Woensdag 26 Augustus 1926 No. 200 168* Jaargang. 31) dit nummer behoort een Bijvoegsel BINNENLAND. WEELDEBELASTING EN GItOOTE GEZINNEN. De Nederlandsche R. K. Bond voor groote gezinnen heeft een motie aange nomen, waarin aan 't hoofdbestuur op gedragen wordt zich te wenden tot de re geering niet het verzoek het ontwerp weeldebelasting zooals het thans voor de behandeling gereed ligt door den mi nister van Financiën te doen wijzigen in dien geest dat op meer redelijke wijze wordt tegemoetgekomen aan de rechtma tige' verlangens der groote gezinnen. WIJZIGING INKOMSTENBELASTICN. Naar de „Rsb," verneemt is een voor stel tot wijziging van de inkomstenbe lasting 39T4 aanstaande. DE HUGO GROTIUS HERDENKING. De nationale Hugo Grotiusherdenlcing welke Vrijdagmiddag 28 Augs. in de Nieu we Kerk op de Markt le Delft zal plaats hebben ,zal worden bijgewoond door H. M. de (Kiomngin-moeder. Waarschijnlijk zal ook H. M. de Koningin de plechtig heid met haar tegenwoordigheid ver eeren. De afdeeling Delft van de Maatschappij tot bevordering van toon kunst zal onder leiding van den directeur den heer H. v. d. Berg een viertal liede ren zingen. IIET KONINKLIJK BEZOEK AAN SNEEK. Gelijk bekend, zal de Kon. Familie op 9 Sept. a,s. een bezoek aan Sneek brengen. Dit bezoek geldt de viering van het 400-jarig bestaan van'Sneek als vrije koopstad. In 1524 n.l. schonk Karei V aan Sneek de stadsrechten, zoodat in 1525 voor de stad een heele nieuwe pe riode uitbrak, die een krachtige ontwik keling op handelsgebied meebracht, Sneek is sedert wijwei uitsluitend han delsstad geweest die 't heele Z.W. en 't centrum van Friesland van alles voor zag. De feesten worden opgeluisterd door eÜn landbouw- en veetentoonstelling, een historische optocht en effn ringrijderij. De Kon. Familie arriveert 's middags 2 uur komend uit Leeuwarden per auto. Zij zal door het gemeentebestuur op heit onlangs gerestaureerde 17de eeuwsche Stadhuis worden ontvangen. Daarna wordt het speciaal voor de gelegenheid geschreven openluchtspel „Frieschc klanken" bijgewoond. ;Na afloop volgt een rijtoer door de stad ,en een bezoek aan de vlootrevue en a'dmiraalzeilen door de zeilvereeniging Sneek en de Sneeker Zeilclub op het Sneekermeer. HET DRIEHONDERDJARIG BESTAAN VAN IIOOGEVEEN. Gisteren en heden en morgen vierde en viert de stad Hoogeveen feest ter gelegenheid van hel 300-jarig bestaan. De grondslag voor Hoogeveen werd ge legd door jhr. Roelof van Echten toen deze van een aantal boeren uit den omtrek 5 duizend morgen grond kocht en daarbij o. m. de verplichting op zich nam 3oor dit gebied, een kanaal te laten graven ,uoodig voor den turfafvoer. La ter, toen de onderneming zich uitbreidde vereenigde Roelof van 'Echten zich met een paar Hollandsche heeren ,en sticht te de algemeene Compagnie ,die nog be- staat met aan 't hoofd een 'der nazaten van v. Echten ,jhr. II. G. van Holthe tot Echten. Van een veenarbeidersbevolking Ss Hoogeveen uitgegroeid lot een belang rijke plaats, met door zijn ligging^ leen toekomst als landbouw, handel en in dustriecentrum. De feesten zijn gisteren aangevangen met een. herdenkinngsrede van den bur gemeester mr. J. L. Bouma. Diverse fes tiviteiten staan verder nog op het pro gramma. HET CONFLICT IN DE METAAL- INDUSTRIE. De Rijksbemiddelaar heeft partijen, betrokken bij hel conflict in de me taalindustrie te Rotterdam, uitgenoodigd tol een conferentie op Vrijdag a.s. Wij ontvingen afschrift van de brieven, die de Mctaalbond Maandag aan de or ganisaties heeft gezonden. Aan den Algemeenen Nederlandschen fMetaalbewerkersbond is geschreven-. Naar aanleiding van uw brief van 21 dezer deelen wij u vooreerst mede, dat wij geenszins beweerd hebben, dat de vakvereenigingen wettelijk verplicht zou den zijn, in de toepassing van een ver leende algemeene overwerkvergunning te berusten. Het door ons ingenomen standpunt grondt zich op de volgende overweging: Wanneer een werkgever op economi sche gronden het noodig acht, zijn ge- heele onderneming gedurende zekeren tijd langer dan 48 uur te laten werken, is hij niet bevoegd daartoe zelfstandig pver te gaan, doch is