BEUR&NOTEEIUNG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 1 Sept. (Slotkoers). 6 pCt. edcrlanNd 1923 103y8, 6 pCL Nederland 1922 105 elf zestiende; 5 pCt. Nederland 1918 100 dertien zestiende; 4i/o pCt. Nederland 1917 97 dertien zestiende; 2pCt. Nederl. W. Schuld 625/83 pCt. do. Oblig. 75; 3 pCt. do. Certif. 74%. Cert. Ned. Hand. My. 1351/8, Aand. Ned Ind. Handelsb 141%; Aand. Kolo niale Bank 177y?; Kon. Petrol. Aand. 367%373yaGecons. Hollandsche 159 160; Cult .'•M ij. Vorstenlanden 154i/2; Handelsv Amsterdam 540541; Java- sche Cultuur 332; Aand. Deli Maatsch. 336—3971/?; .\msterd. Rubber 295—299; Ned. Scheepvaartunie 148; Koninkl Holl Lloyd 46; Aand. Paketvaart 178i/2; Gouda A. 63/4, Philips A. 405»/iJur- gens A. 100110, Anaconda 84%; Erie 33, Southern Railway 10314; Union Pacific 144%' Common Marine 9 één zestiende; Pre- fered do; 3lï/iMaxwell Gr. C. v. A 6s/*; Maxwell land Cert. v. Inc. Bonds 17 vijftien zestiende. Prolongatie 4 °/o'. Markt sluit prijshoudend. Jurgenswaar- den flauw, sluiten zoowat m.k. Wisselkoersen: Londen 12 05; Berlijn 0.5909; Parijs li 651/?; Brussel 11.17%; D. Cable 2.48% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door liet Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Sept. Hoogste barometerstand 770.3 te Brest. Laagste barometerstand 738.6 te Roest Verwachting van den avond van l Sept. tot den avond van 2 Sep|t Matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem peratuur Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 68 gr., 3 uur 68 gr. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag HOOG WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) 2 Sept. n.m. 3 5 ti tt 6 7 8 1 42 2.28 3.12 3 59 4.42 5.25 6 08 (He! tijdstip van hoog water te Dom- i>urg valt 9 minuten na dat te Tlis- sangen.) bedreven door een dronken stoelenmat- ter, diens aanhouding en voorgeleiding onder verzet; het ontdekken van twee lichibakstroopers, voorgeleiding onder verzet; plegen van valschheid in ge schrifte door een straatmuzikant en diens arrestatie; de gevolgen van het visschen met verboden vischtuig, voorgeleiding van den visscher; bewaken en voorge leiding van twee konijnendelverü die hun namen niet willen opgeven; berooving van een banklooper, hevig verzet en ar restatie; in arrest stellen van een lawaai maker onder verzet. Als extra slot-nummer: berooving in een bank door auto-bandieten, hun ach tervolging en voorgeleiding. Degenen die een prijsje of medaille ter beschikking willen stellen, gelieven zich te wenden tot den Rijksveldwachter Jan sen te Oost- en West-Souburg. x Wielerbaan Sas van Gent. Onder enorme belangstelling (meer dan 5500 toeschouwers, uit Bcïgie zoowel als uit beide deelen van Z.-VLaanderen, hadden zich rond en binnen de baan op gesteld) werd het aangekondigde pro gramma afgewerkt. Jammer alleen, dat een klein incident tijdens de sprintmatch, tusschen den Belg Daemers en den Bergen op Zome naar van Boxsel zich heeft voorgedaan en dat oorzaak was, dat de beslissingsreeks moest worden onderbroken en niet kon voleindigd. Nadat de beide renners ieder één rit van de sprintmatch hadden ge wonnen, kwamen beide ook in een be slissingsreeks uit en tijdens welke de Gentenaar Daemers een buiteling maak te en eenige lichte blessures opliep. In de koppelmatch dong Daemers Aanvankelijk nog mede, doch moest na de 88e ronde van verdere deelneming afzien. Zijn part ner René Vermandei zette nu alleen den strijd voort, maar ook deze zag zich ver plicht na de 314e ronde, dus tegen het einde van den wedstrijd, zijn verrichtin