Maandag 10 Augustus 1925 FEIIUETII. No. 186. 168° Jaargang. BINNENLAND. UIT DE PERS. Tractaat en Minister. In het Hand. maakt de Hoefijzercorres- pondent onder bovenstaand opschrift de volgende opmerkingen in verband met' bet Belgisch verdrag, na eerst "betoogd te hebben dat hij ten opzichte van de kanaalplannen niet te stug zou willen zijn: Intusschen herinneren wij er aan, dat voor ons niet de kanalen,' maar de souve- Jreiniteitsbedreigingen op de Schelde hoofdbezwaar zijn tegen het tractaat. Het prijsgeven van de Wielingen aan de uil- sluitende beloodsing door de Belgen; bet opgeven van ons politierecht ten aanzien van Belgische schepen, het uitbreiden van hel gezag der Permanente Commissie tot zelfs over handelingen van Zeeuw- sche waterschappen en dit voegen wij ter bij de mogelijkheid dat Antwerpen oorlogshaven wordt met de onvermijde lijke gevolgen van schendingen onzer neu traliteit in oorlogstijd. Het is vooral om deze redenen dat wij het aanvaarden van d i t tractaat een groot gevaar voor ons land zouden achten. Wij maken ons, va,n het sluiten van welk tractaat ook met België niet de min ste illusie voor wat de verzekering van een „goede verhouding" belangt. Wat hebben wij tijdens den oorlog niet Voor de Belgische v luchtelingem gedaan en hoe heeft België ons daarvoor bedankt' Met het uitsteken van een paar grijphanden naar Limburg en Zeeuwsch "Vlaanderen. Denlct men dat ooit eenig tractaat liet opkomen van meer zulke neigingen zou kunnen bezweren alser weer eens een Belgische oorlogsrekening aan de were'.d te presenteeren ware'? Neen, maar wij willen, zonder zulk een illusie, Bel gië als buur wel ter wille ziju.,.. mits niet als buurmansgek. Dit tractaat nu is men verlieze dat boek nooit uit het oog nog altijd een stuk Versailles. Het is een oorlogstrofee van België, maar daar hebben wij, neu tralen van den ooriog, België niet aan te helpen. De overwinningsstorm bedreig de destijds ook het neutrale Nederland en als schutsel heeft onze regeering toen dit tractaat moeten aanvaarden. Doch is het aan de Nederlandsche Volksvertegen woordiging om thans zeven jaren na den. wapenstilstand, den geest van- Versail les nog te helpen voortleven? Wij komen hiermede tot de tweede aanleiding van dit artikel: het aanblijven van den heer Van Karnebeek. In 't algemeen hebben wïj dat aan blijven met „gemengde gevoelens" ont vangen. Nadat anderen (Wilson en Lloyd George deze laatste vooral onder den invloed van Smuts), de annexatiegevaren reeds vau ons hadden afgewend,, heeft de heer Van Karnebeek dat gedaan ten aan zien van de zeer bedenkelijke militaire afspraken en servituten, die België toen nog over Limburg en Zeeuwsch Vlaande ren wilde krijgen. Dat, en liet feil, dat hij op buitenland- sche conferentie^ het aanzien van Ne derland aanmerkelijk heeft verhoogd blijft zijn onverwoestelijke en groote verdienste. Wat daartegenover staat kan van die verdienste - niets uitwisschen, maar wel heeft het ons reden gegeven om reeds een jaar geleden te verklaren, dat wij alléén voor den heer Colijn en niet ook voor den heer .Van Karnebeek een uitzondering wilden maken op onzen algemeenen wensch, dat er nu, na zeven jaren, weer eens audere menschen ach ter de groene tafel zouden komen. Wij herinneren er aan, dal wij wezen op de inmenging van den Minister in een bin- nenlandschc aangelegenheid als de be noeming van den heer Tack, het geven van onjuiste inlichtingen aan de Twee de Kamer in de kwestie van de Vlissing- sche haven