UITVERKOOP Laatste twee dagen 1. E, Til 1ST. MI55BLANCHË Advertentiën. PRIMA HUISHOUD-AZIJN de w: id- ch ge ms ïef te- tei- irn- dat ch- eu- ad- ite- ar- ad- .rau nb- ;elf uw, ide de ar- ing de oei in ad- ien, die Ira- di- uan- nen »ar, ad en och een un- de- en als en de uw. idel ilen rek- an- ïar- nd- ■üin and A art- en- ■ug- de rer >Ioi- ele- nds en nst- grip nst, de ele- aaa mil- dra sten tak- ïen- zins g.ng oe'd V irijd Lsse Wu ten, V. G. d 5 ■rey de b 3 Ion- des. f Iets van rles sgen Voor „De Sigaret" moeten alle andere merken de vlag strijken. Er is dus reden genoeg om te zeggen: Geef MIJ maar (Ing. Med., BUITENLAND. HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. Het Fransche antwoord De door den Franschön gezant te Berlijn aan den rijksminister van bui- tenlandsche zaken Maandag j.l. over handigde nota is thans gepubliceerd. Het volgende wordt er aan ontleend De Fransche regeering stelt een kern •van overeenstemming in de opvattingen •der beide regeeringen vast. die op gelijke ■wijze er naar streven, den vrede in Europa op een eensgezindheid, welke den volken verdere veiligheidswaarbor gen verschaft, te zien steunen. De Fransche regeering ziet met vol doening, dat de Duitsche regeering als haar overtuiging uitspreekt, dat een over eenstemming mogelijk is. Met voldoening stelt de Fransche re geering vast, dat de Duitsche niet van plan is het sluiten van een veiligheids pact afhankelijk te stellen van een wij ziging der bepalingen van het vredes verdrag. Wat de Duitsche toespeling betreft, dat de mogelijkheid gegeven is, de be staande verdragen langs den weg eener -overeenkomst aan de nieuwe omstandig heden aan te passen, is de Fransche re geering zich de in de Duitsche nota aangeduide vredesbepalingen zeer goed bewtist en is zij niet van plan, zich aan de bepalingen van de volkenbondsrege ling te onttrekken. Wat het door de Duitsche regeering aangeroerde denkbeeld eener wijziging van het bezeltingsregime in Rijnland aan gaat, is de Fransche regeering, in over eenstemming met de geallieerden, van imeening, dat noch het vredesverdrag, noch de volgens dit verdrag voor 'Duitschland en de geallieerden geldende rechten in het gedrang mogen lcomen. Evenmin mogen ook de waarborgen voor de doorvoering van het verdrag pf de bepalingen, die deze waarborgen regelen en op zekere punten liun ver zachting beoogen, door de voorgenomen overeenkomsten beknot worden. Hoe zeer Frankrijk ook bereid is, de loopende onderhandelingen in ruimen geest en met vredelievende bedoelingen voort te 2etten, toch kan het van zijn rechten geen afstand doen. De geallieerden zijn er voor en na_ van overtuigd, dat het lid zijn van" Duitschland van den Volkenbond voor Duitschland het zekerste middel zou zijn, om zijn wenschen te verwezen lijken en dat het toetreden van Duitsch land tot den Volkenbond de eenige blij vende basis is voor een wederzijdsche garantie en een Europeesche overeen komst. Eerst in het verband van den Volken bond opgenomen, kan Duitschland zijn wenschen aan den raad voorleggen. De geallieerden refereeren zich aan hun vroegere verklaringen en herhalen, dat naar hun opvatting de toetreding ivan Duitschland tot den Volkenbond volgens den maatstaf van het gemeene recht de grondslag voor elke overeen komst over de veiligheid