KAHREL'S THEE 1o. 193. Donder«?e§ kiO Augustus 1926 16*8° Jaargang. BINNENLAND. «STREKKING VAN CRISISWETTEN. Een wetsontwerp is ingediend tol ia- trekking van een reeks crisiswetten, te weten: die tot „dadelijke uitwinning" bij finan- cieele moeilijkheden; tot voorl. hechtenis voor het misdrijf van art. 45, wet van 23 Mei '90; verlenging termijnen Merkenwet; distributie-wet; schepen vorderingswet goederenverkeer uit het buitenland; omloop 's Rijks munten; slachlwet uitbreiding Landstorm; scheur wet; crisis-enquête,; v spoorwegen met beperkte snelheid; noodwet '19 werkloozeuverzekering Het ontwerp draagt nog de handteeke- ningen van de Ministers uit het vorige Kabinet. Intrekking van èlle nog van kracht pijnde crisiswetten acht de regeering niet geraden. MINISTERS-KAMERLEDEN, De Ministers, die bij de jongste verkie zingen tot Kamerlid waren benoemd, zui len hun geloofsbrieven niet i nzenden Aangezieu volgens de Kieswet deze in zending moet plaats hebben binnen twee maanden na de benoemdverklaring, zal begin September de voorzitter van het Centraal Stembureau in hun plaats op volgers moeten aanwijzen. UIT DE GETEISTERDE STREKEN- Nu door den jongsten stormramp vele eigenaren schade hebben geleden aan hun eigendommen, wordt de aandacht der betrokkenen op gevestigd dat inge volge art. 53 der wet tot regeling dei- grondbelasting opheffing of vermin dering van belasling in evenredigheid met het geleden verlies wordt toegestaan voor eigendommen waarvan onvoorziene rampen de opbrengst of het genot met meer der 20 pet. hebben doen verloren gaan. De verzoekschriften moeten ten tijde dat dal het verlies van opbrengst of van genot kan worden opgenomen en begroot onder overlegging van een dupli caat van het aanslagbiljet worden inge diend bij Ged Staten der provincie! waai*- in de eigendommen zijn gelegen. Woensdagmorgen is de metselaar O. te Borculo bij het pannen leggen op 't dak naar beneden gevallen. Iïij is met ernsti ge verwondingen aan het hoofd opgeno men. Dehzelfden dag is een geniesoldaat tijdens het verrichten van herstellings werken van het dak gevallen, waardoor hij bloedende hoofdwonden bekwam. Door de politie is te Borculo een be rucht persoon uit Almelo aangehouden, die verdacht wordt te Borculo diefstallen te hebben gepleegd. Hij werd in het be zit gevonden van een aautal gouden ringen. DE VRAAG VAN DEN METAALBOND. Er is geen overeenstemming bereikt •tusschen de vier werknemersvereenigin- gen in de metaalindustrie over het ant woord op de vraag van. den Metaalbond inzake het niet tornen aan overwerkver- gunningen die door de regeering zijn toegestaan. De moderne bond stelt zich op het standpunt, dat hij zich tegen liet be ginsel, door den Metaalbond naar voren gebracht, in elk geval zal blijven ver zetten. De andere organisaties zijn weliswaar niet bereid den eisch van den Metaal bond onvoorwaardelijk in le willigen, maar zij wijzen hem ook niet af. Zij willen de instelling van een com missie, waarin twee Vertegenwoordigers van beide partijen werknemers en werkgevers met een onparlijdigen voorzitter, die in hoogste instantie de beslissing zal hebben, of er al of niet overwerk moet worden verricht. De Chr. en de R. Kath. Metaalbewer- kersboud hebben reeds een schrijven in dien geest aan den Metaalbond gericht. Uit Stad en Provincie. Het Provinciaal Watersnood Comi té in Zeeland, dat uit haar eigen fondsen (oorspronkelijk restant der inzameling tij dens den watersnood van Maart 1905; f 3000 ter beschikking van het Oranje- kruis stelde ten behoeve der slachtoffers van de jongste stormramp, ontving van den waarn. voorzitter van dien Bond be richt dat met clisponeeren gewacht zou worden totdat de verhouding van tiet Oranjekruis. tot het Nationaal Steunco mité zal worden geregeld. Er beslaat na tuurlijk volkomen zekerheid dat deze gel den, evenals alle giften die dooor het Provinciaal Watersnood Comité worden ingezameld, naar hef centrale punt zul len vloeien van waar alle geldelijke hulp zal worden uitgedeeld. "In den aanvang lag de onderstelling voor de hand dat <lil centrale punt zou gevormd worden door