Uo. 210 Masrastffig 7 Septemis©!? 192£ 168° Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DE ZOMERTIJD. Naar de correspondent te Brussel tier N. R. Crt. meldt, is de Belgische re geering het met de Nederlanclsche eens geworden, den zomertijd in den nacht van 3 op 4 October te laten eindigen. DE GEHEIMHOUDING VAN DE LEGCR- STERKTE. Het Tweede Kamerlid Dresselliuys Beeft aan den minister van oorlog de •volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, de redenen mede te deelen, die hem er toe hebben geleid, om het boekwerk, inhoudende de nieuwe oorlogsorganisatie van het le ger welke organisatie tot dusver steeds voor het publiek bekend was, geheim te stellen, voor zoover men er de leger- sterkte uil zou kunnen opmaken, waar door de sterkte en ae opzet van onze weermacht aan het openbaar oordeel wordt onttrokken? 2. Is de minister niet van meening, dat zoodanige geheimhouding in strijd is met den geest van openbaarheid, waarvan in dezen tijd de nuttigheid is erkend, en met het lidmaatschap van Nederland van oen Volkenbond, en is de minister niet alsnog bereid, om mits dien den nieuwen maatregel van geheim houding in te trekken, opdat, zooals tof dusverre, voor het volk inzicht aangaan de de nieuwe plannen van ontwikkeling en organisatie van ons leger mogelijk blijft? 3. Indien onverhoopt het antwoord op vraag 2 ontkennend luiden mocht, is ae minister dan niet bereid althans aie or ganisatie voor de leden der Kamer ver krijgbaar of ter inzage en besludcering te doen stellen, als noodzakelijk gegeven van beoordeeling van het leger vraagstuk? EEN WAARSCHUWING UIT DE MIJN STREEK. De Armenraad voor Heerlen en om streken heeft een brief gezonden aan de gemeentebesturen en de burgerlijke arm besturen buiten de provincie Limburg, waarin wordt uiteengezel, dat hel ten zeerste valt te ontraden dat arbeiders op goed geluk naar de mijnstreek komen, althans wanneer zij niet voldoende mid delen hebben om gedurende drie weken in hun onderhoud te voorzien, of niet in het bezit zijn van het noodige geld om de terugreis te bekostigen. Gehuwden moeten aldus de brief, bovendien kunnen beschikken over ten minste f 30, tenein de zich een woning te kunnen verschaf fen. Deze personen doen voorzichtig met voorloopig hun gezin niet mee te bren gen en dit pas te laten overkomen nadat zij werk en een woning hebben gevon den. J.F.WOLSKYvih.K.J.QUIST Lange Delft I 18 - Middelburg. Wij ontvingen „De Nouveauté's" Wollen Stoffen. Bontranden. - Moderne Galons. Zijden Crêpe Lingerie. Wollen Vesten. Zie voer de laatste Modes steeds onze Etalages. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Ze zeggen dat er een kouden winter te verwachten is omdat de bijen de (vorige week hun korven met bijzondere zorg afsloten. We hebben idee dat die diertjes voorloopig nog slechts het weer van Za terdag en Zondag voorvoeld h,ebben. Dat was ten minste erg genoeg voor extra- maatregelen. Wat 'n water en wat 'n kou! We hoorden van lcou-lijdsters (zelfs zónder bloote armen) die haastig naar een winkel liepen om „een wolletje" maar teleurgesteld werden omdat de win" kels zelf overvallen waren door de kou, en nog niet op winterverkoop ingespan nen waren. We hoorden ook al veel pra ten over kachels en kolen. Laten we nu maar hopen dat die bijen dezer dagen kun extra-voorzorg weer kunnen wegnemen om te profiteeren van een lekkeren warmen nazomer. Dc eigen lijke winter is nog veel te ver weg. Vandaag had het er alles van'of we weer naar den zomer teruggaan. Het Woensdag op den Abdijtoren alhier te geven laatste concert zal plaats hebben van half negen tol half tien. Abusievelijk stond in het staatje van vergaderingen enz. Donderdag aan gegeven voor dit concert. Vrijdag a.s. geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder eene uitvoering op het Molenwater des avonds te S uur. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden jaarlijksche vergadering der Vet. eeniging Nederland in den Vreemde, is tot bestuurslid gekozen, de heer mr. A. A. de Veer, alhier. Uit Vlissingen De ook door ons aangekondigde springvloed heeft Zaterdag te Vlis singen zeer veel belangstelling ge trokken, ook van buiten de stad. Vooral in de omgeving'van het Standbeeld van „de Ruijter" en op den Boulevard de Ruijter stonden honderden het steeds zoo mooie schouwspel van het overslaan der met kracht voorgezweeple golven gade te slaan. Het water stond! zeer hoog, wat vooral in de visschershaven goed waarneembaar wss, maar het liep toch niet over. De wind was wel krachtig, maar van een storm kon toch niet wor den gesproken, ware dit wel zoo^geweest, dan zou het schouwspel nog wellicht mooier, maar de gevolgen minder aange naam kunnen geweest zijn. Dat verschil lende, die zich op den boulevard bega ven een nat pak opliepen, was te ver wachten en bij de jeugd ook veelal de bedoeling. De heer P. J. Guitig, commissaris vau het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen, herdenkt morgen den dag, waarop hij 50 jaar iu Rijksdienst is. Reeds gisteren werd de jubilaris door den di recteur van het loodswezen gecompli menteerd. De heer Guftig werd gepensionneerd als opperstuurman bij de marine, en werd toen adjunct-commissaris je TJmui- den, later commissaris te Delfzijl, toen te Hellevoetsluis en sedert 1 Mei 1919 te Vlissingen. Te Vlissingen werd gisteren het lijk van een vrouw uit de Schelde opge haald. De identiteit van de vrouw kon worden vastgesteld. Woensdagavond geeft „Ons Genoe gen" liet laatste concert aan den Boule vard te Vlissingen. o Uit "Walcheren. Te Domburg heeft de collecte voor de stormramp f 1142.39 opgebracht Uit Zuid-Beve1and Met ingang van 1 October a.s. i; Denoemd tot brugwachter te Sluiskil de heer C. W'. Udo, thans sluisknccht te Wemeldinge. Uit Tholen. Tijdens het hevig onweder dat Vrij dagvoormiddag boven de gemeente Scherpenisse woedde, sloeg de bliksem in den Korenolen van den heer Rijstenbil Bij onderzoek bleek dat een balk bo ven in den molen brandende was. die met eigen middelen kon gebluscht wor den waardoor erger werd voorkomen. U i t Z e e u w s.c h-V laanderenOD. Degemeenteraad van Philip pine heeft met algemeene stemmen be sloten aan den minister van "Waterstaat te vragen de doortrekking van het kanaal Philippine-Haven naar den Braakman. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Tusschen Schoondijke enT.Tzen- dijke is gisterenmiddag een Belgische auto, die in de richting van België te rugkeerde, vermoedelijk door het de fect raken der stuurinrichting in een sloot gereden. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de inzittenden liepen allen verwondingen op. Van twee dames, kreeg o. a. een lange snee van glas over de borst, een heer brak een arm, ook de andere dame en een vijfde persoon werden door het glas ver wond. Volgens een nader bericht is hot onge luk veroorzaakt door het springen van een band, en bekwam een der vijf inzit tenden een been- en sleutelbconbreuk, de anderen kwamen er met leelijke won den aan hoofd en handen af; de chauf feur had een lichte schram in het ge laat. Na 'n half uur daagde medische hulp uit IJzendijke op. 