No. 180 Maandag 3 Augustus 1921 168° Jaargang. MIDDELBURGSOHE COURANT, BINNENLAND. verjaardag koningin .hoeder. De Koningin Moeder heeft wegens rouw haar verjaardag geheel in intieme kring doorgebracht. «et nieuwe kabinet. De samenstelling van het nieuwe ka binet zal heden in de Staatscourant wor den bekend gemaakt. Het ligt in dp be doeling ,dat dp ministers Dinsdag te 2 uur n.m. ten paleize Het Loo door H, M. de Koningin zullen worden beëedigd. Nog dienzelfden dag zullen de nieuwe ministers, na aankomst te 's-Gravenhage de portefeuilles van hun voorgangers overnemen. Woensdag aanstaande, zoo meldt men ons heden, houdt het nieuwe kabinet zijn eersten ministerraad. Premier Colijn vertrekt in den loop dezer week met verlof naar liet buitenland DE MINISTER VAN KOLONIËN De lijd zegt, met zekerheid te ver nemen, dal de heer Ch. J. L. M. Wel Ier (r.-k.)j lid van den Raad van Ned.-Indië, is aangezocht voor het waarnemen v?n de portefeuille van koloniën, en deze dp benoeming zal aannemen. Reeds heel'l hij zich op weg begeven naar Nederland. AFSCHEID MINISTER DE VISSER- Zatenjag waren de ambtenaren van het departement van Onderwijs, Iv. en W(. in de gelegenheidafscheid te nemen van den Minister van 0., lv^en W|-, Idr. J. Th. de Visser, in zijn werkkamer, waar eenige bloemstukken namens het perso neel van het departement geplaatst wa ren. Mevr. De Visser woonde het af scheid bij. Minister De Visser sprak den ambte naren een afscheidswoord toe. Hun har telijkheid was hem een bewijs van liefde tot hem ,een bewijs van waardeering voor hem en zijn arbeid ,maar dat alles wierp spr. terug op de ambtenaren. Wanneer het departement veel tot stand heeft gebracht, is dat niet in de eerste plaats het werk van den minister, aldus spr.,. maar in hoofdzaak de arbeid van zijn trouwen staf van ambtenaren. Daar voor zegde spr. in het afscheidsuur har telijk dank; de ambtenaren hebben met dien arbeid het vaderland gediend. Spr, heeft veel liefde van menschen genoten, liefde ,die hem vaak klein gemaakt' heeft, maar het hoogtepunt daarvan werd be reikt in de zeven jaren aan het departe ment. Daar heeft spr. ontzagelijk veel liefde ondervonden en het was hem een béhdefle, .uitdrukking te geven aan zijn dank daarvoor. Hij wenschte den abte- tenaren een gelukkigen levensweg toe en hoopte ,dat zij voort zouden gaan te werken met dezelfde kracht en toewij ding, in het belang van de volksschool. Namens de ambtenaren heeft de waar nemend chef van de afdeeling lager on derwijs algemeen jhr. mr. dr. Wl. D. de Jonge ,dcn minister toegesproken. Hij dankte hem voor alles wat hij in liet belang van het lager onderwijs gedaan heeft en voor de hartelijke samenwer king en de sympathieke houding door den minister tegenover zijn ambtenaren steeds aangenomen. Namens liet bodenpersoneel heeft de oudste bode, de heer F. A, Bolerweg, den minister toegesproken. het nederlandsch-belgist he verdrag. Naar Belga uit Brussel meldt, meent de Etoile Beige de berichten in Neder- landsche bladen, d,at fiet Nederlandsch- Belgisclie verdrag ten gevolge van de daarop in Nederland geoefende critiek zal worden herzien, te kunnen tegen spreken. De memorie van toelichting van het wetsontwerp tot ratificatie van het ver- dyag hetwelk na het zomerreces bij de Belgische Kamer zal worden ingediend,,1 zal zeer uitvoerig zijn en, naai- de Etoile verzekert, stellig de bezorgdheid,, die de berichten in de Nederlandsclie pers heb ben gewekt ,doen verdwijnen. de ex-keizer. De gemalin van den ex-keizer is, na beëindiging van haar kuur Ier