?Mjiag Augustus 1921 y s No. 196. *168° Jaargang. EEN KWESTIE VAN MEDEZEGGING. Een sterk punt en een zwak punt zit ten in de vraag door den Metaalbond d. z. de werkgevers, aan de vakvereeni- gingen in dat bedrijf voorgelegd. Zooals uien weet, vraagt de Metaal- bond aan de vakvereenigingen of zij al of niet zicli vereenigen met de mce lling van den Rond, dat ten opzichte van ovcrwerkvergunningen de beslissin gen dienen gevolgd te worden, door de regeering genomen op een verzoek van een werkgever, na .het hooren van de werkgeversorganisaties. Zulks naar aanleiding van hel l'eit dat de vakvereenigingen als voorwaarde voor hun medewerking aan de oplos sing van het conflict te Rotterdam den eisch stelden, dat de beslissingen der re geering niet doorslaggevend zouden zijn. Hel zwakke punt is dit, dat de werk gevers, in de metaalindustrie en in an dere bedrijven, zich heelemaal niet als gedweeë bewonderaars van arbeidstijd beslissingen der regeering en haar amb tenaars hebben doen kennen. De be sluiten van de arbeidsinspectie en van den Minister zijn door de werkgevers vaak sterk gekritiseerd. Meermalen te recht, naar onze meening. Zonder die kritiek was het waarschijnlijk niet ge beurd, dal de geest der arbeidsinspec tie in de laatste twee jaren meer en meer van een strenge handhaving der wet afweek naar een erkenning van de moeilijkheden der industrie Maar die vroegere kritiek der werk gevers op de arbeidsinspectie verzwakt hun huidigen eiscli van onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid aan haar beslis singen door de arbeidersorganisaties. Zelfs is het heel goed denkbaar, dat bij een nieuw bewind door den Minister van Arbeid en zijn inspectie bestuiten wordeu genomen inzake overwerlcvergun- ningen, die niét door de werkgevers wor den geprezen. Zou dan oolc van die zijde iedere poging tot verzet uitblijven? Het sterke punt zit hierin, dat 'n onder nemer, die een door de wet voor geschreven vergunning voor overwerk noodig acht en na aanvraag ook van de regeering verkrijgt, deze toestemming moeilijk kan laten bederven door de inmenging van 'n organisatie, die !e een ander doel heeft dan de ondernemer; 2e niet beschikt over de gegevens, noo dig om de noodzakelijkheid van over werk te bcoordeelen; en die 3e{ de werk gever ook niet in het bezit dier gege vens wil stellen, omdat daarmede een medezeggingsschap in de leiding van het bedrijf zou worden gegeven. We meenen, dat de kwestie van de me dezeggingsschap het nu gerezen geschil beheerscht. Daarom is dat geschil van zulk een buitengewone beteekenis ook voor andere bedrijven. We hebben meegedeeld, hoe de werk geversorganisaties erover denken. De Chr., de R. Kath. en de Neutrale werk nemersbonden hebben geantwoord, dat igdere aanvraag voor overwerk eerst dient behandeld te worden in overleg van de organisaties van werknemers en werkgevers. Komen die niet tot een overeenstemming, dan zou de zaak moe ten worden voorgelegd aan een com missie van beide partijen met een onpar- tijdigen voorzitter. De Moderne of socia listische Bond heeft nog niet geant woord, maar het is duidelijk genoeg gebleken, dat zij zich heelemaal niet met He meening van den Metaalbond vereenigen zal, en volledige vrijheid van de vakvereenigingen voorbehoudt om over de arbeidskracht te beschikken naar hare meening. "De heer (Schape)r heeft in een artikel in Het Volk de bewering, dat het hier om een kwestie van medezeggingsschap gaat „allemaal onzin" genoemd, en als bewijs daarvan verwezen