Maandag 81 Augustus 1985 168° Jaargang. No. 204 MIDDELBURG DURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, KONINKLIJK KROONJAAR. Voor het heele land, voor het ovèr- groote deel der bevolking is 't van daag een dag van groote verheugenis. Maar voor de Zeeuwen toch wel in het bijzonder. Onze Koningin, in 1880 ge boren, viert vandaag haar kroonjaardag Een openlijk feestbetoon, den heelen dag door, heeft Zijzelve niet gewenscht. Zooals in de oorlogsjaren, meende Hare Majesteit, dat dit ook thans liever ach terwege moest blijven, gezien de ramp, die een gedeelte der bevolking in het Oosten trof. Maar juist door haar op treden, door haar voorbeeld, toen in de geteisterd^ gebieden gegeven, hebben wij weer gevoeld, hoe over ons land regeert een Vrouw, meelevende met Haar volk, in zijn vreugde en smart. Eh waar Zij komt ter vertroosting,' vindt Zij het juiste woord, het juiste ge baar. Een Koningin in de schoonste be- teekenis van het woord Denken wij Zeeuwen dan even terug, in stil ontroerd herdenken, aan verleden jaar, 8 Augustus, aan Vlissingen en Ar- nemuiden. Koningin Wilhelmina leeft te midden van Haar volk, zelve door en door Hol- landsche Vrouw, Haar volk kennend in al zijn geledingen. Wij spraken die ge dachte uit bij haar 40sten jaardag. Hoe- vele malen is het sindsdien niet gebleken, de laatste 5 jaar De Zeeuwen houden van Oranje, heb ben onze Koningin lief, en als wij evén in onze herinnering roepen die Augustus dagen, is 't dan boud, die gehechtheid ook wederkeerig te'veronderstellen Oranje en Zeeland Naast Wilhelmus van Nassau Stonden d' oude, stoere Zeeuwen Onverwrikbaar, pal als leeuwen, Zwoeren ze hem 'hou en trouw. Die eed werd vernieuwd, toen op het Molenwater* voor Willem's nazaat, onze Koningin, met naast Haar, Haar opvolg ster, Prinses Juliana, door duizenden namens duizenden Zeeuwen. En die eed van eeuwig trouwe, aan Koningin en Vaderland, zij in ons op dezen dag, de kroonjaardag van Koningin Wilhelmina BINNENLAND. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Zaterdag moesten wij ons beperken tot de in Zeeland wonenden, bij het ver melden der ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin toege kende onderscheidingen. Thans willen wij nog «enige meer bekende personen noemen, die buiten onze provincie wo nen en die ook een onderscheiding ont vingen. Bevorderd zijn: tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister van binnenl. zaken en landbouw, oud voorzitter van den Raad van Ministers; Benoemd zijn: tot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw. Mr- J. B. Bomans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te Haarlem; A. Colijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Nieuwer-Amstel; Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenha|e; Mr. J. R. H. v. Schaik, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te 's Gravenhage; Jhr. Mr. G. C. W. van Tets, directeur van het kabi net der Koningin, te 's Gravenhage; de schout-bij-nacht K. F. Sluys; de kapitein ter-zee C. Aronstein; de hoofdofficier v. administratie der le klasse E. G. de Wijs; de generaal-majoors H. C, Fortanier en R. B. A. N, de Quay, onderscheiden com mandant van de IVde en van de lilde divisie; de kolonel der artillerie G. G. van Everdingen, gouverneur der Koninkl. Militaire Academie, tevens directeur v. d. Hoofdcursus; de generaal-majoor N. Schrijver, inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht; L. W. Bak huizen van den Brink, secretaris van de algemeene synode van de Nederlandsche Herv. kerk te 's Gravenhage; J. C. Ligt- voet, administrateur bij het Dep. van on derwijs, kunsten en wetenschappen; Dr. R. Magnus, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; ir, C. L, van der Bilt, hoogleeraar aan de technische hoo- geschool te Delft; P. Wielinga, hoofd inspecteur van het lager onderwijs te Utrecht; F. Schmidt Degener, hoofd directeur van het Rijksmuseum te Am sterdam; dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg te 's Gravenhage; tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau: Mr. J. B. Kan, secretaris-gene raal in algemeenen dienst, secretaris-ge