verbete ring van de rheumatische aandoening gedurende ©en paar maanden in Wildbad, Vrjjdag met 'haar kinderen in Doorn te ruggekeerd. Maandag wordt d© hertogin van Wur- temburg verwacht. HET GEDENIiTJEEKEN TE ARNEMUIDEN. Zaterdagmiddag j.l. te 12 uur had te Arnemuiden op de algemecne be- De directeur-gen. v a u. .graafplaats de onthulling plaats van het uit de pers. den landbouw. Hel Hand. schrijft: "Nu „landbouw" smet „binnenlandsche zaken" gecombineerd blijft, zal het noo- dig zijn, zoo spoedig mogelijk een opvol ger te benoemen voor den directeur-ge- nefaal van landbouw. Wij hebben reeds vroeger, naar aanlei ding van liet adres van hel Kon. Ned. Landbouw-Comitp ,er de aandacht op gevestigd, dat de combinatie Binnenland sche Zaken en Landbouw ons niet heel gelukkig voorkomt. Het ware ongetwij feld veel beter geweest, indien mferr land bouw weer liad gecombineerd met „Han del" en „Nijverheid" en „Arbeid" daar van had losgemaakt. In verband mei de bezetting der departementen kan dal wel bijzondere meilijlcheden hebben opgele verd. Nu dient men echter de conse quentie van de instandhouding der com binatie met „Binnenlandsche Zaken" te aanvaarden en „Landbouw" zoo spoedig mogelijk onder een eigen deskundigen chef te plaatsen. Dat heeft met de waag, hoe capabel de nieuwe minister zij, niets te maken, al zou de zaak er anders hebben uitgezien, wanneer een landbouwspecialileit leider van dit departement ware geworden. „Landbouw" is een veel te belangrijke lak van volkswelvaart in ons land al thans ,dan dat men dpara an minder zorg zou mogeu besleden dan aan Han del en Nijverheid. Dat meu den heer Van Hoek niet dadelijk verving was lo gisch, zoolang men rekening hield met de mogelijkheid, dat de ministerieele zorg voor „landbouw" zou worden toever trouwd aan een landbouwspecialileit, die zijn eigen directeur-generaal kon worden Nu dat niet is geschied en de tijdsom standigheden de instelling van een land- bouwdepartement niet veroorloven, dient zoo spoedig mo"gelijk.in de vacature Van Hoek te worden voorzien. W. iels bekend is omtrent gevaar voor den kerktoren tengevolge van aange bracht steunwerk voor de luidklok. De voorzitter deelt mede ,dat B. ert W. daaromtrent reeds voorzieningen heb ben getroffen. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De Commissaris 'der Koningin in Zeeland en mevr. Quarles van lTfford- Baronesse Mulert lot de Leemcule zullen gaarne bezoeken ontvangen op Maan dag 31 Augustus a.s. des namiddags na 3 uur. De Kermis zal eiken avond ge sloten worden te 12 uur, uitgezonderd Donderdag, dan is de sluiting te één i uur. Het sluitingsuur der café's is bepaald op half één, Donderdag 2 uur Beëindi ging der muziek 12 uur, Donderdag half twee. Uit Scho u wen-Du i vel and. - Schipper J. Roukema van Bruinisse, werd te Delft door een roeibeugei aie aan de giek was blijven hangen en naar beneden viel, op liet hoofd getroffen waardoor een gapende wond ontstond die door een geneesheer aldaar werd gehecht. uit bergen op zoom. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft Vrijdag een raadscommissie be noemd, om naast net accountants-rapport een afzonderlijk rapport uit te brengen over de onregelmatigheden in de ge meentelijke financieel© administratie over de jaren 1921, 1922, 1923 en 1424. In de commissie kregen zitting de raadsleden Juten, van As, Walder, Vriens en Bekkers. De commissie vergaderde Zaterdag en wees lot haar voorzitter aan den lieer v. As en tot rapporteur den heer Juten. Uit Tholen. De heer J. Gaakecr te S t a v e n i