naar de bouw vakken, waar gegeven overwerkvergun- ningen eenvoudig niet uitgevoerd werden omdat de arbeidersorganisaties het niet wilden. Een bijzonder zwak argument dunkt ons, want daardoor namen die orga nisaties wel degelijk en dan louter door een machtsdwang, een beslissing over de leiding van hel bedrijf, juist zoo als de Metaalbond het niét wenscht. Zelfs kan men, ook van arbeiderszijde, moeilijk het gebeurde in de bouwvak ken te Amsterdam beschouwen als een gelukkig voorbeeld vau het resultaat van inmenging tier arbeidersorganisaties. Het liep daar uit op een, desnoods met ge weld, afdwingen van zoo kort moge lijken arbeid, zonder dat er eenige aan dacht werd gewijd aan andere belangen, bijv. dat van woningbouwvereenigingen. Met de modernen zal dan ook wel niet veel over deze vraag le spreken zijn. En imet de anderen? Dc Metaalbond zal Maandag vergas deren uaar aanleiding der ingekomen antwoorden. Maar na den opzet van haar vraag, zal er wel geen neiging be staan om tegemoet le komen aan 'den eisch van voorafgaand overleg, met een commissie als scheidsgerecht. In die vraag beschouwt de Metaalbond blijkbaar de regeering als een arbiter die een ver zoek om overwerkvergunning ontvangt en daarop geen beslissing neemt alvo rens ook de arbeidersorganisaties mon deling of schriftelijk hun meening over deze zaak hebben gezegd. Naar die op vatting is er ook geen plaats meer voor een overleg of een commissie Dat de regeering met haar ambte naars de beste arbiter in zulke kwesties is, geen dier partyen zal dat wel be weren. Maar dc wet maakte luw nu eenmaal tot arbiter. En dan is 't be zwaarlijk er nog een andere arbilcif naast te stellen. Maar bovendien zou inwilliging van dat overleg of van cle instelling zulk eener commissie dadelijk leiden tot een vraag van de arbeidersorganisaties naar de boeken en amjere gegevens om te kunnen beoordeelen, of de aanvraag om overwerkvergunning al of niet dient te worden opgezonden. En dat is iets, waartoe de werkgevers in ons land nog zeker niet bereid zijn. Of de vakvereeni gingen in ons land al of niet bevoegd voldoend toegerust zijn om een der- geJijke vraag van handelsstandpunt uit le beslissen, is wellicht op 't oogetiblik van minder gewicht dan dat de leiding van een bedrijf, de conimercieele leiding dan mede zou afhangen van de bcslis- (sing van de arbeidersbonden, die tot nu toe zich allereerst lieten leiden door vragen naar het materieel belang der arbeiders. We meenen, dat de meeningen zich in de laatste jaren al weer verder van zulk een medezegging hebben afge keerd dan in de eerste jaren na den oorlog het geval was. Immers de vakbonden hebben len op zichte van dat voorlbesjtaan en van den bloei der onderneming geen verantwoor delijkheid. De directie wel! Dat maakt bet bezwaarlijk aan het voorafgaand overleg een beslissende kracht toe te kennen. We verwachten dan ook geen toe geving op dat punt. Maar dan dient men zich ook voor te bereiden op een ern- stigen strijd, want de Metaalbond heeft haar vraag vastgekoppeld aan een be slaand geschil, n.l. dat in het Metaalbe drijf te Rotterdam. Alleen als de vakbon den zich ten opzichte van de overwerk- vergunningen met den Metaalbond ver- eenigden, zou deze bereid zijn mee te werken tol een oplossing van dat con flict. De meening is niet gedeeld, en dus wordt dal conflict voorloopig uiè't opgelost. Maar mei het overgroote ge vaar, dat een uitbreiding aan het geschil gegeven wordt. Trouwens zulke wagen worden ook niet opgelost