Dinsdag 28 Juli 1925 FEIILLEHl. No. 176. MIDDELBUR 168° Jaargang OURANT. BINNENLAND. WIJZIGING IN HUT NEDERLANDSCII- BELGISCIIE VERDRAG. Naar de Rcs. bode verneemt, heeft de nieuwe Belgische regeering, naar aan leiding van <te ernstige critiek in Neder land op het ontwerp-verdrag tot her ziening van het tractaat van 1839* aan de Neaerlandsche regecring medegedeeld, dat zij bereid is, in de lïnancieele bepa lingen enkele wijzigingen te brengen, die ten deele tegemoetkomen aan de bezwa ren van Ncderlandsche zijde geuit. Een der belangrijkste concessies in deze is een wijzigiug van dc bepalingen in artikel IV van het verdrag, regelende de kwestie van de Schelde. Volgens het ontwerp-verdrag kan Nederland lot nakoming van de verplichting tot be- vaarbaarmaking van de Schelde ver plicht worden door België tot het doen van vrijwel ongelimiteerde uitgaven, Bel gië is nu bereia deze bepaling zoodanig te wijzigen, oat, wanneer Nederland ten bate van Antwerpen verbeteringen in de Schelde moet aanbrengen, de kosten hiervan voor Nederland niet hooger zul len zijn dan het bedrag, dat beide lan den in gemeenschappelijk overleg in het verdrag als een maximum zullen vastleg gen. Mochten kosten van eventueele werkzaamheden boven dit bedrag uit gaan, dan zullen deze door de Belgische regeering worden gedragen. Ook inzake dc kosten van de aan te leggen kanalen is de Belgische regcering bereid een andere financieele regeling te overwegen, die voor Nederland fi nancieel minder bezwaarlijk is. DE WEELDEWiET. In de laatste vergaderingen van den Middenstandsraad is o. m. de weelde wet besproken. Do raad erkende, dal door de wijzi gingen, welke de minister van financiën in het ontwerp-Weeldewet heeft aange bracht, verschillende bezwaren,die tegen het oorspronkelijk ontwerp bestonden, zijn vervallen. '"Tal van voorstellen, ter zake ooor den Middenstandsraad ge daan, heeft de minister in het gewijzigde ontwerp overgenomen. De hoofdgrief echter, welke de Middenstandsraad tegen het oorspronkelijke ontwerp' had, is niet vervallen. Het voorstel van den raad om de ze gelbelasting bij de bron te heffen, heeft de minister niet overgenomen, en als ge volg daarvan is behouden gebleven dc geheele rompslomp van inning waartegen de middenstand overwegende bezwaren heeft. Onbegrijpelijk was het den raad waarom de minister ten slotte er dc voorkeur aan gaf, om b.v. voor een gra- mofoonplaat zcgelbelasting te beffen bij den detailhandel, terwijl het toch zooveel eenvoudiger, doeltreffender cn voor den Staat voordeeliger is, deze belasting te heffen bij dén invoer of bij den even tueel binnenlandschen fabrikant. Dc raad droeg aan een uit zijta mid den benoemde commissie op, haar werk zaamheden terzake "voort te zetten en met name erop aan te sturen, dat de heffing van de zegelbelastiug, waar zulks mogelijk is, zal geschieden bij de bron. ZONDERLINGE KAMERADEN Naar bet Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 45)) Het plan van den professor vond zoo zeer bijval bij Hilda, dat ze gedurende de volgende paar dagen het onderwerp van de opera meer dan eeas aanroerde. Ze was anders al een week uit God- stone terug eer de groei van het gras dien hij immers beletten zou in waar- beid ook belemmering ondervond. Het toeval was echter de maaier. Ze was met hem uitgegaan, zooals 't heette, om hem een hoed te helpen kiezen, in waar heid echter om hem te beletten er een te kiezen, want niet vele zijn de jaren dat een man vrij is zijn eigen beschikkingen te nemen, wat zijn kleeren betreft.. Toen ze de Markstraat ingingen