No. 191 Zaterdag 15 Augustus 1925 B I NNENLAN D. Uit Stad en Provincie. WILT U 168* Jaargang. COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. NIEUW MODEL BANKBILJET VAN TIEN GULDEN. De direclie van De Nederlandsche Bank maakt in de „St. Ort." bekend, dat zij na 15 Augustsu een nieuw model bil jet van f 10 ia omloop zal brengen. De voorzijde wordt omlijst door een in blauwe kleur gedrukten raud van kleine rozetten en is door een verticale lijn derzelfde rozetten in 2 vakken verdeeld. Van deze vakken is hel linkervak, het welk i3ts meer dan gedeelte van het biljet beslaat, onbedrukt gelaten. Hierin is het watermerk geplaatst, hetwelk een 'zeilend sdieepje voorstelt. Het recti ter vak is in blauwe kleur gedrukt en ver toont den volgenden gegraveerden tekst: De Nederlandsche Bank betaalt aan toon der tien gulden. De President, De Secretaris, terwijl in de vier hoeken van dit vak het cijfer 10 voorkomt, naar de binnenzijde afgelijst door randen van dezelfde rozetten als bovengenoemd. De onderzijde van dit gedeelte van het bil jet wordt ingenomen door de gegraveer de afbeelding van een vrouw in Zeeüw- sche kleederdracht, welke geplaatst is tegen een geguidocheerden, donkeren achtergrond, waarop in regelmatige her haling het Romeinschc cijfer zichtbaar is. De ruimte rondom den evengenoemden tekst is opgevuld met motieven, welke aan de vruchten en bladeren van den oranje-appel zijn ontleend. De keerzijde van het biljet vertoont links eene in een rechthoek geplaatste' rozet, opgebouwd uit stervormige, bruine en blauwe lijnfiguren. In de hoeken van den rechthoek is' het cijfer 10 aangebracht in paarse kleur op een meerkleurigen achtergrond. Uit Middelburg. In verband met het vinden van stuk ken van geraamten nabij Aruestein, ver moedelijk van gehangenen, vestigt men er onze aandacht op, dat aan dergelijke galgen buiten de stad de gehangenen aam weer en wind en vogels blootgesteld ble ven. Vandaar de stevigheid van de ket ting, Maar ook met het gevolg dat de vergane lijken in brokstukken omlaag vielen, wateeu verklaring zou geven van het feit dat men geen volledige geraam ten vindt. Over de plaats van deze buiten-galg Wordt ons gewezen op een mededee- ling in de artikelen over de A. Walra ven en F. P. Polderdijk over „de kust streek van het Z. O. deel van Walcheren (in vorige tijden" (Archief Z. G. der W„ deel VII, 3de st. blz. 332). Daarin wordt medegedeeld, dat Middelburg in 1601 besloot haar „gerecht" of galg te plaat sen op een schor vóór den Walcherschen Dijk nabij het Oosthavenhoofd van de jn 1632— '35 gegraven Middeiburgsche haven (langs den huldigen weg naar N. en St. Joosland). In weerwil van de protesten van Arnemuiden werd deze Igalg in .gebruik genomen. En zij bleef haar lugerberen dienst doen'tot 1738, toen zij verplaatst werd naar de - Zuid zijde der haven (bij Welzinge). De hierboven bedoelde schor, het „Galgegors" zou gelegen zijn geweest „even bezuiden de plaats waar de (in middels afgebroken) stoomhoutzagerij werd aangetroffen." Deze laatste aanwijzing vooral maakt het echter duidelijk dat de nu gevonden lijken blijkbaar afkomstig zijn van een andere galg want deze overblijfselen van geraamten zijn gevonden veel verder Noordelijker, ii.l. op 78 M. uit den hui- digeu Eleverskerkschen weg. Het vermoeden Jig! dus voor de hand dat men hier te doen heeft met een gal- geveld dat van vóór 1601 dateert. Het programma voor het 4de abonnementsconcert van het Middel- burgsch Muziekkorps, hetwelk Woens dag 19 Augustus, des avonds te S uur, au den tuin van hel Schuttershof wórdt gegeven, onder leiding van den heer Joh. II. Caro, luidL als volgt-. 