Mo. 209. Zaterdag 5 September 1925 168° Jaargang. III Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar- iaal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p, post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend ■per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij iis aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bi; .vooruitbetaling, Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. ARBITRAGE* OP ONJUISTE* GRONDSLAG. In een artikel in liet jongste nummer van de 'Vragen des Tijds over: „Het verdrag met België en de intern rechts ontwikkeling", verwijt dr. mr. J. P. A. Francois aan de bestrijders van het •Verdrag met België een gemis van het besef ,,dat de verwezenlijking der rechts idee in de wereld de levensvoorwaarde voor het vreedzaam verkeer der volken en daardoor tevens een nationaal belang van allerhoogste orde is." Ilij stelt op den voorgrond dat, indien het juist is, dal noch langs den weg van geweld, noch met vreedzame mid delen het mogelijk is de wereldkaart te herzien op een wijze die niet weder de kiem in zich bergt van nieuwe on tevredenheid en nieuwe conflicten, för slechts deze conclusie overblijft men trachtte de oplossing te vinden in inter nationale regelingen die den uit de be staande gebiedverdeelingen voortvloeien- den belangenstrijd zooveel mogelijk trachten te temperen. Een stelling, "waarmee we geheel accoord gaan Maar waar wij niet mee accoord gaan is de wijze, waarop hij dan verder de positie van de bestrijders van het ver drag met België kenschetst door de vraag te stellen is het niet juister bij de beschouwing van de nieuwe regeling uit fe gaan van de in het hedendaagsch vol kenrecht geldende begrippen, en dëëraan de verdragsbepalingen te toetsen, dan nit een minutieuse vergelijking van de nieuwe bepaliugen met die van 1839 de wapenen te smeden, waarmede men de nieuwe overeenkomst bestookt"! FEIIUETIL DE REISGENOOTE. Roman uit het Fransch van GUY CHANTEPLEURE. Geautoriseerde vertaling van W. H. C. x EERSTE GEDEELTE. 9). HL Het was nog geen tien uurDicht bij hel brounengebouw, was het aan de overzijde van het park, tegenover den hoek van de straat, waar eiken zonnigen morgen, tallooze rozen werden verkocht, pas uit de tuinen gekomen, nog dronken van heerlijke warmte en nog riekende naar aarde en vochtigheid van bladeren als de zon opgaat. Gebogen over den grooten, ronden trommel, die een klein koopmannetje in lekkernijtjes haar voorhield, liet Phyllis het knarsende draaibord wentelen, terwijl drie andere gelijksoortige koopmannetjes jongetjes uit 't Zuiden, met zwarte oogen, witte tanden en die een zangerig dialect spraken en niet veel grooter waren dan hun trommels om haar heen stonden. Ze kenden 't juffertje best, dat eiken morgen door middel van hun kinderlijk verzonnen draaibord haar ochlendsnoe- perijtje won, zooals ze 't noemde en dat, als 't heenging, niet graag een ontevré dene zou hebben achtergelaten. Vierachttwee Ik, juf frouw, ik nu niet veel geluk van Eu in liet bijzonder keurt liij af liet verzet tegen den in het verdrag voor geschreven onpartijdigeu arbiter, wan neer de uit vertegenwoordigers van beide lauden bestaande riviercommissie voor het beheer der Wester Schelde liet niet eens kan worden. „Men heeft zich huiverig getoond voor zoodanige arbitrage, men meent, dat onze waterstaatsingenieurs beter van de riviertoeslanden op de hoogte zijn dan oenige buileulandsche specialiteit, van hoe groote bekwaamheid en onpartijdig heid die ook moge blijken. Wie zal kun nen beweren, dat deze bedenking onge motiveerd is? Maar de kleinere ttfo- gendheid, die op dezeii grond arbitrage afwijst, moge wel weten, dat zij een gevaarlijk spel speelt, dat zij den bijl legt aan den voet van den boom, die haar zelf beschutting geeft Al dadelijk deze opmerking als de schrijver