iio. 211 Piia®«®g 8 Septembsjp 1928 168" Jaargang. MIDDELBUROSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. STUDIEREIS VOOll BEDIJKING. In verband met belangrijke landaan- winningswerken aan de Duilsche Noord zeekust, heeft een commissie van Duil sche hoofdambtenaren (ingenieurs) van haar regeering een opdracht gekregen een studiereis te maken naar Nederland ten einde aldaar de Zuiderzeewerken en de bedijkingswerken te bezoeken. Op Vrijdagmiddag j.l. kwam deze commissie, onder leiding van dr. W. Arnoldi, Mi- nisterialdirector im Pr. Minister! um für Laudwirtschaft, Domanen und Forsten, hier in het land en bezichtigde dien dag nog de kustverdediging van Walcheren. Zaterdag werd bestemd voor een be zoek aan de bedijkingswerken in hel Hel legat (Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen) en den in 1918 bedijkten Dijckmeesterpol- der. Na in liet hotel „Pays Bas" te Ter- neuzen de commissie eerst te hebben verwelkomd, hield de héér Ir. A. G. Ver hoeven, ingenieur der Domeinen in Zee land, een inleidende voordracht over de landaanwinning in deze provincie en ver volgens over de onder zijn directie in uitvoering zijnde bedijkingswerken, waar bij het plan en do uitvoering aan de hand van verschillende teekeniugen uit voerig werden toegelicht. Daarna wer den door dezen ingenieur nog eenige beschouwingen gehouden over de cultuur op de in 1918 bedijkte gronden in don Dijckmeestcrpolder. Vervolgens besprak de heer ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, in het algemeen de dijksVcrdediging, de dijk- valien en oeverafschuivingeri, waarbij de ze zijn mededeelingen door leekeningen nader toelichtte en een duidelijk beeld gaf van de moeilijkheden, welke bij de kustverdediging in Zeeland zich voordoen. Na deze voordrachten^ waarvan met belangstelling kennis werd genomen, had onder leiding van den heer ir. A. G. Verhoeven het bezoek plaats aan de be dijkingswerken.-in het Hellegat, die cloor den aannemer Verwater te Made op krachtige en voortvarende wijze worden uitgevoerd. Ter plaatse kon de commissie zich een beeld vormen van den aanleg van dezen nieuwen zeedijk en van hel vele grondwerk dat hier in korten tijd is verricht. Na deze bezichtiging werd nog een be zoek gebracht aan den Dijckmeestcrpol der. Hier verkreeg de commissie een indruk van de groote veranderingen, die pas bedijkte gronden in een tijdsverloop van enkele jaren ondergaan. Aan de excursie namen behalve ge noemde ingenieurs nog deel de heeren K. J. W. Bernet Kern pers, directeur der registratie en domeinen in Zeeland en "Westelijk Noord-Brabant: jhr. ir. 0. E. W. van Panhuijs, directeur van het Rijks bureau voor ontwatering, en H. de Groot, ontvanger der. registratie en domeinen te Hulst. 's Avonds vertrok de commissie naar 's Gravenhage, ten einde de volgende dagen te besteden voor een bezoek aan de Zuiderzeewerken en aan andere wer ken in het Noordelijk gedeelte van ons land- stadsrechten schonk. Te twaalf uur viug de lanooouwtcnloonslelling aan. DE KONINGIN OP AMELAND. NEDERLAND EN BELGIË. Belga seint uit Genève: Aan het einde van de gisterenmiddag gehouden vergadering van de Volken bondszitting hebben de heeren Vander- Velde en van Karnebeek zich lang en zeer vriendschappelijk met elkander on derhouden. Waarschijnlijk zal Vander- Velde vóór zijn vertrek nog eeu ont moeting met van Karnebeek hebben. De twee staatslieden zullen zich dan waar schijnlijk bezig houden met de Neder landsch-Belgische" betrekkingen. Op" een open boerenwagen met een paar zitbanken, waarover opgevulde kocienhuidcn waren gelegd en die be spannen was met een mak oud paard, is de Koninklijke Familie gisteren van de stoomboot „Waddenzee" naar den wal gereden over den pier, waar het water telkens overheen spoelde door den ster ken wind Het gevolg nam plaats in een op dezelfden i gen. Aan het eind van do