.museum te Breda bewaard. Hij stierf iti 1617 en werd den Üen November van dat jaar in de Oude Kerk begraven Hét bedrijf werd voortgezet door zijn zoon Michiel Burgerhuys, d.e tot zijn dood in 1651 als klok- en geschutschieter te Middelburg werkzaam was Behalve een achttal kanonnen, geleverd in de jaren 1621—1629, die in 1600 zijn ver smolten, kennen wij van hem een tweetal bellen en een groot aaulal klokken. Daar van zijn de oudste de klokken te IJzen- dijke en te Sint Anna ter Muiden, uit 1619; de eerste lieel't een fraai gecise- leerden rand, een hertenjacht voorstel lend, terwijl op de tweede het volgende rijmpje is aangebracht, waarvan de groot gedrukte letters lesamen hel jaar van de vervaardiging aangeven. Ons CLoCgesChaL roept VLI en al sint Anna Ier MVIen, ras onbeswaert, ter kerCkenwaert, 'hoort 's lieer-en woort hVIen. Daarna volgen de klokken te Ivloetinge en s-ïleerenhoek (1620), Zuidbaveupoort te Zierikzee (1622), carillon van 18 klok ten voor het raadhuis te Tholen (1627) klok te Edinburg (1632), Ivloetinge (1632) Aagtekerke (1634), Gastkuiskerk Zierik zee (1635), Vrouwenpolder, Westkapelle en Meliskerke (1636), Oostkapelle, Schip-- luiden en stadhuis te Middelburg (1638), Brouwershaven (1641) en Nieuwerkerk op .Schouwen (1645), die alle nog zijn bewaard; de klokken van de beurs te .Vlissingen en van de Vlissingsche poort te Mideldburg, van 1634, en één voor den markltoren in de plaats zijner in woning, in 1642 gegoten, zijn niet meer aanwezig. Van de beide bellen werd een, een tafelbel, die nog berust in burgemeesterskamer te Goes, in 1631 gegoten en werd de andere voor het Schuttershof van Sint-Sebastiaan te Mid delburg vervaardigd, en thans in de oud heidkamer aldaar bewaard. Een klok van onbekende herkomst uit 1632 is thaus, gelijk voor eenigen tijd in dit blad werd medegedeeld, als fabrieksbel bij de N.Y Goudsche machinale garenspiunerij in gebruik. Dat de derde "klokkengieter Burger huys, Johannes, een zoon van Miehei was, is niet gebleken, doch. is in hooge mate waarschijnlijk. Hij oefende, als ,,'s- landsgeschut- en klockegieter", zijn be drijf uil in het „giethuys", het voor malige reventer der oude Abdij, waarvan Smallegange's Chroniek van Zeeland 'n afbeelding geeft. Tal van kanonnen moet hij hier hebben gegoten, doch daarvan is geen sptoor meer over. Van de talrijke door hem vervaardigde klokken echter zijn de meeste nog in Zieeuwsche kerk torens bewaard. De oudste uit 1642, hangt te Ouddorp, in hetzelfde jaar werd een klok voor Ierseke gegoten. In 1643 volgden Biggekerke en hel landshuis te Hulst, in 1646 Sint-Laurens. Ook Aar denburg (1647), Hulst, (raadhuis, 1648), Achterroehl (G.) (1649), onlangs ver kregen uit Breskens, Zuidzande ,1659), Zoutelande (1662), de Oostkerk te Mid delburg (1663), Krabbendijk (1667), Sint- Philipsland (2668), Nisse (1674) en Se- rooskerke op Walcheren (1676; bezitten nog alle een klok van dezen laatsten Burgerhuys. Ook goot hij nog klokken voor de Oude kferk (1646), de Zuster- of Vischmarktkerk (1650) en de Fransche kerk (1661) te Middelburg, die sindsdien zijn verloren. In Schotland schijnen nog veel Mokken van hem ,met een phoenix gemerkt, aanwezig te zijn. Bewaard zijn ook nog een fraaie tafelbel, naar het ont werp van Johannes Loo ff in 1645 ver vaardigd voor het Middelburgsclie Itui- persgilde, en een dergelijke bel le ICo- lijnsplaat, het volgend jaar door hem geleverd. Den 3en December 1676 is Johannes Burgerhuys begraven in de