s- se, die Vrijdagmiddag met paard en kar inbotsing kwam met 'n autobus en uit 't rijtuig geslingerd werd en daardoor een hersenfractuur kreeg is Zaterdagmiddag zonder tol bewustzijn te zijn gekomen in den ouderdom van ruim 51 jaar over leden .nalatende een weduwe en 13 kin deren De overledene was lid van den gemeenteraad, Wethouder, Ouderling der N. H. Kerk enz, UitZeeuwsc h-V laanderenOD. De Raad van Hulst besloot Vrijdag met 6—5 st. om geen subsidie te' gen aan de Vereen, t. b. v. Vreemdelin genverkeer (Gevraagd was een subsidie van f700). Bij de beraadslaging over een voorstel van B. en W. voor een nieuwe belasting heffing op openbare vermakelijkheden werd ten slotte aangenomen een voorstel van den heer Fricot geamendeerd, door den heer Loclcefeer, om eene helasting te heffen van de dansgelegenheden op Kermisdagen van 15 ets per M2 tot eene oppervlakte van 100 M8 en daarboven van 20 ets per M8, terwijl voor openbare vermakelijkheden buiten de kermisdagen zal verschuldigd zijn f 10 ongeacht dp grootte van de localileit. Bij de rondvraag informeeren dp hee- ren Blommaert en Poppe of er bij B. en grafmonument ter nagedachtenis van de op 18 Juli 1924 omgekomen visschers van Arnemuiden. Meest alle familieleden der omgekomen visschers waren op het kerkhof aanwezig, benevens een gropt aantal ingezetenen van Arnemuiden, en ook van andere gemeenten, en verder raadsleden en de commissie van hel slormramp-comilé Ds. Runia sprak het perst. Onthulling van een gedenkteeken op de graven onzer gestorvenen, stemt onwillekeurig droevig, omdat hel ons hij vernieuwing de bange oogenblibken doorleven doel Ook dit mo nument roept ons weer met helderheid voor den geest den morgen van dien onheilsdag, heden juist een jaar en twee weken geleden, toen onverwachts in die morgenuren de storm opstak, .die onze visschers letterlijk overviel. Een bange ontroering voer door liet hart van hen. Inderdaad, wie hel leven onzer visschersbevolkiug eenigszins mee-' leefde, hij zag aan den morgen van den 18 Juli 1924 ju werkelijkheid den angst van het visschcrsgezin bij den storm op zee De ontspanning kwam na de uiterste spanning! Helaas dat ze voor velen de zekerheid bracht van een voor hen on- hcrstalbaar verlies. Want tegenover de Jjlijdschap van velen, die vaders of zoe nen als uit den dood wederkregen, stak zoo schril af de droefheid in menig ge zin over dexi ontijdigen dood van den man en kostwinner. Vijftien stoere man nen toch lieten zoo van hier als van Vlissingen, hij deze j-amp hel leven En deze droeve mare, spoedig verbreid door het 'land, maakte opnieuw, zooals reeds zoovele malen, de óffer vaardigheid van ons Nederlandsclie volk waardig. De deelneming was algemeen, en onze Ko ningin gal' bij haar volk een voorbeeld. In begin Augustus, wie vergeet het floil, bezocht onze VorsliuivAArnemuiden, ver troostte en bemoedigde de weduwen en kinderen. De liooge Landsvrouwe toonde een Moeder voor haar volk te zijn Rijke lijk vloeiden van alle banton giften loc ■oor dc nagelaten betrekkingen. Maar piëteit, liefdevol aandenken dreef ook tot bctamelijken zorg voor de docden. Toen de verraderlijke zee het stoffelijk over blijfsel van vijf onzer mannen weer deed aanspoelen aan hel strand, werden door de bijzondere bemoeienis van ons ge- meenlebesiuur vijf graven haast elkaar op den doodenakker gedolven. Aangrij pend in haar eenvoud Toch sprak zich in de 'begrafenis der overledenen op een afzonderlijke plek gronds en op ééne rij reeds de gedachte uit, om later, indien zulks mogelijk ware, de nagedachtenis