hij verplicht, daar toe vergunning te vragen aan den be trokken regeeringsambtenaar. Slechts in dien de regeeriug van oordeel is, dat de economische omstandigheden langer werken noodzakelijk maliën, wordt de vergunning verleend. De regeering houdt bij haar beoordeeling rekening met mo tieven van algemeen maatschappelijk bc- .Iang, 'dus ook met de belangen van [zoowel werknemers afs werkgevers. Bovendien hebben de vakvereenigin gen te allen tijde het recht, haar inzicht ,in de zaak aan de regeering kenbaar te maken. Indien nu de regeering, na de zaak 'grondig bekeken te hebben, van oor deel is, dat een vergunning verleend moet worden en dienovereenkomstig han delt, is hel, naar de meening van den Metaalbond, ontoelaatbaar (niet op wet telijke, doch op practische en economi sche gronden), dat de vakvereenigingen zich niettemin aan de beslissing van de regeering niets gelegen laten liggen en weigeren aan de uitvoering van de ver gunning mede le werken. Zoodoende zouden de vakvereenigin gen, naar de meening van den Metaal- bond, zich practiscli wel degelijk bo ven de regcering stellen. Voorts willen wij u het volgende in herinnering brengen Bij de besprekingen over het conflict te Rotterdam hebt u aan uwe medewer king tot beëindiging van dit conflict de voorwaarde verbonden, dat de Metaal- bond met de vakvereenigingen terstond een regeling moest treffen, krachtens welke zoo spoedig mogelijk zou worden teruggekeerd lot de 48-urige werkweek. U hebt op die voorwaarde de bedrei ging doen volgen, dat, indien de Me taalbond daarin niet toestemde, uwe organisatie tegen de uitvoering van iede re algemeene overwerkvergunning dien strijd zon aanbinden en op 1 October a.s. overal zou weigeren haar leden langer dan 48 uur te latenwerken, wat ook de beslissing van de regee ring mocht zijn. Zooals u zich herinneren zult, ver klaarde de Metaalbond de oplossing van het conflict langs dezen weg onmogelijk. De Metaalbond acht geen enkel ver band (usschen uwe voorwaarde en het conflict te Rotterdam aanwezig, en is niet bereid, deze kwestie in samenhang met dat conflict onder de oogen te zien. Hef is de bovengenoemde door u ge stelde voorwaarde, die de onderhande lingen over de oplossing van het con flict heeft doen afbreken. Aan den Nederl. Neutralen Bond van Metaalbewerkers en Arbeiders is ge- schreven Wij ontvingen uw schrijven van 18 de zer en moeten beginnen met u attent te maken op twee onjuistheden, daar in voorkomende. Vooreerst hebben wij in onzen brief van 11 Augs. j.l. geen enkelen eisch gesteld. Wij hebben slechts ons stand punt te kennen gegeven tegenover den principieelen eisch, die van de zijde der vakvereenigingen werd gesteld; n.It dat de oplossing van het hangende conflict alleen kon worden verkregen, indien de Metaalbond terstond met de vakvereeni gingen een regeling maakte omtrent spoedigen terugkeer tot de 48-urige werkweek. ■Voorts maken wij u opmerkzaam, dat de Landelijke Regeling de normale werkweek op 56 uur heeft gesteld. In die regeling, die een interne re geling is, bevattende de minimum ar beidsvoorwaarden, waaraan de leden van den Metaalbond moeten voldoen, wordt van een normalen arbeidstijd niet gesproken. U hebt ten onrechte den termijn van 56 uur per week, welke als langste termijn wordt genoemd, gedu rende welken de Metaalbond nog toe staat, dat voor overuren geen toeslag op het uurloon wordt gegeven, aange zien voor een door den Mctaalbond vast gestelde normale werkweek. Uw geheele betoog over het zedelijk recht van den Metaalbond verliest door deze onjuistheid zijn betcekenis. Uit uw schrijven zien wij voorts, dat u zich niet aansluit bij het standpunt, bij de besprekingen over hot conflict te Rotterdam ingenomen door den Moder nen Bopd, daar u aan uwe medewerking lol beëindiging van dat conflict geen principieelen eisch in verband met den werktijd verbindt. Zooals wij- in onzen brief van 11 Augustus j.l. schreven, zijn wij der halve thans bereid, ten spoedigste met uwe organisatie in overleg te treden, ten einde te trachten het conflict tot oplossing te brengen. Waar de door u in uw schrijven voor