No. 176 Woensdag 29 Jnli 1925 168° Jaargang. OURANT. -BJj dit nummer beiioort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Twee Haagsche bladen melden iets van de samenstelling van Jjet kabinet 4e weten. Volgens net Vaderl. zouden van liet oude ministerie slechts twee leden terug- keeren: Colijn voor financiën en Van Karnebeek voor Builenl. zaken. Onder wijs zou weer bij Binnenl, zaken komen, en Oorlog en Marine zouden worden saamgevoegd. Er zouden dan 8 porte feuilles zijn, verdeeld als volgt: 3katiLj 2 anti-rev. en 2 chr. hist., benevens de lieer v. Karnebeek. Over de bezetting van justitie door den heer de Geer zou den nog moeilijkheden gerezen zijn. De Avondpost noemt echter jhr. mr.v Beelarts v. Blokland voor Buiténl. za ken; en meldt dat voor Koloniën nog geen keuze is gedaan tusschen ir. L. J. M. Feber (r.-k.) of H. Bergsma (a.-r.). Ook voor defensie zou men nog geen beslissing hebben genomen. Voorts noemt !het bladmr. Rutgers, Binnenl. zaken en Onderwijs, mr. Kooien, Arbeid; mr. de Geer, Justitie, en ir. Bongaerts Water staat. MINISTER DE VISSER. Zooals men weet, staat hel besluit van minister de Visser om heen te gaan on wrikbaar vast. Onder degenen ,die dit betreuren, staan du het eerste gelid zijn hoofdamb tenaren en ambtenaren onverschillig hun politieke kleur. Bij een bezoek aan het departement bleek dit het „Vadonmiskenbaar en het gesprek met een afdeelingschef be vestigde dien indruk. Wij hebben zeide hij alleraang- naamst met dezen minister samenge werkt en wij houden allen van hem, oud en jong, hoog en laag. De minister zelf wilde nooit meer zijn dan de primus inter pares. Men kon altijd tot hem gaan en altijd was hij voile aandacht voor hetgeen we te zeggen hadden. Hij liet je altijd uitspreken, spande zich zichtbaar in, om alle beweegrede nen te begrijpen en deed niets liever dan gemeenschappelijk overleggen. Niet dat hij zich door zijn ambtenaren leiden liet, volstrekt niet; maar hij stelde er blijk baar deu Iioogsieu prijs op. te begrijpen en begrepen te worden. Deze houding schiep een alleraangenaamste en zeer vruchtbare atmosfeer van samenwerking en ieder, al stond hij politiek nog zoo ver van dezen minister af, vond er zijn eer en voldoening in, voor hem volle werkkracht te ontplooien. Kortom het werken onder de Visser was een genot en een zelfvoldoening. Wij voelden in hem iets van een vader en wij waren bij hem als thuis. Zijn belangstelling voor ons ging ver der dan ons werk. Zij betrof ook ons huis en in dil opzicht verloochende de pastor zich nooit. Menigeen vai^ ons kreeg van dezen chef in moeilijke om standigheden een woord, een handdruk, een belofte mee, welke tot steun waren op den levensweg. Ja, beloften deel liij graag en misschien wel eens te veel, tnaar wie een belofte soms niet vervuld kreeg, wist tocli dat Z.E, hemel en aar de bewogen had, om /jjn woord gestand le doen. Wij zullen hem allemaal zéér missen en wij gelooven dat Z.E. de Visser in ongewone mate de kunst verstond, uit zijn ambtenaar diens volle vermogen te lillen, terwijl de ambtenaar zelf zich altijd schuldenaar bleef voelen tegenover z'n chef. Er is liard aan ons departement ge- ment gewerkt en wij gevoelen ons al len dankbaar dit le hebben mogen doen. en de Zeeuwsche visschersbevolking1 bij aanneming van dit verdrag ernstig *na- deelige gevolgen zal ondervinden. De Msb. vernam aan het Dep. van Buitenl, Zaken dat daar niets bekend is van een (door de Res. Bode vermelde) bereidverklaring van de Belgische