dezer mannen door eenig gedenkteeken meer blijvend le eeren. En weldra namen deze plannen een vasleren vorm aan. De fiuanciëele bezwaren werden overwonnen door de gewaardeerde hulp van den Ambachts heer van Arnemuiden, door de commissie voor een gedenkteeken onder onze vis schors en door den steun van nog an deren. Zoo kon na de inzending van het ontwerp bij het comité en de goedkeuring daarvan, aan den heer Puijpe te Apel doorn de vervaardiging van dit gedenk teeken worden opgedragen. En dat deze zich op loffelijke wijze van zijn taak kweet, daarvan kunt ge u overtuigen. De spreker verzocht daarop het monu ment te onthullen. Gelijk gemerkt, aldus ging de spreker voorf, is hel gedenkteeken naar zijn aard en beslemming hoogst eenvoudig. En toch, in zijn eenvoud bedoelt liet uwe gedachten samen te trekken op wal hoofdzaak is de herdenking van de ramp, die onze visschers trof Het voetstuk van gewapend! helon mei zijn ingelegde schelpen wijst u op de zee. Dat echter die zee u een allesbe halve betrouwbaar pad biedt, vertolkt u de voorstelling van den hoogaars, die vergaat in den overstelpenden golven- vloed. Hef onverwachte van de ramp treedt hierin op den voorgrond. Ge ziet het vaartuig met ongebroken mast en schier volle zeilen ondergaan in de ko kende golven. En de bemanning? Ach dc niet afgewerkte, maar afgebrokkelde zij den van den gedenksteen getuigen ervan hoe hun leven in een punt des tijds werd afgebroken, Dal leeren u trouwens ook de data van geboorte en overlijden van hen die omkwamen, eveneens op den steen vermeld Zoo beoogt dan dit monument de her inneringen aan de mannen die hun leven lieten bij de stormramp, onder ons le vend te honden Maar het bedoelt ook de heugenis ouder ons en onder ons nageslacht te bewaren van de ramp die onze visschersbevolking, den 18 Juli'24, trof. En ook dat is noodigt Want gelijk de heerlijkheid van den hel-afglanzenden morgen het best gewaardeerd wordt na een stikdonkereu nacht, zoo verhoogt het dreigend gevaar de grootheid der uitredding, die Gods gunst ons bereide Dat was steeds 'de ervaring van ons volk en ons gewest. Niet tevergeefs is het advies van het wapen van Zeeland „Luctor el Emergo", Ik worstel en kom boven. Aan het emergo der genade Gods over ons, gaal het luctor, de bange worsteling^ vooraf Geen enkele spreuk of motto echter, staat op dit gedenkteeken ge grift Het behoeft ook niet. Heel hel een voudige gesteente, en de plaats waar het opgericht werd, roept ons allen het- „gedenk te sterven" toe. Dat is de ernst die ons toespreekt uit dit monument Worde die ernstige taal door u en mij verstaan, opdat we bereid zijn eer ook ons het stervensuur slaat. Daarna droeg spreker aan het ge meentebestuur van Arnemuiden, ook na mens de familie, dit monument en de zorg daarvoor op. Spr. herinnerde aan de eensgezinde samenwerking lusschen comité en ge meentebestuur. Welnu, deze dag geeft uw college en hel comité de belooning voor ons werk. Moge deze eenheid lang bestendigd blijven. En moge dit gedenk teeken lot in lengte van dagen hel ëénige gedenkteeken van dien aard in uwe plaats zijn en blijven. De Almachtige behoede, indien het met Zijn raad en wil kan beslaan, de ïnv£oners van ons stadje, van ons gewest, van ons land 'bij den voortduur voor rampen en verlies van menscheulevens. Daarna sprak de lieer L. P u ij p e, wet houder. Daar de burgemeester lot zijn groole spijt door ongesteldheid verhin derd is. hier in persoon aanwezig le zjjn, had hij nu den oudsten wethouder aange wezen .hem hier te vertegenwoordigen. Ook