5 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 'Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Aug. Hoogste barometerstand: 773 2 te Brest. Laagste barometerstand- 732.1 te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 31 Aug. tot den avond van 1 Sept. Zwakke tot mali ge Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen in het Noor- en, in liet Zuiden weinig of geen regen. Iets warmer. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 66 gr., 12 uur 68 gr., 3 ,uur 69 gd(' HOOG WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) Dinsdag 1 Sept. a.m. 12 55 Woensdag 2 1 42 Donderdag 3 2.28 Vrijdag 4 3 12 Zaterdag 3 59 Zondag 6 4 42 Maandag 7 5 25 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vhs- i.) voorzitter merkt op dat het beleid aan de Burgemeesters is opgedragen. De heer de Visser zegt dat er nu een aanzienlijke som af moet wat bij een commissie niet gebeurt. De voorzitter zegt niet geweten te heb ben dat er nog zoo'n commissie bestond. De heer Melis geeft hierover inlich ting en de voorz. zal er bij een nieuw geval gebruik van maken. De te N en St. Joosland ge houden inschrijving voor de getroffenen door de stormramp te Borculo e. a. heeft opgebracht f 557.70. De collecte voor Borculo e. a. heeft te Arnemuiden opgebracht f 520.16. Uit Zuid-Beveland. De voorzitter deelde in de Vrijdag avond te 's Gravenpolder gehouden raadszitting mee, dat over '23 aan de Am bachtsschool te Goes verschuldigd was f 374.51 en aan de avondschool dier in richting f 15.23. De rekening 1924 wordt goedgekeurd met een ontvang van 1J29799 08V? en uitgaaf van f 31108.271,'g, na- oeelig slot f 1309.19. Bij het bespreken der rekening van het Burgerlijk Armbestuur deelde de heer Joziasse eenige staaltjes mede van het eigenaardig optreden van dit bestuur, wat den heer de Koster er toe brengt hem toe te voegen ,,je liegt". Welh. Schouten tmerkt op, daf de wijze van bedeelen niet tot de competentie van den raad behoort en dat de heer Joziasse, toen hij nog armbestuurslid was, zich met zijn klach ten tot hooger autoriteit had dienen te wenden. Na langdurige discussie wordt besloten de rekening aan het Armbestuur terug te zenden met verzoek daarop nog den veel besproken post van een achter- stalligen pachter in te vullen. De collecte die te Wolfaarts- dijk gehouden werd voor de stormramp in het O. van ons land, heeft opgebracht f809 50. Uit Noor d-B e v e 1 a n d. Vrijdagmiddag hield de raad van Colijnsplaat een openbare vergade ring, waarin de burgemeester en de lieer Flipse met kennisgeving afwezig waren. Ingekomen was een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat aan den burgemeester van o Augustus tot 6 Sep tember ziekteverlof is verleend. Verder was ingekomen een verzoek van de po- litiehondendresseervereeniging om een jaarlijksche gratificatie. M. a st. wordt op voorstel van B en W. besloten om tot wederopzeggens toe een jaarlijksche gratificatie van f10 toe te staan, in gaande 1 Januari 1926. Daarna had plaats de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening 1924. De ontvangsten bedroegen f 74255 25 op den gewonen dienst, terwijl de uitgaven bedroegen f70232 99. Er is dus een goed slot van f 4022.99. Op den kapitaaldienst in ontvang en uitgaven beide f 12798.30. Verder werd voorloopig vastgesteld de rekening van hel G E. B. over 1924. Op den gewonendienst bedroegen de uit ga ven een som van f 10866 631/2- de ont vangsten f 