slootte hij haar aan, en wel zoo onzacht, dat het haar pijn deed, en tenvjjl hij een wui vend gebaar maakte, ging bij wat lang zamer loopen. De vreemde, die voorbij kwam, zag dat de vervelende oude heer in gezelschap was van een bijzonder aar dig jong meisje en stond onmiddellijk stil, terwijl uit zijn houding sprak al de eerbied dien dp jonge man den ouderdom kan bewijzen onder de oogen van dp HET HIJKSIMtOOPRUREAU. Do door den Middenstandsraad be noemde commissie lot het instellen van een onderzoek naar de gestie vaja het rijksinkoopbureau, heeft haar werkzaam heden voortgezel. Naar aanleiding hier van ontving de Raad van den minister van financiën twee staten bevattende conclusies, waartoe de accountantsdienst van 's rijks directe belastingen is geko men omtrent de besparingen, die het rijksinkoopbureau in het jaar 1924 zou hebben verkregen. De omzet van het rijksinkodpbureati- bedroeg in dit jaar ruim f4.000.000; de- berekende besparing op winkelartikelen bedroeg f148.700 en op de grossieysarti- Icelen f832.400, terwijl voor een aantal artikelen onbekend is, welke besparingen zijn verkregen. De exploitatiekosten van het bureau zijn ruim f 120.000. Nadat de Raad ook nog de gedetailleer de gegevens van dat onderzoek had ont vangen, heeft hij zich gewend tot den heer E. vatl Dien, hoofd van het accoun tantsbureau-Van Dien, Van Uden en Co., hetwelk tijdens den oorlog ook op lal van crisisinstellingen controle heeft uitge oefend, die zich daarop geheel belange loos ter beschikking van den raad heeft gesteld om op dc door den minister ge- gestelde voorwaarden het rapport van den accountantsdienst na te gaan cn zijn conclusies aan den raad mede te deelen. De heer Van Dien heeft sedert een om vangrijk rapport omtrent vorenbedoelde aangjelegenheid uitgebracht, in hetwelk hij lot de volgende conclusies komt: a. Indien vroeger door het rijk op de meest onoordeelkundige wijze zou zijn aangekocht, indien de gegevens van liet rapport juist zijn en indien men niet let op het bevorderen van hel verbruik door de gestie van het rijksinkoopbureau, dan zou in de artikelen van dc „winkelgrocp" bruto zijn bespaard f148.700. Dit bedrag, verminderd met de in het rapport ge noemde exploitatiekosten ad f120.013 en niet het bedrag, dat liet rijk derft aan belastingen, nu vroegere leveranciers dc winsten op leveringen aan het rijk der ven, zou dan als netto-besparing kunnen worden aangemerkt. b. De in de rgvossiersgroep" genoemde besparing van f832 400 is zoo onvolledig gedocumenteerd, cn onder zooveel voor behouden genoemd, dat niet mag worden gezegd, dat uil een accountantsrapport blijkt, dat deze of eenige andere bespa ring i-s verkregen, c. Het is geenszins uitgesloten., dat do gestie van het rijksinkoopbureau, in .arti kelen, waarin groote prijsfluctuaties of voorraadsrisico's zijn, somtijds eer na deel dan voordeel beeft veroorzaakt Mevr. Boddaert—-Schuurbeque Boeye (Middelburg) die deel uitmaakte van ons Bestuur, droeg onze vereeniging een warm hart toe. Dit bleek zoowel uit iiaar arbeid voor ouzo vereeniging tijdens haar leven, als na haar dood op 15 Mei 1924, toen bij opening van het testament bleek dat zij Pro Seuectute tot eenige erfge naam van baar vermogen had benoemd. De testamentaire beschikking bevatte o. m. de bepaling, dat de vereeniging zou stichten een tehuis voor werkende vrou wen van vrijzinnig godsdienstige beginse len ,met dien verstande ,dnt leden van de Nederlandsche Adelsvereeniging de voor keur zouden genieten. Onze vereeniging heeft deze erfenis aanvaard. Op 31 Dec. was de boedel echter nog niet zoo vol ledig afgewikkeld, dat reeds bekend was hoe. groot het bedrag zou zijn, dat ter beschikking der Vereeniging bleef, In verband hiermede kan in d,it verslag nog geen melding worden gemaakt omtrent de wijze, waarop „Pro Seuectute" 4e beschikkingen der schenkster denkt uit le voeren. 