(Aspirin Vrijdag 7jj Augustus 1925 8 I ÜNENLAN D. FEUILLETON, IJIchi j Griep Neuralgie jRheumaiiek I Verkoudheid [Hoofd- en [Kiespijn No. 184. 168° Jaargang. OURANT. j>e nieuwe kamervoorzitter. Politicus schrijft in tie Opr. Haarl. Crt. van zeer welingelichte zijde te heb ben vernomen, dat de heer jhr. rar. Charles Ruys de Beerenbrouck, de afge treden premier en minister van Binncn- landsclie Zaken en Landbouw, „bestemd" is om in September a.s. aan II. M. de Koningin te worden voorgedragen als numero-een der nominatie voor het pre sidium van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Beweerd was dat de heer Ruys de •Beerenbrouck. niet bereid zou worden bevonden lot hel eventueel waarnemen van dit zwafe en zeer ondankbare,' hooge ambt. Van dezelfde gezaghebbende zijde werd aan Politicus"" verzekerd, dat die twijfel overdreven althans voorbarig moet worden genoemd. De heer Ruys de Beereubrouck zou wel degelijk op deu zetel plaats uemeu, door minister Kooien verlaten. het onderhoud deu schelde- Een B. T. A.-telgram uit Brussel meldt Op een bijeenkomst op het ministerie van Openbare Werken, waar de mi nisters van Arbeid en Spoorwegen, als ook verschillende hooge Ambtenaren der beide departementen legenwoorig waren, "heeft het stelsel van het onderhoud der Scheldc-vaargeulen langdurig een onder werp van bespreking uitgemaakt. Be sloten werd een commissie van toezicht te benoemen onder voorzitterschap van den burgemeester van Antwerpen. Ook gedelegeerden van de betrokken admini straties en uit scheepvaart- en handels kringen zullen in de commissie zitting hebben. NEDERLAND EN TURKIJE- Uit Angora wordt gemeld dat Donder dag de heer Van Weideren baron Ren- gers, de Nederlandsche gezant, met het gebruikelijke ceremonieel te Tsjankaja ontvangen is door den president 'van de re publiek, den ghazi inoestafa Kemal pasja. Hij overhandigde zijn geloofsbrieven en verklaarde, dat het Nederlandsche volk imel belangstelling het opmerkenswaar dige streven naar volmaking van het Turksche volk volgt. Hij voegde eraan toe, dat hij wa?' aangewezen voor het hervatten en het ontwikkelen van de eeuwenoude uitstekende betrekkingen tusschen beide landen en sprak zijn wenschen uit voor den vooruitgang van (Turkije. De president van de republiek ant woordde ,dat ook het Turksche volk een oude vriendschap koestert voor het Ne derlandsche volk. Hij voegde eraan toe, dat hij zich oprecht aansloot bij hel ver langen naar ontwikkeling van de betrek kingen en den voorspoed en het geluk van Nederland en H. M. de Koningin der Nederlanden wenschte. ede UIT DE PERS. Bryan en onze Tw Kamer. In „de Vrijheid" herrinnert Montalbaen aan de volgende vermakelijke historie: De dezer dagen overleden Amerikaan- sche staatsman Bryan heeft eens middel lijk aanleiding gegeven tot een „vraag" van een lid onzer Tweede Kamer aan den Minister van Buiteniandsche Zaken. Het geval was niet onvermakelijk, en schrijver dezes, die op verschillende ma nieren eenigszins erbij betrokken is ge weest .lean niet nalaten hier nog even- era an te herinneren. Het was tijdeus de conferentie van Washington. De Nederlandsche delegatie had wijselijk het algemecne gebruik Ier conferentie gevolgd, en een avondonl- vangsl aangekondigd voor de pers. Amerika is Amerika. Amerika is tevens het land van het juist door de Amerika nen zoo verfoeide, en vaak met risico van het leven ontdoken drankverbod. Een avondreceptie door een uitdrukkelijk builen het drankverbod gestelde delega tie beteekende dus, wilde zij niet een mislukking worden ,het aanbiedeu van een krachtigen drank. Ieder verwachtte dat. Ik heb den toenmaligen chef van het Amerikaansche kabinet zelfs in een loast de instelling hooren prijzen, die de bui teniandsche diplomaten van het drank verbod vrijhield. Waarde lezer, ik kan u het intiemste van het intiemste vertellen: De samen stelling van het drankje, dat de Neder landsche