buitenland. advertentiEn. Rindjani 31 Juli te Batavia v. Rotterd'J Soekaboemi p. 31 Juli Kaap Bonn, (Rotterdam n. Java. Tjipanas p. 30 Juli Sagres, Amsterd. n. Batavia. Tosari p. 31 Juli vin. 11 u. 50 m. Ouessant, Batavia n. Rotterdam. Bali 31 Juli v. Genua, Batavia n. Am sterdam. Grotius 30 Juli v. Colombo, Amster dam n. Batavia. Tabanan p. 30 Juli Perim, Rotterdam naar Java. Noord- Amerika. Westerdijk p. 30 Juli v.m. Kaap Roca, Rotterdam n. New-York. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Op den Leidschen Straatweg is een wielrijder, die met snelle vaart uit een Zijlaantje kwam rijden door een auto aangereden en deze weer door een an dere. Beide auto's waren beschadigd, de wielrijder verwond. Te 's-Gravenhage schrok een jongen •van een auto en reed met zijn fiets in het water. Gelukkig kon hij tijdig gered worden. In den afgeloopen nacht is te Oos- 'terbeek de chemische fabriek der firma Wennckes en van Eek geheel afgebrand. De brandweer was hedenmorgen nog be zig met het blusschingswerk. Verzekering •dekt de schade. De brandweer van Oos terbeek kon alleen beletten, dat het nieu we gedeelte der fabriek in de ascli werd gelegd. Slechts een klein gedeelte van het personeel kan aan het werk blijven. Gisterenmorgen werd te 's Hee- renberg in de gracht van het kasteel Berg, het lijk gevonden van een acht tienjarig meisje M., aldaar woonachtig. Wegens het heerschen van rood- Tonic in erge mate is de lagere school te Kerkdriel gesloten. DE VLOOTBOUVV VAN ENGELAND. Terwijl de „Times" en de „Morning Post" in tamelijk zwakke be too gen een poging wagen, om de vioolbouw politiek der regeering te verdedigen, vallen niet slechts de bladen der oppositie, doch ook de conservatieve bladen die politiek fel aan. In de „Daily Mail" publiceert een ad miraal een artikel, waarin hij uiteenzet, dat Engeland weliswaar een nieuwe vloot van schepen van het na-oorlogsch type noodig heeft, doch dat het deze vloot zonder nieuwe uitgaven kan heb ben, wanneer eindelijk met de ver kwisting bij de Admiraliteit wordt ge broken. De „Daily News1' schrijft: „Het is een onhoudbaar iets, dat de Admiraliteit in staat is geweest, het kabinet tot aan neming dier eischen te dwingen, terwijl het kabinet de Admiraliteit behoorde te beheerschen. De toestand, die daardoor is ontstaan, kan niet geduld worden, en het moet de taak van iedere oppositie- regeering zijn, een program door te zet ten, dat de Admiraliteit weer in de juiste positie van „betaalden dienaar van het publiek" terugbrengt. De .Daily Express" verklaart, dat men sinds de dagen, dat de Duitsche vloot op bevel van de geallieerden in Scapa Flow aankwam, geen zoo- volledige over winning der admiralen heeft beleefd, als Woensdag in het Lagerhuis. Het is hun zelfs gelukt, Churchill, den scherpsten criticus van het marineprogram, te no pen, dit program ,dat hij in het kabinet had bekampt, in het publiek te verde digen. - Het Lagerhuis heeft Woensdag MacDo- nald's voorstel tot verlaging der vlootbe- grooting, met 267 tegen J40 stemmen verworpen. Minister Bridgeman hand haafde zijn meening, dat een goede vloot- politiek op het oogenblik geen oorlogs risico neemt, doch verzekerd wil zijn; overigens is de regeering volkomen be reid, ontwapeningsvoorstellen met de an dere groote zeemogendheden te bespre ken, en zij zal dit zoo( noodig morgen aan den dag doen, vooropgesteld, dat de veiligheid van het rijk niet in het ge drang komt! HET CONNFLICT IN DE MIJN INDUSTRIE- De premier heeft gisteren in het La gerhuis medegedeeld, dat de mijn eigenaars hadden toegestemd in zijn voorstel