AMERSFOORT I geteisterde stad gevierd. Dit feest vlag aan met de opening van ïfiot minder dan drie tentoonstellingen Nijverheid ■Toegepaste kunst en Roeselaere in het verleden, en werd bijgewoond door -mi nister Vandevijvere, leden van den Se naat. gedelegeerden van het provinciaal bestuur en burgemeesters van steden en gemeenten waai- de bevolking van Roe selaere tijdens de beschieting der stad een onderkomen vond. Na den middag trok een optocht van Vlaamsche Oud-strijdersvereenigingen, waarin ook een vredeswagen reed, door de geheel bevlagde en versierde stadsen werd een gelegenheidscantateVredes lied, ten gehoore gebracht. 'sAvonds was de Groote Markt, geïllumineerd en be sloot een vuurwerk deze feestelijkheden. DE ANTI-SEMIETUSCHE RELLETJES TE WE ENEN. Volgens nadere berichten uit Weenen zijn er tijdens de betoogingen legen het Zionistencongres op Maandag j.l. 21 per sonen gewond. 130 beloogers werden gearresteerd, welke alle tot S—10 dagen hechtenis zijn veroordeeld. De politie heeft de aanvallen op de winkels in de Ringslrassc afgeslagen .waarbij verschil lende politiemannen gewond werden De binnenstad biedt sinds gisteravond een ongewoon uiterlijk, daar duizenden politie-agenten opgecommandeerd zijn. Het bestuur van het Zionisten-congres heeft met algemeene stemmen besloten hel programma onveranderd en onver kort af te werken. De liberale bladen eischen in hun hoofdartikelen strenge maatregelen tegen de betoogers. De Reichspost daarente gen zegt dat de politie ditmaal veel te hardhandig optreedt. Door het verga deringsverbod van antisemieten worden volgens dit blad de relletjes uitgelokt De "Weener Journal zegt dat onder de gewonden twee Nederlandscbe gedelegeerden van het Zionistisch con gres zijn, n.l. de gebroeders Burger. Zij zouden verwondingen bekomen hebben door steenworpen en slagen terwijl ook op hen geschoten zou zijn. BE STRIJD IN MAROKKO. 'In "tegenspraak met vori'ge Oerfchten heeft maarschalk Lyautey verklaard, slechts dan naar Frankrijk terug te Icee- reOj wanneer de regeering inlichtingen wenscht over den Marokkaanschen toe stand, en dan voor zeer korten tijd. Painlevé verklaarde na een onderhoud met Petain, dat een definitief plan de campagne voor liet offensief zal worden vastgesteld .waarvan de voorbereidselen thans voltooid zijn. Petain, die het groot kruis van de orde van militaire verdien ste heeft ontvangen is heden naar Mar seille vertrokken om zich vandaar naar Marokko in te schepen. AMQR IN DE RECHTSZAAL. <Van onzen Parijschen Correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 10 Augustus. De groote romantische Liefde, die van Dumas en Sardou, is te zeldzaam in dit nuchtere, zakelijke leven, dan dat wij niet een. oogenblik zouden blijven stilstaan en den hoed afnemen wanneer wij haar te genkomen. Dezer dagen verscheen zij hier in het Paleis van Justitie. Natuurlijk was het nooit haar bedoe ling 'geweest, om zich afdus aan allerlei vreemden ffe vêrtoonen, eri vooral niet in zulk een deftige, stijve omgeving van getogade en gebefte "hee- ren. „Chou-Chou", haar gunstelinge en haar slachtoffer, had hef wet begrepen, en naar steeds schroomvallig verborgen gehouden met die schuwheid voor de aanrakingen der wereld, welke alle ech te ontroeringen kenmerkt. Doch toen „Chou-Chou" dood was, heeft dier moe