-Si REURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 17 Augs. (Slotkoers). 6 pet. Nederl. 1923 t03 ©en zestiende; 6 pel. Nederl. 1922 105%; a pet Nederl. 1918 101; 4% pel. Nederl. 1917 98; 2% pel. Nederl. W. Schuld 1>1%; 3 pel. do. Oblig. 74%; 3 pel. do. Certif. 74%. Cerl. Ned. Haud. Mij. 135135%; A, Ned. Iud. Handelsb. 110%— 1 40»/lAand. Kol. Bank 174%; Kon. Petrol. Aand. 374 372%; Gecons. Hall. 158158%; Cult. Mij. Vorstenlanden 153154; Ilandelsv. Amsterd 503%—508; Javasche Cultuur 320%, Aand. Deli .Maatscli. 402%—103; Amsterd. Rubber 278%—280%; Ned. Scheepvaarluuie 144%; Kon. Holl. Lloyd 10; Kon. Ned tSoomb. Mij. 67; Aand. Paketvaart 169%; Bank-Associatie 42%. Gouda A. 8%; Philips A. 443%; Jur- gens A. 224%—127%; Anaconda 86 drie zestiende; Steels I2I1/2; Erie 35; Union Pacific 143%; Com mon Marine 85%Prefered do. 29%— 29%; Maxwell Gr. C. v. A. 7 zeven zes- stiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bouds 17%—18%. Prolongatie 3% Russen: Obl. 1880 3; Consols Markt sluit laagste prijzen. Wisselkoersen. Londen 12.06%; Berlijn 5910; Weenen 3505; Parijs 11.561/2; Brussel 11.10; Dol-> lar Cable 2.481/4 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instil nul te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Aug. Hoogste barometerstand: 767-5 te Maastricht. Laagste barometerstand 750.6 te Haparauda. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 dezer Zwakke veranderlijke wind, licht tot halfbcwolkt, droog weer. Iets warmer. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 63 gr., 12 uur 71 gr., 3 uiur 75 gr. HOOG WATER Vlissingen. (Zomertijd.) Dinsdag 18 Aug. n.m. I 56 Woensdag 19 2 28 Donderdag 20 2.59 Vrijdag 21 3 33 /Saterdag 22 4 07 Zondag 23 4.44 Maandag 24 5.18 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis- angen.) ders gevestigde autoriteiten omtrent om vang» en bete^kenis van de ernstige ramp, welke vóór enkele men die gemeente getroffen had, in'te lichten. Zij hebben daardoor in belangrijke male bijgedragen tot bespoediging van de maatregelen tot hulpverleening, en zich derhalve tegenover de gemeen schap zeer verdienstelijk gemaakt." Reclame in poststempels. Aan het gemeentebestuur van Alkmaar en dat van Noordwijk is vergunning ver leend tot het plaatsen van een aankondi ging in de stempels, in gebruik voor het afstempelen van de correspondentie van respect, het postkantoor te Alkmaar en dat te Noordwijk met het bijpostkan toor te Noordwijk aan Zee.) Het desbetreffend inschrift van de poststempels te Alkmaar luidt: „Bezoekt de Vrijdagsche Kaasmarkt", van die te Noordwijk en Noordwijk aan Zee JtUw zomerverblijf, Uw woonplaats". HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Faillissementen, Geëindigd hel faillissement van A. Wol- fert, werkman te Terneuzen. Curator mr Anne Bolle te MiddeU burg, wegens verbindend geworden eeni- ge uildeelingslijst. Werkeloos he id. Op de districtsarbeidsbeurs te Middel burg stonden Zaterdag als werkloos inge schreven 2 grondwerkers, 2 loodgieters, 12 opperlieden, 3 scliilders, 1 metselaar, 4 timmerlieden. 2 meubelmakers, 2 schoenmakers, 2 bankwerkers, 1 druk ker, 2 electricians, 2 smeden, 2 hakkers, 3 chauffeurs, 9 kantoorbedienden, 22 van andere groepen, 29 met vakkennis zon der bep. beroep en 60 zonder vakkennis (ongeschoplden). Verder 12 vrouwen w.o. 2 winkel- juffr., 3 kantoorbecl., 4 werkvrouwen, 1 kinderjuffr. en 2 waschvr. voor wasch aan huis. Totaal 172 vorige week 154. