TWEEDE BLAD JAN DB VAN Zaterdag 29 Augustus 1925, No. 203 BINNENLAND. OUD-MINISTER-PRESIDENT JHR. RUYS DE BEEKENBROUCK. De Zwitsersche correspondent van de Maasbode schrijft: Onze vorige minister-president jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, zal voorzitter worden van het Interna tionale Congres tegen den alcohol, dat as. Dinsdag te Genève zal worden ge opend. ONTBINDING STAATSCOMMISSIE. De Minister van Waterstaat heeft de commissie tot herziening van den lei draad betreffende de toepassing van elec- triciteit aan boord van schepen, ingesteld bij beschikking van den toenmaligen mi nister van landbouw, nijverheid en han del van 27 October 1919, ontbonden, onder dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten. INVOER VAN VET. Naar de Slagerscourant verneemt, zal, nu dc Belgische grenzen voor den uit voer van vet gesloten zijn, Frankrijk wekelijks 50 000 K'jG. vet naar Am sterdam zenden. HOOFDBESTUUR V. D. BOND. Blijkens bericht in de Vrij?. Democraat treden dit jaar volgens het roostet-vart aftreding, mevr II. W. B. van ItaUie- Van Embden en de heercn mr. W. H. M. Werker en C. A. Zelvelder af als lid van het hoofdbestuur van denVrijz. Dem. Bond. Zij zijn ingevolge de gel-, dende bepalingen niet herkiesbaar en aangezien het hoofdbestuur uit zijn mid den het dagelïjkscli bestuur van drie leden moet kiezen, zal in laatstgenoemd bestuur een nieuwen voorzitter, thans mr. Werker moeten worden aange wezen. UIT DE GETEISTEBDE STBEKEN. Het gemeentebestuur van Borculo heeft besloten, om aan alle militairen beneden den rang van sergeant, die hier de behulpzame hand hebben gebo den, een bronzen herinneringsmedaille uit te reiken. Dank zij de medewerking der firma Begeer zullen de daarvoor te maken kosten tot een bescheiden bedrag kunnen worden gereduceerd. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Het Bestuur der Openbare leeszaal én bibliotheek heeft aan mejuf frouw A. J. Wijnne alhier eervol ont slag verleend als assistente en heeft in haar plaats benoemd mejuffrouw II. Hondius (diploma directeurs-cursus), al hier. Daar ons uit vragen gebleken is, dat niet ieder weet, dat morgenochtend de verleden week uitgestelde Zondag ochtenduitvoering in de Abdij plaats vindt, herinneren "Wij er hier nog met een enkel woord aan. Na afloop van de muziekuitvoering op het Molenwater, welke Maandag avond van 8 tot 9 uur gegeven wordt ter eere van den jaardag van H. M, de Koningin, organiseert, zooals reeds gemeld. Uit het Volk—Voor het Volk een fakkeloptocht, welke den volgenden weg zal nemenMolenwater, Verwerïj- straat, Schuitvlotstraat, N.Z. Dam, naar den Dam. waar halt gehouden wordt tot het uitvoeren van enkele nummers, verder gaat het dan door de Korte Delft, St. Pieterslraat, over den Balans naar de Abdij, waar halt wordt gehouden. Het laatste deel van den tocht gaal over den Balans, door de Wagenaarslraat over het Hofplein en door de "Noordstraat naar de Markt, waar nog een of meer numlmers ten beste worden gegeven Uit Vlissin-gen. Te V1 i s s i n g e n zijn in de afgeloo- pen week 1897 gewone en 630 volksba- den genomen. Uit Wialcheren. De collecte, gehouden voor de slachtoffers van de stormramp heeft te .Vrouwepolder f678,20 opgebracht. (Jl( L u 1 d-B e vela n a Woensdagavond kwam de gemeen teraad van Heinkenszand in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van Iden burgemeester. Tegenwoor dig waren alle leden. De kosten in het Nijverheidsonderwijs te Goes bedragen voor die gemeente over het vorig jaar f 128.17 De gemeeuterekeuing over 1921 is door een oommissie bestaande uit alle raadsleden behalve de wethouders na gezien en bij monde van deu heer Domi- nicus wordt meegedeeld dat de cijfers accoord zijn bevonden. Aanmerking wordt echter gemaakt op de h. i. veel te hooge kosten voor het schoonhouden der O. L. school en gebruik van aanmaakma- teriecl der schoolkachcls waar verbruikt schijnen te zijn 102 baggeu spaanders wordt dat de commissie tc kras. B. en W. zullen scherper controle uitoefenen op een en ander. Bij de bespreking van de kosten voor onderwijs aan de H. (Bi. 