en aan de pers in die van hot protocol van Genève In buitenland* sche zaken, waar men zoo weinig zelf kan controlceren, moet men, haast meer nog dan in andere, op het woord van den Minister volstrekt kunnen vertrou wen. Vandaar onze „gemengde gevoe lens" bij het aanblijven van den heer Van Karnebeek. Intusschen heeft dat aanblijven, met betrekking tot het Belgische tractaat, ook ziju voordéelen. Wel zal de heer Van Karnebeek allicht meer dan een ander zou doen, zich aan dat tractaait vastklampen en het door schijn'-verbete- ringen trachten te redden, maar dan staat de Tweede Kamer, of eventueel de Eerste, tegenover hem ook juist veel Vrijer dan tegeuover eenigen anderen Minister. De beslissing zal wel in het najaar vallen en hel ware zeer pijnlijk geweest om een pas opgetreden, uil een audere functie gehaalden, nieuwen Mi nister dan reeds een échec te bezorgen, dat hem stellig weer zou moeten doen heengegaan Een Minister, die er al zeven jaar zit, behoeft men niet zóó zachtzinnig te behandelen Men kan ïlu de zaak geheel naar eigen voor- en nadeelen beschouwen. En dienovereenkomstig he slissen. Zoodat wij, in het aanblijven van den heer Van Karnebeek zeker eer een voor» dau een nadeel zien. Wat het tractaat met België belangt ZONDERLINGE KAMERADEN Naar het Engelsch van LEONARD MERRICK, ïteantorireerde vertaling van Mej. E. H. 53). „Hoe heet ze?" vroeg David. „Hoe ben je met haar in aanraking gekomen?" v„Ik heb eerst haar vader ontmoet en die heeft mij bij zich aan huis gevraagd. Ik had haar toen al gezien anders zou ik niet gegaan zijn. Ik zou alles gemist hebben ,als ze dien middag niet bij hem was geweest. Vreemd ,hè? Heb je ooit wel eens opgelet hoe iemands leven heelemaal anders kan worden door din gen, die in het eerst niets lijken? Ik meen, hoe dingen van het grootste be lang, juist voortvloeien uit dingen, die je denkt, dat er niets op aan komen?Daar heb je meteen een nieuw idee voor je poëzie, je gaat immers uit van dergelijke gedachten is 't niet Ik heb ergens gelezen, dat je boe ken daar vol van staan. Haar vader is heel aardig legen mij", maar hij tim mert nu niet zoo heel hoog; ik geloof niet dat hjj een goed idiee heeft van mijn werkkring. En als ik hem dat nu precies vertel is hij er misschien niet eens zoo Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg Zoo behoort ook de kermis van 1925 weer tot het veriedene. Nadat het Vrijdag vrij kalm was geweest, is het Zaterdag vooral tegen den avond zeer druk geworden op de Markt en wij ge- looven wel, dal er bij slot van rekening door de meeste houders van inrichtin gen toch nog vrij goede zaken zijn ge maakt. De houder van den zweefmolen had een schadepost je te boeken, doordat reeds vroeg in den avond zijn machine weigerde en hij niet meer heeft kunnen draaien. Zoo gezegd, het was druk op de Markt des avonds en dit was ook nog het geval, toen het klokje van gehoor zaamheid, in casn het sluitingsuur, op middernacht naderde. De vermakelijk heden hadden het toen zeer druk. aan de koek- en andere kramen werd druk verkocht en in de meeste café's was het vol met bezoekers. Het was o. i. goed gezien van de politie om zich niet stipt aan het slui tingsuur te houden, maar wat toe te geven en het was dan ook half een, toen de aanzegging werd gedaan, dat de ker- misinrichliugen. moesten worden gesto ten. Tegen kwart voor één was dan ook alles zonder moeite dicht. Toen werden de cMé's met een zacht lijntje ontruimd, waarbij hier en daar wel ge mopperd werd, en