No. 182. Woensdag 5 Augustus 1925 168° Jaargang. dit nummer behoort een Bijvoegsel, BINNENLAND. iiet nieuwe kabinet. 'Gisterenmiddag heeft de overdracht .plaats gehad van de ministerportefeuilles aan het nieuwe ministerie. De minis terpresident de lieer Cölijn, nam tevens ad interim over de portefeuille van kolo- tniën. de nieuwe minister van koloniën. Het Bat. Nieuwsblad wenscht, naar Anela meldt, Indië geluk met de be reidverklaring van den heer Welter om het ministerschap van koloniën te aan vaarden; het noemt dezen bewindsman iemand die doorkneed is in regeerings- en bestuurszaken en een der meest ge waardeerde raadsleden van de Indische regeering en die gelegenheid gehad heeft nauwkeurig na te gaan welke minis-. terieele leiding Indië noodig heeft. Volgens de Javabode behoort de heer Welter tot die mannen, die tengevolge van de snelle ontwikkeling onder alle omstandigheden het hoofd niet hebben verloren maai- zich rekenschap hebben gegeven van de' beginselen welke de grondslagen zijn onzer moderne koloniale tpoliliek. Het Nieuws van den Dag v. Nedi.-Indië noemt den heer Weiter een hard werker, wiens persoonlijke bekendheid met op den voorgrond tredende figuren en figu ranten van het Indische tooneel vangroot gemak is bij het beoordeelen op een af stand van hetgeen zich in Indië afspeelt. De ministerieele ruil is voor Indië stellig geen verlies; meer dan in den Raad van Indië zal de heer Welter als minister het land en het volk dezer gewesten van .dienst zijn. iiet afscheid van minister, aalberse. Naar de Volkskrant verneemt, zullen de ambtenaren van liet departement van arbeid aan den scheidenden minister mr. Aalberse een geschenk aanbieden be- staaude in twee gebonden deelen, waar in alle stukken" zijn opgenomen, die de minister met de Kamer gewisseld heeft, met inbegrip van de redevoeringen, die hij in de Kamers gehouden heeft. De deelen zijn: periode 1918—1022 en 1922—1925, welk laatste deel nog niet gereed is, omdat daarin nog dient te worden opgenomen het proces-verrbaal der overdracht van de ministers-porte feuille. de bijslag voor rijks ambtenaren. Krachtens het Bezoldigingsbesluit '25 wordt de bijslag voor de rijksambtenaren, die door de bezuiniging meer dan 10 pet. iu inkomen zouden dalen, alleen over 1925 uitgekeerd. Naar het Hand. ver neemt, is op de door de departementen ontworpen begrooting voor 1926 óp liet behoud van dien bijslag gerekend, het geen wel niet zonder voorkennis van den minister van financiën zal geschied zijn. De Morgen vult het bericht aan met de mededeeling, dat niet alleen over 1926 de bijslag gehandhaafd blijft, doch dat de thans geldende regeling veilig zal worden gesteld tegen de mogelijkheid van een wijziging alleen bij ministerieel besluit. Bovendien schijnt men, volgens het blad, met reden te mogen verwachten, dat de herziening van het Bezoldigings besluit in ruimharligen geest zal geschie den. Uit Stad sr. Provincie. Uit Middelburg. Voor het door den Kooplieden- cn Marklkramersbond „Eendracht maakt Macht", alhier op 20 Augustus te hou den Marktfeest, zijn. reeds ontvangen een zilveren medaille van den burgemeester, een van de „Hanze", een van de Ver- eenig'uig tot bevordering van het Vreem delingenverkeer, een van „Uit het Volk- Voor het Volk" en een van den Autobus- dienst „De Nieuwe Onderneming". Het bestuur mag zich dus ook dit jaar weer in veler belangstelling voor het feest verheugen. Voor zoover noodig, herinneren wij er aan, dat morgen de gewone markt kramen alhier een plaats zullen krijgen op de Groenmarkt en de Balans en dat iu verband daarmede het rijverkeer tus schen de Kapoenslraat en de Burg of Burgemeester Takstraat zal zijn afgeslo. ton. Het rijverkeer over de Burg en dus ook op liet deel der Groenmarkt tusschen Korte- en Lange Burg is echter toege staan. Het was gisterenavond in denver- schillende vermakelijkheden op de ker mis alhier wel iets drukker dan Maan dag en voor de houders der verschillende