het „Oranjekruis". en dit de vorming van een Nationaal Comité overbodig zou maken. Uit Middelburg, Ilel vierde abonnementsconcert van het Middelburgsch muziekkorps in den tuin van het Schuttershof alhier was gisterenavond weer matig bezocht. Be halve de leden, voorzoover niet ver hinderd of uitstedig, waren er nog eeni- ge betalende bezoekers, onder wie ver schillende vreemdelingen Onder leiding yvan den heer Joh. H. Caro werd een afwisselend programma ten gehoore gebracht, waarop verschil lende voor deze concerten nieuwe num mers. Speciaal noemen wij daarvan de door den heer Jan Morks voor har monie bewerkte Ouverture van de Opera „Euryanthe" van C. M. von Weber en de Cantique de Muezzin van F. Bicknese. Beide deze stukken mogen een zeer goede aanwinst voor Aiet repertoire van hel korps worden genoemd. Het eeuige wat van deze concerten te bejammeren is, is dat zij zich niet iu een drukker bezoek mogen' verheugen. Het heerlijk zitje in den tuin. de goede muziek verdienen het ten volle. Jammer, meer dan jammer is het, dat in tegenstelling met vorige jaren het Marktfeest heden begonnen is onder een fiksche regenbui en wij moeten dan ook onze bewondering uitspreken voor den moed en de volharding van de kooplie den, die ondanks den hevigen regen in den vroegen morgen reeds bezig waren hun veelal zeer nette en pakkende feest- étalages te maken en hun kramen te versieren. Triestig is het aanzien van de natie neerhangende vlaggen. Op het oogeqblik, dat wij dit schrijven, 12 uur, is de regen opgehouden en doet de zon alle pogingen door de wolken te breken. Moge het haar gelukken om het feest terrein nog met haar vriendelijke stra len te verlichten. Morgen hopen wij op het verder ver loop van het feest en speciaal ook op de uitspraak der jury terug te komen. Thans willen wij nog melden, dat het t b c. fonds een goed gedachte reclame maakte voor zijn doel, en vriendelijke verkoop sters bloempjes verkochten, terwijl aan verschillende kramen busjes hingen voor het geven van giften voor dit doel. Inlusschen heeft de regen een niet te gi'ooten nadeeligen invloed uitgeoefend op het vreemdei ngenbezoek ,want reeds hedenmorgen werd het weer vrij druk op de Markt en verder omliggende straten en toen ook de booten van Breskeus te Vlissingen waren aangekomen, waarvan één verder was doorgevaren en ook de andere passagiers naar Middelburg waren doorgereisd, werd het weer zeer druk in de stad. Gisterenavond is het 7-jarig zoontje van de familie A., wonende aan den Mo lenberg niet thuis gekomen. Daar het kind veel op de balken in de gracht speelde en ook gisterenavond nog, is zeker het vermoeden gegrond, dat de kleine verdronken is. Vannacht en he denmorgen is gedregd, maar het lijkje is nog niet gevonden. o Uit Vlissingen Door de politie te Vlissingen is aangehouden een man, die verdacht werd zich te Middelburg aan diefstal! van een gouden ring te hebben schuldig ge maakt, welke nog op hem is bevonden. De man is Ier beschikking der politie te Middelburg gesteld. Te "Vlissingen moesten weer een paar kinderen verbonden worden die zich bezeerd hadden aan op liet strand weg geworpen glasscherven. Men late dit wegwerpen toch na. Vit Walcheren. Op uilnoodiging van den burge meester van Vrouwepolder hebben enkele heeren zich bereid verklaard mei hem dool uit te maken van een comité tot leniging van den nood in de door de stormramp op 10 Augs. j I. geteisterde streken. x Uit Zuid -Beveland. We collecte te Ril land-B a th gehouden voor de ramp te Borculo en omstreken bedraagt f 900.55. Dit bedrag zal worden afgedragen aan het Natio naal Steuncomité. Als voorzitter van de zangvereen. „De Lofstem" te K a p e 11 e werd ge kozen de heer F. Marils te Biezelinge. De directeur, de heer J. Pottjewijd, ham afscheid. Op passende wijze sprak de voorzitter den heer Pottjewijd toe en vertolkte den dank der vereeniging. Als aandenken werd hem bij zijn vertrek 'naar Kondum een foto aangeboden van de leden der vereeniging, met passende lijst'. Uit Schouwe o-u uiteiaod. Door een aantal ingezetenen der ge meente Zier ik zee is in een openbare vergadering