Choorkerk te Middelburg. Een verzoek van zijn we duwe, Judith van Bruninck, aan de Staten om de gieterij te mogen couti- nueeren „door huilpe van een meester knecht", werd [gewezen van de hand. Aan de werkzaamheid der familie Burgerhuys kwam dus een einde. Eenige jaren daarna, in 1683, komt Jaoob der Kinderen „ordinair geschut- gieter" in de bronnen voor; dat hij' ook als klokkengieter werkzaam is geweest, bewijst een door hem in hetzelfde jaar vervaardigde huisbel, die nog thans over eenkomstig zijn oorspronkelijke bestem ming in een fraai patriciërshuis te Mid delburg wordt gebruikt. Terzelfder tijd was ook Jasjier van Erpecom hier werk zaam, van wiens Mokken te Grijpskerke (1685) en Wissekerke (1686) bewaard zijn. In het begin der achttiende eeuw Gillis van den Gilde, van wien slechts een in 1710 gegoten klok te Nieuwdorp, afkom stig uit een toren van 's Heer Abtsker.ke, is overgeleverd. Omvangrijker Is het be-, waarde oeuvre van Nicolaas Greve- de Neder 1 andsch-Hervormde Kerk te Axel (1717), die te Tholen (1726), Oud-Vosse- meer (1717) Gapinge (1730) en Katten- dijke (1734) roepen nog met haar Mokken hun getrouwen ter kerke; in laatst ge noemd jaar werd ook de Mok van Brou wershaven door hem verbeterd. Johannes la Forte gooi in 1756 of 1757 een klok voor een toren te Retranchement en in 1777, behalve twee ^koperen lezenaars voor de Nederlandsch-Hervormde kerk te Aardenburg, de kleine klok, die nog in den prachtigen kerktoren te Kruinin- gen hangt. Waar deze klokkengieters hun bedrijf hebben uitgeoefend, is mij niet gebleken. Het oude reventer, door Burgerhuys ge bruikt, was in de eerste helft der acht tiende eeuw als pakhuis aan particulieren verhuurd en was tegen het midden der eeuw ingericht tot hoofdwacht cn stal voor de ruiterij In 1754 echter werd er wederom de gieterij in gevestigd, toen aan Michiel Everhardt en Pietcr van Bcl- zen het gebruik van het giethuis werd toegestaan, miste vodf iedere 1000 pond wegens, dat gegoten werd, aan de stad betalende 1 Vlaams, sullende het gebopw op stadskosten water- en wind- digi werden gehouden en de ovens ins gelijks werden gcmaakl, dog het onder houden der ovens sal voor luin rekening sijnBovendien werd hun in 1755 300 pond geleend, welk bedrag tien jaar later geheel blijkt afgelost. Poeier van Belzen trok zich in 1759 uit de combinatie te rug; Everhardt zette de zaken nog een kwart eeuw alleen voort. Het stadsbe stuur was hem bij de uitoefening daar van in alle opzichten behulpzaam; in 1760 werden de tresoriers gemachtigd, ten zij nen behoeve in het giethuis te maken „een zware boormolen en vier boortan- gen tot het gieten van zwaar geschut", waarvoor de le betalen retributie werd verhoogd lot 3 Vlaams. Iu 1784 kreeg hij een voorschot ,om aan de gesHïut- en klokgieferij de noodigq verandering te kunnen maken, ten einde grooter ge schut te kunnen gieten En al schijnt hiervan niets bewaard, dit deel van het bedrijf is vermoedelijk van grooter om vang geweest dan het gieten van MoMcen. Ten minste, hiervan is zeer weinig be waard, Te samen goten Everhardt en van Belzen in 1759 nog de klok voor de Neder 1 a nd s ch -Hervormde Kerk, die ver leden jaar bij den noodtotügen braud in korten tijd geheel versmolt; Everhardt alleen heeft iu 1775 een klok gegoten, die nog in het torentje der Nederlandsch- Hervormde Kerk te Koudekerke hangt. Het gebouw, waar intermit tee rend het bedrijf was uitgeoefend, werd in 1786 als bergplaats voor stadsmaterialen aange wezen en werd in 1864 tot gymnastiek- school ingericht, voor welke bestemming het nog heden dient Aan het klokkengie ters-werk, dat bjjkans twee eeuwen te Middelburg heeft gebloeid, kwam dus in eerstgenoemd jaar een einde. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar aan de Rijks kweekschool te Assen, de heer J. Mos, te Middelburg (Ned.) Te Utrecht slaagde voor het exa men Fransch L. O. mej. J. M. Polderman, van Koudekerke. Geslaagd te Rotterdam, voor het examen nuttige handwerken, mej. J. A. P. Bijlo. Dreischor. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte, de heer J. P. Kake- beeke, Biervliet. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Ind. Stoomvaartlijnen. Kawi, st. 8 Augs. van Rotterdam naar Batavia. Enggano, 7 Augs. le Sabang, Amster dam naar Batavia. Prinses Juliana, p. 7 Augs. Gibraltar,, Amsterdam naar Batavia. Tjipanas, 8 Augs. te Port Said, Am sterdam naar Batavia. Ternate, p. 8 Augs. v.m. 2 u. Oues- sant, Roilerdam naar Java. Prins der Nederlanden, p. 7 Augs. Pe- rim, Amsterdam naar Batavia. Rhea, 8 Augs. van Amsterdam naar West Indiè. Patria, 8 Augs. v.m. 8 u. te Rotterd. van Batavia. Batoe, 7 Augs. van Padang, Amster dam naar Batavia. Bengkalis, 8 Augs. 'te Marseille, Java naar Amsterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerik'a. Leerdam, 7 Augs. van Vera Cruz, New Orleans naar Rotterdam. Veeudam, 6 Augs. n.m. 6 u. 34 m 140 mijl Z. W. van Valentia, Rotterdam naar New-York. Nieuw Amsterdam, wordt 10 Augs. v.m. 6 uur te Plymouth verwacht, New- York naar Rotterdam. Rotterdam, 7 Augs. n.m. te New-York van Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Eerste luits. J. van Waning, van het 14e en J. van Haarst van het le reg. inf., worden van 1 October tot en met 27 Febr. d.a.v. bij de militaire gymnastiek- en sportschool te Utrecht gedetacheerd. Hoofdoff. van den marinestoomv,- dienst 2e lel. H. J. Schreuder wordt tegen October uit Oost Indiê terugver wacht. Off. van den marinestoomvjdiensl le M. M. II. van der Hoeven wordt van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord over geplaatst aan boord van Hr. Ms. pant serschip Tromp. Bij beschilcking van den minister van marine a.i., zijn met 24 Augustus a.s. geplaatst bij de marinekazerne te Wil lemsoord de kapiteins-luit. ter zee "Wi. O. A. Vink en A. Seret, onderscheidenlijk als commandant en als eerste-officier; de luitenants ter zee 2e kl. F. S. C. baron van Randwijck, F. H. Vermeulen, J. H. van RinMiuvzen; de Je luit. der' mariniers F. C, W. Mi'chaëliS, de 2e luit.' der mariniers L. Langeveld, de officier: van den marine-stoomvaartdienst 2c M. F B. Crane en de officier van adm. le M. F. A. Kulin zijn de luitenants ter zee 2e kl. der marine-reserve J de Visser, T. O. van Driijimelen -en H. Landman geplaatst resp. den 15en Augustus a. b. vgn Hr Ms. Z 4, den 17 Augustus a. b. van nr. Ms. Z 3 en den 20en Augustus a. b. van Hi-. Ms. „Hydra". LANDBOUW. Zuid-Afrikaanse he Landbou wers in Zeeland. Als wij ons neerzetten om een en an der mede le deelen over den tocht, die de Afrikaanders Zaterdag hebben ge maakt, willen wij nog iets over den autotoer van Vrijdagavond door Wal cheren vertellen en wel dat verschil lende der lieeren ons verzekerden, dat '1 eiland een bijzonder goeden indruk op hen had gemaakt, vooral door hel goed onderhouden van boerderijen en lan derijen en het vruchtbare van den bo dem. Ook de nette dorpen en de mooie stad Middelburg hadden de "heeren met belangstelling