FEOILLETOI. No. 187 Dinsésg 11 Augustus 1925 168° Jaargang. gemeentelijke genees kundige dienst. Wie er een begrip van wii krijgen hoe snel de toestanden op geneeskundig ge bied zicli in onze stad gewijzigd hebben, leze hel rapport van de in '23 door B. en W. ingestelde commissie die de wen- sohelijkheid onderzocht van een reor ganisatie van den gemeentelijken genees kundigen dienst. De 83 jaar oude verordening op dien dienst wordt in dat rapport (waarvan wij de .vorige week de conclusies meedeel den) als „geheel verouderd," veroordeeld. Ze past reeds lang niet ^neer op den fei telijken toestand, zoo lezen \veA en vol doet in zeer veel opzichten niet aan de eischen, die uit wetenschappelijk en prak tisch oogpunt aan zulk een dienst mogen worden gesteld. Nu is 33 jaar niet zoo heel lang voor een verordening. En men kan wei aan nemen dat ze in de eerste jaren nog geheel voldeed. Maar dfi laatste 15 of 20 jaar vormen juist 'de. periode waarin ook tot Middelburg cle specialisten doordrongen, in en om hel Gasthuis, met het ook el ders waargenomen gevolg dat er zich een verandering openbaarde in de positie van de huisdokters, terwijl hier boven dien liet geheel karakter van het Gast huis veranderde. Het is nog zoo lang niet geleden dat het Gasthuis hier ter stede in de aller eerste plaats en in hoofdzaak was een inrichting voor verpleging van de be hoeftige, door de gemeente geholpen zie ken, d. w.z. vanwege liet Burgerlijk Arm bestuur. En nu? In het onlangs in druk versche nen jaarverslag '24 van de gemeente is ook opgenomen een verslag van de Gods huizen. En daarin lezen we o.a. dat in '24 voor rekening van hel Burg. Armbesluur in het Gasthuis werden verpleegd 178 patiënten op een totaal van 991; dat is is dus 17.9 pet., een percentage, dat in, de laatste jaren steeds dalende is, hoewel liet aantal voor dat bestuur verpleegde patiënten ongeveer gelijk bleef. Van een instelling voor Armenzorg op ziekeuge- bied ontwikkelde liet Gasthuis zich tot een modern ingericht ziekenhuis waarin hoofdzakelijk niet- armlastige patiënten van hier en elders zich doen opnemen. Maar de verordening negeert die nieu we toestanden eh schrijft de benoeming van twee gemeentegeneesheeren in liet Gasthuis voor, die alle 3e klasse paLien- ten en als men de bepaling letterlijk op vat ook alle le en 2e klasse-patienlen gratis zouden moeten behandelen legen ©en belachelijk salaris. En de hulp van de andere specialisten wordj in de verordening niet genoemd- De commissie komt dus allereerst lot de aanbeveling om clat instituut van ge meentegeneesheeren in het Gasthuis af te schaffen, en om door de gemeente mei het bestuur der Godshuizen een overeenkomst te doen aangaan voor een garantie van een aantal verpleegdagen van patiënten van het burgerlijk armbe stuur, met voorziening tevens van specia listisch onderzoek. En tevens beveelt de commissie -mn om ook den gemeentelijken geneeskun digen Dienst buiten heL Gasthuis te wij- pgvzi Op het oogenblik worden de on- eai minvermogende zieken buiten het Gast huis uitsluitend behandeld door twee van gemeentewege aangesteld» geneeslieeren, De commissie wil dat veranderen door een behandeling door huisartsen niet daarnaast de mogelijkheid van specialis tenhulp. En ze meent dal dit zal kunnen ZONDERLINGE KAMERADEN Naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. h. 54). „Je noemde je „Trcmlclt? Waarom P.... Wat ter wereld beduidde dat toch alle maal? Waarom nam je een anderen naam aan?" „Ik- wou niet, flat ze er achter kwam, boe ikgeen blanke was, althans nog Biet, nog niet zoo gauw. Ik was bang.. „Bang?" „Bang, dat ze zou ophouden mij te schrijven, als ze het wist." „Zoo helpe mij God. 