Dinsdag 4 Augustus 1925 No. 181. W sdHP ss 168° Jaargang. OURANT. VAN TWEE, DIE HEENGINGEN. 'Er wordl vaalt aangehaald, dat een Minister slechts twee oogenblilcken van voldoening heeft- het oogenblik dat hij zijn departement binnengaat, en het oogenblik dat hij weggaat. Van de Ministers die niet terugkeeren, zijn er twee, die hel met een gevoel van verlichting him taak aan een ander zul len overdragen, n.l. Minister de Visser en Minister Aalberse. Zij beiden hebben de zeer ondankbare taak gehad om in de tweede periode van hun ministerschap een groot deel te moeten ongedaan ma ken van wat ze in de eerste periode hadden lot stand gebracht of voorbereid. JDe bezuiniging dwong lien daartoe, en minister Aalberse kreeg bovendien te kampen met de malaise, die onmogelijk maakte wat hij kort te voren nog als noodzakelijk had aangewezen. En beiden zijn met verwijten en hoon overladen door een deel der betrokkenen. Het is bekend dat Minister de Visser zich diep gegriefd gevoeld heeft door de kwetsende onredelijkheid waarmee hij uit onderwijzerskringen aangevallen is En bovendien moet liet hem zelf geducht gehinderd hebben, toen de hebzucht der schoolbesturen tot een uitgave leidde, welke hij zich niet had voorgesteld toen h.ij zijn plannen ontwierp. Zijn Idealisme klopte niet op de liarde praktijk Zijn heele persoonlijkheid was te zachtzinnig voor de werkelijkheid. Maar hij kan er Zich van overtuigd houden dat zeer velen, ook andersdenkenden, een warme sym pathie hebben voor de wijze waarop hij in diie moeilijke omstandigheden zijn zwa re laak heeft vervuld. Minister Aalberse is ook voor een an dere werkelijkheid komen te staan dan hij verwacht had. Maai- Hij was een andere figuur dan zijn collega voor on derwijs. Ilij was de wilskrachtige door zetter, uitgaaud van vaslbelijnde sociale denkbeelden, voortspruitende uit een spe- ciaal-kalliolieke sociologische leer En voor zoo iemand moei het nog harder zijn om in zijn daden toe te geven dat de dingen anders zich ontwikkelen dan hij beweerd heeft, en dat niet kan wat hij zei dat moest kunnen Voor zijn hou ding inzake de Arbeidswet hebben we geen sympathie, en de praktijk heeft, meenen we, aangetoond, dat de ingrij ping van bovenaf in de bedrijfsleiding tot bezwaren leidde, die zijn opvolger wel tot een anderen weg moeten dwin gen. Dat is nog een erger ontgoocheling dan die van Minister de Visser. BINNENLAND. HET NIEUWE KABINET. Naar de Tel. verneemt, is gisteren telegrafisch bericht ontvangen, dat de heer Ch J. I. M. Welter (r. k.) lid van den Raad van Ned. Indië, zijn benoeming tot minister van koloniën aanvaardt. De heer Weller, die zich nog in Ned. Indië bevindt, zal met de eerste gelegen heid naar ons land vertrekken. Daarentegen deelt de Res.bode mede, dat m verband met de verschillende omstandigheden van particulieren aard een zoo spoedig vertrek niet te wach ten is. Naar aanleiding van tegenovergestelde geruchten, deelt de Standaard meda, dat haar met stelligheid bekend is, dat voor tiuitenlandsche zaken niemand anders is aangezocht geworden dan degene die ten slotte benoemd werd, n.l. jhr. rnr. Van Karnebeek. UIT DE PERS. De rechtse he part ij en en de Zondagsrust. Naar aanleiding van de stemmingen in de Prov. Staten van Zeeland om aan de subsidie voor de tuinbouwtentoonstelling te Breskens de voorwaarde te verbin den, deze tentoonstelling Zonsdags niet vóór twaalf uur geopend mag worden, constateerde de anti-rev. „Zeeuw" met leedwezen dat het voorstel van dp hèe- ren J. A. Dominicus c.s. om voor den Zondag algeheel© sluiting voor te