:S3 KEI BN.NOTl BRING VAN HEL FN. AMSTERDAM. 10 Augs. (Slotkoers). 6 pCt Nederland 1923 103: fi pCL "Ne derland 1922 1 053/,; 5 pCt Nederland 1918 101 één zestiende, IV? pCt Neder land 1917 98 negen zestiende; 2*/? pCt Nederl W. Schuld 61%, 3 pCt. do, Obl 71 één zestiende; 3 pCt do. Cert 71 ne gen zestiende, Cert. "Ned. Hand Mij 131%-134%, Aand. Ned. lad. Handelsb. 110; Aand Koloniale Bank 172 172i/>Kon Petr» Aand 380i/2- 383%- Gecons. Hollandscho 162 1611/2 ('uit. Mij. Vorstenlanden 154 155, Ilandelsv. Amsterdam 501 502; Javasche Cultuur 325; Aand Deli Maat schappij 401% 403%Anisterd Rubber 373-379. Ned. Amerik. Vaart 69; Ned Scheep vaartunie 144%; K011 Moll. Lloyd 5%; Kon Nod. Sloomb. Mij. GOV?; Aand Pa- jketvaart 166; Jurgens A 131-139. Anaconda 87%—88%;Sleels 121*52; Erie •"31; Union Pacific 143%; Common Marine 9%, Prefcred do. 32 één zestiendeMax well Gr. C. v. A. 61/s- Prolougatie 3y Russen: Obl. 1880 3, Consols 4%; Hope 3 dertieu zestiende; Markt sluit flauw. Wisselkoersen Londen 12.07%; Berlijn 0.05919, Wee hen 0.003507% Parijs 11.62%; Brussel 11.25; Dollar Cable 2.485/8, TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. lustituui te De Bilt Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Aug. Hoogste barometerstand 761.8 te Danzig. Laagste barometerstand 745.3 te Thorshaven. Verwachting van den avond van 10 tol den avónd van 11 Aug. Zwakke tot maligc wind meest uit Westelijke richtingen, t meest half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eeiiige re gen of onweer, zelfde temperatuur. Thennomelerstand alhier 's morgens 9 uur 70 gr., 12 uur 72 gr., 3 uur 68 gr. tegen, die de inschrijving van Veshoi te hoog acht Een verzoek van enkele gemeenteamb tenaren, houdende terug te komen qp 't verhaal van pensioensbijdragen, wordt aangehouden. De gemeenlerekening 1924 voor den ge wonen dienst geeft in ontvang aan. f94679 71, in uitgaaf f95993.67, nadeelig slot f 1313.96. De voorzitter deelt mede dat het nadeelig slot mede te wijten is aan een bijdrage van f1000 voor de 0. E. centrale, waarop bij het opmaken der begrooting niet was gerekend, voorts dek king van buitengewone uitgaven door de gewone middelen, aan bestrating alleen reeds f875, terwijl het plaatsen van goot- steenen in de gemeentewoningen een uit gaaf vorderde van f 1540.66, welk bedrag eveneens uit de gewone middelen is be taald. De kapitaaldienst der gemeentereke ning 1924 geeft in ontvang aan f21605, in uilgaaf f21488.77, batig slot f 116.23. De rekening van den woningdienbt, het vorig jaar ceu nadeelig slot aanwijzende, van ongeveer f2250, geeft thans in ont vang en uitgaaf aan f 11586.28. De bij drage uit de gemeentekas is beperkt ge worden tof het sluitend krijgen der re kening De rekening van hel W'. A. Armbestuur 1924 geeft in ontvang aan f 20791.831/2, in uitgaaf f 12899.90, goed slot f 7891.93%. Besloten wordt de wedde van den ont- vanger van het W A. Armbestuur, in gaande 1 Januari 1926, vast te stellen op een vast bedrag f 500. Besloten wordt voorts met het W. A. Armbestuur- een conferentie te houden op Woensdag 12 Aug. a s. Waar de vcrplegiugskosten van krankzinnigen een drukkende last wor den voor de gemccntebcgrooting en zulks personen zijn die vanwege 'het armbe stuur zouden moeten gehouden, wordt het billijk geacht dal het armbestuur