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 14—17 Aug. Getrouwd J. de Vries, 29 j. en L. A. Seidel, 28 j. Bevallen J, Verhage, geb. Geldof, d J. Adriaanse, geb. Bassie, d. Overleden F. J. Witte, 62 j., gehuwd met E. Kerssen. Ko udeker ke. Van 1—15 Aug. Bevallen J. de Visser, geb. de Visser, d. J. Huijsmau, geb. Dekker, d. (levenl.) 0. de Wijze, geb. Maas, z. Overleden- A. W. Adamse, j m. 22 j. NAGEKOMEN BERICHTEN. "MARKTBERICHT. HULST, 17 Augs. De aanvoer was ruim. Tarwe 11—14, rogge 12, gerst 13, erwten 15—17, lijnzaad 20. LIJK GEVONDEN. De 26-jarige mej. W. B. uit Ooster- houf werd siuds een week vermist. Gis termiddag is haar lijk gevonden in een greppel, bedekt met heidestruiken ach ter de/i Dui ven toren onder de gemeente Oosterhout bij Donge. Waarschijnlijk is zij van het leven l>eroofd 'door middel van een strop. Abonnementen en Adverlenliön voor le Middelburgsche Öourant kunnen voor V11 s s i n g e n worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, 8t. Jacobstraat. LAATSTE BERICHTEN, MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 17 Augs. Binnenland- sche granen. Tarwe zeer ruim nangebo* den, moest lager worden afgegeven, naar kwaliteit f 13—f 13.75, uitgezochte tot 14.50; rogge, lager ,12—12.75; gerst, la ger, chevalier, 13—13.25, wintergerst 12 12.70; erwten, kleine groene in de pri ma soorten, onveranderd, overigens lager van 14—18. GIFT KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 2500 beschikbaar gesteld voor het Na tionaal Steuucomité voor de stormramp. ONGEVAL-VAN KOL. Door een autoschok in Provence (Frankrijk; heeft het oud Elferste Kamer lid H. H. van Kol een kwetsuur op- geloopen, welke hem wekenlang zal ver plichten tot absolute rust. BRAND. Vermoedelijk door een defect aan een auto is hedennacht de garage van T. v. d. B. te Leeuwen (Geld.) geheel afge brand. Ook het aangrenzende woonhuis met inboedel en nog twee auto's gin gen verloren. TE BORCULO. Door de groote drukte welke gister te Borculo en orqgeving heerschte, had het treinenverkeer gisterenavond belangryke vertraging. Tot nu toe is te Borculo door straat collectes meer dan één ton bijeenge bracht. De straatverlichting te Borculo is gedeeltelijk hersteld, zoodat de voor naamste wegen des avonds weer verlicht zijn. Een tiental noodwoningen zijn in ge raamte al gereed. Zaterdag hoopt men. 10 huisgezinnen in de noodwoningen onder dak te kunnen brengen. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van heden vielen de prijzen op de navolgende nummers-. (■Onder voorbehoud), f 5000; 6006 f 2000; 17616 f 400: 6842 1928 1788 I 200: 4499 f 100: 2850 6868 7021 14115 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 17 Aug. De cijfers tusschén haakjes zijn de koersen van Vrijdags Londen 12 06% (12.06%). Berlijn 0.5910 (0,5912%) Parijs 11.561/2 (11.60%). Brussel 1110 (11.17%). Zwitserland 48,22% (48,27%). Weenen 0.003505 (0.