BEI RSNOTEERING VAN IIECEN. AMSTERDAM, 14 Augs. (Slolkoers). 6 pCt. Nederland 1923 103 één zes tiende, 6 pCf Nederland 1022 102 vijf tien zestiende; 5 pCt Nederland 1918 100 vijftien zestiende;1 4J/2 pCt. Nederl. 1917 98i/g2»/a pCt Ned. W. Schuld 61 elf zestiende; 3 pCt. do. Oblig. 713/i; 3 pCL do. CertiF. 74%. Cert. "Ned. Hand Mij* 13lVi; Aaud. Ned. Ind. Handelsb. MOV»; Aand. Kol Bank 172*/*—173%; Kon Petr. Aand I369i/ï 376, Gccons. Hollandsche 157 '160, Cult. Mij. Vorstenlanden 152—153; Handelsv Amsterdam 499.i/gi504; Java- sehc Cultuur 319i/?, Aand. Deli Maatsch; 401—403: Amsterd. Rubber 283—289. Ned Amerik. Vaart 67Vi; Ned. Scheep vaartunie 11 Is'8Kon Holl. Lloyd 10 15: Kon. Ned. Stoomb Mij. 67; Aand. Paketvaart 1693/*; Bank Associatie 42Y&- Gouda A SVg; Philips A. 426tys; Jur- gens A. 128i/3-132. Anaconda 86 één zestiende; Steels 120; Eric 331/4Southern Railway 993/tCom mon Marine 9 negen zestiende; Maxwell Gr. C. v. A. 6 vijf zestiende; Maxwell Laud Cert. v. 1 Bonds 161/3—17. Prolongatie 3i/2. Russen Obl. 1880 2 één zestiende; Consols 1 één zestiende, Hope Sb/g. Markt sluit vast. Wisselkoersen Londen 12.067s; Berlijn 0.591272, Wee- nen 0 003505, Parijs JI.6O1/2; Brussel II.171/2; Dollar Cable 2.48%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door liet Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Aug. Hoogste barometerstand 771.3 te Blacksod. Laagste barometerstand 754.8 te Röst. Verwachting van den avond van 14 lot den avond van 15 dezer Zwakke veranderlijke wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Thermoineterstand alhier 's morgens 9 uur 70 gr., 12 u 72 gr3 u. 74 gr. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag 21 •300G WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) to Aug. v.ni 16 n.m 11 45 12 38 1 21 1 56 2 28 2.59 3 83 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Ylis- üngen.) Rotterdamsche Bankvereeniging hebben op al hun kantoren hun kassen openge steld voor de stortingen van bedragen tot leniging van de stormschade In Borcitlo. Deze bedragen worden gratis gegireerd naar het kantoor van de National Bank vereeniging te Borculo en zullen in de groote Dagbladen verantwoord worden. Een oproep in Zeeland. In hel Prov. Blad van Zeeland is op genomen de volgende circulaire van 13 Augustus 1925 Aan heeren burgemeesters in Zeeland. Ilet zal U uit de bladen bekend zijn, welk een ernstige ramp enkele streken van ons land dezer dagen heeft getrof fen. Naar hel mij voorkomt, mogen zich de Zeeuwen, wier gewest werd gespaard, zeker niet onthouden van sleuuver- leening ten bate hunner landgeuooten, wier lot ook bet hunne had kunnen zijn. Ik meen daarom een beroep tel moeten doen op Uwe medewerking, opdat ten bate der slachtoffers in Uwe gemeente (voor zoover daarvoor nog geene maat regelen-zijn getroffen eene "inzameling worde gehouden. De wijze, waarop dit het best zal kunnen geschieden, kan ge voegelijk aan Uw beleid worden over gelaten. Ten einde de alleszins gewensch- te eenheid op het gebied der steunver- leening te bevorderen, verzoek ik U, de gelden over te maken aan liet adres van den penningmeester van het Provinci aal "Watersnood-Comité in Zeeland mr. J. F. van Deinse .Balans, Middelburg, die zal zorg dragen voor doorzending der gelden aan het daarvoor bestemde officiëele lichaam. De "Wild.