re geering om tegemoet le komen aan de Nederlandsche finan'cieele bezwaren nopens het Schelde-onderhoud. VESTIGING IN IIET BUITENLAND EN BEWIJZEN VAN NEDEREAMIERS- SCIIAI». Reeds eenige jaren is door de re geering bepaald dat personen die een buitenlandsch paspoort aanvragen om zich in het buitenland le vestigen, dil niet krijgen wanneer ze hun rijks- en gemeentebelasting hier le lande niet ten volle hebben voldaan. Blijkens een circulaire van den Mi nister van Binnenl/Zaken aan de Com missarissen der Koningin (opgenomen in het Prov. Blad van Zeeland no. 37) wordt deze regeling uitgebreid tot de be wijzen van Nederlandersschap, nu deze, krachtens de regelingen voor België en Luxemburg, meer en meer het buiten landsch paspoort gaan vervangen. De be trokken burgemeester zal echter zulke gevallen ter kennis van den Minister moeten brengen, en van dezen bericht moeien afwachten of het gevraagde be wijs kan worden afgegeven. Voorts verklaart de Minister zich te vereenigingen met de praktijk dat de be doelde bewijzen worden afgegeven door de burgemeesters. Maar alleen voor zoo veel betreft personen die inwoner hun ner gemeente zijn. Voor alle andere per sonen blijft uitsluitend de Commissaris der Koningin tot afgifte bevoegd. Deze bewijzen van Nederlandersschap zullen vijl' jaar geldig zijn. Aanbevolen wordt voor die stukken niet alleen deugdelijk papier te gebruiken, doch ze tevens tc voorzien van een linnen of cartonnen omslag. HET NEDEIÜLANSCH-BELGISCHE TRACTAAT. De Nederl. bond van fabrieks- en 'transportarbeiders, gevestigd te VGra- venhage, lieeft naar aanleiding van het ontwerp van wet ter bekrachtiging van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage gesloten verdrag tusschen Nederland en België in een adres aan de Tweede Ka mer verzocht het verdrag niet goed te keuren. In de eerste plaats omdat dit verdrag kunstmatig beoogt den natuurlijken voor sprong," dien Rotterdam door zijn ligging vóór hel achterland heeft, ten* voordeele van Antwerpen te wijzigen ,door de toe stemming tot het graven van kanalen, en door de bemaling dat de loodsgelden op Antwerpen, ondanks den langeren af stand, nimmer hooger mogen zijn, dan ■die op Rotterdam. Adressant voegt eraan toe dal niet al leen Rotterdam, maai' ook Terrneuzen UIT DE PERS. De kaarten van het Ne derl. -Belgisch verdrag. Zooals men weet verwijzen sommige artikels betreffende de vaargeul van de W. Schelde en de Toelichtende Memorie van het Nederl.-Belgisch verdrag naar „aangehechte kaarten." De N. R. Crt. merkt nu op dat, won derlijk genoeg, deze kaarten niet bij het ontwerp tot goedkeuring" van het trak taat zijn overgelegd. Dit lijkt aan het blad een onbetwslbaar verzuim. De goed keuring, die van de Stalen-Generaal wordt gevraagd, >omvat de genoemde kaarten, en zij kan ,niel worden ver leend, indien de Staten-Generaal de kaar ten niet eens zullen hebben gezien Te recht wordt dan ook in het voorloopig verslag der Kamer op overlegging van die kaarten aangedrongen. Doch hiermee kan, volgens het blad, niet worden volstaan. De kaarten be- hooren, gelijk hel tractaal zelf, publiek domein te worden opdat zij door tech nici kunnen woraen nagegaan. Voor leeken cn ae meeste kamerleden zijn zulke kaarten vrijwel raadselen. Zij be vatten een groolen drom cijfertjes, wier betcekenis eerst beider wordt, wanneer men ze inel anaere kaarten, die in den loop van jaren zijn gemaakt, kan verge lijken. Het blan drhigt op openbaarmaking van deze kaarten aan, omdat omtrent die