en hun opzeggingen aan de mijnwerkers twee weken hadden uit gesteld, terwijl er besprekingen plaats hadden over tie wijze, waarop er lij delijk staatshulp kan worden verleend aan de mijnindustrie, hangende het in gaand onderzoek naar den geheelen toe stand van die industrie. Als men het eens wordt over de staatshulp zal deze worden verstrekt tot het volgend voor jaar, wanneer het onderzoek afgeloopen moet zijn, en tot dan zullen de mijn werkers op de oude voorwaarden aan het werk blijven. De premier voegde eraan toe, dat het mijnwerkêrsbestuur zijnerzijds naar de mijndistricten een telegram had gezon den, waarin het meedeelde, dat de mijn eigenaars hun opzeggingen hadden op geschort, en het den mijnwerkers op droeg, aan het werk te blijven. Clynes sprak uit naam van de labour- partij een gevoel van groote opluchting uit, naar aanleiding van de mededeeling van den premier, en Lloyd George sloot zich namens de liberalen daarbij aan De premier zcide, dat er een witboek over dit onderwerp zou verschijnen en dat er de volgende week een dag kon worden beapald voor uitvoerige be spreking. Een officieele mededeeling zegt, dal de steun, door de regeering aan de mijn industrie. Ie verleenen, zal worden ge geven in den vorm van een subventie voor de loonen gedurende negen maan den van 1 Aug. 1925 lol 1 Mei 1926. Gedurende dezen tijd zullen de loonen worden betaald op den grondslag van de overeenkomst van 192-1, maar elke maand, waarin de loonen, berekend over eenkomstig de erkende """verhouding van verdeeling tusschen loonen en baten, la ger zouden zijn dan de loonen, te betalen volgens het minimum-percenlagd "Volgens die overeenkomst, zal het verschil wor den aangevuld uit de schatkist. (DE LIBERALE GEDACHTE IN - ENGELAND. De vijfde Liberale Zomerschool werd gisteren door Lord Oxford te Cambridge geopend. Deze korte cursus in-de libe rale beginselen kan in de huidige poli tieke omstandigheden misschien meer dan alleen theoretische belcckenis voor enkele debatteerlustigen krijgen. Zeker heeft het verzet, dat in vele kringen is gewekt door de vlootpolitiek der huidige conservatieve regeering en door de on zekerheid ten aanzien van hare protec- lie-po!iliek, meer actualiteit verleend aan de verdediging van hef programma der liberalen door Asquith, onder welken naam Lord Oxford nu eenmaal beter bekend js, in zijn openingsrede gele verd. Asquith herinnerde aan de groote be- teekenis, die de politiek der Liberalen voor Engeland heeft gehad, en niets noemde hij belachelijker dan het val- sche en romantische gebaar, waarmede de Tories het vaderschapsrecht voor zich opeischtcn van het Britsche Imperium De groote Impire-bouwers zijn de li beralen geweest. De finantieele en dei fis cale politiek van Gladstone heeft, zeide Asquith. de vergelijking doorstaan, in tijd van oorlóg en van vrede, met alle gpdere systemen. De naam van den groo ten liberalen leider werd met luid ap plaus begroet, hetgeen ongetwijfeld mede een protest beteekende tegen de onver kwikkelijke campagne, die door captain Peter Wright tegen diens nagedachtenis is begonnen. De liberale politiek voor de toelcomsl, waarin - Asquith met onverminderde kracht gelooft, zal gebaseerd zijn op de zelfde principes, toegepast op de dioor den oorlog gewijzigde omstandigheden. De afzonderlijke dcelen van het Britsche Imperium kunnen niet langer als kin deren of zelfs als bijna-volwasseneu be handeld worden, doch zijn, dank zij de liberale politiek van het verleden, opge groeid tot volkomen zelfstandigheid, en moeten als gelijkwaardige staten behau- deld worden. Het