10591.70, a'zoo een nadeelig slot van f 274 93' Kapitaaldienst in ont vang en uitgaaf op f5538 30 Tot slot werd de gemeen te begroofing 1926 aan den raad aangeboden Voor de slachtoffers van de storm ramp van 10 Augustus j.l. is te Co lijnsplaat f 1000,90 ingezameid Uit Schouwen-Duive 1 and. De te Bruin isse gehouden col lecte voor de slachtoffers van de storm ramp heeft opgebracht de som van f 873.40. Uit Th o le n. De commissie le T h oe n. die ten behoeve van de door de stormramp ge troffenen is rondgegaan, heeft een be drag van [1411 65 kunnen afdragen, hier bij gevoegd de netto opbrengst van de collecte tijdens het festival gehouden, die f 62 bedraagt, f 1473 65 kon worden ge zonden. Wellicht komen nog enkele gif ten na. Vrijdag j.l. kwam de gemeenteraad van Th o 1 e n, onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Hoeven, in openbare zitting by een. Niet minder dan vier le den hadden bericht gezonden verhinderd te zijn de zitting bij te wonen. Wethouder Wagemaker gaf dit aanlei ding het voorstel te doen om het belang rijke punt van de overbrugging der Een dracht, benevens de hiervoor te sluiten geldleening, uit te stellen tot een vol gende vergadering. M a. st. vond de raad dit goed en wer den deze punten van de agenda afge voerd. Als raadslid werd ua onderzoek van de geloofsbrieven toegelaten de heer G. Jansen (Kerstenpartij), die de vereischte eeden aflegde, door den voorzitter werd gecomplimenteerd en zitting nam. Eenige ingekomen stukken van Ged. Staten, een van het centr. bureau voor fin. adviezen van de ver. voor Ned. ge meenten, betreffende het nazien van de bescheiden der gem. gasfabriek, een van den Commissaris der Koningin behelzen de toestaan verlof aan den burgemeester van 5—23 September, werden voor ken nisgeving aangenomen. Aan den hoer G. A. van Overbeeke, hoofd van de o. 1. school A werd eervol ontslag verleend op diens verzoek, we gens benoeming elders. Van een ontginningsmij in Drente was verzoek ingekomen om een scheepslading compost gratis af te staan. Waar hier nooit zooveel compost is, wordt het ver zoek voor kennisgeving aangenomen. Van P. J. Biaas is een dankbetuiging ingekomen wegens zijn benoeming als ambtenaar van den burg. stand. Een verzoekschrift van eenige schip pers te Tholen om niet over te gaan tot verhooging van havengeld, werd aange houden tot later, ,daar dit punt thans niet werd behandeld. Een verzoek om adhesiebetuiging van den raad van Zoeterwoude aan zijn adres aan de Tweede Kamer tot afschaffing van den zomertijd, "werd voor kennisge ving aangenomen Besloten werd om aan de overzijde van het Veer ten dienste van de mosselvis- schcrs een beschoeiing aan te brengen, dit werk onderhands aan te besteden en uit te doen voeren ter bestrijding der werkloosheid. De rekeningen over 1924 werden aan geboden en als commissieleden tot na zien benoemd de heeren W, Moelker, IT G. Deurloo en 0. Goedegebuure. De begroolingen werden eveneens aan geboden, bovengenoemde heeren commis sie. benevens J. Braai en Th. Aertsen. Voorts werd vastgesteld een verorde ning op motorrijtuigen legen betaling, hq uio snoaoi «o ojhiojooajoa saatóessed de Bank van' Ned. Gem. een rekeningf- courant aan te gaan. Onder Th o Ten op een hoeve in den itoolandpolder, vulde een vrouw een brandend petroleumstel, met het noodlot tig gevolg dat zij in brand vloog en zoo ernstig zich brandde dat zelfs levensge vaar niet is uitgesloten. De vrouw werd naar het gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Een bewoner der hoeve, die trachtte de brandende klecren te blus- schen bekwam zelf brandwonden aan lijnden en polsen. Uit Zeeuwse h-V laanderen W D. Even buiten de kom der gemeente Oostburg op den weg naar Schoon- dijke zijn op den rechterkant van den weg t usschen Keiweg en rijwielpad eeni ge hoopen rivierzand blijven liggen van de daar plaats gehad hebbende verbete ring aan den rijksweg. Zaterdagnamiddag passeerde daar een auto van de firma M. uit Terneuzen welke rechts moest uitwijken voor een andere auto, waar door de chauffeur in het zand zijn stuur niet meester bleef en daardoor in den sloot terecht kwam waaruit de wagen slechts door middel van een hjjschloestel kon gelicht worden. Gelukkig kwamen de chauffeur en een inzittende er wonder boven wonder af met den schrik cn eenige schrammen. Ook de auto was niet veel gehavend. Ten bate van dc slachtoffers van de stormramp op 10 Aug. j.lheeft hel comité te W a t e r 1 a n d k c r k j e f 257.35 opgebracht. Voeten Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, verzacht en geneest men met 30-80-90 ct. PUH OL (Ingez. Med.) VOOR I)E SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. Sedert de vorige opgave is nog inge komen bij den penningmeester van het Provinciaal Watersnood Comité in Zee land, van N. B', f 2, Iemand die niet thuis was fo, V., f2, \V. B., f2.50, N. N. te Koudekerke, f 1, S te Vlissingen, f2.50, J. G W„ f 10, personeel Middelburgsche gemeentewerken enz. f 52. En opbrengsten van collecten in de na volgende gemeenten: 's Gravenpolder f533,04, Hoek, f950.10, Ellesvoutsdijk, "18,30, Kortgene, f 559,90, Kloetinge (restant) f 5.90, Ivats, f 203.25, Nieuwer- kerk, f965.Baarland f 493.90j Aag- tekerke, f 496,80, Hoedekenskcrke f 371.68 Vrouwepolder f 678.20, Schoondijke, f511.55, Retranchement 1241.35, Zuid- zande, f 407,95. Bij het plaatselijk comité is nog iuge- komen op de lijsten bij den boekhande laar Smits f 2.50 van J. G. en f 1.50 van S., bij van Benthem en Jutting f 10 van H. v. d. K._ bij Baurdoux f 1 van N) N., oog eens f 1 en f 1.10, bij Fanoy f 2.— van J. v. d. B|., bij D'huy f 5 van C. de \V. en f 1 van A. F. J, GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zaterdagmiddag kwam de raad in spoedeischeude vergadering bijeen, Voorzitter: mr. A. A. de Veer, weth. Afwezig, de heeren Ondcrdijk, v. d. Beke Callenfels, Streefkerk, Bosman, Por- Iheine en Boassou. Notulen. De notulen werden aangehouden tot de volaende vergadering. Ingekomen stukken. 1. Een adres van den raad van Zoeter- woude om adliaesiebetuiging aan een adres aan de Slaten-Qcneraal om den zomertijd af te schaffen. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Een adres der N. V. ontginnipgs mij Landschap Drenthe met verzoek een scheepslading of enkele wagons compost ter beschikking te stellen. Ter afdoening naar B. en W>. 3. De gemeeuterekening 1924, die ter visie ligt. Opzegging obligatie- leeningen. Voorstel om tegen 1 December 1925 op te zeggen de obligatie-leeningen, pro resto groot f 220.000 en f 85.000, aangegaan tegen een rente van 5tyk pet. ingevolge raadsbesluiten van 29 October 1919 no. 13 cn 30 April 1919, no. 16. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. de mogelijkheid van conversie reeds sedert lang hebben overwogen in verband met de daling van den rente standaard. Tot nog toe waren er echter geen voldoende aanbiedingen ingekomen. Donderdag j.l. ontvingen B. en Wi. een nieuw aanbod, dat tot en met a s. Don derdag gestand werd gedaan Bovendien moeten dé opzeggiag drie maanden van te voren geschieden Vandaar deze spoed- eischende vergadering. Het voorstel wordt z. h. st. goedge keurd Aangaan geldleeningen. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het per 1 December 1925 aangaan vap 2 definitieve geldleeningen, groot f220.000 en f 85.000 pari, tegen een rente van ten hoogste 5 pet., ten hoogste Vb pet. pro visie en op schuldbekentenis. Z. h. st. goedgekeurd. Pensioensb ij dragen. Voorstel tot nadere regeling van ver haal van verschuldigde bijdragen krach tens de artikelen 135 en 156 der Pensioen wet. B. en W. stellen voor dit verhaal nader te bepalen op de helft Dit besluit moest vóór 1 Sept. 1925 genomen worden. B. en W zeggen echter toe, den raad in de gelegenheid te stellen nader (e beslis sen over handhaving of intrekking van het te nemen besluit Het is thans slechts om te voorkomen, dat de fatale datum ver loopt. De heer Paul vraagt of de betrokken ambtenaren niet op de desbetreffende wijziging in de pensioenwet gewezen kun nen worden. Het voorste! wordt z. h. st. goedge keurd Hierna sluiting. met den heer Jan Morks de tent, en nam de heer van der Weel als v o o r 1 Ft t e r het woord om mede te deelen ,dat de commissie, die verleden jaar optrad, zeer tot zijn spijt om financieele redenen zich genoodzaakt ziet deze concerten stop le zetten. Spr. brengt dank aan de aanwe zigen, die steeds de commissie trouw zijn gebleven, het is niet hun schuld, dat het besluit tot stopzetten moest worden genomen. Spr. meent dat men niet uiteen mag gaan zonder een woord van dank tot heq, die de concerten groot maakten. Spr. richt zich dan eerst tot hen, die het iuitiatief nam tot deze concerten namelijk den heer Jan Morks. Spr. meent uit naam van alle aanwezigen te spre ken, als hij den heer Morks dank brengt voor het genot, dat hij daarmede aan ve len bezorgde en voor de leiding, die hij in bijna 30 jaar aan 122 van deze con certen heeft gegeven zonder ook maar één maal te missen. (Luid applaus). Van degenen, die tot de oprichting van de concerten verder krachtig hebben me degewerkt, "ziet spr. in den tuin aanwezig den heer Herman Snijders.. Al heeft deze dan ook geen zitting in de commissie ge nomen, ook hem brengt spr. onder ap plaus dank voor zijn werk aan de tot stand koming van deze concerten. Verder brengt spr. in herinnering de namen der beide andere oprichters, na melijk de heeren J. J. H. Doorenbos en L. K. van der Harst J.Jz. en schetst hij vooral wat de heer v. d. Harst tot voor korten tijd steeds voor de concerten heeft gedaan. Ook de heeren J. Belderok A. Buijs en M. J. van de Kreke .die in de commissie zitting hebben gehad, hebben recht op den dank der leden. Spr richt zich dan ook tot den heer Caro die hjj dankt voor de leiding van dit laatste concert, en ook tot tie leden van het korps, wie 'hij dankt voor de wijze waarop zij altijd hebben gespeeld. Ten slotte wees de heer v. d. Weeli op het verbranden van de Phoenix, waar op dan steeds uit de asch weer zulk een andere vogel opstond. Spr. hoopt dat ook uit de psch vandeze concerten zij te zijnertijd weer in een of anderen vorm moge herrijzen. De toespraak werd met applaus be zegeld. Onder de tonen van een vroolijken marsch verlieten de aanwezigen den tuin en wij twijfelen niet of de meesten zul len legen elkaar gezegd hebben „Wat jammer, dat