der dezelfde van wie de stakker ln haar testament geschreven had: „Mijn moeder heeft nooit anders dan teeder- heden-uit-berekening voor "me gehad" haar in het licht der openbaarheid ge sleept, zoodat nu iedereen haar kan be tasten en beduimelen. In het veiling-lokaal van Themis o, kwam er weer eens Iemand "do sjache raars uit den tempel drijven in de rechtzaal waar alle intensiteiten van menschelijke hartstocht en lusten wor den blootgelegd en getaxeerd, is zij uit gekleed lot op heel haar huiverend^ naaktheid. En bibberend van kou, het gezichtje bedekkend van schaamte, gaat de arme Liefde van „Chou-Chou" daar nu voorbij aan het gretige .sensatie-be ruste puDireit van profanen. „Decouvez- vous.. Messieurs, c'est 1'Amour qui passe.. Zij heette eigenlijk niet „Chou-Chou", de hoofdpersoon van het drama. In het gewone leven stond zij bekend als Mile; Juliette Charlier. De schuilnaam diende haar voor het theater. Want zij was ac trice .en een niet zonder begaafdheid. Toen zij een einde aan haar leven maak te, prijkte haar sobriquet op de affiches van het Athenee in vette letters. Zeven jaren heeft zij geleefd met den- geen dien zij zoo onuitroeibaar liefhad: een kunstbroeder zekeren Albert André Brulé. „Een dier zeldzame jeune-pre- miers, die liefdes-scènes op de planken kunnen uitbeelden zonder vijftig jaar oud te zjjn en aan rheumatiek te lijden" beschreef zijn advocaat hem. Op een mooien Augustusdag van 191G. had zij hem voor den eersten keer ont moet. Hij had haar dadelijk „le grand, frisson" gegeven. En met al het élan van haar jonge 21 jaren had zij zich op het geluk geworpen. Zeven jaren hebben zij met de verk- kwistende gulzigheid der verliefden erop geteerd. Haa gevoelens voor hem zijn nooit minder geworden; haar liefde Is eer gegroeid dan geschrompeld. Poch in hem brandde liet vuur zich op, tot hij ten slotte zijn vrouw niet eens meer kwam omhelzen wanneer hij, na een avond van succes op de planken ging soupeeren met andere vrouwen. Toen „Chou-Chou" dit bemerkte is zij heengegaan. Zij heeft zich gehouden alsof het haar niet zoo heel erg schelen kon; omdat hij lijdend was en een groote emo tie uadeelig voor hem zou kunnen zijn. Ver van hem heeft zij een paar maanden haar leven dat niet buiten hem kon, voortgesleepi. Toen heeft zij er eeueiu: de aan gemaakt, den 17en Augustus 1923. De ongelukkige had met een revolver zich een kogel door het hart gejaagd Men vond haar, op haar bed, in haar mooisten peignoir en getooid met al haar juweelen. En twee 'jaren later weer op een mooien Augustus-dag vochten voor den rechter haar minnaar en haar moe der om het testament.. Alle intimiteiten van haar vreugde en van haar lijden zijn daarbij aan den dag gekomen. De rechters hebben hardhan dig haar schuchtere jonge leten bin nenste builen gekeerd Er is gegraaid in haar nalatenschap. Dikke, vettige vin gers hebben gebladerd in haar dag boek. Ja, dat dagboek, waahiit de couranten nu „quelqcus passages curieus'" afdruk ken, hoe aangrijpend is het in zijn een voudige eerlijkheid. Het is de cenige plaats, waar het arme kind, zonder mooi doenerijy- heel haar hart kon uitstorten, omdat zij de zekerheid meende te hebben dat niemand anders dan zijzelf het ooit lezen zou Zoo schreef zij erin, in November 1922: Zaterdag, 2a November 1922. Vanavond heb ik