blijft. Ten aanzien van de draagwijdte der arbitrageverdragen, die tusschen Duitsch land en zijn nabuur te sluiten zouden Üijn, heeft Duitschland reserves ge maakt, die het bindend karakter dezer arbitrageverdragen zouden inperken. Deze ingeperkte arbitrageverdragen zijn echter vredes-garanties zonder vol doende waarde Wat wij willen is, dat elke nieuwe toepassing van geweld door een voor alle gevallen verplichtende vredelievende -regeiing onmogelijk gemaakt wordt. Het schijnt niet onmogelijk, bepalingen te formuleeren over het functionneeren der waarborgen ,hun schending, de om standigheden van een geval en dfi kwes tie der snelheid ,n.l. van de onmiddellijke toepassing der waarborgen. Men zou kunnen onderzoeken, of het niet mogelijk zou zijn, middelen en wegen te vinden ,die de onpartijdigheid der op vattingen waarborgen zonder de snelheid en het effect van een waarborg te scha den. De Fransche regeering noodigt, in over eenstemming met de geallieerden, de Duilsche regeering uit, op deze basis in onderhandeling te treden om tot een ver drag te komen welks afsluiting zij leven dig wenscht. Tot zoover het uittreksel van het Fran sche antwoord. Men weet, dat de Duitsche regeering destijds in haar nota heeft willen zeg gen, dat zij de sluiting van het veillg- heidsverdrag niet afhankelijk wil stellen van een wijziging van de bepalingen van het vredesverdrag. Dit klonk zeer nobel, maar tegelijkertijd werd er bij gevoegd, dat diverse maatregelen zeker noodig zouden zijn, die wijziging eener groot aantal artikelen met zich mee zou bren gen. Frankrijk geeft nu nog eens te kennen dat liet heele statuut in de eerste plaats opgebouwd is op de achting van het be staande verdrag en zegt vrij onomwonden, dat door de sluiting van het ontworpen verdrag ook de bepaling over de-bezet ting van. den linker Rijnoever onaange tast moet blijven. Duitschland moet lid worden van den Volkenbond. Uitdrukkelijk wordt pog eens gezegd dat de toetreding tot den Volkenbond de grondslag blijft van iedere na te streven overeenstemming over de veiligheid. Eneenmaal in dèn Volkenbond (en dan zal er eerst recht sprake zijn van ge lijkgerechtigde; zal Duitschland precies als een andere staat zijn wenschen aan den raad kenbaar maken. Is dit het ach terdeurtje voor de noodzakelijke wijzigin gen? Van belang is nog, wat de nota schrijft over het Duitsche bezwaar, dal de garant van de met een der O. buren te sluiten politiek arbitrage verdrag tegel ijker lijd de bondgenoót van een der verdragsluitende partijen zou zijn. De nota merkt hierover woordelijk het volgenue op: ,De bezorgdheid van de Duitsche re geering over den waarborg van een ar bitrageverdrag kan een objectieve toet- niet doorstaan. Volgens hel ontword- pen esteem bepaalt de garant niet vrij en eenzijdig wie de aanvaller is. De aan valler wijst zichzelf aan door het feit, alleen, dat hij in plaats van in een vrede lievende oplossing te treden ,van de wa penen -gebruik maakt of {ie grenzen, resp. liet gedemilitairiseerde gjftbied, schendt. Het ligt voor de hand dat de garant er liet grootste belang bij lieeft schendingen van elk van beide zijden te verhinderen, en op liet eerste sein van gevaar niet zal' nalaten, zijn vollen invloed te doen gel den. Voor het overige zal het uit sluitend van "de