1. Les Jeux Olympiques, Marche, F. IPopy; 2. Ouverture nach Slavische Me- lodien, A. E. Till; 3. Verschmale Liebo, Walzer, P. Linckc; 4. Albumblatt, R. Wagner,- 5. de Suite des Miniatures, J. Morks6. Ouverture van de Opera „Euryanlhe", C. M. von Wcber; 7. Cau- tique de Muezzin, F. Bicknese; 8. a. Bal Masqué (Valse caprice), P. E. Flet cher; b. Tatjana (Russisches Intermezzo) L. Jessel; 9. Ballet Espagnole. L. C. Désormes. Uit Walcheren. Op uitnoodiging van den ourge meester van St. Laurens hebben de volgende lieeren zich bereid verklaard met hem deel uit te maken van een co mité tot leniging van den nood in de door den cycloon op 10 Augs. j.l. geteisterde streken- M. C. Mariuissen en J. W. van 't Hoff, wethouders; J. Francke, raadslid; J. II. van 't Hoff, predikant Ned Herv. Gem.; A. v. Houte, G. F. Weed;a, hoofd Chr. school en P. Vader, gemeente-secca- taris. Te Domburg is Vrijdag door den burgemeester, den heer L. J. van Voorthuijsen, een comité opgericht tot leniging van den nood tier slachtoffers van den cycloon. Met hem hebben in dat comité zitting de heeren P. J. Elout, wethouder; H. J. Hak predikant; dr. B .Vaandragergemeente arts en I. Ver- straale. In de hotels, op het badpavil joen, op het strand en elders in de ge meente zal gecollecteerd worden met lijsten en gesloten bussen. Uit Zuid-Beveland. Op initiatief van het Bestuur van het bestaande Orauje-Oomité te Goes is besloten tot oprichting van een comité tot steun van de door de jongste storm ramp getroffenen. Het eere-comité bestaat uil de leden vau hol dag. bestuur der gemeente Eere- voorz is de burgemeester. Reeds heden wordt aangevangen met een inzameling langs de huizen, welke Donderdag a.s. moot zijn ten einde ge bracht. Voorts wil het bestuur trachten een aantal jonge dames te vinden, die be reid zijn Dinsdag a.s zich te belasten met 'den verkoop van kleine cartonnen draagvlaggetjes ten bate der inzameling. In de Vrijdagvoormiddag te 's- Gravenpolder gehouden raadszit ting werd meegedeeld dat over 1922 voor één leerling aan de vakschool tc Goes f 50,94 moest worden bijgedragen Aan het verzoek van den Commissaris der Koningin om eenige wijziging aan te brengen in de verordening op de auto bussen wordt voldaan. B. en W-. stellen voor toe te treden tot de Bank van Nederlaudsche Gemeen- tot opening van een rekening- courant. De voorzitter leest een concept besluit voor. Het lid Joziasse stelt een kleine wijziging voor ,die met vier legen twee stemmen wordt verworpen. Waar bij den brand op 20 Juli de be sliste onvoldoendheid van blusöhma- teriaal zoo duidelijk bleek, vroeg de brandweercommissie eenige bluschraid- delen aan. Nadat door een paar leden gewezen is op het totale gebrek aan leiding door de brandmeesters wordt het verzoek ten deele ingewilligd. De voorzitter deelt nu mee ,dal hij gevolg gaf aan zijn in de yorige zitting meegedeeld voornemen en tegen 1 Oct. a.s. ontslag vroeg als secretaris, welke betrekking hij sinds 1891 bekleedde. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1924 is ingediend. De onl- ■angsten beliepen T 15896,32i/2, de uit gaven f 9713.911/2 batig saldo f 6182,41. Ingediend is mede de gemeente-rekening over 1924. Daarin wijzen de uitgaven op een bedrag van f31108,27i/s en de ont vangsten op T 29799,08i/2 een nkdeelig slot alzoo van f 1309,19. Commissies tot nazien dezer rekeningen werden be noemd. Tenslotte wordt besloten de verpach ting der gemeentegronden over te laten aan B. en W. Uit Uholen. De arbeider Snoep van St. Annaland is Vrijdagmiddag met een zijner voe ten in de dorschraachine op "de hofstede van de Gebrs. Hage JCzn. te St. Maar te nsdijk terecht gekomen, tengevolge waarvan dat lichaamsdeel^jvellicht zal moeten worden gemist. De ongelukkige is nog denzelfden namiddag overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. UitZeeuwsc h-V laanderen OD. Toen dezer dagen eenige kom miezen onder de gemeente Koewacht de Rijksgrens besurveilleerden zagen zij een man die zich, een 'tweetal gevulde zakken dragende, in de richting van liet Belgisch grondgebied begaf. Daar 's mans houding argwaan opwekte sommeerden zij hem te blijven staan om een onder zoek in te stellen. Hij wierp evenwel zijn vracht weg en ging op de vlucht. Toen de kommiezen de achtergelaten zakken onderzochten bemerkten zij dal de in houd bestond uit 13 jonge kippen die vermoedelijk in de omgeving waren ge stolen. Naar de herkomst der dieren