No. 188 Woensdag 12 Augustus 1925 Vacant tie 168" Jaargang. dit nummer behoort een BjjvoegseL Voor de slachtoffers van de cycloon. Alleen reeds de berichten over ramp die Oost-Brabant en den Achter hoek getroffen heeft, zullen ieder over tuigen, dat hier financiëëele hulp drin gend noodig is. Tal van personen zijn geheel geruïneerd. Het was dan ook te verwachten, dat een hulp-actie over het heel© land zou worden georganiseerd. Het Provinciaal Watersnood-comité in Zeeland (algemeen Rampen-comité voor deze provincie) heeft zich, blijkens een advertentie in dit nummer, reeds dadelijk beschikbaar gesteld voor het in ontvangst nemen van giften in geld ten behoeve van de ge teisterden door den wervel storm. De ingekomen giften zullen wor den afgedragen aan den Kon. Nat. Bond vHet Oranje Kruis" te Amsterdam, ter voorziening in den onmiddellijken nood, en ter verdeeling onder de schade-lijden den. De Zeeuwen hebben bij overstroomin gen en andere rampen herhaaldelijk de hulpvaardigheid van him landgcnooten ondervonden. We bevelen hun dezen op roep ter lezing aan, in het volle ver trouwen dat zij niet zullen achterblijven nu een ander deel van ons land gef- troffen werd. 8INNENLAND. VERVOLGING WEGENS NIET STEM MEN OP 1 JULI. Men meldt aan het „Hbld.": Vanwege het departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, hebben talrijke kiezers in Den Haag, die zich op 1 Juli niet aan hun stembureau hadden aangemeld, reeds een circulaire ontvan gen, waarin hun verzocht wordt binnen veertien dagen schriftelijk of mondeling aan den burgemeester de redenen mede te deelen, waarom zij aan hun wctlelij- ken plicht niet voldeden. Indien zij geen geldige reden kunnen aangeven, zullen zij strafrechtelijk vervolgd worden. In verband hiermee vernamen wij van een Haagsche kiezeres, dat zij geen op roepingsbiljet had ontvangen. Eenige da gen na 1 Juli vervoegde zich reeds een gfcmedhtelijlc ambtenaar bij deze alléén wonende dame en deelde haar mede, dat haar oproepingsbrief als onbestel baar was teruggekomen. Daar zij reeds vele jaren op het vermelde adres woon de, de post haar anders steeds wist te vinden en zij zelden of nooit op reis ging, kwamen beiden tot de conclusie, dat hier de fout bij de post moest liggen. Het loont de moeite om te onderzoe ken, of deze fout ook jegens andere kies gerechtigden is begaan. DE AFRIKA ANDERS BIJ DE KONINGIN. De Koningin heeft gisterenmiddag ten Paleize Het Loo ontvangen het gezel schap Zuid-A rr ik aan sche landbouwers dat deze week in ons land vertoeft. Het gezelschap werd rondgeleid door een comité, bestaande uit de heeren Lou don, Obreen en Roosegaarde Bisschop De Afrikaanders bezichtigden het Oude Loo en het park en de boerderij van Het Loo, waarna H. M. het gezelschap een thee aanbood. de kerke) W. de K., wonende op dpn Nieuwen Vlissiugscneu weg aangerand en in een schuur gesleept, waar hem zijn geld werd afgenomen. Het is de politie van Koudelcerke gp- lukt de daders E. F pn H. L., beidpn af komstig uit Middelburg op te sporen en aan de justitie over te leveren. In den nacht van Zaterdag op Zon dag bevond zich een persoon op het ter rein der in aanbouw zijnde huizen aea den Langeviele singel (gem. Koude kerk e), die zich ontdekt ziende do vlucht nam. Bij onderzoek bleek dat nog niets was ontvreemd, een gonjezak was door den vluchtende achter gelaten. Uit Zuid-Beveland. Dinsdagavond omstreeks 5 uur ont lastte zich boven de gemeente Rilland Bath de reed^ den geheelen dag drei gende onweersbui. Bij een van de gewel dige slagen sloeg het hemelvuur iu het perceel, bewoond door den heer A. Ivloet, op den achterweg alwaar een gedeelte van liet dak werd vernield en dp keel van den regenbak werd beschadigd. De voor den schoorsteen staande naaimachine werd door de woonkamer geworpen, ter wijl nog veel materieele schade binnens huis werd aangericht. Persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor, hoe wel vele mcnsclien in het vertrek a.anwle- zig waren. In het woonhuis van J. F. Ogierv werd door den bliksem eveneens schade