erkent, dat in dit geval de bedenking niel ongemotiveerd is, ligt dan niel de' conclusie voor de hand, dat de arbitrage niét net onfeilbare middel is voor oplossing van alle inter nationale gevallen? We vinden het zeer gevaarlijk de il lusie te wekken alsof arbitrage zóó'n doeltreffend u niverseel middel is, dat ièdcr 'wantrouwen daartegen van een kleine mogendheid den bijl legt aan den voet van een boom die haar be schutting geeft Tot nu toe zijn trou wens ook in de bekende algemeeue ar bitrage-verdragen die Nederland met verschillende mogendheden sloot, uitge sloten de kwesties die „de levensbelan gen, de onafhankelijkheid of de eer" der contracleerende staten aantasten. Een onvoorwaardelijke overgave aan arbitra ge in Alle internationale kwesties, waar bij ons land betrokken zou kunneu wor den, zou bij de huidige toestanden op internationaal gebied lot diepe teleur stellingen aanleiding kunnen geven Wc hopen van harte, dat ook dit instituut zich steeds breeder zal ontwikkelen tot pen doeltreffend rechtsmiddel tusscheu de volken, maar voor een toepassing alom en altijd is het nog niet rijp. Dit als algemeene opmerking. Maar in liet concrete geval, dat de schrijver op het oog heeft, het verdrag met België, richt liet bezwaar zich min der tegen het denkbeeld van arbitrage zelf, dan tegen de bepalingen der overeen komst op grond waar van de arbitrage haar beslis sing zal hebben te nemen. In die bepalingen worden gewichtige Nedcrlandsche belangen zoo érnstig miskend, dat ook bekwame arbiters, die aan de hand dier bepalingen een be slissing moeien nemen, alle kans hebben die belangen te benacleeleu. Die bepalingen gaan ten eerste uit van het ,in zijn consequenties niet te be rekenen beginsel, dat Nederland den wa terweg van de Wcsler Schelde zal hou den in den huidigen staat van bevaar baarheid, overeenkomstig een „aange hechte" (maar onbekende) kaart; en ge ven 2e aan de commissie van beheer een buitengewone macht, die zelfs reikt tot liet bevelen van verleggingen en door snijdingen en (ot het verbieden van „alle werken" die mogelijk de scheepvaart zouden schaden. Aan die eerste gedachte zit een aan zienlijke uilgave voor Nederland vast, veel grooter dan wat ons land nu daar voor uitgeeft ,maar bovendien een o n - daag, juffrouw.Wilt u „opgevouw- tjes" of „hoorntjes" De „opgevouwtjes" zagen er uit als heel glad gestreken zakdoekjes; zij gol den ieder voor twee „hoorntjes"'t Was kostbare waarEn toch hield Phyllis meer van hoorntjes, die ze luch tiger vond. Ze wist hun verlokkende fijnheid, hun smakelijke klem* en die vierkantjes als bij een wafel le waar- deeren. Ze werden in elkaar geschoven en vormden dan een hoogen toren, wankel als een kaartenhuis. Zoo nam ze ze mee en knabbelde ze onderweg een voor een op. Tusschen haar snoeplustige tand jes kraakte het luchtige baksel met een geluid van iets smakelijks, waarvan de kruimels op haar jurk vielen. De droge, gevanilleerde smaak her innerde het jonge meisje aan prettige oogenblikken van vroeger, die liaar ge heugen niet scherp meer kon omschrij ven. Ze was niet op den leeftijd, waar op men als gevolg van een onbeduidende herinnering, 'l prettig vindt zich weer „kind" te gevoelen; ze was den leeftijd nog niet ontwassen, waarop men soms plotseling merkt nog een klein meisje te zijn, dat gelukkig is met de minste kleinigheid. Hoe ook ze hield veel van 't smakelijk, broze gebak met den grap- pigen naam, dat zoo gauw, met kleine knappende stukjes kou worden opge geten. Kerjean, die couranten aan een kiosk kocht, zag Phyllis dadelijk en ging naar haar toe, terwijl de nu tevreden gestelde berekenbare uilgave daar de gril lige Wester Schelde die vaargeul plotse ling zoo kan belemmeren, dat er niil- lioenen en millioeneii noodig zijn om den ouden toestand le herstellen louter ien bate van de