'S. komen eenige leden op* legen het feil, dat thans een der leerlingen voor liet 3de jaar in de eerste klasse gaat. De vraag wordt gesteld of zoo iemandj de ge meente maar steeds op kosten kan blij ven jagen. De voorzitter zegt het tre irig te vinden dat de gemeente zooveel geld aan die inrichting moet bijdragen, doch dat de wet zulks regelt, en dat de ge meente daaraan niets veranderen kan. De wethouder van Iwaarden zegt dat hij het geen bezwaar vindt, dat de gemeente dat geld uitgeeft doch dat hij zou willen zien dat de meergegoedeu dit onderwijs zelf betaalden. De gemeexitérekcning wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd op een ontvangst van f 51043.85»/2 uitgaaf van f 49147.73ft goed slot f 1896.18. De rekening van het Burgerl. Armbestuur wordt vastgesteld op ontvang f 1626.73»/» en uilgaaf f 1601,36»/? goed slot van 25.3/ gulden. Bij behandeling van de begroo ting van het Burgerl. Armbestuur blijkt dat de zeer vele gefortuneerde katho lieken in deze gemeente nog niet in slaat schijnen le zijn hun armlastige parochi anen te onderhouden, daar er nog wel met alle stemmen dus ook die der an dersdenkenden een bedrag van f 285 wordt uitgekeerd aan de R. K. diaconie. In verband met de wijziging in de pen sioenwet zijn verschillende verzoeken in gekomen van gemeenteambtenaren om hun pensioengrondslag 1922 te hand haven. De voorzitter stelt voor de ver zoeken voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder van 'Iwaarden schijnt de e^njge te zijn die begrijpt dal zulks niet heelcmaal in den haak is en vraagt' of dit dan geen kosten voor de gcmeenlc meebrengt. De voorzitter zegt dal deze kosten door de ambtenaren worden be taald en dat zij niets doen dan gebruik maken van hun recht en dat dc gemeen teraad daar niets aian zou kunnen veran deren. Wethouder van Iwaarden zegt wanneer dal zoo is dat hij er dan ge noegen mede neemt. AIzoo voor kennis geving aangenomen. Herkozgn wordt met 6 stemmen tot lid van net Burgerl. Armbestuur dhr G. Nijsse G|z., 1 stem was uitgebracht op den heer P. dc Wilde. Op een vraag van den heer de Vos om verbetering van een kromming in den Oudelandschen grind weg bij den oprit, zegt de voorzitter dat B. en W. deze zaak nader zullen behan delen op de eerstvolgende vergadering van hun college. Uit Noord-B ev eland. De in Kort gene gehouden col lecte voor de stormramp op 10 Augustus j.l. heeft f 559,90 opgebracht. Uit Tholen. De Th. Crl. meldt Een ergerlijk geval van wrecde dierenmishandeling heeft een dezer dagen te Poortvliet plaats gehad. Men had n.l. een kat van de familie J. aldaar met een mes of an der scherp voorwerp een snede in een der pooteu van het dier gegeven tenge volge waarvan het bloedend werd ver wond. Meerdere gevallen van soortgelijke dierenmishandeling hebben aldaar in den laatsten lijd plaats gehad. Uit Zee uwsch-V laanderen O. D. De raad der gemeente Sas van Gent kwam Donderdagavond in open bare vergadering bijeen. Alle leden wa ren aanwezig. De voorzitter, de bewijzen van deel neming van den raad vernomen hebben de bij het verliezen zijner dierbare echt- genoote, bracht den leden zijn diep- gevoeldeu dank voor deze bewijzen van deelneming. Onder de ingekomen