actieve conservatisme, waarvpn Lord Salisbury bij de indiening van de pensioenwet sprak, kan volgens Asquith niet anders doen en doet op 't oogenblik niets anders dan de liberale wetgeving tot meerdere volkomendheid afronden. In de buitenlandsche politiek zien de liberalen met groeiend vertrouwen uit naar een verbreeding van de basis en naar een uitbreiding van de bevoegd heden van den Volkenbond. Wij moeten, besloot Asquith, onze wa pens scherp houden om "Zoowel de be dreigingen van het protectionisme als de sophismen van het socialisme te bestrij den. DÉ FRANSCH-RUSSISCHE SCHULDEN. De Petit Parisien meldt, dat sedert den terugkeer van Krassin uit Moskou de Fransch-Russisclie besprekingen in zake de regeling der tsaristische schul den vee! actiever zijn geworden. Men hoopt spoedig tot een regeling te komen, die bevredigend zal zijn voor de Fran- sche houders van Russische fondsen, en tevens politiek aanvaardbaar voor de Sovjetregeering. HOE IIET VREEMDE KIND EEN KLEINE FRANSCILMAN WORDT. (Van onzen Parijschen Correspondent.) ^Nadruk verboden.) Parijs, 29 Juli. Frankrijk heeft handen noodig. Vreem delingen komen naar Parijs 'met liun taal, hun opvoeding, him nationale zeden en gewoonten. Zij passen zich niet ge makkelijk aan. Velen keeren, teleurge steld, ontnuchterd, naar Jiun geboorte land terug. Negen op de tien van hen die blijven en zich een werkkring schep pen, doen het zonder enthousiasme. Ginds, ver achter den horizon, hebben zij familie vrienden en vooral herinneringen. En het heimwee blijft knagen. Franschen, van hörte Franschcn. worden er maar zeer weinigen. Steeds blijft hun lets van hun afkomst bij. En ook de Franschman lean hen niet be schouwen als zijn gelijke. In hun uit spraak van de laai bijv. behouden zij een voor Franschen ooren hinderlijk ac cent. Maar de kinderen zijn dankbaarder materiaal. En het kind nietwaar? is de toekomst. Frankrijk heeft dit zeer goed begrepen. Deels onwillig, deels on machtig zelf een voldoend aantal "kin deren in het leven te roepen .doet het 't mogelijke om vreemde kinderen te win nen, ze te adopteeren en te maken tot de zijne. Trouwens, hetzelfde zien we gebeu ren in alle landen die jong bloed noo dig hebben. Zie dc emigranten die naar Amerika trokken. De ouders blijveu Russen of Italianen. I)e kinderen vor men een nieuw ras: zij groeien op als Amerikanen. De oorlog heeft groote leegten ge maakt in de Fransche scholen Geduren de den oorlog is het geboorte-cijfer in Frankrijk vijftig procent gedaald, en op dit oogenblik zijn er in de scholen ai- leen van het Seine-departement d. i. Parijs) 55,000 leerlingen minder dan in 191-1 !Dus voert Frankrijk een politiek van laat-de-lcinderen-tol-mij-komen. Van de 290,000 scholieren in het departement van de Seine zijn er 23.000 vreemde lingen. De gemeentelijke (openbare) school in de rue Keller in het lie arrondis sement van Parijs is een van de meest karakteristieke. Op 242 leerlingen zijn er 125 Franschen; bijna de helft, 117, zijn van een vreemde nationaliteit Afstammelingen van alle mogelijke vol keren der aarde zitten hier door elkan der op de banken vooral Turken, Po len, Russen en Italianen, maar ook Roemenen Zwitsers, Grieken, Spanjaar den, Serviërs. Parijs is, meer en meer, de hoofdstad der wereld. W-aar zou men 'n vollediger afspiegeling kunnen vinden van den Volkenbond? Deze week bezocht ik 'n klein vriendje van me in de achtste klas, dc klas der allerjongsten. 