en naai den persoon van den verdachte wordt door de maréchaussée een onderzoek ingesteld. - Het was aan ingezetenen van Zuiddorpe reeds eenigen lijd opge vallen dat zij door de ter plaatse ge- vestigde petroleumvenisier bij den koop van petroleum in de hoeveelheid van liet geleverde vermoedelijk werden bedrogen De politie werd met dit vermoeden in kennis gesteld en deze ging dezer dagen bij de aflevering tót een onverwachte controle over waarbij dat vermoeden in derdaad gegrond bleek te zijn. De vrouw verkocht blikken petroleum met een werkelijken inhoud van 4 lifer terwijl de controle slechts een inhoud van 3 ftLiter uitwees, en zij' hare klanten voor 4 Liter liet beta ten. Ontkennen was nu niet mogelijk en zij zal zich nader over deze handelwijze voor de Justitie hebben (e verantwoor den. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W D. - Op initiatief van de heeren D H van Zuijen burgemeester en dr J. J. \Vallien ,lid van de Prov. Stalen van Zee land is te Breskens opgericht een comité tot sleunverJeenïng aau de be- hoeftigen van de» ramp te JSorculo en omgeving Tc Schoondijkc werd Vrijdag bij het afladen vau veldvruchten in de schuur van den landbouwer De Zwart een reeds bejaard arbeiler door een dui zeling bevangen, waardoor hij van den tas viel en op den dorschvloer terecht kwam Aan de gevolgen is de man een poos later bezweken. NOODWEER. De penningmeester van het Prov. Wa tersnood-comité in Zeeland ontving de navolgende giften voor Borcuio en an dere plaatsen: N N., f 10. Zuster K f 10, v. P. f5, J H. D. f4,50, C M f 10, E. L v. M flO, L. J. A. v. d. H f10, J W K fl, Fam. R f3,75. L B. f2.50, F. H. U. f2,50. IC. fl, A. N. f2. J. IC. Sw fó, P. B. te Ierseke f2.50, N. N te Koude- kerke f 10, Mevr. v. L. f 1000, N. N. Ie Goes f 25. De gisteren onder N. N. vermelde f6.50 waren afkomstig van de Whistclub „Wi". BIOSCOPEN. S f r e n g h 0 11 z. De Slrengholtz' bioscoop geeft deze week het Fransche werk „Visages d'en- fants" van Jacq Feden. Een eenvoudige familieroman, spelende in het Zwitser- sche hooggebergte. Een jongen die niet begrepen wordt door zijn stiefmoeder, en in het water springt om een eincTaan zijn leven te malcen Hij wordt gered door zijn stiefmoeder. En dan Jcomt de om mekeer en een gelukkig einde. Dit film werk is een dat buiten het gewone sen satiekader valt. en dat daardoor zeer aan te bevelen is. Want al heeft de bios coop onze sympathie, toch kan ons het sensatiegehalte niet bekoren. Wij kun nen volstaan met te zeggen: „Iets anders, en iets beters". Wie bovendien (de (Prachtige natuurtafereelen voor zijn oogen ziet ontrollen zal misschien 2ijn. vacantieuitstapje nog veranderen. EEN NIEUWE POLDER IN OOSTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. Deze week is onder de gemeente Zaam slag een belangrijk werk tot een goed einde gebracht. Door de Domeinen is' u.l. ondernomen het droogleggen van de schorren in bel Hellegat, waartoe een dijk is gelegd. De nieuwe grondaanwinst wordt aau de eene zijde begrensd, door den Eendrachispolder en aan de andere zijde door den Rummers- dijkpolder. terwijl in het Zuiden een binnenpolder en wel de van Lijnden- polder er aan grenst. Door deze indij king zijn zeer vruchtbare schorren over een oppervlakte van 135 tot 140 H.A. drooggelegd. Met het werk is medio Mei aangevan gen en reeds Donderdag kon het sluitgat ongeveer 40 M. lang, in den dijk worden gelegd. Ten behoeve van de sluiting was over het gat een brug gelegd, waarop dubbel spoor was aangelegd. Langs een spoor werd de kleigrond aangevoerd van de plaats waar de bermsloot komt te lig gen het andere spoor was gelegd in het schor dat buiten de Bedijking blijft, en waar ook kleigrond werd weggehaald. Voor He afsluiting van het gat moesten Donderdag nog 1100 kipkarreljes grond worden aangevoerd, terwijl bovendien door een zandzuiger op een afstand van ongeveer 500 M. het zand geperst werd zeewaarts van den van klei op tc werpen afsluildam. Donderdagavond te 10 uur. bij hoog water, bleek de dam voldoende wa- terlceerend