'Blijkens een andere racde- deeling in het verslag is de plaats van vestiging van het Tehuis nog niet defini tief bepaald). PRO SENECTUTE. In druk is verschenen het jaarverslag 1922-21 van Pro Seuectute, waarin te vens de geschiedenis der oprichting wordt meegedeeld. Zooals men wefct werd 27 Maart '23 het pensionlehuis „Oranjestein" te Amerongeu gesticht; 1 Maart '24 het tehuis te Dordrecht en 2.8 Mei '24 het tehuis „Berghof"' te Hilver sum'. In aanbouw is een pension te Deven ter en een tehuis voor Friesland te Sneek. Een tehuis voor Amsterdam en omstreken zal vermoedelijk gevestigd te Hilversum. Voorts deelt het verslag het volgende mee: schoonheid. „Hoe maakt u het, professor Sorren- ford?" ,IIa, een genoegen u weer te ont moeten! Mag ik u..t.? Mjjn dochter, mr. Harris 1" Vivian maakte weer een buiging, heel anders dan den onbeholpen knik van de jongelui uit de plaats, dacht Ilildja. Hij had ze dan ook inderdaad afgezien van van de buigingen, die hij op het tooneel zag maken, wat hij zoo gemakkelijk kon waarnemen, terwijl hij het aantal bezoe kers op de eerste rangen telde. „Ik vrees dat mr. Harris hel dan wel erg saai hier zal vinden 1" prevelde zij. De „jeuue premier" was steeds zijn voorbeeld. „Iedere dag brengt weer nieuwe aan trekkelijkheden", verklaarde hij en keek haar veelbelcekenend aan. Zo sloeg de oogen naar benedèn. De vader zag niets, dan zijn opera op den lessenaar. „Ja, ik vind zelve ook, dat er vele aan- treldcelijkheden zijn op de plaats, maar als oud-bewoner een van de oudste in derdaad,, ben ik misschien wat partij dig. Ik ben nu in Beckenhampton weest... hoeveel jaren... Ik ben er den lel van kwijt. 0.1 aar de pmnschen zul len u wel vertellen dat de naam ..Sor- renford" hier even bekend is als ja als die van theater Royal. Mr. Harris, zie je, is geïnteresseerd bij „The Royal" waar we dikwijls zulke aangename avon den hebben doorgebracht." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Door den. Minister van Justitie is'be vorderd lot rijksklerk ten parlcetle van den ambtenaar van het O.'M. bij het kan tongerecht te Roermond de heer C. L. M. Smit thans hulpschrijver,aldaar, vroeger hulpschrijver op het parket van de rechtbank a l h i e r. Zooals wij eenigen lijd geleden meldden, heeft de Commissie voor de Zondagavondconcerlen beslolen dit jaar nog een concert le geven; en <vel omdat verleden jaar niet het volle aantal werd- gegeven. Thans kan worden gemeld, dat dit concert bepaald is op Zondag' 30 Augs, De commissie 'was n.l. van oor deel, dal zij het einde van den vacantie- tijd cn van de kortste avonden moest af wachten, omdat zij meent, dat dan een groeier aantal personen van dit eenige concert van het 'M ïddelburgsch Muziek korps op Zondagavond zal kunnen pro fiteered De leden, die verleden jaar een leaart namen hebben op verljoon 'au die kaart, toegang tot dit concerts van die. kaart, toegang tot dit concert'. Uit "Walcheren. Maandag hield "de raad der ge meente Bigge kerke een voltallige vergadering. Ingekomen is een verzoek van K. Melis om eervol ontslag als wegwerker ingaan de 1 Jan. a.'s. M. a st. werd overeenkom stig dit verzoek besloten. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van den Pensioenraad werd besloten, met intrek king van een reeds vroeger genomen be sluit tot vaststelling van den pensioens grondslag van den secr.-penuingmeesler van hel burg. armbestuur. Aan de orde kwam de gemeentereke- ning over 1921. Deze werd nagezien en in orde bevonden en voorloopig vaslge- sleld in ontvang op f 235.74.51V2 in uit gaaf op f 19999.31 alzoo met een batig slot van f 3575.17V2. Aangeboden werd de gem.-begrooling voor 1926, die in de eerstvolgende raads- „O, ja?" Ze deed vriendplijk-verwon- deixl. „Is u aan bet tooneel, mr. Harris?" „Om u te dienen. En ik hoop dat we onder het nieuwe regime u ©nkelei nog aangenamer avonden zullen bezorgen miss Sorrenford! We zjjn van plan het huis tot een van de meest vooraanstaan de schouwburgen in de provincie le ma ken". Zijn loon van spreken was Leven dig cn opgewekt. Hel leek haar dat hij moest slagen in al wat hij ondernam. „We zullen niet in gebreke' blijven het menu, dat het theater ons biedt, eens na te kijken. Ja, het menu,1' lachte de pro fessor. „We zullen u al heel gauw een be zoek brengen. Ik hoop, dat u ook eens bij ons komt. Een conponist heeft niet de vrije beschikking over zijn Ijjd, maar op Zondagavonden ontvangen we onze vrien den altijd graag. Als u eens op een Zon dagavond niets beter heeft te doen..,v9" „Het zal mij eeu waar genoegen zijn. „Op avonden in de week is mr. Harris bezet, net als u3" zei Hilda met een glim lach. „Ja zeker, niet als ik. Zondag is in waarheid de eenige dag dat een man die zijn bezigheden heeft, eens aan dp ge zelligheid kan wijden. Dat hebben we ge meen. U moet ons maar nemen, zooals we zijn, mr. Harris A. la for time du pot. Wat muziek en een hartelijk welkom. Maar vergeet het vooral niet. Laat ons tot de eersten mogen hooren in Becken hampton, die er u wat thuis doen voe- i len." vergadering zal worden behandeld. De bcgrooting van het burg. armbestuur voor 1926 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd op een bedrag van f 3807.535 in ontvang en uilgaaf, evenzoo een ont- werp-besluit tot wijzigiug der gemcente- begrooling voor 1925. Met het oog op een binnenkort te houden schietwedstrijden door de plaatse^ lijke afd. van den vrijwilligen land storm werd door den voorzitter in over weging gegeven om van gemeentewege een bedrag -daarvoor le verleenen lot aankoop van een of twee prijzen. Dit werd algemeen goedgevonden en daartoe f 8 beschikbaar gesteld. Bij de gewone rondvraag vroeg de heer Poppe wanneer de timmerman nu zal beginnen met iiet werk aau de wo ning van den veldwachter. De voorzitter antwoordde dat er weinig aan t© doen is om dit te bespoedigen niettegenstaande de timmerman meer dan eens daartoe is aangespoord. (De beer P. Janse vond het voor de be woners allertreurigst om op zoo een ma nier teleurgesteld te worden. Nadat meerdere leden hunne afkeuring te ken nen liadden gegeven aangaande liet uit stellen door den timmerman nam de voorzitter het op zich om den timmer man nogmaals aan tc sporen op een spoedig afwerken ofschoon Hij te ken nen gaf het moe te raken. De heer Cop- poolse vroeg of liet leggen der graven op de begraafplaats eenigszins regelmati ger zou kunnen gebeuren. De voorzitter beloofde dit met den grafdelver te be spreken. De heer P. Janse zou met het oog op de veiligheid van het verkeer wensche- lijk achten dat het hout aan den weg bij de nieuwe begraafplaats wat gesnoeid werd .De voorzitter beloofde dit tc zullen laten doen. Uit N o o rd-B e vel a n d. Maandagmiddag Hield, de raad der gemeente Colijnsplaat een ppeu- bare vergadering. Daar de burgemeester wegens ziekte afwezig wa$, fungeerde ethouder Ridder als voorzitter. Verder was afwezig het lid Potappel. Ingekomen was o a. een verzoek van den secretaris om verlof van 7—21 Augs. Dit verzoek werd ingewilligd. Een verzoek van do Zeeuwsche po- litiehondendresseervereeniging onl een jaarlijksche gratificatie, werd, daar het niet op zegel was, niet in behandeling genomen. De begrooting van 'l burgerlijk armbestuur dienst 1926 werd goedge keurd met eindcijfer van f 1344.