gen te staken, uit oorzaak van gebrek aan beschikbaar materiaal De verschillende uitslagen luiden: Sprintmatch in twee reeksen: le rit: 1 v. Boxsel, 2 Daemers op ll/„ lengte; laatste ronde 242/P, sec. 2e rit: 1 Daemers, 2v. Boxsel op 1 wiel; laatste ronde 222/5 Sec. Achtervolgingsrace tusschen de trio's VermandelDewaeleVanhyfte contra RanschaertDemuynckvan Hee; max. 10 ronden: de eerste drie halen 100 me ter op de laatste in bij een tijd van 4 m. 174/s sec. Demuynck viel tijdens deze race, zóodat Ranschaert en van Hee allpga. verder mededongen. Af vallingsrace: 1 L. v. d. Velde, Meerbach, 3 Degelas, 4 P. v. d. Velde, 5 Méchant, 6 Dick; tijd 5m. 31s/s sec. 100 K.M. koppelwedstrijd met 5 klas sementen: 1 DewaeleVanhyfte 16 pun ten, 2 Demuynckvan Hee 20 p., op twee ronden: 3 RanschaertDege las 8 p., 4 Meerbachv. Boxsel 19 p., 5 Gebr. v.d. Velde 20 p., 6 Méchant— Dick 21 p. Vermandei en Daemers opge geven. De 100 K M werden afgelegd in 2 uur 40 min. 25 sec.; gemiddelde snelheid plm. 39 K.M. per uur. De sprints werden ge wonnen door resp.: Vermandei, Degelas, Degelas, Degelas en van Hee. NAGEKOMEN BERICHTEN. VOORLOOPIG WEERO VERZICHT IN AUGUSTUS. (Kon. Met. Inst. de Bilt). Gemiddeld over de geheele maand week de temperatuur weinig vau de normale af. Van 8—10 Augs. kwamen maxima boven 25 gr. voor. In de derde decade waren dagelijksche schommelin gen gering. De hoeveelheid neerslag over het geheele land bedroeg 59 m.M. tegen 80 normaal. De Bilt had 121 uur zon neschijn tegen 175 uur normaal DE CRISIS IN DE DUITSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. BERLIJN, 1 Sept. V. D. De beslis sing der tommunistische internationale om Ruth Fischer te verwijderen uit het partijbestuur der communistische partij, heeft een hevige crisis veroorzaakt in den boezem dier partij. Men verwijt haar het verlies van 2 millioen communisti sche stemmen veroorzaakt te hebben De candidaat voor het presidentschap Thaelmann zal haar waarschijnlijk in het bestuur opvolgen. Ondertusschen is een twistgeschrijf ontstaan tusschen de link- sche en rechtsche partijpers. Uit Moskou is een brief ontvangen, waarin opdracht wordt gegeven zich meer toe te leggen op het veroveren der sympathie van de kleurlooze arbeidersmassa. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. Bij het plaatselijk comité te Middel burg is nog voor de slachtoffers van de stormramp ingekomen van: A. J. f2.50; V. N. R., f 2.50; Kinderzorg f 24.07. In ons vorig nummer stond vermeld: van J. v. d. B., f 2, dit moest zijn f 2.50. LAATSTE BERICHTEN, METEOOR Op 28 Aug, des voormiddags 11.30 uur werden werklieden te Elleineet opge schrikt door een vreemd fluitend geluid. Onmiddellijk daarna sloeg een voorwerp in den grond in een weide van dhr. L. R. Blom in het Prunjebevang onder deze gemeente. Ter plaatse werd een halve meter diep in den bodem een kogelvor mige steen gevonden ter grootte van. een dubbele mansvuist en van 1 K.G. zwaar te, Vermoedelijk een meteoorsteen. De heer A. P. van der Weijde zal zich in verbinding stellen met het meteorologisch instituut te De Bilt om nadere inlichtin gen. (Z. N.) STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Bij de trekking van heden vielen de prijzen op de navolgende nummers: f 5000 3594 1500. 