KA HREL'5 TH E E So. 207 MIDDE Donderdag 3 September 192i 168' Jaargang NT. DE BESTE Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND, DE GENEESKUNDIGE BEHANDELING VAN ONGEVALSPATHJNTEN. Na drie jaar van moeitevolle en lang durige onderhandelingen aldus „de Geneeskundige Gids zijn thans de nieuwe voorwaarden en tarieven der Rijksverzekeringsbank voor de genees kundige behandeling van ongcvalspa- tiênten door huisartsen en specialisten afgekomen en direct in werking getreden. Bij vergelijkende bestudeering van het oude ,van 15 Aug. dateerende tarief der Rijksverzekeringsbank, het ontwerp van de organisaties voor de beroepsbelangen der Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst en liet nieuwe „Groene boekje" komt een aantal belangwekkende en belangrijke verschillen aan den dag, waarvan sommige inderdaad een verbe tering vormen, andere welhaast onaan nemelijk zijn. Scherper dan tot dusverre is de plicht van den eerste-hulp-verleenden arts hetzij huisarts of specialist omschre ven om de getroffene te verwijzen naar den huisarts zijner keuze. Specialisten mogen behoudens noodzaak, de behan deling niet voortzetten zonder overleg met den controleerenden geneesheer. Hol ingeslopen misbruik, dat de arts, die dc eerste hulp verleent, het als van zelf sprekend beschouwt, dat ,hij de behan deling voortzet, zal nu op meer afdoeu- de wijze kunnen worden bestreden. Nieuwen rationeel is ook de regeling van de „specialistenkeuzc" in gevallen, waarin huisarts of controleerend genees heer het inroepen van specialistische hulp gewenscht of noodzakelijk acht. Be houdens in spoeacischende gevallen is overleg lusschen huisarts eïf contro leerend geneesheer over de specialisteln- keuze voorgeschreven en de contro- leerende geneesheer verplicht, ook zon der dat rekening te houden met billijke belangen der ter plaatse gevestigde spe cialisten (minder te waardeeren is, dat van overleg door beiden met den getrof fene zelf over deze gewichtige aange legenheid niet wordt gerept). Slaagt dit overleg niet, dan beslist het bestuur der Bank. Van alle ongevallen moeten de eerste- hulp-verleenende artsen ook een aangif- tekaari aan den conlrolcerende genees heer zenden (om directe controle te ver gemakkelijken). Het met zooveel kracht door de artsen bestreden verbod om Rijksverzekerings bank-patiënten top ziekenfondssprcek- uur te behandelen is verzacht en beperkt tot „indien naar het bordeel van het be stuur der Rijksverzekeringsbank behan deling van de fondspatiënten op het be doelde spreekuur in strijd zou zijn met het belang van getroffene". (Is in! dat ge val de behandeling van de fondspatiënten op hel bedoelde spreekuur dan ook niet in strijd met hun belang?) Bij geschil van meening lusschen een behandelend geneesheer en het bestuur der Bank omtrent de toepassing van de voorwaarden en over de toepassing van het tarief neemt het bestuur der Bank geen beslissing dan nadat het gevoelen is ingewonnen van een onpartijdige com missie van drie artsen, aangewezen door de Bank ,den Verzekeringsraad en het hoofdbestuur der Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst. De door dezen laatste gevraagde arbitrage is dus van de hand gewezen, wat door velen te meer betreurd wordt, nu Centraal Be heer die wel heeft toegestaan, en er an dere bedrijfsverenigingen schijnen le zijn, die kort en- goed zich onderwerpen aan de rechtspraak der maatschappij DE WEDEROPBOUW VAN BORCULO, In een mededeeling aan de pers heeft de burgemeester van Borculo nog eens als zijn standpunt aangegeven, dat ge tracht moet worden Borculo weder op te bouwen met de hulp van particulie ren, terwijl de Staat z.i, in de bedrijfs schaden moet bijdragen. Voorts wijst hij op het volgende pro bleem. dat zich heeft voorgedaan: In de meeste gevallen, waarin op kos ten van anderen een in puin gevallen huis door een