de gemeente lüerin tegemoet komt. Wil het 'armbestuur een tehuis voor ouden van dagen stichten, dan kan de raad zich hiermede vereenigen. UitZeeuwsc h-V laanderen O D. Hedennacht sloeg de bliksem in de landbouvvscliuur van Jac. v. Hoeve, ■nabij Tcrneuzen en zette de schuur in lichte laaie, terwijl een paard ge dood werd, welk dier den weg versperde om nog 2 paarden le redden, die, even als 80 kippen, 10 eenden en een varken, met de landbouwwerktuigen, en nage noeg den geheeleu oogst verbrandden Alles is verzekerd. Bij een kort maar hevig onweder dat Donderdag boven de gemeente II o n- t e n i s s e woedde, werd te Lamswaarde 'n werkman die voor den regen| schuiling had gezocht in een graankoop, door het hemelvuur getroffen en gedood. Uit Zee uwsch-Vlaa aderen W. D. Zaterdagnamiddag bij 't huiswaarts keeren na hef verrichte landwerk op de landerijen van den landbouwer D. R. Ic Zuidza nde, moest 'de ongeveer 55- jarige echtgenoote van den arbeider J. O. aldaar over een balie slappeu met hel gevolg, dat zij viel en haar been brak. De geneesheer uit Zuidzande verleende onmiddelijk ter plaatse de eerste hulp. De 15-jarige schildersleerling A. J. de Hullu van Schoondijke, ging Zater dagnamiddag bootje varen op de Blon derak onder de gemeente Water landkerkje met een 9-jarig zoontje van zijn baas Beiden geraakten te water met liet noodlottig gevolg, dat eerstge noemde verdronk, de 9-jarige jongen werd door zijn vader, die juist in de buurt was, gered. LAATSTE BERICHTEN,. MARKTBERICHT. Goes, 8 Augs. Op de groole veiling deden Codiiu Keswick f 19 p 100 K.G. Kleine veiling Peren Précose de Trcv. f 55—83, Clapp's Favorite 56, Oomskin- derenperen S3, Bruine Heerenperen 36 44, Zomeriouvvtjes 10, Gron Berga motten 22—25, Dirkjesperen 26—33, Wit- \tebroodspercu 2127, N.H. Suikerperen 3035, Scharlakeupereu 26, Roode Sui kerperen 22—30, Afval Peren 8—17, Ap pels Madeleinen 46, Duch. d'Oldenb, 29-34, The Queen 22-29, Codl Kesw. 15—25, Ganzeb 20, Zomeraagt 20—26, Striepelingen 12—16. Perzik Roode Zoraerappels 26, Tarwe-appels 19—21, Zoele Sl. Janappels 24, Zoete Kantrib- beling 19, afval appels 1—14, Pruimen; Washington pruimen 75—110. Dubbele Boerevvilte 90—98, Roode Eierpruimen 61, Belle de Louvian 53—67, Reine Vic- toriapruimen 60, Prince Pruimen 4154, Okkelanen 46, Marbelanen 3540, Kou- welijnen 4851, Diverse pruimen 3960. Diversen Kruisbessen 16, Roode bessen 2237. Frambozen 37, Tomaten 21, snij- boonen 624, Groene böonen 221, snij- veruien 10—13, Sjalotten 67, Aardap pelen (groole) 25, aardappelen (poters) 2, uien 3fper 100 bos; Perziken 5, Meloe nen 58—63, bloemkool uilschot 4, Roode kool 5, komkommers 210, Augurkjes 0.15—0.50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 10 Augs. Binnenland- sche granen. Tarwe, nieuwe oogst, zeer ruim aangeboden, maar waarvan de kwa-i liteit zeer uiteen liep. Nadat bij het begin van de markt en kele partijtjes voor 14.7515.25 waren verkocht, moest verder worden afgegeven voor 13.25—13.75; rogge 1250—23, gerst, chevalier, 13.75—14; erwten, klei1 ne groene, kwaliteit zeer uiteenloopend 1418. Alles van den nieuwen oogst. ENORME ONWEERSSCHADE TE ROOZENDAAL. Het onweer dat gisteravond hier zoo plotseling opkwam, heeft zich op zijn weg naar iiel Oosten nog verergerd, en heeft op hevige wijze ia ."West