-Commissaris der Koningin in Zeeland. DIELEMA.V. DE OORZAAK VAN DEN CYCLOON. De weerkundige medewerker van het „Vaderland'' schrijft over de gebeurte nissen van Maandag als natuurverschijn sel o.a. het volgende Gaan wij de uitvoerige berichten na, dan blijkt dat de hevigste verschijnselen en grootste verwoestingen zijn voorgeko men irt drie deel/en van ons land, t w. een streek bij Bergen op Zoom en Roo sendaal, een streek, waarvan Zeeland in N-Br. het middelpunt vormt en het ge deelte van den Gelderschen Achterhoek, waar Borculo hel voornaamste centrum van vormt I. "usschen de tweede en derde streek ligt dan nog een vierde klein ge bied bij Didam. Op de kaart gezien blijken deze vier gebieden te liggen op een rechte lijn, die een richting heeft van W.Z.W. naar O.N.O., nauwkeuriger Z 60 gr. Wt—N 60 gr. O. In deze vier streken is het onweer losgebroken op tijdstippen, die niet zoo ver uiteen liggen, .meest tusschen 6 en 8 uur 's avonds (5—7 middelb. tijd), d. ongeveer, ten tijde van een maximum- phase in de warmte-onweders Aan beide zijden van deze lijn kwamen wel on we ders voor, maar van mindere hevigheid. Alle droegen min of meer het karakter van plaatselijke buien, zoodat talrijke haarden van electrische ontladingen voor kwamen. Buiten de streken van de groote verwoestingen, waar men uit den aard der zaak op iets anders had te letten dan op meteorologische waarnemingen, heeft men beter acht geslagen op de verschijnselen. De berichten stemmen overeen op het punt van de wijze, waarop de electrische verschijnselen zich voordeden Men zag meest een ongewoon groot aantal lichl- flikkeringen het licht niet van den he mel", en dgl uitlatingen) maar men hoorde weinig donder. Eeu betrouwbaar waarnemer te Den Haag kreeg den in druk, dat de ontladingen meest boven in de wolken plaats hadden. Schrijver van deze regelen zag vele malen in de wolken ontladingen, die van één punt tal- looze kronkelepde lijnen in alle richtingen uitstraalden De meeste ontladingen wa ren opflikkeringen van een paarsblauw licht. De wijze, waarop "het geonweerd heeft, was in ieder geval iets buitenge woons In de tweede plaats is in de verwoes te streken opgemerkt, dal neergevelde boomen wijzen op kringvormige wind- stooten. Hier hadden wij dus te doen met hoozen Het zou van groot belang zijn, dat vóór het qpruimen van omge waaide boomen, daaromtrent nauwkeu rige waarnemingen worden gedaan. Verder valt op de buitengewone kracht van den wind in de verwoeste streken Daar de beruchte Novemberstorm wind snelheden heeft voortgebracht van hoog stens 50 meter per seconde, waarbij niet zulke beschadigingen zijn aangericht als thans, moeten de windstooten veel hooger worden geschat, maar men kan er slechts met de muts naar gooien Blijft ten slotte over een verklaring te vinden voor de ontzettende uitbarsting der elementen Om hiertoe te komen moet in aanmerking worden genomen, dat tevoren de temperatuur zeer hoog is geweest Tof ver in oostelijke richting over het vasteland (Berlijn hooger dan 35 gr C.) Een buitengewone overvorwar- ming van de onderste luchtlagen over een zeer groot gebied met een verbreking an het stabiele evenwicht tusschen de lagere en hoogere luchtlagen is daarvan het gevolg geweest Dit veroorzaakt dan een naar boven stijgen van de warme lucht De koudere, omringende lucht dringt zich onder de warme, tilt dezC op. waarbij wolkenvorming plaats heeft. Dit toestroomen van de koude lucht heeft gewoonlijk plaats met groote kracht Dat alles nu is gegaan met meer dan buiten gewone krachtis te verklaren, door aan te nemen, dat enorme massa's warme lucht opgestegen zijn, waarbij de toestroo- mende lucht wellicht slechts langs smalle banen kon toestroomen en dit dus met razende snelheid heeft moeten doen. Dat in ieder geval