Stoomvaart-Maatschappij „TELEGRAAF". BEURSNOTEERING VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 28 Augs. Slotkoers). 6 pel. Nederl 1923 103 drie zestien de; 6 pet. Nederl. 1922 105 dertien zes tiende; 5 pet. Nederl. 1918 lOO*/*; 4y2 pet. Nederl. 1917 97 dertien zestiende; 2i/a pet. Nederl. \V. Schuld 62»/t; 3 pet. do. Oblig. 751/»3 pet. do. Certif. 743/8; Cert. Ned. Hand. Mij 1363/4, Aand'. Ned. Ind. llandelsb. 141 y4Aand. Kolt Bank 177i/a178; Kon. Petrol. Aand. 374 —377; Gecons. Holl 159—160; Cult. Mij. Vorstenlanden 153s/4154' 1; Handelsv. Amslerd. 536i/s538; Javasche Cultuur 328; Aand. Deli Maatsch. 390»/a—392>/2; Amslerd. Rubber 286289 Ned. Amerik. vaart 68, Ned. Scheep vaartunie 146; Kon. Holl Lloyd 47;Kon. Ned. Stoomb. Mij. 6666.y«; Aand. Pa- ketvaart 178. Gouda A. 81/2; Philips A. 4053//; Jur- gens A. 1301/a13H/a Anaconda 851/4-858/4 ca dv.Steels 1233/4; Er:e 33ViUnion Pacific 144i/i Common Marine 91/29b/8; Prefered do 31/2—31/9; Maxwell Gr C v. A. 6 elf zes tiende; Maxwell Land Cert v. Inc. Bonds 12 negen zestiende. Prolongatie 3i/2 pet. Russen- Obl. 1880 2 vijftien zestiende; Consols 4 een zestiende, Hope 3 vijf zes tiende. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen: Londen 12.05; Berlijn 5908; Weenen 3505; Parijs 11.64; Brussel 11.22; Dol lar Cable 2.48 (lrie zestiende. met 14 Sept. gepl. a. b. van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en met 19 Oct. belast met het bevel over Hr. Ms. Z 4, luit. ter zee der 2e kl. J A. van Duinen Mantijn, dienende a b. van Hr. Ms. Tromp, met 21 Sept. ter beschik king gesteld en met 5 Oct. geplaast a. h van Hr. Ms. Java. De nieuwbenoemde officier van ad ministratie 3e kl. A. D'. Loth is beslemd voor den dienst in Oost Indië en zal 12 September per stoomschip „Koningin der Nederlanden" daarheen vertrekken Dc vesting Holland. Naar het Nederl. correspondentie-bu reau in Den Haag verneemt, heeft lui tenant-generaal C. van Tuinen, comman dant van de vesting Holland, hel voor nemen aan de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst te vragen met ingang van l Januari a.s. Abonnementen en Advertentiën vooi le Middelburgsche Oourant kunnen voor flissingen worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. BURGERLIJKE STAND. Geregelde verbinding iusschen ROTTERDAM-DORDRECHT en MIDDELBURG v. v. Afvaarten in beide richtingen Woensdag en Zaterdag. Prompte, zorgvuldige bediening en billijke vrachten. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Agenten ZEEUWSCHE KOLENMAATSCHAPPIJ, MIDDELBURG - Telefoon 172. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 66 gr., 12 uur 68 gr. Goes. Ondertrouwd A. J. Otto, 27 j. en M. E. van Bruggen, 25 j. Overleden M. Zandee, 85 j., weduw naar vim A. Geense. Door Notaris Blaupot ten Cate werd Vrijdag publiek verkocht een huis met tuin op den Grooten Abeele, A no. 256; kooper A. Boogaard aldaar, voor f 1500. verhoogd recht, stukken af te halen. Voorts zullen op dien dag de 3e bus lichting (pl.m. 2 uur n.m.) en de 4e (avond) bestelling worden opgehe ven. De telegraaf- en telefoondienst blij ven ongewijzigd. Verlaging briefkaartport voor het buitenland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie blaakt bekend,dat hot voor nemen bestaat, hel port van de voor hel buitenland bestemde briefkaarten, in gaande 1 October a.s., tot 10 cent te verlagen. In verband daarmede wordt in over weging gegeven om niet meer "briefkaar ten van 121/0. cent in te slaan dan noodig zijn voor liet verbruik tot den genoem