pier stonden (auto's, maar de Koningin bleef in den wagen zitten, en reed zoo naar het versierde Nes, waar in het WaterstaatS- huis even gerust werd. De bevolking ontving haar zeer geestdriftig. Vervolgens werd een wandeling ge maakt naar het Raadhuis, waar de bur gemeester een toespraak hield. In haar antwoord zei de Koningin dat de Amelanders ook heden nog den naain van onverschrokken zeevaarders weten hoog te houden, als wakkere redders. Daar waar gevaar voor hun kameraden ter zee dreigt, ontzien zij hun leven niet waar het geldt het leven van hun raede- menschen in veiligheid le brengen. In den strijd tegen diezelfde zee tegelijk on ze vijand en onze bondgenoot, hebben zij blijk gegeven steeds vooraan te staan, getuige de reeds tot stand gekomen zee wering op het westelijk gedeelte van het eiland. Na eigen aanschouwing ben ik er des te meer van overtuigd dat de bevolking van Ameland de moeilijkheden en ge varen welke de natuurlijke gesteldheid van het eiland haar in den weg legt, ook in de toekomst zegevierend liet hoofd zal weten te bieden, om haar dierbaar eiland den steeds toenemenden bloei le verzekeren, dien ik het zoo gaarne en van harte toewensch. Daarna werd per auto een rondrit •er het eiland gemaakt, langs de vier dorpen. Het "weer was slecht. Voortdu rend regende het. In Hollum stond de reddingboot nr. 9 van de Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij opgesteld en de Koningin liet den schipper Ilarmen Dirk Visser, die 90 menschen heeft gered, bij zich ko men. Daar was ook de oud-schipper Jacob Visser, die aan de redding! van niet minder dan een 200 mcnschenlevens heeft meegewerkt. Op den zeedijk van liet waterschap te Grieën, ontving de Koningin inlich tingen van den dijkgraaf mr. D van Wei- deren baron Rengers. Irï hel hotel de Zwaan le Hollum werd de thee gebruikt. Ook het graf der Gamminga's te Ballum werd bezichtigd. Om half zëven was de Koninklijke familie terug in het Water^taatshuis, waar de nacht werd doorgebracht. De eilanders genoten vau een vuur werk, dat ook door den Prins en het )lg werd bijgewoond, e Koningin is voornemens lieden, Dinsdagochtend, in dcnzclfden open boerenwagen die haar van de boot over de pier naar het eiland heeft gebracht, een tocht over het eiland naar het bree- de strand te maken. Te één uur vertrekt de Kon. familie met de „Waddenzee", te twee uur ver wacht men haar te Holwerd terug, van waar over Ferwerd en Stiens naar Lee warden gereden wordt. De Koningin, de Prins en de Prinses zullen daar ver blijf houden in de woning van den Com missaris der Koningin op het Hofplein. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg Het programma van de zevende bespeling van den beiaard in den Abdij toren alhier, uitgaande van de Ver eeniging tot bevordering van hel Vreem delingenverkeer in Walcheren le Mid delburg, op Woensdag a sdes avonds van half negen lot half lien uur door den heer A. van Ós. luidt als volgt 1 .Feestmarsch, Op. 20, J. Morks Morceaux fantasliqucs, Op. 1791, J. Morksj iufilrichten"hoóiwa"^ Marsch ia G, A. van Os, 4. Feesl-reien - Op. 223, J. Morks; 5. Fcslival-marsch. Op 98, J. Morks; 6. Zeeuwsch Volkslied. J. Morks; 7. Marsch in F, A. van Os. HET SCHEIDSGERECHT BIJ DE NEDERLANBSCIIE SPOORWiEGf.N. Naar de Tel. verneemt, heeft dr. J. Th de Visser, zich bereid verklaard, in de plaats van den heer De Geer liet voorzitterschap te aanvaarden van het scheidsgerecht bij de Nederlandsche Spoorwegen. Evenwel heeft de heer Do Visser te kennen gegeven, het op prijs te zullen stellen, indien de vergaderingen van het scheidsgerecht in Den Haag; wor den gehouden. EEN MOTIE VAN IIET „ALG. NE DE RL. VERBOND." Naar „Neerlandia" meldt, werd te Den Haag op een vergadering van het hoofd bestuur vau het „Algemeen. Ncderlandsch Verbond" de volgende molié aangeno men „Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het