door een academische be- redeneeriug. Hel zijn vragen van de praktijk. En ze worden niet opgelost door een kwestie van gelijk hebben, maardoor een machtsfactor. Welke der beide partijen is sterk genoeg om de andere iets voor tc schrijven? De vorm waarin thans de kwestie door de werkgevers naar voren ge bracht is, kunnen we niet gelukkig noe men, juist omdat de werkgevers zelf ook niet steeds met eerbiedig gezag hun hoofd bogen voor iedere beslissing van inspectie of regeering. Maar het is him schuld niet, want de aanleidiug tol de vraag was de voorwaarde die de vak bonden stelden voo'r haar medewerking tot oplossing van het Roüerdamsche con flict. Hoe dat echter ook zij de kern der zaak raakt een der belangrijkste belangenkwesties van den socialen strijd van dezen tijd. BINNENLAND. HET HERSTEL VAN BORCULO. Dc noodwoningen door de gemeente Deventer aangeboden er zijn er 13 gereed en dan volgen er nog 9 wor den eveneens op kosten van die ge meente voorzien van licht, van ledi kanten, beddegoed enz. Het zijn wo ningen zeer solide voor de kleinste gezinnen, grootere gezinnen komen in de Pados-woningen uit Warmond te recht. Hel electriseh bedrijf hoopt men Zondag weer geheel op gang le hebben. De firma Ten Boekei en Martens, (grossiers in koffie on tliee te Zulfen, wier voorouders den bekenden antieken watermolen te Borculo hebben ge bouwd, hebben de restauratie van den molen geheel voor hun rekening geno men, tot een zeer 'belangrijk bedrag. De volgende week wordt het herstel reeds ter hand genomen. NEDERLANDSCII-BELGISCII TRACTAAT. Naar de Stand, verneemt, hebben inge zetenen van Utrechtdoordrongen van de overtuiging, dat het tot stand komen van de aan de Staten-Generaal voorgestelde wijziging van het in 1839 met België ge sloten tractaat, voor ons land groole politieke en economische gevaren zou doen ontslaan, het initiatief genomen tot de oprichting van een commissie, welke in 'samenwerking met zuster-commissiën in het geheele land, deze gevaren in het licht zal stellen en zal trachten het daar heen tc leiden, dat het ingediende ont werp alom zal herzien worden, dal de bepaliugen, de voor ons land schadelijk .i&uden zijn en die de wrijvingspunten met België zouden vermeerderen, gewij zigd zullen worden. Het voorloopig co mité, waarvan prof. C. A. Verrijn Stuart voorzitter is, heeft tegen Maandag a.s. in het Jaarbeursgebouw een vergadering belegd, waartoe het vooraanstaande per sonen van verschillende politieke richting heeft uitgenoodigd. LEVERING DOOR RAADSLEDEN VAN' GEMEENTEINSTELLINGEN. Het raadslid H. ICuijper in den Bosch heeft aan hel College van Ged. Staten van N". Brabant verzocht den heer F. v. Meerwijk, wethouder der gemeente Den Bosch ambtshalve te schorsen als lid van dien gemeenteraad op grond van over treding van art. 24 der gemeentewet. De heer F. v. Meerwijk leverde meermalen tabak aan het geslicht Reinier van Ar- kel, een instelling van de Godshuizen-, waarvan rekeningen en begrootingen moeten worden goedgekeurd door deu Gemeenteraad (dus rechtens afhankelijk van dc gemeenle), terwijl dc stichting rentelooze voorschotten van dc gemeente geniet, (en daardoor dus financieel af hankelijk is van de gemeente.) UIT DE PERS. De nieuwe Minister van Oorlog. In een artikel in Het Volk over den persoon van Minister Lambooy lezen we o. a. het volgende- Minister Lambooy is R. K.; is van huisuit in democratische richting ge stuwd en „als goed soldaatop politiek terrein een volslagen vreemde. Boven dien is hij