schrij ven met 21 tegen 19 stemmen werd ver worpen. Vóór stemden alle rechtsche le den met uitzondering van de Roomschen Gelijk te verwachten was zoo merkt „de Zeeuw" op; de Roomsch Katholieken hebben ten opzichte van Zondagsrust en Zondagsheiliging een opvalling, die ver afwijkt van die der principieele Protes tanten." En het blad voegde er aan toe „Laat ons hopen ,dat in onze van ouds positief Christelijke provincie de meer derheid in ons Staten-college in d,en loop der jaren zoo groot worde, dat Rood en Roomsch te zaarn geen enkelen goe den maatregel, die djeze geestelijke belan gen raakt, meer kunnen weg stemmen.' Daarop volgde een protest in de Kath. N. Zeeuwscke Crt. Dit blad schreef o. a. „Dat van ortliodox-Protestantsche zijde een veel strengere opvatting van de Zon dagviering Wordt gehuldigd dan zelfs door Calvijn, een der vaders van de Re formatie, werd aangehangen, bleek ook weder uit hel debat in de genoemde zit ting over het genoemde onderwerp. Men kan die meening eerbiedigen zonder ze als juist le erkennen, doch wanneer de voorstanders van die meenlng het doen voorkomen, alsof de Katholieke christe nen op hel stuk van de Zondagviering"de Tien Geboden niet nakomen, dan kan die eerbied toch niet een protest weerhou den tegenover deze dwaze opvatting, ge lijk dan ook terecht van Katholieke zijde werd gedaan. Van Ohristelijk-historische zijde werd aan de conditie van Gedeputeerde Staten om de tentoonstelling des Zondags tot 12 uur 's middags gesloten le houden, een geheel vérkeerde interpretatie gege ven, alsof die conditie alleen ter wille van de Katholieke ©n niet evenzeer van andere niet-Katholieke kerkgangers ware gegeven. Een der Christelijk-Historische sprekers zag zelfs in de rede van den Ka tholieken woordvoerder een aanslag op liet Protestantsch-christelijk karakter on zer natie, terwijl een andere Christelijk- historische spreker vroeg, of Zeeland een Katholieke provincie .was geworden, wijl Ged. Staten zoo iets durfden voorschrij ven. Hij eischte dan ook, dat, bij ver werping van hel voorslel-Dominicus tol sluiting der expositie den ganschen Zon dag door, het voorstel van den Vrijzinuig- democraal Adriaanse in stemming zou komen om de tentoonstelling den gan schen Zondag open te houden en hij verklaarde alsdan vóór le zullen stem men. En zoo deed hij ook en ongeveer al zijn „politieke vrienden" met hem, waardoor de Christelijk-Historische Sta tenfractie deed uitkomen liever met li beraal, vrijzinnig-democraat en socialist meegaan dan zelfs maar den schijn le wekken, den Katholieken in het gevlij te willen komen." En bij hel „pijltje" in de aangehaalde zinsnede in „De Zeeuw", teekende het Kath. blad aan, dat een meerderheid in de Stalen van Zeeland nu eenmaal niet gedacht kon worden zonder de Roomsch - Katholieken, zoodat de verzuchting naar een meerderheid van niet-Katholieke rechtschen een verzuchting „in 's Blaue hinem" is. Maar bovendien noemde de N Z. Crt. den wensch dat „Rood en Roomsch tezaam geen enkelen goeden maatregel die deze geestelijke belangen raakt, meer kunnen wegstemmen", een beledigende en misleidende insinuatie. Beleedigend, omdat hier wordt samengekoppeld' wat de Katholieken niet samengekoppeld wil len hebben. Misleidend, want, waar de Katholieke Statenleden de strengere Zon dagsopvatting van het voorstel-Dominicus verwierpen, waren zij in het gezelschap van de vrijzinnigen, de vrijzinnig-demo craten en de socialisten. Is dat Rood en Roomsch? Maar toen het voorstel- Adriaanse om heel den Zondag de ten toonstelling open te laten, in slemming