verdrag tusschen Nederland en Bel gië vau 3 April 1925 door zijn groote eenzijdigheid een zeer groot gevaar vormt voor de eenheid van den Nederlandschen Stam en acht dat Verdrag daarom in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk." „Het Laatste Nieuws" van Brussel meent dat liet hoofdbestuur van hel A N. V. glad verkeerd handelt, wanneer het zich op een dergelijke wijze uitlaat over een vraagstuk, waarvan de behandeling feitelijk buiten zijn bevoegdheid valt. HERDENKINGSFEESTEN TE SNEFK. Heden beginnen de feesten te Sneek ter herdenking van het feit dat Keizer Karei V 400 jaar geleden aan Sneek de HET BINDEND TARIEF DER BOEKDRUKKERS. De oproep voor de tweede, 10 dezer te Utrecht te houden vergadering van boekdrukkerspatroons tegen het bindend minimumtarief, is onderteekend door een 60-tal drukkerijen. De oproep voor de eerste vergadering droeg slechts de on- derteekening van twaalf drukkerijen. Uit Walcheren. Op het strand van Vrouwenpol- d e r, genaamd „De Schans", is aange spoeld een in zee in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon Uit Zuid-Bcveland. De collecte gehouden te 's Heer Are n ds kerke ten bate der slacht offers van de stormramp op 10 Augustus j 1. heeft opgebracht f 1360.30, welk be drag aan het Provinciaal Watersnood- Comité in Zeeland is overgemaakt. 'Men meldt ons uit R i 11 a n d-B a t li Op de gehouden aanbesteding door het bestuur van den Reijgersbergschenpolder betreffende het verleggen van den op rit bij den Separatiedijk, was laagste in schrijver de heer W. van de Linde, aan nemer te Kattendijke, voor f1478, aan wien het werk is gegund. Eindelijk zal dus deze gevaarlijke bocht worden verbeterd. Daar genoemd punt aan den Separaliedijk ligt in den ver keersweg met Noord-Brabant, zal het rkecr daar ter plaatse, wat de veilig heid betreft, zeker zeer veel verbeteren. Door den zeer scherpen bocht gebeur den daar den laatsten tijd steeds min of meer ernstige ongel ukken. o— Uit S c li o u we n-D u i vc 1 a nd. De Z. N. vult het bericht omtrent de kwestie-de Broelcert, nog aan met de mcedecling, dal Ged. Staten van Zeeland, gelet op art. 20, derde lid der Gemeente wet ,en na oen lieer de Broekert le heb ben gehoord, geenc termen aanwezig achten, om hem van zijn lidmaatschap van den Raad vervallen te verklaren. De heer J b. Steur te E Hem eet reed Vrijdagnamiddag j.l. omstreeks 1 um' van de school te Ellemeet huis waarts met zijn nieuwe auto. Op den Schelpweg ter hoogte der hofstede van de Witte, waar hel uitzicht slecht is, be vond hijzich plotseling tegenover een boerenwagen en een hveede auto. Door krachtig remmen wist hij een botsing te voorkomen, doch kon niet verhin deren, dat zijn auto achteruit de vaart in ging. De heer Sleur wist zich le red den en kwam met kleine kwetsuren vrij. Des avonds was men nog bezig met hijschwerktuig^n om de auto op het droge te brengen. (Z. N.) Uit Tholen. Door den commissaris der Konin gin is benoemd lot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente S t a- venisse, de lieer A. Stoutjesdijlc, ter vervanging van den heer J. Gaakeer. die overleden is. UitZeeuwsc h-V IaanderenOD. Dinsdag 15 September a s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten Oostburg en Aardenburg. Zondagmiddag werden te Bres- kens bij de hofstede van den heer Be- cu voorbijgangers gealarmeerd door he vig geschreeuw van varkens, gepaard gaande met angstgeroep van een meisje Ter hulp snellende, bemerkte men, dat een 6-jarig meisje, met haar ouders op bezoek en voor tijdverdrijf in den. boom gaard bloemen plukkende, door in dien boomgaard loopende varkens, die geen kinderen gewoon waren, was aangeval len. Men bevrijdde het kind en liet bleet dal haar kleertjes geheel vernield waren en zij beten in den rug bekomen had. Vertrouwt dus geen kinderen bij var kens. (T. Crt.) De