bij hun doorril in oogen- schouw genomen. Na het goede diner in liet hotel Britannia en een verkwikkende» slaap aan boord van de mailboot, zijn de gasten, wier aantal tot 10 was toege nomen doordal enkele uit Parijs naar Vlissingen waren gekomen Zaterdagmor gen te 9.04 per trein naar Goes getrok ken. Aan het station aldaar wareu ter begroeting aanwezig de heeren mr P. Dieleman, voorzitter, Tj. E. B. Kielslra, secretaris, W Kakebeeke, vice voorz en Jac. Welleman, lid van het Dag. Be stuur der Z. L. M., I. G. J( Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, Mcsu en van der Plassche landbouw- en tuin- bouwleeraren, P. Dekker, secretaris van den Kring O. Z. B. van de Z. L. M. icn nog enkele andere heerefn Mei 14 door de eigenaren beschik baar gestelde (auto's werd direct de tocht door Zuid-Beveland aangevangen Over 's Gravenpolder werd langs den Koornpolder gereden, om zoo te lcomen bij de Biezelingsche Ham, van waar de gasten een jnooi uitzicht over de> Wester- Schelde kregen verder ging het over den dijk tusschen den Willem Aunapol- der en de Breede Watering naar het in laatstgenoemden polder liggende hofstede van den [heer p [Scheele-dc Putter^ Nadat de gasten aan dezen vriende lijken gastheer waren voorgesteld, begaf men zich op den dorschvloer, waar de officieele ontvangst door de Z. L. M. plaats vond. Het was üe heer Dieleman, die de gasten welkom heette in het Oude Zee land, met zijn rijten vruchtbaren bodem, zijn goed klimaat, zijn uitnemenden land bouw. zijn nijvere bevolMng. Spr, be groet hen als vrienden en als een ver want volk, ook al werd het samengesteld uit twee 'deelen. Hel waren de Hollanders cn Fran- schen, die het volk van Zuid-Afrika vormden .maar dit is ook in Zeeland zoo. In Afrika heeft men Fransche na men als Dubois, Joubert, maar ook Zee land heeft Becu, de Hullu, Geschicre, d'Huij, Fanoy enz. De twee stammen groeiden tot één volk, één in geloof, één in rustigen eerbied voor de wet, maar vooral één in gevoel voor vrijheid en onafhankelijkheid. „Even groolsch als de vlakten ruim waren en wijd ,die zij van lieverlede onttrokken hadden aan de woestenij der natuur of dc woeste oor spronkelijke bevolking", zooals het luidt in een staatsstuk. Spr. herinnert eraan, dat de Africanders zijn een volk van trekkers. De groote trek over de Oranje rivier en ten Oosten van de Drakensber- gen is ook in Nederland bekend en nu (rekken deze gasten zelfs naar Europa en naar Zeeland. Intusschen heeft dit volk op dien groolen trek voor zijn vrij heid veel geleden. Zoo is er niet voor niets hel dorpje We enen, niet zoo ge noemd naar Oostenrijk's lioordstad, maar naar het tooneel van jammer cn ellende daar afgespeeld, toen de kaffers zoo- velen der voortrekkers van de gasten vermoordden. Maar ook heeft liet volk zijn Dingaanslag, waar 16 Dcc. 1838 do Zoeloekoning Dingaan met zijn leger van 10.000 man door 461 Boeren verslagen en zijn hoofdstad verbrand werd. Zoo kreeg het volk het met zijn bloed ge drenkt Natal. En later trok het verder, een deels over de Dralcensbergen naar den Vrijstaat, anderzijds over de Yaalri- vier Noordwaarts. En zoo is de Afri kaansche Natie geboren en gelouterd door het lijden en kan het nu zingen Een ieder natie het zijn land. Ons woon op Afrikaansche strand Ver ons is daar geen beter grond Op die wijde wereldrond Trots is ons om die naam te dra Van kinders van Zuid-Afrika. Spr. wijst nu op do mooie en vriende lijke taal der Afrikaanders en het treft