't Klinkt of je mij daar vertelt, dat je op haar verliefd bent „Ja", antwoordde David kalm, „dat heb ik je ook te vertellen. Ik ben ver liefd op haai'." Roerloos stonden ze elkaar, gedurende (enkele seconden, in de oogen te kijken. „Moet dit een grap beduiden?" vroeg •«Vivian stroef. „Neen, volstrekt niet, het is waar Het ^?.et m'j loed> groot leed le liooren, dat jjj van haar houdt, maar ik ha$ geschieden door een overeenkomst niet het Middelburgsch Ziekenfonds (of een ander fonds), volgens welke de behocfli- gen van het Burgerlijk Armbestuur als leden van dat fonds worden ingeschre ven, geheel of gedeeltelijk op kosten van dal Armbestuur. Men wil n.l. de ethisch werkende mogelijkheid openen, dal de betrokkenen zelf ook een klein offer per week brengen. Als de aanbeveling der Commissie niet meer bevatte dan dat, zou een voorstel in dien geest er zeker met vlag en wk»w pel doorgaan. En ook de aanbeveling dal (de gemecntp dan aan het Gasthuis eischen zal stellen over de inrichting en ou til leering, ter waarborg van voldoende behandeling en verzorging, zal wel geen bezwaren onder vinden. Voor de gemeente ligt daarin een kiem van medezeggingscliap, die niet te verwaarloozen is. Maai' er is meer aan verbonden. De commissie wil namelijk uit die verple- giingsovereenkomst ook een ander mede- zcggingsrecht laten voortvloeien n.l. een recht van controle op de behandeling, evenals het Rijk dat doel door de contro- leerende artsen van de Rijksverzekerings bank, tot heil van de maatschappelijke kracht die niet langer dan noodig tot stilstand wordt gebracht, tot voordeel van het Rijk, dat de onnoodige kosten ziet verminderen, en tot heil ook van de menschen zelf. Er zal dus noodig zijn een controlee rend arts, die dagelijks contact moet heb ben met het Burgerlijk Armbestuur en het Bestuur van het Gasthuis. Maar bovendien is er een gemeente geneesheer noodig voor tijdelijk hier ver-, blijvende personen zonder vaste woon plaats, voor doodschouw, vaccinatie enz. Dal werlc zou dan ook die controleerende arts kunnen doen. Daarmee kwam de commissie echter van zelf op het terrein van de Openbare1 (Gezondheidszorg, waarvoor een regeling hier ter stede vrijwel geheel ontbreekt, maar dat niet viel binnen de haar ge geven opdracht. De commissie heeft zich onthouden van het uitspreken van "feen oordeel over onderwerpen alsmedisch schooltoezicht, ontsmeUingsdienst, ge- zo ndheidspolitie, voedselverstrekking aan zieken,, eerste hulp bij ongelukken, po- litiehulp, maatschappelijk werk enz. Maar het feit dat door haar die onderwerpen genoemd worden, is reeds een aansporing tot B. en W. en tot den -gemeenteraad om er over na te denken of ide gemeente lijke bemoeiingen niet tot eenige dier zaken behooren te worden uitgebreid. De twee medici der commissie hebben, zooals we reeds kort meedeelden;, in een afzonderlijke nota hun meeniug uiteen gezet, n.l. eeh geneesheer-directeur aan het hoofd van het Gasthuis, die tevens de leiding zou hebben over den gemeente lijken. dienst huiten de gestichten, voor welken dienst dan twee gemeenbsgeneés- ren zouden noodig zijn, n.l. een vol waardig ambtenaardie behalve, zoo noo dig, met de bovenbedoelde controle over Armbestuurpatiënten in het Gasthuis, ook belast zou moeten worden met het me disch schooltoezicht, vaccinatie, onder zoek en controle van het gemeenteper- soneel, leiding van den ontsmetlings- dienst. En aan den tweeden gemeente geneesheer zou dan worden opgedragen: de behandeling van patiënten voor reke ning van het B. A. of de diaconiën. buiten de gestichten, doodschouw, eerste hulp bij ongelukken enz. In de Oommissie ble ken de meeningen over deze nota echter verdeeld,«►speciaal wat de aanstelling van een geneesheer-directeur aan het Gast huis belreft. Het woord is nu aan B. en W. En die zullen wel aan het rekenen gaan. De commissie verzekert huil, dat de gemeen te voordeeliger zal uit zijn bij een tarief- overeenkomst met het Gasthuis als door haar voorgesteld, en ook dal de dienst buiten het Gasthuis bij een overeenkomst mot het Ziekenfonds minder zal kosten dan de huidige regeling. Er zitten daar echter die andere dingen aan vast welke we hierboven noemden. We kunnen niet beoordeeien hoeveel die kosten zullen.'We kunnen alleen zeg gen dat de lezing van liet rapport ons sterk overtuigd heeft van de noodzaak van een wijziging in een regeling die; zóó ver van de werkelijkheid afwijkt dat ze niet meer letterlijk kfui worden ge volgd. Maar bovendien is hel nu een goede gelegenheid om te overwegen wat üi onze gemeente gedaan kan worden ten opzichte van openbare gezondheidszorg Door het ontbreken van schoolarLsen staat Middelburg beschamend achter bij lal van gemeenten, die ons vaak ook wat te lecren hebben ten opzichte van ge- zondheidspolitie in. het algemeen. Moge het zeer interessante rapport het begin zijn van een nieuwe regeling die niet alleen aan de behoeftige zieken, maar aan de heelc gemeente ten goede komt. Want wc raeenen dat de gemeente lijke gezondheidszorg nog iets meer dient te omvatten dan alleen de ziekenzorg •an de armen, n.l. ook de algemeene hygiéne. haar al lief eer ik dil hoorde, vergeet dat niet. Het hoeft geen kwaad bloed tusschen ons te zetten, wat er ook ge- ibeure. Ik heb het je verteld, zoodra dit kon, ik ben geheel open tegenover je geweest." „Ik ben een boon als ik snap, waar je eigenlijk heen wilt!" zei Vivian, na weer een pauze. „Het doet je leed! Wat er ook igebeure 1 Wat bedoel je daarmee? Is het een waarschuwing? Meen je Je meent toch met, hoe je denkt, dat ze jou zal trouwen?" „Ik hoop en bid, dat dit zoo is. Ats ze meer van jou houdtclan zal ze het natuurlijk niet doen." „Wat?..." Hij lachte gedwongen, „Heb je nu je verstand verloren? Het is onge rijmd. 't Is een beleediging voor haar 'om te taeenen, datKijk eens hier, ik wil geen twist zoeken met je. Maar je zult toch wel inzien, dat het dwaas heid is. We maken ons zelf niet, 't is jouw schuld niet dat je niet, zoo bent als wij allemaal, 't is je ongeluk, maar je kunt niet verwachten van een meisje, dat ze een kleurling trouwt, dat is in strijd met de natuur," „Onze moeder heeft hel toch gedaan", zei David. „Daarweel ik dan ook genoeg van!.. Bovendien, het was ons geen geheim, dat ze zich allerongelukkigst voelde. En ik peb je al gezegd, dal Hilda mij toebe- BINNENLAND, het bezoek der z.-ifrikaanslhe landbouwers, Het Zuid-Afrikaansehe gezelschap, heeft gisterenochtend de Coöperatieve Kuaslmestfabriek te Vlaardiagen bezocht, het noenmaal le Rotterdam gebruikt en 's middags de modeistal De Vaan te Hille- gersberg bezichtigd. Per electrischen hiein van 3.25 vertrok men uit Rotter dam naai' 'de halte Renbaan (Den Haag) Van daar begaven de landbouwers zich naar het builen van jhr. H. Loudon, voor zitter van hél comité van ontvangst, Huize Voorlieden, waar jhr. Loudon hen toesprak. Gisterenavond ijijn de Zuid-AMkaan- sche landbouwers in het ICurhaus te Scheveningen door den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouwjhr. mr. De Geen ontvangen. uit de