1(0= 190 I Vrijdag 14 Augustus 1Ö256 168" Jaargang. ANT. BINNENLAND. RECLAME DOOR nUWEL' VAN PLAATSELIJKE POSTSTEMPELS. Het hoofdbestuur van de Alg. \'er- .eeniging voor Bloembollencultuur heelt op 6 dezer den volgenden brief verzon den aan Jiet Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenliage Uit onze plaatselijke afdeelingen, o.a. ;te Hillegom en te Sassenheim, vernamen wij dat door uw bestuur met de be sturen dier gemeenten onderhandeld wordt over hel plaatsen van mede- deelingeu in het randstempel van de poststempels der plaatselijke postkan toren, tegen een jaarlijksclie vergoeding. Dergelijke ihededeelingen, wttarvan de inhoud blijkbaar door de gemeentebe sturen zal worden vastgesteld, zouden dan bijvoorbeeld vermelden dat Hille gom het centrum der Hyacinlhencul- tuur is, dat te Lisse de beste Hyacinthen gekweekt worden, en dat te Voorhout de grootste Hyacinlhenbollen geleverd wor den. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke reclame hoe goed ook bedoeld geheel averechtsch zou zijn en slechts verwarring kan stichten. Bovendien wordt naar wij vernamen door een gemeente een Engelsch randschrift verlangd wat weliswaar rationeel is om dat de grootste belangen van den bollen- export in Engeland en Amerika liggen, maar anderzijds toch zeer bedenkelijk is omdat hetzelfde stempel ook gebruikt zal moeten worden voor de poststukken bestemd voor Nederland, Duitscliland en andere niet-Engelsche landen. Indien uw bestuur liefst als waar deering voor een bedrijf, dat iu zoo ruime mate gebruik maakt vJh post. te legraaf en telefoon als het bloemboilen- bedrijf aanleiding vond om de post stempels van één algemeene bijvoeging te voorzien waarin de aandacht op dc Nederlandsche bloembollen gevestigd werd, zou daartegen zeker geen bezwaar kunnen worden gemaakt. De poging om de verschillende ge- mèentebesturen tot het maken van re clame voor hunne gemeente als onder deel der bloembollenstreek "te bewegen schijnt ons al zeer weinig gelukkig De reclame-randschriften der verschillende gemeenten zullen met elkaar in strijd zijn, en een zeer ónjuisten indruk van den werkelijken toestand geven vooral daar men het geen enkel gemeentebe stuur ten kwade kan duiden als het van de aangeboden gelegenheid geen gebruik Snaakt. Wij veroorlooven ons derhalve uw hoofdbestuur dringend in overweging te geven af te zien van het voornemen om de verschillende gemeentebesturen in de bloembollenstreek in de gelegenheid le stellen om reclarae-ranttschriflen op de plaatselijke poststempels te doen plaat sen. (Wikbl. v bl. bollenclt.-) Uit Stad en Provincis. Uit Middelburg. De gisteren alhier gehouden straatcollecle onder de vreemdelingen ten bate Van de slachtoffers in de door den cycloon getroffen, plaatsen, heeft f390.92 opgebracht. Zooals bekend wordt de grond be stemd voor den nieuwen weg bij de Koepoort afgehaald van den dijk liggende bij den Arnemuidschen weg, welke dijk ook vroeger reeds ten deele is afge graven. Bij dit graafwerk heeft men thans een vrij lugubere vondst gedaan, en wel van een aantal doodshoofden en verdere deelen van geraamten waarbij een bijzonderheid werd ontdekt, name lijk dal rond de meeste doodshoofden een ijzeren ketting zat. die rond den hals moet hebben gezeten van de hier begraven personen.'Waar dit deel der gemeentegronden aldaar wei galgenveld is genoemd dringt zich de vraag naar voren of men hier ook kan 'te doen hebben met de overblijfselen 'van hier terechtgestelde misdadigers, maar dan zijn daar vermoedelijk vele jonge man nen onder geweest, want de tanden zijn nog gaaf en wit. Dat echter de geraam ten hier reeds lang moeten liggen blijkt o.i. uit de kettingen, die gemaakt moeten zijn, toen men dit alles nog met de hand deed. daar dc schakels ongelijk/ van groote zijn. Aan het einde van de meeste kettingen zit een pin; waaruit zou zijn vast te stellen dat de kettingen vast hebben gezeten aan een muur of een paal. De richting en ver dere ligging van de overblijfselen der ge raamten doet ons denken, dat men de hier begraven personen schots en scheef dooreen heeft gelegd en er op die