Ó03505). Kopenhagen 56.95 (56.85). Stockholm 66.75 (66.85). Oslo 45 95 (45.85), New-York 245 vijf zestiende (2.48%). BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 17 Aug. 3 uur. Over het algemeen genomen was de handel op de beurs niet groot, maar in sommige fondsensoorten ging toch flink wat om. Rubberwaarden kenmerkten zich door een inzinking welke op re kening moet worden gesteld van de daling der rubherprijzen. Een groote hoek vormde- zicii op de mijnafdeeling in „Algemcene Exploratie" waarvoor ruime vraag bestond, tengevolge waarvan die zich opnieuw op een hooger koerspeil stelden. Van de Nederlandsche Industrieelen waren de gewone aandeelen Jurgensaan aanbod onderhevig en verloren dan ook opnieuw enkele procenten. De tabakken openden in vaste houding ,doch liepen la ter op den middag iels terug. Een vaste stemming heerschte voor scheepvaarten, doch een groote uitbrei ding van affaire bracht dit niet mede. Suikerfondsen hadden een kalme markt, doch waren prijshoudend. Oliewaarden hadden een rustig ver loop en waren niet veel veranderd. Op de Yaukeemarkt ontwikkelde zich omvangrijke affaire in gewone Wabash, die regelmatig werden opgenomen en opnieuw op hooger peil wei-den verhan deld. De overige spoorwegshares trok ken maar weinig aandacht. Prolongatie3%. TEGEN UITVOER "VAN GELD. BERLIJN', 17 Aug. V,D. Ter beperking van den uitvoer vim Poolsch geld heeft de Poolsclie regcering besloten de bui- tenlandsche reizen van de burgers te be perken. Slechts reizen die noodzakelijk zijn woraen toegestaan. VEILIGHEIDSPACT. BERLIJN, 17 Aug. V.D. In goea inge lichte kringen le Parijs, verluidt dat het Fransche antwoord op de Duitsche nota 1. z. het Veiligheidspact Dinsdag te Ber lijn zal woraen overhandigd. CHOLERA-EPIDEMIE. BERLIJN, 17 Augs. "V.D. Volgens een telegram uit Shanghai is aldaar een cho- lera-epidemie uilgebroken. Tot nu toe zijn 500 gevallen geconstateerd waarvan 25 met doodelijken afloop. DE ENG PREMIER MET VERLOF. LONDEN. 17 Augs V. D. De premier Baldwin gisteren voor één maand verlof uit Londen vertrokken. DE SCHULDENKWiESTIE. LONDEN, 17 Augs. V. D. Uit Parijs wordt geseind dat de Fransche minister van financiën ,£aillaux aan het einde: van deze week naar Londen zal komen, ter bespreking van de kwestie der Fransche schuld aan Groot-Britannië. VOORSPELLING ECONOMISCHE CRISIS LONDEN, 17 Augs. V.D. De secre taris van de Mijnwerkersfederatie Cook, verklaarde in een rede te Ponthinridd, dat er binnen één jaar een economische crisis zal uitbreken, welke van grooten invloed zal zijn op den polilieken toe stand en nieuwe algemeene verkiezingen ten gevolge zal hebben. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Vrijdagmiddag om halfzes reed bij de Kenuemerbrug te Haarlem de heer M. uit Beverwijk met zijn autobus in de richting Schoten en een autobus van den heer Van D. uit Velsen wilde de brug oprijden. Plotseling botsten de auto's te gen elkaar op. Beide werden aan de voorzijde ernstig beschadigd en de ruiten der beide wagens werden voor hef groot ste deel verbrijzeld. Vijf personen wer den verbonden; geen der passagiers was ernstig gewond, slechts had een jongetje een vrij ernstige wond boven het oog; hij werd naar het St. ElisabethsgaSthuis vervoerd. Het tramverkeer heeft vrij groote stag natie ondervonden. Te Terborg is de wed. V. door de stoomtram aangereden en zoodanig ge wond ,dat zé weldra aan de gevolgen overleed. Van de in werking zijnde wegen- teermachiue in de gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, was de af sluiter onklaar geworden. Tocm de werk lieden het defect trachten op te sporen en te verhelpen, werden ze eenklaps door de gloeiende teer bespoten. Twee wegwerkers beliepen ernstige brandwon den in het gezicht; den derde verbrand de een der onderarmen tot op liet been. Naar de redacteur der Maasb. te Parijs meldt ,is in de Fransche hoofd stad ingebroken in de prefectuur van. po litie. De