cijfertjes de meest zonderlinge geruchten de rondte doen. Gelijk men weet is de Schelde cenc uiterst grillige rivier, waarvan op de on derscheidene gedeelten en plaatsen de diepten aan sterke wisseling onderhevig zijn. Nu zouden ,naar hel gerucht wil. op de kaarl door de heele Schelde heen de cijfertjes de grootste diepten aan geven, die dt! rivier in de jareit 1911 tot 1919 gehad heeft, en zou aldus als het waren eene in cijfers „ideale" Schelde zijn ontworpen en zouden dus de kosten van onderhoud, .mils naar de diepte wel ke op dc kaart is aangegeven, wat dan de grootste diepte is welke in verloop van de vijf bovengenoemde jaren is ge constateerd, ten laste van Nederland blijven. Of dit zoo is kan slechts, gelijk ge zegd, door vergelijking van de aan het tractaat gehechte kaarten met oudere kaarten blijken. Dit is een technisch geduldwerk, dat <jan vakmannen moet worden overgelaten, en daartoe moet de kaart worden gepubliceerd. Iiet is ook duidelijk dat overlegging van de kaart op zich zelve aan de Kamer van weinig belang is. De beteekenis van de cijfers kan eerst duidelijk worden voor hern, die over de vroegere kaarten be schikt ,en de honderden cijfers kan na gaan en vergelijken. (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. Met ingang van 1 Augustus as. zijn de kommiezen le klasse P. Ucense en L. J. de Hullu le Bergen op Zoom ver plaatst naai' Rotterdam als deurwaarder. Uit Middelburg, Hedenmorgen had aan het station alhier den verkoop plaats van kaar ten voor den extratrein naar Rotterdam en Den Haag op 5 Augustus. Ook uu weer waren roeds om 4 uur de eerste 0.' iefhebbers aan het station aanwezig ,dic dus twee uur lang den frisschen wind trolseerden om kaartjes le bemachtigen en steeds groeide hel aantal aan, totdat er tegen 0 uur, toen de deur geopend w;erd weer een groot aantal personen was. Er was echter dit maal gerekend op veel belangstelling voor deze reis in de Kermisweek. Be- schikbaar waren 250 kaartjes 3de kl. en voor de 2de kl. 30 plaatskaartjes. Aan 't loket was een Dekoorlijke regeling ge nomen; alle wachtenden konden met de verlangde kaartjes huiswaarts keeren. Enkele kaartjes waren toen nog ver krijgbaar. Alleen zouden we in overweging wil len geven om in het vervolg de wach tenden reeds buiten het station queue te laten maken. Uit Wialcheren. Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Zoulelande. De voorz. deelde mede, dat de beide wet houders J. lioppejan en F. de Witte, ver hinderd zijn de vergadering bij te wonen. Aan de orde is vaststelling van de ge- gemeenterekening 1924. Bij monde van den heer Visser verklaart de commissie tot het nazien der rekening tot goedkeu ring te adviseeren. Daarna wordt de re- bening goedgekeurd. Vervolgens werd de gemeenlebegroo- ting '20 aangeboden. De voorz. verkiaart dat de begroeiing niet erg mee valt, doch dal hij geen kans ziet om deze te ver anderen. Wegens bedanken van den heer A. Janse Hz., in de vorige vergadering be noemd tot lid in de commissie tol we ring vau schoolverzuim, werd benoemd de heer J. B. Meijers met 3 stemmen, tegen 2 st. op J. Kleiuepier. Bij de rondvraag deelde de heer Janse mede, dat hij heeft gezien, dat het op de duinen vlak voor het dorp een groo- le wildernis is. Hij vraagt of dit op de een of andere wijze niet is op te knap pen. De heer Maljaars brengt in 't mid den dat tegenwoordig hel uurwerk van den toren altijd Zaterdagsavonds wordt verzet; dat dit wel eens moeilijkheden veroorzaakt voor de meuschen