nieuw wordt vervangen, zal de waarde van het nieuwe huis die van het oude overtreffen. Wil men per sé die „meer-waarde" treffen (wat ik niet wensch), om te voorkomen, dat op deze wijze een geldelijk voordeel zou worden genoten, daartoe heb ik het denkbeeld geopperd om ten behoeve der gemeente op het nieuwe huis een rente- looze hypotheek te vestigen, waarvan de hoofdsom het bovenbedoeld verschil zou bedragen en slechts opeischbaar zou zijn bij overgang van den eigendom van het huis aan anderen dan aan de echtge- noote van den tegenwoordigen eigenaar of zijn wettige nakomelingen. Het provinciaal comité heeft het voor nemen, o.a. in zoover van mijn plan af te wijken, dat het verplichte aflossingen van de rentelooze hypotheken zal voor schrijven. Deze aflossingen zullen wor den gestort in een fonds, dat in beheer bij de gemeente Borculo zal worden ge bracht, en welk fonds zal heeten Fonds voor verbetering van volkshuisvesting. Ik ben van" meening, dat velen nooit in staat zullen zijn aan die aflossingen te voldoen. Het groot aantal kleine luyden, die hier wonen, op wier schouders vroe ger geen enkele geldelijke verplichting kon worden gelegd en nu zeer zeker niet, zullen nooit aan verplichte aflos singen kunnen voldoen. UIT DE GETEISTERDE STREKEN. Het gemeentebestuur van Borculo zal in September de herinneriugsmedailles aan officieren, kader en alle minderen, die hebben medegewerkt aan het oprui- mingswerk te Borculolaten uitreiken Dc stroom van bezoekers van Borculo houdt nog steeds aan. Wel is het niet meer zoo druk als in de eerste dagen na de ramp, maar uit alle oorden van hel land komen nog steeds nieuwsgierigen. De netto opbrengst van de twee te 's-Gravenhage gehouden collectes, ten bate van de slachtoffers in de geteis terde provinciën, gehouden door de afd. Den Haag van het Ned. Roode Kruis, bedraagt f 70.350.68. In de gemeente Arnhem is in totaal aan giften een bedrag bijeengebraclïï van ruim f 40.000. De open schaal- en buscollecte te Groningen voor de slachtoffers van de stormramp heeft f 12.750 opgebracht, zoodal met de tot nu toe bij het storm rampcomité Groningen ingekomen giften te Groningen in hel geheel ruim f 26 000 is verzameld. IIET GROENE KRUIS. Op den tweeden vergaderingsdag van het jubileumcongres te Utrecht werden de volgende referaten gehouden Dr. J. Sanders uit Rotterdam behan delde hel statistische doel van de zuige- lingehbescherming ten plattelande De heer ,T Beijerman, secretaris der Prov. Dreulhsclie Vereeniging „Het Groe ne Kruis" te Meppel, hield een referaat over „Georganiseerde Armen- en Zie kenzorg en de plaats daarin voor Groene en Witte Kruis." De heer B. S. H. Stieler, arts te Hil versum, voorzitter van de Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis', sprak over „Huisverzorging een eisch van den tijd en een taak voor Groene en Witte Kruis." In de derde zitting hield dr. W. Beijer man, arts voor zenuw- en zielsziekten te Santpoort, een referaat over „Dc op leiding van de wijkverpleegster mede in verband met de huiselijke verzorging van zenuw- cu zielszieken en zwakzin nigen." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Tot nu toe hadden wij nog geen gelegenheid gevonden een kijkje te ne men in de nieuwe banketbakkerij in de Langeviele alhier. Nu wij daar geweest zijn, hebben wij gezien, dat de heer 3?. Merk er in geslaagd is, van een gewoon woonhuis in enkele weken een winkel te doen maken, die goed ruim is en aan alle eischen der hygiëne voldoet, terwijl de net geëtaleerde waren er smakelijk uit zien. Uit Vlissingen. Dinsdagmiddag bij binneukomsl van den trein 12.22 te Vlissingen be merkte de machinist dat hij op een be zet spoor liep (waarop een Lreindeel stond.) Door krachtig remmen kon hij nog net een botsing voorkomen en wist zijn trein tot op 40 A 50 mefter afstand tot stilstand te brengen. De seinen