veel koude lucht is toege stroomd, wordt bewezen door de sterke afkoeling na Zondag en Maandag en den mist, die kater is opgetreden De groote duisternis tijdens het weer is eensdeels een gevolg van de enorme dikte van de gevormde wolken laag, anderdeels van de dichtheid van de wolken zelve door de buitengewone sterke condensatie van den waterdamp - Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Hoogduitsche taal M.O.A., de heer A. J. Engering te Vlissingen. - Geslaagd op het federatie-examen voor Engelsche Handelscorrespondentie, mej E. J. M. Peman Kakebeeke te Goes. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. mej. M. van Boven te Ier se ke. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Gisfereu werd de Vlissingen aanbesteed het moderniseeron der étala ge- en winkelruimte in pand Kleine Markt 15. Het werk werd gegund aau den minste inschrijver den lieer J. Post voor f 4787. Het uitvoeren van de schilderwer ken aan liet raadhuis ,de vakschool voor meisjes en de Rijkslandbouwwinterschool le G o e s is door B. en W. gegund aan den Iaagsten inschrijver H. Vissers aldaar. AFLOOP 'VERPACHTING. Ten overstaan van den notaris H. \V eervoort te 's-Gravenpolder werd Donderdag voor het burgerlijk arm bestuur openbaar voor 5 jaar verpacht 22 31.30 H A bouwland in de gemeenten Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, 's H. Abtskerke, Kapelle en Kloetinge voor de som van f 5208 44 per jaar. De prijzen varieerden van f 63 tol f 121 per 39.24 Ar NAGEKOMEN BERICHTEN, EEN RELLETJE. Tegen den visch- en fruithandelaar Kouwenberg Jan Pieter Heijeslraat 83 te Amsterdam was een rechterlijk vonnis gewezen, dat hij zijn woning moest ont ruimen. Heden Werd dit vonnis geëxecu teerd door den deurwaarder A. Deze stuitte daarbij op verzet van den bewo ner. Buurtgeuooten trokken voor hem partij waardoor de deurwaarder zich ge noodzaakt zag politie/iutp te vragen. Deze was te paard als te voet weldra ter plaatse. Toen uit de samengeschoold© menigte met steenen werd gegooid, die daar de straat was opgebroken,maair voor het oprapen waren, werd de menig te verspreid. De vischhaudelaar werd 'door de politie tijdelijk naar het politie posthuis in de Borgerstraat gebracht. Zijn vrouw, die een zenuwtoeval had gekre gen. werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De inboedel werd daarna op straal gezel. ONDER DE TRAM. Hedenmorgen omstreeks 9 uur reed te Berkum bij Zwolle een wagjetn uit Oud- Leuzen naar de markt te Zwolle, toen ter hoogte van de Berkumersluis het paard schrok yoor de juist passeerende stoom tram met het ge.volg dat het dochtertje van den heer P. uit Voorst uit den wa gen viel en onder de tram geraakte Het linkerbeen werd geheel verbrijzeld. In het Sof ia-ziekenhuis te Zwolle moest lot afzetten van het linkerbeen worden overgegaan, terwijl het rechter been op verschillende plaatsen gebroken is. De toestand van het kind is zeer. zorg wekkend. LAATSTE BERICHTEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Gistermiddag reed op den Muider- straatweg de 17 jarige jongedame J K. uil Rotterdam op haar rijwiel in de rich ting Amsterdam. Zij werd achterop ge reden door een auto van den heer BI. uit Amsterdam. Deze wilde uitwijken yoor een vrachtauto die uit tegenovergestelde richting kwam en reed daarbij op het fietspad. Daardoor werd de wielrijdstèr aangereden welke onder de auto terecht kwam Met een schedelbreuk werd zij naar een ziekenhuis vervoerd, I-Iaar toe stand is ernstig.riTegen den heer B. is proces verbaal opgemaakt. NOODWONINGEN TE