neraal van binnenlandsche zaken eji land bouw te 's Gravenhage; dr. A. Bredius te Florence; tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau: dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden; dr. C. Winkler, hoogleeraar aan de Rijks-uni versiteit te Utrecht; dr. P. Zeeman, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau: mr. G, G, van der Hoeven, hoofd redacteur van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" te'Rotterdam; C. R. T. Roosmale Nepvue, gezantschapsraad te Londen; D. J. Steyn Parvé, consul-gene raal te Londen; de kapitein ter zee F. H. A. Greve, het versiersel te dragen met de zwaarden; de kapitein ter zee N. J. van Laer, het versiersel te dragen met de zwaarden; de kapitein-luitenant ter zee H. J, Hartkamp, het versiersel te dragen met de zwaarden; de hoofdofficier van administratie der 2e klasse G. H. Hamer- sma, het versiersel tc dragen met de zwaarden; de kapitein-luitenant ter zee B. J. Heilbron, het versiersel te dragen met de zwaarden; tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: P. J. van Melle, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Nijkerk; de luitenant ter zee der le klasse J. T. Furstner, het versiersel te dragen met de zwaarden; de luitenant ter zee der le klasse P. Post Uiterweer, het versiersel te dragen met de zwaarden; de luitenant ter zee der le klasse G. W. Stöve, het versiersel te dra gen met de zwaarden; de officier van den marine-stoomvaartdienst der le klasse J. Gestel, het versiersel te dragen met de zwaarden; de officier van gezondheid der le klasse dr. F. H. ter Poorten, het ver siersel te dragen met de zwaarden; de officier van administratie der le klasse J. Rotgans, het versiersel te dragen met de zwaarden; de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse A. A. C, Kramer, het versiersel te dragen met de zwaarden. Is de titulaire rang van kolonel ver leend aan den gepensionneerden luite nant-kolonel E. A. LTmland, van den pro vincialen staf. Is de schout-bij-nacht F. L. Rambonnet, inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting bevorderd tot vice-admiraal. rollen behangselpapier gratis ter beschik king te stellen van de commissie van Her stel. Hoewel giften in natura niet werden verlangd, neemt men ten aanzien van dit royaal aanbod het standpunt in, dat gif ten in natura voor den wederopbouw zeer welkom zijn. (Tel.) UIT DE GETEISTERDE STREKEN. De burgemeester van Borculo, jhr. De Muralt, heeft, zooals wij Zaterdag meld den, ontslag genomen als lid van het provinciaal comité tot steunverleening bij de stormramp. De reden van dit ontslag zou gelegen zijn in het feit, dat het pro vinciaal comité in zijn deze week gehou den vergadering gemeend heeft een door den heer De Muralt gezonden plaatsver vanger, die geen deel uitmaakt van het gemeentebestuur van Borculo, niet bij de beraadslagingen te mogen toelaten. De Fransche regeering heeft door bemiddeling van den Franschen gezant aan den minister van Buitenlandsche za ken een belangrijke gift doen toekomen ten behoeve van de onlangs geteisterde streken van Gelderland. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den gezant de bijzondere waardee ring der Nederlandsche regeering be tuigd voor dit hernieuwde bewijs van deelneming. Zaterdagnacht stortte het dak van de bewaarschool te Borculo in. De regen die gevallen was, had het houtwerk te zwaar gemaakt. Gelukkig, dat aan het voornemen om hier een paar klassen van de lagere school onderwijs te doen geven, nog geen uitvoering was gegeven. Er zijn te Borculo formulieren verkrijg baar gesteld, waarop ieder de schade aan roerend goed en bedrijf kan invullen, Tegen opzettelijk te hooge aangifte zijn strenge bepalingen gemaakt. Publiceering der aangifte hangt hen boven het hoofd, die te veel opgeeft. Verder worden de landbouwers aangemaand hun verspreid liggende reeds geoogste veldgewassen te verzamelen, teneinde door nalatigheid niet gedupeerd te worden bij eventueele toe te kennen schadevergoeding. Het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis ontving van den Japanschen Zaakgelastigde een gift ten behoeve der