delegatie dien avond haar gas ten aanbood- 15 flesschen gin, 15 fles- schen whiskey en 10 flesschen mineraal water. Het was 'n bowl ,die beslist niet bij ons buiten vergunning geschonken zou mogen worden. Hel succes was overeenkomstig. Het was een groote daad voor de populari teit van Nederland in de Vereenigde Sta ten. Een Amerikaansch blad schreef geestdriftig- Eens hadden Hollandsche zeevaarders Manhattan van zjjn inwoners voor sterken drank gekocht; bij Jove, de Nederlanders zouden het weer kunnen doen. Schrijver dezes had het krachtig ef fect van feest en bowl in een Nederl- landsch blad met den gloed, die een ster ken indruk geeft beschreven. Een afge vaardigde had aansloot aan de „orgie" genomen. Zijn vraag aan den minister had ten doel dezen te berispen, dal hij in Amerika de wetten des lands hadi laten overtreden. Hij meende, dat dit slechts schadelijk kon zijn voor ons aan zien. Dp goede man vergiste zich. en de heer van Karnebeek maakte hem dat op zoo grappige manier duidelijk, dat zelfs de partijgenoolen van het slachtof fer instemden met de algemecne vroo- lijklieid, die den aftocht van den vraag steller wekte. De lezer vraagt ,wat dit alles met Bry an te maken heeft? Mijn relaas in de krant" was de aanleiding geweest tot de vraag en ik zou mij misschien niet ge ïnspireerd hebben gevoeld tot een zoo levendig verslag als er dien avond op de ontvangst niet nog iets bijzonders met Bryan geschied was. Bryan was n.l. een fanatieke drank bestrijder. Hij beroemde zich erop, nooit een druppel van het helsche vocht te hebben geproefd. Dien avond op het feest nu was hij, als gast, de eenige, die in de warme lokalen door dorst werd geplaagd,. Hij beklaagde zich daarover bij een Ame rikaansch journalist. Deze wees hem on deugend op de „heerlijke frissclie li monade", die in de van koud© aangesla gen punchglaasjes werd rondgediend. Bryan was verbaasd. Was dat limonade? Hij had gedacht ,dat het, naar het ge bruik der delegaties, ©en of andere alco hol was. De journalist ging naar een kellner, en zeide dezen .Mr Bryan een glas limonade aan te bieden. Hij drukte erg op liet laatste woord en de kellner be greep. Bijna Te plomp stelde hij Bryan gerust. De journalist zei nog een woordje en gretig slurpte het gerustgestelde, dor stige gemoed van deu Amerikaanschen staatsman den kouden drank naar bin- binnen. Een oogenblik slechts. Toen had Bryan de waarheid ontdekt. Proestend hield hij hel glas van zich af. En het duurde even voor hij, vol afschuw, uilstooten kon: Foei ,dat is rum. Bryan kon niet beter bewijzen, dat hij nooit alcohol had gedronken dan door deze heel krasse vergissing. Den volgenden dag stond liet geval met groote opschriften in de Hcartspers. In de Kerstnummers der bladen stonden er nog rijmpjes op. Dit was tie klap op de vuurpijl, het beslissende feit voor het groote succes der receptie; datgeeue wat den doorslag gaf voor mijn journalistieke inspiratie. En de politieke gevolgen vandien. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Personen welke getuige zijn ge weest van hel ongeluk in den zweefmolen op de Markt alhier op Woensdag 5 Augustus wordeu dringend verzocht, zich ten spoedigste aan te melden bij den commissaris van politie teneinde inlich tingen daaromtrent te verstrekken. Gisteren is het den geheelen dag ontzettend druk geweest, "liet aantal vreemdelingen was dan ook wel onge kend groot, wij hoorden van ver over de 2000 personen, die met de bool( Breslfens Vlissingen werden overgezet, en dan de vele honderden uit de provincie doet ons komen tot 3000 tot 3500 personen, die onze stad bezochten. Natuurlijk had den dit maal ook de kermisexploitanten hun aandeel in de voordcelen der druk te. Gelukkig voor hen bleef ook des avonds een goede drukte aanhouden en wij geloven dat er gisteren vrij goede zaken zijn gemaakt. Jammer dat ook nu weer een ongeluk moet worden vermeld, namelijk' uit