die 's Zondags naar de kerk komen. De voorz, zegt in beide zaken zijn medewerking lot verbetering toe. Uit Zuid-Beveland. Gisteren brak onverwachts een sta king uit onder hel werkvolk van den aannemer S,, werkzaam aan dc Posibrug te S c li o r e. De oorzaak was een verzoek om loonsverhooging Na een conferentie tusschen werkgevers en werknemers werd het geschi! bijgelegd, De wenschen werden niet ingewilligd Enkele werklui werden als gevolg van hun brutaliteit bij het optreden, ontsüagèn. Te Ellewoutsdijk had, Maandag onder ongunstig weer, waardoor zoo veel van de ctorpsversiering en van den mooieu optocht bedorven werd de intocht plaats van den burgemeester, den heer J. Jansen Eijkcn Sluijlers Na een muzikale wandeling door hel dorp, had op de weide van den heer D. Zoet, de opstelling van den optocht plaats, waarin, gezeten in auto's, ook deelnamen, de familie van Hattum, welke in ^.Zorgvlied" verblijf houdt, de oud- burgemeester E. A. van dor Bent, de co mité leden en de leden van het core Comité. Om 2 uur was de stoet aan de grens der gemeente „Koekoek" aangekomen en werd de komst van den nieuwen burge meester afgewacht. Onder dit wachten waren de regenbuien zoo geweldig lang dat zoowat alles bedorven werd wat mooi gemaakt was en wie geen schuil plaats vond kletsnat werd. Nadat de burgemeester was aange komen werd hij toegesproken door den voorzitter van het feestcomité den lieer Bakker, die de gewone gevoelens van de ingezetenen vertolkte. Regen en storm maakte het gesprokene evenals het ant woord van den aangesprokene vrijwel onverslaanbaar Gereden werd vervol gens naar de kom van het dorp, nadat de burgemeester had plaats genomen in het rijtuig waarin dc beide wethouders en secretaris gezeten waren. Na dat de gemeente was rondgereden werd aan het gemeentehuis afgestapt en werd de burgemeester ,na voorlezing van K. B. cii proces verbaal van bcëedi- toegesproken door den oudsten wethouder van de Velde, die hoopte dat de gemeente in den heer Eijken Sluijlers een goed burgemeester zou heb ben. Daarna sprak de gemeente-secretaris de heer P. M. Smallegange, die eerst sprekende voor zich zeiven, hulde bracht aan den voorganger van den heer Sluij lers, den heer v. d. Bent, die 40 jaren het ambt van Burgemeester bekleedde en met wien hij verklaarde al dien tijd dat hij eerst als ambtenaar, de laatste jaren als secretaris zoo echt vriend schappelijk (e hebben saamgewerkl. Spr. hoopte dal die voorbeeldige samenwer king waaryoor hij alsnog openlijk dank wenschte te brengen, ook tusschen den thans gcinstalleerden burgemeester en hem als secretaris zal mogen bestendigd blijven. Daarna de gevoelens vertolkende van alle gemeente-ambtenaren, vertrouw de den spr. dat de wedcrzijdsche toege negenheid cn waardeering van arbeid moge blijven zooals deze zoovele jaren geweest zijn onder Burgemeester vau der Bent. Wethouder Meuieuberg sprak den wcnsch uil, dat zal mogen blijken, dat de heer Sluijters de functie van burgemeester waardiglijk en met eere moge bekleeden en dat hij het vertrouwen, hem door God geschonken, nimmer moge beschamen. Mevr, de wed. M. J. van ïïattum van Ellewoutsdijk bood haar hartelijke geluk - wenschen aan cn schetste den baud die beslaat tusschen haar als Ambachts vrouw en de gemeente. J3ij voorhaal zei ze haar steun en medewerking Ln hel be lang van de gemeentenaren en gemeente deu gcinstalleerden. burgemeester toe. De heer J. T. van Haitian, het oudste mannelijke lid der familie van den over leden ambachtsheer