's Avonds' konden de gewonden naar Brussel vervoerd worden. De auto was erg beschadigd. In de gemeenteraadsvergadering te IJ z e n d ij k e op 4 Sept. werd een ver zoek van het „Wit-Gele Kruis" om een jaarlijksche subsidie van f 300 toe gestaan. Komt het Groene Kruis ine4 i een dergelijk verzoek voor een wijkver pleegster dan zal dat op denzelfden, voel worden behandeld. Een verzoek van hel bestuur der R, K. school om subsidie te verleenen voor het geven van onderwijs in de Frausche taal wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter meent, dal de gemeente deze subsidie niet mag ver leenen, hij wil het eerst nog eens onder zoeken. De gemeenterekening wordt vastge steld na een kleine opmerking van den heer v. d. Woijde over de buitengewoon hooge kosten van de veldwachlers- kleeding. De ontvangst was f65640.15y2 en Uit gaaf f56517,81. Batig slot 19122,34^. De rekening van het electrisch be drijf. ontvangstf 1345,79, Uitgaaf f 11478,92 Batig slot f 1978.9S. De begrooting voor 1926 wordt aan geboden met in ontvangsten en uitgaven f 62500,03y2, niet een post van onvoor zien van f 1562.38i/a. Voor het elcclr. bedrijf is de begroo ting voor 1926 in ontvangst en uitgaaf f 1362,25 met een reserve van f 169,47. Dc slroomprijs zal met 5 cent worden verminderd. Bij de rondvraag merkt het lid v. d. Weijde op, dal de Boulevard erg ver wilderd is jen fnoodig schoongemaakt dient le woi-den. De voorz. is het met hem eens en za] er nota van nemen. De heer Koster vraagt of hel ook voor IJzendijke geen aanbeveling verdient een aulomobiel-motorbrandspuil aan te schaf fen, zooals op Biervliet. De voorzitter wil liever met een be slissing wachten lot men weet wat er an de waterleiding zal terecht komen. GEMEENTEREGUOOTING VAN MIDDELBURG. Door burg. en weth. is aan den raad aangeboden het onfcwerp-begrooiing 1926. Het eindcijfer van den gewonen dienst is f 1.437.032.73y2, met een post Vöor on voorzien van f 31.786.01V:»- De kapitaal- dienst wijst in ontvang aan f 312 836.21 en in uilgaal' f 304.252.83'alzoo een. goed slot van f 8583.37y2. In een begeleidend schrijven wijzen burg. en weth. er o.a. op. dat de op brengst van de belading op het inko men moest worden geraamd op f 495 000 tegen f455.000 voor 1925 (later tot een bedrag van f442 500 teruggebracht). Als oorzaken voor die hoogere raming, noe men burg. en weth. dc volgende verhoog de uitgaven. Den eersten lceer moest worden uitgetrokken rente en aflossing van de leeniug 1925 ad f350 000; de ver- pleeggelden armlastige krankzinnigen moesten met rond f 15 500 worden ver hoogd, in verband met de verlaging der Provinciale bijdrage met ongeveer 50 pet voor het L. O. moest iu verband met de pas aangenomen reorganisatie f12.000 meer worden uitgetrokken, terwyl hel burgerlijk armbestuur f3400 meer aan subsidie zal behoeven. Voorts is er rond f14000 minder goed slot van den vorigen dienst, namelijk f 62013.48V2 tegen f 75928.85, Voor onvoor zien is uitgetrokken f31.786.011/2 tegen .571/2 het vorig jaar (later terugge bracht ,tot f12.500). Ofschoon de begroolingen der bedrijven nog niet worden overgelegd, deelen burg. en weth. mede, dat bij die van het elec trisch bedrijf voor een bepaalde categorie verbruikers (kracht buiten de speruren enz.) een vermindering van den prijs per K.W'.U. van 12 op 10 cent wordt voor gesteld, terwijl zij voor grootverbruikers, met wie bijzondere overeenkomsten zijn gesloten, gehandhaafd wenschcn te zien voor 1926, dat zij voor elke K.AV.U., die zij boven de 10.000 gebruiken, na afloop van het kalenderjaar 1926 114 cent per K"W.U terugbetaald krijgen. Hierdoor kan de uitgetrokken post straatverlichting dalen van f29.281.62 tot f28176 42 en zal het