wijze eon massagraf van heeft gemaakt. Wij schrijven van overblijfselen van geraam ten, daar nog geen enkel© geraamte in zijn geheel is gevonden. Inlusschen was men van plan hel omzichtige onlgra- vingswerk van dit deel van den dijk ver der voort te zeütcn om te onderzoeken of er nog meer aanwijzigingen omtrent deze vondst te vinden zijn. Uit goede bron vernemen wij nader, dat men hier zoo goed als zeker mei begraven gehangenen le doen heeft, om dat die „buiten" altijd aan een ketting werden opgehangen en de galg oudtijds aan de Arne stond De oude galg stond op de hoogle^vpn de hoeve Arneslein buiten den dijk, la ter na ongeveer 1620 werd de galg ver plaatst naar liet kanaal van Welzinge. Het is reeds eenigen tijd gele/den, dal wij iets schreven over de werkzaam heden voor de nieuwe brug, of beter den dam bij de Koepoort. Nog ongeveer een week denkt men noodig te hebben voor den aanvoer van den benoodigden grond voor ophooging van het terrein, waarna dc weg/bedekking kan worden aangebracht. Iiitusselicn zijn er reeds vele personen die zich een oordeel vel len over hel aanzien dat het geheel in de toekomst zal heblien en worden vooral de steenen muren, di geheel dicht zijn. veroordeeld Ofschoon onze verwachtin gen niet hoog gespannen zijn, willen wij niet mede doen met het beoordeelen van nog niet geheel af zijnd werk. Toen wij gisterenavond een kijkje gin gen nemen, waren wij nog getuige van een kwajongensstreek, waarvan gelukkig ernstige gevolgen uitbleven Een paar straatbengels brachten een bij het Mo lenwater staande gevulde kipkar aan hel rijden en deze reed in volle vaart den dam over naar den Singel Hier botste het wagentje aan tegen een daar staand leeg en beide werden gelukkig gestuil door een boom. waarop hel volle karretje omkapte. Zeker een gevaarlijk spelletje. Uit Vlissingen. Te Vlissingen is een vergade ring gehouden van de onlangs opgerichte Vereeniging tot behartiging van de be langen der Badplaats met vertegenwoor digers van de vereenigingen Vreemdelin genverkeer, Vlissingen Vooruit, Gemeen schappelijk Belaug, Boaz, Kunstkring 't Zuiden en van de Bierbrouwerij ,.De Mei boom" en enkele hotelhouders. Door den burgemeester, den heer van Woelderen, werd er op gewezen, dat er door de krachtige propaganda, steeds meer vreemdelingen naar Vlissingen ko men, en er nu een groot tekort aan hotel- en pensionruimte ontslaan,euvele. naar Middelburg of elders moesten wor den verwezen. Als we niet kunnen door gaan met de propaganda, is nieuwbouw, vooral ook van familiepensions, zeer noo dig, en het liefst zag spr. dit gedaan door Kissingers. Durven die het niet aan, dan moet men elders uitzien naar menschen, die het wel durven. Het eerst noodige is het oprichten van een combi natie of een vereeniging die gelden bijeen brengt voor het doen maken van plannen door een deskundige. Bfcsloten weixl, dat ieder de zaak in eigen kring zal'hespreken en dat men dan in een volgende vergadering vaste stek ken hoopt te kunnen steken. o Uit Zuid-Be re laad. De burgemeester van Ei*li and- Ba t h heeft eenige ingezetenen uitgenoo- digd met hem gezamenlijk te overleggen w3t in het belang der zwaar geteisterde bevolking te Borculo en omgeving kan worden gedaan. Uit Tholen. Zaterdag as. geeft het fanfare gezelschap „Concordia" te Tholen, ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan een festival, waaraan een achttal ge zelschappen, zoowel uit Zeeland als N. Brabant d eelnemen. Bij "die gelegenheid zal ten bate van den storm in N. Brabant en Gelderland een collecte wor den gehouden, waartoe de heer G. Am- sing hef initiatief nam. Tal van dames stelden zich beschikbaar. De heer A. J. "W. Smith heelt bereids een muziek- ensemble bij elkaar gekregen, die de da mes-collectanten zal vergezellen Te St. M a a r t e> n s d ij k zjjn -18 personen gedagvaard van het kantonge recht die bij de op 1 Juli gehouden ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal zich niet ter uit oefening van hun kiesrecht hebben aan gemeld. UitZeeuwsc h-V Iaanderen OD. Bij den aanvang der Donderdag gehouden raadsvergadering te Terncu- zen