onbetwistbaar militair des kundig voor wat betreft het militair- wetenschappelijke en is hij in hart en nieren Limburger, wat, politiek gezien en gesproken (van - Colijn's standpunt!) geen onwelkom^ bate is. Maar er is meer' Op 30 Januari 1925 zou de toenmalige majoor van den Generalen Staf Lambooy (sous-chef van den staf van het veldle ger) voor de „Vereeniging ter Beoele ning van de Krijgswetenschap" een open bare voordracht houden over de „kust verdediging". Die voordracht is door den toenmaligcn Minister van Oorlog Van Dijk verboden. Uit de tevoren gepu bliceerde stellingen van majoor Lambooy bleek namelijk, dal deze omtrent de kustverdediging opvattingen huldigde, die sterk afweken van* de departementale mcening. Wat tegenover een regime- Van Dijk in hooge mate ongepast is! Die meeningsafwijking bestaat n.l. daar in, dat de heer Lambooy breken wil met Verschillende vesting- en slellingwerken en de taak der Nederlandsche vloot wil terugbrengen tot kustverdediging en haar dëarom onder den wil van den bevel hebber der Landmacht wil brengen. Bedenkt men daarbij, dat de R. K. defensiecommissie (waarin de heer Lam booy een gezaghebbende stem had!) zich zéér beslist in die richting uitsprak in haar rapport; bedenkt men verder, dat de molie-Bomans zegt „dal voor de ver dediging van het Rijk in Europa met één departement van landsverdediging kan worden volstaan" en bedenkt men ten slotte, dat Coliju (trots zijn bolckespron- gen daags daarna) bij de Algemeene Be schouwingen Oorliogsbegrooting 1923 in hoogst eigen persoon het nut betwijfelde ■au onze vestingwerken en een- pleidooi hield vóór opheffing, dan wordt de keu ze van den kabinetsformateur al zéér duidelijk! Temeer, waar het toch al niet te best boterde lusschen dezen krachtfiguur en den antieken stijlen ambtsvoorganger van Minister Lambooy. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. - Een programma werd ons toege zonden van de feestelijkheden ter gele genheid van het 60-jarig bestaan van „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier op 27 en 28 Aug. a.s., aan te bieden aan de leden en begunstigers Den eersten dag zal in den Schutters- hofluin 's avonds een concert en een uitvoering van Rythmischc composities gegeven worden door het Middelburgscb gegeven worden door het Middelburgscb Muziekkorps, en de Iiythmische afdecling van Medioburgum. In de pauze receptie van bestuur en daartoe geuoodigden. Den tweeden dag zal 's avonds in het Schuttershof een „zaalfeest" gegëven worden, waar de voorzitter een feestrede zal houden, en lantaarnplaatjes de ge schiedenis van de vereeniging in herinne ring zullen brengen; en waar voorts Van Riemsdijk voordrachten zal houden, en verder ook weer rythmischc dansen, ge barenspel uilbeeldingjsgymnastiek enz. zullen worden vertoond. Met een bal tot slot. Het aantal belangstellenden in de bespeling van het carillon van den Ab dijtoren was gisteren weer vrij groot, en velen hadden ook nu de Abdij uitge zocht om het afwisselend programma goed tc kunnen volgen Wij voor ons vinden, dat bel op eenig grooteren af stand eigenlijk beter klinkt dan al te dicht bij. - Zooals reeds gisteren werd vermoed, is het 7-jarig zoontje van A. in de gracht alhier verdronken. Hedenmorgen is het lijkje opgehaald en naar de ouderlijke woning overgebracht. Uit "Walcheren. Halfweg Biggekerke—K oude- li erke gleed Donderdagmiddag een Bel gische auto met 8 personen bij bet uit halen voor een varlcenskar van den weg in de sloot. De inzittenden