gestelde wijze van behandeling inzake werktijdverlengiug niet in rechtstreeks verband slaat met het conflict te Rol- iterdam, achten wij het beter, ten einde de zaalc niet te vertroebelen, deze aan gelegenheid in dezen brief niet te be handelen. Aan den Ned. R. K. Metaalbewerkers- bond en den Christelijken Metaalbewer- kersöobd "in Nederland is de volgende brief gericht: Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer, waaruit wij zien, dat u zich niet aansluit bij het standpunt, bij de be sprekingen over het conflict tc Rotter dam ingenomen door den Modernen Bond, daar u aan uw medewerking tot beëindiging van dat conflict geen prin cipieelen eisch in verband met dei werktijd verbindt. Zooals wij in onzen brief van 11 Augustus j.l. schreven, zijn wij der halve thans bereid, teu spoedigste met uwe organisatie in overleg te treden, ten einde te Irachlen het conflict tot oplossing te brengen. Waar de door u in uw schrijven voor gestelde wijze van behandeling inzake werktijdverlenging niet in rechtstreeks verband staat met het conflict te Rot terdam, achten wij het beter, ten einde de zaak niet te vertroebelen, deze aan gelegenheid in dezen brief niet le be handelen. Cycloon",, met groote letters staat deze inaam boven den ingang. Een 20-tal gezinnen bijna hebben nu een noodwoning betrokken. De lijst telt bijna 70 aanvragen. Geleidelijk wordt hierin voorzien. Tocli zullen er nog wel 2 weken verlöopen voor allen geholpen zijn. „Hel Groene Kruis" heeft inmiddels een paar lighallen voor tuberculoselijders te Borculo in bruikleen afgezonden. uit de geteisterde streken. Dinsdagmiddag kwam Prins Hendrik le Borculo aan, waar op het stadhuis ver schillende autoriteiten voorzilters der commissies enz. aan hem werden voorge steld. Onder geleide van den burgemees- Ier deed de Prins een rondgang door de stad ,waar o.a. de Nccfc. Herv. kerk en de R. K kerk bezocht werden. Vervolgens bezocht de Prins ook de vernielde woning van het soc.-dcin. raadslid ,den heer Beest, met wien de Prins zich eenige oogenblikken onder hield. Na afloop van den rondgang werd ten stadhuize de thee gebruikt en le vier uur verliet de Prins Borculo per auto, meldt- het „Hbld.f' De Prins bezocht ook Neede. Zaterdag maakten we melding van een plan, om de ruïne der Xed. Herv. Kerk te Borculo als herinnering in dezen toe stand le laten De „Zulph. Crt." deelt mede, dat de kerkvoogdij met dit plan niet instemt en het gebouw op dezelfde plek wil doen herrijzen. Het gebouw heeft al heel wat lotge vallen 'beleefd. In 1519 bij den brand die toen liet heele stadje in de ascli legde, werd ook de kerk verwoest. Men veronderstelt, dat later eerst, in 1619, de toren herbouwd is. Het was inwendig een stemmig ge bouw, en de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg had hel ter restaura tie op hare iijst geplaatst. In Novem ber 1913 zijn plannen en teekeningen gemaakt, en deze zouden waarschijnlijk uitgevoerd zijn, iudien de oorlog niet was uitgebroken. De Ver. v. Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk vraagt in een circulaire aan de kerkvoogdijen giften, liefst van f 100 en meer, opdat de Herv gemeente te Borculo spoedig weer een kerkgebouw zal bezitten. In antwoord op een verzoek van den burgemeester van Borculo heeft de Mi nister van Financiën goedgevonden, dat ten aanzien van hen, die door de storm ramp aanzienlijke schade hebben gele den, voorshands geen maatregelen tot in vordering van de personeele belasting en van de inkomstenbelastingen enz. moe ten worden genomen. In een te Bellingwolde (Gr.) op ini tiatief van den burgemeester gehouden vergadering van ingezetenen, is besloten geen gelden le collecteeren en geen co mité te vormen voor het inzamelen van gelden voor de slachtoffers van de stormramp. Er was, meende men, vol doende gelegenheid aan het hoofdcomité of aan de dagbladen gelden voor dit doel af 'te staan. De Zutph. Courant meldt Ged. Staten van Gelderland hebben besloten bezwaar te maken tegen bet uit de gemeentekassen verleenen van steun tot leniging van de gevolgen van de ramp op 10 Augustus j I., omdat naar hun meening, met