om voor de eerste maal het water buiten de schorren tc houden, •welke schorren bestemd zijn om lot vruchtbaar land te worden omgewerkt. Het plan voor deze indijking is ont worpen door den heer Ir A. G. Ver hoeven, ingenieur van 's landsdomcinen te Middelburgonder wiens leiding dc aannemer Veraart uit Drimmelen het werk uitvoerde. Zoowel ontwerper als uilvoerder kunnen met dankbaarheid over het goed aBoopen der indijking op het werk terugzien Onder de vele belangstellenden, die van de indijking getuigen waren, waren o a. de directeur vau de registratie en do meinen, de heer J. W Bernet Kenipers uit Middelburg en de heer J M. W van Elzelingen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat iu Zuid-Holland, Jaatstgenoem de als belangstellende deskundige Waar ten opzichte van de "Wes- ter-Schelde een groote polemiek in de pers wordt gevoerd over hot mede door minister van Karnebeek ontworpen con tract met België geldt liet thans een vreedzamen strijd door het Rijk onder- nonnen om aan dit deel van Zeeland weder een stuk bijzonder rijk land toe te voegen. Hel is zeker te hopen, dat de staal door tusschenkomst van de Domeinen met dit zoo nuttige werk voort zal blij ven gaan. HET VERDWIJNEN DER MALARIA UIT ZEELAND. Het Hoofdbestuur der Z, L. M pu bliceert in het Z Landb.blad een verzoek den lieer dr. Jenny Weyerman. lui dend alSus ,,Dr. d'Hérelle, de ontdekker van de baeteriophaag en thans verbonden aan den Egyplischen gezondheidsdienst, heeft in een brief aan den president van het gezondheidscomité van den Volkenbond onder meer het volgende geschreven „Twee jaar geleden in Nederland zijnde, heb ik aan een landbouw kundig ingenieur van liet Ministerie van Landbouw gevraagd of het hem mogelijk zou zijn op te sporen, of er een of andere wijziging was ge komen in de planten van enkele eilanden van Zeeland en de distric ten van Noord-Holland, ongeveer 1880. hel tijdstip, waarop de moe raskoorts is verdwenen, lenvijl zij op andere eilanden bleef voortbe staan. Uit gedaan onderzoek blijkt, dat tegen dien tijd Meliloten in deze streken zijn ingevoerd op een toe vallige wijze, met koren afkomstig uil Zuid-Frankrijk. Het is naar aan leiding van dit samentreffen, dat ik besloten heb mij op de hoogte te stellen van de feiten Daarna vervolgt dr. Weyerman „Mij wordt thans gevraagd om daar- tover, wat Zeeland betreft, mijn oordeel en zoo mogelijk nadere inlichtingen te ■geven Ik heb alreeds in overweging gegeven om te trachten den „ingénieur agronome du Ministère de I'Agricullure" terug te vinden, die hier wordt bedoeld, opdat men in de eerste plaats hem nadere in lichtingen kunne vragen. Maar ik zou gaarne nog meer doen. De in hel bui tenland nog altijd rondwarende belache lijke voorstellingen over de ongezond heid van Zeeland door de daar heer- schende malaria, kunnen niet te vaak en nimmer krachtig genoeg worden be streden. Dit is een groot belang voor ons land en volk. Mij is echter van een veranderiag der flora op sommige eilan den niets bekend. Evenmin als mij be kend is en het zeer stellig ook niet waar is dat op sommige andere eilan den nog malaria heerscht. Als ik mij goed herinner wat ik vroe ger voor en na over de zoogenaamde onderzoekingen op dit punt van dr. d'Hérelle heb gehoord, heeft hij meer in het bijzonder het oog op Melilotus indicus, waarvan de zaden zich wel als verontreiniging tusscheu die van de uit Provence Lucerneklaver bevinden en die zich na het weder omleggen van het klaverland, aan de kanten daarvan en in de daarlangs liggende greppels, nog wel eens eenige jaren zou hebben staande gehouden. Maar die in elk geval nog niet voor goed ingeburgerd kan worden geheeten en stellig niet in zoo danig aantal ooit is voorgekomen, dat zij een zoo grooten en blijvenden invloed op den gezondheidstoestand van heel de bevolking kan hebben gehad Daaren tegen zijn andere Melilotussoorlen (M- dentatus. albus, altissimns, officinalis) hier te lande inheerasch, die dan echter zoo gunstigen invloed nimmer zouden hebben gehad. Alvorens