hel Lunapark, waar de 17-jarige de P wonende aan den Noordweg door eigen onvoorzichtigheid kwam te vallen en daarbij zijn been brak, waarom "hij op medisch advies naar het gasthuis moest worden overgebracht. Waar in enkele bladen stond ,dat het ongeluk van Woensdag plaats had in den lucht schommel, wijzen wij er op ver zoek nog eens op, dal dit moet zijn de zweefmolen. - Aan de deur van het "Schuttershof hing gisteren ecu bord met opschrift „uitverkocht". Wel een bewijs dat Fa veur blijft trekken en dit zeker heden en morgenavond ook zal doen. o Uit Vlissingen - De e lectrische tram naar Vlissin gen heeft gisteren niet minder dan 12010 passagiers vervoerd. Uit Schouwen-Duiveland. Bij Kon. besl. is toegekend de zil veren eere-medaille, verhonden aan de Orde van Oranje-Kassau, aan W. E. Beek man, gewezen opziener der visschorijen op de Zeeuwsche Stroomen, te Brui- n i s s e. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. - In de Donderdagavond te Bier vliet gehouden raadsvergadering, was ingèkomen een schrijven van het ratfds- ZONDERLINGE KAMERADEN Naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van MeJ. E. H. 51.) Na een pauze zei ze bedachtzaam':- „Als je er zoo over denkt, vrees ik, dat ilc, dat ik in het vervolg nooit veel van je zal zien, of je. nu trouwt of niet." „U ziet nu al niet veel van mij, ik Woon hier niet." „"Maar je hoort mij toch toe", pleitte zij. Hij keek naar David met zegevierend „Je ziet, wat ik zag, is volkomen waar; het is niet om mij zelfs wil, dal zij tegen het huwelijk is, maar voor haar; ik moet mij opofferen omdat zij jaloersch is." David stak een sigaret aan, zonder te antwoorden. Zijn verlangen ging er steeds naar uit den naam van het meisje te' hooren. Owuie's kleinmoedigheid verliet haar, haar boos humeur flikkerde weer op, ofschoon er nog tranen waren in haar stem. „OpofferingP" snauwde ze. ,,"t Is een mooie opoffering om je gemalc te hou den! Van opoffering is er eerst sprake, als je je zelf vergooit voor het eerste het beste aardige gezichtje, dat je op je we gen tegenkomt. Ik dacht toch dat je ver standiger was, je praat als een sentimen teel© jongen. Je zelf opofferen? Binnen een jaar zou je vergeten zijn, dat je haar ooit begeerde, en zij zou verloofd zijn mot iemand anders. Iedere jonge man kan „smoor" worden op een meisje, als hij maar genoeg van haar ziet; waarom neem je niet een meisje van een ander soort? Jij moet toch al gelegenheid te over hebben. Als je nu zoo graag gek doet, zoek dan een meisje, waar je daar om nog niet mee hoeft te trouwen. Vivian stond op, kokende van drift. Hij deed een wanhopige poging, om het tc "verbergen, om met waardigheid te ant woorden „Ik moet er van afzien, de zaak verder met u te bespreken. Als u de liefde van mijn leven kan vergelijken met met zóó iets, dan valt er niet meer over te praten!" „O!" riep ze wanhopend, „wat ben je toch een idioot! Trouw haar dan en be klim den berg met een vrouw en kin deren op den rug en zie eens hoe je dat bevalt. Haast je, eer het te laaf is. Ze zal' wel dadelijk toeslaan bij iederen man, die haar vraagt." „Niet iedere vrouw slaat toe voor iede ren mandie haar vraagtriep hij buiten zichzelf. „U is de juiste niet, om datl te beoordeelen, dat weet u zelf ook well" Hel bloed steeg haar naar het voor hoofd en toen werd ze bleek, waardoor de roode plekken belachelijk stonden. Ze beefde, of hij haar den slag had toege- bracht met de vuisten. Haar geverfd hoofd zonk in haar handen en zo. begon te snikken, onbeteugeld, hartstochtelijk, zich geheel overgevende aan haar ellen de. Hij sloeg haar gade, ten zeerste ont steld Zijn drift bedaarde tegenover haar nederlaag en reeds had hij spijt van zijn hoonend gezegde. Beschaamd besloot hij zich maar te houden of hij niet begreep, waar zij om huilde. David trad op haar toe en sprak een bemoedigend woord. „Laat mij met rust", antwoordde zij met trillende