ston den op veilig. I-Iet is dus aan de activi teit van den machinist te danken dat. een ernstig ongeluk*voorkomen werd. De trein moest teruggezet worden om pas sagiers gelegenheid te geven uit te stap pen. (VI. Crt.). Uil Schouwe n-D uiveland. Nog een weigerde gemeente. De „Z. N." meldt dat in de Maandag j.l. ge houden vergadering van den gemeente raad van Haamstede "met 5 tegen 2 stemmen gehandhaafd werd het vroeger genomen besluit om niet over te gaan lot verplichte aansluiting aan de water leiding. Uit Tholen. De ïiielkverkoopers le S c h e r- p e n i s s e lieten door den omroeper den ingezetenen bekend maken, dal de prijs der melk meft 2 cent per liter was ver hoogd of van 12 op 14 cent werd ge bracht. Onmiddellijk werd den omroeper last gegeven bekend te maken dat legen 14 cent geen melk zal' gekocht worden. Ilel laatste is echter niet gehandhaafd. Er wordt 14 cent betaald. TlitZeeuwsc h-V laanderenOD, In den gemeenteraad van Philip pine kwam Maandag a^n de orde een bespreking van het verzoek inzalce door trekking van het Kanaal. De voorzitter deelde volgens het ver slag in de Z. K mede.; dat B. en W. den lijd gekomen achtten om de doortrekking van het kanaal Philippine-haven in den Braakman krachtig ter hand te gaan ne men. Een Kamerlid, waarmede spr. kortgeleden de zaak besprak, was van meening, dal in de wel van 1839 voor de regeering &l's 't ware een verplichting gelegen was om aan het doortrekken van het kanaal mede te werken. Spr. ver zoekt derhalve den Raad, B. en W. te machtigen zich tot den Minister van Waterstaat, de Tweede Kamer, de Kamer van Koophandel voor Zecuwsch-Vlaau- deren en zoo noodig andere officieele lichamen en personen te wenden, wel ke de tenuitvoerlegging van het boven omschreven plan kunnen bevorderen Z. h. st. gaat de Raad hiermede ac- coord. o 1 U i t Zeeuwse h-V l'aanderen W. D. De collecte voor dc stormramp heeft te Biervliet opgebracht f454. In de N. H. kerk werd voor hetzelf de doel f 64.38 gecollecteerd. (Voor verder Stad en Provincie zie men hel Bijvoegsel,) HINDER VAN SCHOORSTEEN ROOIv. Ih een circulaire van 27 Aug, aan de Burgemeester en Wethouders der ge meenten in Zeeland, deelt de Commis saris der Koningin in deze provincie het volgende schrijven mee van den Mi nister van Arbeid Handel en Nijverheid „Bij schrijven van 10 December 1910, no 2668, Afd. Arbeid, wees dc toen malige Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel er op, dat biji "liet ont werpen van aan Hinderwetvergunningen, te verbinden voorwaarden, strekkende om hinder door rook van schoorsteenen van induslrieele inrichtingen te voorko men ,zich meermalen moeilijkheden van technischen aard voordoen, zoodat be hoefte zou kunnen bestaan aan voor lichting van personen, die speciaal op dit gebied deskundig zijn. In dit verband vestigde genoemde Minister Uwe aan dacht op de Vereeniging ter bevordering van rookvrij stoken te Amsterdam, welke zich bereid verklaard had in gevallen als bovenbedoeld kosteloos van advies te dienen. „Ten vervolge hierop deel ik U mede, dat de evengenoemde vereeniging inmid dels is overgegaan in de Vereeniging van gebruikers van stoomketels en kracht- werktuigen, gevestigd le 'Amsterdam, Prins Hendriklaan 14. Ook deze vereeni ging verstrekt in bedoelde gevallen gratis advies. Zij vraagt echter wel vergoeding van eventueele reis-en verblijfkosten aan de behandeling van eeh adviesaanvrage verbonden. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. Sedert de vorige opgave is nog inge komen bij den penningmeester van liet Provinciaal Watersnood Comité in Zee land, van: F. fl, bezorgd bij den heer J. P Pie- terse en f 2 van N. N. bij den boekhandel Bourdoux. KERKNIEUWS. Het Prov. Kerkbestuur van Gro ningen heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer H. Dekker te Mid delburg, candidaat aan de universi teit te Utrecht. Kapelaan W. Loos, te Koe wacht, is door den Bisschop van Breda benoemd tot kapelaan te Ginne- ken. In zijn plaats is benoemd de heer J. Deckers, priester aan het seminarie. Te Haamstede is de vorige week het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk in gebruik genomen, bij welke ge legenheid Ds. J. W. van Tol van Scha- rendijke, een rede hield over 2 Kron. 7 vs. 13 tot 16. (de Z.) Candidaat F. G. van Binsbergen, te Doornspijk, hoopt Zondag den 18den October a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Haamstede, na be vestigd te zijn door Ds. D. Bax, van Haarlemmermeer. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Haamstede door ds. E. J. van Voorts te Kootwijk. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Bomeo-expedilie. Aneta meldt dd 2 Sept. De leider der Borneo-expcditie oe- reikte den top van den Kongkemoelboen- ge. De hoogte van den Kongkcmoclbocn- gelop is 1817 meter. Er was zware mist en veel regen. Men heeft een kort schit terend uitzicht gehad in het dal van den Kajan Olt. ONDERWIJS. - Wegens uitbreiding is tot onder wijzer aan de lagere school, uitgaande van dc Ger. Gemeente te A a g l e k e rite met ingang van heden, tijdelijk benoemd de lieer W Kameraad van Waddinxveen (Zuid-Holland.) Woensdagmiddag had in de Am bachtsschool te Goes dc herdenking plaats van het 25-jarig ambtsjubileum van den heer W. Hijma,, welke 1 Sept. 1900 in functie Irad als leeraar in het schilderen. Hierbij waren, behalve de jubilaris en zijn echtgenoote tegenwoordig verschil lende leden van het schoolbestuur, leera ren en leerlingen. De voorz van de vereeuiging „de Am bachtsschool", mr. H. 0. J. Zaayer, roem de de vakkennis van den heer Hijma, de directeur der school, de heer A En gels, prees den jubilaris ook als paeda- goog. Eerstgenoemde bood namens het be stuur een bureaustoel, de laatste namens leeraren en oud-leerlingen een fraai bu reau aan. Van de leerlingen waren er bloemen. De heer Hijma dankte voor de hulde hem gebracht. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Bergen op Zoom is benoemd de heer J. Lobbezoo te Terneuzen, onder wijzer aan de Bijz. schooL In diens plaats is benoemd de heer A. Florus- sen te Driewegen. (Tern Crt.) De voordracht voor hoofd der O. L school no. 1 le St. Philipsland is als volgt 1. J. J. Speelman te Hardings veld; 2. J. Henderikx le Overschio, 3- L. J. Heijboer le Hansweert Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. j.l. aan mej. F. E. Idzerda, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares aan de R. H. B. S. te O o s t- burg en js lijdelijk benoemd tot leer ares aan die school mej. J. C. C. de Hoop, te Sneek. „De Ambtenaar" heeft vernomen, dal de Vereeniging van Inspecteurs aan het departement van financiën het voor stel zal doen tot opheffing van den cur sus voor opleiding tot commies-verifica teur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, wegens gebrek aan be langstelling. Schoolhoofden. In verband met den uitslag van het referendum in den Bond van Nederl. Onderwijzers, waarbij beslist is, dat schoolhoofden geen lid van den Bond kunnen zijn, hebben te Amsterdam twin tig hoofden van scholen besloten, aan de leiders van den eenige maanden geleden ontbonden Bond van Nederlandsche schoolhoofden de vraag voor te leggen, of het thans niet gewenscht is, stappen le doen om te komen tot de stichting van een nieuwen Bond van schoolhoof den. Deze vraag zou van een eerlang te houden vergadering van schoolhoofden, die op het standpunt staan van den Bond van Nederl. Onderwijzers, aan de orde worden gesteld. RECHTZAKEN. Door den Kantonrechter te Mid delburg werd uitspraak gedaan in de zaak legen M M. J. K chauffeur le Vlissingen, welke op 6 Juli j.l. op den Singehveg le Vlissingen met een auto een meisje had aangereden, dat op dien weg fietste, waardoor dat meisje