8721 f 1000 10638 10791 400 15157 17316 200 2822 6130 16935 17402 20536 f 100: 1900 4637 9619 12265 13078 13477 13844 15632 BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 1 Sept. 3 uur. De aandacht ter beurze werd in hoofd zaak in beslag genomen door de Jur- gens waarden, die scherp in reactie ver keerde. De publicaties van den heer v. Oss aangaande hel Jurgens concern had den tot gevolg dat er zeer veel materiaal aan de markt kwam, tengevolge wagrvau de koers daalde tot 100 pet. Later op den middag had een klein jierstel plaals. In de overige industriepapderen ging maar weinig om. Op de afdeeling rubberwaarden ont wikkelde zich een levendige handel in Amsterdam-Rubbers, Öie meerdere pro centen avanceerden. De Rubberfondsen waren alle gunstig gedisponeerd, in ver band met de stijging der Rubberprijzen. Tabbakken hadden een kalm verloop, en waren slechts weinig veranderd. Van de Olieaand. werden Koninklijken reeds dadelijk wat lager ingezet, waarna de koers nog verder terugliep. Geconsolideerden bewogen zieh op on geveer de vorige koersen. Suikerwaarden hadden eén rustige markt ,doch betoonden zich over het al gemeen goed prijshoudend. Scheepvaarten buiten belangstelling. Amerikanen beperkt Gewone Wabash werden op een verlaagd koerspeil afge daan. Intercontinental Rubbers openden in vaste houding, doch zakten vervol gens iets in. Prolongatie 4 0/0. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 1 Sept. 3 uur. De cij fers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: Londen 12.05 (12.05). Berlijn 0.5909 (0.5908). Parijs 11.65% (11.64). Brussel 11.17% (11.22). Zwitserland 48.07»/? (48.13). .Weenen 0.0035 (0.0035). Kopenhagen 61.55 (61.-—). Stockholm 66;62% (66.70). Oslo 51.50 (48.95). New-York 2.48% (2.48%-). KONINGINNEDAG IN DAVOS. DAVOS-PLATZ, 1 Sept. V.D. Ter ge legenheid. van den verjaardag van Konin gin Wilhelmina, wapperden de Neder- landsohe driekleur en wimpel van het Consulaat, het Nederl. Sanatorium en van enkele particuliere gebouwen. In „Hotel Central", werd een thee gegeven door den Nederlandschen kring, waar op voorstel van het bestuur een telegram aan de Koningin werd verzonden. Ook door de bewoners van het Sanatorium werd een telegram aan H.M. gezonden. De patiënten genoten van een avond concert. DE JURISTEN CONFERENTIE. LONDEN, 1 Sept. V.D. De confe rentie van de Britsche, Fransche, Itali- aansche, Belgische en Duitsche juristen over het voorgestelde Veiligheidspact is heden geopend. CHILI EN PERU. BERLIJN, 1 Sept. V.D. De Chi- leensch-Peruaansche provincie Tacna wordt heden volgens de uitspraak van het scheidsgerecht door Chili aan Peru afgestaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Zondagmiddag omstreeks kwart over drie zijn aan het Stille Strand te Scheveningen de 18-jarige A. G. de P., en de 17-jarige J. 'S., die 'zich bij het baden te ver in zee gewaagd hadden door den stroom meegevoerd en ver dronken. Gistermorgen waren hun lijken nog niet aangespoeld Men schrijft aan de%„Rsb,'': Een jongedame stuurde eenige hand koffers als bestelgoed per spoor van Huis ter Heide bij Zeist naar Den Haag. Toen ze na aankomst een der hand koffers, opende ,viel het haar op, dat onaangename zuurachtige lucht uit den koffer opsteeg, terwijl de inhoud vochtig aanvoelde. Ten zeerste zich hier over verwonderend, daar ze de goederen geheel droog had ingepakt en de inhoud; ook niets breekbaars gevuld met vloei stof bevatte haastte ze zich den koffer uit Ie pakken. Hoezeer steeg echter haar verwondering toen ze bemerkte, dat de inhoud van den koffer bestaande uit on dergoed, geheel was bedorven. In d,e kleedinigstukkeu zalen bruine vlekken en ze gingen in flarden, wanneer men ze aantrok. Hier moest beslist kwaadwillig heid in het spel zijn geweest. De zurige lucht die uit den koffer opsteeg, doet vermoeden, dat een of ander ziekelijk