je een beslissenden brief geschreven. Ik heb thans al mijn moed noodig, daar ik weet dat je uitziet naar een gelegenheid om mij den bons te geven. Wat heb ik je gedaan? Niets. Je bent me moe. Ik kan er niet botos o|pi zijn..Zal ik den moed hebben, je dien brief te geven? Ik weet het niet. In mijn verbijstering bid ik de Heilige Maagd mij le doen weten wat ik doen moet. Het is zoo hard. Het is mijn leven, wat ik met dien brief op het spel zet. Als je mij zegt heen te gaan, zal ik gehoorzamen. Daar je ziek en zenuwachtig bent zal ik doen alsof ik moed-en geduld heb. Ik zal naar Parijs gaan. en ik hoop er langer dan een maand te blijven. Dan, op een ochtend, zal het gedaan zijn. Ik voor mij, ik zal hebben opgehouden te lijden, cn jij zult geen wroeging hoeven te hebben. Jij zult zeggen- „Het is die gemeene co caïne". Alleen zal het, voor mij, een vreeselijke kwelling zijn je niet meer le zien, je niet meer te hebben. Ik zal, mijn André, in mijn hart ontzettend hebben geleden. Jij bent het eenige wat ik heb liefgehad, wat ik heb aanbeden, wat ik heb verlangd om eraan te sterven, om heele nachten erom te huilen.... Ik ben doodelijk jaloersch, jaloersch op ieder een, op alles... Zal ik den moed hebben om van je af te zien? Ik houd zooveel van je. Ik wou nu maar heel gauw dood gaan. 1-Iet ïs een kwaal waarvan ik niet zal genezen. Moge jij nimmer dit lijden kennen." Is dat geen „cri de coeur?" Wat er verder gebeurd is en of zij den brief nog gegeven heeft, weet ik niet. Vermoedelijk niet; want „Chou- Chou" is toen met naar Parijs terugge keerd, doch in Roemenië gebleven, waar heen zij haar minnaar gevolgd was. Ver moedelijk is zij op het laatste oogenblik voor de vreeselijkheid van het offer teruggeschrikt Ofwel het grillige toeval heeft een van die spaken in het wiel gestoken, waarmee hel onze plannen omver pleegt tc werpen bij voorkeur op die momenten wannéér er het meeste van afhangt. „Chou-Chou" bleef, en. An dré werd al koeler en koeler. Een week na het bovenstaande schreef zij in hel dagboek Je hebt vanavond een mooi succes gehad. Ik ben er gelukkig om. Je gaat nu soupeeren met* je vrienden, met vrouwenJe hebt mij zelfs geen zoen gegeven 1 Alles is wek uit, nu: Ik weet het thans zeker. Enfin, des te beter Zoo gauw ik in Parijs terug ben, zal ik mij van kant maken en zonder spijt. En twee dagen later: Ik ben gelukkig. Vanochtend heb ik je vijf minuten bij mij gehad. Zoo gaat het dagboek voort, een lijdensgeschiedenis. Tenslotte vertrekt zij naar Parijs. Doch ook daar kan zij den geliefde niet ver gelen. Met een bewonderenswaardiger moed, welken men niet gezocht zou heb ben in zoo'n mondain, tenger artiestje, zoo'n schijnbaar oppervlakkig slavinne tje van coco en aether, doet zij alles wat ze kan om1 zijn beeld uit haar hoofd te zetten, werpt zich dapper op haar car rière en dwingt zich tot een nieuw leven. Twee maanden forceert zij zich zoo, eiken dag opnieuw.Doch de wonde in haar hart wil niet dicht; zij kan niet buiten hem. En op de laatste bladzij van haar dagboek gedateerd den avond voor den dag waarop zij ten slotte den strijd opgaf, lezen wij: Lieveling, leven zonder jou, ik kèn het niet. Ik heb geen geluk gehad in mijn bestaan builen de oogenblikken, welke ■ik bij jou heb doorgebracht. IIc zou /met zoo heel weinig tevreden zijn ge weest: een beetje genegenheid had voor mij kunnen volstaan. 