J. C. van Hattum, vertolkte de gevoelens der geüeeie fami lie en bood toegenegenheid en vriend schap aan. Ten slotte sprak de afgetreden burge meester, <le heer 15. A. vau der Bent, zijn opvolger toe. Hij memoreerde iu enkele woorden wat goeds en kwaads hij, gedu rende de 40 jaren welke verloopen zijn, ervaren heeft Hij sprak den wensch uit, dat dc heer Sluijlers te Ellewoutsdijk moge vinden hetgeen hij er van verwacht heeft. Spreker zeide ten slotte. „Gij wordt lieden ontvangen met muziek en zang, met groen en bloemen en wappe- reude vlaggen. Laugs wegen en stralen en velden komen u toe de klanken van het „Hosanna" He hoop dat dit geluid nog lang moge naklinken en dal wat ge heden hoort en ziet, voox- u moge betee- kenen het maken van het fundament voor uw levensgeluk. Moge uw bestuur wijs en uw regeeren gezegend zijn! De burgemeester dankte alle sprekers voor de tol hem gerichte woorden, be loofde dat hij met goede bedoelingen aan vaardt de taak, waarvoor hij zich heeft willen laten roepen en. verzocht den afge treden burgemeester, als man van rijpe ervaring, steeds bereid te vinden liem van voorlichting le dienen in gevallen waarin hij die mocht noodig hebben Vervolgens sprak de burgemeester voor het raadhuis de daar verzamelde menigte toe en werden hem door de zangverecni- giag „Zang cn Vriendschap" eenige toe passelijke liederen locgezongen. Daarna complimenleerlng door de in gezetenen, tractatie der schoolkinderen uitvoering van volksspelen .op de weide van de familie Van Hattum, muziek en zang, uilvoering in de kiosk, nog ©en muzikale wandeling rond het dorp en ten slolte dansmuziek in de daarvoor gereed gemaakte gelegenheden. En dat alles had plaals onder bijzonder ongun stig weer, zoodat er feitelijk bijna niets (ol zijn recht kwam. Zelfs de verlichting met lampions, dat altijd zoo'n mooi effect geeft langs de vele maslboompjes, die in de straten geplaatst waren, moest ach terwege blijven Maai' ondanks dat on gunstige weer, was alles op de been, wa ren vele vreemdelingen aanwezig eii heerschle er een bijzonder prettige stem ming, die zelfs door de regenbuien niet gestoord werd. En toen de dansgelegen heden des morgens ten 4 ure ontruimd werden, kon er voorzeker geconstateerd worden, dat er le Ellewoutsdijk weer eens op echt waardige wijze feest gevierd werd. o üit Schouwe n-D u i e 1 a n d. Tijdens het onweer dat in den nacht van Maandag op Dinsdag boven Zierikzee woedde, is de bliksem ge slagen in de schuur grenzende aan de woning van de wed v. d. Bos se, onder Moriaanshoofd nabij den Zeedijk^ die tot den grond toe afbrandde. Men schrijft uit Schouwen. Maandag j.l. werd de jacht op eenden voor de weidlui opengesteld ea zoon eerste dag op jacht geeft den jagers emoties, die voor een leek nu juist niet zoo begrijpelijk zijn; vooral als reeds gcruiuien tijd de verwachting iter uit komsten van de jacht goed zijn, gaat men met moed naar de verblijfplaatsen der eenden. Vast is sedert jaar en dag Schouwen een der meest bevoorrechte deeleu vau Zeeland geweest voor de een- denjacht, omdat de rijkdom aan daar voor geschikte plaatsen het grootst is; maar ook in de laatste reeks jaren was de stand van djt vederwild nu juist uiel schitterend te noemen, \\at gedeeltelijk wel le wijlen zal zijn aan den steeds verbeterden toestand van de suatie, waardoor voorheen zeer mooie verblijf plaatsen daardoor minder geschikt wer den. Dit jaar heeft men gunstige ver wachtingen, maar op den eersten dag, die nu juist niet