maniak vitriool of zwavelzuur gegoten heeft door het sleutelgat vay. den koffer waaromheen sporen ook zichtbaar wa ren. Dezer dagen maakte een familie, be staande uit 8 personen uil Xieuwveen en omliggende plaatsen, per autobus een een reis naar 's-Heerenberg in Gelder land. Gekomen even voorbij Utrecht, werd een vrouwelijke passagier zóó on wel |dat na ruim een uur oponthoud; zij nog niet tot bewustzijn was, meldt de „L. Cl." Men reed lcalm voort; lot eindelijk de plaats van bestemming werd bereikt, waar niet één maar vier personen be wusteloos aankwamen. Als vermoedelijke oorzaak van het onheil moeten de ver stikkende gassen van de benzine, welke binnen den wagen uitwerkten, worden aangerekend. Sedert langen tijd was de politie te Brugge op het spoor gekomen van een welingerichte smokkelaarsbende, waar van de leden, woonachtig in West- en Oost-Vlaanderen ,zich bezig hielden met hel inzamelen en het overbrengen naar Nederland van goud- en zilvergeld. Het was vooral in dc streek rond Maldegem dat de smokkelarij op groote schaal plaats had. De sluikhandelaars werden van uit Nederland vergoed, door bemid,- deling van een Bank te Brugge. Nu is de politie overgegaan tot, de aan houding van een tiental personen, hel zijn meestal beroepssmakkelaars. lederen dag komt men tot nieuwe ontdekkingen en men mag zich nog aan talrijke aanhoudingen verwachten. OPLICHTING. De N.V. „Animalia" handelryaatschap pij in darmen en slacht producten, ge vestigd aan den Coolsingel te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar boekhouder, H. Wl G. V., een Duit-, sclier, die vier en een half jaar bij haar in dienst is geweest zich aari groote op lichting heeft schuldig gemaald. Gebleken is, dat hij gedurende de laatste twee ja ren iedere weck een valsche kwitantie van ongeveer f 200 schrééf ten name van een gefingeerde firma zoodat hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer f 25000 heeft toegeëigend.' Rij het verdere onderzoek zijn nog EEN GOEDE RAAD Zia toe, dat Uw aohoeuwerk niet meer wordt voorzien van Willekeurig merk Rubberhakkon en i-zolen, doch geef acht, j/dat er uitsluitend onder bevestigd worden Rub berhakkon en/of Rub berzolen meik EC0N0- MIE. Dan hebt ge Uw 1 geld doelmatig besteed (Ingez. Med.) meer knoeierijen bij deze firma aan het licht gekomen. Door uitlatingen van een werkster zijn gearresteerd de 20-jarige expeditieknecht J. v. E. de 29-jarige L. K., de 26-jarige J. W. en de 23-jarige P. V. De oplichting had met deze vier personen niets te maken, hetgeen men aanvankelijk wel vermoedde. Bij 'n huis zoeking ten huize van zekeren R. wer den drie vaten darmen terwaardje var f 3000 gevonden. Voorts werd een partij linnengoed ,voilestof en rijwielen aan getroffen welke alle door de vier boven genoemde knechts gestolen bleken. Het linnengoed was afkomstig van de firma B. en G. uit Amsterdam en was gesto len aan het Maasstation aldaar (Telg.) AUTO-ONGEVAL. Hedennacht plm. half één reed te Heer len bij Valkenburg een auto, waarin zes personen uit Heerlen gezeten waren, op den rijksstraatweg tegen een boom. Van de 'inzittenden werd de heer P. v. Win gerden, opzichter bij de Oranje-Nassau- mijn, wonende te Heerlen, op slag ge dood, terwijl zijn echtgenoote kort na het ongeval overleed. De chauffeur, die be schonken was, benevens de drie overige inzittenden, kwamen er met kléine letsels af. De auto is geheel verpletterd. De of ficier van justitie uit Maastricht, per auto door de marechaussee verwittigd, was om half drie ter plaatse. Het parket wordt verwacht. Tusschen Son