KAHREL'S THEE No. 183. .Donderdag 6 Augustus 1926 168° Jaargang. OURANT. BINNENLAND. AUDIËNTIES. Blijkens mcedeeling in de Staatscou rant zal de Minister van O., IC. en W. iedercn Donderdag te 2 uur; de Minister van A., II., W. iederen Donderdag te 2 uur; de Minister van justitie iederen Zater dag 1 Vs uur; de Minister van W. iederen Maandag te 3 uur; allen ontvangen, die hen over depar tement zaken wenschen te sjireken. MINISTER RUTGERS. "We schreven in onze bespreking der nieuwe Ministers o. a., dat de heer Rut gers zich in de Kamer een lè fel tegen stander van het openbare onderwijs heeft betoond, dan dal we met veel vertrou wen zijn daden afwachten bij de re organisatie van het lager onderwijs, 'die door alle partijen onvermijdelijk wordt geacht. We willen echter niet nalaten ook een andere verwachting te vermelden. De Opr. Haarl. Crt. publiceert een interview van „Politicus" met mr. Lim burg over het nieuwe kabinet. En daar in lezen we o. a. het volgende Wat de nieuwe Ministers betreft, leg de mr. Limburg er nadruk op, dat z. i wie Minister Rutgers een fanaticus noemt, dezen anti-rev. staatsman niet kenl. Hij moge een militante figuur zijn, van fanatisme is bij den heer Rutgers evenmin sprake als van het willen on derdrukken der meeningen, welke hij niet deelt. Ook de bewering, dat mr. Rutgers weinig voor kunst zou gevoe len, acht de heer Limburg onbillijk Jarenlang heeft mr. Limburg den heer Rutgers, die met hem in hef College van Gedeputeerden van Z. Holland zit, kunnen „observeeren". Ook daarom is zijn oordeel over den nieuwen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen van zooveel beteeltenis. DE NIET-STEJL1IERS. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters verzocht om trent den datum van oproeping van na latige kiezers overleg te plegen met het kantongerecht. •Voorts noodigde de minister de burge meesters uit om hem, door tusschen- komst van den Commissaris der Konin gin, een rapport uil te brengen omtrent de uitvoering, door den burgemeester aau art. 149 dei' Kieswet, omtrent ver volging van nalatige kiezers ,bij de stem ming op 1 Juli j.l .gegeveu. HET ONTWERP-WEELDEBELASTENG, Naar Inkoop en Verkoop, het vakblad voor den handel in consumptie-artikelen, bericht, heeft de regeering besloten het artikel zoetekoek uit het onlwerp-Weel- debelasling te lichten. Koek was in het ontwerp het eenig belaste boterham artikel, en het laten vervallen is, volgens het blad, vooral geschied op grond van de omstandigheid, dat de grondstoffen voor de koekfabricage reeds door ver schillende rechten zwaar zijn belast HET VERDRAG VAN BELGIË. De Delftsche hoogleeraar prof. ir. W. K. Behrens geeft in de Econ-Stat. Be richten de kritische beschouwingen weer van den oud-inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat J. C. Ramaer in diens geschrift waarin het verdrag met België een ramp voor het vaderland wordt ge noemd. Prof. Behrens voegt daar de volgende regelen aan toe: „Met het bovenstaande heeft de on- dergeteekende een geheel objectief over zicht gegeven van den inhoud van het geschrift. Hij stelt er echter prijs op, te verkla ren, dat hij zonder in alle bijzonder heden de inzichten van den schrijver te deelen met diens betoog omtrent de uiterst schadelijke gfcvolgen, welke van het verdrag voor Nederland te wachten staan, geheel instemt. Hij ziet in liet optreden van den heer Ramaer in deze een vaderlandsche d,aad waarvoor hij hem gaarne hulde brengt". „ZYPENDAAL" ALS WANDELPARK. Het park Zypendaai bij Arnhem zal voorloopig nog niet voor het publiek kunnen worden opengesteld. De heer Hartogs, directeur van de kunstzijdefabriek heeft, naar de N. A. Crt. meldt, het gemeentebestuur ver zocht om in de overeenkomst tusschen de directie van de Kunstzijdefabriek en de gemeente inzake het in bruikleeu ge ven van het park nog eenige wijzigin gen van financieelen aard te willen aanbrengen. De directie van de kunst zijdefabrieken zou er namelijk prijs op