inrichtingen is het te hopen, dat het cres cendo blijft gaan, o.a. voor het Velodiom van af de Langcdelft links in de midden- rij, waar met rijwielen en motoren sterke loeren tegen den loodrechten wand wor den vertoond. Het was gisterenavond bij de twee de voorstelling van het gezelschap „Fa veur" in het Schuttershof zoo goed als uitverkocht en ook nu had ieder nummer van hel programma een welverdiend suc ces, vooral ook I/iu Bandy, die in een zijner meest bekende coupletten over Middelburgsche toestanden, o.a. de spook geschiedenis bracht en daarvoor een da verend applaus in ontvangst had te ne men. Zooals ook uit een advertentie in dit uummer blijkt, wordt ook morgenmiddag een malinóe gegeven. De politie alhier heeft aangehou den en na een streng verhoor weder op Vrije voeten gesteld een tweetal perso nen, die trachtten hier aandeelen Rail way Wabbasli te verkoopen, welke bij onderzoek vrijwel waardeloos bleken te zijn. Men zij op zijn hoede van onbe kenden geen dergelijke stukken te koo- pen, maar stelle zich liever in verbinding met bona fide kantoren. Door de politie alhier is in ver band met de Drankwet bij een hier ter stede wonende verlofhoudcr een hoe veelheid sterken drank in beslag geno men en- prooes-verbaal opgemaakt. Op het kermisterrein alhier wer den enkele personen aangehouden, die gesignaleerd stonden als moetende- nog slraffen te ondergaan. Ook werd daar aangehouden een deserteur van de land macht. Hij is door de militaire 'politie naar zijn garnizoen overgebracht. Gisterenavond werd tijdens een fa milietwist bij den winkelier 'S. aan de Lange Gistslraat alhier, een groote spiegelruit ingeslagen. Door de politie alhier zijn pro cessen-verbaal opgemaakt in verband met overtreding der Loterij wet op de kermis. Uit "Walcheren. De raad van N. en St. Joosland hield Maandagavond een buitengewone vergadering. Afwezig de heer Nelisse. De voorzitter deelde mede naar aanleiding van hel desbetreffende besluit in de vo rige vergadering, dat de heer I. Janse Sr. verklaard heeft geen eigen kapitaal te bezitten. Dc bedecling van hem werd ge handhaafd. Verder werd het-voorstel van B. en Wt behandeld om naast de gemaakte brand put, bevattende 4 cementringen van 1 M. hoogte en Ityó M. middellijn, nog 2 der gelijke ringen le plaatsen omdat men niet dieper lean graven dan 4 M. wegens he-t z.g. kwelzaud, en B. en Wi. meenen dat men dan le weinig water zal hebben bij eventueelen brand van eenige be tee kenis. De lcoslen zouden dan f46 meer bedragen dan de aannemingssom nu is. Na een onderzoek Ier plaatse gedaan te hebben, nam de raad m. a. s. het voor stel aan. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede een schrijven van het lid N. J. Nelisse, waarin hij tegen 15 Aug. a.s. wegens vertrek uit de gemeente, ontslag neemt als raadslid en als lid der schat tingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting. o Uit Z u i d-Be vela n d Gedurende de kermis welke te Goes gehouden zal worden van af 18 tol en met 25 Augustus a.sl. zaj een. stand plaats worden ingenomen door een thea ter, een schouwburglent, een zweefmo len, een vergenoegenspaleis, een lucht- schommel, een aulocaroussel, een dans tent, een draaimolen, een tent met vreemde dieren, een hoepla, een som nambule, een schiettent, benevens wafel-, suiker-, koek-, paling- en gebakkramen en andere kleine inrichtingen. De inrichtingen zullen geopend mogen blijven tot 's nachts 12 uur behalve de laatste 2 dagen n.I.' s Maandags tot 1 en Dinsdag tot 2 uur. Mei ingang van 15 Augustus a.s. is de Rijksveldwachter Brig. Tit. P. Kik te Goes, overgeplaatst naar 'Kloetinge. Te Ierseke is bij het balksprin- gen (een liefhebberij van jongens in een boerenschuur) het zes-jarig zoontje van In de Maandag gehouden vergade ring van den dijkraad van den polder Borssele werd de rekening 1924-'25 voorloopig vastgesteld op een bedrag in ontvangsten van f 53471,54y& en in uit gaven f 39630.73tyï, dus met een goed slot van