5k bid je mij te gelooven: ik heb nooit iemand anders liefgehad dan jou. Ik herinner mij alleen de gelukkige oogen blikken, welke ik had met jou. Geloof one; dit is een uur, dat men niet liegt. En vergeef me. Ik had ioo graag, alvo- heen te gaan, tenminste je lieve handen nog eens gekust. Ik aanbid je met heel mijn hart Ik leefde slechts door jou. Denk aan mij zonder bitter heid. Dat is alles wat ik je vraag. Ik houd van jc Juliette En dan zijn er nog menschen, die be weren, dat de Fraugaise, en vooral de Parisienne, frivool is in de liefde, en dat de actrices dc ergsten zijn van allemaal Ziehier een Francais©, een Parisienne, ja, een actrice, die het onbillijke aan toont dezer bewering, althans in haar Algemeenheid In haar testament, opgemaakt in 1921, twee jaar voor haar overlijden, had Ju liette Charlier alles, behalve haar lijf goed dat zou het kamermeisje krijgen André vermaakt. Ik smeek den heer Brulé zoo heel het daar deze schenking te aan vaarden en aan mijn femiue de chambre, Mie. Mauricia Bellu, mijn robes, lin nengoed, bont en andere ldeeren te laten, cn vooral niets te geven aan mijn tnoeder, die mij le veel verdriet heeft aangedaan en nooit anders dan teeder- hedcn-uil-berekening voor mij heeft ge had. Trouwens, zij heeft mij, zeven jaar geleden, 15.000 francs ontstolen. Dus zij heeft haar deel gehad Die moeder schijnt er ook al eentje geweest te zijn van het genre, waar van wijlen Jacobs zong En hei-je soms 'n half-sleet rokkie of 'n (bloessie, Denk dan vooral toch nog eens an je moessie! Mama bestreed de rechtsgeldigheid van het testament, bewerende, dat haar doch ter het had opgesteld onder den invloed van cocaine en met pressie van den heer Brulé, en vroeg vernietiging. Niet om het geld er bleek trouwens een deficit te zijn; het meubilair, dat de niet zeer fijngevoelig uitgevallen erfge naam dadelijk in het venduhuis had laten verkoopen, had 11000 francs op gebracht en er was 24.000 fr. schuld neen, om stoffelijk voordeel was het althans ditmaal de moeder niet te doenj doch de dame gevoelde zich door de termen, waarin de uiterste wils beschikking van haar dochter vervat was, onverdiend zoozeer gekrenkt en gegriefd, dal zij officieel wenschte te zien uitge maakt. dat het arme kind niet geheel bij haar positieven was, toen het die onhartelijke woorden neerschreef. Voor de gemoedsrust van de moeder zoowel als voor* de nagedachtenis van Juliette och, arme! was het beter, als de rechtbank gulks nu maar wou ver klaren. De uitspraak valt eerst over acht da gen. Maar ik hoop, dat de heeren zullen vinden, dat het niet gaan zalAnders zou „Chou-Chou" met haar doorboorde hartje, zich zeker nog omdraaien in haar graf! LEO FAUST. thracietstaking zullen alle gouverneurs van de staten van Nieuw-Engeland Vrij dag bijeenkomen Ingezonden Stukken. STEUNVERLEENING STORMRAMP. Geachte Rodactie. Vanwege den Armenraad zijn er lijsten in circulatie tot liet verkrijgen van giften voor bovengenoemd doel prachtig Met alle bescheidenheid zou ik echter willen vragen, is dat nu wel de goede weg. Uit deu aard der zaak worden die lijsten niet huis aan huis aangeboden en toch zou dat moeten, tenzij wat m i. cel doeltreffender zou wezen n schaal- collecte zal gehouden worden en dan zoo vlug