slachtoffers van de storm ramp. De firma L. Goudsmit, te Amster dam, grossier in behangselpapieren, heeft de gemeente Borculo aangeboden voor het werk van den wederopbouw 2000 DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TER VOLKENBONDSVERGADERING. De Nederlandsche delegatie naar de zesde Volkenbondsvergadering, welke op "7 September a.s. te Genève zal aanvan gen, zal als volgt zijn samengesteld: jhr. dr. W. J, Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs; prof. jr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van San- denburg, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, vertegenwoordi gers; mr. J. Limburg, lid van de Ged. Staten van Zuid-Holland; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, referendaris, chef der afdeeling Volkenbondszaken van het De partement van Buitenlandsche Zaken, plaatsvervangende vertegenwoordigers. Naar het Hbld. yerneemt, zal de Minis ter van Buitenlandsche Zaken ter bijwo ning van de vergadering zich voor korten tijd naar Genève begeven. HET VERDRAG NEDERLAND BELGIË. liet hoofdbestuur van den Nederl. Bond, van Chr. fabrieks- en transportarbeiders heeft in zake het ontwerp van wet ter be krachtiging van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage gesloten verdrag tusschen Nederland en België een adres gezonden aan de Tweede Kamer waarin o.in. het volgende wordt gezegd ,,In de eerste plaats zij dan opgemerkt dat naar onze opvatting dit verdrag on voldoende rekening houdt met de belan gen van Nederland, en daartegenover kunstmatig poogt den natuurlijken voor sprong, dien Rotterdam door zijn ligging voor het achterland heeft ,ten voordeelc, van Antwerpen te wijzigen. Als zoodanig zien wij de bepalingen in het verdrag waarbij Nederland inoet toe stemmen lot het graven yan een water weg uitgaande van hel havengebied van Antwerpen en uitkomende in het Hol- landsche Diep .zoomede in het graven van een waterweg Rijn-Maas-Schelde, als mede de bepalingen dat de loodsgelden op Antwerpen ondanks den langeren af stand "nimmer liooger mogen zijn (wel lager) dan die op Rotterdam. liet wil ons voorkomen, dat ,hoe groó- te waarde Nederland ook mag hechten aan een nauweren baud en samenwer king met België ,het toch moeilijk lot goedkeuring van deze bepaling kan over gaan. Zij gaan rechtstreeks in tegen vitale Nederlandsche belangen. Het is onze vas te overtuiging, dat Rotterdam bij de uit voering van de hierboven genoemde pun ten op gevoelige wijze in zijn bedrijvig heid zal worden getroffen en met de om liggende bevolking slechts nadeel van de toepassing van dit verdrag zal ondervin den. Daar slaat voor zoover wij het kun nen beoordeelen geen enkel voordeel voor Nederland tegenover. Tegenover de vele tegemoetkomingen van Nederland vinden wij geen enkele tegenprestatie van België. Waar zoo de zaken slaan en hiermede belangen van duizenden arbeiders in de haven-, transport- en nevenbedrijvcn zijn gemoeid onüeenen wij er de vrijheid niet te bekrachtigen. Misschien is de mogelijkheid daarna aanwezig een op aan uw Kamer te verzoeken dit verdrag deze wijze gewijzigd verdrag te verkrij gen. Wij mogen er nog aan toevoegen, dat niet alleen Rotterdam, maar o. i. ook Ter- neuzen en de Zeeuwsche visschersbevol- king bij aanneming van dit verdrag ern stige nadeelige gevolgen zullen onder vinden. IIET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. Op Vrijdag j.l. had een bespreking plaats van liet Bestuur van den Metaal- bond met de besturen van den R. K. den Christ, en den Neutralen Metaalbe- werkersbond. Het bestuur vau den Modernen bond was bij deze bespreking niet tegenwoor dig, aangezien de brief van dezen bond bond daardoor le laat in het bezit van den Melaalbond was gekomen. Bij genoemde besproking hebben de drie besturen zich bereid verklaard, de volgende voorwaarden ter beëindiging der conflicten bij hunne leden tè zullen aan bevelen De werktijd wordt 53 uur per week. De uurloonen worden als vóór het conflict. Voor ieder uur ,dat per week langer dan 48 uur gewerkt wordt, zal een toe slag van 25 pel. worden gegeven. De directie van de Nieuwe Water weg ziet hel volkomen in,' dal