naburige naties zelf af hangen, of dit waarborgstelsel, dat lot hun wederzijdsche bescherming is opge bouwd, tot hun nadeel in functie komt." Het Duitsche antwoord zou al gereed zijn, en gisterenavond naar Parijs zijn overgebracht. Toen de Fransche nota werd overhan digd, heeft de gezant mondeling een uit- noodiging overgebracht aan de Duitsche regeering voor een conferentie van juris ten. De regeering heeft deze invitatie aangenomen. DE REGELEN'G DER FRANSCHE SCHULD. De Engelsche regeering heeft Chur chill gemachtigd, aan Frankrijk, ter re- gelang van zijn schuld aan Engeland, liet volgende definitieve voorstel le doen Frankrijk betaalt zijn schuld in 62 an nuïteiten ad 12,5 millioen p.st. Caillaux zal dit voorstel aan de Fran sche regeering voorleggen. x FRANSCHE TROEPENCONCENTRATIE ROND DAMASCUS? De „Vossische Ztg." verneemt vaneen correspondent te Jeruzalem, dat generaal Sarrail de geheele Hauran ontruimt, om de aldus vrijkomende krachten rond Da mascus te ooncehtreeren. Deze voorzorgsmaatregel is vermoe delijk getroffen, omdat de Franschen een uitbreiding van den opstand over ge heel Syrië vreejfen. De Fransche versterkingen bedragen tot nu toe 12.000 man. De berichten op den Quai d'Orsay ontvangen, bevestigen het gerucht, dal een aanval der Drusen op Damascus heeft plaats gehad. Zooals gewoonlijk echter blijft Sar rail zwijgen over de geleden verliezen. Dat niettemin de regeering volkomen op de hoogte schijnt blijkt uit het feit, dat heden te Toulqn het gerucht ging, dat de Fransche groote kruiser „Paris" zoo spoedig mogelijk naar Syrië zal wor den gezonden. - o DE EVOLUTIE IN RUSLAND. De Russische Communistische Partij heeft onder den indruk van den uitste kenden oogst, welke alle. verwachtingen heeft overtroffen, en de daaruit voort spruitende consumptiekracht besloten, de banden van het klasse-regime losser te maken, meldt de Tel. Het beslui tv van het Centraal Comité, dat, gezien de positie van de partij in den staal, wel onmiddellijk kracht van wet zal krijgen, opent voor de „specia listen" op het gebied van techniek, industrie, landbouw en verkeerswezen belangrijk gunstiger vooruitzichten dan (tot dusverre bestonden. De kinderen van ben, die als zoodanig werkzaam zijn, kunnen weer toegelaten worden tot de wetenschappelijke studie, welke voor hen bijna geheel afgesloten terrein was. De „Specialisten" worden aan de ju risprudentie der eenzijdig samengestelde klasserechtbanken onttrokken, in welke voortaan ook vertegenwoordigers hun ner categorie zifting zullen hebben Op het gebied van het woningwezen worden hun faciliteiten toegezegd, ter wijl' productie-premies, zoowel voor de bedrijven in hun geheel als voor de in dividuen persoonlijk zullen worden in gevoerd, benevens collectieve overeen komsten voor de „specialisten" in plaats voor de tot dusver geldende individueele. Leidende persoonlijkheden zullen be schermd worden tegen ongerechtvaar digde critiek, en bij de geldelijke waar deering van de prestaties van het indi vidu mogen vroegere inkomsten, zelfs die uit Tsaristischen tijd, in aanmerking worden genomen. De aanstaande viering van hel 200- jarig bestaan van de Academie van-We tenschappen te Leningrad is bedoeld als demonstratie naar buiten van de ver zoening met bovenbedoelde categorie var. intellectueelen. Er