den datum daarna is de waarde van de briefkaarten van I2y« cent gelijk aan die, voorzien van een zegelafdruk van 10 cent. vStcl.) o Opheffing luch^tdienst Neder land—Zwitserland De directeur-generaal maakt bekend, dat raet ingang van 1 September de luchtdienst Nederland-Zwitserland wordt opgeheven. In verband hiermee vervalt de gelegenheid om correspondentie voor Zwitserland, Italic en Ned. Oost-Indië per vliegtuig te verzenden. Ter vervanging van het luchtvervoer van stukken voor Ned. Oost-Indië zal Dinsdags om dc 14 dagen~voor de eerste maal op 8 September, des morgens een tweede nazending van de Genua-mail per trein plaats vinden (van Amsterdam C S. 2 40 uur 's nachts ,van Rotterdam D P. 7.56 m.) In deze nazending zal gewone en aangeteekende correspondentie voor Ned. Oost-Indië (drukwerken, monsters enz. inbegrepen) worden opgenomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De lieer G. J. S. zat Woensdag avond in een kamer van zijn huls op den Heemraadssingel te Rotterdam le lezen, toen hij werd opgeschrikt door een paar schoten, Hij snelde naar bo ven en Irof daar zijn vrouw aan verwond door een kogel in den linkerschouder. Het Week, dat zij een woordenwisseling had gehad met haar moeder, mevrouw de wed J. N., die tijdelijk bij haar in woonde. en dat deze op haar geschoten had. Daarna had de vrouw het wapen op zichzelf gericht. Een te hulp ge roepen geneesheer heeft haar dood vast gesteld. De vrouw van den heer G. J. S. is ter verpleging in het ziekenhuis opge nomen. Haar toestand is bevredigend. (N. R. Crt.) Deze week zijn te Gorinchem in drie gezinnen eenige personen ernstig ongesteld geworden door het gebruik van rookvleesch. De menschen werden eenige uren nadat zij het vleesch genuttigd had den zeer onpasselijk en kregen hooge koortsen. Nu zijn zij in zooverre hersteld, dat zij het bed weer kunnen verlaten. Bij den Woudenbergschcn weg te Zeist, nabij de Pyramide, had gisteren middag een motorongeluk plaats door het springen van den achterband. De berijder N. en zijn op de duo gezeten eclitgenootc werden tegen den grond gesmakt, waar de dame bewusteloos bleef liggen. De heer kreeg een wond aan het hoofd en inwendige kneuzingen. Dc 72-jarige D. H. C. uil Amster dam, die Woensdag te Amersfoort door een auto werd overreden en met een ernstige schedelbreuk in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen, is Don- derdagg aim de gevolgen daarvan over leden. (Hdbl.) De trein, die gisterenmiddag om 5.09 uur in het Centraal Station te Amsterdam binnenreed, liep daarbij, hoewel met zeer geringe vaart, op den trein, welke klaar stond naar Hilversum te vertrekken. Door den schok kwamen de twee laatste wagons van den trein naar Hilversum uit de rails te staan. Eenige passagiers hebben lichte kwetsuren gekregen. De malerieele schade beperkte zich tot twee buffers, die gebroken zijn. Te Assen is gevankelijk binnenge bracht Jan K., arbeider te Annen, ver dacht van kinderdoodslag, gepleegd in de maand Juni j.l. op het kind, waar van zijn echtgenoote was bevallen. "De man is in arrest gesteld. Men meldt uit Uden aan het „Hsgz." d.d. 27 Augustus Woensdagmiddag werd door een luxe auto in Bitswijk een meisje van 12 jaar, afkomstig van Nistelrode, overreden en op slag gedood. Het werd nog een eindje meegesleurd De maréchaussees stellen een onderzoek in. Terwij! een bij zekere ter L. te Deurningen bij Oldenzaal inwonende vrouw aan het strijken was niet een ouderwctsch strijkijzer, kreeg zij oen flauwte, waardoor zij op den grond viel. Het vuur uit het ijzer kwapi in aanraking met haar kleeren, waardoor zij in brand raakte Geneeskundige hiilp mocht niet meer baten. Waarschijnlijk door opzettelijke bal dadigheid is de pas geopende electrische tram Kerkrade-Heerlen bij Kaalheide ontspoord, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken le veroorzaken Herhaalde malen vond men in die omgeving groote sleenen op de rails liggen. GEMEENTERAAD) VAN VLISSINGEN. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad van VUssingen waren mej Gasille en de lieer M. Laernoes, we gens ziekte afwezig. Afgewezen werd een verzoek van de N,V. ,,ITet landschap Drenthe" om een scheeplading of enkele waggons compost gratis ter beschikking te stellen van de vennootschap; en een van mr. v. d.Slilc- ke, namens G pachters van standplaatsen voor 'p'alingkramen op het kermisterrein 1925, om geheel of gedeeltelijke terug gave van de betaalde pachtsommen, we gens oneerlijke concurrentie aangedaan door veniers ,die geen plaats tijdens d,e kermis hadden gepacht. Nadat den heer dr. J. Spuijman als leeraar aan de A. v N. eervol ontslag was verleend .en tijdelijke andcrwijzers aan de Handelsavondschool waren herbe noemd, bepleitte de heer Hoogkamer het invoeren van geschiedenis, staatsin richting en politieke geschiedenis als vak ken aan die school ,tenvijl hij op liet doen vervallen van vrije tusschennren. van lien, die niet alle vakken volgen, aan drong. De heer Landsman zegde overwe ging van het laatste toe, mede omdat de leider der school daarop heeft aange drongen ,en ook het eerste zal worden overwogen. Tot tijdelijk leeraar aan de A. v. N. werden benoemd de heereu A. Blok in de wiskunde, en J. J. Sohier in lijn- en ma- chineteekenen en de tijdelijke leeraren Strijers ,de Bruijii, Hemlius en Gezielsen. Aan de orde was het voorstel tot het verleenen van machtiging aan Regenten van het Gasthuis voor het uitvoeren van veranderingen aan het aangekochte pand Bellamypark 5 en het inrichten van eeni ge klassekamers in het Gasthuis. De heer v. H a 1 zeide gezien het rap port van regenten, verbaasd te zijn, dat B. en W. dit voorstel willen doordrijven, zonder eerst een plan van een nieuw ziekenhuis le maken en te overwegen of anders een goed systematische ver betering van het oude. 'Spr. wil dc be slissing uitstellen lot B. en Wr prae- advies over liet rapport van regenten hebben uitgebracht. De v o o r z. zegt ,dat het rapport geen nieuws bracht, men weet dat goede ver beter ing noodig is. De nu voorgestelde verbeteringen achtten B. en W. nuttig. De heer Harts meent ook dat het rapport geen nieuws brengt, afgeschei den van de consequenties, meende men dat met het bouwen van klassekamers moest worden doorgegaan. Men kanwel in beginsel besluiten nemen, maar voor uilvoering is meer noodig dan dat. Het geld zal nooit weggegooid zijn, want de kamers zullen goed bruikbaar blijven. Van de f 10.000 die de laatste jaren besteed is, is meer dan de helft besteed voor instrumenten, ledikanten enz., die blijvende waarde hebben. De heer v. Oorschot meent ook dat het rapport niets nieuws brengt, het herhaalt wat de burgemeester reeds ja ren geleden zeide in zijn circulaire. Spr. meent .dat het thans aanhangige voorstel moet worden beschouwd afgescheiden van de ziekenhuiskwestie. De klasseka mers zullen rente afwerpen ,weer uitstel len brengt, de oplossing van de zieken verpleging weer op de lang© baan. Het behoeft de oplossing voor een nieuw ziekenhuis niet tegen lö werken. Spr. zal dit