KAHREL's THEE FEUIUtïOi. No. 177, Donderdag SO Juli 1925 IDDELBUR 168' Jaargang. QURANT. B I NNENLAN D. DE KABINETSFORMATIE. De Nederlander zegt uit de besta bron e vernemen, dat alle berichten, omtrent lo samenstelling van het nieuwe Ka rt net .nog geheel voorbarig en daar- loor in menig opzicht onjuist zijn. De bezetting der verschillende plaat sen kan niet worden vastgesteld, alvo rens beslist is over het aantal en de in- 'deeling der departementen van algemeen >estuur. En juist dienaangaande bestaat ïog onzekerheid. Dat de nieuwe minis- *er van Oorlog ook Marine zal beher en, staat vrij wel vast. Maar aangainde e samenvoeging van Binnenlandsche aken met Onderwijs en (in verband "aarmede) het blijven van de aldeeling Landbouw bij Binnenlandsche Zaken of are vereeniging met andere afdeelingen tot een nieuw departement worden nog nderzoekingen ingesteld. Het terugko men op eene eerst in 1922, na rijp be raad en met groote kosten doorgevoerde regeling, schijnt bezwaar te ontmoetenn. Er mag echter op worden gerekend, dat de beslissing omtrent een en ander utierlijk Vrijdag a.s. zal worden bekend, gemaakt. AFSCHEID MINISTER BE VlSSS lb Volgens „Het Centrum" .zal minister De Visser van zijn ambtenaren heden middag om 4 uur op het departement afscheid nemen. Mr. Feith zal het ge schenk, het olieverfportret van Huib Luns, aanbieden. INSTITUUT VOOR INTERN. RECHT. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, is gister in de groote rechtszaal van 'het Vredespaleis te Den Haag de 33e zitting van liet Insti tuut voor Internationaal Hecht geopend' De president, dr. B. C. J. Loder, oud president van het Permanent Hof vau In ternationale Justitie hield bij deze ge legenheid in de Fransche taal de ope ningsrede, waarin hij de beteekenis van het werk van Hugo de Groot herdacht!; Daarna hield minister van Karnebeek ook in het F.rahsctu een welkomstrede van.de regeering. IDIE VIJANDIGE TWEELINGEN. „D© Strijd" ,het orgaan van het Ned. Verb, van Vakvereemgingen bevat een lange verklaring van net Dag, Bestuur van dat Verbond over het djoor het N.V, V. tegen Sept. belegd demonstratief con-» gres ter vaststelling van een programma mede in verband met de weigering derS. D. A« P. om daaraan mee te doen^ lpege- toegelicht als deze weigering werd d.oor de artikelen in Het Volk van den voor zitter der S. D.' A Pden heer Vliegen. Het Dag. Bestuur (Stenhuis, Kupers, v. d. Walle en de la Bella) stelt voorop dat het besluit tot het houden van dat congres geen verband houdt met plannen tot -stichting van een Arbeidsparlij. Deze laatste zijn persoonlijke uitlatingen van Stenliuis. Het plan tot het houden van het con gres dateert reeds van '24. ongeacht hoe de verkiezingen zouden gfloopen. Het artikel van Vliegen wordt een donderslag uit helderen hemel genoemd. Geen enkel lid van het bestuur kon zelfs ZONDERLINGE KAMERADEN Naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. „U heeft toen toch zeker niet vergelen de goede Samarifaansche mee te-nemen^ die u de thee schonk?" vroeg de profes sor. „O ,neen! En wat meer is, de man die de hoofdrol speelde ,kwam haar met zijn aanzoek te voorschijn, terwijl we in Peterborough wachtten. De thee had het 'm gedaan. Zij zei hoe hij niet had dur ven denken dat een vrouw er zoo aardig kon uitzien ,om zes uur iu den ochtend. De andere dames beweerden natuurlijk, dat ze het haar opgekruld hack .eer ze ons bij zich noodde ,maar dat was na tuurlijk jalouzie. Het was een knappe kerel en met tien pond in de week. Ze waren gedurende het tournee verloofd." „En zijn ze dan niet getrouwd?" vroeg Bee. „Neen verder dan een verloving is het er niet van gekomen. Ze Jybbelden in het Grand Theater te Islington. Haar vader was een bekend humorist en zij placht vreeselijk beleedigende dingèn te zeggen maar vermoeden ,dat de S. Di A P. zich 'tegen een dergelijk cnogres van het N.V. V. zou verzetten. Noch bij de besprekin gen, noch in de correspondentie is dit tot uitdrukking gekomen. Nu de Partij geweigerd heeft, zal de Vakbeweging het noodzakelijk geacht werk van ononderbroken agitatie en pro paganda alleen hebben (e verrichten. Do betreurenswaardige gang van za ken wijt het N.V.