slem. „Gaan jullie weg) alle. twee, ik heb niemand noodig!" „Ik weel niet wat u zoo zeer van streek heeft gemaakt", stamelde Vivian. „Ik bedoelde niets bijzonders." „Of jet" hijgde ze. „Je belecdigdo mij, en met opzet. Je zei, dat ik te min was om over haa^ te oordeelen, je moeder was daar le niin voor! Ik zal nooit meer van je huwelijk spreken, zoo jlang ik leef. Ik wil er ook niet van lid Anthonisse, waarin deze te kennen gaf, dat hij zich niet kon vereenigen met de wijze waarop de schoolarts zijn laak opvatte, ofschoon hel onderzoek van de zen geroemd werd. De heer Anthonisse wenschte voor en na de groote vacantie bezoek aan de scholen en rapport daarvan aan deu raad. Omtrent deze zaak had de school arts medegedeeld ,dat hij tweemaal per jaar de scholen zal bezoeken en één maal per jaar daarvan verslag aan den raad zal uitbrengen. Wenschte deze den werkkring van den schoolarls uil te brei den, dan diende zijn salaris verhoogd te worden. Bij de discussie over deze zaak bleek, dat de arts aan de betrokken ouders, die kinderen op school A heb ben, reeds mededeelmg van zijn laatste lijk gehouden onderzoek had gedaan Daarna komt het bouwplan van tlric arbeiderswoningen ter tafel. De heer de Kok wijst erop, dat één welput voor drie gezinnen licht aanlei ding tot ongenoegen kan geven Dc voor zitter zegt, dat de welput zóó geplaatst zal worden, dat er geeu twist door kan ontstaan. Verder vraagt het lid de Kok inlichtingen over de wijze van aanbc-1 sleding, waarop de voorzitter zegt, dat B. en W. zijn voor geheel vrije aanbeste ding. Nadat de gemeente-architect na dere inlichtingen over het bouwplan had verstrekt, wordt besloten tot den bouw over te gaan. Besloten wordt verder lot eleclrifi- catie van een gedeelte van den Amelia- en St. Pieterspoldcr, waarbij de belang hebbenden f 1 per II.A. garandeeren. Op voorstel van B. en wordt goed ge vonden, dat het garantie bedrag voor de genen, die later willen aansluiten, hooger gesteld zal worden. Ingekomen was een mededeeling van den autobusondernemer Manneke te Breskens, dat hij den dienst 15 Aug. a.s. staakt. Op voorstel van B. en \Y. wordt besloten hel subsidie van F 250 voor 1925 over te dragen aan den nieuwen ondernemer 1. Colijn te Biervliet en hem ook voor de volgende twee jaren dit subsidie toe te zeggen, ouder voorwaar - echter, dat hij de twee diensten niet zonder goedkeuring van den raad mag wijzigingen. Verder zal toegestaan wor den. dat er gedurende een paar zomer maanden. waarin van de bus heel wei nig gebruik gemaakt wordt, niet svordt gereden. Bij de rondvraag verzoekt het lid dc Kok de straatverlichting beter te regelen en bij kermis feestelijkheden geen auto's meer over de Markt le laten pas- seeren. Wat het eerste punt betreft, wordt besloten een vast persoon tegen een kleine vergoeding aan te stellen, terwijl men het bezwaar tegen de pas sage zal trachten te ondervangen dooi de kramen verder achteruit te plaatsen Ook zal een handwijzer geplaatst wor den, die de richting naar Philippine door De Hoven aangeeft. De heer "Thomaes verzoekt maatre gelen te nemen, dat het vuil in de Noordslraat regelmatiger weggehaald word f. De voorzitter zegt toe ,dat erop gewezen zal worden. De heer Anthonisse wijst er op, dat er met kermis te Driewegen geen ver lichting was en vraagt, of hel niet mo gelijk is nog een lichtpaal te plaatsen. De voorzitter zegt ,dat B en W. de zaak zullen onderzoeken. Daarna gaat de openbare in. een gesloten vergadering over. verdwijnen snel en zeker e door I tabletten (Ing. lied.) gemeentelijke giniesk. dienst te middelburg. Aan de leden van den Raadi van Mid delburg is toegezonden een afschrift van het 22 Juni '25 gedateerde rapport van de volgens trvaadsbesluit van April '23 benoemde commissie, aan welke werd opgedragen een rapport uit te brengen nopens de wenschelijkheid om in de hui dige organisatie van den gemeentelijken geneeskundigen