kwamen allen met den schrik vrij en wandelden door naar Vlissingen. De auto, die na een paar uur met vereende krachten op den weg was ge bracht, had geen noemenswaardige schade. Uit Zuid-Bevelaad. - Tot directeur der Chr zangveree- iniging „Ons Genoegen" te H e i n k e n s- a n d is inplaats van den heer Wolzak, benoemd de Jicer Vos uit Goes -Dc collecte voor de geteisterde streek in het Oosten van ons land, heeft te Waarde opgebracht f 481.15. De burgerij van B or s se Ie tee- kende op een lijst, die dc burgemeester haar deed aanbieden, voor een totaal bedrag van f 538.35, tot steun aan de slachtoffers van de stormramp Uit Noord-Bevelano Te Colijnsplaat werd een co mité opgericht tot bulpverleening aan de slachtoffers van de stormramp van TO Augustus j.l. Bij de ingezetenen zal Maandag met een lijst worden -rondge- Uif Zeeuwse h-V I a a n d e r e n W- D. Enkele Breskensche meisjes heb ben Donderdag aan de boot te Bres- kens, tijdens de doorreis naar Mid delburg van de Belgische en Engelsche bezoekers aan de markt aldaar, een collecte gehouden voor de ramp te Bor culo. De opbrengst was pl.m. f 36 en wordt afgedragen aan het steuncopiité te Breskens. Woensdagavond kwam de raad der gemeente Cadzand in openbare ver gadering bijeen, waarin, behalve de heer I. de Bruijne-van Melle, alle leden tegen woordig waren. De begrooting voor het jaar 192(1 werd aangeboden. Zij wijst een bedrag aan van f 38588,43 in ontvang en uitgaaf met een post van f 1215,73 voor onvoorziene uitgaven. De gemeenterekening over 1924 werd vastgesteld met een totaal van f37555 03 ontvangsten en van f 30732,041/» uilga ven, alzoo met een goed slot van f GS22,981/0 voor den gewonen dienst; en met oen totaal van 21038.01 in onj- vang en uilgaaf, voor wat den kapitaal- dienst aangaat Met het oog op een paar scherpe bochten in de straal cn het in tamelijke vaart rijden van menigen autobestuur der, werd de wenschelijklieid uit gedrukt een verordening te ontwerpen betreffende de maximumsnelheid van motorrijtuigen. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. Sedert de vorige opgave is nog inge komen bij den penningmeester van het Provinciaal Watersnood Comité in Zee land, van: .1. IL v. d. B. Sr.f 5; N, N., f20; Mid- delb. Voetbal- cn Athletiekver. „Zeelan- dia" f 10; collecte Vlissingen, f 2105.27 Collecte Kruiningen: a. Hansweerl: f 106.50; b. dorp Krui ningen f652; c. Oostdijk f69. Collecte Oud Vossemeer f231.20; R. f 10. Bij den heer J P. Pietcrse werd nog ontvangen van IC. f 2.50. De gisteren alhier gehouden col lecte onder de vreemdelingen bracht op f 171.89. CL~er<ahriSfem laat zich ook uitstekend vermengen me Wijn, Whisky of Vruchtensappen. (lngez. Mod.) HET IWARKTFEEST EN DE DRUKTE VAN DONDERDAG. Gelukkig, thans kunnen wij opgewek ter over liet Marktfeest schrijven dan gisteren, want 11a 12 uur is liet droog gebleven en ten slotte is de zon nog door gebroken en heeft haar stralen over het tentenkamp uitgespreid en ook over de de duizenden menschen, die zich op de Markt en verder in de stad bewogen. Want liet is gisteren weer zeer druk geweest in Middelburg. Wij hebben ons langer dan andere Donderdagen op <le Markt opgehouden en speciaal in de buurt van den hoek Lange Delft—Burg. Het was er een drukte, zoo als men dat in de groole wereldsteden ziet, de verkeerspost moest lijdelijk wor den verdubbeld en hadden wij nu gele genheid ons weer eens le overtuigen, dat al moge er in het begin 0111 gelachen zijn het geen sinicure is daar het ver