ook dit weer verdwijnt". DE LAATSTE ZOND AG AVONDCONCERT Sic Transit Gloria! Het programma van het Zondagavondconcert, dal gisteren avond alhier werd gegeven door het Middelburgsch Muziekkorps, droeg als opschrift dat dit 123ste concert tevens ook het laatste zou zijn en dat deze instelling die gedurende 30 jaar aan zoovelen ge notvolle avonden verschafte, gevoegd moet worden bij andere zaken, die door gebrek aan financiën verdwijnen, wat toch zeker niet als een vooruitgang voor een stad als Middelburg kan worden be schouwd. Het eerste concert werd gegeven op 28 Juni 1896. Maar laten wij eerst mededeelen, dat dit laatste concert vrij goed was "be zocht, dat vele leden, die toegang had den op hun kaart van verleden jaar, omdat er toen een concert te weinig was gegeven, gebruik maakten van de gele genheid dit concert hij te wonen, terwijl ook een vrij groot aantal personen tegen entree een kijkje kwam nemen. Het door het muziekkorps, onder lei ding van den heer Joh. H Caro ten ge- hoore gebrachte programma telde ver schillende zeer goede nummers, waarvan wij speciaal willen noemen de Fantasie op de Opera „Hamlet" en die op de opera „Carmen", cn de marsch „Hou en Trouw" en „De Zeeuwen aan Oranje" van Jan Morks. Dat ook de aanwezigen de uitvoering op prijs stelden, bleek uit hun luid ap plaus na ierier nummer Toen de laatste tonen van de' ..Car men" waren weggestorven, betrad de commissie voor deze concerten, bestaan de uit de heeren mr A. J. van der Weel, S. P. TVillems en J. P Ph. Doorenbos rechtsche vleugel heeft haar geheel onbo^ kwaam verklaard. DUBBELE AANVARING. Hedenmorgen had op de Maas te Bot terdam een dubbele aanvaring plaats. Het s.s. „Ouwerkerk" van de Holland O. Azië lijn kwam eerst in botsing met een steenkooltransporteur De slurf kwam op de ankerspil te vallen, zoodat het schip moest blijven ronddrijven. La ter ontstond aan het achterdek van de „Ouwerkerk" nog een aanvaring met een Grieksche stoomboot, waardoor een groó- te scheur ontstond. Niemand bekwam eenig letsel. Dé' schade is echter vrij aanzienlijk. KERKNIEUWS. Tot praeses van het moderamen van het curatorium van de Theologi sche school der Geref. kerken te Kam pen is voor het jaar 1925—'26 benoemd ds. R. J. v. d. Veen te G o e s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tjerkgaast, ds. C. Sunder- meijer te Ritthem. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. W erkeloo she id. Als werkloos stonden Zaterdag inge schreven: 2 typograren, 3 metselaars, 9 opperlieden, 5 schilders, 9 timmerlieden, 2 meubelmakers, 1 stoffeerder, 3 kleer makers, 2 bankwerkers, 1 machinist, 3 smeden, 2 bakkers, 3 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 11 kantoorbedienden, 23 van andere groepen, 25 met vakkennis zonder bep. beroep en 59 zonder vak kennis (ongeschoolde). Verder 11 vrou wen w. o. 3 ♦.vinkelbediendei), 3 kantoor bedienden, 4 werkvrouwen en 1 wasch- vrouw voor wasch aan huis. Totaal 178 vorige week 164. LAATSTE BERICHTEN. HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. AMSTERDAM ,31 Augs. V. D. In de Zondag gehouden vergadering van den bondsraad van den Alg. 