motorboot „Vertrouwen" is'" Za terdagmorgen, op weg naar Brcskens door de Westenwind op de Breskensche plaat gedrongen, daar de schroef steeds boven water sloeg. Door liet hevige stooten sloeg het schip lek, waardoor de lading, tevens ook door het over slaand waler, nat werd. Het gebeurde werd van daaruit waargenomen, waarop een 4tal motorbolters ter assistentie uit voeren. Dezen is hel gelukt de „Vertrou wen" af te sleepen cn behouden in de haven te brengen. Terstond werd met het lossen van de lading aangevangen. Het onderste deel was verreweg nat. (T. Crt.) Toen gisteren iemand aan de woning van S. le Oostburg kwam, wiens vrouw alleen thuis was, kreeg deze geen gehoor De woning betredende, bespeur de hij daar een sterke gaslucht. In de kamer komende, ontdekte hij vrouw S. zittende aan de tafel, en die door gas- verslikking bleek te zijn overleden De gasleiding bleek open te staan Zware Overiioeken in Wol, Chenille en Wol DOEKEN met Avonddoekjes in Witte Zijde en zwarte Wo'. Chenille Avonddoekjes in groote verscheidenheid vunat 12^ Ct Fa. H. L HEÜDRIKSE, GRAVENSTRAAT - MIDDELBURG. Koopt Uw doelc bij ods, dan is U aanmerkelijk goeilkooper uit, dan bij ieder ander ndres. Doet Uw voordeel en vraagt prijs. (Ingez. Med.) VOOR DE SLACHTOFFERS VAN IIET NOODWEER. Sedert de vorige opgave is nog inge komen bij den penningmeester van het Provinciaal Watersnood Comité in Zee land, van: Collecte Domburg f1140 45, collecte Burgli f 243.58; collecte Ouwerkerk f301.50, de meisjes van het Bad-Ilotel te Domburg f 10; collecte Wcmeldinge (nagekomen giften) f10, P. B. V. te S. en M W. B. te Z. t"10, collecte Domburg (nagekomen gift) f194; collecte Sluis f500; collecte "Xissc f284 70, collecte Ei kerzee f222.14; collecte N. eu St Joos- land f552.75; N. N. f2; collecte IJzendijke '20 90. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland zond als tweede remise van de bij dat Comité ingekomen giften en op brengsten van collectes in Zeeland een bedrag vau f 20 000 aan het Nationaal Steuncomité Stormramp Aug 1925. Bij het plaatselijk comité kwam nog in van de firma D'huij f2.50, en van de firma Baurdoux onder letter P. W. f4 en D.'de V. fö. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Rans- dorp—Schellingwoude door ds. W. Reus, te Westkapelle. Op het drietal te Joure komt voor ds. Tj. Jonker te Biezelinge. G e r e fKerk, Tweetal te St. Laurens: A. Koning, cand. te Nieuwerbrug, en J. Maaskant, cand. te Rijsoord. Beroepen te De Lier, ds. W. Moene te Oostburg. Geref. Gem. Beroepen le Nieuw-Beijerlaild ds. G. II Kersten te' Ierseke. Oh r. Geref. Kerk. Op het tweetal le 's Gravenhage komt voor ds. S. van der Molen te Zierikzee. KUNST EN WETENSCHAPPEN. (Hollandsehe hulde aan eeu Belgisch minister. Volgens de „Independance Beige" zou de vereeniging „Rembrandt" uit Am sterdam, die schilders en beeldhouwers omvat, aan den Belgischen minister van kunsten en wetenschappen, den heer Huysmans, een telegram hebben gezon den, om hem te felicitecren met de ver schillende initiatieven, die hij op kunst gebied heeft genomen, o. m. het ver- hoogen der bedragen voor de studie beurzen, voor den prix de Rome, enz Het telegram zou verder zeggen, dat België daarmede een edele les geeft Nederland, waar de regeering zich nog steeds aan het ongelukkige principe houdt, dat kunst geen staatszaak is Het telegram zou besluiten met de woorden, dat Huysmans iemand is, waar op .de wereld trotsch mag zijn. Het Brusselsche orgaan voegt aan deze medcdecling toe, dat de Amsteidamsche artisten wel wat vlug van stapel loopen. (Msb.) „Het geslacht der S a n t i 1-J an o s'door Joost Mcndcs. W. L. en' J. Brusse's t'itg. Mij. Kort geleden is ook het derde boek verschenen van het zevende deel - 's We relds daverende wedloop" We krijgen daarin eerst het vervolg van het in vo gelvlucht j*cziciie beeld van de ontwik keling