dienst in het algemeen wijziging le brengen, en in Jiet bjjzonder ten opzichte van het Gasthuis, een en an der met handhaving van het thans be- slaaude toezicht van het gemeentebestuur op het bestuur der Godshuizen. In deze commissie hadden zitting- mr. J. H van Bel, voorzitter; mr H. v. di Bekc Callenfcls, secr.en als leden uit het bestuur der Godshuizen: Herman Snijders: uit liet Burgerlijk Armbestuur mr. J. W. Zijlstra; L. SVeijl als gemeente geneesheer; dr. A. Martens als genees heer niet belast inct stads- en gi slielits- praktijk; als ziekeufondsbesluurder L. Onderdijk, als jurist mr. W. T E. brn. v. d. Feltz; als lid der gezondheidscom missie mr. M. P. Sipkes. Het uitvoerige rapport 'behandelt ach tereenvolgens de bestaande verordening tot re geling van den gemeentelijken geneesk. dienst de gemeentelijke geneesk. dienst in het Gasthuis; de gemeentelijke geneesk. dienst buiten het gasthuis; openbare gcz.ondheidszorg; wijzigingen in de verordeningen; en komt tot de navolgende conclusies: 1 De beslaande Verordening „tot re geling van den Geneeskundigen Dienst van de gemeente Middelburg" <Ld. 23 Maart 1892 is geheel verouderd en in zeer veel opzichten niet meerr op de hoogte van wat nit wetenschappelijk en pracïisch standpunt in hel belang van een behoorlijke geneeskundige verzorging voor zoover die op den weg der ge meente ligt ,mag worden verlangd. Inzonderheid zullen de bepalingen, die betrekking hebbeu op den dienst „uitsluitend in de gestichten" wel ge heel moeten vervalleu. De aanstelling van „gemeentegenees- heeren", belast mei den dienst i n het gasthuis :'de gestichten is niet langer hooren." Onstuimig bette ze oogen en wangen en trad naar de deur: „Ik hoop,, dat je gelukkig zult wezen, dat is alles. Ik ga, Ik heb niets meer te zeggen." Toen ze weg was volgde er een oogen blik pauze. Haar zoons keken elkaar aan. „Vervloekte onzin"' riep Vivian* met een boos gezicht. „Ik bedoelde niels geen kwaad er mee. ik wou maar, dat ik niet gekomen was!" „Zo is naar haar slaapkamer gegaan", antwoordde David droog. „Was het niet beter, dat je haar achterna ging?" „Waarom? Om nog een scène te krij gen? Neen. dank je, 'daar heb ik genoeg van! We kunnen net zoo goed weggaan." „Nu, dan zal ik eerst nog een enkel (woord tegen haar zeggen. Wacht je even op mij. Ilc blijf niet lang weg. Je zult toch vooral wachten! Ik zon je graag eens spreken." Vivian knikte. „Goed, maar zeg dan als je blieft niet, dat ik ook kom, want dat doe ik niet 'l Is afschuwelijk, zo o iets Lieve Hod' Je zou denken, dat ik van haar afhan kelijk was, dit ik een toelage van haar kreeg. Geef me een sigaret." David vond een dienstmeisje, dat hem de kamer van mevrouw wees en schuch ter klopte hij daar aan. Ownie had zich (e bed geworpen en bij zijn binnentreden, keerde ze zich om, in de hoop, dat- het zijn broer was. „O, ben jij 'U" zei ze .„Is hij weg?" „Neen, hij is beneden Hij O, ik weet zeker, dal het hem spijt, moeder" „Hij is hard!" stamelde ze, „hard als een plank' Hij geeft er niet om, geefC niels om me Je liebl zelf gehoord, hoe hij tegen mij sprak. Wat ik ooit voor hem gedaan heb?" vroeg hij. Wat heb ik ooit voor hem gedaan Jij weet toch wel hoe goed ik altijd ben geweest voor Vivian, Toen hij nog een kind was, wei gerde ik hem nooit iets, in allo opzichten voorkwam ik zijn wenschen, hij was altijd nummer één voor mij. En zoo behandelt hij mij nu. Hij praat tegen mij, of ik een vreemde was Hij zou er zich niels van aantrekken als hij mij nooit weerzag'" „O, dat moet u niet zeggen," mompelde David „Dat is niet zoo Hij heeft .een ruwe tong, maar zijn hart 'is goed. Hij toont niet wat hij voelt. Hij is nu net zoo ongelukkig als u, maar hij lam niet gemakkelijk de juiste woorden' vinden. Dat weet u ook wel, maar u is op heit oogenblik te pijnlijk getroffen, om dat le vatten (Wórdt vervolgrt l

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1