'Ned. Metaalbe- werkersbond werden de genoemde 7 pun ten (zie onder Binnenland) niet bevre digend geacht, althans niet wat den vast- gestelden werktijd betreft. T. a. v. de loouen bestond echter algeheele overeen stemming. De loonsverlaging is door de werkgevers volledig teruggenomen. De bondsraad meent echter toch .1 ook wat de werktijden betreft zich bij de vastgestelde regeling neer te moeten leg gen. In de heden Maandag le Schiedam cn Rotterdam te houden stakersvergaderin gen zal de beslissing van den bondsraad door het hoofdbestuur worden verdedigd en aanbevolen. DE RAMP TE BORCULO. Blijkens de 9de verantwoording, welke heden aan de pers verstrekt is, heeft het „AmSierdamsch Comité 10 Aug. 1925" lot heden in lotaal ontvangen 1 120.004.39yj. RUTH FISCHER UIT DE PARTIJ VER WIJDERD. BERLIJN, 31 Aug. V. D. Het Uitvoe rend Comité van de communistische in ternationale te Moskou heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij de leider ■an den linkervleugel der communisti sche partij, Ruth Fischer, uit het partij bestuur verwijderd wordt, en derhalve slechts lid van het partijbureau blijft. De NAGEKOMEN BERICHTEN. MARKTBERICHT. HULST, 31 Aug. Aanvoer ruim. Handel kalm. Tarwe f 12—14, rogge 11, gerst 12,. erwten 14. VERGADERINGEN, CONCERTEN, ENZ. Zaterdag 45 Augs.—15 Sept. Tentoon stelling van aquarellen van Mej. M. A. v. d. Harst. „In de Steenrotse." Woensdag 2 Sept. Beiaardooncert Abdijtoren 9—10 uur. Donderdag 10 Sept. Beiaardconcert' Woensdag 9 Sept. Opvoering operette „Colombus" voor leerlingen R. H- B. S. en ouders. Schouwburg. 8 uur. Vrijdag 11 Sept Opvoering operette Oolumbus, voor réunisten R. H. B. S. Schouwburg 8 (uur. Zaterdag 12 Sept. Bal leerlingen R< H. B. S. Schuttershof, 8 uur. Maandag 14 Sept. Openbare opvoe ring operette „Oolumbus". Schouwburg, 8 uur. Maandag 5 Oct. Lezing Natuurk. Ge zelschap. Spr. ir. G. G. Snijder» c.w.i., Amsterdam, onderw.: „Ont wikkeling telefonie en automatisch' telefoon bed r. in Amsterdam. Royal" 3 ct. (Ingez. Med.) SPORT. - Zondagmiddag had naar de „Cou rant" meldt te Ostende de Grand Prix d'Ostende plaats (500000 fres.) over 2200 M. No. 1 was „Marvex" van Mrs. RudtL (Elliott) 7—1. Voetbal. Voor de bekerwedstrijden van Middel burg speelde gisteren Walcheren tegen Vlissingen met 3—2 tot uitslag en Mid delburg tegen Stavast met 21 tot resul taat. De vereeniging Zeelandia kreeg een combinatie Brugge—Maldeghem op be zoek en wist daarvan met 5*1 te winnen- Golfmatck. Zondag had op de baan der Ilaag- sche Golfclub de eerste ontmoeting plaats tusschen een Duitsch en een Ne- derlandsch zestal. De totaal-uitslag van dezen eersten golfwedstrijd Hölland-Duitschland is ge weest, dat Nederland won met TV» tegen m Het Ned. kampioenschap sehoonspringen. Zondagmiddag had te Heemstede een nationaal zwemfeest plaats. Schoonspringen dames. Om het 'kam pioenschap van Nederland 1 G. Klap wijk (R. D. Z.) 87.9 punten; 2 F. v. <L Burgt (Het IJ) 80.1 p.; 3 M. Brann 78:3 p. Schoonspringen heeren Om het kam pioenschap van Nederland: 1. H. Lot gering (Het IJ) 92.8 p.; 2. H. Hcmsing (Het IJ) 85.8 p.; 3.' E. Davidson (Het IJ) 73.3 p. (de Crt.) Nieuw wereldrecord vliegen. De Franschc- aviateur Lasne ïs er Zaterdag m een vlucht over liet traject Etampes—Ville Sanvage in geslaagd, om het wereldrecord over 1000 K.M. "te slaan. Hij legde den afstand af in 1 uur 1 min. 10 sec. zoodat dc gemiddelde snelheid 248.7 K.M. per uur bedroeg Het vroegere record werd gehouden door Doret, met een gemiddelde snelheid van 221 K.M. per uur. ONDERWIJS. Vrijdagavond is door f ds. Kersten van Ierseke, te Tholen een rede ge houden in verband met de opening der school van wege de Oud Geref. ge meente waarvan hoofd de heer Geluk

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2