betrekking tot die oorzaak uitsluitend met bijdragen uit particuliere middelen gewerkt moei worden. In den korten tijd na de ramp is reeds heel wat in Borculo verricht. Alle slraten en wegen zijn opgeruimd, het postkantoor werkt weer, het elec- trisch licht brand, de zaken zijn open. Aan de woningen is ook al t een en ander verbeterd, zoodat de indruk van het stadje minder triest is geworden. Het terrein, waarop de noodwoningen gebouwd worden, is gedoopt „(Villapark II. VAN KOL. f Omtrent het aulo-ongeval, dal den heer Van Kol overkomen is en zijn dood ten gevolge had, verneemt de „Voorwaarts" de volgende bijzonderheden: Door het missen van de treeplank kwam Van Kol te vallen. Het scheen als of hij zich niet ernstig bezeerd had en hij maakte zich dan ook niet bezorgd over de pijn ,die hij gevoelde. Erg klein- zcerig is Van Kol nooit geweest. Al spoe dig echter bleek een rib ernstig gekneusd en moest de patiënt naar Luik vervoerd worden, opdat een Röntgen-foto van hem zou kunnen worden gemaakt. Deze foto mislukte, zoodat de reis ten tweede male moest worden ondernomen. Inmiddels verergerde de toesland en aan de doc toren bleek al spoedig, dal een der aderen van het lichaam door een< splinter van de gekneusde rib was getroffen. Daardoor was een inwendige bloeding ontstaan, die den patiënt langzaam uit putte en onverbiddelijk ten doode Op schreef. Zaterdagmiddag is dan ook het einde gekomen, dat reeds enkele dagen kon worden tegemoet gezien. beguoetïngsbag der vlaamsciie nationalisten- Aan de N. R. C ontleenden wij gis teren een bericht over den „begroelings- dag" te Roosendaal, waarin o a. gemeld wordt, dat er een telegram van heil- wenschen van het Algemeen Neder- landscb Verbond' werd voorgelezen. Het Hoofdbestuur vau het Algemeen Nederlandscli Verbond meldt ons, <lat hel noodig acht le verklaren, dal hel niet beoocld telegram heeft gezonden. Het doel onderzoek naar de herkomst en herinnert aau art. 26,1 van de nieuwe Verbondswet, dat bepaalt. ,,De Groepen, de zelfstandige en an dere afdeclingen, alsmede de vertegen woordigers, onthouden zich van elk op treden naar buiten in alle gevallen, wel ke niet de bijzondere aangelegenheden van hun gebied betreffen." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Maandag wordt H. M. de Koningin 45 jaar. "Waar Zij zelve aangedrongen heeft op liet niet-houden van feesten op dien dag. is daarvan hier ook sprake. Toch meende het bestuur van „Uit hel VoJk—Voor het Volk" den dag niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan en doet het 's avonds een uitvoering geven door het Middelburgsch Muziekkorps ,gevolgd door een fakkel optocht door een deel der stad! waarbij op enkele plaatsen zal worden halt ge houden en een paar muzieknummers ten gehoore gebracht. De uitvoering heeft plaats op het Molenwater. Gisterenavond waren wij in de ge legenheid enkele bijzonderheden te ver nemen over de beide feestavonden ter eere van liet 60-jarig bestaan van de ver- eeniging „Uit liet VolkVoor het Volk" alhier en bleek ons daar ten volle uit, dat alles gedaan is om de leden en be gunstigers een paar aangename avonden te bezorgen. Zooals men weet is voor morgen een tuinfeest georganiseerd en voor Vrijdag een zaalefest. Mocht het morgen onverhoopt slecht weer zijn, dan zal ook dien dag d,ag het feest in de zaal plaats hebben. Men zal zich herinneren dat tijdens de jongste tentoonstelling van Handel en Nijverheid in het Schuttershof in Mei j.l. loten werden verkocht ten voordeel© van de vereeniging lot bestrijding der T. R. C. alhier, die een versterking van de kas ten zeerste van noode heeft. Van deze loten werden er in die dagen veel aan den man gebracht, maar helaas bleven er ook nog zeer velen onver1 kocht en de commissie, die tijdens de ten toonstelling vele zeer mooie prijzen aan kocht wij herinneren maar aan het fraaie ameublement van de firma Gebr. Julia nus, moest reeds uil.stel toepassen. De termijn begint op het einde te loopen en nog steeds liggen vele loten op koo- pers Te wachten .De commissie zal nu nog eens met kracht de pogingen tot verkoop der loten ter hand