hem, dat ook in Zeeland, vooral op Wal cheren, wordt gezegd Ons woon op Zeelands mooie strand. Ook de Zuid-Afrikaansche litteratuur verstaat men hier en met een aanhaling van. een gedicht over liefde van Sannie Beyers, wijst spr. er op, dat het die liefde is die met zooveel sympathie de gasten doet ontvangen en begeleiden door de Zeeuwsche landouwen, waarvoor ook zoo is gestreden. Die strijd ging tegen de zee en spr. wijst op de polders waaruit Zeeland bestaat en die stuk voor stuk op de zee werden veroverd. Daarom leeft uien hier onder de zinspreuk „Luc- tor et Emcrgo door de boeren zoo kern achtig omgezet in „Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen'' maar juist vertaald „Ik worstel en ontzwera". Spr. hoopt dat de gasten hier zullen genieten cn lang een aangename herin nering aan hun bezoek zullen behouden, terwij! hij hun en hunne natie den grool- slen voorspoed toewenscht, overtuigd, dat door hun taai volhardingsvermogen, hun groote werkkracht voor hun schoon Zuid-Afrika alles zal reg komen. Na ook de alleen Engelscli sprekende gasten te hebben toegesproken, eindigde de lieer Dieleman met het verzoek te drinken op den Vrede van de mensch- Ueid. (Luide toejuichingen). Do heer J. P. Kiev tl h a n s, de lei der van de Afrikaanders, nam hierop het woord en zeide dat het volgens hem beier is goed Afrikaansch, dan slecht Hollaudsch tc spreken, al hoeft hjj zelf zijn onderricht genoten op de Burger school le Pretoria van Hollandsrhe lee raren Maar bovendien, hij heeft zijn eigen taal lief. Namens de Afrikaansche boeren brengt liij dank voor de aangena me woorden tot hen gericht Ook spr. herinnert aan het oorspronkelijk samen werken van Hollanders en Fransclien totdat in 1820 daar ook de Engjelsclien bij kwamen Nu zijn het alle goede Afri kaanders, één volk, één natie. Men heeft alom geleerd respect voor elkaar te heb ben Spr. brengt ook thans weer "hulde aan de Afrikaansche moeders, die zoo'n groot aandeel hebben in den bloei van land en volk. Zeker, het Afrikaansche volk heeft strijd gehad, maar het vraagt geen hulp bij anderen voor het oplossen van zijn problemen. Hel volk heeft altijd sympathie voor anderen, die dit ook doen cn als er misverstanden zijn, moeten die worden weggeruimd. Aüen zullen terug gaan met groote erkentelijkheid voor het Ncderlandsche .volk, voor de groote gast vrijheid. naar hun eigen platteland, waar echter ook bergen zijn. Spr. dankt nog maals voor de hartelijke woorden. (Ap-> plaus). Vervolgens werd buiten gelegenheid ge boden een 20-tal paarden van het Neder- landsche Trekpaard, Belgisch type, te bewonderen. Deze dieren waren ten. deele van den heer Scheele, ten deelé van andere landbouwers uit de omgeving. Algemeen roemden de gasten deze dieren, terwijl zij ook hun groote tevredenheid uitten over de wijze van voorbrengen van een drietal vierspannen merries Dat dit bezoek aan deze hofstede op de gevoelige plaat werd vereeuwigd, spreekt haast van zelfen ook dat daarbij de aardige gastvrouwen in hun Zeeuwsch costuum, ook een plaatsje kregen. Te vlug kwam aan dit bezoek een ein de en moesten de auto's worden beste gen om den tocht weer voort te zetten en over liet dorp Biezelingc, door Ka- pelle, om met een mooicn omweg weer Biezelinge te bereiken en 'vervolgens over Schore, langs het station Kruinin- gen, over Ierseke, Wemeldinge en Kloe- linge naar Goes te rijden En steeds hoorde men uitingen van groote voldoe ning over hetgeen de gasten te zien werd