Maandag 17 Augustus 1925 No. 192 168' Jaargang. 3y dit nummer behoort een BINNENLAND. ♦VOOR DE VERWOESTE GEBIEDEN* Door den Rijksgebouwendienst zal de leiding van den wederopbouw te Borcu- lo in handen nemen, zal van heden at een bouwbureau van dien dienst te Bor- culo worden gevestigd; dat zal bestaan uit den lieer Westerhoud, architect bij den Rijksgebouwendienst, en vier tech nische ambtenaren. Dit bouwbureau zal zich uitsluitend belasten met de techni sche leiding van den wederopbouw, het ontwerpen van plannen, het verstrekken van aanwijzingen e. d. De uitvoering van de herstellingswerken zal echter zooveel mogelijk dienen te geschieden door mid del van particuliere bouwondernemers en met gebruikmaking van de particu liere werkkrachten, die te Borculo en omgeving beschikbaar zijn. Zoo nöodig zal los rijkspersoneel worden toegevoegd. Met het inslaan en aanvoeren van de voor den wederopbouw benoodigde ma terialen wordt eveneens reeds Maandag begonnen. Zooveel mogelijk herstellings werken zullen tegelijkertijd worden on dernomen om onbillijkheden te vermij den. Ter voorkoming en beslechting van eventueele geschillen, die omtrenl de vol gorde en den aard der werkzaamheden zouden kunnen rijzen, heeft de minister van binnenlandsche zaken een commis sie benoemd, welke levens met de alge- meene leiding van de werkzaamheden en het toezicht op de besteding vaxi de voor den opbouw beschikbare gelden zal be last worden. De dageiijksche comptabele regelingen zullen loo pen over den Rijks gebouwendienst, onder coulröle van den accountantsdienst der Rijksbelastingen. De bedoeling van de regeering-is, dat er getracht dient te worden den weder opbouw zooveel mogelijk uit hel, uit particuliere bijdragen te vormen fonds van het Nationale Steuncomité te finan cieren; mochten deze niet toereikend zijn dan zal het rijk natuurlijk moeten bij springen. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld zal het rijk voorloopig spe ciale credieten ter beschikking stellen. De burgemeester van Borculo heeft den minister van financiën verzocht het daarheen te leiden, dat door toepassing van de betrokken bepalingen, de inwo ners van het stedelijk deel Van Borculo (dus zWder de buurtschappen) zullen worden vrijgesteld van betaling van per- soneele belasting over het loopende be lastingjaar, aangezien het voornaamste belaslingobject is verdwenen. We kunnen niet beginnen aan het op nemen van de stroom van berichten van oprichting van steuncomilé's en van col lecten in alle deelen van het land. Als bewijs van offervaardigheid kan dienen dat d.e N.R. Crt. tot en met Zater dag aan ingekomen giften kon verant woorden f 84.855, en het Handelsblad f 82.859. H. M. de Koningin schonk f 10.000 aan bet Steuncomité. HET BOUWCONFLICT TE DEN HAAG GEËINDIGD» Na een conferentie tusschen vertegen woordigers van de Bouwvakpatroons organisaties en van de werknemersbon den die dezer dagen te 's-Gravenhage plaats had, en waarop overeenstemming werd verkregen over de wijze, waarop het conflict in.de bouwvakken zou kun- neu worden beëindigd, ,is thans inder daad door beide partijen besloten de sta king en uitsluiting op te heffen. Besloten is een oommissie in het leven te roepen welke een tarievenregeiing zal samen stellen, welke regeling gel den tot 1 Maart 1926. Deze commissie zal bestaan uit vijf patroons en vijf werk nemers ,die zoo spoedig mogelijk door beide partijen zullen worden aangewe zen. Naar de Courant verneemt ligt het in het voornemen deze commissie reeds binnen enkele dagen te doen bijeenko men, om haar arbeid aan le vangen. Voorts deelt het blad nog medje dat maatregelen getroffen zijn, opdat reeds heden, het werk zal kunnen .worden hervat. DE OPGEZEGDE LEENINGEN. De door het bestuur van de Nuts- spaarbank opgezegde leeningen van de gemeente Ameiden groot f 1500 li/* pet. en f 1600 a 4Va pCt zijn door het ge meentebestuur volledig afgelost, n.l, kapi taal en intrest Van verschillende zijden zijn, naar aan de N. R Crt. gemeld wordt aan het gemeentebestuur van Ameide aanbiedingen gedaan, louter tilt sympa thie voor den burgemeester en het ka pitaal is nu gefourneerd tegen 4 pet. rente. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg Voor de vierde, vanwege „Vreem delingenverkeer" alhier te geven be speling van den beiaard in den Abdij toren op Donderdag 20 Augs. 1925, des avonds van 9 tol 10 uur, door den heer A. van Os, luidt "bet programma als VOlgt 1. Gavotte, Ale t ter; 2. Op de JachJ. Gurlitt; 3. Mignon (Menuet), A. Sartorio; 4, Rankende bloemen, Lemoine; 5. Pa vane, Hackh; 6. In 't Groen, Czerny 7. Canzona, Jadassohn; 8. De Cavalier, Gurlitt; 9. Retour de la chasse, A. Sar torio; 10. Albumblad, Duvernoy; 11. Rondo Villageois, Dennée, 12. Cause rie, Duvernoy; 13. Sonatine Op. 76 No. 6, le deel, Schytté; 14 Maaiersfeestj Gurlitt; 15 Ejnid (Gavotte) Schoenfeld.. Naar aanleiding van de overblijfse len van menschelijke geraamten bij Ar- nestein, schrijft een medewerker ons nog het volgende,, wat in bijzonderhe den bevestigt wat we Zaterdag reeds schreven De voltrekking van het vonnis van hen, die tot den strop veroordeeld wa ren, had plaats voor het stadhuis op de groole markt, meestal ten aanschouwe van een zeer groot publiek. De lijken werden denzelfden dag nog weggenomen, buiten de stad gebracht en hier weer opgehangen „omme aldaer door de iu- juriën der Lucht en het gevogelte des Hemels le worden verleerd", zooals het in de doodvonnissen luidde. Nu heeft Middelburg achtereenvolgens minstens 3 galgenvelden gehad. Volgens Kesteloo (de rekeningen van Middelburg) kocht de stad in 1592 een stuk etdijk in „het polderke in de Haaijman, genaarapf den galgendijck". Volgens Walraven en Pol derdijk (De kuststreek van 't Z. O. deel van Walcheren) heeft Middelburg in 1601 de galg verplaatst (die dus op den voor noemden dijk stond) naar de schor bij het Oosthavenhoofd aan het eind der Middelburgsche haven In 1736 werd zij verplaatst naar een driehoekige strook schor gronds, tegen den buitendijk van het meer Zuidwaarts liggende vaarwater de Welzinge Nog altijd heel dit het galgenveld. Bij de be dijking van het eerste deel van de Wel zinge (Maarl 1846) is hierbij ook be grepen dit galgenveld, dat ligt op de grens van Rilt hem en Middelburg De laatste personen, die er werden opgehangen, zijn waarschijnlijk de 2 be ruchte inbrekers geweest, Francis Mer- tens en Jan Catoen (20 Sept. 1802). Oude menscheu hebben vaak hooren spreken over de bende van Jan Catoen. Later zijn er nog menschen op de Markt te Middelburg opgehangen. Jan Baptist schijnt de laatste geweest te zijn, doch hun lijken werden dadelijk begraven. Langen tijd hebben de palen op het galgenveld bij Welzinge gestaaa Nu de dag van het jaarlijksch Marklfeest, uitgaande van den Kooplie den- en Marktkramersbond alhier, met rasse schreden nadert, willen wij er nog mei een enkel woord aan herinneren, dat dit feest a.s. Donderdag plaats heeft en dat de deelnemers aan den wedstrijd in etaleeren en versiering van hunne la-a men weer evenals vorige jaren hun beste beentje willen voorzetten om aan de Markt een feestelijk aanzien te geven. De omwonenden op de Markt en aangren zende straten zullen aan het geheel een nog vroolijker aanzien kunnen geven door het uitsteken der vlaggen. Hierdoor zul len zij mede toonen te begrijpen, dat het voor een zeer groot deel de markt is, die het hier-Donderdags zoo gezellig druk maakt, wat ook voor de winkelier in dit stadsdeel geen windeieren legt Trouwens, dal velen dit begrijpen, blijkt reeds uit de medailles, die beschik baar zijn gesteld Verguld zilveren medailles zijn aange boden door den heer H. Gastel, eigenaar van den autobusdienst Middelburg-Veere, door de vereeniging „Handelsbelang" en door de Vereeniging lot bevordering van het Vreemdelingenverkeer; zilveren me dailles door den burgemeester, den heer P. Dumon Tak, de vereeniging „De Han ze", en den heer Gabriêlse; bronzen me dailles door de vereeniging „Uil het Volk —Voor het Volk", door de autobusonder nemers de heeren Pag (er en Sturm, Kraak en Steenman, Blanker!, van Liere, en door den beer Dhr Uollhuijzen. De