ern stig werd verwond Beklaagde werd ver oordeeld tot f 50 boete subs. 25 d. li. met outzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 3 maanden Door P J. v. d. V., roeier bij het Verkrijgbaar voor engnn eu detail 'f de firma Gebr. STKENLAND, Station straat MIDDELBURG. (Ing. Med.) Ned. Loodswezen te Vlissingen, is hooger beroep aangeteekend tegen het Vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg, dd 26 Augustus 1925, waarbij hij werd veroordeeld 'tot een hechtenis- stvaf van 3 maanden wegens overtr van art. 150 W. v. S het niet verleeuen van hulp aan iemand, die in levens gevaar verkeert). Door J. P. G, caféhouder te Zou- lelande is cassatie aangeteekend te gen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg d.d. 21! Augustus, waarbij hij wegeus overtreding van de politie verordening le Zoutelandc werd schuldig verklaard, terwijl hem wegens do gering heid van het feit geen straf word opge legd. Het betreft hier de zaak. waarin door een caféhouder op Zondag fietsen werden gestald In een aanhoorigheid! van zijn café. De vacantjekamer der Rechtbank te Amsterdam, deed uitspraak in de za ken tegen degenen, die beschuldigd wa ren betrokken te zijn bij dc diefstallen van confectiegocderen uit het magazijn van de firma Hollenkamp. De eerste bkl. een chef-verkooper en een andere ver- kooper, werden ieder tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van prev. h, veroordeeld. Tegen hen was door het O. M. anderhalf jaar ge vangenisstraf geëischt. Een vijftal personen, waaronder een Rus en een Belg prsoneel der firma een Duitscher en een koopman werden daarna wegens heling veroordeeld tot straffen varieerend tusschen een jaar ge vangenisstraf en drie maanden gevange nisstraf. De kantonrechter te Gorinchem heeft P. A. M. S., kantoorbediende te Schoonhoven, wien ten laste was gelegd, dat hij in beschonken toestand met een auto den Lekdijk nabij Tienhoven had bereden, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar was gebracht, vrijge sproken. Het O. M. had f 100 boete geëischt. De Rechtbank te Arnhem veroor deelde den 27-jarigen arbeider Th. J. B. uit Arnhem, wegens diefstal van een rijwielbelastingmerk, tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. De eisch was één jaar met aftrek van preventief. Ondeugdelijke melk. De zuivelfabriek Aurora" te Rotter dam klaagde sinds eenigen lijd over de melklevcranties. Meermalen werd on deugdelijke melk geleverd. Een monster melk werd daarom bij den slijter II. v. K., te ICedidiem, genomen, met het ge volg, dat 8 pet. water in die melk werd gevonden. Dinsdag had deze zich voor het kantongerecht te Gorknm le ver antwoorden. Bekl. bekende pompwater in de melk gedaan te hebben. Conform den eisch van het O. M., veroordeelde den kantonrechter hem tot f 100 boete sub's! 1 maand. LANDBOUW. De heer W. A. Mol Jz. te O v e z a n d, is voor het tijdvak van heden tot 31 Dec. 1925, benoemd tot controleur in lossen dienst bij den Plan- tenzieklen-kundigen Dienst. Er wordt medegedeeld, dal <lo oude fabriek voor beelwortelsuiker te Slampcrsgat belangrijk uitgebreid wordt, o m. door bijbouw van een gebouw voor noritinstallatie, waardoor de capaciteit der fabriek zeer verhoogd zal worden. Men begroot de kosten van eeu en ander op 3 A 4 ton. De eerste landbouw-huishoudschool in Zuid-Holland, die te Alphen a. d. Rijn, is gistermiddag officieel geopend in te genwoordigheid van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. V. H. Rutgers. Na een inleidend woord van den bur gemeester, dhr. H. Lovink, hield de Minister een korte toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze school een parel zal zijn aan de landbouwkroon en dat het onderwijs door de vrouwen zal worden gewaardeerd en rijkelijk vrucht ten zal afwerpen. Met genoegen heeft

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1