aangericht evenwel van niet zoo'n om vang. Toen Dinsdagmorgen te Rilland Bath de werkman A. v. O. uit Hooger- heijde per rijwiel over den. rijksstraatweg kwam gereden en uitweek voor een mo torrijder welke hem tegemoet kwam werd hij gegrepen door een achter hem aanko mende automobiel van L. M. hit Tholen. De man werd eenige meters over den weg geslingerd en met een wonde aan zijn schouder door eenige spoorwegar beiders opgenomen en per Auto naar zijn woning vervoerd. Zijn rijwiel was geheel yernield. Uit Tholen. Door' het stembureau te Stave- s s e is verkozen verklaard als lid van den gemeenteraad, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het overlijden van <ien heer J. Gaakeer, de heer J. Hage Jzn. (oud-lid), (lie de be noeming bereids heeft aangenomen. Naar men ons mededeelt, is de be roemde filmartist „IIAIUIY PEEL" we der hersteld van zijn val met een auto mobiel op de renbaan te Berlijn. Het ligt in zijn voornemen om deze week per luchtballon van. Berlijn naar Parijs te gaan, waarbij hij waarschijnlijk Vrij dagmorgen Middelburg passeert en ver moedelijk een bezoek zal brengen aan het Flora Theater, waar geregeld zijn films worden vertoond. (Ingez. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. De politie beëindigde het onder zoek inzake het ongeval met de auto van hotel Britannia op den Koudekerk- sclien weg te Vlissingen, waarbij meerdere personen min oï meer ernstig zijn gewond. Tegen den chauffeur werd proces verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. Door de jiolilïe te Rotterdam is thans gearresteerd de tweede persoon, verdacht van diefstal met insluiting, voor enkele weken gepleegd te Vlissingen. Uit Walcheren. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werd op den Tramsingel (gem. Ko u- Een zekere E. L. uil Eindhoven, die langs den Bataviereuweg wandelde, werd bij het zien van ,,de diepte!" (pl.rn. 25 M.) beneden hem, duizelig. Hij viel en kwam zoodanig op den Beekscheu weg te recht, dat hij eenigen tijd bewusteloos bleef liggen. De ontboden geneesheer constateerde heupontwrichting. Woensdagnacht is ingebroken in het mode-magazijn „Galeries de Lafayette" Schiedamsche singel te Rotterdam. De dieven zijn eerst door een school gegaan en daarna met behulp van een ladder over de schutting geklommen, waarna zij zich toegang verschaft hebben tol de bel-étage, die als show-room is ingericht. Gestolen zijn: drie bontmantels, 15 zijden avondtoiletten, 2 mantels van Engelsche stof, 3 mantel-costumes, voor een geza^ menlijke waarde van f 1500. Naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-vlravenliage is gisteren overgebracht mej". H uit de Marums1raatv die een overmatig gebruik had gemaakt, van veronal. Aan deze vergiftiging is zij overleden. Rij nader onderzoek zijn in de Ned. Herv. pastorie te O verschic, waar Za terdag is ingebroken, vele voorwerpen van waarde teruggevonden, die men eerst meende te missen. De diefstal heeft niet dien omvang, welken men in het begin dacht. (Zie ook bijvoegsel). Men meldt aan de „Maasb. In de gemeente Ede geldt een veror dening, waarbij liet vloeken op den open baren weg is strafbaar gesteld. Ter zake van overtreding dier verordening is een kapitein der veldartillerie verbaliseerd, [die tegenover zijn manschappen aan den Stationsweg bedoeld verbod zou hebben overtreden. - De hertog van Connaught, groot meester der Engelsche vrijmetselaars, heeft iu de Olympia-hall tc Londen een banket gepresideerd, waaraan niet min der dan 7554 personen aanzaten. De tafels hadden bij elkaar een lengte van niet minder dan 8 KM. Er waren 1800 vrouwelijke bedienden. Gebruikt werden 100.000 messen, vorken en lepels, 50.000 borden en 80.000 glazen De hertog van York en graaf Lascelles behoorden onder de ceregasten. - Maandagochtend heeft in een film fabriek tc Wiesbaden een ontploffing brand veroorzaakt. De fabrikant en vier vrouwen zijn in de vlammen omgeko men. - Uit Par ma wordt aan de „Corriere dTlalia" geseind: Een autobus, waarin 18 menschcn zaten, is bij Meccio in een ravijn gevallen Er zijn vier dooden en verscheidene gewonden. De dooden zijn nog niet gevonden. - Aneta meldt uit Pekalongan, dal de heer Heerste machinist bij de sui kerfabriek Bandjaratma, toebeiioorende aan de Koloniale Bank, door electrischen stroom is gedood. DE INBRAAK BIJ DE A. P. C. TE HAARLEM Op last van de justitie is aangehouden zekere S. te Haarlem, de eigenaar van do schuur in den Waarderpolder, waarin de brandkast van de American Pctrolemn öy. verborgen was. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid. DE WERVELSTORM. In Borculo. Natuurlijk trekt de lnjna geheelc ver woesting van Borculo 'de meeste aan dacht, hoewel de. op andere plaatsen ont stane ruines op zich, zelf reeds een ramp van enormen omvang vormen. Merkwaardig is het dal ook iu de uit voerige beschrijvingen van dagbladcor respondenten die zich dadelijk naar Bor culo begavenslechts weinig te vinden is over de ervaringen van lift ©ogenblik toen den cycloon het dorp teisterde. Het moet een verschrikkelijke gewaarwording zijn geweest tenmiddeu van een ontzet tend onweer met plasregens ook nog zoo'n huilenden storm te hooren, en dan er allerwege de huizen te zien instor ten. Maar de meeste inwoners weten er slechts weinig van te vertellen. Het ging te vlug. In de Zutph. Crt. viuden we daarover een teekenend verhaal De heer Wennink Meule, wonende aan den Lochemschen weg, zat om half zeven met zijn huisge zin in de keuken het avondm'aal te ge bruiken. Plotseling, zoo vertelde hij, deed een geweldige windstoot het huis dreu nen. Ramen en deuren sloegen open, het glas was opeens overal uit de vensters geslagen. De bewoner, zijn vrrouw en twee kindereu werden door d.en wind druk door de deur naar een ander ver trek geslingerd en door de ramen naar buiten, in den tuin. Daarbij werd de vrouw ernstig aan het hoofd gewond door glasscherven; hevig bloedend werd zij opgenomen en bjj buren binnenge bracht, waar haar spoedig geneeskundige hulp werd ve.'lcend. Nog een ander verhaal uit hetzelfde blad: Omstreeks half zeven kwam de lieer Schlosser met zijn auto uit Lo- chem, hel stadje binnenrijdend niet een geweldige vaart. Want de dreigende pik zwarte lucht had hem zoo deelde hij ons mede het ergste doen vreezea Bij zijn huis gekomen werd de auto door de hoos opgenomen en 15 Meter verder tegen de brug gekwakt, waardoor de auto nagenoeg geheel werd vernield; alleen de motor was nog intact. De in zittenden, de onderwijzer, de heer Ban- sema, een logé en een neef van den eigenaar, werden evenals de heer Schlos ser zeif, gewond. Aan een beschrijving in de N. R. Crt. ontleenen wij nog het volgende: Het grootste gedeelte van do bevol king heeft de tegenwoordigheid van geest gehad, onmiddellijk hun huizen te ver laten. Daaraan is het le danken, dn^t dc ontzettende ramp zoo betrekkelijk weinig slachtoffers geëischt heeft Omtrent heigeen precies geschied is, vernamen, wij, dat even vóór 7 uur een angstwekkende windstille intrad, terwijl dc wolken zich in loodzwart kleurden Het was drukkend zoel en het werd geheel donker. In liet Westen van het stadje stale plotseling een hevige wer velwind op, die voortdurend in hevig heid toenam. Een vreeselijk windgehuil en geloei, zooals men nog nimmer gehoord had, steeg op, onmiddellijk gevolgd door een onzeltend gekraak en oorverdoovend le- waai van instortend gesteente, vallende dakpannen en neerslaande boomeu. De typhoon versrpeidde zich door de nau we hoofdstraat, alles met zich mee- sleepend en wegvagend in Oostelijke rich ting. Toen men reeds in het Westelijk ;edeelte van de plaats alleen nog den in stroomen neergulsenden regen en den kletlerenden hagel hoorde, vernam men nog steeds in de verte het loeien van den orkaan in het overige gedeelte van Borculo. „Toen wij ik met een kind vau een jaar op den arm en een vrouw met 4-jarig meisje aan de hand uit ons huis vluchtten", vertelde ons een bewoner van het voormalige Borculo, „zagen we reeds den geheelen kerklo- en in balken en splinters op den grond iggen, terwijl dakpannen en steenen yan de instortende huizen ons om de ooren vlogen. Alles moet zich in enkele 'seconden, den lijd dat wij naar heneden vlogen, hebben afgespeeld." Vele inwoners zijn door den schrik, (bevangen Zij antwoorden wezenloos op gestelde vragen, vertellen alleen, dat de straten reeds bezaaid waren met puin en pannen, toen zij. hun woning ontvluchtten. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten. Het huisraad is onbeheerd ach tergelaten. De lange dorpsstraat is wel hel ergst geteisterd. Dc straat is een ruïne; huis aan huis zijn de boven verdiepingen ingestort of de daken af geslagen. Balcons werden afgerukt en liggen lusschen het puin. Een wieg lag aan den kant van den weg De palen der electrische centrale zijn afgeknapt of om- [ebogen. -In een café was de zolder naar be neden gekomen. Een meubelwinkel ver toonde een totale verwoesting, er was blijkbaar niets heel gebleven dan een tweetal luie stoelen, waarop de eigenaar zich behagelijk op straat had uitgestrekt Alleen een uithangbord was het bewijs, dat iels verder eens een fietsenwinkel was geweest. Het interieur vertoonde slechts eenige ijzergeraamten, waartus- schen, geheel gaaf, eenige fietslantaarns lagen. Flarden van gordijnen wapperden uit de ruitlooze ramen, waarvan kozijnen waren meegesleurd. Beddegoed hing in wanorde uil de daklooze zolderverdie pingen. Van een heerenkleedingtnagazijn was hel bovenste gedeelte totaal ver nield. De winkel zelf was herschapen in een chaos; alleen hingen er nog on beroerd een rijtje keurige overhemden, geprijsd en wel, als een tarting van de woeste elementen. Hoezeer de typhoon heeft huisgehou den. blijkt wel uil het feit, dat men in een sloot zilveren trekpotten drijvende heeft gevonden, afkomstig uit een 40 Meter verder het dorp in gelegen zil verwinkel. Ook "hel huis van den burgemeester, jhr. De Muralt, is geteisterd. Vooral daar in dc nuurt is ernstig huisgehouden. Zware boomen zijn er ontworteld en Versperren in dichte rijen den weg. Tui nen en le velde slaande gewassen zijn een prooi der elementen geworden. De spoortrein in Ruurlo—Borculo is uit de rails gerukt; persoonlijke ongelukken zijn echter niet voorgekomen. In de buurt vau het tramstation is hel een ware woestenij. Het hotel Het Wapen van Borculo levert met zijn kapot geslagen ruiten en vernield dak een triest beeld, terwijl alle boomen er van hun krui nen beroofd zijn en slechts him ngakte stammen ten hemel strekken." Borculo heeft het geluk in zijn bur gemeester, jhr De Muralt, een energie- ken leider te bezitten, die dadelijk ge toond heeft te weten langs welke wegen hij de autoriteiten moest bereiken voor hulpverleening. Mel den N. H. predikant J. W. C. Oost, pastoor J. J. Kroot en N. Elzas, voorzitter van de Ned. Isr. Gem., heeft hij bovendien een oproep om steun ge publiceerd. De gemeente Zutphen zond dadelijk een vrachtauto met levensmiddelen. In middels werd ook van andere zijden voorraad verkregen. Hel Roode Kruis zond eenige kolon- nes naar de geteisterde streken uit Het gebrek aan water belemmerde zeer liet verbinden der gewonden door de le hulp gesnelde geueesheeren. Elders in den Achterhoek. In het ten NO. van Borculo gele gen dorpje Neede zijn 25 huizen en schuren 2\vaar beschadigd, doordat het dak geheel of gedeeltelijk vernield was. Verder zijn 100 huizen licht bescha digd, al is het dan maar dat daar pan nen uitwoeien, waardoor groote vier kante goten ontstonden. Tal van boo men zijn oulworleld. In heele rijen lig gen zij op de hekken of tegen de hui zen, waardoor de daken groote schade leden. Slechts een paar menschen den gewond. In de buurtschappen heeft de hoos veel grooter schade veroorzaakt. Op den Needschen berg hebben een viertal boerderijen met schuren gestaan; een is totaal vernietigd. De daken zijn weg gerukt. De stender-korenmolen, die daar 300 jaar gestaan had, is op het kruis punt afgeknapt en omgesmeten. Ter verzachting en 'genezing van stukgeloopeu voelen, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 1-60-90 et. FUROL (Ingez. Med.) Te Ruurlo, het „groene dorp", zijn op