# .-be stuur aan het ontbreken van contact lusschen de beide organisaties. Gedurende vier maanden is het niet mogelijk geweest de z.g. of-- ficieuse besprekingen tusschen de bei de besturen te houden, zes of zevenmaal is het door het N.VjV. geprobeerd en door liet Partijbestuur afgezegd. Het N.VJV. bestuur betreurt het artikel van Vliegen als ontactisch, schadelijk voor de beweging en on kameraadschap pelijk, en weinig bevordelijk voor de goe de verstandhouding tusschen de beide organisaties. INCIDENT IN EEN STATEN VERGADERING. In de zitting van dc Provinciale Staten van Limburg onstond Maandag een inci dent bij behandeling van het voorstel om f 1000 subsidie te geven aan de R. K. Militairen-vereeniging. De sociaal-demo craat Van der Ploeg ging bij dat punt te keer tegen het leger en de regecring; waarop de voorzitter hem liet woord ontnam. Toch ging de spreker voort, en moest de zitting tijdelijk worden ge schorst. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Zoo als bekend mag worden veron dersteld, treedt gedurende de kermis al hier van Maandag tot en met Zaterdag in het Schuttershof weder een variété- gezelschap op van den lieer Faveur uit Rotterdam. Verléden jaar had dc heer Faveur een groot succes te boeken en er is alle reden om voor dit jaar hetzelfde te verwachten. Wat wij in ons toegezonden recensies uit andere plaatsen, als Gro ningen, Leeuwarden, Deventer, Vlissin- gen en Den Helder lezen over het pro gramma, waarmede de lieer Faveur naar hier komt, blijkt, dat hij ook nu weer zeer goede nummers brengt. Liefhebbers van variétékunst, zullen zeker een gang naar hot Schuttershof maken en vooraf verzekerd kunnen zijn, zich goed te zul len amuseeren. Men schrijft aan de N. R. Crt. Aan den stillen Penninghoeksingel te Middelburg door fraai geboomte om geven, staat een oude muur, waarin een koepeltje in aangebracht, dat, met den forschen stadhuistoren op den achter grond, niet alleen een alleraardigst stads gezicht oplevert, maar levens historische herinneringen wakker roept. Het was op het hierdoor afgesloten terrein, dat in het begin van de zeventiende eeuw zich het z.g. groote huis bevond, bewoond door den ridder Pieter Courten. Deze had het oude huis „met de drie loren- Icens", van waaruit de zakenvrienden voor Baïthasar de Moucheron, Córnelis Meunincx en Pieter van der Hagen, hun handelszaken hadden bestuurd, doen af breken en er een paleis doen bouwen, dat zijn nieuwen naam in alle opzichten verdiende. Op den plattegrond van Cór nelis Goliath ziet men dc fonteinen, bloemperken, waranden en verderen aanleg, waardoor het zich van alle an dere huizen onderscheidde, en waar van de echtgenoote van den ridder. Hor tensia del 'Prato, de zorgzame hoedster was. Hoort hoe haar stadgenoot Cats in zijn Christelijck buys wijf dit terrein be schrijft Iele weet een weerde vrou hier bin- [nen dese mueren, Een licht, een guide krans van onse [nagebueron, Die voert een eygen naem, genomen [van den lior. En daerin schept ze vreugt, niet [sender haren lof. Daer heeft ze menig fruyt uyt alle [vreemde landen, Daer menig aerd gewas van alle [verre stranden, Daer bloemen sondcr naem, daer [ongepersten wijn. Gelycker dickmael komt gedreven [van den P.ijn. Daer speelt het geestig nat in hon- [dert watersprongen, Daer teelt de gulle visch, de herten [krijgen jongen. Wat dient er veel geseyt? Daer is [een volle schat, Een wout. een open velt te midden [in de stadt. Een eeuw bleef dit juweel in handen der familie Boudoen Courlcn; daarna ging het in andere handen over. zijn ouden luister langzamerhand verliezend totdat in 1812 een hevige brand het der- male teisterde, dat het vo'oi- >eü lullel bedrag werd verkocht. In 1825 werd op het terrein een statig heerenhuis ge bouwd, dat nog bestaal cn thans als rijkseigendom diverse belastingkantoren herbergt. f „Het open velt te midden in do stadt" bleef, maar van den ouden luister van den hof is sinds lang niets meer over. En de fNederlandsche staat zag zich ge noodzaakt een deel van hel Lcrrein voor bouwgrond te verkoopen! Thans komen