nemen en wij willen hen daarbij gaarne steunen door nog eens te verzekeren, dat na af trek van de gelden voor aankoop der prij zen cl© (gfelieele opbrengst (en goede komt aan genoemde afdeeling. Uit VI i s s i n ge n Gisteren is\ le Vlissingen het 40.000 zeebad in dit seizoen genomen en wel door den 12-jarigen Herman Karre- man .die van den burgemeester, als voor zitter van het badbedrijf een zilveren horloge en ketting kreeg. De heer van Krieken, chef van het bad bedrijf, kreeg van liet personeel een bloe menhulde. "Uit "Walcheren Te Koudekerke heeft de col lecte voor de door den storm geledien hebbende streken opgebracht de som van f 1837.90 D© opbrengst aer collecte voor Bor culo en andere plaatsen bedroeg te Sou burg f836.85. De collecte voor de stormramp Bor culo enz. bedroeg te Oostkapelle f 796.79 en te Serooskerke (W) f 870.85. De collecte voor de getroffenen bij de stormramp in het Oosten van ons land bracht te W e s t k a p e 11 e op f 629.10 In vervolg op het bericht betref fende de plannen voor een rijwielpad van Vlissingen naar Wcslkapcl- lë, meldt men ons nader, dal reeds verleden jaar de burgemeester van Vlis singen met een ingenieur van den A. N. W. B. de duinstrook van af Vlis singen lot Zoutelaude heeft verkenden langs den voet der duinen het tracé voor een rijwielpad heeft uitgezocht, waarna de wegencommissie van den A. N. W. B. een plan en kostenberekening maakte. De weg Westkapelle—Vlissin gen zal voor wielrijders met de. helft worden verkort. De A. N. W. B. en het Ministerie van Oorlog zijn bereid subsidie te verleenen Iliefna heeft de burgemeester van Vlissingen op 6 Augs. j.l. een vergadering gehouden met de dagcl. besturen der betrokken gemeen ten en zijn plannen ontvouwd Medewer king werd door allen toegezegd en zal nu zoo propaganda worden gemaakt iswi het pad ïïog in den- komenden winter te kunnen aanleggen. Maandagavond hield de gemeente raad van Aagtekerke ceno verga dering die door alle .leden werd bijge woond. Do voorzitter gaf daarin een over zicht van de onderhandelingen die door het gemeentebestuur waren gevoerd met het hoofdbestuur van de telegrafie om trent het leggen van een telefoonkabel door den Klooster- en Roosjesweg. Van het gemcentebesluur van Zoe- terwoude was een verzoek ingekomen om adhaesiebetuiging aan een adres ge richt aan de Tweede Kamer tol afschaf fing van den zomertijd. De voorzitter en de heer Bosselaar waren van, meening dat de zomertijd toch- ook zijn voor- deelen heeft, de hoeren Maljcrs en Moebïs zagen liever den zonnetijd weer ingevoerd Met 5 legen 2 stemmen werd besloten geen adliaesie te betuigen. De heeren Maljersen Moens stemden tegen. De gemeenlerekening over 1921 werd daarna voorloopig vastgesteld op een be drag van f 14.065.80Vs in ontvang en f 11702,411/2 in uilgaaf, dus met een goed slot van f2363.39 voor den gewonen dienst en op 'n bedrag van resp. f 1333.25 gulden, f 1100 en f 233,25 voor den kapi- taaldiensl. De gemcentebegrooting voor 1926 werd overgelegd. De voorzitter gaf in overweging daar op een post te brengen voor het geven van vervolgonderwijs. De lieer Bosse laar achtte dit niet noodig Bijl de behan deling van de begrooting zal daarop na der worden teruggekomen. Uit Z u i d - Be ve I a n d De collecte voor de stormramp heeft te Nisse opgebracht f 281 70. De 4© Wemeldinge gehouden, geldinzameling voor de op 10 Augs. j 1. ernstig getroffen landgenooten, heeft op gebracht f 1068.30 w o. begrepen van de doorvarende schippers een bedirag van f 12.15. Bij het machinaal dorschen van graan had de beheerder dor machine P S., te Ou de lande het ongeluk met zijn wijsvinger zoodanig in aanraking te komen met de machine, dat dit lichaams deel bijna gespleten werdiemand bij dezelfde machine werkzaam kwam er te dicht bij zoodat zijn kleeren werden ge grepen, doch door onmiddellijk stopzet ten werd erger voorkomen. de Z.) Thans zijn de borden tot regeling van het autoverkeer door den Schoor- schen Zandweg en Eeweg te Sch ore geplaatst. Zeer zeker zullen door de vreemdelingen thans beide genoemde

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1