f 13840.81. Aan den heer E. "Wl Beth te 's-Gra- venhage werd vergunning verleend om aan den zeedijk zecdahlia's en zeeanje lieren te telen tegen een vergoeding van f 100 per jaar. Uit Noord-B eve land. De Gebr. van Bergen te Midwolda gaven Dinsdag j.I. te Wissenkerke een paar demonstralies met hun motor brandspuit. Xn de kom werd de motor geplaatst in de nabijheid van een brandput met rij ken wel watervoorraad. De daarvan uit-; gaande slang had een lengte van naar schatting ruim 200 M. Die slang gaf een zware waterstraal van 40 5 50 M. in horizontale richteng. Omhoog gericht bereikte het water een hoogte van 25 a' 30 M. Zonder onderbreking heeft de mo tor ongeveer 45 minuten die straal vol gehouden ,toen was do brandput onge veer ledig. De algemceue indruk was, dal de molorspuit, die zeer weinig perso neel eischt, een uitstekende brandbestrij- der is. Ook le Kamperland werd gewerkt met water uit de haven. Is uw berichtgevei)' juist ingelicht, dan werkte de machine daar met 3 of 4 stralen, waardoor een brandend perceel van verscheidene zijden tegelijk kon worden aangepakt. Uit Schouwe n-D uiveland. - Toen men op de werf te Brui- n i s s c een roer weer op zijn plaats wilde hangen, gleed het Int en kreeg de schippersknecht J. dc W. het op zijn pols, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel brak. Uit Zeeuwse h-V laanderen O D. Door den Commissaris der Koningin is beDoemd tol veldwachter iu de ge meente Axel, C. Griep, te Rilland-Bath^ Uil Zeeiiffsch-Vlaamieren VV. D, Iu de Maandag,.^gehouden raads vergadering te Oostburg, onder voor- zilterschap van den burgemeester, waren alle leden tegenwoordig. Benige inge komen smukken werden voor kennisge ving aangenomen, evenals het proces verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Aan P. Boidin en D. J. Dirks werd een half jaar onlheffing vau l)ondenbeOas-i ling verleend resp. wegens afschaffing en vertrek. De voordracht voor hoofd der O. L. school bestond uil de heeren J. A. Hoste te Oostburg, Th. A. Overtveld le IJzen- dijke en G. van der Mark te Oidemarkt. Eerstgenoemde werd m. a. st. benoemd met ingang van 1 September a.s. De vanwege hel provinciaal, bestuur aangeboden verordening, houdende voor schriften voor motorrijtuigen, beslemd voor het vervoer van reizigers tegen ver goeding, lokte heel wal discusse uit. De heer Meijer vond tal van bepalingen al te veel bezwarend en vooral de later aanbevolen aanvulling tusschen art. 6 rn. 7, waarbij aan den Commissaris der Ko ningin de bevoegdheid verleend werd ont heffing te verleeneu; de heer Meijer zou willen lezen deze verordening is niet van toepassing op huurauto's en touringcars. Dit werd met 6 tegenfl stem verworpen Eenzelfde lot ondergingen een drietal audere wijzigingen door den heer Meijer voorgesteld, waarna de verorde ning werd aangenomen. De aangeboden gemeenterekening dienst 1924, sluit met een batig saldo van ruim f17000. De vergadering ging daarna in besloten zitting over ter behandeling van de clec- triciteitszaken. Iu de voortgezette vergadering werd besloten de tegenwoordige onderwijzers woning het karakter van ambtswoning te ontnemen en te beschouwen alsof dit besluit op 1 Januari 1925 was ingegaan; de huur voor de woning werd bepaald op f300, voor den tijd van één jaar. Voor liet geval het nieuwe hoofd een woning van de gemeente wenscht, kan hij het huis in dc Brouwerijstraat, pas gebouwd en bijna voltooid, tegen een huurprijs van 400 per jaar betrekken. Ten aanzien van de invoering van elec- Iriciteit, waartoe in deze zitting besloten is, werd m. a. s het voorstel van B. en W aangenomen om aan H. M. de Ko ningin le verzoeken het openbaar belang le willen uitspreken. Glazen Zee (Openb. 