evenwel ten deze eene mee- ning te uiten, waarvan misschien in hel buitenland gebruik of misbruik kan wor den gemaakt, wil ik trachten zoo goed mogelijk lé worden ingelicht Mitsdien moge ik u vragen wat aan u, dan wel misschien aan uwe leden bekend is over invoering van nieuwe gewassen, met name van nieuwe soorten van Hónigkla- vers, of ook over andere omstandigjie den, die het verdwijnen der malaria uit Zeeland want zoo is dc feitelijke toe stand de malaria is als volksziekte ver dwenen kunnen verklaren, Als mogelijk wordt, wat dit laatste be- een goed figuur krijgen, Uw kracht en levenslust verhoogen Begint dan nog heden met een SARGOLKUUR. Het in ongetwijfeld <ii> doeltreffendste voe* dingsprilikel tlio tot heden uilgevonden is. Sargol verhoogd bet gewicht doordat het nieuwe eellen vormt; het zorgt dat bet voedsel volkomen omgezet en opgeno men wordt, mét als resultaat stevige spie ren, gezond vïeesch eo gevulde lichaams vormen. Als L'w arbeid de sporen draagt van gebrek aaD zenuw kracht of vitaliteit, wendt. U dan tot Uw leverancier en vraagt een doos Geeft, nieuwe krocht en levenslust bij bloed armoede,'zenuwzwakte, algemeene slapte. Sargol per doos voldoende voor 1 week flJS Sargoibuur (r, doozen) 11 weken fo.— Eiauht verzegelde verpukking. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten en bij de Imp.: Kuypers Co., Prinsengr. 983, A'dam. te MIDDELBURG bij SCHULTE THIEME en N V. vli. SCHULTE Co., Lange Delft. treft, door de "Nederiandsche deskundi gen, die zich inet het malariavraagsluk stuk bezig houden, aangenomen, dat ver betering van den waterafvoer in de pol ders, drainage der landen met gelijk tijdige opruiming van greppels, alsmede vermeerderde welvaart en als gevolg daarvan weder betere huisvesting, eene rol spelen Maar vast staal, zooals in de laatste weken bepaaldelijk daaromtrent ingestel de onderzoekingen nog weder 'hebben aangetoond, dat de Anopheles maculi- penuis zijnde de muggensoort, welke de besmetting van den eenen mensch op den anderen overbrengt nog aller- wege in Zeeland voorkomt en dus nog al- lerwege in kreken, slooten en greppels broedplaatsen moet kunnen vinden, zoo dal verbetering van den waterafvoer niet de eenige oorzaak van het verdwijnen der ziekte kunnen zijn, al werkt elke ver betering van de hygiënische toestanden daartoe, evenals bij dc bestrijding van alle andere infectieziekten, zeker mede, Rel niet meer voorkomen van kiem- dragers, 'dus van levende besmettings bronnen, kan die oorzaak evenmin zijn. Personen, die elders zijn besmei. maar wier ziekte hier pas uitbreekt, worden In Zeeland telkens nog door de geneeskun digen waargenomen In dc mobilisatie- jaren waren zij zelfs iu niet geringen ge tale aanwezig onder de in Zeeuwsch- Vlaanderen, op Walcheren en in Zuid- Beveland gelegen militairen. Maar van de burgerbevollcing zijn toen slechts zeer enkelen besmet geworden En ook die ge vallen zijn voorbijgegaan Blijvende bron nen van besmetting zijn blijkbaar niet ontstaan. Hel malaria-vraagstuk is nog vol on opgeloste problemen Maai- het is mis schien mogelijk en dan op allerlei gron den in hel belang van Nederland zeer ge- wenscht, dat op het thans door Dr. - d'Hérelle aangeroerde punt zooveel mo gelijk licht worde ontstoken Mitsdien eroorloof ik mij de boven reeds gestelde 'raag te doen KERKNIEUWS. Gerei Kerk. Bedankt voor het beroep naar Anna- Jacobapoldcr, door cand J. Altema te IJlsl RECHTZAKEN. l)e Staatscrt. van 15 Aug. bevat het volgende goedgekeurde, bijzondere regle ment van het kantongerecht te Goes Art 1. Terechtzittingen worden gehou den op Dinsdag, ter behandeling van burger lijke-, handels-, arboids- en huurzaken, aanvangende om 10 uur des voormiddags; Vrijdag, (er behandeling van strafzaken, aanvangende 0111 10 uur des voormiddags. Zitting wordt gehouden op Dinsdag, voor de buitengerechtelijke werkzaamhe den, aanvangende dos voormiddags om 11 uur Art. 2 Op den verjaardag des Ko- nings, den Nieuwjaarsdag, de beide "Kerst-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1