Brabant gewoed, vergezeld van een örkaanachti- gen wervelstorm en hevigen hagelslag Vooral te Roozendaal is de schade buitengewoon groot. Honderdduizenden ruiten zijn vernield. In de stad zijn 900 straatlantaarns defect zoodat hedenavond slechts op enkele hoofdpunten de ver lichting weer in orde kan zijn gebracht De glazen statiousoverkapping is over haar geheele lengte verwoest. In de douane-zaal werd groote schade aan gericht. Fabrieken, werkplaatsen, broei kassen en particuliere huizen, overal werden ernstige beschadigingen toege bracht. Het bedrag der schade is nog niet te ramen, maar bedraagt zeker een ton. Ook uit Wo uw, Oud Gastel en Hoeven, komen berichten van vernielingen. In Wouw zijn alle ruiten aan de wind- zijde vernield. Vooral het raadhuis eu het klooster hebben belangrijke schade geleden. Opmerkelijk was hel dat op sommige plaatsen, grenzende aan plekken waar groote schade werd ondervonden, geen enkele ruil vernield werd. GEMEENTE-ONTVANGER VOORTVLUCHTIG. Sinds Vrijdag j.l. is uit de gemeente Harmeien de gemeente-ontvanger de heer J. v. D. verdwenen. Vrijdagnacht hebben de burgemeester en de politie alle hotels van Utrecht afgezocht om hem te vinden, daar bekend was dat hij zich daarheen had begeven. Het onder zoek leverde echter geen resultaat op. Zaterdagmorgen ontving de burgemeester van den voortvluchtiggen gemeente ont vanger een schrijven, uit Rotterdam, waarin hij schreef dat hij zelfmoord zou plegen omdat bij zich in moeilijkheden bevond. Hij had gespeculeerd en zich vergre pen aan de gemeentekas. Nadien is ge bleken dat bij van het deposito, dat de gemeente hij een bank heeft, en waarvan de ontvanger alleen gelden kan afnemen met machtiging van den burgemeester een bedrag van f 12000 is opgenomen door middel van een valsche machtiging van den burgemeester. Met dit bedrag is hij vermoedelijk gevlucht, en, in verband met de valsche handteekening, wordt be twijfeld of zijn verhaal van zelfmoord* ge loofwaardig is. OVERREDEN. Zaterdagnamiddag kwam op den Amer- foortschen weg nabij de Beukbergerlaan een tweejarig meisje uit een der aan- genoemde laan geplaatste noodwoningen onverwachts van achter een boom op de rails, en werd overreden door een tram van de O. S M. Het werd aan liet .hoofd zoo ernstig gekwetst dat het_ Zon dagochtend in de ziekeninricliting te Zeist is overleden. DE VERDRONKEN SCHIPPER OP DE ZUIDERZEE. Het lijk van don zoon van schipper Janse, welke hef leven liet bij de po- giugen om zijn overboord geslagen vader te redden, is Zaterdagmiddag te Lemmer binnengebracht Ook dat van den ver dronken schipper T. H. Janse is binnen gebracht. Beide lijken zijn naar de alge- meene begraafplaats vervoerd. BEURSOVERZICIIT. AMSTERDAM, 10 Aug V.D. De handel op de beurs Was, heden van matige proporties Rubberfondsen lagen zwak in de markl ,als gevolg .van de daling der rubberprijzen. Op de afdceling voor Nederlandsche Industrie-papieren kenmerkten do ge wone aandeelon Jurgens zich door een een scherpe inzinking, waardoor zij ver scheidene punten beneden hel slot van den Iaatslen beursdag terecht kwam Aand Kunstzijde waren klaarblijkelijk aan eenig aanbod onderhevig. Tabakken trokken slechts matige be langstelling. Do Suroalrasoorteh golden eerder iets lager. Van do Oliewaarden bewogen Ge- consolideerden zich bij zeer kalmen han del op ongeveer de vorige prijzen Ko ninklijken werden iets beneden het ni veau van Vrijdag verhandeld Prolongatie 3. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10 Aug 3 uur. De cijfers lusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag. Londen 12.07% (12.08%). Berlijn 0.5919 (0.5922). Parijs 11.621/2 (11.671/2). Brussel 11.25 (11.25). Zwitserland 48 29 (48.32V»). Woenen 0.003507% (0.003510). Kopenhagen 56.621/2 (56.65). Stockholm 66.90 (66.90). Oslo 45.67V2 (45.85). New-York 2.48% (2.48 dertien zestiende) SOVJET PROPAGANDA IN ENGELAND. LONDEN, 10 Aug. Naar aanleiding van een publicatie in de „Daily Mail", betreffende pogingen van agenten der Sovjet-regeering om propaganda lectuur te verspreiden in de Britsche militaire centra, heeft een speciale afdeeling van Scotland Yard een onderzoek ingesteld voornamelijk in de voorsteden van Lon den. Geschriften, gelijk aan die welke de vorige week onder de troepen te Al- dershot werden verspreid .zouden zijn gevonden. De detectives trachten een vrouw op te sporen van wie men reden heeft aan te nemen dat zij' onrust tracht te stoken onder de Britsche soldaten. Het is bekend flat dergelijke pamfletten reeds gecirculeerd hebben in het arse naal van Woolwich. VERSCHILLENDE BERICHTEN. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Terwijl de heer M. uit 's Bosch van Oss per motorrrijwiel. naar huis terug keerde ,\verd hij op rden onbewaakten Kortfoortschen overweg door een juist aankomenden personentrein gegrepen en een eind de spoorbaan opgeslingerd. Met gebroken beenen en een zware hoofd wonde, werd de ongelukkige opgenomen en in een naburig boerderijtje binnenge bracht. Ofschoon de treinen ter plaatse, van beide zijden tijdig genoeg zijn waar le nemen, en men den heer C. nog wenkte en toeriep van den' kant van den weg, bemerkte hij, naar hij zelf later vertelde, in gedachten verdiept over zijn werkzaamheden niets. Het mo torrijwiel is geheel vernield. De getrof fene, vader van 10 kinderen is 43 jaar. AUTO-ONGELUKKEN. Aan den Sloterweg in de Haarlem mermeer reed een auto, waarin twee dames en drie heeren gezeten waren, met een 60 K M. vaart de bermsloot in. Enkele inzittenden werden zelfs door de kap uit de auto geslingerd- Twee wer den vrij ernstig gewond, de anderen kwa men met den schrik vrij. De auto werd totaal vernield. Eeu vrachtauto van een Amsterdam- sche firma, welke bestuurd werd door een leerling-chauffeur, die het stuur niet meer meesier was, kantelde op den Kruisweg te Haarlemmermeer om, waar door de vier inzittenden min of meer ernstig gewond werden. Zij werden naar feen ziekenhuis te Haarlem overgebracht, terwijl de vernielde vrachtauto later ge demonteerd en naar Amsterdam ver voerd is. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Zaterdagnacht is ingebroken "in het kantoor van de American Petroleum Oy. aan de Friesche Yarkensmarkt op de terreinen van de Phoenix te Haarlem. Omstreeks half zeven Zaterdagmorgen ontdekte een terreinknecht de inbraak. Voor de deur vaii het kantoor lag ge reedschap; een der vensters was uit den gevel genomen; de brandkast was ver dwenen, uit een stal bad men een paard gehaald en dit vermoedelijk gespannen voor een platten wagen, die op het ter rein had gestaan en ook verdwenen was. Daar er ook