'jammer, dat u ze niet hebt gezien verleden jaar September, zegt me de onderwijzeres. Ik kreeg toen zeventien kleuters van 5 of 6 jaar die geen enkel woord Fransch kenden. Thans kan men ze niet meer onderscheiden van de an deren! Ilc begrijp het zelf niet! Hier hebt u Broussaly, een Griek uit Smyrna, met zijn groote zwarte oogen en zijn beurtelings ondeugend of al te zwaar wichtig kijkende snuit. En daar Wolko- witch ,een jeugdige Pool, met zijn lange wimpers. Hij lijkt zoozeer een meisje, dal we hem Jeannctte hebben gedoopt. Kom pens hier, Jeannctte, en vertel me eens; qu est-ce que e'est un ours? (Een beer, wat is dat?) Un ours, e'est un animal sauvage. J'en ai vu au Jardin des Planles. (Een beer ,dat is een wild dier. Ik heb er ge zien in den dierentuin). Jeannctte lispelt, maar dat komt al leen omdat hij een tandje mist voorin zijn mond. Ook Fajwisierwicz is een Pooltje. Hij heeft roode haren met krullen erin of gefriseerd zijn, blauwe oogen en een melkblanke huid vol, zomersproeten. En ginds zit Todolano, een Turk van Spaan- sche origine. D'oü viens-tu, Tolo? (Waar kom je vandaan, Tolo?) Op deze vraag slaat Tolo een paar oogen op, één en al verbazing. Ik weet niet! zegt hij. Eskenazy, die het hooge voorhoofd heeft van een geleerde en haren krul lend als mos, weigert mij te antwoorden. Hij hult zich in den mantel zijner waar digheid. Lascola, met haren als plukjes uit gedroogd gras, komt uit Tunis, maar zijn vader is Italiaan. El toi, Meltzenqu'est-ce que tu es? (En jij, Meltzen, wat ben jij?). En Meltzen, het hoofdje glad gescho ren als een galeiboef, antwoordt met een verrassend accent uit den faubourg Saint- Antoine, de Parijsche meubelmakers- buurt J'suis juif d'Russie! (Ik ben een Russische jood!) Dan brengt het schoolhoofd mij naar de eerste klas, de klas der grootsten. welke men verlaat met liet „certificat d'étndes", het afgestudeerd-zijn voor het kind der kleine burgerij. Wanneer men al die jongens ziet, mei hun kwieke, uit geslapen smoeltjes van Parijsche boef jes, wanneer men ze spreken hoort met den tongval der Parijsche arbeiderswij ken, is het werkelijk niet mogelijk onder hen de Franschen te onderscheiden van de vreemdelingen. Ik probeer liet, en. vergis me. Het is eigenaardig, zegt me de on derwijzer, mijn schranderste en vlijtigste leerlingen zijn de vreemdelingen. Num mer een en nummer twee in dc Fran sche taal zijn Zinader, een Pool, en Feld- stein, een Roemeen. Men presenteert me de glorie van dc school: Neumann, een Pool, die op de school gekomen zonder een enkel woord Fransch te kennen, na drie jaar schit terend het „certificat d'études", het eind diploma der volleerdheid, heeft gehaald. Neumann, rooskleurig^, bohvangige krul lenbol, heeft een sympathiek voorkomen van schept-vreugde-in-'t-leven. Men zegt mij, dat zijn vader een restaurant heeft en dat het kind hem Fransch heeft ge leerd. Grouchka, een bleek, blond ventje is niet veel minder knap. Na drie jaren on derwijs spreekt hij thans hetzelfde Fransch als zijn kameraadjes. Geen van hen heeft een ander accent dan dat van Parijs. Het is ongelooflijk. Nooit zou ik het hebben willen gelooven, als ik het zelf niet had gehoord. Bij hen thuis spreekt men Spaansch, Italiaansch, Turksch, Roemeensch. Zij, de kinderen, brengen in het gezin het Fransch. En Frankrijk dringt door tot de ouders via het kind. Ik vraag hun of zij willen blijven in Frankrijk. Deze vraag lijkt hun zóó idioot, dat ze allemaal In een lach schieten! Na- tuurlijk willen ze in Frankrijk blijven! Neumann zal speldjes en oorbelletjes maken. Agi, die Turk is, heeft het plan een boerderij te beginnen, ergens buiten. De anderen worden meubelmaker, kleer maker, hemdenmaker, kopersmid, als hun ouders. In