vereeniging „E. M. M." zelve stelde een zilveren kruis Ier beschikking. Voorts zijn nog ten geschenke ontvan gen of aangekocht acht luxe voorwor pen, bestemd om als prijs te dienen. - Vrijdagmiddag had in de St. Pie terstraat alhier een aanrijding plaats tusschen een wielrijdster en een even eens op een rijwiel gezeten meisje. Laatst genoemde bezeerde zich nog al en moest per aulo huiswaarts worden gebracht. iDe commissaris van politie verzoekt de wielrijdster zich aan zijn lniVeau aan te melden Zondag a.s. geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering in de Abdij alhier, des morgens le 8 uur. Uit Vlissingen. In het „Tijdschr. v. Econ. Georg. heeft de heer C A. van Wocldercn, bur gemeester van Vlissingen, een arti kel geschreven over „de Vlissingsche kusthaven." Daarin wordt o.a. het volgende opge merkt Ware de gemeente Vlissingen kapitaal krachtig gelijk Amsterdam en Rotterdam, dan zou men, gegrond op de ervaring, slechts de gevolgtrekking moeten maken, dat ook de exploitatie van de nieuwe bui tenhaven geheel in handen van de plaat selijke overheid moet worden gelegd, om dat aan haar de blijvend zakelijke behar tiging der havcnbelangcn het beste toe vertrouwd blijkt te ziju Hel oulitleercn en exploiteercn van een aan moderne eischen voldoende ha ven eischt echter veel geld en gaat voor loopig stellig boven de lïnancïeelc draag kracht der gemeente Vlissingen Wij mee- nen daarom, dat onder de tegenwoordige omstandigheden voor de exploitatie van de nieuwe Vlissingsche haven de oplos sing zou kunnen worden gezocht in een Naamlooze Vennootschapsvorm, waarvan het dagelijksch bestuur en de directie dan in elk geval te Vlissingen zouden moeten zijn gevestigd. Aan deze N. V. zouden moeten deelnemen het Rijk, dat de ha ven inbrengt, de Provincie Zeeland, die een belangrijke subsidie voor den haven- bouw geeft, de gemeente Vlissingen, die eveneens krachtig subsidieert en haar „gesaneerd" binnenhavenbedrijf lean in brengen eu ten slotte de Nederlandsche Spoorwegen en eventueel ook de Kamer van Koophandel der Zeouwsche Eilanden. In dit „gemengd-overheidsbedrijf" zou de Raad vail Commissarissen moeten worden samengesteld uit vertegenwoor digers van bovengenoemde lichamen, ter wijl aan de havendirectie een ruime be voegdheid zou moeten worden toegekend. Op deze Wijze zal het behartigen van de verschillende belangen, die bij de haven van Vlissingen zijn betrokken, zoo goed mogelijk kunnen yorden verzekerd. De collecte te Vlissingen, Za terdag gehouden voor leniging van den nood der slachtoffers van den wervel storm bracht ongeveer f 2150 op. Uit Walcheren. - Op voorstel van het dagelijksch be stuur der gemeente Koudekerke is eeu commissie uit de raadsleden samen gesteld tot verzameling van gelden voor de door liet noodweer geteisterde stre ken, die nog met enkele personen zal worden aangevuld Van af Woensdag zal door 6 4dÜc»i 't (JJpnd en door 10 leden op het dorp met lijsten worden rondge gaan. Uit Th o ten. In de Zaterdag gehouden vergade ring van ingelanden van het waterschap Stavenisse is vastgesteld de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1924—1925. De inkomsten hadden bedra gen f 29.091.06 en de uitg. f 15.803.245, zoodal de rekening sloot met een batig slot van f 13.287.8D o Uit Zeeuwse h-V laanderen OD. Zaterdag j.l. had te Terueuzen een festival plaats, georganiseerd dooi de vereeniging voor vreemdelingenver keer „Terneuzen Vooruit" en het muziek gezelschap „De Vereenigde Werklieden' en de gemengde zangvereeniging „Ge duld Overwint". Aan dit feest werd door 22 gezelschappen uit Zeeuwsch Vlaande ren en Zuid-Beveland deelgenomen Twee gezelschappen uit België zonden op het laatste oogenblik bericht verhinderd te zijn. Des namiddags 2 uur waren de gezel schappen tegenwoordig en werd de stoet geformeerd, die door cenige straten der stad troji. Tijdens den optocht werden de afgevaardigden der vereeniging op het stadhuis door bet gemeentebestuur ont vangen, en door den burgemeester, den heer Huizinga, verwelkomd. Door* hem werden ook de herinncringsmedailles