stukken bevond zich o. m. een verzoekschrift van di verse caféhouders om, met het oog op de verkorte kermis, vergunning te vcr- leenen tot het geven van dansmuziek lot des morgens 2 uur. De, voorzitter, die het niet toestond, wenschte de meening van den raad in deze te kennen, waar over een discussie ontstond. Alleen de heeren Stubbé en Marquinie waren voor bewilliging, waarna liet verzoek voor kennisgeving werd aangenomen. Het rappor! der commissie van onder zoek der gemeenterekening over 1924 werd m. a. st. voorioopig vastgesteld. Bij die van het electriciteitsbedrijf merk te de heer Dierick op, dat z. i. hierop wel cenigszins zou kunnen worden be zuinigd. Spr. beweerde, dat een post voor onkosten van f 1100 voorkwam, welke hem le hoog scheen. Spr. beweer de, dat hier en daar een 50-tal straat- steenen waren uitgebroken, om deze op een andere plaats weer te leggen. <Dc •voorzitter ontkende dit beslist en maande den heer Dierick aan wat voorzichtiger te zijn in zijne uitdrukkingen Na een langdurige discussie werd ook deze re kening m. a. st. vastgesteld. Voorts werden de begrootingen der gemeente, gemeentelijk electriciteitsbe- (drijf en Burg. Armbestuur over 1926 den raad aangeboden en in handen der commissie gesteld. Het voorstel lot vast stelling pensioensgrondslagen voor en kele onderwijzers der avondcursussen werd aangenomen, evenals dat tot ver pachting van enkele perceelen tuin grond. Het verzoekschrift der Beetworlelsui- kerfabriek 'Sas van Gent om vergunning tot het leggen van een waterleiding on der de Poelstraat werd ingewilligd, met dien verstande, dat hiervoor f 10 per jaar zou worden gestort. Het voorstel tol verkoop der boomen, staande aan de Kerkhoflaan, werd aan genomen en tevens besloot men tot her beplanting over le gaan. Het verzoekschrift van Ch. Libot om vermindering van staangeld voor zijn circus op de a.s. kermis lokte eenige besprekingen uit. De voorzitter deelde mede, dat dit volgens de gemeentever ordening niet kon worden toegestaan, waarna werd besloten deze verordening in te trekken. In de rondvraag besprak de heer Die rick de afwatering van diverse straten in de kom der gemeente en de heer War rens de electrificatie der Zandstraat. Ook werd door den heer Stubbé verantwoor ding gevraagd over de bekende f 100, die volgens den heer Warrens hadden kunnen bezuinigd worden en waarvan de heer Stubbé het tegendeel bewezen (heeft. In een volgende bijeenkomst -«al de heer Warrens den heer Stubbé van antwoord dienen. Donderdag kwam te Axel de raad ibijcen ter vaststelling van de verschil lende bedrijfsrekeningen en de geraeen- terekeüing, waarop geen aanmerkingen werden gemaakt. Alleen werd opgemerkt door een paar raadsleden, dat de re kening voor het accountantsonderzoek bij de gasfabriek (f 190) wat hoog was. Bij de bespreking werd opgemerkt, dat als dit onderzoek niet het vertrouwen verdiende, dat men er van zou mogen verwachten, dat het beter ware dit on derzoek achterwege te laten Eenigszins mal stond dc raad bij een besluit tot verkoop van een stukje grond (6 vierk. M.) aan een bewoonster, die dat stukje jaren geleden bebouwd had Deze had onlangs verzocht dit te koo- pen en nu de raad dit toestond voor de som van f 5, nq„ tracht zij dit besluit ingetrokken te krijgen bij Ged Staten en wil zij de koop niet laten beschrijven. Op het verzoek om een lading com post aan de N.V. Onlginnings "Maatschap pij in Drenthe wordt al'wijzcnd beschikt, wegens de hooge vervoerkosten. Voldaan wordt aan een verzoek van Ged. Staten om de verordening voor het autoverkeer aan te vullen met een verbod voor losse zitplaatsen. Idem om in de verordening voor ge bruik van hel slachthuis den leeftijd van jong vee aan te geven. Vastgesteld wordt het kohier der hon denbelasting op 120 aanslagen voor f 629. Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting op een som van ruim f 152.500, met een heffing van f 75 000 voor de inkomstenbelasting. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend om eenige straten te vernieuwen en te verbeteren. Bij de rondvraag brengt de heer v. Dixhoorn hel idéé naar voren om een of meer huizen te bouwen te Borculo, al öf niet in samenwerking met overig Z. Vlaanderen, beoogende daarmede een drieledig doel- steunverleening, bestrij ding werkloosheid en de idiëele gedach te, dat zoo'n gebouw een monument zou vormen voor Z. Vlaanderen, dat daardoor blijk geefl met geheel Ne derland mee te leven. Er was echter in den raad nog geen meerderheid voor le vinden, omdat men overtuigd was, dal nu Axel meer dan 2000 gulden had afgedragen, alles uit particuliere bijdragen, deze gemeente vol doende steun had verleend, en dit tegenover geheel Nederland kan ver antwoorden. De heer 't Gilde wenschte de onder handelingen af te breken met Terneuzen inzake gaslevering Na breedvoerige dis cussie werd besloten aan Neuzen een ultimatum te stellen. Reeds maanden geleden was door Neuzen's burgemees ter toegezegd, dat hij een voorstel dien aangaande bij den raad aldaar zou in dienen en tot heden boort men le Axel van niels. De voorz. noemde die be handeling allesbehalve netjes tegenover den gemeenteraad van Axel. Men zal nu definitief antwoord vragen en daarna de zaak al of niet voortzetten. De be woners der buitenwijken wachten in dat verband reeds le lang op aansluiting voor gas, zoodat het geduld uitgeput raakt Hierbij kwam ook ter sprake de elec- Iricileilslevering en werd het vermoeden uilgesproken, dal het nog wel een paar jaar zou duren, voorÖat hier electrisch licht komt. Uit Zeeu wsch-Vlaanderen W. D. - Een Parijsclie dokter met zijn vrouw en 3 zoons hadden Donderdag per auto de Markt tc Middelburg) bezocht en waren op liun weg naar België even voorbij Bres kens aan 'Builenlust geko men toen één der zoons, welke bestuurde, twijfelde omtrent het nemen van den weg over Groede of over Schoondijke. Men reed langzaam en bestudeerde den wegwijzer, welke op den tweesprong staat. De auto reed langzaam door tot hij op de rails der tram stond. Door ongnn- stigen wind hoorden de inzittenden bet fluiten der aankomende touristenlram niet. De machinist hiervan denkende dat de auto nog wel één van de twee wegen zou kiezen, verminderde zijn vaart niet, doch werd ten slotte gedwongen op het laatste moment te remmen, omdat ue auto steeds maar slaan bleef. De tram had echter een flinke vaarl, en de ma chine greep |de luxe auto en| gaf haar een geweldigen duw, zoodat de auto van dc rails afschoof Een der inzittenden werd slechts licht gewond, doch de aan de auto aangerichte schade werd door een inmiddels geconsulteerde deskundige op f 2000 geschal, (VI. Crt.) DE BIOSCOPEN. Flora Een dwaze weddenschap! Om 100 000 dollar ten behoqve van arme kinderen. Drie maanden zal Lord Aldini als vage bond onvindbaar zijn Allerlei dwaze avonturen beleeft hij alzoo. Maar hij wint de weddenschap schitterend De arme kindereu krijgen wat hun toekomt, en de Lord een prinses tot cchtgenootel Sterker dan Sherlock Holmes is uog de detective Sydney Webster. Hij legt een stout stukje detectivekunst aan den dag, getuigend van zijn geweldige menschen- keimis en slimheid. Een gezonde, ver kwikkende spanning zit hierin! ZESTIGJARIG BESTAAN VAN' UIT HET VOLK—VOOR IIET VÖLK. Gisteren had de tweede feestavond plaats in verband met bovenstaand jubi