verschil van f 1105.20 kunne worden gevoegd bij den post onvoorziene' uitgaven. Opgemerkt dient o.a. te worden, dat terwijl in het afgesloten boekjaar nog f8694 95 was uitgegeven voor het herstel van den voorgevel van het raadhuis, en voor 1925 nog f 4779 24 daarvoor werd geraamd, thaps niets meer wordt ge vraagd. Bij de toelichting op den post herstel en yernieuwing van straten wordt mede gedeeld, dat voor nieuwe bestrating in aanmerking komen in 1926: Hout- en Turfkade, Dokslraat met trottoirs, Arme- niaansch Schuitvlot, Teerpakhuizeustraat, Langedelft, Noordplein (klinkers), Nieu we Ooslcrsche straat (klinkers), Brande- rijmolengang (klinkers), Seisdam. Goe- sche Korenmarkt, Nieuwe Poortstraat, Korendijk, Pauwpoort, Roosterstraat, klinkerpad langs heerenbeurs en Eigen- haardslraat. Nog vermeldt de Ijjst de kaden van af de Nieuwe Haven lot de Segeerslraat, wat zeker een herhaling zal zijn van Hout- en Turfkade Op de begrooting komt als te ontvan gen bedrijfswinst van het Electrisch be drijf voor f 29994.35, en als le betalen ver liezen voor de gasfabriek f 11 799.76 voor de waterleiding f 9402 66 en voor den reinigingsdienst 1' 54.705.31. KERKNIEUWS. Gister vierde ds P. C. A. Halffmann, te Schiedam, zijn 40-jarig amblsjubilé Hij begon zijn loopbaan te Den Bommel, en stond daarna achtereenvolgens te Koudekerk e, 1889—25 Sept 1892, en te Schiedam. De bazaar die dezen zomer te Domburg is gehouden ten bate van het orgelfonds heeft netto f 2400 opge bracht. Ds. W. G. van Doorne, N Ilerv. pred. te Veldhoven (Br.\ herdacht gis teren den dag, waarop hij voor 45 jaar in het predikambt werd bevestigd. Ds. Doorne stond o. a. te Hcinkens- zand. De kerkeraad der Geref. Kerk Ka- pelle-Biezelinge benoemde als or ganist in de vacatur© J. Polljewijd. den heer A. de Jager Jozz. economie schoenen der welker lederen binnenzool een geheel rubber onderwerk is aangebracht) bieden Besparing van minstens 75 °/0 aan reparatiekosten Gegarandeerd droge voeten bij het natste weer; Altijd blijvende prima pasvorm en elastische gang Waar niet verkrijgbaar, vraagt aan bij 0. R. E. S. ECONOMIE SCHOENFA BRIEKEN. Heveadorp (Geld.). KUNST F.N WETENSCHAPPEN. Het Z e i s l e r slot. B. en W. van Zeist hebben voorgesteld Ccn crediet van f 39.000 le verleenen ten behoeve van de uitwendige restauratie van hef Zeister-slot en verbetering van den omtrek van het slot. De raad heeft dit voorstel naar de afdeelingen ver wezen. De moord op Doorman. Anela meldt d d. 4 September: Chris Doorman, die tot 15 jaar gevan genisstraf is veroordeeld, in verband met den moord op zijn vader, leekende rivi- sie aan. ONDERWIJS. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Domburg is benoemd: Mej. M. M. Ilondius van Middelburg. Geslaagd le Yenlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen, de heer J. de Munck, te Vlissingen. Geslaagd le Wageningen voor het examen tuinbouwkunde L. O., dc heer J. Witte. teNoordwelle. Geslaagd voor het 2e gedeelte van hel notarieel examen, de heer G. J. van Campen, te H ul s t. LANDBOUW, Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw te Breskens. Aan de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw, die te Breskens op Zaterdag 12, 13 en 14 September a.s. zal worden gehouden, is ook een schilderijen-ten toonstelling verbonden. De opening daarvan heeft Vrijdag middag, 11 September, plaats. Geëxpo seerd worden doeken van de kunstschil deres mevT. Ileudrix le Vlissingen en van de heeren Jacobs le Vlissingen en Bergsma te Zoutelande. Ook heeft er een verloting van doeken plaats. De eigenlijke tentoonstelling wordt Zaterdag