een paar na alle zware boomen tegiyi den grond geslagen en honderden daar buiten. Heel veel woningen zijn bescha digd, sommige missen alle pannen. De smidse van Teger is zoowat geheel ver nield, terwijl in zijn woonhuis de spie gelruiten zijn ingedrukt. Het ergst zijn er aan toe de families Brinkerhof en R. Wolsink, aan wier woningen een onher stelbare schade is toegebracht. Het huis van den laatste is totaal vernield. Een zware boom kwam terecht op hel hotel Avarius, en vernielde de serre Auto's die liet dorp wilden verlaten na de bui moesten hun pogingen opgeV ven, daar do wegen naar buiten en in het dorp versperd zijn. Het dorp lijkt op enkele plaatsen een ruïne. Er zijn in den geheelen Achterhoek duizenden en duizendien boomeu het slachtoffer geworden. Ze zijn echter niet ontworteld maar afgeknapt. Stukken van den stam van 1 a 2 M. bleven meestal staan. De breedte van de strook dat dioor den cycloon .getroffen werd, is volgens de X R. Crt. 1 a 2 K.M. breed. Vruchlboomen zijn bij honderden ver nield. De veldvruchten zijn tegen den grond geslagen; koolakkers zijn op som mige plaatsen geheel verdwenen Tele foon- en telegraafpalen zijn vernield of als ijzerdraad gebogen. De draden slinge ren overal langs den weg. Tc Denekamp zijn drie huizen inge stort. Te Kilder (gem. Bergh) is een boerde rij door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het huis van den schoen maker Jansen was in puin gewaaid. Jan sen zelf werd zwaar gewond en men vreest voor zijn leven. Twee boerderijen van Borkus en Peters zijn door den storm vernield. De molen van dc wed. Willink werd, zooals men dat noemt van de vang geslagen. De wieken werdein door den cycloon in duizelingwekkende vaart rondgedraaid, tot de gelieele mo len in elkaar werd geslagen. Men heeft een stuk van de wieken 3 K.M. verdier teruggevonden. In het Oosten van W. Brabant. Uit hetgeen de correspondent van de „Maasb." daar van de bewoners vernam, vertelt hij het volgende over de erva ringen van het oogenblik van de ramp- Het was Maandagmiddag omstreeks 6 uur. Een hevig onweder was over de streek losgebarsten, maar nadat het al even gewoed had met zeldzame lievig heid, werd de hemel donkerder en don kerder. Volgens vroom gebruik waren de bewoners huis en stal rondgegaan met de palmtakjes, het wijwater sprenkelend. En zij, die daarop naar builen gingen, om ook de hooimijten en schuren te ze genen, zagen eensklaps uil de richting van de Maas ebn nachtzwarte kolom zich samentrekken aan den hemel, die al kol kend en wervelend met groote snelheid voorttrok langs den hemel. Het licht van den laten dag verduisterde, het duister van den nacht vie! plotseling in en de hemel was vol van angstwekkende ge luiden, zoodat velen, naar zij ons zeiden, niet anders dachten dan dat de wereld vergaan zou. De jnenschen vluchtten in huis, waarvan op hetzelfde oogenblik de daken werden opgeheven, losgerukt en neergekwakt Bij hel gierend ge weld van den tornado voegde zich het ge kraak van losgerukte daken en brekende boomen, hel vallend geweld van muren, die ingebeukt werden, hot gerinkel van glasscherven en aan gruis geslagen dak pannen Daarbij werd het zand dor wegen en de rulle aarde der velden tegen de huizen aangesliugerd. Eén minuut, waarin een gelieele streek werd verwoest, één vreesèlijke minuut, waarin den menschen do adem was afge sneden van ontzetting, toen was het tem peest uitgewoed. Buiten klaarde de dag weer op, van alle kanten klonk het ver schrikte krijten van kinderen, hel ge weeklaag van vrouwen. In het dorp Zeeland worden een jon gen van 17 en een meisje van 12 jaar door hel puin gedood. In Graspeel, waar de verwoesting zeer groot is, kwamen een jongen van 14 jaar en een meisje van 12 jaar onder de val lende balken en steenen om. Talloos zijn overal de gewonden Te Graspeel is een gezin op wonder baarlijke wijze gered. Een moeder met vier kleine kinderen vluchtte onder een zware eikenhouten tafel. H5t dak werd van het huis gezogen, een muur stortte

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1