inbrekers hebben ongestoord hun slag kunnen slaan en in de berg plaats der gevonden voorwerpen, die in Parijs dikwijls ware schatten uilmaken, het beste meegenomen, wat naar hun ga ding kon zijn. Zij hebben vooral effecten en bank biljetten meegenomen, maar de aanzien lijke voorraden defensiebons versmaad. Natuurlijk zijn ook een menigte kostbaar heden gestolen. Te Londen is een man, die in een park een krant had zitten lezen, tot 5 shilling boete veroordeeld, omdat hij het blad na lezing op het grasveld had laten liggen. Op klaarlichten dag hebben vijf bandieten den kassier van de electrici- teitsbedrijven te Winnipeg in een van de ürukste straten van de stad aangehou den. Zij ontnamen hem de salarisgelden der employe's die tusschen de 87 en de 88.000 dollar bedroegen. De'kassier werd eerst bewusteloos geslagen met een re volver. De bandieten ontkwamen. VLIEGTUIG VERBRAND. Een groot watervlieglüig van hel vlieg- station Calshot is nabij Southampton ver gaan. Toen het vliegtuig op het water daalde, vloog de benzinetank in brand, en spoedig was de geheele zee rondom het vliegtuig met brandende vloeistof be dekt. De marconist werd gedood. De lui tenant-vliegenier Collins, zijn assistent en de mecanicien werden gewond. Zij wer den door een moederschip opgepikt. LEGER EN VLOOT. Met ingang van 14 dezer is de ka pitein-luit. ter zee A. van Hengel onder handhaving zijner functie van directeur der Hoogerc Marine Krijgsschool werk zaam gesteld aan het Departement vjji Marine onder de rechtstreeksche bevelen van den minister van Marine a. i, Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot luit. ter zee le ld. de Untenants ter zee 2e kL J. van Leeuwen, A. Pinke, J. H. Solkesz Jr., J. G. van Nauta Remke en J. L. K. Hoeke. Zijn benoemd tot luit. ter zee 3e kl. de adelborsten der le afdeeiing voor den zeedienst bij het Kon. instituut voor de mariue te Willemsoord J. M. Mad- sen, J. M. L. I. Ohömpff, J H. Zeeman, N. Guilonard, A. Kroese, W. A. Looff, J. M. Logger, D. J. A. Weslerveld, L H. Quant, B. J. Velderman, O. Roldanus, B. 0. M. Schouten, II. Tichelman, E. C. Wes- sels, M S. Wytema, P A. Mulock van der Vlies Bik, 0. J. Wiiugerder, B. Hes- sing, P. C. Wouters, G. N. H. baron van Till, W.. H. van Zadelhoff, K. van Dong/en, Wi. S. van Braam, J. J. Hoogfondoorn,. "Wi. F. van Vreeswijk, H. L. van Boven, J. A. de Back, J. Wi. Orl, J. P. van Doorn, F. van den Blink, J, P. Houlerman, D. Gestel; tot tweede luit. der mariniers, de adel borsten der le afd. voor het korps ma riniers bij het Kon. instituut voornoemd 0. L. M- Janssens en "Wi. J. van Rhijn; tot offcier van den marinestoomvaart dienst bij het Koninstituut voornoemd Wi. P. J. Brunei de Rochebrune, H. F. W. Varenkamp, M. A W. Bos, F. J. de Hoop en J. M. Buitink; tot officier van adm. 3e kl., de adel borsten le afd voor de administratie bij het Kon. instituut voornoemd. H. Bak ker, H. A. Westerouwen van Meeteren, J. M. Giel, B. G. A. Mahieu, A. D. Lo(h en J. W. B. Buijkes. Zijn bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. de luitter zee 3c kl. T. F. van der Mo len, M. W. Mouton, F. H. M. van Strae- len, B_ G. van der Werff, O. J. W. vani Waning, L. Strohand, P. Wentholt, F. Th. Burghard, H. M. van Bemmelen. A. N. Schrakamp, W. M. de Vries, D. J. van Doorniuck, J. Beckering Vinckers, S. Vis ser en G. IJ. 0. Fraser; tot eerste luit. der-mariniers, de twee de luit. der mariniers L. Langeveld; tot officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. de officieren van den ma- riuestoomvaartdiensl 3e kl. B. W. Vinke, J. Wesselink, J. G. Sevenhuysen, 0. M. W. van Balkom, J. H. J. H van Apel doorn, F. II. Köhler en H. J. van der Heydcn tot officier van adm. 2e kl. de offi cieren van adm 3e kl. J. J. Bouma, T. Schaper, J. J. van Houten en F. 0. H. Schlamilch. Vrijw. weerbaarmaking. De minister van Oorlog heeft Zaterdag in het departement van Oorlog met een aantal personen, bekend met de weer baarheidbeweging in ons land, een be spreking gehoüden over het vraagstuk der Vrijwillige Weerbaarmaking. Bij deze bespreking was mede tegenwoordig de inspecteur van den Vrijwilligen Land storm. flngez. Med.I SPORT. ,-r- Zaterdagmiddag heeft te Vl.issin- gen het examen van de Ned. Ver. tot redding van Drenkelingen plaats gehad. Met medisch gedeelte werd afgenomen door de artsen D. N. van Gelderen en L. Weijl uit Middelburg en den officier van gezondheid der Marine Buskop. Van de Middelburgsche deelnemers behaal de het diploma, B dc heer J. F. van der Klauw, en het diploma A de heeren A. Heijstek en J. Kik, beide agent van poli tie, N. Vriesman, J Julianus, M. IIer- togs, J. Pieters en II. Jongepier^ Twee candidaten voor B., voldeden niet aan de medische eischen en moeten herexamen doen. Van de Vlissingsche deelnemers slaag de voor (Bj e (lieer JI. Bodde en voor; Ajde heeren P. J. Wolf, L. Fey, H. A. Bresser Sr., II. A. Bresser jr., C. Gastel, G La- porte, II. Ulrich, D. Luitwielër, J. J. Kooman en A. Goedhartt. Voor het voorloopig diploma slaagde de heer A. Sauer en mej. Marie Bresser, beide te Vlissingen, Twee candidaten uit Vlissingen voor A. "werden afgewezen. De voorzitter der jury, de heer v. Gemen uit Amsterdam, reikte de di ploma's uit, terwijl de heer dr. A. S t a- verman, voorzitter der Vlissingsche- reddingsbrigade dank bracht pan de ju ryleden. Bij den 9den wedstrijd op „arme de guerre" (het Zwitsersche legergeweer) is de Nederlander A. Bouwens, in staande houding met 156 punten wereld kampioen geworden op het legergeweer van Zwitserland?In 4'914 wist hij dezelf de overwinning in Viborg (Denemarken) te behalen. Voet b aL Alhier hadden Zondag voor de Be kerwedstrijden van do vereeniging „Mid delburg" een tweetal ontmoetingen plaats met de volgende uitslagen: Walcheren—Stavast 1—2, en Middel burg—Vlissingen 4—3. De Engelsehe padvinders op Wa Icheren. Zaterdag 1.1. hebben de laatste Engel- sche padviuders het eiland verlaten, na een 14 daags kamp te hebben doorge maakt gezamenlijk met de Middelburg sche jongens. Gedurende den geheelen tijd heeft er in de kampen een uitste kende geest geheerscht, zoodat alleen de taal het kenmerk was van tweeërlei na tionaliteit. De Middelburgsche padvin ders hebben speciaal met de 5e St. Al bans boy-scout troop, hel geheele eiland rondgezworven en hun alle bezienswaar digheden geloond. De Engelschen waren vol lof over het mooie eiland Walcheren en verzekerden ons, dat dit niet hun laat ste bezoek is geweest. Ik herinner mij niet, ooit een kamp te hebben meegemaakt waar een zoo zui vere overeenstemming van karakters was waar le nemen, als dit, alle jongens zijn oprechte vrienden geworden en zien ver langend uil naar een tweede ontmoeting. De St. Albans troep welke onder leiding stond van den uitstekend Hollandsch sprekende scoutmaster Hairy Ross,, heeft de Middelburgsche padviuders het volgend jaar uitgenoodigd