Belgische scheepvaart. Is eenmaal echter die bepaling zoo vastge steld dan zal bij een verschil van mce- in de commissie vau beheer de arbiter als grondslag van zijn beslissing moeten nemen de verplichting die het verdrag aan ons oplegt. Dal tegen een arbitrage onder die om standigheden le meer bezwaar is wegens de dobr mr. Francois zelf erkende moei lijkheid- voor builoulandsclie deskundigen om de zeer bijzondere walerstaalsloe- standen van deze rivier naar hun werke lijke beteckenis le waardeeren _,is eén bijkomstigheid. Hoofdzaak is, dat liet verdrag waaraan de arbiter gebonden is, ons land zulke vèr-rcikende verplichtingen oplegt En dit is even erg bij dat tweede be ginsel de uitvoerende macht van die beheerscommissie, waardoor liet Zeeuw - scho polderwezen met zijn zter bijzon dere toestanden, ernstig in zijn werk be lemmerd Wordt, daar verleggingen en doorsnijdingen van platen ten behoeve an de scheepvaart, diep ingrijpende en zelfs fatale gevolgen kunnen hebben voor de oeververdediging van dc aan de Schel de gelegen polders, on waardoor die oeververdedigingswerken eenvoudig kun nen worden stopgezet als de COmmissjp meent ze te moeien verbieden uit vrees voor schade aan de scheepvaart nier is de botsing van belangen zoo voor dc liand liggend, dat daarover telkens een oneenigheid in de commissie te verwach ten is. Maar dan zal ook telkens automa tisch de arbiter optreden, die dan echter zich niets heeft aan te trekken van onze speciale Zecuwsche poldorbelangen. maar louter zich heeft te richten naar de be palingen van dat verdrag, en dus slechts heelt te overwegen of Ier wille van dc scheepvaart op Antwerpen die verleggin gen en doorsnijdingen noodig, en of die le verbieden poldorwerken voor die scheepvaart schadelijk zijn. Het is dus alweer niet dc arbitrage zelf die liet verzet uitlokte, maar wel bet samenstel van bepalingen waarnaar die arbiter zicli zal moeten richten We noemden hier slechts enkele onderdee- len. We zouden nog meer voorbeelden kunnen laten volgen Maar dan is liet ook. misleidend om het voor le stellen of het verzet legen de Scheldebepalingen in het nieuwe ver drag'gericht is tegen „de verwezenlijking der internationale rechtsidee''. Het heeft er niets mee te maken. We gaan nog verder. We gelooven vast, dal het vaststellen van 'het verdrag zoo als het nu ter goedkeuring aan de Staten Generaal is voorgelegd even prg de kiem in zich zou bergen van nieuwe ontevre denheid en nieuwe conflicten ,als de op lossingen. met geweld, die de schrijver afkeurt. In Zeeland zijn zooveel belangen met deze Schelderegeling gemoeid, d,at er bij de toepassing van het verdrag zooals hel nu luidt, onvermijdelijk telkens weer conflicten zouden ontslaan, véél meer dan nu Jiet geval is. En de daardpor ontstane ontevredenheid neemt men ze ker niet weg, door bij verschil van mee ning eenvoudig telkens de uitspraak van een arbiter in te roepen. De verliezende partij wordt dèardoor zeker niet tot tevredenheid gebracht. Fn koopmannetjes al klepperend weg gingen, met den zvvaren trommel op hun rug. Kijk, nu ontmoeten we elkaar niet in het park van 't Hospitaal Goeden dag, oude vriend. Zijn die. hoorntjes lekker? Een traetalie Proef eens Neen, dank je, ik durf nietIk zou bang zijn die tractatie niet zoo veel eer aan te doen als jij. Het scheen, dal de sombere bui van het jonge meisje voorbij was; ze was geheel in 'l rose gekleed Coquet had ze op liaar tuchtigen kanten hoed een bouquetje echte „la-France"-rozen en freesias bevestigd. Dezelfde bloemen had ze op hel revers van hel jacquet gespeld. Ook haar teint was rose; haar blonde haar glansde in het zonlicht en haar oogen lachten schitterender, vroolijker en inniger dan gisterenavond. En 't was of de frissche onschuldige gulzige lippen niet alleen de luchtige koekjes, maar ook in de heerlijke warme lucht en te midden van de geuren der boomen, den machti gen en opwekkenden kus des levens zochten Phylleke was gehoorzaam aan Kerjean geweest, ze had gedurende den nacht afscheid genomen van dc booze geesten van haar melancholie. Wat hebben ze je in de bloemen gezet! riep Kerjean uil. Waar komen die wondermooie rozen vandaan, Phylleke? Uit hetzelfde land van je glimlach van van ochtend?. Als „waar komen die bloemen van daan?" beteekenl: „van wie heb je die?"