Set. «EP b uitenlan d. advertentiEn. mi €mEM3M gevolgd door op haar gepleegde poging j Belgische en Japansche regeering en ver tot doodslag, onder de gemeente Sou- volgens naar Berlijn geseind. burg op 9 Juni j.l. gepleegd In deze zaak zullen,zes getuigen wor den gehoord, waaronder één deskundige. Den Officier van Justitie alhier zijn voorgeleid A. W>. L,', 34 jaar, wo nende te Rotterdam, verdacht van dief stal te Vlissingen, op 25 Juni j.l,; R B., 36 j., van beroep werkman, gedo micilieerd te Groningen, verdacht van overtr. art. 432 W. v. Str., te Vlissingen, op 12 Augustus j.l.; IT. L., 19 j. veedrijver, en E. F., 32 j., eveneens veedrijver, beiden wonende te Middelburg, verdacht van diefstal, in den nacht vam 7 op 8 Augustus j.l. Alle verdachten zijn na verhoor over gebracht naar het Iluis van Bewaring. Tol 6 jnaanden gevangenisstraf werd dc 48-jarige gewezen opzichter der ge meente Rotterdam veroordeeld, die ten nadeele van de stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Rotterdam f4000 heeft verduisterd. VFKKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. 'Ind. Stoomvaartlijnen. Kambangan 13 Aug v Suez Amster dam n. Java. Tjerimai, 13 Aug. te Gudvangen, wordt 16 Aug. v.mf 9 u. v. Spitsbergen te Rot terdam verwacht. Prinses Juliana, 12 Ayg. v. Genua, Am sterdam n. Java. Slamat, p. 13 Aug. v.m1. 4 u. Point de Galle, Batavia n. Rotterdam. Johan de Wilt, p. 13 Aug. Ouessant, .Java n. Amsterdam. Kawi, p. 13 Aug. Finisterre, Rotter dam n. Java. Enggano, 11 Aug. te Penang, Amster dam n, Java. Siantar, p. 13 Aug. Sagres, Rotterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Veendam, p. 11 Aug. n.m. Oape Race, Rotterdam n. "New-York. Leerdam, 12 Aug. v. Havana, New- Orleans n. Rotterdam. IIET GARANTIEPACT. Gister is het tot stand gekomen ac- -coord tusschen Chamberlain en Briaud door den Engelschen kabinetsraad vol- vollcomen goedgekeurd. Briand heeft gis terenavond nog het antwoord aan ■Duitschland inzake het veiligheidsverdrag ter goedkeuring aan de Fransche regee ring voorgelegd. Uit beschouwingen van de Engelsche en Fransche bladen, blijkt dat inderdaad de twee ministers het alleen zijn eensge- worden over het antwoord op de Duit- sche nota ,<loch dat ten aanzien van het geheele pactvraagstuk fundamenteele meeningsverschillen blijven bestaan. En wel inzake het status jjuo waarvan En geland de waarborrging aan den Volken bond wil opdragen. Wat het antwoord betreft, betuigt dit waardeering voor Duitschland's ini tiatief om tol een veiligheidsverdrag te komen, hetwelk echter naar het oordeel van de geallieerden het verdrag van Ver sailles en de Rijnlandconventie onaange-. tast moeï laten. Voorts geeft de nota te kennen dat Duitschland onvoorwaardelijk tot $en Volkenbond dient toe te Heden, en ver klaart zij dat de tijd voor mondeiling overleg naar het inzicht der Geallieerden thans is aangebroken. Tot zoover de berichten uit Londen. De Fransche bladen gaan echter ver der en verzekeren dat reeds vier geval len zijn vastgesteld waarin Frankrijk het recht zal hebben op eigen gezag te han delen zonder den Volkenbond te vragen en zonder daartoe de toestemming van Engeland noodig te hebben. Deze gevallen zijnten eerste het over schrijden van ae grens door Duitsch land; ten tweede het binnenrukken van Duitsche troepenafdeel ingen in de ge- domilitairiseerde Rijnlandzone; ten der de het samentrekken van belangrijke