieven met de nieuwste ■verbeteringen, een steeds verbeterend lollend materieel, het geleidelijk ver dwijnen van de verlichting der rijtuigen met gas, enz. Wat den weg betreft, gaan.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1