<98. De [cmeenlebegrootmg 1925 werd eenigs-i zins -gewijzigd terwijl de geineontereke- ning 1921 den raad werd aangeboden.. Tot leden der commissie van onderzoek werden benoemd de hceren A. J. Ridder W. Potappel en II. M. Haringman. Den raad werd medegedeeld, dat op Dinsdag 4 Augustus een demonstratie zal gehouden worden met een aulo-motor- brandspuit. Het lid Flipse kwam terug op een voorstel uil een vorige vergadering om het maximum aantal vergunningen van 8 op 7 te brengen. Dit voorstel wprd thans verworpen met 4 legen 2 stemmen. -Uit Schouwe n-D uireland. In de Vrijdagavond gehouden ver-, gatiering van den gemeenteraad te Bruinisse was met kennisgeving af wezig de heer de Waai; er is één vaca ture. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen wijdt de voorzitter eenige waar- (leerende woorden aan de nagedachtenis van den overleden wethouder, den lieer van Mours. Vervolgens wordt overgegaan tol het behandelen van de ingekomen stukken, waarvan hel eerst aan de beurt komt de door den heer Johs. Padmos ingezon den geloofsbrieven m verband met zijn benoeming tot lia van den gemeenteraad. Deze worden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot zijne toelating wordt beslolen. Naar aanleiding van het van de Direc tie der brandweer ontvangen rapport betreffende het gehouden onderzoek der brandbluschmiddelen, merkt dc voorz. op dat het gemeentebestuur van Brou wershaven een molorspuit heeft aange kocht voor ecu betrekkelijk geringe som. Spr. stelt voor, wanneer met die spuit een oefening wordt gehouden, daarbij tegenwoordig le zijn, en noodigt daartoe ook de leden uit. De opgedane ervaring bij de jongste oefening met de brand spuit geven spreker aanleiding op te merken, dat het meer dan lijd wordt dat een motorspuif wordt aangeschaft. Op een verzoek van J. I. van den Bout om ontheffing van de huur van het grasgewas aan den Dorpsweg wordt gunstig beschikt. Daarna wordt de gèmeenterekening over 1924 aangeboden, sluitende met een ontvangst van f 69115 01 en een uit gaat van f 65172. 35y? alzoo een batig saldo van f 3972.651/». Deze rekening, alsmede die van het Burgerlijk Armbe stuur wordt in handen gesteld van de commissie van onderzoek. Op een verzoek van J. I) de Korte om een vaste ligplaats in dc haven voor een ijzeren vaartuig, geladen mot ijzeren vaten, bevattende smeërolie en petro leum wordt tot wederopzegging gunstig beschikt. Als ligplaats wordt hem aange wezen de zate naast den kleinen haven- dam, terwijl hij als huur heeft le betalen een bedrag van f 5 per jaar. Vervolgens wordt tie begrooting van den vleesclikeuringsdiensl voor 1926 vastgesteld en worden goedgekeurd do door den gemeente-ontvanger ingezonden stalen van oninbare posten. Een voorstel van den lieer van den Berg om te besluiten aan de Kroon het verzoek le richten hel maximum aantal vergunningen te brengen van 10 op 8 wordt met opj 1 na aigemeeue stemmen, die van den voorsteller, verworpen. De Voorzifter deelt verder mede, dat hem is bericht, dat de voorstellen van Ged. Staten, inzake de eleclricilcijsplannen, door de