tot de aangenaamste van het seizoen zal gerekend worden, hebhen de uitkomsten nog niet aan die verwachtingen beantwoord, wat natuur lijk geen redeu is, om nu reeds den inocd te laten zakken. Inlusschen is die eerste jachtdag een teleurstelling ge weest, maar niet alleen voor de jagers, ook de landbouwers, en zij vast niet het minst, hebben met leede oogen den stormdag zien passeeren, niet minder den daarop volgenden nacht Je voor korenbouw enz. evenmin gunstig is ge weest. Uit Ze e u w s c h-VI a a nd ere n W. D. Door de Visscherijvereen. B r es- ken s is d.d. 28 Juli het volgende schrij ven gezonden aan Ged Staten der Pro vincie Zeeland „Volgens de Middelburgsche Courant van 23 Juli j.l. is door het lid van Uw College, den lieer Van Ronipu gezegd in de vergadering der Provinciale Staten: „dal de praktijk op de W Schelde is. dal de Provincie een lichaam is, dat wel makkelijk en spoedig de schade zal be talen. Daar moe! men aan denken. Som migen zouden zich zelfs daarom wel wil len laten aanvaren." Onze vereeniging acht zich verplicht hiertegen ten sterkste le protesleeren, om reden onze schippers er een eer in stellen als goede varensmannen bekend te staan;en ook omdat zij1 weten dal van de duizenden guldens averij die in de laatste jaren met booten van de Provin cie Zeeland zijn aangebracht geen gulden door de Provincie is betaald Volgens onderstaand lijsje hebt U een klein overzicht van de geleden schade door aanvaring, en zult l" bemerken ,dal die aanvaringen gebeurd zijn met booten onder bevel van Uwen kapitein Smit. Geen Uwer andere kapiteins heeft, voor zoover ons bekend, in onze haven, of omgeving, schade of averij toegebracht. „Nooit Gedacht", schipper Ktaas- sen c a. fl. 500; „Catharina", schipper P. de Baare, c,a. f feO; r „Gedeon", schipper Iz. Fenijn c, a. f1300; „Maria" schipper J. de Pouw c.a. f SS0 Allen aangevaren door kapitein Smit. Wij vertrouwen dat L" hieruit zal blij ken. dat de averij steeds door den zelf den Kapitein werd toegebrachten geven V in ernstige overweging niet alles door recht, en wel het recht van den slerksten te laten beslissen, maar ook eens te Overwegen of bij meer beleid en zeeman schap. veel van dez© averij was voor komen en of de schuld niet ergens an ders moet gezocht worden, als in de op gaaf van den heer van Rompu. want van aldeze schade is door de Provincie niets betaald Wij vertrouwen dan ook dat dhr. Van Rompu zal willen erkennen dat hij zich vergist heeft, en verblijven niet de meeste Hoogachting UEd. Dvvd. Vissclie- rij Vereeniging „Ons Belang" W. g. D. Moohhoek, Voorzitter, Tr. Ivlaaijsen, secretaris. Dinsdag vergaderde de raad der ge meente S c h o o n d Ij k e in voltallige zit ting, behoudens één vacature, Een ver zoek van belanghebbenden om op den Zondagavond in de kermisweek te mogen erkoopen, werd voor kennisgeving aan genomen Op een verzoek van de afdeelbig van het Groene Kruis aldaar om verhooging van subsidie van f 500 op f 800, werd ni. a. s guuslig beschikt en zoodoende is mogelijk geworden dat Schooudijke alleen een verpleegster zal kunnen betalen, wel ke betrekking nu nog gecombineerd is met Oostburg De geloofsbrieven van het benoemde lid, den heer I. P. Clarisse werden goed gekeurd en lot diens toelating besloten (vacature-Iz. de Hullu, vertrokken naar Groede). Aangeboden werd de gemeentereke ning, in ontvangst f72929.22, in uitgaat f56985 20, alzoo goed slot. De berm iu de kom Sasputsche Straat

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1