op den grond, waar eens Hortensia del Prato vreemde bloemen kweekte, mid- densfandshuisjes. AI konden nu koepel en fraaie muur, in later tijd gebouwd, met geen mogelijkheid behouden blijven het mocht aan 'het volhardend streven van „Nehalennia", vereeniging tot be houd van Walcheren's natuur- en ste denschoon, gelukken ten minste te be werken, dat op dit historisch terrein geen cliché-huisjes mol gebroken kap werden gebouwd, doch een blok huizen zal worden gesticht, waarvan men mag verwachten, dat hel aan redelijke'eischen van welstand zal voldoen. Uit Vlissingen. Naar aanleiding van een opmerking in de „VI. Crt." dal algemeen verwacht werd dat de heer Lindeijer de plaats van den heer Laernoes als wethouder tijdelijk zou innemen, wordt in „Het Yolk" een •erklaring van de houding der S.D.A.P.- fractie gegeven. Herinnerd wordt er aan wat in is gebeurd, en „hoe vorig jaar een twee tal wethouders en een deel der raads leden bij de reorganisatie van het onder wijs ontrouw werden aan de overeen komst in 1923 aangegaan. Daarna is door ons, aldus „Het Volk", aan deze wel houders het vertrouwen opgezegd, maar de liberale en klerikale raadsleden na men een motie aan, waarbij het aftreden der drie wethouders werd geëischt. De en te denken, dat dit aardig werd ge-'' vonden." Het was bij twaalven toen Vivian op stond, Misschien was hij minder voor indrukken vatbaar dan de meeste jonge lui van zijn leeftijd, minder geneigd om tijd te verdoen aan flirtpartij Ljes, die niets loonends opleverden dan een kus en een souvenirtje, maar terwijl hij nu den stillen weg aflegde naar zijn kamers, was hij niet geheel zonder verbeelding in het maanlicht, zijn gepeins was, bij lange na, riet zoo praclisch als gnders. Het stond vast bij hem dat hij den professor een loge zou sturen zoodra het raadzaam was, om een enkel vrijkaartje rond te zenden, en hij zag zichzelf al het gezel schapje in den foyer begroetend, terwijl hij zeer goed wist, dat hij in avond-tbilet op z'n best was. Evenzeer met genoegen dacht hij dat de „belle" natuurlijk wel uit zou gaan en voor de winkels in Highstreet zou staan en dat haar zuster niet altijd bij haar zou zijn. Toen hij weg was zei de profeslsor „Nu, hij heeft het goed in zijn oor ge knoopt, Wat hij van de opera gehoord heeft, wil je wel gelooven. "Hij zal het alles aan Jordan overbrengen als ik mij niet vergis. Rome is niet op één dag ge bouwd, maar ik heb den grondslag ge legd. We gaan vooruit!" „Ja, ik geloof ook wel dat hij er mee ingenomen was," meende Bee. ..Toch had1 ik maar liever gewild, dat het mr. Jordan zelve was. Gelooft u niet, dat mr. Harris wijze waarop toen eerst na maanden de wethouderscrisis is opgelost en ook de wijze waarop, is voor onze raadsfractie aanleiding geweest, om in overleg met het bestuur ,oo!c ditmaal geen medewer king te verleenen bij de benoeming van >n wethouder. Onze fractie wil steeds, volgens onze beginselen, ook het gemeentebelang die nen, maar voelt zich in dc laatste plaats geroepen om ook inaar tijdelijk, de on gelukkige samenstelling van het gemeen tebestuur, dat zelfs geen meerderheid achter zich heeft, aan te vullen of te verbeteren. Het is te waardeeren, dat de heer Harts hiervoor wef bereid was, en door Van TCal is dan ook reeds dadelijk klaard dat wij welwillend tegenover de zen tijdelijken wethouder zullen staan x Uit Walcheren. Woensdag vergaderde de gemeen teraad van Oostkapelle in voltallige zilling. Dc bcgrooting van den vleesch- keuringsdiensl 192G werd vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uiigaaf van f 5500. Aan C. .1 Boogcrt werd onthef fing verleend van drie maanden school geld wegens ziekte en uitsledigheid van zijjn zoontje. De rekening der gemeente over 1924, bedragende in ontvangst f 32.221.31 en in uitgaaf f 26 097.17 dus met een goed slot van f612114 werd voorloopig vastgesteld De voorz.ifter deelde hierbij mede dat onder dit batig saldo is begrepen f 1879.50 zij{ttde het goed slot van het vorige dienstjaar. Tot nazien dier rekeningen werden dpor den voorzitter aangewezen de heeren Poppe Maas en Maljaars. 