der arbeidersbeweging in Amster dam, nu genaderd lot het bereiken van het succes door de georganiseerde macht, en in liet tweede gedeelte de verdere ontwikkeling van Ko, den schrijver. Het is met dit deel als met alle vorigfc. Groote waarde heelt het ter kenschetsing van het heroïsche in die arbeidersbewe ging, maar hinderlijk blijft de bekrompen heid waarmee alle andersdenkenden met een vloed van schimpscheuten worden gehoond Zooals trouwens het heele ver haal door, een vormocienden vloed van adjulieven iederen zin overlaadt. We ge- loovcn dat dit overdadige in hetgeen Joosl Mcndes van dit alles te zeggen heeft, zal beletten dal deze cvdus veel lezers krijgt. Tien doelen lang beschrij- iiigcn is le veel, hoe raak ook tie criti- sche opmerkingen vaak zijn Want ook in liet persoonlijke element dat aan deze serie een doorloopende lijn heet Te geven, n!. de geschiedenis van Ko met zijn fantastische omgeving, ver drinkt het persoonlijke in de eeuwige beschrijvingen. „M e r ij n l j e G ij z eh 's Jeugd", door A M de Jong. Het Verraad. Uitg. Em. Querido Dat is een boek om iioog te prijzen. De schrijver wil hier blijkbaar nog meer verhalen op laten volgen van de ervarin gen van Merijntje Als hij dat in den zelfden geest doel, belooft liet een mooie cyclus tc worden. Het is in de 'laatste jaren een veel gekozen schrijver sonde rwerp de we reld le bezien door kinderoogen. Maar de wijze waarop De Jong dit doet. is wel heel bijzonder Merijntje is een goed willend en ijverig denkend dorpsjongetje, dat door een toe val een warme vriendschap sluil mot een beruchten strooper En dit boek vertelt ■an deze eerste kennismaking van Merijntje „met hel brandende leven der grote mensen, waarin hij als een argeloze vlinder rondgefladderd en zo wreed de tere vlerken had geschroeid Prachlig en vaak zeer geestig is hel zuivere naïeve denken van dit jongetje geteelcend, „zo 'elder as kloar woater", getuigt de pastoor er van. Boeiend is het kinderlijk gepraat weergegeven, en merk waardig overtuigend is in de gebeurtenis sen en in de vlot (en in dialect) geschre ven gesprekken tegelijkertijd een sterk- levend beeld gegeven van den strooper en van den ouden pastoor Verrassend origineel zijn sommige dier gesprekken. Maar het zou den schrijver niet mo gelijk zijn geweest zoo overtuigend te ver tellen als hij niet heel nauwlettend het dorpsleven had waargenomen Allerlei le vendige trekjes geven een krachtige re aliteit aan zijn verhaalt En bovendien nog boeit liet door den zuiveren en knappen opzet. Toen we in dertijd van dezen schrijver den roman cyclus „Hei Evangelie van den haat" lazen, werden we daarin (naast de waar deering van veel goeds) gehinderd door een le veel in allerlei opzichten, dat te sterk liet voelen waarom hol zóó be dacht was. Hierin niets van dien aard. Dc ontwikkeling gaat geleidelijk naar het zeer tragisch slot. dal wel schrijnend is, maar heel logisch voortvloeit uit de te genstelling van die jeugdreinheid en dat uwe grootenicnsclien-gedoe. Enkele andere episoden doen vermoe den dat het aaiiknoopingspunten zijn voor een vervolg. We zijn ér zeer benieuwd naar. ONDERWIJS. Geslaagd le Fredcriksoord voor het -diploma „Bloementeelt 0. P. Broerse van Serooskerke (W) thans te Geldrop. LANDBOUW. Er werd indertijd medegedeeld, dat de hoofdassistent-pluimveeconsulent, evenals in 1924, pogingen zou aanwenden om eenige wagons slachtkippen naar Duitschland af te zetten Eenige weken geleden bleken er moeilijkheden ontstaan te zijn over de verzending, waarna door den secretaris van V. P. Z. werd gemeld, omdat er nu toch reeds over geschreven was, dat deze moeilijkheden bestond in hel voorkomen van hoenderpest in een andere provincie, maar dal de mogelijk heid niet was uitgesloten, dat nog een goed resultaat was le krijgen. Nu is be-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1