Frankrijk natuurlijk! Reeds lang dringt mij de groote vraag naar de lippen waarom zij hun vader land hebben verlaten. Omdat men goed verdiende in Pa rijs. Omdat wij niet erg goed gezien waren, ginds. En waarom willen jelui hier blij ven'» Waarom houden jelui van Frankrijk? Dat is moeilijk uit te leggen Zoo iets voel je, en je geeft je geen rekenschap van het waarom. Toch, ids je maai* eens goed nadenkt vindt je wel een reden Omdat men in Frankrijk vrijer leeft zegt er een. Hoe meen je? In Turkije dwong men ons soldaat te worden en toch gaf men ons niet dc vrije burgerrechten. Hier zijn alle Franschen immers gelijk. In Polen liet men niet toe, dat wij onzen godsdienst beoefenden, Ze heb ben mijn tante "n de gevangenis gezet omdat ze naar de kerk ging In Frankrijk mag iedereen gelooven Vat hij wil.. Dat is het wonder van de volksschool. Er is geen macht, geen erfelijkheid, geen raseigenschap, geen taaleigen, geen zeden geen gewoonte, die weerstand kunnen bieden op den duur aan deze bescheiden instrumenten van den geest oen leer boek, een schrift, en een schoolbord. En daarom zal Frankrijk, Frankrijk blijven. Want anemiek zoekt het vindt het nieuw verjongend bloed in den vreemde. LEO TAUST. Bergamotten 1925, Koolstokperen 31, Langslelen 24 Roode Suikerijen 28, Krieleperen 22, alvalperren 1237, Appels Madeleinen 24—44, Duchesse d'Oldenburg 21-22, mr Gladstone 21 28, Early Victoria 15- 30, Perzik roode zo- merappe! 23 -'25, St. Jacob-appel 19, Zo- meraagt 1821, afval appéls 513, prui- meu Prince pruimen 3560, Okkelanen i 4659, Marbelanen 4852, Precos© Prolifix 51, Engelsche Krozen 56, afval pruimen 4—23, Diversen. Kruisbessen 16 21, roode bessen 2235, tomalen 25, Snijboonen 1522, groene boonen 10 20, zilveruien 5—15, aardappelen (groote) 36, aardappelen (poters) 4, alles per 100 K.G.. perziken 7—11, komkommers 311, augurken 0.2G0J46, bloemkool 68, yoodekoo! 5, preiplanten 0.09, an- dijvieplanten 0.10 .alles per 100 stuks, rliabarber 3.80, uien 35. beide per 100 bos. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Frankrijk Het pfersoneel van twee groote andere "Parijsche banken heeft tot sta king "besloten. Uit Duitschland. - Donderdagnacht heeft de heele Ber- lijnsche politieniets te doen ge had. Sinds 21 jaar was dat niet het ge val geweest. Uit het Roergebied. De bezettingstroepen hebben Mul- heim ontruimd en zijn in de richting van DuisDurg afgetrokken. Er had geen enkel incident plaats Uit Griekenland Uit Athene wordt gemeld, dat Frankrijk een compromis inzake de Grieksch-Serv. onderhandelingen heeft voorgesteld, volgens hetwelk de spoor weg tusschen Saloniki en Chevglieli voortaan zou worden geëxploiteerd door een Grieksch-Servische maatschappij, wier personeel voor de helft uit Grie ken en voor de helft uit Serviërs zou bestaan. Uit a rokko De Parijsche Matin meldt heden, dat het Fransche ministerie van buitenl zaken aan den resident in Marokko ver zocht heeft inlichtingen te verschaffen over het beweerde voornemen van den Riffleider Abd el Krim, om te onderhan delen over de vredesvoorwaarden Uit de V. Staten. De president der Vereenigde Mijn werkersfederatie van Amerika, Lewis, Jieeft verklaard, dat een mijnwerkerssta king thans onvermijdelijk is. Uit Australië. De vakvereenjgingen wekken de le den op de overeenkomst met de scheeps eigenaren te aanvaarden Men acht het conflict Ihans nijgelegd. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn. Terug ontvangen in de 2e helft der maand Juli. Brieven. Binnenland. M. Dobbelaar, Vlissingsche weg, Mid delburg; Burgcm. Weihouders. St. Lau rens; bureau de F"aam, Middelburg; Mid- delb. Courant firma Begeer, Utrecht; M, Goethart, Rotterdam; Mie Goedhart, Rot terdam. Briefkaarten. Kleijn Jeltes, Zeist; wed. C. Wisse Ver hulst .Middelburg; van Hengel, Den Haag; Jo. Schot, Oostkapelle; J. van Es, DordrechtDe Munck, Rotterdam. Brieven. Buitenl and. C. G. v. Schelven, Decatuv. Va. U.S.A. Buitenland. Brief kaar ten. Goldschein, BruxellesRochland, Bruxelles. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te ver melden ,opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzen den stukken steeds van een volledig adres .straatnaam en huisnummer te voorzien. AFLOOP VERKOOPEVGF.N. Bij de op gisteren door den Nota ris II. R. Struve te Middelburg gehouden veiling in „Pax Intrantibus" aan het Zand werd publiek verkocht: Een woonhuis met erf en tuin aan het Zand, wijk D no. 79 te Koudekerke, groot 2 Aren 40 Centiaren aan den heer C. Poppe Jz. aldaar voor f 3400. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 31 Juli. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Roode bessen 2736. Witte bessen 2936, kruisbessen 2032, frambozen 5052, zwarte bessen 38, morellen 91 98, Madaleine 2735, Oomskinderer* 42—45, pruimen 91, spruitjes 27—40, aardappelen 5,57, poters 23, zilver uien 10—22, Precose de Trev. 29, sui- kerboonen 13—16, Princessen 2126, Wagenaars 7—11, snijboonen 13—29,5, tomaten 28—32, doppers 14—18, alles per K.G.; roode kool 914,5, savoije kool 6,5—7, bloemkool 529, komkom mers ï/j—3,5, meloenen 4382 alles per stuk; selderie 68, uien 68,5, peeën 7,5—10, karoten 5—6, ramanas 3,5—4,5, gladiool 711 alles per bos; andijvie 50 96 .postelein 1343 «peterselie 9—24, sla 5194 alles per mand; eieren 62 per mand; eieren 62 per 10 stuks; augurken 3040 per 100 Goes, 30 Juli. Veiiingsvereeniging Z„- Beveland. Groote veiling. Roode bessen 20.60-^-23 per 100 IU,G. Kleine veiling. Peren: Precose de Tre- voux 55—71, Citron de Cacurs 22 goire Madame 36—48, Oomskinderenperen 43 —71, Zomerlouwtjes 32—46, Groninger Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvoder ISAAC MATTHIJSSE, in den ouderdom van 68 jaar en 4 maanden. Namens de familie, Wed. L. MATTHIJSSE— Poppe. Meliskerke, 31 Juli 1925. Hartelijk dank aan allen voor de vele bewijzen van vriendschap op 21 Juli ondervonden. A LOUWERSE K. LOUWERSE TIMP. Westkapelle 1 Augustus 1925. Wegens vacantie van het personeel zulien Fabriek en Kantoor der Firma BODDAERT Co. van 5 t m 8 Augustus gesloten zijn. De gewone audiëntie van den Commissaris der Konin gin in Zeeland op 6 dezer zal niet KOSTELOOS. Uit een exploit, op 31 Juli 1925 door mij, ondergeteekende, Deur waarder bij dc Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, wonende aldaar, beteekend op de wijze rechtens, blijkt, dat ten verzoeke van JOHANNA JACOMINA JA- COBSE, wonende te Middelburg, aan HENDRIK FREDER1K BECKS, zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk der Nederlanden, is BETEEKEND: een door verzoekster aan genoem-, de Rechtbank ingediend verzoek schrift. strekkende, om ter zake als daarin omschreven gratis te mogen procedeeren met de daar op verleende beschikking, 2ijnde genoemde HENDRIK FREDERIK BECKS bij dat exploit tevens OPGEROEPEN: om op Woensdag den vijfden Augustus 1900 vijf en twintig, des voormiddags ten tien ure te ver schijnen in een der lokalen van het Gerechtsgebouw aan het Hof plein te Middelburg, voor Heeren Meesters Rechters-Commissarissen als zoodanig benoemd, ten einde op voormeld verzoekschrift te wor den gehoord. P. A. VERVAAT, Deurwaarder.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 7