'Van Ged. St. was een verzoek ingeko men tot het bepalen van een rooitijd voor te bouwen woningen buiten de kom der gemeente, gelegen aan de hoofdwe gen. Overeenkomstig werd deze vast gesteld en bepaald dat de nmfjmiunaf stand voor te bouwen woningen zal be dragen 12 M. uit het hart van den weg langs rechte wegen en 16 M. bij bochten Verder werden eenige wijzigingen der politieverordening vastgesteld. Ten eerste voortaan zal aan de autobussen op drie plaatsen in de kom der gemeente gelegenheid worden gegeven tot ia en uitlaten van reizigers en wel aan den Duinweg, het café Goozen en het ge meentehuis. Ten tweede bet zal iu de gemeente verboden zijn een dekbok te stallen op minder dan 20 AI. van een an ders woning verwijjüerd. Het eerste werd zonder h s. aangenomen, het laatste met 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Poppe en Zwemer, welke deze bepaling tot de bebouwde kom wilden zien be perkt. Bij de rondvraag informeert de heer de Kam hoe het komt dat enkele per sonen niet op de kiezerslijst voorkomen daar zij er toch toe gerechtigd zijn. De voorz. antwoordt dat er mogelijk 'n foutje is, doch dat de kiezerslijsten voor een ieder ter inzage liggen en dat aan hen die er niet op voorkomen gelegen heid is geboden die fouten te herstellen; doch dal het nu hiervoor te laat is. Men meldt ons dat 1 Aug. a.s. "s middags te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te A me muiden een monument onthuld zal worden ter nage- gedachtenis van de bij d,e stormramp op 18 Juli '24 omgekomen visschers van Ar- nemuiden. Verschillende vooraanstaande personen zijn hierbij uitgenoodigd. Het monument is vervaardigd door DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en cietail de firma Gebr. STF.ENLAND. Station straat MIDDELBURG. [Jng. Med.) den Zeeuvvschen beeldhouwer P. Puijpe uit Apeldoorn. Uit Zuid-Beveland. - In de gisterenavond gehouden al gemeene vergadering der aandeelhou ders van het Coöp. Elec. bedrijf te K a- pellc onder voorzitterschap van den heer H. Blok werd besloten om dc winst f 2216.13 af te schrijven op de schulden die dan nog f 10 282,14 bedragen. Als bestuursleden werden dc heeren J. van AVingcn en W. A. de Groene her kozen en eveneens D r. W«. I*. Pfeiffer als lid van dén raad van toezicht In de plaats van E. Vervaal die naar Goes verlrok werd benoemd lot lid van den raad van toezicht D. van Maris Sr. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W D. De gemeenteraad van Groede vergaderde Dinsdtig j.l. De heer J. d[. Vlieger was wegens ziekte afwezig. Het nieuwe raadslid de heer I. Her man. legde de eed af, en werd met een toepasselijk woord van den voorz. geïnstalleerd. c heer lierman sprak een woord van dank en zei te zullen trachten zijn plicht te doen. Mededeelingen werden gedaan van den uilslag van liet aanbesteden gemeente werk en van het ingetrokken subsidie aan den N.V, Autobusdienst W. Z. VI., die zijn dienst heeft gestaakt. Overgelegd werd een verklaring van den Pensioenraad ,dat liet hoofd der O. L. school de lieer J. K. Crucq voor goed ongeschikt is bevonden, bouwveriof aan de orde. Bij raadsbe sluit was vastgesteld om die vier weken sluit was vsatgesleld'om die vier weken landbouwvcrlof te laten volgen onmid dellijk op de groote vacantie. Dit bleek in de practijk niet de voordeeligst uitge zochte tijd, zoodat naar aanleiding van verschillende klachten B. en W. voor stelden het bestaande raadsbesluit in te trekken en liet landbouwvcrlof vier we ken vóór de najaarsvacantie te geven, welk voorstel m. a. st. werd aangenomens Het ingekomen schrijven inzake arm lastige krankzinnigen van B. en Mid delburg, werd voor kennisgeving aange nomen. an de commissie belast met het tot stand komen van een vaste muziektent was een verzoek ingekomen om die tent op het marktplein (e mogen plaatsen en wel aan de Zuidzijde van de markt onge veer rechttegenover de woning van mej, de Roo .welk verzoek z. h. st. werd goed gevonden wanneer ook het kerkbestuur daartegen geen "bezwaar heeft, terwijl ook ni. a. st. werd besloten de muziek tent in onderhoud te nemen bij de ge meente onder bepaalde voorwaarden. M. a. st. werd besloten