- heelemaal niet wanneer er dan op grond an opgedane ervaring reden is om er aan te twijfelen of buileulandsche ar biters in staal zijn, voldoende rekening (e Jiouden met de aparte Zecuwsche waterstaatétoestanden, zóó apart dat ze in ons eigen land lol ecu wet noop\len die voor geen andere provincie geldl (die op de calamileuse polders). Nog één opmerking, Mr. Francois spreekt er zijn verwondering over uit dat de critici niel reeds vijf jaar/ geleden liun stem verhieven toen de nu zooveel aan stoot gevende beginselen van liet verdrag bekend we'fden. Hij vergist zich. Ze zijn toen hiel be kend geworden. Ilel toen daarover uit gegeven communiqué bevatte slechts zeer vage aanduidingen. En bovendien werd het geheele verdrag toen van de baan geschoven, doordat dc Belgische delegatie weigerde liet verdrag te lee- kenen Eerst door het thans bij de Ka mers ingediende wetsontwerp worden de bijzonderheden zoo volledig bekend dat men er over oordeelen kon Wanneer U onderstaand MERK op Uwe Fotoartikelen ziet, kunt U gerust zijn. (Ingez. Med.) BINNENLAND. IN EN' 0.11 DE HOOFDSTAD: CXLYI. Amsterdamsch volksvermaak Met den verjaardag van het geëerbie digde hoofd van deiï Staat sluit zich toe valligerwijze steeds af het einde der rust periode van een groot percentage onzer stad- en landgenooteu De scholen voor hooger en middelbaar onderwijs herope nen hun' deuren binnen enkele dagen en in verband daarmede zijn degenen, die in Augustus hun vacantie konden nemen, grootendeels weder naar Jiunne haard steden teruggekeerd Amsterdam gaat liet gewone werkleven weder hervatten en het is, wanneer men gaat door die dan kan ik je daarop nauwelijks antwoordener was geen kaartje van den gever bij. Dit bewijst niets. Plaag me niet, Reuzen-Bizuth De woorden waren dezelfde als1 gis terenavond, maar hoe verschillend was de toon! Het was werkelijk of Phyllis Boisjoli vandaag „geplaagd" wilde wor den Ik heb geen bepaalde personen op 't oog, Phylleke.Maar als er een bouquet komt zonder kaartje, dan is dit dikwijls, ja bijna altijd, omdat iets an ders iels, dat wel is waar onzicht baar is voor de bloemenverkoopster, maar dan toch beter en aardiger den gever aanduidt dan een stukje karton dat doet. Zij slenterden langzaam onder de hoo rnen in de groote laan, waar op dit uur, dat het in de beide groote etablissemen ten overvol is, bijna niemand liep Het was heerlijk om er te loopen bab belen. Phyllis begon te lachen. Nu dan.ja, mijn bouquet was „onderteekend". Drie dagen geleden heb ik aan iemand zonder bijbedoeling dat verzeker ik je gezegd, dal „la France" mijn lievelingsbloemen zijn en dat ik dol houd van den heerlijken, fij nen geur "van freesiasMijn bouquet Was onderteekend maar onzichtbaar Fabrice de "MauveBen je nu tevreden? Er bewoog zich geen spier in Kerjeans gezicht. Hij verwachtte den naam, dien hij dadelijk in de zonnige oogen en op stadskwartieren, waar de gegoede bur gerstand metterwoon gevcs'.igd is, dui delijk te merken, dat de meeste men- schen weder naar do hoofdstad zijn te ruggekeerd. Koninginnedag sluit ais laat ste feestdag het vacantie-seizoen af Als laatste feestdag maar is dat woord „laatste" eigenlijk wei juist ge plaatst, hebben wij dim zóóveel alge meene feestdagen de kerkelijke laat ik natuurlijk buiten beschouwing dat we den Koninginnedag de „laatste" in dc jaarlijksclie reeks kunnen