kwam, wie stemden toen met de vrij zinnigen, de vrijzinnig democraten en de socialisten vóór? Wel, zes van de zeven Christelijk HisLorischen. In haar antwoord zei De Zeeuw het ook te betreuren, dat "een zestal Chr. protestanten voor het voorslel-Adri- aanse hebben gestemd om de Tentoon stelling den heeleu Zondag open te stel len; al begrijpt het de motiveering zeer goed die bij enkelen zal hebben voor gezeten als men de openstelling tole reert na een morgengodffdienstoefening, tolereer haar dan maar den ganschen dag. Nu gij de sluiting den lieelen dag niet wilt, nu zult ge de openstelling den heelen dag hebben. „Dit is ons standpunt niet, zoo zegt De Zeeuw. Wij hadden liever van twee "kwaden het minst kwade gekozen om het ikwaadste te weren." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De eerste kermisdag alhier, be gunstigd door mooi weer, bracht gisteren avond heel wat menschen op de been. Het was dan ook wel de moeite waard, want heel wat kermisgasten hebben dit jaar hier hun tenten opgeslagen. En de ruimte is beier en vooral gezelliger ver deeld dan verleden jaar. Tusscheu de tenten en kramen was het een gezellige drukte, doch het waren meest toeschouwers en weinig kermis- gangers. De zaken schijnen dan ook den eersten avond niet al te best te zijn gegaan. Uit Walcheren. Maandag hield de gemeenteraad, van Serooskerke een openbare ver gadering, waarin werd overgelegd de begrooting van den vleeschkeuringsdienst 1926 op een eindcijfer van f 5633. De gemeenlerekening 1921 (ontvang sten f 30.-129,851/2 uitg. f25.058.83V-) zal worden nagezien door een commissie, bestaande uit weth. Allaarl en de leden P. de Visser en Joh. Wondergem. Op een schrijven van den Chr Land- arbeidersbond om bijdrage in den steun voor werketoozen, werd gunstig be schikt. Een verzoek van den heer Van der Kreke om aansluiting aan de Middelb. waterleiding, stellen B. en W. voor in te willigen, aangezien het een gemeente woning is. De heer P. de Visser vraagt of de goten wel goed schoon gehouden wor den en de bak geleegd. De heer A. Melis zegt het niet te kunnen begrijpen, dal dit water zoo slecht is geworden; In den lijd van Rozcnwnd heeft hij er menigmaal water uit gehad, b.v. als er een dominéé bij hem logeerde, dan haalde hij water uit dien bak, omdat het zijne bruin van kleur is. Toen was het best en nu is het zoo slecht, dat cr aansluiting aan de Middelb leiding moet komen, wat veel geld kost. Na verdere bespreking stellen B. en W. voor de zaak aan le houden en een onderzoek in le stellen Aldus besloten. Een schrijven van S. Simonse en A. Abrahamse, beiden te St. Laurens, met verzoek het voetpad, toepende van den Eendekolsweg naar den Noordstraatweg, van den ligger af te voeren. Na overwe ging stellen B. en W. voor het aan le houden lot "de nieuwe ligger gemaakt wordt, als de grensscheiding geregeld is. Aldus besloten. Iu een brief van Ged Staten wordt het 'erlangen te kennen gegeven de rooilijn vast te stellen op 12 Meter uit de as van den weg en 16 Meter in de bochten uit de bebouwde kom. De heer P. de Visser juicht dit toe met het oog op het drukke verkeer; hij zou ook den Vrouvve- polderschenweg en de Wilgenhoekweg daarin opgenomen willen zien. Besloten werd voorloopig dit voorstel aan le nemen. Bij de rondvrgag beveelt de heer P de Visser, gezien het batig saldo der vleeschkeuringsrekeuing. aan, een ijs kast aan te schaffen Gebleken is, dat die bij noodslachtirigen goeden dienst doen, b v. als de i Zondag er tusscheu valt en het gekeurd kan worden. Aan B. en W. wordl in overweging gegeven