pers. S. D. A. P. e n N. V. V. St. (de beer Slenhuis, voorzitter van het N. V. V.) schrijft in een hoofdarti kel in Het Volk, dat de door hem voor gestane partij van den arbeid slechts een vraagstuk van organisatorischen, (niet-principieelen; en secundairen aard betreft. Ik vermag mij niet warm te maken over formalistiscli-organisatorische vra gen, zegt hij. Ik vind de vorming van een Arbei derspartij, bestaande uil de Partij en de Vakbeweging, ecu gelukkige oplossing van vraagstukken, die m. i. moeten wor den opgelost, maar ik zal geen blijvende amokmaker zijn. als aan een andere op-, lossing de voorkeur wordt gegeven Maar le uieenen, dal de vakbeweging viermaal zoo sterk kan worden als ze hoort. Daar moei je niet lusschenlreden,- 't Is toch al te ver gegaan met die briefwisseliug en portret. Het gaat mij nog le hoog!" „Ze hoort jou niet toe» als ze jou toebehoorde, zon ik niets zeggen. Ze hoort ons geen van beiden toe, ze kan kiezen wien ze het liefst wil hebben. Nu laat haar dan ook die keuze. Als mijn liefde ongerijmd bcleedigend is voor haar, waarom ben je dan bang, dal ik mijn zaak bij haar bepleiten zou?" „Bang? vatte de ander met vuur„denk je, dat ik jaloersch ben op jou? Dat weet je toch beter. Je bent zelf bang, dat heb je gezegd. Toen je tot haar ging, was het als een lafaard, volgens je eigen zeggen weer, hel> je om haar heen gedwaald onder een valschen naam. Dat was dan zeker ook open, vindt je niet hebt getracht haar in te pakken met je poëzie is '1 uiet? Haar verbeelding gaan de te maken, eer ze nog wist, hoe je er uitzag? Ga je zaak bepleiten en hoor wat ze zeggen zal nu ze weet, wat je bent." Hij wachtte op een antwoord, liet een gedwongen lach hooren en trad toen op de tafel toe en nam zijn hoed. David kwam vlak bij hem staan, tril lende over al zijn leden. „Jij begint den twist, niet waar?" hijg de hij. „Jij klaagt! Met welk recht? Ze was mij dierbaar, eer je nog ooit van haar had gehoord, eer je een voet had voor den oorlog was, en toch politiek dezelfde positie kan blijven innemen, is iets, waar ik niet bij kan Te veronderstellen, dat iil een pe riode van sociale revolutie, als wij 1918 zijn ingetreden, de organisatie en het optreden van de arbeidersbeweging in haar economische en politieke uiting onveranderd kan blijven, acht ik een utopie. Deze aangelegenheid moet onder oogen worden gezien. Troelslra heeft daarvoor indertijd hel initiatief genomen, door liet instellen eener commissie voor het politiek systeem, Deze commissie is practisch overle den; ik beoordeel nu niet waardoor. Zij zou in anderen vorm kunnen herleven en een deugdelijke bespreking in onze beweging van de algemeene politieke en economische vragen en in verband daarmede die van laktiek en organisatie kunnen voorbcreideu. De politiek en de tactiek eu de ról en invloed van .de Partij en van de Vak beweging in den algemeenen klassen strijd zijn daarnij de voornaamste. De vraag, in welken organisatorischen vorm dal gegolen zal worden, is secundair, al zou naar mijn meening de stichting eener Arbeiderspartij de meest gelukkige zijn. Voorts merkte hij nog op. Het ging nu ook om de vraag, of de socialistische arbeïdèrsbeweging het op treden van een conservatief kabinet zal beantwoorden mei een slerke, goed ge organiseerde actie in het land, of dat zij het zal lalen bij een parlementair debat met verworpen moties Als sociaal-democraat, als lid en ver trouwensman van de Partij, wensch ik deze .uitsluitend parlementair georiën teerde politiek niel Het gaat trouwens niet op, om zonder de Partij gehoord te hebben, zonder