de heer Puijpe herinnert aan dien vreeselijken Vrijdag 18 Juli 1924 en aan de dagen van spanning die volgden. We ken duurde hel voordal de berichten bin nenkwamen van aangespoelde lijkeu. De nagelalen heirekkingen hoopten ieder, dat hun vermiste bloedverwant daaron der mocht behooren, om hem de laalsle eer le kunnen -bewijzen. Langen lijd duurde het voor d.at het laatste lijk ter aarde werd besteld- Teekenend is de of fervaardigheid van het \'edserlandsche volk voorgegaan door Have Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, waardpor de verschillende comité's in staat werden gesteld den nood te leningen. Een woord van waardeering is d.an ook hier op zijn plaats. Kenmerkend is het, dat hel Oranjehuis steeds in voor- maar ook in tegenspoed met zijn volk mede leeft. Dit heeft Hare Majesteit weer ge toond bjj dezen ramp. Ondanks de voor haar zoo vermoeienden tocht door Zee land ontzag zij niet de moeite, om voor-' dat zij onze provincie verlief, met Haar gemaal ook nog in onze gemeente per soonlijk de getroffen gezinnen te bezoe ken om zoodoende blijk te geven van haar groolen eenvoud en minzaamheid waarmede zij belangstellend Jiaar de bij zonderheden d,er ramp informeerde. Door hetgeen uil het volk spontaan H. M. bij Haar vertrek werd toegezongen Dat 's Heeren zegen op U daal), blijkt de waar deering van haai- bezoek en meen ik daaruit te mogen opmaken, dat de band tusschen ons Vorstenhuis en Arnemui den hechter is geworden dan ooit. Door de visschers werd èen bedrag bij elkaar gebracht om zoo mogelijk voor hun omgekomen makkers ©en gedenktee ken le kunnen doen plaatsen. Met behulp der rijkelijk binnen vloeiende gelden kon den die plannen verwezenlijkt worden. De wijze waarop de beeldhouwer P. Puijpe te Apeldoorn zich van dien laak gekweten heeft, kan ieder der aanwezi gen l>eoordee2cn. Nog even wil spr. oe aandacht vestigen op het zoo juist weer geven van de ramp: namelijk hel zinken bij zijn leden zou kunnen bewerkstelligen van een visscherspink, zooals altyd het geval bij dergelijk gebeuren is, met den voorsteven het eerst onder wafer. Nu wij hier gieschaard staan rond de gr? ven der zoo noodloüing omgekomen visschers zou spr, den Christelijken Zeelicdenbond in overweging willen geven ,of hij niet dat ie«r reddingsmiddelen, bijvoorbeeld boeien op de vaartuigen aanwezig moe ten zijn, wat tot nu toe nooit hel geval is. Spr aanvaardde het ajan de gemeente overgedragen gêdenkleeken en verklaar de namens hadr ervoor zorg te zullen dragen. Daarna voerde ds. Ivruishoop het woord. Hij bracht een woord van dank aan allen die iets bijdroegen tot leniging van de ramp, en aan hel comité. Hij her dacht hoe dc Ileere de harten opende van vele Nederlanders zoodat hun hqog- noodige niet uitbleef, en hoe overal moeite werd gedaan lot een blijvend aandenken Daarna sprak de lieer v Steen na mens den Christel. Zeelieden bond, her denkend de dagen van de organisation van den Christel Zeelicdenbond aldaar, en hoe wij thans bij het graf van een der voorstanders hiervan staan Wij hebben hem, aldus spreker, te vroeg moeten missen, doch God is rechter Wij zullen de voetstappen volgen van tien die zijn voorgegaan Spr. wijdde vervolgens een kort woord aan de levenszee welke wij bevaren, waarbij hij tenslotte sprak be reid uw huis want gij zult; sterven. Tot slot sprak ds Hunia nog enkele woorden van dank waarna de menigte de begraafplaats verliet. Voeten Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge- worden voetenverzacht eti geneest men met 30-60-90 ct. PÜROL (Ing. Med.) BONDSDAG VAN DEN BOND VAN MUZIEKVEREENIGINGEN IN VV. Z. VL.. Zaterdagavond gaf de feestvierende vereeniging.