een onderzoek in te slellen naar een ijskast. De hety; Joh. Wondergem vraagt in lichtingen over den toestand van den zandput. Weth. Goedbloed geeft hierover in lichtingen en zegt, dat de waterafvoer zal geieid worden naar de Lepelstraat. De heer P. de Visser lieeft een recla me bij zich van eed schrijfmachine Hij geeft in overweging er een aan te schaffen. Weth. Goedbloed zou gaarna een schrijfmachine zien gebruiken en meenl dat liet voordeel niet gering zou zijn; als de heer P. tie Visser in de volgende ver gadering niet met een voorstel komt, zal hij het doen. De heer Joh. Wonder gem zegt, dal er veel mee bespaard "zou kunnen worden op den post drukwerk. De heer A. Melis is er niet voor. Uit Znid-Beveiand. In do Vrijdag le W o 1 f a a r t s- d ij k gehouden raadsvergadering werd aangeboden de gemeenlerekening 1924, sluitende met een balig slot van f 19.502.99, wal den gewonen, en f2176.40 wal den buitengewonen dienst betreft; eveneens die van het burgerlijk armbestuur mei een batig slot van f 2879.69. De begrooling van hel burg. armbestuur over 1926 werd aangeboden met f 7336.77 in ontv. en uitg. De beide rekeningen werden in handen gesteld van een commissie, beslaande uit 'de heeren Lindenbergh. Van Strien en v. Wel. Bij de verzoeken van P. Dobbelaar en G. de Waard om tegemoetkoming als bedoeld bij art. 13 L. O. wet werd na eenige besprekingen besloten om tot wederopzegging toe een maandelijkschc vergoeding van f 2 uil te keeren voor ieder der aanvragers voor onderhoud en gebruik van een rijwiel en ouder beding, dat werkelijk van een rijwiel zal worden gebruik gemaakt, een en ander wat P. Dobbelaar belreft, met het oog op even tueel mogelijk spoedig verlrelc uit de gemeente en ten opzichte van G. de Waard, omdat wanneer t. z. t. die kinde ren te Oud Sabbinge de school wen- schen le bezoeken, de afstand van de woning tot de school dan geen 4 K.M. bedraagt. Op het verzoek tot plaatsing van een benzinepomp op gemeentegrond bij de woning van A. Strijd, wordt in beginsel gunstig beschikt. Besloten werd iu verband met do opbrengst van het verkochte bouwterrein over 1924 en 1925, tot een gezamen lijk bedrag van T 5618, waarvan 2 maal f 800 onder de gewone aflossing valt, een bedrag van f 4000 buitengewoon af te lossen, waartoe het leeniugsbesluit be voegdheid geeft. Voorts werd besloten per 1 October 1925 over te gaan tot vervroegde aflossing van de In 1920 gesloten 6 pCt. geldleening zijnde een bedrag van f 6000, een en ander in verband met het batig saldo 1924 Tengevolge van verschillende wijzigin gen, de begrooting 1925 betreffende, zal de post onvoorzien worden verminderd met f280. Bij de rondvraag doet de voorzitter nog mededeeling, dat hij zijn aandacht heeft geschonken aan 'u mogelijke oplos sing lerzake van de verkeersmoeilijkheden Veenberg—Papeweg, doefi dat hij mo menteel geen afdoende verbetering wéét voor te stellen. Uit N o o r d-B e ve 1 and. Bij liet ingezonden stuk van den heer A. T. C Swcnne ïn ons vorig nummer viel de dagteekening Wisse n- kerke, 1 Augs. 1925, tot onze spijt weg. De ingewijden zullen echter wel begrepen hebben, dat de besproken zaak op die gemeente betrekking had Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W D Maandag werden, onder begunsti ging van goed weer, de feestelijkheden, aan het concours te Biervliet ver bonden. voortgezet In den namiddag werden in verschillende straten volks spelen gehouden, opgeluisterd door de vroolijke tonen van het muziekgezel schap. 