over de tactiek een behoorlijk voorbereid debat in de Partij le hebben gehad, dc Partij vast Ie leggen op de uitsluitend parlementaire tactiek, waarbij de de monstratie behoort als versierings- of opluisterings-act. In een lijd, waarin in Engeland de economische machtsformalie van het proletariaat de politiek van het rijk iu zoo sterke mate gaat beheerschen, heeft een socialistische partij een andere taak De socialistische arbeidersbeweging van dezen lijd moet de vraag oplossen, hoe het proletariaat de macht in handen moet krijgen. Tot nog toe is het le veel de gewoonte om, als die vraag aan de orde komt, democratische frazes te sla- melen. Het is mijn overtuiging dat, zoo daar niet mee gebroken wordt, in de naaste toekomst het bolsjewisme in Europa een nieuwe kans krijgt, wat ik een ramp zou achten voor de arbeidersklasse, maar het noodwendig resultaat van de (taktiek der sociaal-democratie Uit Stad en Provincie. ■Uit Walcheren. - Maandagavond hall' zeven verga derde de raad van A me muiden on der voorzitterschap van den heer L Puijpe, daar de burgemeester door ziek te verhinderd was. Van de Vereen, van Ned. Gemeen ton is een schrijven ingekomen, waarin ze haar bezwaren uileenzel om ten opzichte van de verminderde bijdrage door de provincie inzake ai'inlastige krankzinni gen haar invloed bij de Prov. Stalen aan te wenden. Gemis van een pro vin- gezet in de stad, waar zij woont. Jij klaagt T Is aan mij, om beleedigd te zijn, niet aan jou. Heel ons leven lang), sinds we kinderen waren, heb jij alles gehad, wat mij ontnomen werd, omdat je er goed uitzag en ik leelijk was, dit maakte hel, als jongen, ook nog moeilij ker voor mij, als man zjjn alle genietingen van liet leven voor jou, lerwijl niets dan verachting mijn deel werd. Eu nu einde lijk een meisje voor mij is gaan voelen gaan voelen voor wal ik ben mijn werk, inyn gedachten, mijn opvattingen, de dingen die van mij zijn, moet 'je me weer in den weg staan en wii je haar ook van mij afnemenJe hoont mij om mijn klem-? Laat ik je dan even herinneren, aan wat ik heb te dragen gehad; dan moet je je toch wel schamen om van mij te vergen, dat ik nog de eenige kans op geluk opgaf, die ilc ooil van mijn leven had. Als ik een lafaard ben geweest, dan heeft onverdraagzaam heid, gelijk ik die van jou ondervond, me zoo gemaakt. Toon nu je eigen moed en draag je zaak voor aan hel meisje, dal je liefhebt, vraag niet aan mij, om voor je op zij te gaan! Je hoont mij om mijn kleur? Wacht maar, tot zij dat doel! Bepleit je .zaak zoo goe<I als je kan, dat zal ik ook doen. Eens ben ik mi toch niet bang voor je goed uitzien Zeg haar dat je haar liefhebl en zie wat meer lot haar hart spreektjou gelaat of de woor- ciale at'dccliiig en de onzekerheid dal niet alle bij haar aangesloten gemeenten hiermede instemmen, zijn haar hoofd motieven Ingekomen was een verzoek van den heer I1. Jausse, om vergoeding voor het gebruik door de militairen van weiland bij hém in pacht. Jansse is sinds 1 Augs. 1923 uiet meer betaald, voor dien tijd onlving hij jaarlijks f 25. Uil de gehouden besprekingen blijkt, dat deze vergoeding berustte op een mondelinge afspraak tusschen den mili tairen commandant en den burgemeester, en dal tol op 1 Augs. 1923 dit bedrag 3oor dc gemeente voor huur wegens gebruik van een schoollokaal, van de militairen werd ontvangen Sinds 1923 wordt dit lokaal niet meer gebruikt en sinds Mei 1021 "wordt ook de weide van Jansse niel meer gebruikt. M. a. sL werd besloten de achterstallige huur aan Jansse te betalen Vervolgens stelt de voorzitter voor, "het