troepenafdeelingen door Duitschland in de buurt van deze zone, waardoor het vermoeden van een offensieven aanval kan ontstaan ,ten vierde 't bouwen van vestingen en 't aanleggen van verster kingen ,die een militair karakter dragen. Voor overtredingen van minder ern- stigen aard zat Engeland zich, naar de „Malin" meldt, op het standpunt stellen dat sancties slechts op grond van een scheidsrechterlijke uitspraak kunnen wor den genomen. De formule hiervoor wordt' nog geheim gehouden. Wat betreft de arbilrageverdragen voor Oost Europa, schijnt men het in zoo ver eens te zijn dat deze' verdragen' gemeenschappelijk door Frankrijk enden Volkenbond zullen yvorden gegarandeerd, wat, naar men hoopt ook door Duitsch land zal worden aanvaard. De Fransche pers is verre van opti mistisch, daar men had gehoopt dat Engeland ook ten aanzien van het pact concessies zou doen, wat niet is geschied. Engeland wil zich alleen vinden tot ga rantie van de Westelijke grenzen, maar behoudt zich zijn volle vrijheid voor om bij conflicten in het Oosten onzijdig te blijven. Wat vrijwel overeenkomt met de beschouwingen in de Engelsche bladen. De tekst van het antwoord is onmid- OLIE UIT STEENKOOL. Ter aanvulling van hetgeen we gister meedeelden, laten we hier nog eenige bij zonderheden volgen over he'ge°n in Duitschland te dien opzichte gevonden is. De toepassing van de uitvinding van Bergiu1! is in het bijzonder ter sprake ge komen hij een bespreking die afgevaar digden der Duitsche mijneigenaars had den met den Pruisischen Minister van Handel over de opheffing van het sleen- kolenbedrijf. Men heeft voor dit proces vooral het oog op steenkool uit Neder-Silezië, die blijkbaar voor de productie van de Ber- gius'-olie hel geschiktst is De eerste on derzoekingen gaven een oliepercenlage 35 pel., terwijl het restproduct met succes aanwending kan vinden voor ver schillende induslrieele doeleinden Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat de regeeringsvertegen- woordiger heeft beloofd dat de Rcuisi- solie en de Rijksregeering tezamen zou den overwegen of er ook kapitaal ter beschikking zou kunnen gesteld worden voor de oprichting van een fabriek, die zicli op groote schaal kan bezighouden met dezen nieuwen vorm van oliewin ning. Er gaan zelfs' geruchten dat bpide regeeringen rce'ls 1.250.000 mark ter be schikking hebben .gesteld, onder voor waarde dat ,51 pet. van de aandeelen in de op te richten maatschappij in hare handen zou komen. Groote perspectieven zoo lezen we in een beschouwing in dc Msb. ziet de Duitsche wetenschappelijke wereld reeds geopend en 'l is merkwaardig kennis te nemen van de ontelbare artikelen en rap porten, die na het bekend worden van de resultaten der jaren lang binnen de muren der laboratoria genomen experi menten plotseling het licht zagen. Opti misten voorspellen al dat het nieuwe proces het mogelijk zal maken, dat Duitschland zich eerlang van benzine-im- porteur tot exporteur op groote schaal van dit artikel zak kunnen proclameeren. De prijs van het synthetische product zal -•naar beweerd wordt slechts een fractie uitmaken van dien. welke tot nu toe be taald werd. Men heeft berekend dat het vorige jaar 150.000 ton benzol en 360.000 ton benzine werden gebruikt in Duitsch land terwijl de behoefte voor dit jaar een totaal van 1 millioen ton zou berei ken. Hiervan zouden nagenoeg 800.000 ton van over de- grenzen moeten