Stellen, dat in de overeenkomst de zoo genaamde goudclausule zou worden op genomen. In de eerstvolgende zitting van den Gcmeenieraad op den 17en Augustus zal het voorstel daartoe in behandeling ko men. Uit Stad en Provincie. Men melcil aan de Zeeuw dat op de algemeene vergadering van hel Pro vinciaal Comité voor de Ilongaarschc kinderen in Zeeland de vraag is over wogen of de actie voor da Hougaarsche kinderen zal worden voortgezet. Na uitvoerige besprekingen werd be sloten aan het dringend verzoek van lvel Centraal Comité te voldoen. Wijl de ge dachte gekoesterd werd, dat deze actie thans minder noodig was, heeft liet zich tot hel Centraal Comité gewend om[ dien aangaande zekerheid te verkrijgen. Van het Centraal Comité ontving het daar over een uitvoerig schrijven, waarvan de conclusie deze was dat wegens den grooten nood in Hongarije het laten ko men van een herfsttransport alleszins gerechtvaardigd was, en dat het, waar het thans over de noodige middelen be schikte, gaarne aan het dringende ver zoek der Hongaarsche Liga voldeed om voor dezen winter kinderen naar Holland te laten komen. Het Centraal Comité' beschikt thans over genoegzame middelen .om aan alle aanvragen zonaer betaling van reiskos ten te kunnen yolaoen, behoudens die voor bepaalde met naam aangeduide kin deren waarvoor als tot dusver f 15.- zal moeten worden gestort aan liet Cen traal Comité. De reden, dat daarvoor f 15 gestort moet worden is, dat de Hon gaarsche Liga geen vergoeding van reis kosten kan geven voor kinderen, die reeds in Holland zijn geweest, omdat liet haar streven is zooveel mogelijk kin deren naar Holland te laten komen, die daartoe nog niet in de gelegenheid wa ren. De Hdiigaarsche trein wordt einde September in Nederland verwacht, cn de kinderen, die mei dit transport mede- komen, zullen in liet voorjaar weder kunnen vertrekken. Aanvragen voor oit transport worden ingewacht tol uiterlijk 28 Augustus e.k. Met aezen (rein kunnen de kinderen, dié hier tlians vertoeven, naar Honga rije lerugkeeren. Opgaven voor liet le- rugkecrende transport worden eveneens ingewacht lot uiterlijk 28 Augustus e.k. aau het adres van den Secretaris. Ph. Wessels, Papegaaislraat 11, Goes. Indien er pleegouders zijn, die een vroeger pleegkind terug wenschen te ont vangen, maar de reiskosten ad f 15.— niet kunnen betalen verzoekt liet de plaatselijke Comité's zich daarvoor te wenden lot den secretaris Van het Prov. Comité (aan bovengenoemd adres.) Het Prov. Comité is n.l. bereid om in dergelijke gevallen minstens de lielft dezer reiskosten te vergoeden. In het ochtendblad van de N. R. Crt lezen we het volgende bericht uit Boe- da Pest: De Hollandsche pleegouders vau/Hon- gaarsche Prot. kinderen zijn te Boeda pest zeer hartelijk ontvangen. Aan de boot werden ze door een zangkoor ver welkomd, dat een Hongaarsch hymne en het Wilhelmus zong. Een menigte kin deren met familieleden was ter ontvangst aan de boot en juichte onze landgenoo- ten hartelijk toe. Vit Middelburg. Gislerenmiudag was liet tijdens dc middagvoorstelling in liet Schuttershof veel voller aan dit de laatste jaren het geval is geweest en zoo wel jong als oud amuseerden zich best, wat ook gis terenavond liet geval was met de hon derden, die toen de zaal geheel vulden. •Voor heden was het bij het plaatsbe spreken ook zeer druk. Gelukkig was het gjisteren in den avond droog geworden en dit bracht ook nog al veel kermisgangers op de Markt, al hadden de inrichtingen daar ooit gis teren niet over een druk bezoek te roemen. Het kermishouden zooals, wij dat van voor een twintig jaren geleden ons herinneren, schijnt cr uit te gaan en dit is, hoe men daarover verder ook denken moge, jammer voor de eigenaars van verschillende inrichtingen. De sloom- carrousel, destijds de clou van de kermis, de rendez-vous voor het jonge geslacht raakt daarbij oolc uil de gunst en dit is zeker te bejammeren vooral nu men dit jaar liier de bijzonder fraaie inrichting van