voor een kamp St. Albans ,de oudste Engelsclie stad, on geveer 20 mijl van Londen gelegen. Zij zullen dan kampeeren op een uitgestrekt landgoed terwijl een goedkoope trein on ze jongens van Folkestone naar Londen zal brengen. Des avonds gaven de kampvuren aan allen eenige gezellige uurtjes, dan kwa men alle kampbewoners naar de afdee iing welke het kampvuur gaf en deed iedere troep zijn best om mét een good, inslaand programma voor den dag te komen. De Engelsclie leider, genoemde heer Harry Ross, een bekend fiuilartist, vergastte dan de jongens op schitterende fluitsolo's, terwijl de Utrechtsche hopman van Popta met zijn liedjes met gitaar begeleiding en de Middelburgsche jon gens met hun jazz-band, de vroolijke stemming gaande hielden. Met weemoed hebben wij on2e Engel sclie vrienden zien vertrekken, doch ik ben overtuigd, dat er in 'de harten van jongens van verschillende nationaliteit een gevoel van innige vriendschap jegens elkander is ontstaan, die niet anders dan ten goede zal werken aan de verwezenlij- - king van het mooie padvinderslrioloog „Waarheid, Reinheid en Trouw Engel sclie padvinders, nimmer zullen wij jul lie kameraadschappelijkheid vergeten." Hopman MEIJBOOM. Wielrennen. Bij de te Amsterdam gehouden wie lerwedstrijden om het wereldkampioen schap op de korte baan, werd van de beroepsrijders de Duilschqr Kauïmann overwinnaar. Onze landgenoot Moeskops, die verleden jaar kampioen werd, moest het afleggen. Daarentegen werd de jonge Jaap Meyer uil Amsterdam wereldkampioen van de amateurs, na een harden strijd met zijn landgenoot Mazairac uit Bergen op Zoom. Een derde Nederlander, Leen, uit Den Haag, werd nummer drie. B UITEHLAN D. EEN MERKWAARDIG LOON. Zooals men weet, gaat het met de reusachtige Slinnes-combinatie van Duit sche ondernemingen niet naar wensch. Wat de oude Slinnes wist op te koo- pen in de valuta-jaren, omdat hij eerder dan anderen begreep, wal de markda ling belcckende, bleek heel wat moeilij ker te besturen te zijn toen de periode vah valuta-daling plaats maakte voor die van den vasten goudmark. Misschien zou de oude Stinnes zelf een uitweg hebben gevonden als hij was blijven leven. Maar hij overleed, en zijn zoons wisten niét hoe zij zich aan die veranderde omstan digheid moesten aanpassen. Ze probeeren nu allerlei onderdeelen van die bonte mengeling van zaken te liquideeren of over te doen o'm aan geld te komen voor het in gang houden der andere. Maar ook dat gaat niet naar wensch. Eu zoo was een dier zonen, dr. Edward Stinnes, de laatste weken bezig me't onderhandelingen om van de banken het benoodigd bedrijfskapitaal te [krijgen voor een der goede ondernemin gen, de groote automobielfabriek Aga. Deze heeft voldoende werk en voldoen den afzet, maar daarom nog geen vol doenden geldvoorraad voor de dagelijk- sche kosten, speciaal voor de loonen der duizenden arbeiders en beambten. Maar de pogingen van Edward Stinnes slaagden niet. De bankdirecties bleven hard, en gaven géén crediet. En toen deed de jonge Stinnes iets heel bijzonders. Vrijdagavond liet hij den bedrijfsraad van de Aga bij zich komen, schilderde den vertegenwoordigers van de arbeiders de benarde positie, waarin hij door de houding der banken geraakt is en deelde hun mee. dat hij onder deze omstan digheden besloten heeft, den arbeiders en employé's de helft van zij n Aga- aandeelen af te staan. Daar Stin-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2