men even den naam sociëteit hoorde noemen, maar deze was reeds eerder gesloten en werkte dit zeker ten zeerste mede om alles rustig te doen geschieden. Bijna alle kermis houders trokken spoedig af, al bhjven er natuurlijk altijd plakkers op straat, maar deze moesten hel verder zonder iets doen. De politie heeft ook nu wel ai en toe bij kleine voorvalletjes handelend moeten optreden. Gedurende de geheele week werden een viertal personen in arrest gesteld wegens dronkenschap; overtreding van het tapverbod werd niet geconstateerd. Is dus alles goed afgeloopen, een paar opmerkingen moeien ons toch uit de pen. Waarom lean in Vlissingen en Goes om maar bij onze naaste omge ving te blijven het sluitingsuur den laatsten avond wel later dan 12 urn- worden gesteld en hier niet? Zaterdag avond was het werkelijk jammer, dat de pret, die voor het overgroote deel der aanwezigen toch een gepaste prei is, zoo ineens moest worden afgebroken en voor de houders van inrichtingen, is het vroege siuitingsuur ook verre van een voordeel, want juist dan wordt er nog een extra keer gedraaid of ge danst. dan wordt er nog eens iets extra's gekocht. De tweede opmerking is, of het niet gewenscht zou zijn bij een druïde als Zaterdagavond hel rijden inet auto's op de Markt te verbieden gedurende be paalde uren; het was ditmaal al heel erg zoovelen zelf niet begrepen, dat de Markt geen plaats voor lien was, en dan personen, die bijna allen toch mak kelijk een anderen weg hadden kunnen kiezen. De trammen, autobussen enz. hebben, dank zij hel mooie weer, dat ook vele menschen uit Vlissingen en elders aan getrokken deed zijn voor een bezoek aan de kermis, ook goede zaken gemaakt In het Schuttershof was het ook de beide laatste avonden geheel bezet Toen Lou Bandy Zaterdagavond optrad, werd hem een verrasSing bereid en wel door den heer Corns. Heuning, die hem een map met van den gezieuen humorist gemaakte, goed geslaagde foto's kwam aanbieden en daarbij dank bracht aan deu heer Faveur voor het goede pro gramma, dal hij bracht en aan den lieer Bandv voor het belangrijke aandeel, dat hij bij de uitvoeringen had. Wij meenen uit veler naam te spre-, ken, als wij ligt gezelschap Faveur een welgemeend tot weerziens toeroepen Gisterenmiddag reed een 55-jarige wielrijdster, die blijkbaar door het tege lijk aankomen van een tram en een zeer langzaam rijdende .auto op den Tram singel de kluts kwijt raakte, plotseling het water in. De fiets geraakte geheel on der den modder. De wielrijdster bleef recht overeind staan, maai- stond ook in den modder Door toegeschoten per sonen op den wal geholpen, bleek zij be halve zeer bemodderde kleeren en lichte verwondingen aan dc hand, vermoedelijk van de fiets er goed te zijn afgekomen. Op een der Singels alhier geraak te gisteren middag een jongetje, dal ach terop een fiets zat. met een zijner voe'en bekneld tusschen de spaken van het ach terwiel waardoor die voet verwond werd. Na bij een bewoner te zijn verbonden, werd per tram huiswaarts gekeerd. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Vrijdag a.s. weder een uitvoering op het Molenwater alhier des avonds te 8 uur. zoo heel tuk op, mij zijn dochter te ge ven, zelfs al neemt zij mij aan. Ik nou dat ze maar geen vader had'! Als alleen was ,en in het vak zou ik haar veel gemakkelijker kunnen krijgen; in liet vak trouwen ze op niets enkelen van hen wonen op gemeubileerde kamers en brengen de kinderen naar het station op Zondagochtenden. Met een meisje zoo als zij, is dat anders. En de stad is vol jongelui, die in de zaken van hun ouden heer zijn en die haar een ruim tehuis konden bieden een villa op Ilumbey Road, en een paar gedienstigen. Dat maakt je een beetje angstig omtrent je kans van slagen, zie je!" De cab hield stil eer David nog het antwoord liad, waar hij zoo zeer naar verlangde. Hij deed de deur open met den huissleutel en ging voor naar boven. Ziju onrust onder den vloed van woor den, die over hom uitgestort werd, had hem steeds angstiger gemaakt. Toch was er niets, om dien angst te rechtvaardigen, dan opgewondenheid; geen woord werd er gerept, dat eenigszins aanleiding gaf om te vermoeden, dat het Hilda was, die bedoeld werdj dit hield hij zich steeds voor. Maar door alles heen bleef zich doen gevoelen die krachtige, onver klaarbare overtuiging dat het Hilda was. Met zijn verstand kon hij die niet er on der praten. Hij schrikte ter zelfs van terug, de vraag te herhalen, daar 'hij wist dat door dit aandringen, de slag f zou vallen. Hij nam de whisky en een syphou uit het miniatuur-buffetje en riep op het portaal om glazen. "Vivian liet zich in den leunstoel bij den haard vallen Ja, dat is niet bepaald bevorderlijk voor je zelfvertrouwen, die gedachte, hoe ze misschien veel beter kon af zijn", ging hij voort, „Ik bedoel niet, dat zij geldzuchtig is, 'l lijkt er niet op, maar ik denk, dat haar fami1 ie ter tegen is. Niet dat ze zelf zoo goed af zjjn, eer het te gendeel. Maar in ieder geval hebben ze een huis. En dat niet in staat zijn om een huis te nemen, dat maakt juist zoo'n armoedigen indruk. Niet, zoo lang je nog ongetrouwd bent, en nu, met een duizend per jaar, ben ik ook goed genoeg af, maar, als ik, na mijn trouwen, nu piet langer op kamers woon, dan wordt het wat anders. En als je trouwt dau kom je ook tegenover heel de wereld met je po sitie te voorschijn Dc heb anders genoeg van dat kamerlevent" De sloof kwam binnenstuiven met de glazen. "Vivian was opgestaan en liep het ver trek eens rond „Zit je daar te schrijven?" vroeg hij op een kleinere tafel in deu hoek toetredend, waarop een manuscript lag. Ineens keer de 'hij zich weer om met den uitroep „Goede heml! Hoe kom je hier aan?" Hij hield het portret van Hilda om hoog Het antwoord op David's vraag was - Gisterenmiddag heeft aan de K o u- dekerksche duinen een droevig on geluk plaats gevonden. Omstreeks 5 uur bevonden zich vele personen aan het strand, die van het mooie zomerweder profiteerden, eh onder hen waren er velen, die afkoeling zochten in hef wa ter. Onder deze bevond zich de 22- jarige winkelbediende A. Adamse, uit Mid delburg, met zijn verloofde. Plotseling werd om hulp geroepen, ofschoon de baders niet ver van het strand af waren Het bleek, dat enkelen hunner, onder wie de beide genoemde personen, in een put terecht waren gekomen en in levensgevaar verkeerden. Een jonge dame uil Rotterdam, de 16-jarige Cor Schrij ver, die ook ter plaatse was en een goed geoefend zwemster is, begaf zich naar de gevaarlijke plaats en mocht er in slagen drie personen uit hun netelige positie te redden, o a. de verloofde van A,, omdat hij aandrong eerst haar te helpen. Hij zelf kon niet meer tijdig worden gered en verdween in de diepte Zijn lijk werd eerst des avonds te 9 uur gevonden en naar de woning van zijn moeder te Middelburg overgebrachl De verloofde was builen kennis, maar door het toepassen van de kunstmatige ademhaling kou zij worden bijgebracht en werd zij per auto naar Middel bung