den heer Wolf heeft, die werkelijk een bezoek ten volle waard is. Jammer dat op liet kermisterrein gisterenavond een ongeluk heeft plaats gehad. De 14-jarige P., zat in een der stoeltjes van den zweefmolen voor de sociëteit, toen hij volgens ooggetuigen door eigen onvoorzichtigheid onder door de ketting schoof en op slraajt viel. Eerst leek de toestand niet direct gevaarlijk en werd de jongen naar zijn woning over gebracht, maar toen Jater ©en schedel breuk werd geconstateerd achtte de dok ter overbrenging naar hel gasthuis ge- wenscht. Hedenmorgen is de jongen overleden. Op liet kermisterrein alhier schij nen zakkenrollers thans him slag te slaan; er zijn namelijk reeds een paar aangiften «gedaan van vermissing van portemonnaies of portefeuilles. Men zij op zijn hoedt. o Uit Vlissingen. Gisterenmiddag is le Vlissingen op den Ivoudekerkschen weg bij de be graafplaats Vredehof de auto van het hotel Britannia bij een bocht geslipt en tegen een booxn opgereden. In dc auto waren gezeten mevr. M. uit Vlissingen echtgenoole van een der bedrijfsleiders de Mij. Zeeland) en n 5-lal kinderen. Me vrouw M. zelve bekwam hoofdwonden, terwijl een in de auto zittende padvinder tamelijk ernstige vleesehwonden opliep en ook een der inzittende meisjes lichte kwetsuren door het glas kreeg. Mevrouw M. kon naar haar woning worden over gebracht, doch dc padvinder werd in het St. Josephziekenhuis opgenomen. He denmorgen was de toestand der ge wonden bevredigend. De politie stelt een onderzoek in, of er sprake kan zijn van Scliuld en nam de aulo, waarvan de carosserie geheel vernield was, in beslag. -o Uit Walcheren. Bij een bewoner van den Nieu wen Middelburgsehen weg, gem. K o u- dekerke werden kippen ontvreemd en op hef dorp zelf konijnen. De politie stelt een streng onderzoek in. De muziekvereeniging „Oefening na den arbeid" te R i 11 h e m gaf Woensdag avond op het dorp- een concert ter her denking van haar 20-jarig bestaan Hel fanfarecorps is den 5den Augs. 1905 opgericht. De eerste volledige lei ding als directeur had de heer O. Borg man van Vlissingen. Bijna 2 jaar later werd hij opgevolgd door den heer Cornelisse van Oosl- en West Souburg. Deze is 7 jaar directeur geweesL.,Den 5den Maart 1914 kwam het korps onder directie van den heer P. Meijers, die nog als zoodanig fungeert. In 1920 nam zij voor het eerst deel aan liet concours van den Zeeuwsclien Bond en kwam in de volgende jaren spoedig van de le afdeeling in de 1ste afdeeling, waarin zij dit jaar den 2den prijs behaalde De heeren Arn. Schout en J. Louwer- se zijn van af de oprichting! werkende le den, de laatste met een korte onder breking De lieer J. J. Schout is ook van af de oprichting tol voor korten tijd werkend lid geweest, thans is hij nog voorzitter. 'Aanstaanden Zaterdag zal namens de afdeeling van 't vreemdelingenverkeer te Zoutelande, door 1S deelnemers een ringrijderij worden gehouden in de duinen bij het pension 't Vroonhuis. hij welke gelegenheid zal worden gereden om een wisselbeker, geschonken door het bestuur van voornoemde afdeeling. De muziekvereeniging „Luctor Et Emer- go" heeft hare medewerking toegezegd, door een en ander met muziek op te luisteren. Uit Zuid-Beveland Toen Dinsdagavond j.l. de landbou wersknecht P. Rijk van A. de Winter te N i s s e, met een voer erwten den oprit van den Stelscheudijk aldaar wilde afrijden, bemerkte de knecht en ook A. de Winter, die eveneens op het voer erwten zat, dat de ring van het jok van zijn paarden over de klos van den draai boom schoof, zoodat de paarden den af loopenden wagen niet konden tegenhou den en slingerende tegen de helling van den dijk liep, met gevolg, dat het voer erwten omsloeg. De Winter greep de leidsels uit dc handen van den knecht en riep hem toe er af te springen De knecht sprong met het kantelende voer erwleu mee en kwam ongedeerd op den grond in een stoot terecht. De Winter, die eveneens van het voer trachtte af te springen, sprong tegenover het