en Eindhoven had Zon dag een ernstig ongeval plaats. Bij het oversteken van den weg geraakte een persoon die langs de tram reed onder een der wagens. Het slachtoffer zekere B. uit SI. Oedenroode werd zwaar ge wond e n in zorgwékkenden toestand op genomen. De autobus Den Bosch—Eind hoven die juist aankwam wilde uitwijken en sloeg om. Zes der inzittenden werden licht gewond. BUITENLAND. DE ZEELIEDENSTAKING IN ENGELAND. Het schijnt met de zeeliedenstaking, die sinds lang alleen maar dreigde, nu werkelijkheid te worden. De bemanning der „Arianza" van de Royal Mail Com pany, die 4 Sept. naar Buenos Ayres ver trekken moest, heeft geweigerd te mon steren op de nieuwe verlaagde loonen. Men is bevreesd, dat ook de nieuwe be manning van de „Majestic", het grootste stoomschip ter wereld, nog in staking zal gaan. Nader wordt nog gemeld: De staking der zeelieden breidt zich in verscheidene districten uit. De stakers te Londen worden geleid door Larkïn, een Ierschen revolutionair. o I)E STRIJD DER FRANSCHEN. In Marokko. ,Havas houdt niet op gunstige tele grammen te zenden. De operaties van het 19e korps zouden reeds een gebied met 70 000 inwoners, waarvan 7000 ge wapende, benevens hun goederen en oogst in handen der Franschen hebben gebracht. Tal van stammen zouden Voorts onderwerpingsbesprekingen heb ben aangevraagd, o. a. eenige in het JBranesgebied, die door het. artillerie- Vuur enorme schade zouden hebben ge leden. Alle Tsoels, die zich nog niet onderworpen «hebben, hebben dit als nog gedaan. De Franschen hebben een vijande- lijkeu aanval bij Teroeal afgeslagen.® Naar de bladen uit Tanger vernemen, heeft Abd el Krim, na de successen, die de Franschen in het gebied van de Tsoul- en Branesstammen hebben be haald, zijn propaganda versterkt. In een oproep tot den sjeik verldaart hij, dat hij tegenstand zal blijven bieden en lie ver zal blijven strijden tot de laatste man gevallen is, dan te wijken. Het klinkt alles zeer in het voordeel der Franschen. Maar ze zijn er nog bij lange na niet! Al of niet door Abd el Krim's bo- ■engenoemde propaganda, een bericht uit (Fez maakt melding van een grootere activiteit over het heele front: der Riff- kabylen. In den O. sector hebben de Branes, die zich niet onderworpen hebben, zich bij~de Riffs aangesloten. Tevens wordt gemeld, dat Abd E^Krim voornemens zou zyn persoonlijk het offensief te lei den van de Rifftroepen tegen de Fran schen. En dan geeft toch ook het volgende te denken, wat ontleend is aan het Journal, volgens een bericht uit Alge- ciras. Een belangrijke oorlogsraad zou gehouden zijn ouder voorzitterschap van Primo di Rivera, in tegenwoordigheid van den Franschen admiraal Hallie. De conferentie eindigde in volkomen over eenstemming over een definitief plan inzake de te ondernemen operaties. Dc Rivera sprak het vertrouwen uit, dat de operaties met succes bekrooud zullen worden, en prees de warme Fransch- Spaansche samenwerking 1 Als dat vertrouwen nog zoo uitge sproken moet worden, en de samenwer king wordt geprezen! Het Journal weet voorts nog le mel den, flat de operaties op Alhuoemas begonnen zijn. De Spaansche en Fran sche vloten en aviateurs zouden de Riff- kust gebombardeerd hebben. Maarschalk Lyautey is echter uit Ma rokko vertrokken en heeft geweigerd, toen hij in Marseille aan land kwam; eenige verklaring aan journalisten te doen. Hij heeft een bezoek gebracht aan Painlevé te Parijs. Maar: het zal nog hard vechten worden in Marokko'. In Syrië. Een nieuwe, groote zorg. Wij gaven gisteren een uiteenzetting van de oorzaak van den