voorstel steunen .maai* wil ook een principieelen uitspraak over een nieuw ziekenhuis en opdracht aan B. en W. plannen te maken. De heer De Ridder zegt dat naast de kwestie van een nieuw ziekenhuis, die van de ouden van dagen om verbetering vraagt. De klassekaraers zullen juist een proef zijn om te zien of er veel gebruik van wordt gemaald. De heer v. Ila. 11 repliceert en meent, dat juist het rapport aandringt op blij vende verbetering, eti handhaaft zijn voorstel, hij wil eerst plannen alvorens principieel uil spraak le doen over een nieuw ziekenhuis. De klassekamers staan in het rapport van regenten niet voorop doch juist achteraan. Spr. wenscht pu- bliceeren van het rapport. Na nog eenige discussie deed de lieer v. Oorschot een voorstel, waarin de noodzakelijkheid van een nieuw zieken- hus wordt utgesproken. De heer Wesseling wil eerst over het aanhangige voorstel beslissen. De heer Berger zegt, dat als men het geld weggooit hij zich ernstig zal bera den of hij nog voor een nieuw ziekenhuis kan stemmen. Het voorstel-Van Hall tot aanhouding van het aanhangige voorstel kreeg al leen de stemmen der drie S.D'.A.Pers. B. en W. namen over het idee om een rapport uit te brengen over een nieuw (lngez. Med.f ziekenhuis. De heer v. II a 1 meent ,dal de cen trale verwarming voor de afdeeling van do verpleging van ouden en uitbreiding; der ziekenzorg met klacssekamevs afzon derlijk moeten beschouwd en beslist. Met 10 tegen 7 stemmen werd besloten de beide zaken niet le splitsen. De heeren Huson en Wessel ing. lichtte de kwestie van de centrale ver warming nog toe; de heer Li ndeijer stelde voor liet toezicht op te dragen apn Uen directeur van gemeentewerken; men heeft bij dien tak van dienst men schen te veel De heer Wesseling zeide ,dat een ander de plannen gemaakt heeft. Het voorstel vaji B en W. wordt aan genomen met 14! tegen 3 stemmen, die der 3 S.D.A.Pers. JHet voorstel-Lindeijer om het toezicht op te dragen aan gemeentewerken wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Bij de wijziging vap de tarieven der koslen van opneming en verpleging in h©t gasthuis, verdedigde de heer Berger de amendementen van de S D.A.P.-fractieL en bepleilte vooral zoo groot mogelijke ge legenheid voor verpleging, niet alleen in liet belang van de zieken, maar ook als 'maatschappelijk belang. Spr. wees aan de hand van cijfers aan ,hoe groot de alge- meene en bijzondere kosltcn bij zieken-» huis opname zijn. Als men gezinsinkomen! als basis neemt ,moet men niet vergeten dat vele inwonende kinderen niets; kun nen afdragen. De heer H u so n acht het tarief vast stellen 'n zeer moeilijk werk, vooral als men dat voor andere wil doen. Het college van Regenten, is geen Arm bestuur, maar spr. juicht het toe. dat armlastige patiënten, niet zoo als in Mid delburg naar het armbestuur worden ge zonden. Er wordt wel degelijk rekening gehouden met verminderd inkomen door het ziek zijn. De heer v. Be n n e k o m bepleitte op- -Jflezelfde gronden aanneming van het voorstel van regenten. Ook de koslen van vervanging bijv. van de huisvrouw, wor den in mindering gebracht. Het voorstel van de S. D. A. P. is niet voordeeliger^ De heer Harts meent ,dat men de zaak niet voldoende heeft kunnen be schouwen ,en wil uitstel. De heer Huson meent ,dat een kindl alles moet afgeven, voor het iukometk wordt vastgesteld. De heer v. Oorschot juicht het voor stel der S.D.A.Perns toe, van f 1000 zui ver inkomen kan men niet betalen, dit is een bedrag waarvan men er toch niet kan