leum. Dit maal was de groote zaal van het Schuttershof als plaats yan samen komst gekozen en deze liep tegen 8 uur geheel vol met leden, begunstigers en genoodigden met hun huisgenooten 'Deze konden zich alle direct overtuigen van de goede zörg, die besteed is aaii dc versiering van de zaal en de beide por tretten bewonderen van [wijlen de heeren G. N. de Stoppelaar, deu oprichter, en L. K. van der Harst J.Jz„ gedurende 43 jaar bestuurslid en ruim 20 jaar voor- zilter der vereeniging. Het was zeker een welverdiende hulde aan de mannen, die een eerste plaats hebben ingenomen on der de velen, die gedurende langer of korter tijd zoo hard hebben gewerkt in het belang van ,,Uit het Volk—Voor het Volk". Het programma werd geopend door de kapel Höfolein-Bckker met een Ouver ture. Ook voor het verder dee! van den avond zorgde deze kapel op de van haar bekende goede wijze voor de muzikale afwisseling De voorzitter der vereeniging, de heer W. de Graaf, beklom daarop den ca- theder tot het houden van een feestrede. Voor den inhoud verwijzen wij naar het eerste blad. Aan het slot deelde de heer de Graaf mede dat van de Gymnastiek- en scherm-, vereeniging Medioburgum" het volgende telegram is ontvangen „Ifcdio", dat zoo vaak met U samen werkte, wcnscht U geluk met Uw lustrum. Het bestuur Herhaaldelijk klonk onder dc rede ap plaus en ten slotte werden de woorden van den voorzitter met een krachtig ap plaus bezegeld. Het volgende nummer was het optre den van den heer Jan van Riemsdijk, deu dicliter-zauger, die zelf vooral Ve- luwsche hoerenliedjes brengt en daar mede zeer grooten bijval inoogstte, voor al zijn Koninginnedag en Hel Meisje van Noord Scharvvou doen hem in zijn volle kracht zien. Maar van Riemsdijk was niet rfïloen gekomen en behalve zijn vrouw, die hem op zeer verdienstelijke wijze op de piano accompagneert, wat hij zelf op de harmonica doel, waren ook zijn zoon Rombout van Riemsdijk en Maria Schievink uit Amsterdam mede- gekomen. Ook de beide laatsten hebben liet publiek volop doen genieten met hun liedjes en toen ten slotte het ge- heele gezelschap samen een paar maal optrad, was er alle reden voor, hen een van harte gemeend „tot weerziens" toe te roepen. Him naam alhier is o.i. ge maakt. Ook op dezen avond heeft de heer Ma- zure met zijn rvthmische afdeeling van „Medio" lauweren geoogst. Yoor de pauze was dit liet geval met het typische Ren dezvous en de Danse des sylphes, waar van de vertolksters een woord van hulde zeker niet mag worden onthouden Na de pauze waren het eerst eenigfe mannelijke leden der vereeniging die keu rig „Nuil-Indiennc" vertolkten, om toen weer plaats te maken voor hun vrouwe lijke medeleden, die als slot van dit deel van het programma het vroolijke „Scher zo" te zien gaven. Deze nummers werden door de boven genoemde kapel verdienstelijk begeleid. Nog een nummer van hel programma hebben wij te vermelden, en wel het vertoonen van lantaarnplaatjes in ver band met de geschiedenis van dc feest vierende vereeniging, waarbij het be stuurslid. de heer E Berde nis van Berlekom, toelichtingen gaf. Spr deel de mede, dat men eerst had gemeend de briefkaarten en andere kiekjes direct op hel doek te kunnen projecleeren, maar toen dit onmogelijk bleek, vond men de heeren But en van den Boudt bereid er alsnog in een paar dagen lantaarn plaatjes van te maken en deze met hun lantaarn te komen projecteeren. Spr. bracht beide heeren dank voor hun vlug ge bediening. Als eerste plaatje kwam het portret van mr de Stoppelaar en vervolgens van een 9-tal bestuursleden uit de tachtiger jaren, gevolgd door kiekjes op gehouden tentoonstellingen, op de uitvoeringen