strijd hier, deze moeilijkheid er bij, die zich gecon centreerd heeft bij Damascus. Daar is 't rustig, maar verschillende notabelen .hebben zich bij de Drusen aangesloten, en men meldt dat de propaganda, sterk anti-Fransch, zich over heel Syrië uit breidt. Daar is niet tegen te vechten. Wij zagen en zien het iederen dag weer in China. Ook hier is het de Engelsche pers, die telkens iets onaangenaams weet te melden voor de Fransche publieke opi nie. Zoo ook nu weer bericht de Times uit Jeruzalem kort en bondig, een be vestiging van het mislukken der vredes onderhandelingen. Aan dergelijke dingen wordt in Frank rijk nog meer waarde gehecht dan aan in slaap sussende mededeelingen, uit of- ficieele bron, dat het niet zoo ernstig is. De ernst blijkt echter iederen dag duidelijker. Vooral met die anti-Fran- sche propaganda. Waar is dan het eind? Alleen door onderdrukking. Heb ben de Franschen daarvoor voldoende machtsmiddelen? We gelooven niet. In Frankrijk zelf is de twijfel ook sterk. De Avenir, het blad van den vorigen president Millerand, bespreekt uitvoerig den toestand in Syrië. In het artikel wordt gezegd, dat van officiee- le zijde de sedert eenigen tijd in omloop zijnde geruchten, volgens welke de Al- gerijnsche bataljons, die naar Syrië zijn gezonden, Dij hun landing tot muiterij zijn overgegaan, niet tegengesproken worden. Deze troepen moesten opnieuw worden ingescheept en sedert zijn geen nieuwe versterkingen gezonden. Het blad verlangt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het optreden van den resident in Syrië en ook naar de nouding van generaal Michaud, die bij Ezraa ver- Blagen is, en daardoor verantwoordelijk is voor den ernstigen toestand BEKNOPTE MEDEDEELINGEN» Uit België Enkele bladen hebben bericht, dat tengevolge eener loonsverlaging van 15 pet. der Belgische mijnwerkers aan alge- meene staking zouden proclameeren. Dit bericht is door het ministerie van ar beid' tegengesproken. Prins Leopold van België, die uit den Kongo terug is, zal tot kapitein en tot senator benoemd worden. - Volgens Belga zullen de drie nieuw« droogdokken ,die d,e gemeente Antwer pen zal doen maken, volgens schatting 30 millioen frs kosten. Uit Duitsehland. - In tal van door de Franschen ont ruimde plaatsen is 't tot relletjes geko men met de Völkschen. Zij eischten de vervanging der republikeinsche vlag door de monarchistische. Het kwaïn hier en. daar tot botsingen. at Uit Italië. - Groote ongerustheid bestaat over het lot van de onderzeeboot de „Venie- ro", <Uie niet naaf fleii basis is terugge keerd. Het schip liad tijdens die jongst© Italiaansche .manoeuvres de wacht tus schen Passero en kaap Murro Porco. Vliegtuigen, torpedojagers en onderzeeërs ziju dag en nacht in de weer om het schip te zoeken. De onderzeeboot wordt reeds drie dagen vermist. Gevreesd; wordt dat het schip met 55 man aan boord vergaan is. De Tribune meldt nog, dat het depar- ment van Marine de VenieTo hoopt te rug te vinden. E s t 1 a n d De politie heeft een uitgebreiden spionnagedienst ontdekt, georganiseerd door Zjoerowski, een der leden van de sovjetmissie, die daarbij gebruik maakte van ambtenaren van het ministerie van" binnenl. zaken, militairen, e.a. personen, verbonden aan de Estlandsche regee- ringsinstellingen. De organisatie had vele vertakkingen en functionneerde reeds geruimen tijd. Er zijn reeds talrijke per sonen, onder wie een diplomaat, gear resteerd. De zaak veroorzaakt groote sensatie. Ver. Staten. De grootste mijnwerkersstaking in

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2