gebracht. Hedenmorgen was haar toestand be vredigend. De overleden jonge man was 6u dienst bij de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „De Broederband" en pen ningmeester van de afd. der moderne vereeniging van kantoor- en handelsbe dienden. Ook in de voetbaivereenigiug „Zelandia" was hij een der bekende fi guren. Het ongeluk had plaats op dezelfde plek, waar in 1914 de heer Risseeuw verdronk. Een woord van warme hulde aan de dappere Rolterdamsche jonge dame is hier zeker op zijn plaatst Uit Vlissingen. - Gisterenavond Waren wij er ge tuige van, dat bij do halte Paul Kruger- straal te Vlissingen een reizigster bij hel verlaten van de tram op straal kwam te vallen. Het 'was geheel haar eigen schuld. Ten eerste had zij, noch haar metgezel den conducteur gewaarschuwd, dal men bij die halte wilde uitstappen, zooüal .toen anderen, die dit wel deden waren .uitgestapt, werd afgebeld. .Maar een nog grooterc fout was het, dat de verre van jeugdige reizigster, toen de tram reeds weer in beweging was, uit stapte niet tegenstaande, de waar schuwingen van mede-passagiers en de grootste fout was ,dat zij nog verkeerd uitstapte ook. Leert men het dan nooit, dat men steeds moet uitstappen kijkende naar de voorzijde van de tram, dus in de richting van den wagenbestuurder. Dit is in enkele weken het tweede ge val van dien aard dat wij zelf zagen. Ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Vlis singen .onder letters Q. Q. f 211 10. wegens te weinig betaalde Rijksin komstenbelasting, Verdedigingsbelasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting over liet belastingjaar 1921—1925, Ui t "Wial ch er e n - Zaterdag werd te Ritthem den geheelen dag door een 30-tal personen naar den ring gestoken. Vele belangstel lenden, ook van buiten de gemeente, woonden het oude volksvermaak bij gfekomen Het klonk hem in de ooren of hij onvoorbereid was. En dienzelfden verpletterenden indruk maakte het ook. Niet in staat iets te zeggen, staarde hij zijn broer aan. „Dit is haar portretIs het nie.1 IHilda SorrenfordIloe bom je er aan?" „Ze heeft hel mij gezonden," antwoord de David, zijn slem geweld aandoende. „Het jou gezonden? Het gezonden aan jouEn zc kent je niet?" „Ja, ze bent me wel Dat wil zeggen, ze schrijn me." „Schrijft zc aan jou?" „Ja."' „Waarover?" „Dat zal ik je uitleggen 't Zal niet makkelijk zijn. We hebben elkaar al lang geschreven. Ze heeft eerst over mijn werk gecorrespondeerd, daar was ze mee ingenomen, en hoe het zoo gekomen is. weet ik eigenlijk zelf niet, maar zijn we geregeld briefwisseling gaan houden. Ze weet niet, dat wij familie zijn. ik heb niet van je gesproken, ik wist niet, dat ze je ooit gezien had „Ik begrijp hel niet. Ik heb wel gespro ken van jou, zc zei niet dat ze je kende. Waarom heeft ze daar een geheim van gemaakt?" „Dat weet ik ook niet." „Heb je haar ooit ontmoet?" „Ja" 't Is hoogst verwonderlijk. Waar?" „Ze was van den zomer buiten met Door geldelijke bijdragen van ingeze tenen en het inleggeld der rijders kon hel comité aan eiken deelnemer een prijs toekennen. Wij zullen daarom maar de eerste vijf winnaars noemen. De eer ste prijs, Joh. de Visser, na kamping met W. Boogaard, die den 2en prijs won, de 3e prijs M. de Visser, na loting met I. de Visser, die den 4en prijs kreeg De 5e prijs Jac. de Looff. De prijs voor het grootst aantal achtereen gestoken ringen werd gewonnen door W. Boo gaard, na kamping met I Cevaal. De potlepel, vroeger de schande-, thans de eereprijs (daarom