moet aan worden herinnerd, dat ook Lenin reeds in 1919 de bevoor rechting der specialisten op technisch gebied in zijn program had opgenomen, en sedert de invoering van de Nieuwe Economische Politiek in 1921 beeft, on danks menigen scherpen terugslag, de verzachting van den klassenstrijd voort gang gemaakt. Ook toen is, evenals thans, de consi deratie met de groote boerenbevolking de oorzaak geweest van de verzwakking van de proletarische dictaluur. hetgeen er reeds toe heeft geleid, de indienstne ming va li., landbouwarbeiders door de grondbezitters toe te staan en het geld- verdienen zelfs dringend aan te bevelen. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland 'Uil Liverpool wordt gemeld, dat de pogingen der communistische leiders om eeii „wilde" zeeliedenstaking te ver oorzaken en het monsteren van beman ningen te beletten, slechts gering succes hebben. De directie van de White Star Line heeft bekend gemaakt, dat van de be manningen der Doric en der Cauopic, die Zaterdag onderscheidenlijk naar Ca nada en de Ver. Staten moeten vertrek ken, het grootste deel reeds gemonsloi-d heeft. Tot nu toe zijn nog geen schepen te laat uil Liverpool behoeven te -ver trekken De zeeliedenstaking in Nieuw Zeeland neemt een ernstig karakter aan. Naar thans uit Wellington gemeld wordt, heb ben de bemanningen van de Britsche* stoomschepen in de. Nieuw Zeelandsche havens gestaakt als protest tegen loons verlaging. Uit Brisbane wordt gemeld, dat onmiddellijk een algemeene staking der spoorwegarbeiders dreigt indien niet de jongste loonsverlaging van 5 pCt. in getrokken wordt. Uit Frankrijk. De Fransche vliegers Tarascon en Coly treffen 8e laatste voorbereidingen voor een tocht over den Atlantischen Oceaan van Parijs naar New-York zon der tusschenlanding. Zij zullen den tocht doen met een tweedekker met een mo tor van 510 H. P. De tocht zal op 2 September aanvangen. De slaking der bankemployé's is zoo goe$ als geëindigd en de bankiers hebben besloten de loonen te verhoo- gen. De New York Herald weet te melden, dat onmiddellijk na den terug keer van den prins van Wales van zijn Z. Amerikaansche reis, aan het Britsche hof de .verloving zal openbaar worden gemaakt van den derden zoon van den Koning, Prins Henry, met lady Alice Douglas Scott, dochter van den hertog van Buseleuch. Uit Italië. Gedurende twee dagen heeft in Noord- en Zuid-Italië een hevige storm gewoed, welke verscheidene slachtoffers ïeeft gemaakt. Vele daken zijn afgeslagen en tengevolge van den geweldigen regen zijn groote streken ondergeloopen. De oogst heeft zeer veel geleden. Telefoon- en telegraaflijnen zijn gebroken en het treinverkeer ondervond zeer veel ver traging. Ook op Corsica is groote schade aan gericht. Uit Marokko. - 40 Spaansche vliegtuigen hebben de stellingen der Rjfs nabij Alhucemas gebombardeerd. Aan het front van Wez- zan toonen de Rifs groote activiteit. Zij dreigen Benimestara aan te vallen. Abd El Rrim heefl hel Tront iu het Oosten versterkt. Uit Turkij-e. De gescheiden vrouw van Kemal pasja 'is Te Boedapest aangekomen, met het inzicht verder te reizen naar een Duitsche badstad. Zy koestert het plan voortaan aan politiek te doen. S c., stokprinses 10—16 c. stamprinccs; 4—8 c.,s pinazie 610 c postelein, 612 c. plies per K. G., roode kool 3—4 c., savoije kool 510 c, bloemkool 15 -20 c andijvie 1—3 c., meloenen 35—70 e perziken 18 c alles per 'stuk, ramenas 2—4 c., radijs 1 c rapen 3—5 c.. peen 2-6 c., karotten 2—4 c., ajuin 4—8. seï- dery 2—5 c. vTissingen, 26 Augs. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Transparant de Groncel 1418, roode bessen 54, Kèswick 8—13; The Queen 18 23, Hondsmuil 5—8, Lord Suffield 20, Cox Pomona 8—10; zilveruien 2528, Br de Merode 2428, witte ribben 26, Dikslaart 24, Pree. de Trevoux 6466, Clapp's 3763, Scharlaken 2627, Br, d'Amanlis 43, blauwe druiven 6372, witte druiven 4448, pruimen 61103, princessen 1118, Wagenaars 2—7, snij- boonen 14,528, tomaten 18—22 alles per Kilogram. Aardappeleu 2514, per 10 K.G.roo de -kool 5—8, savoijekool 617, bloem kool 8—25, bloemkool 8—25, meloenen 43—68, alles per stuk; selderie 2—6,5, prei 7,5—11. uien 4,56,5, peeën 3,5 10,5, rabarber 1—2, karolen 6—6,5, ra pen 5—6, alles per bos; andijvie 16—115, postelein 23—59, kervel 10—12, spinazie 16^—29, peterselie 2—5, zuring 5—13, sla 11—37, bloemkool 19—74, alles per mand; augurken 10—15 per mand; kom kommers 1—21 per mand. Goes, 25 Aug. Veilingsvereeniging Z.- Beveland. Op de veiling werden de vol gende prijzen besteed: Peren Triumphe de .Vienne f 80, Jutteperen f 100, Dr. Jules Guyol f 44—45, "Seigneur d' Es peren f 56, Clapp's Favorite f 43—69, Di amantperen f 24—32, Beurré d 'Amanlis MARKTBERICHTEN Middelburg, 27 Augs. Op de graan markt was de aanvoer ruim. Tarwe 12— 14.50, kroouerwten 1519, maanzaad 50 —52. Lijnolie f 47, per heet. a contant. Opgave van den marktmeester: Boter f 1.20, part. prijs f 1.30. Kipeieren f 7. part. prijs f 8. Eendeieren f 7. part. prijs f 8. Opgave van den marktzetter van de Z. L. M.: Boter f 1.20, part. prijs f 1.30. Kipeieren f 7, part. prijs f 8. Eendeieren f 7, part. prijs f 8. Middelburg 27 Apgs, Op de groote veiling werden de volgende jmjzen be steed: Augurken le soort 27.30, 2e soort 21.20, 3e soort 5.50 en 4e soort 2, en spikkel 0.20. Middelburg, 26 Aug'. Op de veiling 'werden de volgende prijzen besteedCox pomona 6—8 c., keswick I 710 c., idem II 3—5 c., Transparant de Croncel I 17—25 c., Lord Suffield 7 c., Roode wijnappel 7 c., grof zuur 5 c., zomer Court pendu, 7 c., bloemzoet 18 c„ Dant- ziger Kapelappcfl f 11 c., idem II 1 c, zomerprcsenl 3 c., Beurré de Mërode I 28 c., dde-m, II 6 «x, astraken/ 5 c., Jac. Lo be! I 17 c., glasappels 12 e., slerJppel 5 c., zoete st. Jan 6 c., Warnerskrjng 7 c., Vlaamsche schijven 4 c., claps favo rite 4060 c., suikerij 2025 cschar laken I 20—25 c. pdem IJ 11—17 c., victoria pruimen 50—75 c., blauwe prui men 46—45 c., lomalben f 15—25 cid II 10—12 c., blauwe druiven 1.25—f 1.30 Aardappelen: vroege blauwe 3—4 c., late blauwe 5—6 c., witte aardappelen 23 J e., poters 2 c„ Stoksnijboonen I 15—26 c., idem II 10—15 c., stamsnijoonen 5— 35-53, Beurré de Merode f 28—48, Beur ré Durandeau f 3033, William's Dxi- cheesse f 30, Maria Louisse f 22, Duif jesperen £29—32, Bergemotten f 33, Wit tebroodsperen f 22, Goudballen f 20, Scharlakenperen f 18-28, Afval peren f 6—14 alles per 100 K.G Appels Transparant de Croncels f 18 f 35, Manks Codlin f 14f 32, The Queen f 19—40, Cox Pomona f 12—16, Sweüenappel f 20, Signe Tillish f 21, Ileij- zer Alexander f 9— 17,. Codhn Keswick