m o g e 1 ij k. Nu zijn dc harten nog warm en is ieder naar vermogen bereid zijn mede- menschen te helpen; vooral in het be sef dal wij zijn gespaard gebleven voor de geweldige ramp, welke hen heeft getroffen. Trots de vele giften, die vanf alle zijden toestroomen, is er nog lang niet genoeg, er is zoo ontzettend veel noodig. Hoe komt het toch, dat wij in Middelburg altijd de dingen zoo langzaam doen, UI van steden en dorpen, zijn ons reeds lang voorgeweest, laten wij nu ook eens spontaan laten zien door Jiet geven van onze giften wfait» er leefli in onze harten, en niet wachten tot dc ontroering over deze ontzetlende gebeurtenis geheel of gedeeltelijk weer is weggevaagd, door al lerlei wat onze aandacht vraagt. Met vr. dank voor de plaatsing dezer regelen. Middelburg, 18 Aug. "25. Di C. BOUWENSE. (Naar aanleiding van bovenstaand schrijven, kunnen wij mededeelen, dal het houden van een collecte bij alle in woners wel degelijk op het programma staat Van de commissie, die zich uit de leden van den Armenraad heeft ge vormd. Men meende echter eerst de meer kapitaalkrachtige medeburgers een lijst te moeten presen,teeren, om dan later en dat binnen ferikele dagen, hen. die liever niet willen weten wal zij ge ven, en hen,"die slechts weinig te missen hebben, in de gelegenheid te stellen ook hun gave te offeren. Ieder kan dus het voor fle leniging van den nood toege dachte gereed leggen, Intusschen heeft, zooals gemeld, de commissie reeds Don derdag j.l. onder de vreemdelingen ge collecteerd en zal dit ook morgen weer doen. Red.) BEKNOPTE MEDEBEELINGEN. Uit België. Officieel wordt uit Zimla gjemeld dat de koning en koningin van België van 11 September tot 15 October een particu- lier bezoek aan Indië zullen brengen. Uit Engeland. Reuter verneemt, dat men thans verwacht, dat Caillaux Zondag te Lon den zal komen en Maandag zijn bespre kingen met de Engelsehe regeering over de Fransche schuld zal beginnen. Naar verluidt zal Churchill, die buitenaf is. naar Londen gaan om Caillaux le ont moeten. Koning Faisoel heeft aan Reuter medegedeeld, dat hij uitsluitend om ge zondheidsredenen op medisch advies uit 1 is vertrokken, "èn dat zijn reis (niet in het minst verband houdt met po litiek. Uit Dui4schland. Op hel Noord-Friesche eiland Am- rum zijn gisteren een groot aantal hui zen door een brand verwoest. Een paar honderd badgasten werden dakloos cn moesten per motorboot naar Hörnum op het eiland Sylt worden gebracht. De brand ontstond in een gebouw, waarin <250 badgasten vertoefden. Tal van per sonen hebben hun geheele bagage door den brand verloren De typhusepidemie le Hanau en omgeving is tot staan gekomen. Er zijn in het geheel 79 gevallen der ziekte be handeld en in 8 gevallen was de afloop doodelijk. De onderhandelingen tusschen de werkgevers en arbeiders in de Saksische textielindustrie zijn mislukt. De werkge vers hebben alle arbeiders tegen 5 Sep tember ontslagen Hierbij zijn ongeveer 200.000 arbeiders betrokken. Uit Zwitserland Iwee oefenvliegtuigen zijn met el kaar in botsing gekomen en neergestort. Er rijn twee dooden. Uit Noorwegen. De werkgevers en de arbeiders in de papierindustrie hebben het voorstel van den officieelqn bemiddelaar, om het bestaande contract met één jaar te ver lengen, aanvaard. Uit Rusland. Volgens berichten uit Moskou