15) en de Overwin naars over het getal 666". Alg. Synode Ned. llerv. Kerk In de vergadering van gisteren kwam iu behandeling het rapport over een ver zoek van de Confessioueele Vereemging, gesteund door verschillende classicale vergaderingen „om een commissie le be noemen, die nagaat op welke wijze tot reorganisatie onzer kerk moet worden overgegaan, overeenkomstig de beginse len, neergelegd in Schrift en Belijdenis, opdat de Ned. Herv. Kerk weer worde een kerk des woords, waarin 's Heeren Woord heerschappij heeft." Hierbij is ge voegd een motie van enkele classicale besturen, waarin zij uit ervaring de over tuiging uitspreken, dat het tegenwoordi ge bestuur der kerk te kort doet aan de ambten in onze kerk, weshalve zij een kerkregeering wenschen in schriftuurlij ken zin. Een der leden van dc commissie van rapport acht reorganisatie onnoodig en ongewenscht. De andere leden vinden het jammer, dat reeds nu weder hierop wordt aangedrongen, terwijl ook zoo wei nig classicale besturen en vergaderingen hebben verklaard, dat het tegenwoordig bestuur te kort doel aan de ambten. Ech ter willen zij hel verzoek, om een com missie ad hoe te benoemen, zien inge willigd. De president, de bespreking inleidend, merkt op, dat men door aan de benoe ming van zulk een commissie mede te werken, nog niet behoeft geacht te wor den op het standpunt der voorstellers te staan. Dr. van Veldhuizen slool zich aan bij het sobere rapport Dr. Slotemaker de Bruine bleek een voorstander van j-eor-, ganisatie. Het pijnigt hem, dat belijders in één kerkverband met elkander strijd voeren. De secretaris merkte echter op, dat de kerk niet alleen zijn moet een ..kerk des woords". maar kerk der daad. Dr Niemeyer zou voor een commissie zijn, indien het alleen gold een poging om allerlei dingen die op de kerk betrek king hebben, te onderzoeken. Doch men wil hier opheffing van de bestuursorga nisatie, om le komen tol handhaving "van een wël omschreven leer. Welk een Ireu- rigen toestand zouden wij tegemoet gaan, indien dit streven werd bekroond met succes. Het benoemen van een commis sie is een stap in die richting De heer Tammens sloot zich daarbij aan. Dr. Schokking meent dal degene die tegenstemt, moeilijk hel verwijt kan ont gaan, dat hij leervrijheid wenscht De heer Bongers ontkent dit laatste ten zeerste Spr. aanvaardt de bestaande organisatie in het vertrouwen op de lei ding van Gods geest. Hij gelooft, dat het ufet de juridische, maar de. medische weg is, welke leidt lot korkherstel Zou het komen lot een scheiding van belij ders en z.g, bestrijders, dan zou dit niet leiden tot conflicten, maar lot een cata strophe over de geheele linie En daar voor wil spr. de verantwoordelijikheid niet op zich nemen. Dr. Niemeyer, nog eens het woord nemend, sluit zich aap bij den heer Bon- gers. Daarna wordt de conclusie (het be noemen van een commissiein stemming gebracht en verworpen niet 10 tegen 9 stemmen. (Vóór stemden de drie prae- adviseurs en de heeren Zoete, 'Barbas. Yeenman, Schokking, Sneep, Landsman, Visser, Buinink, en de presidenl). KERKNIEUWS. Daartoe uitgenoodigd, hoopt ds. G. Wisse, predikant le Utrecht, a.s. Zondag uw «j-juug i-uuuijc «ui 9 Augustus, des avonds zes uur op te den landbouwer P. de Koeijer uit Zoute treden in de Ned. Herv. Kerk te Se- dusdanig gevallen dat het zijn been heeft Jroo skerke om een tijdrede te houden - gebroken. over het onderwerp„De zangers aan deconferenties houdt met die scheidende KUNST EN WETENSCHAPPEN. Muggebeten. Rij mutrgebeten en beteu van andere insecten, alsook bij huid jeuk, krijgt men dadelijk ver lichting door het inwrijven met yo-6o 9o ct. PUROL (Ingez. Medo vrouwen. Nu gaat z ij scheiden alsi veron achtzaamde vrouw. Een jaar later is hij hertrouwd, en krijgt dan zijn eerste vrouw bij zich met een verzoek om haar te helpen scheiden van haar tweeden man. Dat leidt dan tot een herleving van de oude liefde en tol een hereeui- ging, wal gelukkig weer mogelijk is om dat haar verhaal van dien tweeden inan gefantaseerd blijkt, cn de hveede vrouw om precies dezelfde reden als de eerste zich tot het uiterste veronachtzaamd voelt én scheiding vraagt van den ad vocaat. Allerverniakelijksl is die herhaling