„Harmonie" te Biervliet een openingsconcert ter gelegenheid dei- inwijding van dc nieuwe muziektent op de Markt. Bij deze gelegenheid hield de burgemeester, eere-voor zifter der feest commissie .een toespraak waarin hij de aanwezige raadsleden welkom heette en de muziekver. „Harmonie geluk wensch le met de nieuwe tent. Verder wees hij erop, dal harmonie eensgezindheid, bolee- keut, maar ook mooie samenklank, die, ar hij hoopte ,door ijverige oefening onder leiding van den bekwamen direc teur Dobbelaere. steeds zal verhoogd worden. Ten slotte sprak hij de hoop uitj dal liet gezelschap .hetwelk meer dan 80 jaren bestaat, nog lang moge blijven be staan ,om zijn tonen over het marktplein le doen sclialleu. Annemers en architect kregen een pluimpje voor het mooi stuk werk, dat zij geleverd hadd,en. De heer C. Kostense, voorzitter der muziekvereeniging bedankte den burge meester voor de gesproken woorden, richtte een woord van dank tot de aan wezige raadsleden voor hel blijk van be langstelling en tot B. en W. in liet bij zonder voor den geboden steun bij liet slichten der tent. Zondagnamiddag werd liet concoursge houden op hel bij uitstek geschikt terrein an de wed. J» F Calon .nabij de Marktt Het weei-, dal in den nacht van Zalerd,ag op Zondag slecht was geweest en Zon dagvoormiddag dreigend bleef, deed het ergste vreezen voor liet verloop van het feest. De versieringen en bogen op de Markt en in verschillende slraten aan gebracht, hadden zich goed gehouden en werden in de morgenuren vlug afgewerkt of hersteld. De jury. beslaande uil d© heeren J. H. Caro te .Middelburg, voorz. wegens ziekte van den heer Morks-, L. de Moree te Breda en J. van Tright te Rotterdam, componist van het stuk der 2e afdeeling. Om half twee stelde de stoet, gevormd door een tiental korpsen .zich in de Noordslraat ter hoogte van de R. K. kerk op en begaf zich na een rondgang door ecuige stralen naar het feestterrein, dat, dank zij zijn bijzonder hooge ligging, weinig van den regen had geleden, liet aantal bezoekers van buiten de gemeente was in den beginne niet groot, wat, ge zien de dreigend© luchten, niet te ver wonderen was; daarbij kwam, dat hel bij dreigen niet bleef .maar nu eu dan flink regende. Toch _groeide het aantal be zoekers op het terrein steeds aan, zoodat dit gezien de weersgesteldheid, om een uur of vier zelfs aanzienlijk mocht hee- teuruim 900 toegangsbewijzen zijn dan ook verkocht. Hel concours werd geopend met een toespraak van den burgemeester, die den Rond, de jury en de yerschillcnde ge zelschappen namens de gemeente welkom heette Hoewel het weer veel te wén- schen liet, wenschte hij het concours toch succes toe Met betrekking lot den uitslag hoopte hij, dat tevredenheidsbe tuigingen een aansporing tot verdere oefening mochten zijn en dat vercenigin- gen, die voor geen of «niet voor "een hoogen prijs in aanmerking kwamen, den moed niet zouden laten zakken Daarna lieten de verschillende ver- eenigingen zich achtereenvolgens hooren. Ongeveer kwart over zes maakte de voorzitter der jury den uitslag bekend, die aldus luidde 4e Afd. fanfare „Ons Genoegen" te Retranchement, 3e prijs met 42 punten. 3e Afd. fanfare; „Geduld Overwint", te Cadzand, 3e pr. met 59 p. 2e Afd. fanfare „Harmonie" te Bier vliet le pr niet 88 p.; „Veronica" to Zuidzande, le pr met lof der jury met '98 p.. ..Harmonie" te Oostburg le pr. met

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1