BORCULO. Naar wij vernemen is de noodwoning- voorziening te Borculo opgedragen aan de N.V, Bouw- en Houthandel Mij. „Pa- dox'" te Warmond. Reeds is een eerste treinzending met bouwmaterialen, naai de geteisterde streken vertrokken. DE MALAISE IN DE LIMBURGSCHE "MIJNEN. Zooals reeds bekend heeft de directie van de Staatsmijnen le Heerlen, het Ioopende arbeidscontract legen 1 October a.s opgezegd Thans gaan de directies van de particuliere mijnen over tot het geven van ontslag aan arbeiders. Op de „Oranje-Nassau mijn I" zijn 167 en op de mijn „Loura" der Vereeniging Eijgen- hoeve een 10 tal arbeiders onslugen. In welingelichte kringen gelooft men dat nog meer ontslag aanzeggingen zul len volgen. Op de Staatsmijnen zijn geen ontslagaanzeggingen geschied daar wor den nog nieuwe arbeidskrachten aange nomen. BEURSOVERZTOHT. AMSTERDAM, 14 Augs. De belangstel ling voor rubber waarden was heden weer gaande gemaakt door de verdere prijs verheffing van rubber in de ochtenduren Tegelijk dat de handel een verruiming onderging, volgden de koersen een op gaande beweging. De fondsenmarkt ken merkte zich trouwens toch door een al geheel vaste beursfendenzj welke goed tot uitdrukking kwam in hel koersverloop van olieaandceleu .waarvan Koninklijken onder beurstijd eeuige procenten konden' avanceeren. GeconsoJideerden waren maar weinig veranderd. Gunstig gedisponeerd waren de sui kerfondsen, hetgeen in de eerste plaats bleek in de prijszetting van II. V. A., die thans weer eens hoven 500 kwamen. Tabakken lieten zicheveneens van eeu goedenJvant kennciyvooral was tfit het geval met Seuembah. Van de Nederlandsche Industriceleiï golden de gewone Jurgens eerder iels rfger. Op de Amerikaansche markt ^ging nogal wat om in gewone Wabash, die prijshou dend waren. Voor verschillende andere spoorwegfehares bestond vraag. Er is evenwel le weinig materiaal voorhanden, dan dat de affaire in deze fondsen be paald omvangrijk kan worden. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Augs. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren Londen 12.067s (12.073/,). Berlijn 0.59127? (0.59177a)- Parijs ll.GOi/a- (11.61). Brussel 11.1772 (11.21i/2). Zwitserland 48.271/2 (18.31). Weenen 0.003505 (0 003505). Kopenhagen 56.85 (56.877*). Stockholm 66.85 (66.85). Oslo 45.85 (46. New-York 2.48s/8 (2.48%). x DE SCHULDEN KWESTIE. LONDEN, 1-1 Augs. V.D. De geruchten dal een spoedige oplossing der schul denkwestie met Frankrijk verwacht kan worden, worden echter door het Britsche ministerie 'voor de schatkist niet be vestigd. VULKAAN IN JAPAN. LONDEN, 11 Aug. V.D. Uit Tokio wordt geseind dat de vulkaan Shirane, nabij het meer .Chuzenji, hevig errup- leert. De keizer en de Keizerin ver toeven te Nikko in de nabijheid ,doch er wordt geen gevaar voor hen gemeld. CHARLIE CHAPLIN. LONDEN, l i Augs. V.D. Uit New-Vork wordt gemeld, dat Charlie Chaplin lij dende is aan een hartkwaal, hij moet verscheidene dagen het bed houden. BEKENDMAKINGEN. INSCHRIJVING LEERLINGEN VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Weihouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis a. dat de inschrijving van leerlingen voor den cursus 1925—1926 van het vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag, 18 Augustus 1925, des avonds van 7 lot 9 uur, in een der lokalen van school B aan de Nieuwe Haven (ingaug zijde "Badhuis); b. dal het vervolgonderwijs wordt ge geven aan jongens en'meisjes gezamen lijk, en de cursusduur is bepaald op 2 jaren; c. dat leerlingen der Industrie- en Huishoudschool, Ambachtsschool en Avondschool voor Nijverheidsonderwijs niet tot het vervolgonderwijs zullen kun nen worden toegelaten; d. dat de leerlingen van den cursus 1924—1925, indien zij ook de lessen van den. cursus 1925—1926 wensehen te volgen, zich opnieuw behooren aan te melden e. dat de lessen zullen aanvangen op Woensdag, 2 September 1925, des avonds te 7 uur. Middelburg, den 11 Augustus 1925 Burgemeester en Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, io. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris, VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Woensdagmorgen omstreeks 10 uur zijn te Delft twee onbewoonde wonin gen nabij het Koningsplein, eigendom van 't rijk, waarin door de jeugd ergerlijk was huisgehouden, onder donderend geraas ingestort. Er vielen geen persoonlijke on gelukken voor. Dinsdagavond heeft te Katwijk aan Zee in de Annastraat de echtgenoote van den heer B. van D. een brandende pe troleumlamp laten vallen, welke terecht kwam op het naast haar staand 11-jarig dochtertje. De kleeren van dit meisje geraakten in brand en eveneens de klee ren van de moeder, Joen zij poogde de vlammen te blusschen. Toegesnelde bu ren hebben met behulp van water bij de moeder de vlammen gedoofd en bij het meisje door het afrukken van de kleeren. De moeder kwam er vrij goed af. Het meisje kreeg echter hevige brand wonden. Zij is na voorloopig door eenige doctoren te zijn behandeld, naar het aca demisch ziekenhuis le Leiden overge bracht. (Vad.) Mevr. K. S. le Den Ilaag liep Don derdagnacht op 't Rijswijkscheplein meL de Jiets. aan haar hand, toen een indivi du, op de fiets, haar een handtaschje ontrukte en gr mede vandoor ging. Toe-' vallig werd d't opgemerkt door een voor bijgaand heer, die pp de fiets van de dame den dief achterna zette. Ongeluk kigerwijs werd dit opgemerkt door een agent van politie ,want de man reed zon der licht en werd aangehouden en be keurd. De dief had door dit oponthoud voldoenden tijd om te ontkomen. Mej. de wed. F. L. Clarie, gel>. De Winier te Utrecht, die onlangs den 101- jarigen leeftijd bereikle, is overleden. - Donderdag is op verzoek van den commissaris van politie te Eindhoven te Nijmegen gearresteerd de 25-jarige kantoorbediende T. II. woonachtig cn werkzaam te Eindhoven, terzake van op lichting van een bedrag tfan f 300 en diefstal van een gouden dameshorloge ten nadeele van zijn meisje. Het horloge is door de recherche bij een hdFlogc- maker le Eindhoven in 'beslag genomen. De verdachte is na bekend te hebben in hechtenis gesteld. (Ing. Med.) Te Angeren, gem. Bemmél is de landbouwer J. v. O. door den bliksem gedood. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. In den Rijn is het lijk vaii een meisje van naar schatting 5 J 6 jaar oud gevondeu dat in een zak genaaid, was en op het hoofd een gapende wonde had waaruit men afleidt ,dat liet kind de schedel ingeslagen is. Vermoedelijk bevond hel lijk zich reeds 4 5 5 dagen in het water. Van den da- der(s) is nog geen spoor ontdekt. Een 2-jarig [dochtertje van den heer de Vr. le Velsen .wonende op een woon-1 schip, liggende in het Noordzeekanaal, zou op den wal naar vader uitzien De kleine trapte met de vetjes op een elec- Irischen kabel, die niet voldoende geïso leerd was en was dadelijk dood. Even ialer vond de moeder de kleine over den kabel liggen. Te Venlo heeft een hond zich door het graven vau een ondergrondschegang toegang tot een kippenren verschaft en daar 53 zware, kuikens doodgebeten. De schade wordt op ruim f lOOjeschat. 