kan telende voer erwten in met het gevolg, dat hij op de wielen van den wagen imet zijn hoofd en rug terecht kwam en bloedende uit de wonden van zijn hoofd bleef liggen. De paarden die schichtig werden, sloegen met het onderstel van den wagen op hol en liepen den Krom- mezandweg in. De werkman E. Sandersle, die juist aan dien weg op het land aan het werk was, had de tegenwoordigheid van "geest de rennende paarden tot staan 'Ie brengen. De toestand van De W. laat zich zeer ernstig aanzien en hij klaagt over pijn in hoofd en rug. Door den burgemeester van R i 1- 1 a n d Bath zijn de heeren P. van Alphen, overste van het klooster dei- Paters Capucijners, W. Griep, gemeente secretaris, ds. S. J Hartjes predikant der N. II. Kerk en W>. M. Moree, arts, uitge- noodigd om met hem zitting te nemen in een plaatselijk comité voor liet in zamelen van gelden voor liet huldeblijk ter gelegenheid van het Zilveren Huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. x— Uit Schouwen-Duive 1 and. - Naar aanleiding van een brief van den raad van beheer der waterleiding, besloot de gemeenteraad van Haam slede Woensdagmiddag 12 Augs 2 uur le vergaderen met de heeren v. d. Weijde en Krul tot het houden van eenige be sprekingen. Ook de gemeenteraad van B urgh be sloot een conferentie met beide ge noemde heeren le houden. Uit Tholen. Woensdagmiddag werd 'te Stave- nisse het stoffelijk overschot van wij len den heer J Gaakeer, die op zoo'n noodlottige wijze om het leven kwam, ter aarde besteld. Een groote stoel van familie, medeleden van corporaties en vrienden volgde de lijkbaar Aan het graf werd achtereenvolgens het woord ge voerd door de heeren A~ F. Hanssen, burgemeester cn de predikanten Kam steeg en Moerman, die den overledene herdachten als wethouder, als öüderling cn als burger, mensch en vader. Veel bewijzen van deelneming werden er door de burgerij betoond. Dit is ook zeker: een goed vader en een braaf burger is aan de gemeente ontvallen. De oudste zoon van den overledene dankte diep be wogen voor de bewijzen van deelneming. KERKNIEUWS. Alg.'- Synode N.ed. Herv Kerk Het rapport over het voorstel van Dr. Niemeyer betreffende de goedkeuring van een artikel (door de Alg Synodale Commissie) in het Huish. Regl. van den Raad van Beheer leidt tot het besluit aan dien Raad te verzoeken in art. 8 te schrappen de woorden „en in de jaren voorafgaande aan dat, waarover de bijdrage wordt geheven, aan de eischen van het Reglement op de pre- dikantslraktementen heeft voldaan." Vervolgens rapporteert de heer Eilerts de Haan over een voorstel van de hee ren De Vrijer, Klein Wassink en Boer, om aan art. 67 van het Reglement op de vacaturen een derde bepaling toe te voegen, aldus- „dat de verschenen bij drage voor de kas voor de predikants traktementen is betaald." De Synode vereenigt zich met het oordeel van de meerderheid der com missie om hel voorslel niet aan te ne men. Het Comité voor de erkenning van den Goeden Vrijdag als christelijken ge denkdag heeft zich opnieuw lot de Synode gewend met het verzoek zijn poging bij de Regeering te steunen Hier tegen heeft echter de Synode, vooral op de gronden ten vorigen jare ontwik keld, overwegend bezwaar. Daarom wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. De Synodé heeft uit haar verschil lende fondsen o. a. de volgende toelagen verleend Uit het fonds voor noodlijdende ker ken, aan. Ritthem f 4500 voor herstel van de kerk. Cadzand f 3000 voor herstel van het muurwerk der kerk. Uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ontbreken aan Terneuzeu f 100 voor lokaalhuur tot het houden vau godsdienstoefeningen te Sluiskil. Uit liet fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen Kle- verskerke f450; Melisberke f354, Ga- pinge f150; Hansweert f250; Hoofd plaat f500; Waterlandkerkje f650; Re- tranchemenl f258; Sas v. Gent f 160 Uit de generale kas Goes, voor het herstel van het kerkgebouw f 1000; Hans- weert, voor schulddelging f 