's Avonds gaf Harmonie nog een concert op de Markt, met als tusschen- immer een sloelcnwedstrijd. Tot slot had een lampionoptocht plaats, waaraan door een groot aan tal kinderen werd deelgenomen en die met de muziek voorop een rondgang door de kom maalde, wat heel wat men schen op de been bracht. Alles bij elkaar een goed geslaagd mu ziekfeest. POLITIE-IIONDEN. Zaterdag hield de Zeeuwsche Polilie- hondendresseervereeniging „Algemeen Belang" le 's-Heer Arendskerkc haar jaarlijksche keuring. Voor dit doel hadden zich 16 deelne mers opgegeven terwijl van dit aantal 3 wegens bijzondere omstandigheden af wezig bleven en alzoo nog 13 geleiders met hun viervoeters kwamen opdagen. Van dit aantal slaagden er 9, waarvan 7 het certificaat met lof behaalden Als no. t slaagde de hond van den brigadier der rijksveldwacht Eversdijkte 's-IL-Arendskerke met een totaal aantal punten van 203i/2 terwijl liet minimum aantal punten, ingevolge het keurings reglement is gesteld op 3 43. Als nummer 2 de hond van den briga dier der rijksveldwacht Van Sckaik te Arnemuiden met 192; no. 3 de hond van den jachtopziener M. Janse te Seroos kerke 18GVa p.; no. 4 de hond van den wachtmeester der kon. marechaussee J. A. Hamers te Vlissingen 186p„; 110. 5 de hond van den rijksveldwachter A. Janse le Oost en W. Souburg 186 p.£ no. 6 de liond van den gemeente veldwachter P. Slager le Colijnsplaat 182i/a P-J 310 7 de hond van C. van Loon, brigadier der rijksveldwachter le Heinkenszand 182 p. no. 8 de liond' van den gemeenteveld wachter D. de Vreugde te Kamperland 177 p.; no. 9 de hond van den jachtop ziener A. de Bel te Wolfaartsdijlc 165 p. Als keurmeesters traden op de heeren J. J. Geldof, dierenarts te Oostkapelle, Van Opdorp, banketbakker te Goes en J. Bastiaanse, brigade-commandant der rijksveldwacht te Middelburg. De honden werkten over het algemeen genomen zeer goed hetgeen ook ten volle bleek, daar alle deelnemers hun honden slaagden voor de apèl en walerwerk- oefeningen. Voor het zoogenaamde manwerk (stel len) faalden eenige honden die uit hun aard te goedig waren. Het viel op dat de keurmeesters, die afhankelijk van elkaar wer(kiten, een bijna gelijk aantal punten toekenden, zoodat wel mag worden aangenomen dat ge noemde personen een juisten kijk op de zaak hadden. Als bijzonderheid kan worden aange merkt dat van de dresseerclub Rittkem en omstreken alle deelnemers o.a. 3 het certificaat met lof behaalden.. Hel ligt in de bedoeling van boven ge noemde vereeniging om vermoedelijk eind Augustus of begin September van dit jaar te Vlissingen een demonstratie le houden. KERKNIEUWS. Heden herdenkt Ds. N. C. Bakker tc Benschop zijn 80-jarig amblsjuhilé. Ilij stond o. m. te Poortvliet (1900—'06) en sedert 9 Juli 1922 te Benschop. Raad van Advies. In de 15de zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk werden ten aanzien van de Svn. diaconale voorstellen de con clusies van het rapport aangenomen. De Commissie van Rapport heeft geconclu deerd, om de drie groepen A. B en 0, terug te zenden aan. de commissie voor de diaconale armenzorg, opdat deze over- wege, in hoever voldaan zou kunnen worden aan het voorstel van de classi cal© vergadering van Heerenveen lot in stelling van een al ge meenen raad van ad vies, of aan de wenschen, uitgesproken op de classicale vergaderingen van Nij megen, Zierikzec. IJzendijke en Deven ter tot het maken van een meer eenvou dige regeling KUNST EN WETENSCHAPPEN, Schouwburg. „De Politierechter". Als een weduwe zich tegenover een Lweeden man vijf jaar jonger uitgeeft dan ze is, volgt daar logisch uit, dat een zoontje uit dat eerste, huwelijk ook vijf jaar