geopend De ontvangst van het bestuur der Maatschappij en genoodig- den heeft op hel 'gemeentehuis plaats, waar de eerewijn wordt aangeboden. De. gehecle gemeente zal voor deze gelegenheid feestelijlc worden versierd, terwijl de N. V. Van Melle's G. W. te Breskens aangeboden heeft 's avonds de gemeente electrisch te verlichten. Dc verlichting wordt geleverd door the Electric Lighting Board te Londen (bij kantoor Brussel). Verder is er op Zaterdag nog etalage wedstrijd, ballouwedstrijd, Japaneesch vuurwerk, muziek, enz. Zondag is het tentoonstellingsterrein rein ook weer geopend, verder zijn de muziekgezelschappen van Groede en Schoondijke uitgenoodigd, terwijl er des avonds ook weer vuurwerk is Maandagavond wordt de tentoonstel ling gesloten. Dien dag xvorten volks spelen gehouden, terwijl 's avonds een zinnebeeldige lichtstoel van pl.m. 110 personen door het dorp trekt De ver lichting hiervoor wordt geleverd door het huis Ricard te Brussel. Na afloop van het vuurwerk op Zon dag en van den lichtstoet op Maandag rijden extra-trams. RECHTZAKEN, De rechtbank te Zutphen heeft den 55-jarigen sloelenmatlcr H. B., die te Holterbroek, gem. Eibergen, zijn vrouw met een stok heeft doodgeslagen, lot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van do voorloopige hechtenis veroordeeld, over eenkomstig den eisch van het O. M. (Ing. Med.) HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ, Werkeloosheid. .Zaterdag stonden als werkloos inge schreven 2 Ij'pografon, 2 metselaars, 13 opperlieden, 5 schilders, 9 timmerlieden, 1 houtdraaier, 2 meubelmakers, 3 stof feerders. S kleermakers, 1 zadelmaker, 3 bankwerkers, 3 smeden, 2 bakkers, 2 'boerenarbeiders, 1 magazijnbedienden, 2 boekhouders. 9 kantoorbedienden, 1 ma chinist, 1 mach tcekenaar, 22 vau an dere groepen, 26 met vakkennis zonder bep beroep en 69 zonder vakkennis (ongeschoolden Verder 11 wouwen, w.o. 3 winkeljuffr 3 k anloorbed., 1 werk vrouwen en 1 wasehvrouw voor wasch aan huis. Totaal 201, vorige week 178. Faillissementen. Failliet verklaard J. Ringelberg, ma- nufacturcnhandelaar, Slijkstraat E 74, Axel Rcchter-commissaris mr. W. M. Jolles. Curator mr. H v. d. Beke Callenfels le Middelburg. C. J. F. Lagace, graan- en meelhande laar te Vlissingen Rechter-commis- saris mr' J. W. Zijlstra. Curator mr. J. W. Goedbloed te Goes. I. L. van Nieuwenhuijze, koopman, te Zonucmaire. Rech(er-commissaris mr. G. F. baron thoe Schwarlzenberg en Ilohenlansberg. Curator mr. C. J. B. du Croo te Zierikzee, VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Autobus eu spoorweg Naar men ons meldt zullen de auto bussen van en naar Bergen op Zoom, die komen van en gaan naar plaatsen welke een spoorwegstation hebl>en, na 1 Janu ari niet meer van het stationsplein mo gen gebruik maken. Dat zouden dus zijn die naar Roosendaal en in dc richting Antwerpen Die naar het eiland Tholen, naar Steenbergen en Dinteloord zouden er niet onder vallen. Ind. Stoomvaartlijnen. Prinses Juliana, 4 Sept le Batavia v. Amsterdam Batjan, 5 Sept. te Port Said, Amster dam naar Batavia. Rindjani, 5 Sept. te en van Perim, Batavia naar Rotterdam. Tjeriinai, 5 Sept. van Rotterdam naar Java. Rotti. p 4 Sept. Batavia naar Am sterdam. Saparoea, p. 4 Sept. Ouessant, Amster dam naar Java. Garoet, 4 Sept. van Padang, Batavia naar Rotterdam. Jacatra, 5 Sept. te Rotterd. van Java. Jan Pieterszoon Coen, 5 Sept. n.'m 6 u, te Genua, Java naar Amsterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Rotterdam, 4 Sept. v.m. 1 u. 35 m. 120 mijl Z O. van Valentia, Rotterdam

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1