Fa. H. L. HENDRIKSE, Dinsdag £5 Augustus 1925 No. 199 168' Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. BINNENLAND. ®E STEUNVEKJLEENlJNG VOOR BORCULO. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt dat een aantal nota belen uit de provincie Aulwerpcn een voorloopig comité hebben samengesteld, met het dóel gelden in le zamelen voor de geteisterde bevolking in Noord-Bra bant en Gelderland. Een weldadigheids feest zal, in de eerste dagen van October in een der groote zalen van de stad ge houden worden. Baron Holvoet, gouver- "peur der provincie, en burgemeester van Cauwelaert hebben alvast hun bescherm- schap toegezegd. EEN WAARSCHUWING!» ÏOOR BOUW VAK ARBEIDERS. In overleg met den burgemeesier van Borculo waarschuwt de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheids verze kering en Arbeidsbemiddeling arbeiders, in het bijzonder bouwvakarbeiders, uit andere streken, er legen om opj eigen ge legenheid te Borculo werk te gaan zoe ken. Zoodra voor bouwvak- en andere ameiders uit andere plaatsen le Borcu lo voldoende werkgelegenheid en moge lijkheid van huisvesting is, zal hieraan met medewerking van directeuren van arbeidsbemiddeling de noodige bekend-, heid worden gegeven. In verband met bovenstaande ver-i zoekt de directeur van de districtsar beidsbeurs alhier ons te melden, dat ook hij bekend zal maken als er wed: in de geteisterde streken is. Tot nu toe zijn er in de naaste omgeving werkkrachten HET CONFLICT IN DE MIJN INDUSTRIE. Gister had, naar Vaz Dias verneemt, feen deputatie van den Nederl. Mijnwer- kersbond, bestaande uit de bestuurs leden v. d. Bilt, Kramer en De Ruiter, op het Departement van "Waterstaat een Vonder hond met Minister Bongaerts over het massa-ontslag bij de particuliere mijnen. Door de vertegenwoordigers van den Modernen bond werd aan den Mi- filister eeu uiteenzetting gegeven omtrent den toestand en de gevolgen van hel. Snassa-ontslag. Verzocht werd eenerzijds Jde ontslagenen in de Staatsmijnen te Werk te stellen, anderzijds een wacht geldregeling te bevorderen. De Minister zegde toe ernstige aan dacht aan de ontslagaangelegenheid te zullen schenken. COMITÉ TOT BESTRIJDING VAN IIET VERDRAG MET BELGIE- Dr. H. Ritfer Jr. heeft zich, meldt het U. D-, teruggetrokken uit het Comité ter bestrijding van het Verdrag met "België, in verband met de achterstelling door deze commissie van de plaatselijke pers. Tot het Comité behooren behalve de heer prof. ,C. A. Verriju Stuartj de heeren J. H. Tli. O. Kettlitz, A. .T. van Schailc, jnr. A. J. van Vessem, ir. Mussert. BEGROETïNGSDAG DER VLAAMSCHE NATIONALISTEN. Men schrijft aan de "N. Rott. Crt. Voor de derde maal hadden de Vlaam- sche nationalisten den begroetingsdag in gericht, waarop zij de strijdgenoolen uit- noodigen die verbannen "zijn om "hun «Vlaamsche overtuiging en die hier te, lan de verblijf houden. Ditmaal was de be groeting te Roosendaal. Een indrukwek kende stoet trok door de stad, met de .Vlaamsche vlaggen vooraan, naar een vergaderlokaal. De bijeenkomst werd ge leid door mevr. Gillis (Antwerpen), die, nadat het "Wilhelmus was gezongen, voorlezing deed van een telegram van heilwenschen van het Algemeen Neder- landsch Verbond. Tal van aanwezigen hebben het woord gevoerd. Er is ook een collecte gehouden voor "Borculo. Tenslotte overhandigde mcj. Rosa de Guchlenaere namens het Vlaamsche .Vrouwenïront aan alle uitgewekenen een zakje in de Vlaamsche klem-en, gevuld mei aarde van den Groeningerkouter, waar de Vlamingen in 1302 de vrijheid hebben veroverd. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Voor de vijfde van wege „Vreem delingenverkeer" le geven bespeling van den beiaard in den Abdijtoren op Woens dag 20 Augs. 1925, des avonds van 9 tot 10 uur .door den heer A. van Os, iuidt het programma als volgt- 1. Marsch, Sartorio; 2. Lentefeest, Liebner; 3. Valse mólancolique, Sartorio; 4 Het Circuspaard, Zilcher; 5. Polka Ma zurka, Sartorio; 6. Op de Kermis, De- muth; 7. Menuet, Sartorio; 8, Chant de Printemps, Longo; 9. Wenn ich ein Vog- lein war, Volkslied, Sartorio; 10. Ohne Sorgen, v. Wilm; 11. Fackeltaüz, Sarto rio; 12. Andanie uit Sonatine Op 76 No. 5, Schylte; 13. Heitere Spiele, Sartorio; 14. Kleine Erzahluing, Frimi; 15. Selbe- wusst, Sartorio; 16, Menuet, Mozart; 17, Serenade, Turner; 18. Im Zigeunerlager, Schylte; 19. Tanz im Dorfe, v. Wilm 20. Bohmischef Tanz, Frimi. Zeker wij welen wel dat er den laat- sten tijd weer een groot beroep op den befdadigheidszin van onze stadgenooten gedaan wordt, maar toch willen wij niet nalaten de aandacht te vestigen op den verkoop van een bloempje of speld ten bate van de kas wan „Draagt elkanders lasten"' het ti b. c.-fonds van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, wel ke verkoop morgen en Donderdag op straat en langs de huizen zal plaats heb ben. Alles wat gedaan wordt om de zoo gevreesde ziekte te bestrijden, heeft aan spraak op aller sympathie en wij twijfe len dan ook niet of honderden zullen wel een kleinigheid willen offeren voor dit goeden doel. De Postduivenvereniging „Zeelan- dia" alhier heeft in haar gisteren avond gehouden vergadering besloten ook harerzijds mede le helpen aan da leenig'ing van den nood, welke door den stormramp veroorzaakt is. De vereeniging hoopt dit te doen door het uitschrijven op Zondag 6 September van een wedvlucht van Mons in België aan welken wedstrijd alle postduiflicfheb- bers uit Walcheren kunnen deelnemen De vereeniging hoopt dat zij, die dit streven waardeeren door het geven van eereprijzen de deelname aan de- wed vlucht zullen helpen bevorderen en de secretaris, de heer A. van Hoofstadt, Gravenstraat I 184 zal gaarne die eere prijzen in ontvangst nemen. Gisterenmiddag reed de heer J. met zijn auto langs de Rouaansche kade a 1- h i er in de richting van de Bateau Port, toen zijn auto door onbekencie oorzaak tegen een vrachtauto aanreed, hierdoor raakte de heer J. zijn stuur kwijt, reed tegen een boom en vervolgens op de stoep van het kantoor van mr. Dieleman. Hierdoor werd van dat kantoor een raam gebroken, terwijl ook eenige schade aan hel houtwerk van den voorgevel werd toegebracht. De auto was deerlijk geha vend. o. a. was het stuur stuk. De heer J. die alleen in de auto zat, werd aan zijn voelen en zijn hoofd gewond en werd binnen gebracht in het kantoor. Later werd hij per auto naar het gast huis gebracht, daar voorloopig verbonden en toen op dezelfde wijze naar huis ver voerd. Uit Vlissingen. De Neaerlandsche Bond van Ge meente-Ambtenaren houdt 1, 2 en 3 September zijn algemeene vergadering te Vlissingen. Dinsdag heeft de of- ficieele ontvangst op het Stadhuis plaats, terwijl de eigenlijke vergadering Woens dag wordt gehouden. Uit Znid-Bereland. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad van IIo edekens- kerke waren alle leden tegenwoor dig. De jjemeenterekening dienst 1921 werd voorloopig vastgesteld in ontvang ad. f 42986.83i/o in uitgaaf ad. 40S44 19» dus met een goed slot van f2142.64. De rekening van het burger!, armbestuur dienst 1924 werd goedgekeurd in ontvang ad. f 7159 27 in uitgaaf ad f 6331 25i/a dus met een goed slot van f 828.01i/2. De heer L. Lous onthield zich daarbij als lid van dit armbestuur van stemming. De gemeentebegrooting 1925 werd ge wijzigd. Hel liggeld voor de suikerbieten, langs de Westelijke havendijk werd voor 1925 bepaald op f1200. Adhaesie 'zal worden betuigd aan het tot de Tweed,e Kamer der Staten Generaal gerichtte re quest door den gemeeuteraad van Zoeter- wonde inzake afschaffing van den zo mertijd. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter vraagt de heer J. Louisse wan neer als nu de sloot bij de woning van de wed. J. Joziasse afdoende zal worden verbeterd. De voorz. antwoordt in de zoo juist gehouden vergadering van B. en W. is besloten aldaar cementringcn in aan te brengen. heer M. Walraven vraagt verbete ring van het voetpad van den havenop- m, hetwelk door hel aanbrengen van rails over dien oprit is vernield. De voor zitter zegt voorziening in deze toe. De vergadering wordt daarna gesloten. Zondagmiddag is de 60 jarige K. uit KIo.e tinge, die zich naar de kerk der F.vang. gemeente wilde begeven, om streeks kwart vóór twee op den hoek bij den heer Ossewaarde in de Haven ge loopen. De man, welke bijna geheel blind is, werd door een schipper en een helper op het droge gebracht en binnen gebracht ten huize van den heer Stok, waar hij van droge kleeren werd voor zien. Door den heer Straub is heij later per auto meegenomen naar Kloetinge. In de j.l. Maandag le Waarde houden raadsvergadering werd besloten adhaesie te beluigen aan een verzoek Jian de gemeente Zoeterwoude aan de Tweede Kamer betreffende afschaffing van den zomertijd. Mede werd besloten èen contract aan te gaan met het Gasthuis te Goes lot het eventueel opnemen van lijders aan val lende ziekte. De rekening over 1924 werd door. den raad voorloopig vastgesteld. Gewone dienst: de inkomsten bedragen f34778.91; de uitgaven zijn f 27903.00$; alzoo een goed slot van f 6875190$, ler- wijl de ontvangsten en uitgaven bij den kapitaaldienst bedragen f 4978.53. De ge meentebegrooting voor 1926 werd den •raad aangeboden, in ontvangst en uitgaaf beloopende een bedrag van f 34043,37$, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1535.20$ Ook (e lerseke is een comité op gericht om gelden te verzamelen voorde slachtoffers der stormramp. Uit Zeeuw scb-V laanderen O. D. De collecte voor de slachtoffers der stormschade heeft te Axel opge bracht in ronde cijfers de som van f 2000. Uit Zeeuw sch-Vlaanderen W. D. Gisteren vergaderde de Raad der gemeente W, a t e r I a n d k e r k j e, behal ve het lid de Milliano waren alle leden tegenwoordig. Als eenigst punt op de agenda was vaststelling gemeente-re kening 1924 en daaruit bleelc dat was ontvangen f23.469.71; uitgegeven f 19.741,22; batig slot f3528.49. De heer Adr. Hiibregtse, directeur van hel muziekgezelschap te W> a 1 e r - land kerkje heeft zijn ontslag geno men uit die functie.. - Zondag 1.1. vierde, het echtpaar Izaak de Bert en Janneke van Houten te Retranchcment hun zestig-jarige huwelijksfeest. Deze crag werd door hun acht gehuwde en een ongehuwd kind bijgewoond. De nog krasse oud jes hopen dit jaar ook nog hun vijf- en tachtigjarig geboortefeest te vieren. Dc man gaat zoo nu en dan nog zijn kaart spelen en de vrouw Jeest haar courant of boek nog zonder bril. De muziekver- eeniging „Ons Genoegen" bracht hun een serenade dal door dc familie en de vele aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. De voorzitter gaf in zijn toespraak tol de oudjes weer, het lief en leed wat in zoo reel jaren overkomt, en, lioopie dal zc nog vele jaren een goede gezondheid kunnen genieten. De oudste zoon dank te den voorzitter voor zijne toespraak en de muziekvereenigmg ook mede de vele aanwezigen voor hitn hulde aan hun ouders gebracht. Door de voortdurende woelingen in China zijn de vandaar uit geïmporteerde artikelen, zooals Chinamatten enz., be langrijk in prijs gestegen en zitfieu dit in de naaste toekomst allerwaarschijn lijkst nog meer doen. Wij kochten echter tijdig' groote par tijen AFGEPASTE MATTEN en rollen MATTEN PER EL, zoodat wij U daarin nog steeds voor zeer scherpe prijzen kunnen bedienen. PROFITEERT HIERVAN ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT. Gravenstraat Middelburg. STEEDS IETS VOORD EELIGER DAN IEDER ANDER ADRES. (Ingez. Me cl.) VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. De collecte langs de huizen heeft gis teren alhier T 1621.20 opgebracht; de in enveloppe zijnde 1 ijslen zijn nog niet alleMnj het comité terug ontvangen. Bij den heer Ch. Boasson kwamen nog de volgende giften in: D. K., f 10, wed. G. f 0 10; bij den heer J. P. Pielerse f 2 van G. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN VLISSINGEN. Behalve de reeds door ons vernielde voorstellen komen ia de a.s. Vrijdag te houden vergadering van den gemeente raad van Vlissingen aan de orde de be noeming van personeel aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs. Voor vacature-dr. J. Spuijman, als tijdelijk leeraar in de wiskunde worden aanbevolen de heeren A. Blok en G A Teunis; voor de vac.-.M Vader als tijdel. leeraar in ljjn- en machineteekenen luidt de aanbeveling: de heeren J J. Schrier, A. Timmermau, B. J. van Dierendonck. Verder wordt voorgesteld de tijd. leera ren cie heeren Ph. P. J. Strijders. J. de Bruijn, Th. Hesselius en II. A. Gerretson, resp. in wiskuude, wiskunde. Neder!and: sche taal en handteekenen definitief te benoemen. Weder zal ter tafel komen het voorstel an Burg. en WeUi. tot het verleenen van machtiging aan regenten van het Gast huis voor het uitvoeren van veranderin gen aan het aangekochte pand Bellamy- park 5 en hel inrichten van eenige klas sekamers in hel Gasthuis. In de vergadering van 10 Juli staakten de stemmen over een voorstel-Van Hal om de beslissing uit te stellen tot dat het door regenten uitgebrachte rapport aan den raad is overgelegd. KERKNIEUWS. - Tot notabel aan de Ned. Rerv. kerk te Axel is gekozen de heer Herin. Smies Cz,, aldaar Gercf. Gem. Op hel tweetal te Vlaardingen komt oor cis. G. II. Kersten te lerseke. Evang. Gem Bedankt voor het beroep naar Yerse- ke, 'door Ds. J. van Pelegem, te Hilver sum. ONDERWIJS. - Tol tijdelijk concierge aan de Am bachtschool a 1 h i e r is benoemd de heer L. J. L. van der Molen die niet behoort tot de ongeveer 100 sollicitanten voor deze betrekking. - Heden herdenkt alhier raej. C. S. Jansen, hoofd der Armen Naai- en Breischool in de Segeerstraai den dag, waarop zij voor 40 jaar aan deze school werd verbonden. AI deze jaren heeft zij met buitengewonen ijver haar taak ver vuld. De bloei der school en dc zeer goede resultaten van het onderwijs dat met zeer beperkte middelen vaak werd. gegeven, zijn dan ook voor een groot deel aan haar te danken. Hel heeft mej Jansen heden niet aan bewijzen van waardeering en medeleven met haar ju bileum ontbroken. Benoemd aan de Chr. schóól te Wcmeldinge voor het geven van Fransche lessen de heer J. Bol onderwij zer aan de Ger. School te Yerseke. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte Ne., de heer C. Wisse, Zaamslag. LANDBOUW. Te St. P h i I i p s 1 a nd wordt zeer veel witte ajuin verbouwd, al een reeks van jaren; de poldergrouden schijnen zich voor de teelt van dat gewas bijzon der te leenen. Ook in het eiland Tholen wordt er blijkbaar meer aangedaan, want onder Oud-Vossemcer was er dit seizoen nog al akkers bezet. Bij den aanvang van den oogst van den zilverjuin werden zeer hooge prijzen genoemd, maar er zou langzamerhand daling gekomen zijn, zoo dat thans de handelswaarde veel verschilt van die voor circa vier a vijf weken. De witte inmaakuitjes blijken dus voor dc verbouwers een even precaire vrucht te zijn als de gewone consumptie uien, die in den, loop der jaren meermalen 'zulke schommelingen in prijzen aanwezen, meermalen in hetzelfde seizoen .dat men bij den verloop zelden een houvast' heeft. Toch blijft de verbouw van uien bij ver schillende landbouwers een geliefkoosde gewoonte .vertrouwende op een goed ge sternte, dat het ditmaal wel eens weer goed zal zijn. Onder het vee van den veehouder J. P. Rijn, te Schore is mond- en klauwzeer geconstateerd. 