van. den zelfden gang van zaken in andere omstandigheden Wat men in het eerste bedrijT in de huiskamer bijwoont, beleeft uien iu het tweede in het kantoor. ^De zelfde wijsheden over het huwelijk, eerst over hel eene geval uitgekraamd, komen dan weer te pas hij het andere En tegenover aller mannen-waanwijsheid staat het stimme, .brutale doen van het vrouwtje. Hel sluk is doorweven met geestig gevonden situaties, en lokte herhaalde lijk een vroolijk gelach uit Maar het blijft verre vau de klucht-stemming, in weerwil van de ongewone complicaties. Het is meestal fijn van geest En die lioogere stijl werd behouden door hel zeer beschaafde spel van dit gezelschap. Annie v. d. Lugt Melserl-v Ees maakte van de vrouw van den advocaat een al lerbekoorlijkst duivclinneljc, brutaal-co- quet, levendig, maar vaak met zeer gevoe lige intonatie En de elegance van tiaar figuur werd nog versterkt door do. reeks van schitterende kostuums Cor v. d. Lugl Melsert "heeft van den advocaat zoo'n donr-en-door ware figuur gemaakt dat die geheel aannemelijk bleef, ook in dc zonderlingste situaties. En zoo als altijd was het een lust naar zijn mooie diclie le luisteren. En als derde hoofdpersoon gaf Anton Roemer een leuk type van den goedigen huisvriend. Trouwens ook de minder voorname rollen waren uitstekend En liet samen spel was .buitengewoon vlot. Dc heele opvoering slond op een hoog peil Hol publiek loonde zich dan ook zeer dank baar door herhaald applaus Aan mevr. v. d. Lugl Molsert werden bloemen aan geboden. - In hel Grand Hotel Britannia te Vlissingen zal op Zondag 9 Aug a.s. een Ariën- en Liederenavond gegeven worden door den heer P. J Uiterwaal, heldenbariton te Brussel, indertijd opge treden in hel Wagnertliealrc le Bay reulh, en ook in ons land hekend door zijn medewerking aan de Nedcrlandschc Opera en aan de -Tooiikunslavonden Schouwburg. De dame met de reden tol echtscheiding. Het zal wel vooral het echtpaar v. d. LugtMelsertVan Ees zijn geweest dat, mèl het bovengenoemde zeer geestige stuk, zooveel menschen naar den Schouwburg had gelrokken. Het was op alle rangen stampvol. En het was een van die niet talrijke voorstellingen, waarvan men de heugenis nog jaren en jaren zal bewaren, omdat het zoo'n pakkend origineel .sluk was, vertoond in een voortreffelijke opvoering., Vajda, de Hongaarsche schrijver van hel stuk, heeft daarin schitterend den spot gedreven met liet gemak van echt- scheiden. Een advokaat wiens roem is geboren door de lallooze echtscheidingen die hij bewerkt, brengt zijn eigen vrouw tot uiterste jalouzic, omdat hij zoo langt Tol leeraar aan de Rijkskweekschool alhier is benoemd de 'heer E Mosch, onderwijzer te Utrecht Voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht de heer H. v. Leer dam alhier Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdakte de heer F. C. Wysveld te Vlissingen. De heer D. C. O. Verschoor, hoofd der R. K. Jongensschool te Goes, is met ingang van 1 September a.s be noemd tol hoofd der R K. U. L O. school te Boskoop Te Rotterdam siaafide voor het exa- tnen nuttige handwerken mej. N. v. As te Zierikzee. Het Instructievaartuig voor de bin nenvaart, de „Prins Hendrik", is gister avond te Emmerik aangekomeu en he denmorgen naar Duisburg—Rhurort ver trokken. RECHTZAKEN. Arrood Rechtbank te Middel burg. In de zitting van 1 Augs. waren de volgende personen gedagvaard O. C. J., 25 j., koopman te Sluis, wegens het iu den nacht van 29 op 30 Juni te Zuidzande onvoorzichtig rijden met een automobiel, door te rijden en te besturen terwijl hij onder den invloed" van alcohol was. terwijl hij ook reed met een los stuurtengevolge waarvan de auto is omgeslagen en de daarin ziftende persoon aan een been is ver wond, waardoor hij eenigen tijd onge schikt was, om zijn beroepsbezigheden te verrichten. Eisch 1 maand hechtenis. W M. L.. 18 j„ landbouwersknecht, te R i 11 a n d-B a t h wegens brandstich-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1