'Zondagmiddag is een 17-jarig meisje ouder SI. Nicolaasga aangerand. Het meisje is daarbij ernstig ihishandeld, doch kón, ook omdat een andere fiets rijder kwam aanrijden zicli van den aan rander ontdoen, die zich'per rijwiel uit de voeten maakte. Gistermiddag is als verdacht van deze aanranding te Ooslerzee aangehouden D. V., die Woensdagavond voor den bur gemeester een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is Donderdagmorgen ge vankelijk naar LeeuwJfden vervoerd cn ter beschikking van den officier van ju stitie gesteld. "Toen de heer S. te Arcen met zijn luxe auto rijdende was, bemerkte hij een benzinedamp, welke uit de auto kwam. Bij een direct tot stilstand bren gen, opende hij voor onderzoek de kleppen van de motorkast. Onmiddellijk sloeg een vlam hoog op; pogingen om te blusschen bleken vruchteloos. Naar achteren ziende, bemerkte de heer S., dat de geheele benzinetank brandde De auto brandde totaal uit. De schade, wel ke ongeveer achttienduizend gulden be loopt, wordt door assurantie gedekt- De rechtbank van Charlotienburg heeft gisteren een Nederlandsche vee handelaar, P. M. tot 500 mark boetaf veroordeeld. M. wilde onlangs voor een kennis in het station te Charlottenburg éen plaats reserveeren in den sneltrein naar Amsterdam, hoewel dit verboden is. Toen de conducteur hem daarop opmerk zaam maakte sloeg M hein in het ge zicht. Hij schold den man bovendien uit en gebruikte daarbij woorden, die volgens den voorzitter vermoedelijk op Nederlandsche veemarkten thuishoorden. (N. R. Crt.) - - Te Honiemon (Rusland) zijn vijf personen tijdens een onweer door den bliksem gedood en een zesde levensge vaarlijk gewond. AANRIJDING VAN °DE AUTO VAN DE KONINGIN. Door hel roekelooze rijden van een andere auto werd gisterenmiddag de auto, waarin de Koningin was gezeten bij het Aardhuis te Apeldoorn zeer licht aangereden. In de bocht van den weg trachtte een auto, die snel kwam aan rijden, een stilstaande auto voorbij tei rij den op het oogenblik, waarop juist de auto van tie Koningin de stilstaande auto passeerde. De chauffeur van 'tie Koningin kon door zeer krachtig remmen nog juist een botsing voorkomen. Er is proces-verbaal opgemaakt. PROMOTORS ZWENDEL. De Internationale UeTectivedienst van het Recherche Bureau „Utrecht"' te Rot terdam meldt ons sedert eenigen tijd zwendel op het spoor te zijn gekomen, waarvan een te Parijs woonachtig „ban kier" oud koffiereiziger de lioofcHhan is. Deze heeft o. a. in Nederland verschil lende minder gunstig bekend staande personen als agenten welke hem de slachtoffers aanbrengen. Zij geven voor, Belgisch kapitaal voorhandeu te hebben om een zaak om te zetten in een naam-, looze vennootschap, garandeeren dit ka pitaal, doch eerst moeten de noodige dui-' zenden francs gestort worden en blijft de rest achterwege. Hierop zijn verscheidene Nederland sche zakenmenschen in gegaan, hebben liet gevraagde gestort, doch zagen zich door ^uitblijven van gelden genoodzaakt hun zaken op te heffen, en anderen gin gen faiiliet. Daar het geheel een oplichterszaakje is, heeft het Bureau eerst te Parijs een onderzoek ingesteld en thans egn aan klacht doen indienen om zoodoende liet bestaan en verder werken van de combi natie onmogelijk te maken. RECHTZAKEN. Naar we vernemen, zal op Vrijdag 4 September a.s. ter niet openbare te rechtzitting der Arrondissements Recht bank alhier worden behandeld de strafzaak tegen A. F. I., werkman, 33 jaar, wonende te Middelburg, thans ge detineerd, beklaagd van het plegen van onzedelijke handelingen met een kind,

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2