van klepper-, trommel- en trompetiuenmarsch en van do Feestreien, van optochten enz., alle in den loop der jaren door de ver eeniging georganiseerd Aan hel slot werd onder luid applaus het portret van den tegenwoordigen voorzitter, den heer W. de Graat', op het doek gebracht. Aan het einde der voorstelling, het was middernacht geworden, betrad de heer de Graai' het loonecl en bracht dank voor de hem gebrachte ovatie, al vond hij het wel wat erg lusschen de portretten van de mannen te gaan staan, die zooveel voor de vereeniging deden. Spr. zegt echter toe alles te zullen doen vool* den bloei van Uit het Volk. Vervolgens richtte de voorzitter zich in het Gcldersch tol den lieer van Riems dijk en zijn gezelschap, bracht hen hulde voor het ten gehoore gebrachte en ver zekerde, dat als het gezelschap iu Octo ber in den Schouwburg komt, alle weer zjillen present zijn Hiermede was het officieele feest af- gcloopen, al bléven meerderen zich nog wijden aan den dans „Uit het Volk—Voor het Volk" heeft op waardige en aangename wijze haar jubileum gevierd, hel heeft getoond nog krachtig te zijn, maar zal dit nog meer worden als de stadgenooten, die, om welke reden dan ook, geen lid of begun stiger zijn, zich aan een der bestuurs leden opgeven. De vereeniging beeft aanspraak op re- Ier steun. KERKNIEUWS. Geref. Gem. Beroepen te Vlaardingen, ds G H. Kersten te Icrseke. ONDERWIJS. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte, de heer J van Nieu- wenhuijze, le Breskens De Indische faculteit te Utrecht. De colleges aan de Indische faculteit te Utrecht zullen met het begin van den nieuwen cursus aldaar eind September of begin October een aanvang nemen. De namen der hooglecraren en lec toren van de faculteit zullen binnenkort worden bekend gemaakt. RECHTZAKEN. Een 40-jarige koopman te Soest beeft gisteren voor de Utrechtsche recht bank terecht gestaan wegens poging, een ander te bewegen zijn liuis in brandl te steken. Eischtwee jaar gevangenis straf. Aneta meldt De tuinjongen Aroe- man, die 28 Juni j.l. de vrouw van den. commies der posterijen te Lawang Kruit vermoordde, en den echtgenoot en de kinderen licht verwondde, is tol de dood straf veroordeeld De zaak-Doorman. In het proces-Doorman is de moeder tot 12 jaar, de zoons Chris en Willem ieder tot 15 jaar veroordeeld met in mindering brenging van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Do doch ter Agatha werd vrijgesproken. LANDBOUW De algemeene vergadering der Ne- derlandsche Heidemaatschappij zal dit jaar te Zandvoort gehouden worden op Vrijdag 11 Sept terwijl dien dag en den daarop volgenden excursies zullen wor den gemaakt door de duinstreek Op de vergadering zullen door Dr. Jac. Thysse en den heer v. Lonkhuyzen inleidingen worden gehouden over het duinland schap en duinbebossching. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zceuwsche Eilanden is bericht ingekomen, dat het gewijzigde Duitschc douane-tarief, zooals dit onlangs door Se Duitschc volksvertegenwoordi ging is aangenomen, op 1 October a s. in werking zal treden Echter zullen van kracht worden op 1 September a.s de invoerrechten voor granen mout, vee, versch .vleesch, producten van meelfabrieken en suiker; op 16 October a s. 'de invoerrechten op wijn, aangezien op dat tijdstip het Builsch-Spaansch handelsverdrag buiten wt riting treedt Ook de invoerrechten voor ijzerlegee- ringen (Ferromangaan, Ferrochrom enz.) zu.An voorioopig niet worden geheven. x Faillissementen. Aneta meldt Het faillissement is uitge sproken van drie Britsch Indische ma kelaars: Yoesoef Haji Achmat, met een

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5