noemen, behoudens dan in die jaren, waarin door de een of andere belangrijke gebeurtenis, zooais twee jaren geleden o.a. het geval was ter gelegenheid van liet zilveren, rcgeeringsjubilcuiü, eenige dagen meer aan feestbetoon konden worden gewijd? De vraag moet ontkennend worden be antwoord, want feitelijk is de verjaardag der Koningin de eenige openbare feest dag in hel gansche jaar. Daar is een tijd geweest toen dat anders was, in de tijden toen Amsterdam nog zijn kermis had, die alleen de oude ren onder ons zich nog kunnen herinne- ■n, wanl reeds in 1876 is zij afgeschaft. En ouder die ouderen Zijn er nog altijd, die deze afschaffing betreuren. Nog on langs kwam ik met een man van bctee- kenis, een welbekend geneesheer, toeval lig aan de praat over die kerm is-zaliger n hij verzekerde mij, dat hij het gemis daarvan nog steeds betreurde „Men heeft liaar afgeschaft", zeide hij, .onder het motto „niet meer van onzen lijd", cn omdat zij aanleiding gaf lot al lerlei uitspattingen, dronkemanspartijen e d. Wel, ik ontken volstrekt niet, dat velen bij die gelegenheid hopeloos uil den baud sprongen maar was dat reden om een echt Uollaixlsch jaarlijks terugkec- rend feest van eenige dagen, waarvan ieder genieten kon. al te schaffen? Had men geen pogingen kunnen doen om de eelijke kanten er aan le ontnemen9 Zou niel geleidelijk de toenemende verfijning der zeden de uitwassen van het kermis- crniaak hebben doen verdwijnen? Ik betreur dal afschaffen der kermis nog leeds, te meer omdat men er niets in de plaats voor gegeven heeft" Toen heb ik gewezenop de „Yereeni- ging tol veredeling van iiel Volksver maak' en op at het goéde, dat deze in Amsterdam heeft gëdaan om op 'Konin ginnedag te zorgen voor gepaste, aardige feestviering Maar mijn zegsman was er niet hiedo tevreden. ;,Ik onlkcn^een oogenblik. dat de Ver- eenjgin», die ge daar noemdel. .prachtig werk heeft gedaan en nog dqelzeide hij. ..ik zelf steunde haar steeds van ganscher harte, doch is de Koninginne dag geworden lot een volksfeest, zooals do kermis was? We ligbben ,op dien dag gehad geslaagde volksspelen te land en le water, zeker, we hebben 's avonds gehad schitterende vuurwerken, die de duizenden trokficn. ongetwijfeld; de Ver- eeniging heeft steeds gezor "d voor een aardigen dag voor vel jv ugdige stad- genooteu, prachtig, doch is daarmede Ko ninginnedag ecu volks feest geworden is zelfs in onze dagen de feestviering op den avond van Koninginnedag niet .aak ontaard in gejoel en geschreeuw, om maar niet te spreken van de il< geloof thans gelukkig verboden pau- wenveeren ..aardigheid en het ijzing wekkend gejank op toeters c d.? Neen, ik blijf er hij ik betreur nog steeds die de vrooiijke lippen had gelezen Ja. ja de glimlach kwam wel degelijk uit het zelfde wonderland als dc bloemen Ik dacht, dat Fabrice de Mauve hier niet was? Dat is werkelijk ook zoo, sinds twee dagen, omdat een stuk van hem te Dieppe wordt opgevoerd.Maar de bloemen komen uit Parijs. Hij zal niet lang weg blijven Een prenlbrief- kaart, waarop een door dc golven be- spoelde stijle kust, meldt mij juist van morgen, dat mijnheer de Mauve van avond aan het station van Vichy hoopt te zijn, om ons vaarweel te zeggen Waarom lach je?" O, die prentbriefkaarten!' Waartoe die al niet dienen! Een man, die zich zelfs niet zou ver oorloven aau je pleegmoeder dc gunst te vragen je te schrijven, doel dit, gedekt door do steile kust van Dieppeheel heel kalm. zonder iels aan iemand le vragenEn laten we er bij voegen, dat iedereen de zaak heel gewoon vindt. Kerjean, Kerjean, wat ben je van- idaag toch een spotvogel! (Ze knab belde een nieuw hoorntje op).La ten we links af gaan In de rue ■Cuniu-Gridaine is een colliertje van amethyst, dat ik wil koopenKen jij Fabrice de Mauve? (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1