gegeven. Dat daar ook zaken bij waren, die zij niet kenden, trok weer de ver bazing der gastheeren. Zoo kende men geen Mompen, geen houten schoenen, zooals de Boeren ze noemden, maar ook een der hier goed bekende landbouw producten, namelijk karweizaad, was voor hen een nieuwigheid. Te Goes werd afgestapt bij het Hotel „De Zoutkeet", waar spoedig kon wor den aangezeten aan een goed verzorgde lunch, waarmede de nieuwe directeur van dit hotel, de heer J Hulsberger, ge toond hoeft zijn vak volkomen te ver staan, niet alleen waren de spijzen uit stekend, maar ook do bediening vlug en goed geregeld. Tijdens den maaltijd nam de heer Dieleman het woord om op de van hem bekende wijze een dronk te wijden aan de Afrikaansche vrouwen en wel in het bijzonder aan die, welke, Jiaar echtgenoot en op de reis vergezellen en mede aan tafel zaten. De lieer W. G. Ko n i n g sprak op ver zoek van den voorzitter de alleen En- gelsch sprekende gasten toe, waarbij hij voornamelijk herhaalde, wat de heer Die leman des morgens bij de officieele ont vangst had gezegd. Namens de Afrikaansche vrouwen, sprak mevr. WeyensSmuls, de oudste dochter van generaal Smuts on bracht dank voor de woorden van den heer Dieleman, om onder luide instem ming te eindigen met een dronk op Holland's eerste vrouw. H. M. Koningin Willielmina. De aanwezige Nederlanders zetten het "Wilhelmus in. terwijl geroepen werd Le ve Juliana. De lieer Danken, directeur van den "Wilhelminapolder liet daarop zijn waar schuwende slem hooren, dat het tijd was op Ie staan wilde men nog iets van den polder zien en even daarna zaten alle weer in de auto's, die nu naar den Wilhelminapolder reden, waar van een groot deel werd doorkruist, en de gasten dus in de gelegenheid waren dit grootste der Zeeuwsche landbouwbe drijven te lecren kennen, wat voor hen levens was waardeeren en bewonderen. Halt werd gehouden bij de woning van den heer Hanken en na vandaar uit een wandeling (e hebben gemaakt naar de veelioeve ter bezictiging van een mooie collectie vee .werd in den tuin de fhee aangeboden. De heer Hanken vond gelegenheid er op te wijzen, dat hij al dikwijls vreem de gasten heeft ontvangen, ook eenmaal een Zuid Afrikaander, maar eerst llians voelt li ij goed. dat liet stamverwanten zijn, die hem komen bezoeken. Spr. wenscht de dames en heeren ook ver der oen aangename reis toe Thans nam het woord „Oom Piet zooais de joviale Transvaaische boer en zooals dc joviale Transvaaische boer en oudslrijdcr voor de- vrijheid door zijn tochlgenoolen werd gcuoomd n.l. de heer Piet Vermaas .die zeide nu liet best te voelen ,dat zijn grootvader een Neder lander was. nergens is hij in zjjn leven zoo gastvrij ontvangen als hier Aan de organisatie, aan de eigenaars der „motor karren'' aan allen brengt spr. hartelijk dank. Een samenwerking als hier bestaat zal goed zijn voor de toekomst. Ook de 3i eer Kc ij nil a n s nam nog 't woord om le wijzen op de groote waar heid van het „Eendracht maakt Macht" cu om er op le wijzen .dal als liet den boer goed gaal, het iedereen goed gaat. Ook vond hij gelegenheid zich te richten ten tot den lieer Peder Jergensen, verte genwoordiger van het Deensch Land- bouwproefstalioen. die toevallig den tocht ook medemaakte cn aan wien hij zijn spijt uitdrukten, dal het plan om ook Denemarken le bezoeken niet kon wor den ten uitvoer gebracht. Met een drie werf hocrah op de gastheeren eiudigde spreker. Hel werd tijd voor liet vertrek en spoedig was men onder weg