sprak de voorzitter met instem ming van den raad een betuiging van deelneming uit met de door de natuur- tampen in den aanvang dezer week ge troffenen, in bel bijzonder de bevolking van Borculo en het dorp Zeeland in de prov. Liraburg, daarbij aanstippende, dal de bewoners onzer gemeente, die gelukkig voor dergelijk lol gespaard ble ven, zeker ook niet zullen achterblij ven, om de getrolfenen daadwerkelijk te steunen. Benoemd werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer J J. Kaan. Op voorstel van den heer Van Riet werden B. en W. uitgenoodigd le on derhandelen met den eigenaar van een straatje le Driewegen, over overname door de gemeente (hetgeen de gemeenle- (raad vroeger geweigerd heeft onidat dit 4 Meter breede straatje niet aan de bouwverordening Voldoet), ten einde dit na overname vanwege de gemeente le verb arden en te rioleeren en de gelegen heid le openen, dal dit straatje wordt doorgetrokken en in die buurtschap bouwgrond beschikbaar zal komen, waar aan groote behoefte bestaat Aangenomen werd een voorstel van B en W. lot hel bestraten en rioleeren van een gedeelte der Scheldekade en om in verband met de voorgenomen ver betering van de bestrating der Dijkstraat voor hel door den raad beschikbaar gestelde bedrag van f 3000 te beginnen met het leggen van trottoirs van basal- ilinetegels, hetgeen opruimen "der parti culiere stoepen tengevolge zal moeten jhebben. Nog werd in beginsel besloten tot hel verbouwen van de voormalige open bare school A tol gymnastieklokaal eu over een breedte van 2 tegenwoordige schoollokalen tot politiebureau Ten slotte is aan B en W. een cre- diel van f 6000 toegestaan voor het aan- lcoopen ecner auto-motorbrandspuit Gisteren had de schoonmaakster van de kopschool te Ter neuzen, mej Van der Sneppen, het ongeluk bij het reinigen der ruiten van de bovenver dieping van dc trapladder le vallen, waardoor zij door het openstaande raam op liet plein voor de school terecht kwam. Toen men bij haar kwam, bleek zij aan het gelaat verwond en waren hare beide beenen boven den enkel gebroken Zij is ter verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER. De penningmeester van het Prov. Wa tersnood-comité in "'Zeeland ontving de navolgende giften voor Borculo en an dere plaatsen N. X. 13.50; I-C. de V. f 10; N'. H. M. L. f 10; F. 110, personeel Stadhuis f8; K. fl; Mevr. M. P. d. W. K. f5; N. O f2.50, A. H. f2; Mevr. .G. P. f25; B. L. F. N. f6; N. N. f6.50; dr. J. G, de M. te I. f5; P. J. B. f200. KERKNIEUWS. Dc Bisschop van Breda heeft tol kapelaan te Iiontenissc benoemd den h eer Cyr. van Duyse, priester van het Seminarie. Een Jan dc Bakker raam te Woerden. Het college van kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. gemeente te Woerden hebben met instemming van den kerkeraad te dezer plaatse efen circu laire lot de verschillende kerkeraden ge richt, waarin het eraan herinnert dat '115 Sept '25 vier honderd jaren geleden zal zijn dat Jan de Bakker, in 1199 te Woer den geboren, op den brandstapel te 's-Gravenhage voor het protestantisme zijn leven liet. Een comité in Den Haag verzamelt gel den voor een gedenkraam in de Groote Kerk aldaar. Het college van kerkvoogden en uota- belen der Ned. Herv. gemeente te Woer den meent echter met alle bescheiden heid, dat zulk een herdenkingsraam in de allereerste plaats te „Woerden thuis be hoort eu niet in Den Haag. Woerden toch is de plaats waar Jan de Bakker geboren is en jarenlang ge leefd en gewerkt heeft. Jn Den Haag liet deze man om des geloofswille zijn leven- KUNST EN WETENSCHAPPEN. Op de bovenvoorzaal van ,,De Steen- rotse" alhier zal van-15 Aug.