komen, hetgeen een bedrag vraagt van 200 mil lioen mark, een jaarlijks terugkeereude post op de passiefzijde van de handels balans! Wat zou het niet zijn wanneer deze post niet alleen ging verdwijnen, maar zelfs op de actiefzijde kwam te paraisseeren. Het onderzoekingswerk der Duitsche chemie op dit gebied dateert van ver scheidene jaren terug en resulteert in verschillende patenten. Het belangrijkste patent ,dat van prof. Bergius, is het eigendom van de Deutsche Erdöl und Kohlenverwerlungs A.G. te Berlijn. Deze maatschappij is onlangs tot een overeen komst gekomen met de bekende Badische Aniline en Sodafabriek, waarbij deze laat ste het recht verkreeg de Borgius-paten- ten tezamen met de belangrijke resulta ten harer eigen chemisten te exploitee- ren. Doch voor de verwerking en den afzet van de te verwachten groote hoeveelhe den olie en benzine is in de eerste plaats een uitgebreide handelsorganisatie noo dig. Deze echter is alleen te vinden bij het groote complex ondernemingen, dat door den naam Sdnnes gedekt worrdt. Dit geeft evenwel nieuwe beteekenis aan de transactie die dezer dagen bericht werd waarbij de aandeelen in de Stinnes Riebeck Montan Maatschappij, die ook op oliegebied haar werkzaamheden heeft, zijn overgegaan aan de Badische Aniline. Wat de plannen dezer laatste nu pre cies zijn is nog een open vraag, maar in Duitschland acht men het vertrouwen gewettigd in een zeer nabije toekomst vruchtbare resultaten tegemoet te zien. !het stakingsbeheer Een uitbreiding van de staking is er hel gevolg van. Te Pa rijs hebben 1500 bedienden van de Société Géuérale zich thans bij de staking aangesloten. Het is te verwachten, dat tliaus ge poogd zat worden de algemepne staking oor het bankbedrijf uit te roepen Intusschen zijn verschillende bood; schappen van de stakingslciding naar het buitenland vertrokken om internationa len steun en om te trachten de slaking ook over andere landen uit te breiden. In l bijzonder hoopt men de Belgische banken in dc beweging te betrekken. Gisterenmiddag heeft op de lijn Parijs—Boulogne sur.Mer weer eens een ernstig spoorweg ongeval plaats gehad doordat de machinist te hard reed Even voor Amiens liep de lokomolief uit de bocht en sleurde 3 wagens mee. Het aantal .dooden bedraagt elf, terwijl er ruim 50 gewonden zijn van wie 5 in levensgevaar verkeeren. Dc irein waar mee Briand uit Boulogne terugkeerde moest over een ander spoor geleid wor den, zoodat deze te half zeven inpiaats van 'te 3 (uur in Parijsi aankwam. Uit Duitschland De Berlijnsche correspondent van de „Daily Tel schrijft, dat men in ge zaghebbende Engelsche kringen te Ber lijn naar aanleiding van het zooeven gesloten Duitsch-Engelsche verdrag ver wacht. dat dit verdrag zeer spoedig een gunstige» invloed op den handel met jEngelaad zal hebben Het grootste voor deel voor Engeland is, dat het tegen woordige stelsel van invoerverboden niet langer zal worden toegepast, terwijl de Duitsche regeering zich heeft verplicht, in hel algemeen een welwillende houding tegenover Engelsche goederen aan nemen. Uit Oostenrijk. De Oostenrijksche Bondskanselier heeft het verzoek om toelating van Hit- derdie in Weenen wilde spreken, af gewezen, en alle grensstations verzocht ziju binnenkomst te verhinderen Uit Polen. Volgens een telegram uit Posen heeft het bestuur van den bond van Poolsche liandelsvereenigingen zijn leden verzocht de Messe te Dautzig te boy