uit gereikt. Door den voorzitter van „Terneuzen Vooruit, den heer Callenfel?, werd een woord van dank gericht tot den burge meester, voor de aan de gasten van "de vereeniging bereide ontvangst, terwijl de voorzitter van het muziekgezelschap van Biervliet, de heer Kostense. namens de gasten dankte voor het hier ondervon den gastvrije onthaal. Te "3 uur ringen de muziekuitvoe ringen op de Markt en de zanguitvoerin gen op het terrein achter de kazerne in de Nieuwstraat aan. Het weer werkte bijzonder mede en wel mede tengevolge daarvan was het vreemdelingeniïezoek ongekend groot. De concerten hadden steeds het belangstel lend oor eener groole menigte, terwijl er op verschillende plaatsen der stad oen gezellige stemming in werd gehouden door de muziekgezelschappen, die spe lende door de straten trokken De premie voor het verst komend ge zelschap is toegekend aan het zanggezel schap van Wemeldiuge, die voor het grootste muziekgezelschap aan „De Ver eenigde Vrienden" van Sas van Gent en die voor het mooiste vaaudel aan j,Ter- neuzensch Mannenkoor". Voorts werden nog verschillende geldpremies toegekend De provinciale stoomhootdiensl had op lijn Terneuzen—Hoedeken skerke Hanswcert een bijzonder druk vervoer, evenals de Zeeuwsch-Vlaamsche tram zoowel In de richting IJzendijke als in richting Zaamslag—Axel Uit Zee u w s c h-VI a a ndere n W D Tc G r o e d e is een comité ge vormd, bestaande uit de dames mevt II. R. F Waglho—Tiel, mevr. Schmidt, mevr. C. J. Beuning—Freroerij Kalff, mevr II. .T Sommer— Bikker en pastoor II. J. F. Smet, tot verzameling van gel den voor de door den storm geteisterde Istreek in ons land Een groot perk in het plantsoen te Groede is reeds gerooid, ten einde heden een begin te maken met het bouwen van een vasle muziektent. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN IIET NOODWEER. Voor de slachtoffers van het nood weer is nog ingekomen bij den penning meester van het Provinciaal Watersnood Comilé ir^Zeeland, van F. F. f20, fam. 0. f5, C. M. van S. f 2.50. M. J B. f2.50, J, B. f 1, F. Jf S. f10, N. N. f20, Mej. O. S. f10, M. A. d. L. f50, mr. L f25, G. eu W fa, G f2,50, K f10, Wi. F. S. f10, mej. V. D. f 2.50, Zuster v. S. f 5. Voor het plaatselijk comité is binnen gekomen bij mevr Boasson-Sanders 0 B. f 100, E. B. f25, Z. M f2,50. D R M f10, M H. B Zn f100, id. C'i fó; bij Ch. Boasson: Mr. v. D. f25, M. H. B. f25, Z. M f.30, R. M. f2,60. bij den heer Pielerse; N. 0. JB. f2. DE BIOSCOPEN. Flora Harry Peel, de man zonder zenuwen Een ingewikkelde, hoogst sensationecle geschiedenis, welke goed wordt gespeeld Zooals gewoonlijk, verricht Peet weer een aantal van zijn verbazingwekkende toeren. In de scène met de luchtballon doorleeft uien menig angstig oogenblik. Als tweede hoofdfilm gaat „Spaansch Bloed", naar een novelle van Gautier \Hierin krijgen we interessante looneeltjes met de Spaansche stierenvechterswereld te zien. Een romantische geschiedenis van liefde en haat. Het overige program ma is goed verzorgd. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Op ongeveer een half uur afstauds an 't galgenveld in W e 1 z i n g e is bij het graven voor het ophoogen van den zeedijk van den Schorerpolder (het laat ste deel van 't oude vaarwater de Wel zinge) grond afgegraven van de voorge legen schor.. Daarbij zijn gevonden 2 gave, oude Zeeuwschc zilveren munten resp. met de jaartallen 1694 en 1713. Stukloopen van de huid eu voeteD. Door zitten hij Wieirijden, Schrijnen eu Smelten der huid verzacht eu geneest meu niet 30-60.90 et. PUROL (lag Med.) vader van dit slachtoffer den wensch, dat „de moordenaar zijn straf niet zal ontgaan eu hij steeds het visioen van zijn daad voor oogen zal hebben Ofschoon een zeer uitgebreid onder zoek werd ingesteld, mocht het de po litie niet gelukken den dader van deze misdaad te vinden en ook een later door hel in leven gebleven slachtoffer le Rotterdam aangewezen persoon bleek niet de dader te zijn. Wel v. erd een strafvervolging inge steld tegen den geneesheer, die mej B. heeft behandeld en hem ten