Staten zijn aangenomen. Mede gedeeld wordt nog een schrijven vau den Raad van Beheer der N.V. Waterleiding- Maatschappij, ,Schouwen-Duiveland" dat op 28 dezer een vergadering zal worden gehouden te Oostcrland, waarbij tegen woordig zal zijn dc Commissaris der Koningin De voorzitter verzoekt de leden deze vergadering bij (e wonen. Ten slotte worat besloten hel hono rarium van den opzichter der werken tot verbouwing aan de openbare school vast te stellen op f 275 waarna de ver gadering wordt 'gesloten. o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W D. De Raad der gemeente Aarden burg kwam op Maandag des voormid dags te 10 uur bijteen, in voltallige ver gadering. Ingekomen was o. a. een; schrijt- ven van Ged. Staten, waarbij, zij de gocd- Het zal mij een waar genoegen zijn", herhaalde Vivian nog, terwijl hij met on verholen bewondering naar Hilda heek. Ze gaf hem de hand. Zegevierend stak li ij den weg over, vader en dochter zetten hun tocht voort naar den hoedenwin kel. Gedurende enkele seconden was de oude heer in geestdriftig gepeins ver zonken. Toen barstte hij los: „Nu? Wat zeg je er van? Niet kwaad hè? Merkte je wel hoezeer hij er mee ingenomen was, dat ik hem uitnoodigde. Hjj heeft naar mij geïnformeerd, sinds ik hem zag; hij heeft het idee van (Ce opera aan alle kanten overwogen. Dat is nog al duidelijk. Heel vriendelijk van hem, maar hjj zal mij niet beet hebben. Er zitten ponden shillingen en stuivers intrest achter. Ik heb hem door", Hü lachte met stillen lach. „Ilij bijt aanl Je zaak-waarnemend directeur bijt aan! Je zult zien, bet zal niet lang duren of hij Icomt er eens over praten. Je moet Zon dagavond maar voor een Perrin's paslei zorgen kindje, in het vooruitzicht dat hij komen kan." Vivian was er ook zeer mee ingeno men, dat hij ergens was gevraagd en hij stelde zijn bezoek dan ook niet langer uit dan dit maar eenigszins overeen te bren gen was met zijn fatsoen. De Zondag was al saai genoeg voor hem geweest, toen hij met een gezelschap op tour- née was, hier, op zijn nieuwen post, zonder zelfs een spelletje napoleon aan een spoorwegstation «yn de verveling te 'verdrijven, had hij het nog saaier gevon den. De gelegenheid om eens tegen een ander meisje te spreken, dan een buf- fotjufrouw, zou hem reeds hebben aange lokt, als was zij ook leelijk, maar nu /ij bekend stond als het mooiste meisje uit Beckenhampton, of, zooals de waard uit „Uie George gezegd had: de bellet van onze stad voelde hij dat dit waar lijk een geval was om zich op te ver- heugen. En. de begroeting van den gastheer was even warm als zijn pitnoodiging. Zijn voordracht op de ccl, na liet sou per, was wel wat vervelend, maar „de belle" zag er alleraardigst uit als ac- compagnatrice en toen zjj een geheel nieuwe balade zong van: „Doode Dagen" en een „Tuin", op een mélodie gezet, die makkelijk te volgen was tegenover den smaak voor de "klassieken, die haar vader natuurlijk voorstond voelde dd gast zich waarlijk geroerd. En hij kreeg een tweede whiskv-möt- soda en e en tweede van de zes sigaren, die <Je proefssor had gerangschikt in het kistje, dat jaren-lang leeg had gestaan. Zelfs togn vader zich had laten overha len om mr, Harris iets uit zijn opera te laten hooren en toen mr. Harris be gon te beseffen, dat de praatzieke oud# lieer wat anders Van hem verlangdel dan enkel complimentjes, was de avon<f nog geen teleurstellingdo jongste van de beide meisjes was zóó bekoorlijk en de atmosfeer van een tehuis was zoo ieta nieuws voor hem. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1