't Is ongelooflijk hoeveel ruw vlas in de laatste dagen langs het grenskan- toor Sas van Gent naar België zijn vervoerd meldt de Tem Crt. Den ee- heelen dag trekken volgeladen wagens over de grens. De handel in gezwingeld vlas is ook verbeterd, doch de prijzen zijn nog weinig gestegen. RECHTZAKEN. P. H., winkeljuffrouw te Tilburg, had haar verloving met den metselaar H. v. R, te Tilburg verbroken. Dc jonge man deed toen een poging tot moord op zijn vroegere meisje en werd deswege door de Bredasche rechtbank tol 2 jaar veroordeeld. Gisteren veroordeelde, het gerechtshof te 's-Hertogenbosch hem lot 1$ jaar. Politie rechter te Middelburg. Zitting van 25 Aug. j.l. Behandeld werd de zaak legen Ch B. v. 7A, 34 jaar, slager te Vlissingen ,die beklaagd werd dat hij op 5 Jftili j.l. toen hij 1e Oostka- pelle als bestuurder van een motorrij tuig met te groote snelheid reed, niet heeft voldaan aan een vordering van den rijksveldwachter Dekker. Eisch een week gevangenisstraf Uitspraak f 25 of 25 dagen hechtenis. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Te 's-Gravenhage is opgericht de N. V. Hollandschc Buitenland Bank, met een geplaatst kapitaal van f 250.000. Hanzebank voor het bisdom Haarlem Gisterenmiddag werd een buitengewo ne algemeene vergadering van aandeel houders van de Hanzebank voor hel bis dom Haarlem gehouden. Na de opening deelde de voorzitter me de, dat alle crediteuren toegestemd heb ben tol een minnelijke liquidatie h un me dewerking te verleenen. Spr. verheug! zich er over, dat, men tot dit resultaat is gekomen en acht dit ook dc meest oeconomische weg, zoowe'l voor crediteuren als voor aandeelhouders Vervolgens werd liet woord verleend aan eenige aandeelhouders, die vragen hadden le stellen, welke de directeur van de Hanzebank beantwoordde Eenige aandeelhouders hebben er bij de discussie op aangedrongen, dat er een termijn zou worden gesteld, waarbin nen de zaken afgewikkeld zouden moeten worden De directeur van de Hanzebank, de heer Perquiri, achtte echter het stellen van zulk een termijn niet mogelijk Wel kon hij de vergadering meedeelcn dat binnen een tijdsverloop van -f of 5 jaar de liquidatie afgeloopen zon zijn. Spr. wekte allen nog op, hen, die on willig waren le leekenen voor minnelijke liquidatie, zoodanig te bewerken, dat zij voor dezen weg, die het meest voordee- lig lijkt, te vinden zijn. Na uitvoerige discussie werd het voor stel van commissarissen om tot minne lijke liquidatie over te gaan, aangenomen. LEGER EN VLOOT. De bootsman F Möhlman wordt overgeplaatst van hel wachtschip te Vlissingen naar de onderzeedieasl- kazerne, Luitenant t. z. le 1:1. G. H. Poolman, secretaris der bczuinigingscommissie te 's-Gravenliage wordt 5 September tijdel. belast met het bevel over Hr. Ms. pant- serbool „Friso" (e Vlissingen. Officier van gezondheid 2e kl. der zee macht K M Slotboom wordt 1 Sept. van liet hospitaal der marine te Willems oord overgeplaatst a. 1>. van Hr. Ms. poliliekruiser, „Triton" bestemd voor toe zicht op de vïsscherij in de Noordzee. Georganiseerd overleg zee macht Op den 21en Augustus is een verga dering gehouden van de commissie voor georganiseerd overleg zeemacht, ter be spreking van verschillende voorstellen, ingediend door den Bond van M. O. O. De minister van Marine a. i. had goed gevonden, al deze voorstellen in behan deling te nemen, en zoo kwamen succes sievelijk in bespreking de verschillende voorstellenbeoogende lo. wijziging in de bepalingen voor den gehuwden bijslag, Zoodat deze zou ingaan op den len van de maand, waarin recht zou worden verkregen, inslede van op den datum van rechtverkrijging zelf, zooals thans het geval is; i 2o. toekenning van kindertoelage voor pleegkinderen 3o wijziging van de bepalingen in zake terugstelling van personeel beneden, dch rang van officier bij administratite- ven maatregel; 4o. verkrijgbaarstelling van den rang

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1