laste ge legd, dat hij door verkeerde behandeling haar niet in hel leven heeft gehouden Deze medicus, intusschen overleden, werd vrijgesproken. Thans schijnt, naar wij vernemen, meer licht in deze zaak te zullen komen en heeft men na 6 jaar den dader gevon den De 33-jarige werkman A. F I. uit Middelburg, die in voor-arrest zit voor aanranding van een meisje te Souburg poging tot doodslag op dit kind, moet namelijk bekend hebben 6 jaar geleden de beide meisjes te Vlissingen te hebben gestoken De mogelijkheid, dat ook deze misdaad niet ongestraft zal blijven, is dus groot o De' nie(-stfmmers Door de Politie te Westkapello zijn op last van den Burgemeester een 62 personen opgeroepen om zich le ver antwoorden voor den Kantonrechter te Middelburg, omdat zij zich niet op de op 1 Juli 1925 gehouden stemming ter verkiezing van leden van de Tweede. Ka mer (er uitoefening van hun kiesrecht hebben aangemeld. ONDERWIJS. Geslaagd voor hel examen hoofdon derwijzer de lieer A A. Leenhouts. leer- aar Fransch M O. aan de school van 't weeshuis te Steenbergen, afkomstig uit Oo s tburg. RECHTZAKEN. Door C. R., scharenslijper te Zie- r i k z e e is hooger beroep aangeleekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg vfa,u| \4P.aigustus j.l. waar bij hij ter zake van mishandeling is ver oordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Voor het Hof te Leeuwarden is be vestiging gevraagd van het vonnis der Groningsche rechtbank, waarbij de 26- jarige kantoorbediende H. B. K. te Rot terdam, op 30 April j.l. is veroordeeld lot 3 jaar gevangenisstraf wegens oplich ting der manufacluren-firma Rosl Muller en Cof le Groningen voor een> bedrag van plm. f 1200. De moord le Vlissingen in 1919. Zooals velen onzer lezers zicli nog zullen herinneren, worden in den avond van Zondag 31 Augustus 1919, resp in de Paul Krugerslraal en de Schelde- sli'aat le ongeveer 9 uur twee meisjes door een onbekend manspersoon aan gerand en door hem met een mes ge stoken Hel eerstbedoelde meisje genas vrij spoedig, maar het tweede, mej Dina jBurgmcijer, overleed op 5 September aan de bekomen wonde. Bij de ter aarde- bestelling op Maandag 8 Sept. uitte de LANDBOUW. Wij ontvingen het programma der door de Mij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen W. D. georganiseerde tentoonstelling van bloemen, ooft, groenten, tuinbouwwerk- tuigen enz te houden ie Breskens op 12, 13 en li Sept. a.s De tentoonstelling wordl Zaterdag 12 Sepl (na de ontvangst op het Raad huis) te drie uur geopend voor genoo- digden en leden met hun dames Van af 5 uur toegang ook voor niet-leden - Zondag is dc tentoonstelling te 12 uur toegankelijk voor léden, le een uur voor niet-leden. Maandag, van 10—5 uur. Aan deze tentoonstelling zijn ook fees telijkheden verbonden, te welen een schilderijententoonstelling, die Vrijdag 11 Sept geopend zal worden. Zaterdag 12 Sept. een étalagewedstrijd, daarna Ja- pansch vuurwerk en een muziekuitvoe ring op het Marktplein Ook zal de ge- hieente electrisch geïllumineerd worden, aangeboden door N V. Van Melle's Conf. Works Zondag 13 Sept. zullen op het ten toonstellingsterrein twee muziekuitvoe ringen worden gegeven en 's avonds op de Markt ook een muziekuitvoering, ge volgd door vuurwerk Voor Maandag 14 Sepl den laatsten dag. staal op hel program volksspelen voor kinderen eu volwassenen, optocht van praalwagens; zes uur des avonds sluiting der tentoonstelling De rij der feeslelijkheden wordl gesloten met een zinnebeeldige» lichlstoel. voorgesteld door 140 personen. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE, Een eervolle vermelding. Door den Directeur-Generaal der Pos terijen eu Telegrafie is het volgende bij dienstorder ter kennis van het personeel gebracht „De adjuncl-commies bij den P. en T. dieust R G. B. J. Timmer te Arnhem (postkantoor"1 en de kantoorbediende le kl. W Raayen te Doesburg, beiden tijd. werkzaam te Borculo, zijn er ondanks .bijzondere moeilijkheden in geslaagd, om in den nacht van den Hen Augustus, el-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1