jonger moet worden gesteld. En als dat dan een verschil is tusschen leen gefanlaseerde 3 4 jaar en een werke- lijkheidsleeflijd van 19 jaar, dan ont staan er allerlei zonderlinge situaties, vooral len opzichte van de vrouwen eu meisjes, boemelen, enz. Pinero beeft van dat gegeven een klucht gemaakt, die nog aangedikt is met 'eenige misverstanden en een politie-over- val in oen restaurant, waar fijn gesou peerd wordt, in verschillende afgeslo ten salons. Maar jongen, jongen, wat gaal hel in dit Engelsche blijspel merk- Hvaardig lcuisch loc in zoo'n gelegenheid Een EranscJjman zou daar het vrouwelijk element zeker niet zoo erg verwaarloosd hebben. En een Duitscher (we vergele ken o a. met Duitsche operettes) zou <dic omgeving ook heel wat fleuriger heb ben bevolkt dan hier hel geval was. Een vroegrijp en vroolijk jongetje, dat met zijn vader als iets héél bijzonders daar gaat soupeeren, inct zijn beidjes, het was lè duidelijk voelbaar, wal er op zettelijk was weggelaten. 't Was Engelsch-ueljes, maar slap, en bovendien gerekt En daardoor deed die geschiedenis niet, wat ze had kunnen doen als klucht. Er waren vermakelijke momenten in, maar lol een algemeen smakelijk gelach is hel slechts nu en dan gekomen En dit was dan nog voornamelijk le ^danken aan het buitengewoon goede spel. 'Jules Yerslraete als de sukkelig-goede vader, die door zijn zoontje op zulke zonderlinge wegen geleid wordt, was bijzonder gocd^ en wist door zijn into naties menigmaal de zaal iu de vroolijke klucht stemming te brengen En naast hem verdient vermelding Theo Frenkel als het jongetje, heel druk en leveudig; en mevr Périn—Kluppel als de jonge moeder, die zich door haar leugentje in groote moeilijkheden brengt. En ook de andere leden van het ge zelschap vervulden alle hun min of meer belangrijke rol mei een ambitie, die we te meer waardeerden, waar het stuk nu niet zoo bijzonder veel waard was. Vooral het samenspel was heel vlot. De zaal was beueden goed, en boven tamelijk bezet. Vanavond „De dame mei de re den lot echtscheiding"morgenavond „Boefje". Hel Kind der Zonde, volksdrama van Sacha Kro- molicky. Schouwburgteut. Wie den titel leest begrijpt den in houd. De aanklacht tegen een maat schappij, die maar rücksichllos veroor deelt de gevallen vrouw, zonder le vra gen naar wat haar heeft doen vallen. Het antwoord is steeds bittere ontgoocheling ,'oor wie eeus zich in liefde gegeven heeft. Een heel oud gegeven, maar een, dat zich voortreffelijk leent tol een levens drama, een volksstuk, een les, nooit te veel gehoord, nooit le goed doorgrond- wie uwer zonder zonden is..„. De Hongaarsche schrijver Kromolicky heeft 't mogelijk besefl, dat dit vooral in zijn land zeer nuttig kan werken, en hel hier en daar wel wat al tc aange dikt voorgezet, hel (e lievig willen doen begrijpen. Dit doel aan de hoofdstrek king overigens niets af, het zal altijd toch tot nadenken stemmen, misschien van hel verkeerde afhouden. Juist door het realistische, mits dit builen het over- drevene blijft. Men ontdoe dus in zijn herinnering „Het Kind der Zonde" van de overbodige ballast, dan blijft over wat men niet genoeg ter harte kan nemenI Wat echter 011s tot groote bewondering heeft gestemd, waardoor wij vooral tot een bezoek kunnen aanbevelen, is het spel van Louis de Vriendt, en zijn part- nerin mevr. Poldi Sorel, ieder in 'n soms vijf-voudige rol. Een uitstekend paar Vlaamsche Belgische arlisten. Welk een talenten, zich telkens, soms in een vijf minuten lijds zich weer in een heel an-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1