monument voor de verdronken vis- schers op 18 Juli 1924 te aanvaarden, n vanwege de gemeente hiervoor voort durend liet onderhoud op zich te ne men. Dc heer v. Eenennaam zegt, dat er zeker niemand bezwaar tegen zal ma ken, maar dal dit besluit toch feitelijk genomen had moeten zijn vóór dal het officieel was aanvaard (dit heeft 1 Augs reeds plaats gehad). De voorzitter geeft dit toe. Punt 3 betrof wijziging van het raads besluit inzake verhuring ouderwijzers wo ning tc Kleverskerke. De raad had be sloten tot verhuring per jaar met stil zwijgende verlenging, behoudens een op zeggingstermijn van drie maanden; Ged. Staten wenschen een bepaalden huur termijn. De raad komt aan dil bezwaar tegemoet Een wijziging der verordening op het venten is noodig omdat naar gelang van den termijn, een.bedrag van legesgeld in dc voorlaatste raadsvergadering is vast gesteld- Daar nu de verordening spreekt van lot wederopzegging, wordt door li. en W. voorgesteld deze woorden uil de verordening te schrappen Alle doorloo- pende verguuningen vervallen met '1 Oei a.s. Dit wordt m. a st. goedgevon den Omtrent de gemeenterekening 1921 deelt de lieer Franse namens tip commis sie van onderzoek mede dat de rekev ning in orde bevonden is. De ontvangsten hebben bedragen f71167.39. De uitgaven f 59669,65. Zoodal meer is ontvangen f 11497.74. Door vervroegde uitkeering door het rijk van de plaatselijke belasting en de opcenten op de vermogensbelasting is in dit dienstjaar teveel ontvangen pl.m. f 4400 Verder is nog le betalen een be drag van f 2350 zoodat hei werkelijk goed slot bedraagt f 1747.74 Wanneer we hier nu aftrekkeu het goed slot van het vorige dienstjaar, dat in de begroo- liug van 1924 is opgenomen dan rest en altijd nog een bedrag van f 1685.74 We hebben, aldus de heer Franse, niet ouvoordeelig geboerd. Hindoe hebben hoofdzakelijk medegewerkt dje meerdere opbrengst kaai pl.m f 1000. de mindere bijdrage aan de werkloozenkassen als ga* volg van de tariefsverlaging door den Minister pl. m. f 800 en besparing op drukwerk ter secretarie door hel veelvul dig gebruik der sclirijfmachine pl. m. f 300. De vporz, dankt den beer Franse voor zijn mededeeliug De gemeen tcbegrooi mg 1926 werd aangeboden. Geraamd is op een bedrag van 1'67058.45(4- met een post plaatselijke belasting van 120.000 en een bedrag aan onvoorzien van f2769. Bij de rondvraag vraagt d,e heer Fran- den in my!" End terwijl hij zoo blufte, geloofde hij ook vast in de kracht van zijn woorden en wist niet, dat hij zelf een gelaat ver kozen had Toen hij alleen was, schreide hij, wat hem nog leelijker maakte. En laat op den avond schreer hij zijn eersten liefdesbrief Het was een heelé lange brief. Hij schreef van de vreugde die de briefwisseling hem had bezorgd, van dc jaren van eenzaamheid en van lijden die hem huiverig hadden gemaakt niel de waarheid le voorschijn te komen. Hij schreef van den dag, dat hel portret ltwara, zijn verleiding, zijn zwakheid, van zijn verlangen zich in Godstoue te too- nen en van den angst, die hem steeds teruggehouden had. Hij kwam tegenover haar te voorschijn met de geschiedenis van zijn leven; de geschiedenis vau zijn kindsheid, van zijn jeugd en van zijn liefde. Hij smeekte haar om mededoogen om teederheid, om den hemel Hij zei, dal hij op den morgen bij haar zou komen om haar antwoord le hooren En omdat het nu niet langer noodig was, dat hij zich houden zou of hij haar naam niet kende, adresseerde hij den brief aan „Miss Hilda Sorrenford", voluit (Wordt vervolgd-!

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1