den heer J# K. Crucq. hoofd der O. L. school ouder dankbetuiging voor zijn bewezen diensten eervol ontslag te verleenen met ingang nog wat jong is, om veel gezag te heb ben, vader?" Tut, tut!" antwoordde de componist knorrig. „AVat een onzin. Hij is handig, het is een slimme gast. Waarom denk je, dat hij hier gekomen is Om een sigaartje met mij te rooken? Zaken-menschen loo- pen een vreemde niet zoo na voor niets. Je praat zonder denken. Er bestaat altijd een beweegreden voor dergelijke vrien delijkheden, liefste kind. Vrouwen kijken nooit verder dan de oppervlakte, dat heb ik je goede moeder God zegene haar ook nooit kunnen lceren, om wat dieper te kijken, dan de oppervlakte, Ik geloof vast en zeker, dat hij den vol genden Zondag wel wéér zal komen: het zou me niets verwonderen." Hij keerde zich tot Hilda, wat hij ge woonlijk deed, als hij geen bezwaren had. En Hilda knikte en glimlachte. HOOFDSTUK XXI. Den volgenden Zondag kwam er voor „miss Sorrenford" een brief van David Lee; een dringende brief, want hij had al zoo lang geduld moeten oefenen en vroeg een verklaring voor haar stilzwij gen. Die verklaring was, dat met iederen keer, dat ze den bedankbrief had over gelezen, dien hij schreef, eer hij de stad' verliet, haar bedrog haar schandelijker leek, maar nadat ze geruimen tijd over gelegd had, hoe ze dat in haar antwoord zeggen zou, zei ze het in 't geheel niet. In plaats daarvan vertelde ze hem wat van haar gewaarwordingen, bij de terug komst in het huis, dat ze het hare noem de. Het deed David vreemd-lieflijk i toen hij die eerste mededeelingen ontving uit een hem nu wat gemeenzamer omge ving. Hilda had hem nooit zoo nabij ge leken, als in dit uur, nu hij gebogen zat over die bladzijden van haar zuster. Hij hoorde Hilda's stem, terwijl hij Bee's gedachten verwelkomde, als Bee ant woordde, zag lijj Hilda's gelaat. En hel het gelaat, niet de gedachten die [hem deden smachten van verlangen. Het was het gelaat, dat hem benevelde, terwijl hij met zijn geweten in twijfel verkeerde en beden voor de toekomst hem opwel den in het hart. Ofschoon hij het niet onderscheidde, ofschoon hij zich de ziel van de vrouw samendacht met de gestal te van het meisje, was net physieke dat den triomf behaalde. Haar lichaam niet de ziel verleidde hem, om zijn vader's evangelie af te zweren, ter wijl hij tocii de ziel haar rechtvaardiging schonk. De bekoring van de brieven van de vrouw schuilde niet langer in het geen ze zed, maar dn het geloof, dat het 't meisje was, die 't zei. Hilda's schoonheid niet Bee's geest hield zijn liefde gevangen, en ïn zijn confidenties aan Bee, klonk een toon-val die daar nog niet in geweest was een verschil dat alleen maar inhaar ver beelding bestond, zooals ze zich trachtte wijs te maken omdat ze door dit toe te geven, meteen zou erkennen ,dat het portret gèeu goed had uitgericht Er was niets tastbaars, geen woord, waar het bepaald uit bleek maar in het ver trouwelijk verslag van zijn doen en la ten en de verwijzingen naar zijn werk, waaraan ten grondslag lag, het gevoelen, dat het tot antwoorden dreef, (zooals al tijd op meer dan wat zij zoo rechtstreeks neergeschreven had) voelde ze iets ze was er zicli enkel bij oogenblikken van bewust dat die nu maakte tot brieven van een man aan een vrouwa Toen September ten einde liep, Jcreeg David een enkel regeltje van „Ownie. Ze schreef „Ik heb je al eens lang willen ge luk wen scli en met het succes van je diahlbundel, waar d£ menschen zoo over uit zijn. Dus nu ben je dan. toch gelukkig geweest. Dat verheugt mij op recht. Ik heb altijd wel gedacht, toen je nog een kind was, dat je het met schrijven goed zou maken, je hebt ge heel het talent van mijn armen vader. Daar ben ik zeer blij om. Ofschoon ik geen gelegenheid heb gehad, er iets van te lezen en nooit iets van je gezien heb, vind ik het heerlijk, dat het je in je werk zoo goed gaat. Ik hoop, dal je ge zond bent en vergeet niet, dat ik je graag eens zou zieu. wanneer je ook maar een oogenblikje tijd zou hebben." Op papier bleef ze „Zijn toegenegen moeder". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1