een partij hooi wordt ver mist, wordt verondersteld, dat men de brandkast bedolven heeft onder hopi op den wagen. De politie stelde dadelijk een uitge breid onderzoek in. Ontdekt werd, dat een automobielkefcelwageu was openge broken. Daaruit en van bet terrein, waar juist gebouwd wordt, hebben de .inbre kers zich alle beaioodigde gereedschap pen verschaft. In de brandkast was een kleine f1000 Voorts was iu de brandkast de geheele administratie geborgen Van de daders is nog geen spoor ge vonden, Verzekering dekt de schade. liet is welhaast zeker dat de dieven met handschoenen hebben gewerkt, want vingerafdrukken zijn niet gevonden. .,De Courant" meldt nog nader. In den loop van den dag zijn hel paard en de wagen, waarmede de gestolen brandkast vervoerd is, in de Banneslceg te Haarlem teruggevonden. Toen paard en wagen gevonden waren, zocht de re cherche direct den omtrek zorgvuldig af De inspecteur der recherche had het geluk iu een schuurtje in den Waar- derpolder de gestolen brandkast te vin den De brandkast was nog ongeopend. De recherche vermoedde, dat de in brekers in den nacht van Zaterdag op Zondag wel zouden komen om de kast open le breken. Rechercheurs stelden zich in het schuurtje verdekt op Tegeu half één 's nachts naderden 'inderdaad met de grootste behoedzaam heid twee personen. Zoodra zij dicht genoeg genaderd waren, werden zij door de politiemannen overvallen. Een verwoede worsteling volgde. Een der ver dachten, J K., te Haarlem* had een revolver in de hand, maar toen hij ook van achteren gegrepen werd, viel het wapen uit zijn hand in een sloot bij de schuur. Hij werd na hevig verzet gear resteerd. De andere verdachte maakte van de verwarring gebruik om te vluch ten, dadelijk werd hij door de recherche achtervolgd. Hel werd een jacht door en over slooten Rechercheurs gj'figen soms tot aan hun kin door het waler. Hoewel de man \\Mst le ontsnappen, weet de politie wie hij is. Evenals K. is hij een oude bekende der politie De brandkast was nog geheel onbe schadigd en hel geld, pl.m. f 1000.—, zoowel als de geheele administratie zijn dus behouden. HET ONGELUK TE EDE. Aangaande liet ernstige ongeluk, dat aan de Kunstzijdefabriek te Ede is ge beurd, onlleenen wij nog de volgende bijzonderheden aan het „U. D.". De juiste oorzaak is niet vaslt te stellen van de ontploffing, vermits de bediener van het apparaat overleden is. yer- moed wordt echter dal Favckar, dat is de man die bet toestel bediende en als het ware vermorseld is, de zuurstof, komende uit den zuurs tof cylinder, welke daarna vermengd wordt met waterstof, een te hoogen druk heeft laten bereiken. Anderen weer zeggen, dat het zuurstof apparaat gevallen is, waardoor de ont ploffing is ontstaan. "Wieer anderen zeg gen dat de inmiddels overleden Duitschc loodbrander reeds gezegd moet hebben: „Als het maar geen dooden geeft van middag, want de cylinder wérkt niet goed". Een ontzettend geweldige ontploffing moet het geweest zijn. Enkelen van de overlevenden zijn dan ook stokdoof ge worden. Verschillende machines werden ver nield; de stukken ijzer waren door het dakraam gevlogen tot 50 meter. Al het personeel van de Kunstzijdefa briek was dan ook geweldig geschrokken Inmiddels waren allen le Ede aanwezige doktoren en artsen gewaarschuwd. Ook de geneeskundige dienst