wordt er afzonderlijk voor gereden) werd afgereden door Jac ICoppejau Cz. Uit Zuid-Bevelaud De landbouwer A. de Winter te N i s s e. die Dinsdag j.l met liet voer erwten is omgeslagen en die zijn rugge- graat brak toen hij van Jiet voer sprong, is Zondagmorgen j.l aan de gevolgen overleden. Ifij was 39 jam' oud en laat een vrouw met vijf nog jeugdige kinderen achter. - De schipper D. van der Kreko, se dert -10 jaar in dienst bij de Ned. .Maat schappij lot kunstmatige Ocsterieelt v.h. de Meulmeester te lersekc is mei in gang van 1 Aug. gepensioneerd. Van der Krekc is reeds 80 jaar geworden, maar voor zijn leeftijd nog zeer kras. o Uit Tholen. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering van gl. Maartensdijk werd gesproken over den heer J van Nicu- weahuijze als ontvanger van het leggeld •au suikerbieten enz. Waar deze persoon reeds als ontvanger van haven- en kade- geld pensioen geniet, is men van iueeuing dat hij ook behoort ontslag te nemen 'oor die betrekking Met hel ontvangen van haven- en kadegeld behoort dat van leggeld enz. in een hand. B. én Wi. wor den uitgenoodigd met den heer van Nieuwenhuijze deze zaak te bespreken De voorzitter stel! voor den lieer J van Nieuwenbuijze voor het ontvangen van gelden waterleiding aan de gemeente woningen een belooning toe te kennen van f25. Na ©enige bespreking wordt besloten 112.50 toe te kennen. Besloten wordt tol aankoop van 40 000 straatkeien tegen f 96 per duizend. liet verven van twee schoollokalen der O. L. school zal geschieden door D. L. Hage voor f160, eenjg verder bij werk voor f 30 Een geWIeening, restende I' 8000 tegen 6 pel. zal worden afgelost en met ingang an 1 September a.s. geplaatst worden bij de Boerenleenbank aldaar Betreffende het dorschen op dc Oost- vest merken de burgemeester en wet houder Kloet op, dat men telkens zeer veel klachten van ingezetenen over stof enz. krijgt. In andere gemeenten in het eiland geschiedt het dorschen buiten dc gemeente, waarom kan dat hier niet? De heer Kloet deelt mede van een t. b. c.- lijdster, die niet buiten kon liggen van wege de stof Men heeftzegt de voor zitter, een vorig jaar gefaald in het doen opruimen van stof enz. B. en W willen de zaak nog wel eens overdenken, maar bij eventueel toestaan van het verzoek zuilen strenge voorwaarden gesteld móe ten worden. De besteding der W C in de O. L. school, zooals die heeft plaats gehad door B en W„ wordt door den raad goedge keurd mei één slem (de heer Kloet) haar zuster." „Bee?" „Ja, „Bee". Daar ben ik gegaan, nadat ze mij het portret heeft gezonden Ik wou haar zien. Ik had kamers in hetzelf de huis, gedurende een paai* dagen" ,Bij mijn zielEn ze bracht mij in den waan wel, ze scheen verbaasd, toen ze hoorde dat jeZe wist niets an je, behalve je naam!" Er volgde een oogenblik stilte. Bedoel je, dat ze met verbazing hooide, hoe ik een mulat was? Heb je haar dat ver teld?" „Ja" „Hoe lang geleden?" „Pas." „Wanneer, verleden week? Deze week?" „Ja, deze week." David wendde zich af Hel was een week geleden, dat hij Bee's laatsten brief had gekregen „Wat zei ze?" stamelde hij. „Ze was verbaasd." „Ontzei?" „N-een, zóó zeer scheen hel haar be langstelling niet te wekken." „Maar ik vat het niet," riep hij weer, „je zei daar zoo even,, dat je haar gezien had?" „Ze wist niet dat ik haar gezien heb; ze weet niet dat ik het was. Ikjiad een andereu naam aangenomen, ik noemde me „Tremlett." (Wordt vervolgdj

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1