keer te regelen. Vooral de vele auto's, autobussen en touringsca rs, die pas- seeren, geven handen vol werk aan de politiemannen. Dat niet alleen de Bel- ;ische badplaatsen menschen naar hier dirigeeren, bleek wel na half vier, loeit> treinen en booten met deze bezoekers vertrokken waren, want ook toen bleef het nog druk op de Markt dus ook uit de provincie waren honderden het Markt feest komen bijwonen. Eerst toen ook deze huiswaarts waren gekeerd en het itentenkamp successievelijk was opge ruimd verkreeg de Markt weer zijn nor maal aanzien. Het was toen de tijd geworden voor de leden van den kooplieden en marskra mershond „Eendracht maakt Macht" om den dag feestelijk te gaan besluiten en daarvoor kwamen zij bijeen op de boven zaal van het café „de Eendracht". Het was de voorzitter ,de heer P. M. Tinbergen, die hier allen welkom heette, en daarna de namen der prijs- winners af las, terwijl deze voor zoover aanwezig van den heer L. Heijmans, die met de heeren Ger. Jacobs en F. M. Mes de jury had gevormd, de behaalde prijzen in ontvangst namen. De eerste eereprys, dc medaille van den burgemeester van Middelburg, werd behaald door S. Witmond, Amsterdam met 56 punten; dc tweede eereprijs, door A. Porcelijn, Amsterdam met 51 p., dit was een medaille van den Marktbond; de eerste prijs, medaille van Vreemdelin genverkeer door J. ICerkvoorl, Middel burg met 48 p eerste prijs, med auto bushouder Castel, door A. Poppe, Mid delburg met 47 p.; eerste prijs, med. Handelsbelang door I. J. van Sluijs, Mid delbrug met 17 p.; tweede prijs med. den heer Gabrielse ,door J. Torbijn, Middelburg met 43 p.; derde prijs, med. „De Hanze" door J. I-lipse, Middelburg met 38 p., derde prijs med aulobushou- der Blanker door A. Fischer, Rotterdam mei 38 p.; derde prijs med „Uil het VolkVoor het Volk door H. Cózijn, Mid delburg met 37 p.; derde prijs med. aulobusdienst „de Nieuwe Onderne ming" door H. Alberge, Middelburg met 33 p. ;d erde pijs med vau den heer Chr. A. Holthuijzen door A. Teron, 'sGraven- hage met 33 p,.; derde pr., med. van den autobushouder van Liere door A. Hen- drikse, Middelburg met 30 en derde prijs med. van den autobushouder Kraak Stee man, door C. M. Flipse, Middelburg met 29 p Verder werden kunstvoorwerpen behaald door de volgende deelnemers: L. Rijs, Amsterdam met 29; Z. Heiligers, Amsterdam met 2S, J. Bartels, Amster dam met 26, X. Pane, Amsterdam met 26, W. P. van Tiel Middelburg met 25 L. Gandz, Amsterdam met 24; ÏTi. Stibbe Amsterdam met 19, J. P. v. d. Bussche, Middelburg met 19, J. Zwalf en L Bar- selarij beiden Amsterdam en beiden met 18 punten. Van deze kunstvoorwerpen was een barometer een geschenk van den beer C. C. Tellier en een paai' schilderijen van den heer LI. Cozijn, de overige waren of van onbekende schenkers of aange kocht door den bond. In totaal hadden 53 personen deelge nomen ,men had eerst gédacht 3at er maar 37 zouden zijn en juist van deze 37 konden enkele door het weer niet étaleeren. Na de uitreiking van de prijzen deelde de voorzitter mede dat de diploma s vol gende week zullen volgen en brachtdaar- op in de eerste plaats dank aan de hee ren juryleden voor hunne belanglooze medewerking en bood hij hen namens den bond een typografisch mooi uitge voerde blijvende dankbetuiging aan. Ook aan de meisjes ,die zich den geheelen dag zoo beijverd hadden voor den ver koop der t. b. c. bloempjes bracht spr« hartelijken dank en kon hij mededpelen

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1