zou Trotski (hans benoemd zijn tot voor zitter van den raad van den arbeid en verdediging, terwijl Peters tot chef van de Tsjeba benoemd zou zijn. Uit de Ver. Staten. Men meldt uit New-York dat de ne gerbokser „Battling Siki", die uit Amerika (uitgewezen is, te New-York werd gear resteerd wegens het niet nakomen van het uitwijzingsbevel. Hij is later even wel' op borgstorling vrijgelaten. Met het oog op de dreigende an- MARKTBERICHTEN. Middelburg, 18 Augs. Op de kleine veilipg» werden de volgende prijzen be steed: Blauwe pruimen 40—52, roode wijn pruimen 6185, Victoriapruimen 4175 pruimen 53—55, witte wijnpruimen 70 —86, witte pruimen 61—85, Victoriaprui men 4175. Appels: the Queen 618, Keswick 10— 15, Clapp's Favorite 57—64, Transpa rant 3, Clapp's 2e srt 39, zure 2—6, goud- reinette 1, Golden Keswick 9, Dominica nen 4, Duchesse d'Oldenburg 7, Jac. Lebel 2, Hondsmuil 6, Zomeraagt 5, pe ren: suikerij 1021, Précose de Trevoux 71, frambozen 41—45, tomaten 15—23, tomaten 2e soort 7—15, abrikozen 1.08, blauwe aardappelen 56, witte aardap pelen 45, poters 3, stoksnijbooncn le soort 1223, idem 2e soort 9—12, stam- snijboonen 2—6, spinazie 9, postelein 12 14, alles per K.G meloenen 3081, komkommers le soort 35, dito 2e sóórt 12, roode kool 68, savoijekoól 67, bloemkool 10—20, andijvie 1—3, sla 1—3, alles per stuk; peeën 6—7, selderij 5, ka- roleu 3—6, pieterselie 2—4, ajuin 4—5, rammenas 4 alles per bos. Ooslburg, 19 Augs. Ter graanmarkt was i-de nieuwe oogst aanwezig. Tttrwe f 13—f 14, chevaliergerst f 12.50, erwten f 14f 17. 439st« STAATSLOTERIJ. 3de klasse. 2de lijst. Trekking van Donderdag 18 Augustus. Prijzen van: f 1500: 11023 f 1000: 16884 400: 2373 200: 15022 100: 532 3330 4150 5516 11958 16596 19145 20151 PRIJZEN VAN f 30. 1520 1433 16824 16828 16890 4404 1189 16826 1686S 10891 ADVERTENTIËN. 1865 1925. Op 23 Aug. a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders IZAAK DE BERT en. JANNEKE VAN HOUTE te Retranchement hun 60-jarlge Echtvereeniging te gedenken* Hun dankbare Kinderen,' Behuwd- Klein- en Achterkleinkinderen. Heden overleod plotseling onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, MARINUS VAN ZWEEDEN, in den ouderdom van 24 jaar. üit aller naam, J. VAN ZWEBDEN. Middelburg, 18 Aug. 1925. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig, dech geduldig lijden, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffr. W. C. SCHIPPERS geboren COOMANS, in den ouderdom van bijna 56 jaar. Kortgene C. SCHIPPERS. Goes S. K. DENHERDER- ScniPPEus. G. M. DEN HERDER en Kinderen Zierikzee T. M. TAILLIE— Schippers. L. TAILLIE en kind, Kortgene P. C. SCHIPPERS. C. SCHIPPERS— v. d. Linde. Wissenkerke A. C. SCHIPPERS. Eindhoven N. C. SCHIPPERS. Kortgene, (Steiger), 18 Augustus 1925. Yoor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haar Zuster, Be huwdzuster en Tante. LEÜNTJE GOEDHART, betuigt de familie haar bartelijken dank. Namens de Familie, L. ONDERDIJK. Middelburg, 19/8 1925. Met deze betuigen wij onzen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw de Wed,P. SMITH HOLLEBRANDS. Uit aller naam, P. SMITH. Middelburg, 19 Aug. 1925. Bezoekt Uitstekende Hotels en Pensions in de stad en omgeving. Inlichtingen Reclame Commissie Kamer No. 4 Stadhuis.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3