besloten, naar aanleiding van heigeen in de jongste raadsvergadering heeft plaats gehad met het raadS'ii I. de Broeltert, eqn. request te presenteeren aan hel college van Ged. Staten van Zee land, van den volgenden inhoud Ondergeleekenden, allen inwoners van Zierikzee gelezen of gehoord het verweer van het raadslid I. de Broekcrt, inzake het voorste] tot schorsing van dat lid, door de meerderheid van het dageüjksch be stuur dezer gemeente; protesteeren legen deze handelwijze en spreken het vertrouwen uil, dat uw college genoemd raadslid de Broekerf, als zoodanig zal handhaven." Dit verzoek werd staande de vergade ring door alle aanwezigen geleekend, ter wijl een vijftal personen zich spontaan opgaven, om met dit request, de overige inwoners van Zierikzee, die niet tegen woordig waren, te bezoeken, en tot me deonderleekening uit te noodigen In eene daarna gehouden bestuurs vergadering der Ohr Historische Kicsver eeniging werd, in verband met bovenge noemde zaak, besloten, een schrijven te richten tol de Anti-Rev Kiesvorceniging aldaar. (Z. N.' De gemeenteraad van Burgh heeft Dinsdag met 5—2 st (die der heeren Krijger en Lanaegent) liet i'oorstel van B. en W. aangenomen om le voldoen aan het verzoek van den Raad van beheer der Waterleiding tot toetreding met aan vaarding der voorwaarde tot .Verplichte aansluiting. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Kerkwer- ve is meft 5 t\egen; 2 Stemmen verwor pen het voorstel tot aansluiting bij de drinkwaterleiding .Scltöuwcn-Duiveland" o— Uit Tholen. 'Aangesteld bij hef korps militaire politie de boer \V. Eindhout Anth.'z., te Oud Vossemeer In den voltallige» gemeenteraad te Sclierpenisse gehouden Dinsdag avond j.l. werd aan de schietverecniging' „Princes Juliana" voor 1925 een bijdrage Verleend van f 12.50. De gemeenterekening over 1924 werd vastgesteld in ontvang op f 18245,1 7j/3 en in uitgaaf op f 45191,15$, en wat den kapitaaldïenst betreft in ontvang en uit gaaf op f 11668. De gemeentehegrooting voor 1926 werd aangeboden meteen be drag van f 36116,31i/2. Het terrein achter de gemeente- woningen zal met ingang van 1 Dec. a.s. worden verhuurd voor den lijd van één jaar a an de bewoners dier woningen te gen een jaarlijksche gezamenlijke liuur van f 25. In de instructie van de onderwijzers der O. L. school werd opgenomen eene bepaling dat een onderwijzeres die in het huwelijk treed, zal worden ontslagen en een onderwijzer of onderwijzeres die den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt op dien grond eveneens zal worden ontsla- gên. De gemeenteraad echter kan bepa len dal een ontslag op grond van het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, krach tens besluit van dien Raad 'op voorstel van B. en W. telkens voor één jaar zal kunnen worden opgeschort. In de verordening op het lager onder wijs werden de volgende wijzigingen aan gebracht, n.l dat de inschrijving van leerlingen niet meer geschied ter ge meentesecretarie, maar Boor het hoofd der school. Dal op den eersten schooldag na afloop van elk kwartaal van het schooljaar aan de ouders of verzorgers der leerlingen een verklaring wordt'uit gereikt omtrent vorderingen, vlijt en ge drag der leerlingen. Dat in plaats; van het hoofd der school, de Burgemeester toe stemming geeft om de onderwijzers een dag of korter de school te verzuimen en dat in plaats van een warmtegraad van 85 graden Fa. eerst bij een warmte graad van 90 graden, de school mag ge sloten worden. De opbrengst der collecte voor de geteisterde streek te Borculo enz. heeft te Scherpenisse opgebracht de som van f385.90. o Uit Zeeuwscö-Vlaanderen O. D. De gemeenteraad van Hon te nis- se besloot föOo uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor hulp aan de de vorige, week door natuurrampen ge teisterde streken. Ook nam dc Raad het initiatief tot het vormen van een comité voor hel inzamelen van gelden bij de ingezetenen. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Augs. in de prov Zeeland bedroeg- Ruiktyphus Borsselen 1; Graauw en Langendam 1. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. Sedert de vorige opgave is nog inge komen bij den penningmeester van hef Provinciaal Watersnood Comité in Zee land, van: G V. te Hulst f50, H. H f 10, Mej P E. f 2.50, W. H f 25, Y. Z f2, G. L, f 10, C. E. P. f 10, X X. f 10,'Ek f2.50, N, N. 't Zandt f5, Mej P J. v. P. f2, Collecte Scherpenisse f 385.90 Voor het plaatselijk comité bij den heer R. J, do Muijnck (Langeviele) N. N. f 5, bij den heer J. P. Pieterse H. f 20 EEN ZEIXWSCIIE SPOORLIJN IN AANBOUW. F.r zijn huisvrouwen en keukenmeiden die geen uitsluitsel geven over hun keu kengeheimen, vooral niet aan vragende mannen die er volgens haar toch niets van hegrijpen: „Je zult het wel proeven als het klaar is!" Maar er zijn toch ook naar mannen- overtuiging dingen, waarvan de waar deering stijgt, wanneer je Aveet hóef ze tót stand zijn gekomen. Dingen in wording zijn zelfs vaak minstens even interessant als het eindresultaat. En een van die dingen is een spoorlijn, die, als ze klaar is, weinig meer verraadt van het enorme werk, dat er voor noodig was Want dat werk is dan groolendeels .niet meer te zien. Zooals men weel wordt er op Zuid- Beveland een locaaispoorweg aangelegd. Daar is men al anderhalf jaar; mee bezig. En het zal nog zeker anderhalf jaar du ren vóór de spoorlijn opgeleverd kan worden door den aannemer. Maar toch heeft de directie het nuttig geoordeeld om cenige Zceuwsche bladen uit te nooüigeh, met haar een rondrit te maken langs ae werken. En we gélooven met haar dat dat een nujlige uilnoodi ging was. Zij geeft ons gelegenheid aan de tallooze belanghebbenden en belangstel lenden tc vertellen, wal er gaande is. en welk een enorme arbeid er met den aan leg van zulk een spoorlijn is gemoeid. We zullen 't nu niet hebben over den langen langen vóór-arbeid van 'i maken der eerste plannen, het bijeenlialen der subsidie-toezeggingen enz. Als we goed rekenen, dateereu de eerste plannen al van vóór 20 jaar. We zullen het ook niet hebben over het moeizame werlc om het door de autoriteiten goedgekeurde en gesubsi dieerde plan uit te werken lot een gede tailleerd plan met definitieve routes in kleinigheden vastgesteld f noch over de tijdroovende onteigening; noch over 't vele bureau-werk voor het maken van be stek en werkleekeningen voor de tallooze onderdeden. Dat alles is bureauwerk dat voor een buitenstaander slechts bevroed kan worden. We zullen het alleen hebben over het geen we op dezen rondrit met de di rectie zagen, en aoor den ingenieur cn den aannemer hoorden toelichten. En dat bracht ons op bijna ieder punt Lot de getuigenis wat zit er ontzaglijk veel aan zoo iels vast! Om het geheugen weer wat op te frisschen zij, nog kort herhaald dat de Iocaalspoorwegen op Zuid-Beveland uit twee lijnen bestaan. De eene ten Noorden van de groote spoorlijn, loopt van Wolfaartsdijksche veer naar 's H. Arendslcerke, Goes, en dan verder over Kloetinge naar Wemel- dinge. Dc tweede vormt een cirkel en ligt ge heel ten Zuiden van de groote spoorlijn. Zij loopt van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekonskerke, verder langs Oudclande, Driewegen, 'Ovezande, Bors- sele, 's Reerenhoek, ITeinkenszand nam 's H. Arendslcerke, en dan langs dc hooMlijn weer "haar Goes. Op bijna alle* onderdeelen van die lijnen wordt nu gewerkt, maar natuur lijk is men op het eene deel al verder gevorderd dan op het andere. Er is één stuk van Hoedekensker- ke tot 's Gravenpolder, waar de rails reeds op een bed van zand zijn omhoog gewerkt, en waarover reeds de werlc- l'reinen van den aannemer rijden. En op dat traject hebben we dan ook als de eerste passagiers een rit gemaakt in een zandwagen waarop stoelen waren' gezel, en die getrokken werd door eeu sverklocomotief met den eerwaardige» naam; „MeUiusalem". Dat was een merk waardige reis. Eu dit willen we nu reeds dadelijk daarvan getuigen wat voert de ze locaalspoor daar door een bekoorlijk landschap Want hel is daar prachtig door al de liooge boomen en schilder achtige hofsteden. We wisten al wel dat DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en detaii de firma Gebr STEENLAND. Station- draal MIDDELBURG. (log- Med.) die