komen. Aanhouding is niet noodig. De heer S o r e 1 meent ,dat het pretti ger is zelf zooveel mogelijk voor zijn zieken te zorgen. De heer Berger meent dat het zeer nadeelig is als een vrouw uit huis gaat, en het gebeurt dan ook alleen dikwijls na lang lijden. Spr. verdedigt nader het voorstel van- zijn fractie; men moet niet alleen een goede regeling toepassen, maar die moet- bij reglement vast staan. De heer Huson meent ,dat het voor stel der S. D. A. P. slechts een reclame voorstel is. De heer Andriessen is het er mede eens, dat de arbeiders met 1000* inkomen niets kunnen missen; maar men moet ook rekening houden met de finan ciën der gemeente. Spr. is voor uitstel. De heer de Ridder wijst op de vele moeilijkheden, waarvoor de regenten ko men te staan, zij houden rekening met ieder geval. Het voorstel lot uitstel wordt aange nomen met 9 tegen 8 stemmen. Bij het voorstel tot het aanstellen van een derde leerkracht bij 'het Openbaar Lager onderwijs, zeide de voorz., dat hij 'én de heer Harts voor, en de heeren Landsman en P. G. Laernoes tegen wa ren in het college van B. en WL De heer Hillinga meent ,dat thans het openbare onderwijs in het gedrang is gekomen en hij daarom voor zal stem men. De heer v. Oorschot zegt, dal eene waarschuwing voor de financieele gevol gen destijds van B. en W. had moeten komen. Hij wil goed onderwijs ook voor de kinderen van de bijzondere scholen. Hij had niet gedacht ,dat zijn voorstel zou worden aangenomen. Het is spr. later gebleken, dat twee boventallige leerkrachten niet voldoende is, le n daarom moet ook van school Bi met 245 leerlingen een zesde leerkracht worden aangesteld. Spr. zal thans geen recht op meer geven aan de bijzondere scholen. Spr. meent ,dat zij die de vorige maal voor stemden, dit nu ook moeten doen. BOOG WATER Vlissingen. (Zomert yd.) Zondag 30 Aug. v.m. 10 48 tfaandag 31 1159 Dinsdag 1 Sept. 11 m. 12 55 Woensdag 2 1 42 Donderdag 3 2 28 4 3 12 Zaterdag 5 3 59 Hef tijdstip van hoog water te Dom- t> u r g valt 9 minuten na dat te Tlis- óngen.) passief van f 2% millioen; Gani Haji Achmat, met een passief van ruim f 11 millioen en Gani Bin Dada, met een pas sief van ruim f 1 millioen. Het actief in deze drie faillissementen is vrijwel nihil. Het faillissement zou een gevolg zijn van het wederom terugloopen van de suikerprijzen. Oesters Men meldt ons uit I e r s c k e De prijzen der oesters zijn door het centraal oesterbureau iels hooger gesteld dan verleden jaar. Het gewicht is het zelfde gebleven De prijzen zijn f72, 96, 120, 144 cn 168, resp. voor 2de, le. 62ers, 75ers en 90 K.G. LEGER EN VLOOT. Luitenants ter zee 2e kl. marine reserve J C. Schnetler en H. W Hemmes zijn den len September geplaatst a. b. van het wachtschip te Vlissingen. 1 Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der Koninklijke marechaussee, met ingang van 5 September, tot majoor, bij de 4de divisie van het wapen, kapi tein F. Piekema, van de 4de divisie. In den loop van deze week zijn bij Burgerliout's Machinefabriek en Scheeps werf te Rotterdam de kielen gelegd voor den tweeden en derden torpedojager, welke in opdracht van de Nederlaudsclie Marine aldaar gebouwd worden. De na men van deze torpedobootjagers zullen worden „Korlenaer" en „Piet Hein Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. H. van der Brugge, van de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is overgeplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam en geplaatst bij den afbouw van Hr Ms. kruiser Sumatra" aldaar. De minister van marine a i. heeft de volgende plaatsingen gelast: luit. ter zee le. kl. W. A. de Jong, met 14 Sept geplaatst a. b. van Hr. Ms Tromp"; luit. ter zee le kl. W. van den Donker met 19 Oct., onder eervolle ont heffing van het bevel over Hr. Ms. Z 4, geplaatst bij de onderzecciienslkazerne ie Willemsoord luit. ter zee 2e kl. W. T. C. Zimmer man. dienende a. b. van Hr. Ms. Tromp, LAATSTE BERICHTEN. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zijn de volgende onderscheidingen toegekend aan Zeeu wen: zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-NassauJ. N. Elenbaas, bur gemeester van Kruiningen; J. den Heijer, inspecteur der Posterijen en Telegrafie, te Middelburg; zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. J. S. Clepkens, sta tionschef te Terneuzen; P. Ree, gezag voerder bij de Mij „Zeeland", te Vlissin gen; J. C. van der Have, burgemeester van Ooslcrland; mej. M. G. A. de Man, munt- en penningkundige, te Middelburg, en H J. Doeleman, eigenaar beschuit- geleifabriek „Zeelandia" te Zierikzee. Eere-medailles, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, werden toegekend in zilver aan C. Botting, tuinman, in dienst van jhr H. A. van Doorn, te Kou- dekerke; W. P. Calliber, godsdienstonder wijzer bij de Ned. Herv. Gem. te Mid delburg; mej. 0. A. Jansen, onderwijzeres aan de armen naai- en breiscliool, te Middelburg; den gepensionneerden op zichter der verlichting, eerste gezagvoer der a b. van het lichtschip „Scliouwen- bank", P. Krul; L. J Renique, te Sas van Gent, oud-ploegbaas der Spoorweg Mij Gent—Terneuzen; C. J. Duunk, te Middelburg, instrumentmaker der telegra fie le klasse; mej P J. van Dale, dienst bode bij de familie Bronswijk te Oost burg; in brons aan mej. A. J. van der Ginst, huishoudster bij den heer K. A. Sanderse, te Schoondijke; mej. L. de Nooyer. voorheen huishoudster bij de fa milie Plugge, te O. en W. Souburg. DE RAMP BIJ BORCULO. AMSTERDAM, 29 Augs. Jhr. de Mu- ralt burgemeester van Borculo heeft zich teruggetrokken als lid van het Nationaal Steuncomité. INSPECTIEREIS IN POLEN BERLIJN 29 Augs. V. D. De Fran- sche generaal Gaurran is van zijn inspec tiereis in Polen te Parijs teruggekeerd. Hij verklaarde, dat het Poolsche leger voortreffelijk georganiseerd en uitgerust is. 15 Poolsche (gjeneraals vertoeven in Parijs teneinde hun militaire studies te voltooien. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Postdienst -op 31 Augustus. In verband met den verjaardag van H M. de Koningin zal het post- en 'telegraafkantoor Middelburg op 31 Augs. a.s. voor den postdienst niet later zijn opengesteld dan tot 2 uur des namiddags. Na dit uur zal tot het op 'werkdagen geldende sluitingsuur, voor de busrechthouders de gelegenheid blij ven bestaan om zonder betaling van Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Mel. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Aug Hoogste barometerstand: 771.3 te .Renncs. Laagste barometerstand 741.4 te Thorshavn. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 dezer Matige Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen Zelfde tem peratuur AFLOOP VERKO OPINGEN. In de gister in ons blad voorko mende verkooping van een huis met pakhuis en erf aan de Rouaansche kade gehouden door notaris Ittmaun, stond vermeld kooper de heer A. Pluijmers, koopman le Middelburg ,voor f4500, dit moet zijn: kopper de lieer A. Pluijmers, particulier te Middelburg qq voor f 5400.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6