naai' Goes Iiicr werd liet volgende telegram aan H. M. de Koningin verzonden „Die Sud-afrikaansche boeren wat tans Nederland bereis en die gulle gasvrij- lieid van die Nederlandse volk geniet; wens hiermee hulic nederige erkentlik- heid betuig vir goedgunstige vergunning deur Uw majesteit aan ons toegestaan om aanstaande Dinsdag deur Uw Ma jesteit ontvang te word. L. Kleijnhans. Aan het station werd harrtelijk af scheid genomen en herhaaldelijk hoor den wij de verzekering van den diepen indruk ,die het bezoek op de Zuid- \fri- kaanders heeft gemaakt. Iu den trein van 5 03 naar Roosendaal was een waggon voor de gasten gereserveerd, toen de trein wegreed werd nog 'lang gegroet en gewuifd en ook de gastheeren gingen uiteen en zullen ook zij de aangenaamste lierinneringeu aan dezen tocht met de sympliatieke stamverwanten behouden. De dames en lieeren aten in het sta tion Roosendaal en gingen toen door naar Den Haag. BUITENLAND. WEER EEN RELLETJE IN DEN RIJKSD VG. De nervositeit van de Kijksdagleden is wel buitengewoon. Geen zitting zonder spektakel. Zaterdag zou het tariefontwerpi,in twee de lezing behandeld worden. En daar alle partijen verzamelen hadden geblazen, was het er stampvol. En reeds dadelijk lokte een voorstel van de coalitie-partijen om den spreek tijd voor iedere fractie op vier uur te stellen een luidruchtig protest van de oppositie uit tegen deze poging „om de minderheid te muilbanden". En dat werd nog erger toen de leider van het Centrum, Fehrcnbach, brutaal weg verklaarde dat uitvoerige debatten toch geen zin hebben, daar er aan de voorstellen toch niets te veranderen valt. Minuten achtereen duurde het la waai. waardoor heen machteloos de bel van den voorzitter klonk. En zoo ging het voort. Toen rijks kanselier Luther het woord kreeg voor liet afleggen van een regeringsverklaring drongen communisten scheldend om hem heen. En telkens werd hij onderbro ken door een storm van protesten van links. Kort voor dr. Luther zijn rede be ëindigde, drongen de communisten an dermaal voor het spreekgestoelte samen en dreigden hem met him vuisten. „Af treden!- aftreden!" brulden zij hem toe. Van rechts werd hierop geantwoord „Smijt ze er uit!" wat weer woedende protesten van links ten gevolge had. De rede van den rijkskanselier werd door de coalitiepartijen met langdurig applaus, door de sociaal-democraten met luid gesis en door de communisten met foei-geroep ontvangen. Andermaal stel den de oppositiepartijen daarom voor. dc zitting te verdggen, ten einde de fracties in de gelegenheid te stellen de rede van den rijkskanselier le bespreken. Ook dit voorstel werd tegen de stemmen der so ciaal-democraten, democraten l"en com- muriTsten verworpen. Het zakelijke in de meedeelingen van Luther was voornamelijk de verklaring dat de beslissing, die thans zal vallen nog geen principieele beslissing over het toekomstige Duitsche tariefsysteem is. daar men hier slechts te doen heeft met wetsontwerpen van voorloopigen aard. Een onverwijlde afdoening is echter noodzakelijk, ten einde de in oorlogstijd uitgevaardigde in- gn uitvoerverboden te kunnen afschaffen en tevens "met het oog op de onderhandelingen over het sluiten van handelsverdragen. BRIAND NAAR LONDEN. Vandaag gaat Briand naar Londen, ver gezeld door Bertelot. ter bespreking met Chamberlain van het antwoord op de Duitsche nota inzake het veiligheidspro bleem Die besprekingen fnoeien plooien glad-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3