Zuidelijke „Zak" van t. Beveland tot het mooiste van het eiland hoort, maar we hebben nu geleerd dat de locaallijn (anders dan de groote spoorlijn: ook dit mooie van Z. Beveland laat zien. Maar vóór de baan zoo ver is, dat er over gereden kan worden, moet er heel wat gebeuren Het eerst wordt de onderlaag van "den spoorweg als een baan van klei op het ontworpen tracé gelegd, niet aarde uitgegraven uit sloten aan den kant, of aangevoerd van elders 'waar er te veel van is. Maar tegelijkertijd moet er voor ge waald worden dat het verkeer «iet ge stremd wordt bij hel passeeren van we gen Eu juist daarvoor staat men voor allerlei problemen in een land als Z Beveland. waar de wegen bij voorkeur boven over de tallooze dijken loopen Want als dan de spoorlijn zoo'n dijk kruist, zoodat er een bres in den dijk moet worden gegraven, dan zou er ook een open gat in den weg komen En dus moei dan allereerst de weg links en rechts van hel toekomstige gat verlegd worden naar den voet van den dijk, zoodat de spoorlijn hem op gelijk niveau kan Icruiseu. En dal moet natuurlijk klaar zijn vóór men aan liet graven van de bres in den dijk lean beginnen. Wrie daarvan een goed voorbeeld wil zien, ga eens kijken tusschen Oudelande en Driewegen Trouwens, op tal van plaat sen vindt men voorbeelden van der gelijke verleggingen van den weg. soms over groote afstanden. En als dc spoorweg de wegen op ge lijk niveau kruist, dan is bijna altijd eeu ophooging van den weg noodzakelijk met geleidelijke hellingen Op den Postweg voorbij Kloetinge heeft men dat moeten doeu met hellingen die tesamen 150 M lengte hebben en die bij 'l punt van kruising den Postweg één Meter hooger brachten. Daarvoor is een groote hoeveelheid zand noodig geweest. En dal werk moest ge beuren zónder dat het drukke verkeer op den weg werd ge stremd Toch is dat in twee dagen geschied, de vorige week Vrijdag en Zaterdag Men bedenke wel met inbe grip van het wegnemen en weer leggen <ier "klinkerbestrating. Maar als men een spoorlijn dwars door de landerijen legt, dan snijdt men ook tal van weilanden cn erven van hofsteden door En bijgevolg moeten dan daar overal nieuwe afsluitingen en hek ken gemaakt worden Er zijn een 100 van dergelijke hekken gebouwd legen een gezamenlijke» kost prijs van f 10.000. En tegelijkertijd heeft men het werk van het graven der siooten en watergan gen. en 'l leggen van duikers. Misschien is dat wel het meest tijdroovende werk. Want de oppervlakte van Zuid-Beveland is allesbehalve vlak Ze is golvend, en de waterafvoer eisclit bijzondere maat regelen. die niet door de spoorbaan gestoord mogen worden. De waterschap pen zijn terecht in dat opzicht veel1- eischend. En bijgevolg heeft men een aantal nieuwe watergangen moeten gra ven van voldoende capaciteit Zelfs heeft men al de ervaring opgedaan, dat som mige dier "wijd gebouwde watergangen van de gevraagde grootte, het water sneller afvoeren, dan tevoren het geval was, wat ook al zijn bezwaren kau hebben, zij het buiten schuld van den spoorweg. En weer andere siooten zijn noodig om weiden af te sluiten. Op verschillende plaatsen op onzen (ocht zagen we groote duikers onder de spoorlijn aangebracht op de plaats waar die vroeger ook waren voor den water afvoer Een belangrijk werk van dien aard zagen we bij-s* bij Ileinkenszand, waar de duiker verlegd moest worden, omdat de lijn er overheen was ontwor pen. En bij den Zwaakschen dijk zagen wo een duiker, waarbij men ervaren heeft hoe slap de ondergrond kan zijn. Er is daar een wrak terrein, een moeras. Door de zwaarte van den kleidam van de spoorbaan wordt het daaronder ge legen veen op zij weggeperst. Maar die slapte had ook ten gevolge, dat de daar gemaakte duiker op zij schoof- zoodal hij moest worden opgegraven, reehtge- ?d en versterkt. liet sterkste voorbeeld van het wer ken van zoo'n slappen onderbodem za gen we in liet zgn Zaksche Gal nabij Ovezande, ook een moerassig stuk, een veenput Onder de daar gelegde baan wordt het veen zijwaarts weggedrongen. Men ziet het aan weerszijden opbuilen.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1