—15 Sept. een tentoonstelling worden gehouden van aquarellen van mej. M. A. v. d. Harst te Domburg. Men schrijft ons uit Domburg' Donderdagavond hield de heer Bret- tani uit Deu Haag een voordracht van gewijde kunst in de Ned. Herv. Kerk tc Domburg. Als eerste nummer van zijn programma kondigde hij aan den 103en Psalm in dc oude Statenvertaling Aanstonds „had" de heer B. zijn gehoor met ziju rijk orgaan en prachtige dictie. Hoe hield hij eigen persoonlijkheid terug en liet alleen de sobere eu machtige bude Bijbeltaal spreken! Heel leer ging het daarna over in een vertellen van den dichter Adama van Scheltema. Het was den spreker alsof hij zijn vriend tegenwoordig voelde. Allen leefden mede het zoeken en verlangen van deu jong gestorven dichter. liet best achtte de heer B. dit uitgedrukt in Scheltema's „Afscheid". Heel mooi gat hij de teere resonanties van dit heerlijke vers Bach's „Wcnn fell einmal solt scheiden", door het orgel, droeg de wijding verder Van Adama van Scheltema gaf de heer B. daarna nog vijf ernstige gedichten, eindigende met dat dicp-ontroerende „De Vlucht". Na enkele minuten pauze vólgde een korte inleiding over Vondel s poëzie en hel zeggen van enkele gedeelten van de „Gysbrechl van Aomstel" de Rey der Edeliugen, de droom van Badelocli cn de Rey van Klaerissen. Sonoor, vol 'fijne accenten klonken deze onvolprezen Reven door liet stille kerkruim Vooral de Droom van Badeloch was rijk aan dramatische bewogenheid, en de ldank- ftvcelde van dat „O Kerstnacht, schooner dan de dagen", zal menigeen een openba ring zijn geweest. Spr. eindigde met den jubileerenden 150en Psalm Het wasvoor de ademloos luistereude hoorders een avond rijk aan waarachtig genieten Ook zij zullen deu heer Bretlani zeer gaarne nog meermalen le Domburg of elders hooren Een New-Yorksch advocaat, bewon deraar van de Ilollandsche molens, is in onderhandeling om den Btaricumscheir molen aan le lcoopen. llij wil dezen als curiositeit meenemen naar Amerika en plaatsen op zijn landgoed aan de Hud son. Zoo zie je, zegt de boer, wat ze hier nie 'meer lusten o- Een monument voor Sarah Bernhardt. Na den dood van Sarah Bernhardt is een comité gevormd, dat zich ten doel steil een monument te Parijs op le richten, om daardoor de nagedachtenis van de groote tragedienne te eeren. Er werd een inschrijving geopend om de- bo- noodigde gelden bijeen te brengen De beeldhouwer I'rangois Sicard, kreeg op dracht een beeld van de kunstenares te maken. Het monument nadert thans, naar „Comoedia" bericht, zijn voltooiing. Hel stelt Sarah Bernhardt voor In Yle rol van Phèdre, zooals zij in droef ge- peins neerzil, aen eenen arm over de borst gevouwen, aen anderen uitgestrekt op de leuning van den monumentalen zelel. Het beeld van Sarah Bernhardt, is zooals zij was in den glans barer klas sieke schoonheid en van haar genie Het zal worden geplaatst op de Place Malesherbes. Slechts enkele breede tre den zullen -leiden naar den troon van Phèdre. verder behalve twee tooneel- maskers het treurspel *en hel blijspel, geeu enkele versiering en oó'k geen bij figuren. IX DE VERWOESTE GEBIEDEN. Een ontzaglijk aantal auto's uit let terlijk alie deelen van het land brengt onophoudelijk nieuwsgierigen naar den Achterhoek, en het bijzonder naar Bor culo tot voordeel van enkele van de bewoners die hun weiland verhuren voor hel plaatsen der honderden eu honder den auto's. Sommige winkeliers maak ten op tafeltjes vóór hun vernielde woningen etalages van sigaren, sigaret ten .vruchten, limonade, curiositeiten. Danlc zij de hulp van del genie-soldbten is onder leiding van den burgemeester het puin inde straten reeds|.groaitendecls opgeruimd. De inwoners ^5jn voor een deel druk bezig om wat er van hun wo ningen nog over is, weer waterdicht te maken. Voor de dakloozen worden nood woningen opgeslagen. Uit "s Rijks kledingmagazijnen te Delft zijn een groot aantal ledikanten mei beddegocd naar Borculo gezonden De waterleiding is weer hersteld, en bij een tiental abonné's is de telefoon weer in orae gebracht. Het eleclrisch lichl is nog niet in orde, maar er waren nog veel menschen die niet aangesloten waren, en die de petroleumlampen ge bruikten. De burgemeester van Borculo heeft aan zijn gemeenlenaren het volgende medegedeeld „De Burgemeester bericht aan de be volking, dat hij gisteren een langdurig onderhoud heeft gehad met de Rijksre- geering in Den Haag. Van die zijde is alle mogelijke medewerking toegezegd en deels reeds verkregen. De wederopbouw van de particuliere gebouwen en overheidsgebouwen zal on middellijk ter hand worden