xf7—16, Ducli, a'Oldenburg f 18—21. Roode Calville f 16-18, Jacques Lebel f 10 11, Zomer C.ourt Pendu i' 1016, Nelsons Glorie f 12. Bismarck f 8 12, Lemoenappel f.13, Eckleville Seedling f 12—14, Warnersking f 13, Lord SilTfield 'f 10—12, Leven d'Alma f 13—14, Constan- tijn de Groot f 13, Gulderlingen 1' 12, Gan- zehoul f 9—12, Koolappel f9—12. Rei- znette d'Antobme f9 11, Zomer Paradijs f 12, Schutters Reinelten f9—11, Honds muilen f8—10, Grofzuur f 10—12. Eng. Pigeon f 17, Zoele Ribbeling f 12—16. Tuinzoet f 10—18, Zoete Zomer Holaart f 15, Zoete Gulderling f 12. Afval en Kroe lappels f 2—8, Pruimen Abrikoospruimen f 60—6-1, Reine Yictoriapruimen 125—55, JTonne- boer f 55, Belle de Louvain f 57, Kirkes- pruimen f 55, Blauwe Kwetsen f 33, Bur- bankpruimen f 2 30—3.-30 per 100 st. Alles per 100 K.G. Diversen Moerbeien f 50, Tomaten f 20—23,- Rooae bessen f 29, Zilveruien f 11, Sjalotten f5, Snijboonen f 1421. Princesse boonen f 1621, Groene boonen f 3—8, alles per 100 K.G. Kom kommers f 1—5, Augurken f0 06- 017. Meloenen f 41—66, Gele Savoye kool f 2, alles per 100 stuks, Eenden f0 50 per stuk. - J. BORSTROK en A. RORSTROK—JOËLS. Eenige en algemeene kennisgeving. Middelburg, 27 Augs. 1925. Voor de bewijzen van deelne ming, ons betoond bij het over lijden van -onzen besten Pleegzoon en Broeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. PIETERS. M. W. C. PIETERS— VERVENNE. II. PIETERS. Middelburg, 27 Augustus 1925. Hiermede betuigen Wij onzen hartelijken dank voor de vele be wijzen van deelneming, ontvangen bij het zoo plotseling overlijden van onzen geliefden Zoon, Broe der, Zwager, Kleinzoon en Neef MARINUS. Inzonderheid gevoelen wij ons gedrongen ook onzen dank te be tuigen aan den WelEd. Gestr. Heer A E. BODDAERT en den WelEd. Heer Directeur van de N V. Hol- landsche Constructiewerkplaatsen, benevens aan den WelEd. Heer A. C. DE VOS, houthandelaar, voor de gevoelvolle blijken van deelneming in het voor ons zoo smartelijk verlies. Tevens onzen dank aan den Hoofdagent van Politie J. LORIER en den Agent van Politie A. VAN DER REEST voor de flinke hulp, ons betoond bij het ongeluk, on zen Zoon overkomen. Namens alle Familieleden, J. VAN ZWEEDEN. Middelburg, 27 Augs. 1925. VOORLOOPIG KOSTELOOS. Bij vonnis der Arrondissemenls- Rechtbanlc te Middelburg, Vacan- tiekanier, d.d. 12 Augustus 1925, is WILLEM GEELHOED, hande laar in paarden en vee, wonende te Klpetinge, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den EdelAchtbaren Heer Mr. G. F. Baron THOE SCHWART- ZENBERG EN HOHENLANS- BERG tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. De Curator, Mr ANNE BOLLE. Middelburg, 26 Augustus 1925. Mejuffr. VERVENNE, gediplomeerd Klavierleerares, zal Maandag 31 Augustus de lessen HERVATTEN. WEES SLIM GEBRUIK GLIM J A. TAK Co. ontvangen GELDEN DEPOSITO met rentevergoeding thans 2# pCL KOST EN INWONING gevraagd in goede familie, voor schoolgaand meisje >an 17 jaar. Brieven met conditiën onder letters D N, bureau van dit blad. VOOR OEN INMAAK kunnen wij onze ook aanbevelen. Zooals bekend voor 18 cent per flescb. Vraagt Uwen Winkelier. SNOEP Co,, Azijn-Fabrikanten. KOOPJES. KOOPJES. van den WEGENS VERBOUWING. Alles wordt tegen ongekende lage prijzen uitverkocht

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3