het in het belang van de onderneming is, dat de werklieden van de Nieuwe Waterwi door de tarieven niet achter ,gsteld wor den bij die van de Rolterdamsche Droog dok Maatschappij, en dal daar, waar de omstandigheden in beide ondernemingen mochten verschillen, bij de vaststelling van de tarieven hiermede rekening ge houden moet worden. Het ligt niet in de bedoeling in liet algemeen wijzigingen te brengen In be staande loontoeslagen. Indien aan de Nieuwe Waterweg winst gemaakt wordt, krijgen de werklieden een tantième, op dezelfde wijze als dit aan de Rolterdamsche Droogdok Maat schappij gebruikelijk is. Het ziekenfonds aan de Nieuwe Wa terweg zal gescheiden blijven van dat aan de Rolterdamsche Droogdok Maat schappij. De desbetreffende regeling aan de Nieuwe Waterweg wordt als die aan de Rolterdamsche Droogdok Maatschappij De werklieden ,die krachtens de be staande bepalingen voor vacant ie in aan merking gekomen zouden zijn, krijgen de nu niet genoten vacanliedagen uitbetaald. Na beëindiging van de conflicten wor den alle werklieden in tien kortst moge lijken lijd weder te werk gesteld ^ooi- zoover het werk dat toelaat. Des avonds heeft een bespreking plaats gehad van hel bestuur van den Me- taalbond met liet bestuur van den Mo dernen Bond. Bij het verzenden van dit bericht had hel bestuur van den Moder nen Bond nog geen .beslissing aan den Metaalbond kenbaar j gemaakt. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Negentien leden van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkersbedrijf hebben zich afzonderlijk vereenigd met het doel, de bindende be palingen op het minimum tarief af te schaffen. Zij hebben uitnoodigingen rond gezonden voer een vergadering op Don derdag 3 September te Utrecht, ten ein de gemeenschapplijke belangen te be spreken en een gedragslijn vast te stellen. Aan voorstanders van het bindend tarief zal op deze vergadering* geen toegang worden verleend. HET COO-JAIUG BESTAAN VAN ENSCHEDE. Zaterdag zijn te Enschede de feestelijk heden geopend ter gelegenheid van hel G00 jarig beslaan der stad, die zich verheugen mag in een steeds toenemen- den bloei. In de laatste halve eeuw is het inwonertal gestegen van 12 000 lot ruim 45.000. Uit Stall en Provincie. - Aan mej. A. J. van der Giust, te S c h o o n d ij k e en mej. L. de Nooijer te Souburg is niet de medaille van de Oranje-Nassau orde in brons, doch in zilver toegekend. Uit Middelburg. De verjaardag van H. M de Konin gin ging heden overdag alhier rustig voorbij, maar daarom toch niet onopge merkt. Van de openbare en van vele par ticuliere gebouwen wappert de driekleur, veelal met den Oranjewimpel, terwijl vooral de jeugd zich met Oranje had ge tooid. Het garnizoen hield te 12 uur een parade op het Molenwater, waarbij de troep geïnspecteerd werd door overste Bierman garnizoenscommandant. Na afloop maakte de troep een korte wandeling door de stad; en keerde toen naar de kazerne terug. Het zal wel niet makkelijk zijn een juiste oorzaak aan te wijzen, maar een feit is hel dat de belangstelling in de Zondagochtend concerten de laatste ma len niet zoo is als wij dit tot nu toe kenden. Ook gisterenmorgen was het be zoek verre van groot. Op de banken ble ven heel wat zitplaatsen open cn behalve op het niet-bestrale deel was het leeg in de Abdij. Jammer was dit voor de uit voerders ,die onder leiding van den heer Joh. H. Caro weer zulke goede muziek ten gehoore brachten, jammer ook voor de kas van het Middelburgsch Muziek korps ,die een steun uit de collectebus sen zoo goed gebruiken kan en begrijpe lijker wijze ,was de opbrengst veel min der dan anders. Er zal nog een concert van stemmige muziek worden gegeven, moge dit nog veel goed maken, wat door de beide laatste concerten is bedorven. De politie alhier heeft een Hage naar aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan chantage tegenover een inwoner onzer gemeente. Een tweede persoon, die daar mede aan schuldig is, werd hedenmorgen uit den Haag naar hier overgebracht, terwijl een derde verdachte door de politie te Amsterdam in arrest is gesteld. Door de politie alhier is een jon gen aangehouden ,die zicli aan verduis tering ten nadeele van zijn patroon heeft schuldig gemaakt. Uil V 11 s s i n u e n Van de deelnemende groepen aan de optocht te Vlissingen, behaalde den eersten prijs Cambrinus van de Mei boom), 2e prijs Roeivereenigiug „L. e. E," 3de prijs A Hulde aan het Verre Westen en B. Kaboulerwagen Rannefttroep. De groep ..Koloniën" kreeg een eer volle vermelding. Tijdens liet vuurwerk is Zaterdag avond te Vlissingen ingebroken in woning van den koster der Doopsgezinde kerk. Er wordt eenig geld vermist. De po litie stelt een onderzoek in. Uit Walchere n De te St. Laurens gehouden inzameling van gelden voor de door de stormramp geteisterde streken heeft op gebracht f 569.55. Door de Herv. Jonge- lings- en knapenvereeniging is nog een bedrag van f 7.50 aan het Comité alge- dragen. De raad van Serooskerke hield Vrijdag een openbare vergadering. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter legt de begrootiug der gezondheidscommissie voor, die bedraagt in ontvang en uitgaaf f 1600. Het aandeel door Serooskerke AY).) bij te dragen in 1926 f6236. De rekening 1921 bedraagt in ont vang f 1400 in uitgaaf f 1700.62 nadeelig saldo f 300,62, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. De begrooting voor den straatweg van den Noordweg tot den YVestdjjk bedraagt f305 in.-hpU^ug en ujtgayf, aldus vast gesteld. Van den raad der gemeente Zocter- woude is een verzoek ingekomen om ad- tiaesie te betuigen aan bet adres tot afschaffing van den zomertijd B. en W* zijtf wan oordeel daar wel mee op te kunnen houden. De heer 1'. de Visser meent van niet. Nadat alle le den er 't woord over hebben gevoerd brengt de voorzitter het in stemming, voorstel van iB. en wordt- aangenomen met (T stemmen voor en een legen die van den heer P. de Visser. De gemeenterekening 1924 wordt goedgekeurd met een goed slot van 1200 gulden. B. en W). bieden nu den raad dc bc- grooling 1926 aan, deze bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 29803 4G« met een post voor onvoorzien van f 1155.30y* met een inkomstenbelasting van f 7000. Wordt 14 dagen ter inzage gelegd. Van den lieer Boelen is een aulboord ontvangen op een brief van B. en AV'„ wat de kosten waren voor aansluiting aau de waterleiding voor de woning van den heer van der Kreke ,dat bedraagt f90. Y'an den heer Nonhebei is bericht ont vangen dat bij onderzoek van het regen water uit hel perceel van den heer v. d. Kreke gebleken is dat er amoniakver- bindingen in aanwezig zijn. B. en W. stellen voor de regenbak leeg le maken en eenigen tijd leeg to laten en de gooten schoon le maken dan kan geconstateerd worde u of de bak goed is of niet. Met algemeene stemmen wordt na eenige discussie aangenomen het voor stel van B. en W. een schrijfmachine aan te koopen waarover in gesloten verga dering nader zal worden beslist. De voorzitter brengt in bespreking de toestand der aschbakken waarin lies wordt geworpen wat men kwijl wil zijn. Na bespreking wordt besloten, een plaats aan te wijzen waar andere dingen gebracht kunnen worden, dan kan er toezicht op gehouden worden, dat al leen de bakken voor asch bestemd, en daarvoor gebruikt worden. Bij de rondvraag vraagt het lid P. de Visser hoe het staat met de aanschaf fing van een ijskast voor vleesch van noodslacht'mgen De voorzitter zegt een onderzoek ingesteld te hebben maar niet te kunnen aanbevelen om die aan te schaffen, aangezien er 24 uren voor dat er vleesch in de kast gedaan word,t het ijs in de kast aanwezig moet zijn, wil de temperatuur zoo zijn dat liet vleesch bemest, zoodal altijd ijs aan wezig moei zijn en dit dus duur zou uit komen. En aangezien volgens de vleesch- keuringswet in 1927 op iedere gemeente een slachtgelegenhcid aanwezig moei zijn voor noodslachling, die aan alle gestelde eischen voldoet, stelt de voorzitter voor er niet toe over te gaan. De"(jeer P. de Visser gehoord heb bende het onderzoek is het met den voorzitter eens. De heer P. de Visser merkt op dat hij gaarne zou gezien hebben dat de rond gang voör Borculo door de gemeente, door een commissie was geschied. De

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1