genomen, waartoe reeds een bouwbureau, samen gesteld uit rijksbouwingenieurs met het noodige personeel, is ingesteld; voor aanvoer van materiaal en werkkrachten wordt zorg gedragen. ^OTORjkWATDf voor huishoudelijk gebruik in liter- schroefnesschcn, prijs 32 cent. ilngez MecL.) Gerekend wordt op voldoende gelde lijke bijdragen van binnen- en buiten land oni een en ander te kunnen be kostigen. Dc burgerij kan ten dezen volkomen gcrusl gesteld zijn .Donderdag heeft Minister De Geer zich persoonlijk op dc hoogste gesleld van den loestand Twee leden van de Monumenlencom- nn'ssie. onder wie Dr Kalff, deelden aan den verslaggever der N. R. Crt. mee, dat zij wenken gegeven hebben voor hel opruimen van de ruïne van de be langwekkende (hoewel niet „Romaan- sche" Hervormde kerk die zeer zeker weer behoorlijk hersteld zal kunnen worden De zoo inleressante oude water molen bleek gelukkig ongedeerd te zijn. De heeren waren er zeer mee ingeno men, dal hier de Rijksgebouwendienst de leiding van den opbouw krijgt Heel blij liet dc heer De Muralt den verslaggever een enveloppe zien met f 15 000 van hel Papcfonds, die notaris Bos hem uit Den Haag juist was komen brengen, met belofte van meer als het noodig blijkt. „Ja, alles marcheert", zei de burge meester rustig „Ik stoor mij niet aan de papieren, accepteer wat mij gebracht wordt, en. werk samen met al die prac- tische menschen, die zonder gepraat met een aan den gang gaan." Mevrouw de Muralt, de echtgenoote van den burgemeester, die lijdeus de ramp ongesteld te bed lag, is per ambu lance naar de Emmakliniek in Utrecht gestuurd, haar toestand is niet onbe vredigend Een correspondent van „De Tijd" schrijft Hoe grillig het natuurgeweld gesla gen en gcsjiaard heeft toont het oude patronaatsgebouw le Langeboom Ik ben er gaan kijken omdat praeses Wennekendonk O P. mij ervan vertelde had -- In al de ellende is dit toch nog een grappig geval. Acht jaar geleden werd het als te bouwvallig afgekeurd. Hel heette revolutiebouw licht en dicht! En daar staal dit oude afgekeurde patro naatsgebouw nog overeind ongedeerd, ongeschonden, als een hulp in den nood nu zoo stevige bouwsels rondom bezwe ken. De nieuwe, soliede kerk ligt in puin.. liet stevige .groote klooster is deerlijk gehavend de niet zoo laag! ge reed gekomen school met onderwijzers- woning kon den druk niet weerstaan en gaf tien strijd opMaar ons oude. versmade, acht jaar geleden bouwvallig verklaarde patronastsgebouw zal ons nu kunnen dienen om er voorloopig kerk te houden/" De Koningin heeft aan den commis saris der Koningin in Noord-Brabant na dere mededeelingen over den toestand in de geteisterde streek gevraagd en aan den burgemeester van Escharen, die aan H. M. kennis gegeven had van de ramp, hare deelneming betuigd. De commissaris der Koningin heeft van deu secretaris van de Koningin Moeder het volgende telegram ont vangen H M. de Koningin Moeder is ten zeerste getroffen door de groole ver woestingen die op zoovele plaatsen in Noordbrabanl door den storm werden aangericht en draagt mij op Hoogshier- zelve diep gevoeld leedwezen daarover uit te spreken, Allerwege worden steuncomité's op gericht. De Commissaris der Koningin in N - Brabant heeft in een schrijven aan de burgemeesters tot hulpverleening on der leiding van hel R. K. Huisvestiijings- comité aangespoord. In Gelderland heeft zich onder leiding van den Commissaris der Koningin een centraal comité gevormd, dal zich met een oproep tot het publick heeft gewend. Het huisvestings-Comité van Borculo bericht honderden brieven te hebben optvangen met aanbiedingen om kin déren cn dakloozen een onderdak te be zorgen. Maar de toestand is op JieV oogenblik zoo dat de menschen zich liever redden in de treurigste omstandig heden dan zich te scheiden van hun kin deren. Alle plaatsen zijn hun goed .ge noeg Er wordt trouwens haast gemaitlct met het inrichten van noodwoningen. Wij verzoeken dus geen aanvragen meer te doen om opname van kinderen. Fiuanci- eele hulp is hel meest noodig. De Nationale Bankvereeniging en de

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1