uit Arnhem ver leende assistentie. Naar men van oogge tuigen verneemt, moet het een verschrik kelijk schouwspel geweest zijn. De inmiddels gearriveerde politie hield de spinnerij in het oog, opdat geen en kele gewonde onder den voet zou gera ken. De directie van de Kunstzijdefabriek was dan ook zoo verstandig om het per soneel te gelasten weer aan het werk te gaan, en om twee uur was/ het persoueel weer druk aan het werk, hoewel allen vreeselijk zenuwachtig waren. Er waren op dat moment drie dooden te betreuren, en wel H. Fayckar, onge huwd, 25-jaar, loodbrander, pas komen de uit Duitschland; B. M. Moss, oud 29 jaar, gehuwd, een kind, bankwerker, wonende te Ede, en A. Möller, gehuwd, vader van zes kinderen, wonende Ie Wageningen. Vervolgens waren er drie zeer zwaar gewonden, die direct per auto naar hel Ziekenhuis te Arnhem werden vervoerd Deze waren Van Leur uit Wageningen, Wijnen uit Ede en Kosterman uit Arn hem, waarvan bericht kwam dat bij aan komst te Arnhem twee waren overleden. Dus vallen er tot op heden vijf dooden te betreuren. Ook zijn er nog omstreeks 30 licht gewonden, waaronder mét gebroken been, arm, pols, stukgeslagen lauden, beenen,enz. Ja zelfs is er een krankzin nig geworden. Onder die lichtgewonden bevinden zicli menschen uit Veenendaal, Wageningen, Renkum, enz. MIJNONGELUK. Vrijdagmiddag tegen 7 uur is in de mijn „Maurits" bij Lulterade een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl mijnwerkers; bezig waren met het laden van steen kool', lieten steenen los. De mijnwerkers M. J. Markus uit Berg, vader van vier kinderen en J. W. Kramers, ongehuwd uit Grevenbicht, wérden door het afval lend gesteente getroffen en onmiddellijk gedood. De nfijnwerker Smeets uit Elsloo werd zwaar gewond. KERKNIEUWS. Heden viert ds. F. Oh. Geerling te Zeist zijn 35-jarig ambtjubilé. Hij begon zijn loopbaan te Domburg, stond ver volgens te Medemblik en te Joure, en staat sedert 14 Nov 1909 te ZeisL lil den ouderdom van ruim 71 jaar is te K a p e 11 e overleden de heer L. Vreekc die 25 jaar achtereen ouder ling is geweest van de Ncd. Hcrv. Kerk aldaar en in de plaats van wijlen den heer A. Visser, Hoofdonderwijzer der O. school, voorlezer is geworden. De overledene was iemand die de geestelijke belangen van de Ned. Hcrv. Kerk inzonderheid, na op liet harte droeg en met 'eere het ouderlingen-ambt be kleedde en met ernst de functie(a!s voor lezer vervulde. Roeds langen tijd lijdende, zag hij zich genoodzaakt om in Dcc 1921 geen c-m- didatuur meer te aanvaarden. Toen werd in zijn plaats de heer A. Bakker gekozen. Bij zijn vertrek naar Koudum is door den heer J. Pottjewijd ontslag aan gevraagd als organist van de Ger. Kerk Kapelle Riezelinge. In de namiddag godsdienstoefening \yerd de heer Pottjewijd door ds. A. Scheele hartelijk toegesproken en werd hem dank gebracht namens de gemeente voor hel 10 jaren lang gepresteerde als organist. Op verzoek werd den heer Pottjewijd toegezongen Psalm 121 4. Geref. Ge m. Tweetal te Aagtekerke: (Alphab.) Ds. M. Hofman te Krabbendijke en Ds. B van Neerbos te Terneuzen. Vrije Evangel Gemeente. Beroepen fe Ierseke ds. J. van Pete- gem te Hilversum. Op het drietal te Oudebildtzijl komt voor ds. M. v. d. Vis te Goes. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Schouwburg. „Een d soldaat." Het Hojj^yneel besluit zijn reper-< toire i^JÉ^WTFransche klucht getiteld: „Eén dSg soldaat' Mamselle Tourbillon) Een klucht vol verwikkelingen met hier en daar vernuftig gevonden komische- effecten. Hoewel het misschien niet d© bedoeling van den schrijver is, wordt het mililairisme in het stuk in een belachelijk daglicht gesteld. Fi© Carelsen Vertolkte op uitstekende wijze de rol van Liane, het danseresje, dat de weddenschap aangaat 24 uur in een soldalenkerzerne door te brengen. In haar soldatenpak was zij een aller aardigste jongen. Bijzonder goed was Jac. Reule, als Paul Roland, de componist. Hij leek iu zijn rol echter meer een grappenmaker dan een kunstenaar. Het huwelijksleven van Roland en Aurelia (Willi. SchwabWeiman) was •heerlijk om te zien. Anton Roemer, als Lebardieu, de cho coladefabrikant heeft weer zijn contin gent in het lachsucces van den avoud geleverd. Als parvenu „chocolade-Lebar- dieu", was hij onverbetelijk. Ook zijn zoon Gaston (Louis Borel) wist goed en zonder overdrijving d,e moeilijke rol van aartsdomme dandy te spelen. Plet Bron, als sergeant Dubois was een heerlijk type van een omkoopbare, drin kenden sergeant. Ook de andere rol len werden goed gespeeld. Het stuk ging echter uil als een nacht kaars, alsof de schrijvers niet hebben geweten hoe het te eindigen. Wat niet wegneemt dat de spelprestaties de zwak ke zijden van het stuk geheel camou fleerden. De zaal was beneden zeer matig, bo ven uitstekend l^pzet. Middelburgsche klokke- gieters. Dr. W. S. Unger dpet iu de N. R. Crt eenige mededeelingen over verschillende klokkegieters, die in Middelburg geves tigd zijn geweest. De oudste Middelburgsche klokkengie ter is vermoedelijk Jan Drake, van wien wij niet veel meer weten, dan dat hij in '1402 poorter is geworden en dat hij ten behoeve van het stadhuis van Yeere, dal in 1174 is afgebroken, in 1404 een unrwerlc met slagklok heeft geleverd. Uitvoeriger gegevens staan ons ten dienste netreffende het geslacht Bur- gerhuys. De oudste, Jan Burgerhuys, komt als knecht van Hendrick van Trier, die omstreeks 1592 eenigen tijd te Mid delburg als stadsklokkengieter werkzaam is geweest, hel eerst voor in de Middel burgsche stadsrekening van 1593—'94, waarin de hem van stadswege toegestane huishuur wordt Verantwoord. Van meer belang is de post, waarin melding ge maakt wordt van de betaling aan „Jan Borgeroys, clockgieter, over dat hij met zijn volck ende zone gewrocht hebben den tijt van 19 dagen." Die zoon zal ver moedelijk dc Evert Burgerhuys zijn, die hem in 1611 en volgende jaren behulp zaam was bij het vervaardigen van het klokkenspel te Zwolle, doch van wieu ik verder geen enkel spoor meer heb aan getroffen. En -zooals uil de huwelijks akte van zijn zoon Michiel van 1614 blijkt, waren zij uit Trier afkomstig. Behalve boveengenoemd klokkenspel, dat in de zeventiende eeuw reeds teniet ging, en behalve tweemaal twee halve kartouwen, geleverd in 1598 eu 1603, goot Jan Burgerhuys een klok voor den ADdijtoren le Middelburg, die ook niet meer aanwezig is; bewaard van hem zijn klokken .te Delft (1607), Kadzand (1611), Ritthem (1613) en Teroele, in Friesland (1614). Bovendien zijn twee huisbellen uit 1601 in de Oudheidkamer en een bronzen vijzel uit 1609 in het

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2