1000; Ter- neuzen, voor den godsdienstonderwijzer tc Sluiskil f200. DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en detail t>? de firma Gebr. STEENLAND, Slatto»- stra&t MIDDELBURG. (Ing. Med.) 2 heeft de lieer Herman Bouber een mooi stuk leven geteekend, hij heeft in dit spel veel humor gebracht, maar daar naast ontbreekt ook liet ernstige niet en al willen wij ons van aanhalingen ont houden ,het dient toch gezegd, dat er veel waars en rSaks in wordt gezegd, ja- zelfs dingen, die voor sommige noren wat hard zullen klinken, maar tot na denken zullen stemmen. Vooral het ook in tooneelstukken me nigmaal naar voren gebrachte en terecht afgekeurde achterstellen van half bloeds, 'ordt scherp belicht. Maar zooals ge zegd ook de humor is zeer goed ver-, zorgd in aardige gezegden, en liederen op goede muziek van Louis I)a\ids jr. Het stuk wordt goed vertolkt, zij. die er aan medewerken tooncn cr al les op le willen zetten de aanwezigen, die gisteren in vrij groote getale waren opgekomen, volop te doen genieten Van de dames dienen in het hijzonder genoemd te worden Aaf Boudierten Hoope als Blonde Greet, Cor Smit als Toffe Jans en Mies J'eijtcrs aide dochter Greta, terwijl Anna Sluylers in de., rol van Na Druppel haar talenten ten volle tot hun recht kon doen komen. Van de lieeren was Joh. Elsensohn als Dolle Dries goedmaar werd toch over troffen door Herman Bouber zelf als de Schele Mauus en niet minder door D. van Olefen die in plaats van den in het programma geuoei^uien heer Timrott de (wee rollen, die rail den „Bruinen" Ha ni id en van Brcevoort uitstekend ver tolkte en vooral in den eerste, rol mooi den haat der halfbloeds tot zijn recht deed komen. Maar zooals gezegd alle gaven goed werk te zien. Rekent men daarbij nog dei goede verzorging van he^tooneel ongoe de muziek, dan kan gerust gezegd wor den, dat een gang naar „de Jantjes 2" voor zeer velen een der aangenaamste kermisuitgangen zal zijn deze week. Boefje N. V. Ver. Rolter- damsch Hofstad Tooneel. Schouwburg. Brusse's Boefje had ook dit jaar weer de belangstelling èn de ontroering van een stampvollen schouwburg. Na al wat wij er verleden jaar over schreven kun nen wij thans volstaan met de consta- teeren. dat wij nog altijd de 'diepste bewondering hebben voor Annie van der Lugt Melsert's prachtige creatie van het schooierstypetje? Wal wist ze al de humor cn al de tragiek buitengewoon goed uit fe beelden. Geen wonder, dat vrijwel niemand zijn ontroering kon be dwingen, vooral in de celscène. Een groot succes in deze week,! Morgenavond gaal „Vlindertje", Haagsch zedenspel naar den roman van Henri Borel. ONDERWIJS. Geslaagd van de Modevakschool te Vlissingen dir. E. M. Franke, voor costumière de dames M. Gillisse, A. Bergman, B. Woltering, J. v. Noppen, N. Ivusse en J. Moulblok. Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdakte mej. C. E. M Ris- seeuw le Vlissingen Geslaagd le Utrecht voor het examen Engelsch L. O de lieer N. S. Lamarn te AV i s se kerke en mej. R. B. Hiilinga te Vlissingen, Geslaagd voor diploma B Handen arbeid mej, M. C. Brandes van Vrou wepolder. Te Utrecht slaagde voor het voor bereidend examen gemeente-administra tie de heer J Geuze le Scherpenis- KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Jantjes 2. Het is zek'er een goede gedachte te noemen, dat voor de voorstellingen in de Schouwburgtent op het Molenwater gedurende de laatste vier dagen van de kermis week gekozen werd „De Jantjes 2", het vervolg op het hier van vroeger bekende spel „De Jantjes". In de Jantjes LANDBOUW. Uitvoer van aardappelen naar Duitschland. Bij beschikking van den Duitscben Minister van Landbouw, van 4 Juni j.l., is bepaald, dat met ingang van 1 Juli j.l. aardappelen bij invoer in het Duit- sche Rijk aan liet slation van invoer op kosten van belanghebbenden onderzocht moeten worden op wratziekle. Van dit onderzoek kunnen worden vrijgesteld die

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1