cotten. Uit Marokko. De vijand viel een convooi aan bij Issel Lahisa doch werd teruggeslagen. De Spanjaarden- verloren 13 dooden en gewonden. Uit de Ver. Staten. Donderdagmorgen hebben opnieuw Ku Klux Klan onlusten plaats gehad in Massasuchets welke nog ernstiger waren dan die van Maandag. De aan hangers der Ku Klux Klan gebruikten traan- en gasbommen, ter verdediging van hun bijeenkomst tegen vijandige toe schouwers. Er werd opnieuw gebruik gemaakt van vuurwapenen. Volgens een Exchange bericht werd eu 500 Klan-aan- liangers op een boerderij omsingeld door bijna 1000 tegenstanders. De onlusten braken uit, toen er met een steen gooid werd. Er zijn vele gewonden. Uit Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat uit West-Korea berichten komen over rampspoedige óverstroomingen ten ge volge van de hevige regens der laatste dagen. Er zijn reeds meer dan twinti; dooden. De treinenloop is gedeeltelijk onderbroken Negen ijzeren bruggen zijn ingestort. DE STRIJD IN MAROKKO. De Evening Standard verklaart van bevoegde militaire z(ijde te hebben ver nomen, dat Abd-el-Krim in den laatste» strijd zij'n hoofdmacht in reserve houdt, terwijl hij den strijd uilsluitend laat voeren door de opstandige stammen, die als hulptroepen dienst doen. Een feit is het in elk geval, dat van de zijde der Rif-Kabylen op het oogenblik zeer weinig artillerie wordt gebruikt, ofschoon Abd-el-Krim de ^beschikking moet heb ben over ten minste 100 stukken veld geschut, die op do Spaanschc troepen zijn buitgemaakt. Dil geschut is het ver beterde Fransche type van 7i/s c.M. kanonnen. Indien Abd-el-Krim over vol doende munitie beschikt om deze stuk ken in het gevecht te brengen .zullen de Franschcn moeilijke oogenblikken door maken. te meer daar deze kanonnen waarschijnlijk door Europeeschc offi cieren worden bediend. BEKNO PTE MEDE O EE LÏNGEN. Uit België In een stik'stoffabriek te Luik heeft een ontploffing plaats gehad. Een ar beider werd gedood terwijl er verschei dene gewonden zijn. Uit Frankrijk Zooals te venvachten was. heeft de ontmoedigende verklaring van cïe re geering omtrent de mogelijkheid van on derhandelen tusschen de bankdirccteu- - v. ren en ne stakingsleiding der beambten ellijk meegedeeld aan de Itahaansche, zijn weerslag gehad op de houding van MARKTBERICHTEN, Middelburg, 13 Aug. Op de groote veiling zijn de volgende prijzen besteed 68 K.G komkommers (groene) in totaal voor f 0.80; suikerboonen II f 4 10; gele wagenaars f0 01; dubbele prinsessen f4.20; enkele prinsessen f6.10; xva- genaar f 1; suikeri} I f 21 70, II f 12.10 III f7; Keswick I f 10.90; II f5.20 Blauwe eigenheimers f 3.20; Augurken I f 18.30; II f 11.10. III f3.80; IV f2.10 snijboonen I f4 20 alles per 100 K.G 30 stuks gele komkommers verkocht voor f 15. Zier ik ree. 13 Augs. Noteering van heden: tarwe f 13f 14, wintergerst niet aangevoerd, ohevaliergerst 13—13.85, ha ver niet gedaan, rogge idem, erwten (schokkers) 1823.50, erwten (kleine) 17.50, alles per 100 K.G aardappelen (Eigenheimers) per 70 K.G. 1.80, weinig handel. Kipeieren 7.707.85, eendeieren 7.60 7.80, kalkoeneieren 9—9.25. Aanvoer 10.000 stuks. Boter 1.411.51. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een lang durig lijden, nogonver\ aohts, onze geliefde Echtgenoot, Vader Behuwd-en Grootvader FRAN CISCOS JACOBUS WITTE, in den ouderdom van 62 jaar Uit aller naam, E. WITTEKerssen. Middelbare-, 14 Aug. 1925. Algemeene kennisgeving. .VRAAGT UITGEBBBDE CABSAUtUSr. e EISCHT DEN NAAM„SlCftESI"0P DE VERPAKKING. - Heden overleed na een kortstondig lijden mijn lieve Man, de Heer JAN TOLLENAAR, in den ouderdom van bijna 27 jaren. Zijne diepbedroefde vrouw, N. TOLLENAAR— Lampier. Middelburg, 13 Aug. 1925. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed tot ons diep leedwezen onze zeer geachte Collega en Vriend de Heer J. TOLLENAAR, Teekenaar v/h. Kadaster al hier, in den ouderdom van 26 jaar. Personeel Kadaster en Hypotheken, Middelburg, 13 Aug. 1925. In de advertentie in ons blad van gister betreffende het vormen van een voorloopig Comité door de leden van den Arineraad te Mid delburg staat als lid vermeld de Heer H. L. WIENER, dit moet zijn: H. L. WIESSNER. VOLLE aAKAMTJt nyEnfllU-CmfABRIEK.DE. U5EL-' OICREfl Ondergeteekende verwacht half September een lading Duitsche Kachelkolen en Eierkolen. Tijdens de lossing lage prijzen. Beleefd aanbevelend L. JOOSSE. Nieuw- en St. Jooslana. De Notaris J. C. BL Al'POT TEN CATE zal op WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925. des namiddags te twee uur. op de Hofstede, be woond door den Heer ANTHEU- NIS DEKKER te Kleverskerke, in het OPENBAAR VERKOOPEN: Bruin bles Merriepaard. oud 2 jaar, 4 baatgevende Melkkoeien, 1 Kalfvaars, 1 anderhalfjarige Vaars, 1 Vaarskalf, 30 Kippen. Kuikens Marktwagentje op veeren, Menwa- gen op ijzeren as, Lemoenkar op veeren, Eénpaardscoksploeg, hou ten en ijzeren Eggen, Rolblok, Veldslee, Rosmolen met stangen, Stroosnijmolen (voor hand- en paardekracht), Peëemnolen (voor id.), Meelmolen (voor id.), Hand- blok, Slcepbord, goede Veldslee- borden, Geeselstoel, 1 en 2 p. Zwingen. Afsteker, Lemoen, Wa- genzeil, Ponger, Watervat 600 L., Slijpsteen, Vleeschblok, Ladders, Kuikenrennen, Paarde- en Koedek- ken, IJz. Graanbak 5 H.L., Hooi- zaag. Boogzaag. Ilandgereedschap- pen, Rieten- en andere Manden, Bascule met Gewichten, Honden hok Stcenen Varkensbak, Erwten- pik, Graan- en Aardappelzakken, halve H L., Kalverkrat, Paarde- want, w.o. 4 Gareelen, 1 als nieuw, Broek, 3 Hoofdstellen, 3 Draagkussens, groot Vliegenkleed, Loeuje, Paardekettingen, Strengen, enz., Reep met Blokken, Spekstan- der. Karn met Pols, Victoriakarn, MeikonIroomer (Melotte), Boter- tobben, Roomemmer, Schalen met Balans, Boterkorven, Emmers, Roomtonnen, Trachter met Zeeft, Lantaarns, droge Mutsaards; eenig Huisraad, als: Lamp, Spiegels, Pot ten en Pannen, en al hetgeen ver der zal worden gepresenteerd, be- ■nevens Vruchten Ic Velde, als Tarwe. Haver, Bruine Boonen, Kla vers, Suikerbieten, Aardappelen, Et- en Nagras. Geen stalling. Bergplaats voor fietsen. BETER, GOEDKOOPER, VOORDEEUGER Dan de Buitenlandsche. Zonder zoeten of zeepsmaak. Vooraan den voet gemeten schoeisel is het vertrouwde adres TIMMERMAN - Vlissingen. Bellamypark, hoek Kerkstraat. Attesten van H.FI. Doctoren ter inzage. Wegens verkleining van be drijf door den Heer W. WON- DERGEM en overneming van zijn Vaders beestiaal is de verkooping van den inspan op de Hofstede „Schooneveld", onder Souburg, nader bepaald op Woensdag 30 September 1925. Notaris ITTMANN. Op Woensdag den 19en Augus tus 1925 zal men trachten aan te besteden het verbouwen van het Winkelpand in de L. Delft 8114-115 alhier. Bestek met twee teekeningen is tegen f 2.50 verkrijgbaar Vlisp. straat K 44, alhier.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3